Braassemermeer blijft stortplaats van bagger 9Je kunt het beste op eenganzeëi plakken AQUA ALPHEN Heffing onderzocht voor veroorzaken milieuschade Pleidooi voor behoud van baanvakwoning Ieke Vonk met versierde eieren op internationale paasshow PAGINA 16 WOENSDAG 22 FEBRUARI 1984 DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Braassemmermeer blijft in de toekomst een stortplaats voor baggerspecie. De Zuidhollandse gedeputeerde voor milieuzaken, J. van der VUst (PvdA), zei gisteren dat er behalve de Braassem nog twee locaties het gebied van het hoogheemraadschap van Rijnland moeten worden gevonden voor de stort van veront reinigde bagger. Van der Vlist vertelde een en ander bij de presentatie van een onder zoek naar de vervuiling van de wa terbodems in Zuid-Holland. Uit dat onderzoek is gebleken dat tach tig procent van de waterbodems (uitgezonderd de rijkswateren) in meer of mindere mate zijn veront reinigd. Het onderzoek, dat werd uitgevoerd door de provincie in sa menwerking met de hoogheem raadschappen van Rijnland, Delf land en Schieland, het zuiverings schap Hollandse Eilander en Waarden en het Grootwaterschap van Woerden, heeft uitgewezen dat de vervuiling veel groter is dan werd aangenomen. Het resultaat stelt de provincie en de waterkwaliteitsbeheerders voor grote problemen. Als alleen het bagger wordt verwijderd dat noodzakelijk is om de scheepvaart mogelijk te houden, is er al een te kort aan stortplaatsen. En dan ko men de waterschappen nog niet eens toe aan het saneren van de wa- DEN HAAG/REGIO - De provincie Zuid-Holland onderzoekt of er een heffing kan worden geheven op het veroorzaken van schade aan de na tuur. Gedeputeerde staten van Zuid-Holland hebben tot dit onder zoek besloten nadat er tijdens de vergadering van provinciale staten was aangedrongen op het aanbo ren van nieuwe geldstromen voor het realiseren van ecologische in- frastructuur, oftewel het aan elkaar koppelen van natuurgebieden. Volgens gedeputeerde P. van Heemst (PvdA/natuurbehoud) is het een logische gedachte dat dege ne die de natuur aantast een bijdra ge levert aan de ontwikkeling van de natuur elders. Van Heemst gaf gisteren als voorbeeld de voor- schrijdende verstedelijking. Zuid- Holland moet binnenkort op zoek naar plaatsen waar grote hoeveel heden woningen kunnen worden gebouwd. Dat betekent een verlies van landelijke gebied. Op de bouw van de woningen zou een soort hef fing moeten komen waardoor op andere plaatsen natuur kan wor den hersteld. Van Heemst erkende dat de prij zen van de woningen door de hef fing zullen stijgen, maar hij vindt dat terecht. "Als je een nieuw bouwwoning koopt, betaal je ook Steungroep ouders van homoseksuele kinderen Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Een steungroep voor ouders van homo seksuele kinderen is opgericht in de regio Alphen. Tijdens een verga dering van de Werkgroep van Ou ders van Homoseksuele Kinderen Zuid-Holland is daartoe besloten. De initiatiefnemers zijn me vrouw G. Stigter uit Nieuwkoop en G. van Veen uit Hazerswoude Dorp. Het doel van de werkgroep is ouders die problemen hebben met de homoseksualiteit van hun kind gelegenheid te geven in contact te komen met andere ouders. Van Veen: "We willen proberen ouders te stimuleren zich bij de werkgroep aan te sluiten, waardoor we meer activiteiten kunnen ont plooien. We kunnen dan bij voor beeld een oudermiddag houden". Voorlopig functioneert de steun groep vooral als contactpunt. Geïn teresseerden kunnen meer infor matie krijgen bij G. Stigter, tel. 01725-73604 of G. van Veen, tel. 01728-9694. Onzekerheid over Herfstweelde 1990 BOSKOOP - Het is onzeker of de Boskoopse tentoonstelling Herfstweelde in het najaar van 1990 kan doorgaan. De vereniging van Boskoopse culturen dacht door het verhuizen van Plantarium (een vakbeurs voor pot- en contai nerteelt) van Boskoop naar Bleis- wijk haar handen vrij te hebben voor het organiseren van Herfstweelde. Een aantal kwekers, handelaren en exporteurs heeft echter plannen voor een alternatief Plantarium. De kwekers weigeren deel te nemen aan Plantarium in Bleiswjjk uit angst dat de vakbeurs niét naar Boskoop terugkeert. Boskoopse produkten zijn wel rijkelijk vertegenwoordigd op de Floriade, een grote tentoonstelling met bomen, planten en bloemen, die in 1992 in Zoetermeer wordt ge houden. Aan een tuinarchitecten- bureau is de opdracht gegeven een ontwerp te maken voor het Bos koopse deel. Kwekers dringen erop aan om nu al de hagen te planten zodat ze in 1992 vol van vorm zijn. voor allerlei andere zaken zoals het aanleggen van wegen en de ver lichting". Van Heemst meent dat de heffing ook kan worden toege past op andere noodzakelijke aan slagen op de natuur zoals de aanleg wegen. Hoe een en ander juridisch vorm moet krijgen, is nog onbekend. Ge dacht wordt aan de heffing in de vorm van een retributie. Of een en ander wettelijk is toegestaan, moet ook nog worden bekeken. Van Heemst kondigde verder aan dat de provincie op zoek gaat naar sponsors voor het natuurbe leid. Ook de mogelijkheden voor de uitbreiding van de reclamemo gelijkheden langs wegen wordt be keken. De opbrengsten van al deze maatregelen zouden in een spe ciaal fonds moeten worden gestort. Uit dat fonds zouden nieuwe ont wikkelingen in het natuurbeleid zoals de realisering van ecologi sche infrastructuur moeten wor den betaald. Volgens de gedepu teerde is het vaak onmogelijk de schade aan de natuur te voorko men, omdat bepaalde ontwikkelin gen noodzakelijk zijn zoals de wo ningbouw en de aanleg wegen. terbodems van de allerslechtste kwaliteit. Overigens zijn de waterschap pen verantwoordelijk voor het bag geren van de kanalen en sloten om een goede aan- en afvoer van water mogelijk te houden en de scheep vaart niet te hinderen. Dat zal af hankelijk van de kosten Van de ver werking betekenen dat de water schapslasten in de toekomst stij gen, zo schetste Van der Vlist. Vol gens een 'voorzichtige' schatting is er tot het jaar 2000 een half miljard gulden nodig. Wie voor het verwijderen van de vervuilde bagger - die niet om nau tische redenen behoeft te worden weggehaald - moet betalen, is nog onduidelijk. De waterschappen vinden dat zij daarvoor niet moe ten opdraaien, maar dat het geld uit de algemene middelen moet ko- Een probleem is verder het ver werken van de bagger. Storten is op dit moment de enige mogelijk heid, maar er is een gigantisch ca paciteitstekort. Per jaar komt er een miljoen kubieke meter natte baggerspecie bij, die moet worden verwerkt. Van der Vlist vertelde dat de provincie in maart of april begint met een studie naar stortlo- caties, zowel voor bouw- en sloop afval als bagger. Hij zei al wel dat er een of twee locaties (zandwinput ten) in het gebied van Rijnland moeten worden gevonden. Bovendien meent Van der Vlist dat er ook stortmogelijkheden moeten blijven in de zandput van het Braassemmermeer. Volgens de gedeputeerde is er geen milieube zwaar tegen de stort. "Storten in de zandwinput leidt niet tot verdere vervuiling. Dat is uit allerlei onder zoeken gebleken. De gevoeligheid ligt in het feit dat het Braassem mermeer ook een recreatiegebied is. Voor mensen is het moeilijk te begrijpen dat in een recreatiege bied ook verontreinigde bagger kan worden gestort", aldus-Van der Vlist, die alleen de stort van de meest verontreinigde bagger wil verbieden. ALPHEN AAN DEN RIJN - De contouren van het bouwplan Aqua Alphen bij de Heimanswetering teke nen zich steeds scherper af. Aan de rand van de toe komstige jachthaven verrijden in totaal zestig wonin gen, met daarbij nog een 22 appartementen tellend ge bouw. De foto is genomen in de richting van de Kalkoven- weg. Het donkere vlak in het midden is de havenbo dem. Naar verwachting volgend jaar april hoopt de Watersportvereniging Alphen hier een eigen onderko men te hebben met ligplaatsen voor 95 pleziervaartui gen. (foto Ben de Brjiyn) 'Rijnoord voldoet aan eisen ministerie WVC' ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense ziekenhuis Rijnoord vol doet aan de eisen die het ministerie van WVC vorige week woensdag heeft gesteld. Dat is althans de ver wachting van A. Berntsen, voorzitJ ter van het bestuur. In een brief aan! het departement wordt vandaag gemeld wat in een week tijd is ver beterd. "Er is een groot aantal din gen gebeurd", aldus Berntsen. Voorwaarden van het ministerie waren onder meer dat een nieuwe interim-manager moest worden benoemd, dat Rijnoord niet zonder, bestuur mocht komen te zitten enj dat een anaesthesist van een ander ziekenhuis 'stand by' moest zijn. Aan deze drie voorwaarden is in elk geval voldaan. Het departe-i ment gaf het ziekenhuisbestuur vo-1 rige week de boodschap mee dat dè erkenning niet zou worden ver lengd als vandaag niet aan alle ver beteringen waren aangebracht. Be-1 ëindiging van een erkenning bete kent dat een ziekenhuis dicht moet omdat geen geld meer binnen komt. Sommige zaken die volgens het ministerie moesten veranderen, speelden al een jaar, aldus Bernt sen. "Daarover had de inspectie lang geleden al opmerkingen ge maakt. Al die tijd was het niet in or de gekomen, nu is het wel gelukt. Van de specialisten hebben we alle medewerking gehad, en ook van het Elisabethziekenhuis in Leider- dorp. De specialisten onderling hebben allerlei regelingen getrof fen, en dat is positieve". ALKEMADE - Het laatste overblijfsel van de vroege re Haarlemmermeerspoor lijn, de voormalige baan vakwoning aan de Narcis straat in Roelofarendsveen, moet niet worden afgebro ken maar behouden blij ven. Met dat verzoek richt de Stichting Oud Alkema de zich tot de gemeente raad. Gistermiddag sprak het stichtingsbestuur met burgemeester A. Meerburg en toen werd de mogelijk heid geopperd het pand als streekmuseum te gebrui ken of als onderkomen voor de stichting, die mo menteel een leegstaand lo kaal huurt in de Sint Jozef school aan het Onelplein. Het wit gepleisterde pand aan de Narcisstraat dateert uit het begin van deze eeuw en was tot eind vorig jaar in gebruik als wo ning. Het pand is eigendom van de gemeente Alkema de. Oud Alkemade wil het pand graag in stand hou den. Voorzitter G. van der Meer: "We hebben het van binnen bekeken. Er moet wel het nodige aan gebeu ren, maar we willen hier met de nodige zelfwerk zaamheid aan bijdragen". De gemeente wil het pand volgens Oud Alkemade niet opnieuw verhuren als woning. Van der Meer spreekt over 'een positieve gedach- tenwisseling' met Meer burg. "Ik heb de indruk dat van gemeentewege wel kan worden ingestemd met de gedachte van onze stich ting. Door de afdeling openbare werken is becij ferd dat de opknapkosten zo'n 180.000 gulden bedra gen. Door zelfwerkzaam heid zal dat bedrag natuur lijk een heel eind omlaag moeten gaan. We hebben afgesproken dat we over een maand een goed onder bouwd plan bij de gemeen te op tafel zullen leggen, waaruit moet blijken of het voorstel een haalbare kaart Mocht dat niet zo zijn dan wil Oud Alkemade toch dat het pand behouden blijft: "Als het aan een particulier wordt verkocht, kunnen voorwaarden tot behoud worden gesteld". Het woonhuis is namelijk in een gemeentelijke inventa risatie van cultuur-histori sche bebouwing aange merkt als gemeentelijk mo nument, waarvan door de onderzoekers wordt voor gesteld, het te handhaven. In het overleg is gisteren door Oud Alkemade ook weer eens aangedrongen op een betere communica tie tussen de gemeente en de stichting. Van der Meer: "Nu moesten we van ande ren horen dat het huis leeg kwam. Het had naar ons idee op de\veg van de ge- I meente gelegen om hier- over direct contact met ons op te nemen". Inmiddels heeft het ge- j meentebestuur al schrifte lijk aan Oud Alkemade la- j ten weten dat deze wens wordt ondersteund. Van der Meer: "We zijn tenslotte een springlevende vereni- I ging met ruim 660 dona- J teurs. Het lijkt ons alleszins redelijk dat de gemeente contact met ons opneemt over zaken die onze doel stelling raken en dat we ge zamenlijk de aanpak ervan bespreken". ALPHEN AAN DEN RIJN - Iedereen in Nederland tikt wel eens een eitje, gooit er een snufje zout overheen en lepelt het leeg. Als de Alp hense Ieke Vonk (33) echter een ei in haar gretige handen krijgt, is het slechts zelden om de zachte inhoud te veror beren. Die wordt er gewoon met een ouderwetse oor- pomp uitgezogen en in een pedaalemmer gekieperd. Het gaat Ieke om het omhulsel, de schaal, die met grote voor zichtigheid en precisie wordt beplakt met allerlei plaatjes. door Herman Joustra Dat mag dan nogal amateuris tisch klinken, de organisatoren van de jaarlijkse 'Internationale Paaseierenmarkt' in Wassenaar vinden dat haar eieren ruim schoots het niveau ontstijgen van de ovalen die goedwillende amateurs elk jaar met Pasen weer volkliederen. Die hebben kunstenares-in-vrije-tijd Vonk, in het dagelijks leven werkzaam op de sociaal-geriatrische afde ling van verpleeghuis Ouds hoorn, uitgenodigd haar eieren op 25 en 26 februari aan den vol- ke te tonen tijdens deze markt. "Maar het mag dan wel een markt heten, mij gaat het er al leen om ze te laten zien. Het blijft een hobby voor me, verkopen is er niet bij". Van verkopen is tot op de dag van vandaag dan ook geen spra ke geweest. Van de ongeveer driehonderd eieren die Ieke Vonk naar eigen zeggen onder handen heeft gehad staat het me rendeel nog in huis en voor de exemplaren die wel de deur uit gingen heeft ze geen rooie cent ontvangen. Ze gaf ze weg bij bij zondere gelegenheden. Haar eie ren konden doorgaans worden uitgepakt bij huwelijken en ge boorten in haar eigen kennissen kring. "Een origineel cadeautje, met de vorm van een ei, anders zou je het hele plaatje natuurlijk in één keer op het ei kunnen plakken. Die strookjes bevestig je met bij voorbeeld behan- gerslijm". En dan kunnen de lijmkwast en het ei voorlopig terzijde wor den gelegd. Het kunstwerkje heeft zeker een uur of twaalf no dig om te drogen. Eenmaal droog, wordt het exemplaar nog eens stevig in de lak gezet. Een keer of zes wel te verstaan. Dan pas is de collage, die in Iekes ge val variëren van reclameplaatjes en poezen tot ouderwetse schil derijtjes en ikoon-achtige prentjes, afgerond. In sommige gevallen is het ei extra versierd met een koordje of een fraai on- derzettertje. Daarbij gaat het ze ker niet alleen om kippeëieren. Ook onder meer duive- en struis vogel-eieren - die zij met graagte van heinde en verre aansleept, ook al kost dat de nodige centen - zijn ten prooi gevallen aan de plaklustige Alphense. Ganzeëie- ren vormen echter de hoofdmoot van haar verzameling. "Een kip- peëi is iets te glad, dat plakt niet zo lekker. Een ganzeëi is net iets ruwer aan de buitenkant, een plaatje zit er dan sneller opge plakt. En de vorm is vaak ook Ieke Vonk: "Elk ei is weer an ders, is weer op een andere ma nier asymmetrisch, heeft andere kalkbobbeltjes in de schaal". (foto Ben de Bruyn) toch heel wat anders dan de gangbare rammelaar of de blik opener, lijkt mij", lacht Ieke. Marktkraam Hoewel zij haar eieren nog nooit in de verkoop heeft gedaan lijkt het interieur van haar woonka mer toch alleszins op een markt kraam. Schier eindeloze rijen versierde eieren staan uitgestald op haar bureau, op de kleurente levisie en de vensterbank. Bo vendien hangen de muren vol met al dan niet zelfgemaakte wandkleden en poppen. "Ik ben echt een doe-mens, ik heb altijd al in de knutselsfeer gezeten. In mijn vrije tijd en ook wat mijn werk betreft. Een paar jaar gele den ben ik zo ook uiteindelijk be gonnen met het versieren van ei eren, bij toeval. Ik werkte des tijds in het verzorgingshuis Haagwijk in Leiden en het paas feest naderde. Nou, dan weet je het wel, dan is het eieren schilde ren geblazen. Omdat ik wel eens wat anders wilde, ben ik eens in wat boekjes gaan stuitte ik op de collage-tech niek". Een techniek die haar bijzon der beviel. Het begint met het le gen van een ei: met een satéstok je worden voorzichtig twee gaat jes in de schaal geprikt, aan bei de uiteinden één. Met een voor oorlogse oorpomp wordt de in houd er vervolgens uit gezogen. Vonk laat er een zien. Het is een soort rubberen balletje (vroeger gebruikt om al te fors gesmeerde oren een beurt te geven) dat wordt ingeknepen en daarna weer losgelaten zodat een zuiging ontstaat. "Een leeg ei is minder breekbaar dan een vol", betoogt Ieke en om haar woor den kracht bij te zetten kwakt ze een bewerkt exemplaar tegen de grond. Dat stuitert een paar se conden en komt vervolgens tot stilstand: onbeschadigd. Tijdrovend Uiteraard is het niet de voor naamste bedoeling onbreekbare eieren te produceren, maar het versieren van het legsel, een moeilijke en tijdrovende klus. "Daarvoor zoek ik een mooi plaatje uit dat ik in hele kleine strookjes knip. Die strookjes moeten naar boven en naar onde ren taps toelopen, in verband De vorm van een ei is ook wat het voor Vonk interessant maakt. "De mensen zeggen wel eens, waarom doe je het niet op een kubus? Natuurlijk, dat zou ook kunnen, maar de vorm van een ei hè. Elk ei is weer anders, is weer op een andere manier asymmetrisch, heeft andere kalkbobbelljes in de schaal". Erkenning Die instelling, gekoppeld aan wat creativiteit, heeft haar dus uiteindelijk de erkenning opge leverd in de vorm van een uitno diging voor de show in Wasse naar. Daar stelt zij haar eieren binnenkort tentoon tussen ruim 75 andere kunstenaars uit bin nen- en buitenland. Met Pasen. "Daarmee is het ei voor veel mensen nog steeds onlosmake lijk verbonden. Ook In het oude Egypte had het ei nog een sym bolische betekenis, het was een symbool van licht en vernieu wing. Rood met goud beschilder de eieren werden ook de overle denen meegegeven in hun graf, als een soort reispenningen. Voor mij gaat het om de vorm. Ik bekijk het ei zuiver vanuit de in valshoek van een kunstenaar". WOENSDAG 22 FEBRUARI Alkemade algemene ledenvergadering Splotsz, Stationsstraat 2. Roelof arendsveen, aanvang 19.30 uur. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen. Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel: 121554, van 20.00 tot 21.00 uur. voorstelling: 'Teibele en haar duivel', door het Raamtheater, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert in de Vocalistenserie land'. met Marion van den Akker (so praan) en Rian de Waal (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal K&O, Oude Vest. dansvoorstelling: 'Sneeuw- door Dansgroep Triade, aanvang 20.30 uur in het Lak- Theater, Cleveringaplaats. thema-avond 'Door het leven getekend', over lesbisch zijn en ouder worden, Lesbische Vrou wen Leiden, aanvang 21.00 uur, Langegracht 65. optreden Britse Folkmuzikant Martin Carthy, aanvang 20.30 uur Waaggebouw. debat met J.J. Veenstra, over het toekomstig milieubeleid van de PvdA. aanvang 20.30 uur in Het Gulden Vlies, Breestraat. Leiderdorp dialezing: 'Nederlandse Vrou- Himalaya Expeditie, aanvang DONDERDAG 23 FEBRUARI Leiden lunchconcert Sjoerd Kloppen burg en Jeroen van Veen, piano a quatre mains, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. lezing: 'Een land vlak onder de hemel Bezoek aan Tibet', door Karin Schaedtler, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O. voorstelling: 'Floortje Bloem' van Yvonne Keuls, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. dansvoorstelling: 'Sneeuwland' door Dansgroep Triade, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. Cle veringaplaats. optreden New Beat Party, aan r In het LVC, Bres- Leiderdorp ledenvergadering NVvH, aan vang 14.00 uur in de Muzenhof. klaverjassen bij Tamarco. aan vang 20.00 uur, clubgebouw, Splinterlaan. klaverjassen en rummykub bij Oegstgeest zwemactiviteiten Nederlands Astma Fonds, voor mensen met CARA, olv een fysiotherapeut, van 13.45 tot 14.30 uur en van 14.30 tot 15.15 uur in zwembad Poelmeer, Lange Voort, inlichtin gen tel: 071-155771. VRIJDAG 24 FEBRUARI Alphen uitvoering blijspel: 'De Trek pleister', door Toneelvereniging Kunst na Arbeid, aanvang 20.00 uur in zaal St. Jozef, Paradijslaan. Adventskerk, Julianastraat. Boskoop concert Boskoop Kamerkoor met medewerking van Ben Kra mer, aanvang 20.00 uur in de kerk, Burg. Colijnstraat. Koudekerk ruilbeurs in zaal Poelgeest, Ridderhof, aanvang 19.00 uur. Leiden concert Robert Bakker (fluit), Peter Doberitz (cello) en Jaap Spigt (clavecimbel) met Barokpro- gramma, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. Hek n 20.15 uur in de Leidse Schouw^ burg. concert Ensemble Peregrino met 'Muziek en beeld bij de pel grimstocht naar Santiago de Com- postella', aanvang 20.15 uur in het Rijksmuseum van Oudheden. optreden The Charles', aan vang 22.00 uur in het LVC, Bree straat. de Woudse Dom, 20.00 u

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16