Onzekerheid troef bij bouw van villa's in bos Endegeest Mini-markt Winkelliof roept veel bezwaren op 'Het is misdadig om het bos te offeren ALS U UW MARKT WILT VERGROTEN, DAN HEBREN WIJ HIER IETS DAT ERG GOED IN UW KRAAM VAN PAS KOMT. Groot|@)Damiate WOENSDAG 22 FEBRUARI 19891 Winkeliers vrezen voor grote omzetdaling LEIDERDORP - De Lei- derdorpse commissie voor beroeps- en bezwaarschrif ten is overstelpt met bezwa ren tegen de dagelijkse mi ni-markt op het plein bij de Winkelhof. Een groenteman en een handelaar in kaas voorzien ontslagen en mo gelijk zelfs sluiting van hun winkels. Een bakker vreest voor leegstand en een snel verval van het nieuwe win kelhart van Leiderdorp. Samen met een tweede kaashan del, een tweede bakker, een bloe- men- en plantenzaak en een snack bar noemen de ondernemers in een gezamenlijke brief de markt een rechtstreekse aanslag op de be staanszekerheid van de bedrijven en "een overduidelijke vorm van concurrentievervalsing". Ook stichting de Winkelhof en de eige naar van het winkelcentrum, Na tionale Nederlanden, tekenen be zwaar aan tegen de marktvergun- ningen die sinds 18 januari zijn af gegeven. Winkeliers Vereniging Santhorst (WVS) begrijpt de angsten van de naburige winkeliers van het win kelcentrum en vreest ook voor haar eigen hachje. Als bij haar win kelgalerij dagelijks twee kramen met voeding komen, zou dat de nekslag kunnen betekenen voor gevestigde Santhorst-onderne mers. De WVS wil de standplaat sen beter spreiden over de gemeen te en vindt dat de 'ambulanten' zich minder moeten toespitsen op de verkoop van voedsel. Een woordvoerster van de ge meente reageert verbaasd op de ve le bezwaren. Haar gemeentebe stuur zou uitgebreid hebben over legd met de Leiderdorpse Onder nemers Vereniging (LOV) voordat het eind vorig jaar een nieuw standplaatsenbeleid opstelde. Vol gens dit nieuwe beleid mogen bij de Winkelhof dagelijks vier marktkramen staan, bij de Santhorst en de Oranjegalerij twee en bij de winkels aan de Splinter- laan, het Hubrechtseplein en de Muzenhof één. Bij de Santhorst en de Oranjegalerij gaat het om visk ramen, die een aantal dagen per week voor een aanvulling van het aanwezige winkelassortiment zor gen. Bij de Splinterlaan en de Mu zenhof worden dagelijks bloemen en planten verkocht, terwijl voor het Hubrechtseplein (nog) geen vergunning is verleend. Goedkoop Het Winkelhofmarktje op het Sta- tendaalderplein is duidelijk het grootst. Op zaterdag mogen twee marktkooplieden hier hun aardap pelen, groente en fruit verkopen, mag een ander Vietnamese loempi a's aan de man brengen en is een koek-, banket- en broodkraam mo gelijk. 's Maandags kan er een kaas- kraam staan, 's dinsdags een kraam voor aardappelen, groente en fruit en 's woensdags een kaaskraam en een koek- en banketkraam. Voor de donderdag zijn er geen vergun ningen aangevraagd en op vrijda gen is er plaats voor bloemen en planten en Vietnamese loempia's. Een deel van de marktkooplui maakt al gebruik van de vergun ningen, anderen worden binnen kort aan de Statendaalder ver wacht. De verkoper van aardappe len heeft een kraam van 24 vierkan te meter, anderen moeten het met 12 vierkante meter doen. Ze beta len 50 gulden legeskosten en een bescheiden huur. De eerste vier kante meter kost 20 gulden per jaar, voor elke vierkante meter die ze meer huren vraagt de gemeente een jaarlijkse huur van acht gul den. In hun gezamenlijke brief noe men de 'bedreigde' winkeliers van Winkelhof dat een belachelijk lage vergoeding en zetten dat af tegen de hoge huisvestingslasten en pro- motiekosten die zijzelf zouden heb ben. De gevolgen worden drama tisch genoemd. Doordat de markt kooplieden hun waren goedkoper kunnen verkopen, kunnen de Win kelhof-winkeliers steeds moeilij ker de goede omzetten halen die nodig zijn om hun hoge kosten te dekken. Dit spookbeeld wordt nog in de hand gewerkt door de flexibele markttijden, aldus de bezwaarma kers. De marktmensen kunnen da gelijks om acht uur de verkoop be ginnen, mogen weggaan wanneer ze willen en die dagen claimen die een goede verkoop opleveren. Al leen wanneer ze het geregeld laten afweten, dreigt een intrekking van de verguning. Verliezen Wanneer de Winkelhof-onderne mers grote winsten zouden maken en de marktlieden een beperkt as sortiment zouden bieden, zou de ramp niet zo groot zijn. Volgens de brievenschrijvers is de waarheid anders. Sommige mini-marktgan- gers verkopen produkten die 70 tot 80 procent van de omzet uitmaken van Winkelhof-winkeliers. "En dat terwijl het winkelcentrum nog steeds niet economisch rendabel is. Vooral op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag zijn de verkopen slecht te Het plein voor Winkelhof, waar de 'gewraakte' marktkramen mogen staan. schrijft winkelier G.J.M. Neute boom. Hij heeft al acht jaar een fili aal in het Leiderdorpse centrum en maakt nog steeds geen winst. Om het hoofd boven water te houden werd het filiaal anderhalfjaar gele den voor 150.000 gulden verbouwd en nog meer concurrentie zou do delijk zijn. Toen de Winkelhof werd inge deeld had de gemeente een flinke vinger in de pap. Het toestaan van de mini-markt zet dat alles op losse schroeven en getuigt van weinig respect tegenover ondernemers die zich in de Winkelhof durfden te vestigen, schrijft groenteboer K.J. Vahrmeijer. In het verleden waar schuwde hij de gemeente voor ver dergaande concurrentie in de 'vers- groepen'. En om zijn positie veilig te stellen, schreef hij als eerste in voor een marktplaats. "Ik heb al die tijd niets gehoord en begrijp niet waarom iemand die twee jaar later komt, wel succes heeft", zegt Vahrmeijer. Het gemeentebestuur kan bij het uitgeven van de standplaatsen al leen naar de openbare orde kijken en niet naar eventuele concurren tie. Als er vier groenteboeren bij de Winkelhof willen staan, kan de ge meente Leiderdorp daar niets te gen doen. Winkeliers Vereniging Santhorst heeft begrip voor de moeilijke situ atie van de gemeente maar wil nie mand in de problemen laten ko men door een 'ondoordacht ver gunningenbeleid' ten aanzien van de ambulante handel. "Wij verzoe ken u dringend deze hele zaak in heroverweging te nemen en het toewijzingsbeleid van standplaat sen zodanig uit te voeren dat het geen moordende concurrentieslag wordt, maar een welkome aanvul ling op het assortiment". Dat het de winkeliers menens is, blijkt herhaaldelijk. De groente man wil zich met alle mogelijke middelen tegen uw besluit verzet ten en de stichting De Winkelhof "heeft het stellige voornemen al het mogelijke en desnoods het on mogelijke te doen om de komst on gedaan te maken". De raadscommissie voor be roeps- en bezwaarschriften verga dert op 1 maart in het gemeente huis, niet ver van de omstreden plek. Subsidies voor tentoonstelling beeldende kunst in Wassenaar WASSENAAR - In het Wasse- naarse landgoed De Pauw wordt van juni tot en met september een beeldententoonstelling gehouden J onder de de noemer Paradise Lost. Het is de bedoeling dat in totaal 14 i kunstenaars hun werken daar ten toon stellen. De voorbereidingen voor de ten toonstelling zijn inmiddels in volle gang. De gemeente Wassenaar heeft daarvoor 20.000 gulden be- schikbaar gesteld. De provincie Zuid-Holland is bereid 40.500 gul den bij te dragen aan dit project in het kader van de bevordering van beeldende kunst. Bij het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur is eveneens een verzoek voor een subsidie gedaan. Vrouwenraad geeft cursus in besturen VOORSCHOTEN - Vrouwen die willen besturen kunnen een spe- cial§ cursus daarvoor volgen bij de j Voorschotense vrouwenraad. De j cursus is een vervolg op die van vo rig jaar, maar men hoeft er vorig jaar niet bij te zijn geweest om aan de vervolgcursus deel te nemen. Aan de orde komen het houden van een speech, het maken van een beleidsplan, werkplan en begro ting. Ook wordt stil gestaan bij het verschijnsel publiciteit. De cursus begint op donderdagochtend 2 maart. De andere bijeenkomsten zijn op 9 en 23 maart, 6 en 13 april, telkens van half tien tot 11.30 uur in de Engelenbak aan de Voorscho tense Prinses Marijkelaan. Voor meer informatie: 01717-8669 of 5069. Oegstgeester commissie nu weer verdeeld over aantal kavels Wethouder T. Kohlbeck met aan zijn rechterzijde gemeentesecretaris P. Hordijk i dikwijls felle discussie over het Endegeest-project. OEGSTGEEST - Ook na gisteravond is het onzeker of het Endegeest-project nu doorgang zal vinden, ja of neen. De Oegstgeester frac tiewoordvoerders stuurden in een spannende vergade ring voor een groot publiek van de raadscommissie ruimtelijke ordening/open bare werken wethouder T. Kohlbeck (PvdA) met nieuw huiswerk terug naar de andere overlegpartners, Leiden en IBB-Kondor. Het 'plussen en minnen' van het i de verdediging tijdens de aantal villa's is begonnen en een (foto Eiien Martens) villaatje meer of minder maakt le vensgrote verschillen uit. In de meest recente versie van het pro ject draait het om de bouw van 49 villa's rond het bos van Rhijngeest. Dat aantal is van 40 naar 45 naar 48 en nu 49 gestegen doordat de frac ties bepaalde onderdelen, zoals een kantoor- en een appartementenge bouw hebben geschrapt. Met het kantoor had IBB Kondor de vereis te geluidswal langs de A44 willen financieren maar door de voortdu rende wijzigingen in het plan, ver springt de villateller telkens en daarmee veranderen meerderhe den in de raad in minderheden en In ruil voor minimaal 45 bouw- kavels restaureert IBB Kondor kasteel Endegeest en renoveert en bouwt dit Leidse bedrijf de Jel- gersmakliniek om tot appartemen tengebouw. In de raad is er pas bij OEGSTGEEST - Levens groot waren de verschillen tus sen de manier waarop de Oegstgeester raadsleden en de tien insprekers gisteravond over het Endegeest-project praatten. De politici telden de villa's, schrapten er wat en lie ten er elders weer verschijnen. Dit alles onder het motto: mag Weipoortseweg afgesloten ZOETERWOUDE - De Omme- dijkse- en Weipoortseweg in Zoe- terwoude worden maandag 27 fe bruari tot aan het Weddepad voor een periode van zo'n zes maanden afgesloten voor alle verkeer, be stemmingsverkeer uitgezonderd. Op die dag begint de reconstructie. De voorbereidende werkzaamhe den zijn afgelopen maandag al be gonnen. Vragen over het werk kun nen worden gesteld aan opzichter Zwagerman, in de directiekeet aan de Ommedijkseweg, elke ochtend van negen uur tot half tien. het een onsje meer of minder zijn? De insprekende burgers echter beklommen de barrica den en wezen het project ge woon helemaal af, met bewo gen redevoeringen, klemmen de beroepen en een grote be zorgdheid over het milieu en de verstening van groen. Wethouder T. Kohlbeck had vooraf gevraagd "niet het gelijk van de vismarkt na te streven" en eikaars gevoelens en meningen te respec teren. Eén keer ging het toch mis en dat was toen B. Chorus ("Het is misdadig om het bos aan randste delijke bebouwing op te offeren"), wiens ouders op het landgoed Endegeest wonen, wethouder Ko hlbeck vergeleek met de Hazers- woudse vermeende vuildumper Kemp. De een tast het milieu aan met vuil, de ander een bos met vil la's, vergeleek hij olifanten met krentenbollen. Wethouder kohl beck weigerde prompt de vragen die Chorus nog had gesteld, te be antwoorden. In de pauze bood Chorus zijn excuses aan en gaf hij toe dat zijn 'grap' niet door de beu gel kon. Chorus pakte overigens niet al leen Kohlbeck aan maar besmeur de ook IBB Kondor ("Dat is een grootschalige bouwer met een en ge naam, die alleen maar op winst uit is en niet op natuurbeheer") en architect Bob van Beek ("Ik vind het een pikant detail dat hij kandi daat-architect is voor de restauratie van het kasteel"). Dit overigens tot groot genoegen van het publiek. Onmogelijk Vele handen kreeg S. Blaauw van het buurtcomité Boschgeest op el kaar. Hij zei onder meer bij de raadsleden "te weinig waardering te hebben aangetroffen" voor het gegeven dat ze het hebben "over een uniek strandwalbos dat over gaat in kleigebied". Gestoord heeft Blaauw zich ook aan de badineren de toon die in de discussie wordt aangeslagen, telkens als het om de natuurwaarde van het gebied gaat. Blaauw overhandige Kohlbeck 500 handtekeningen onder een schrij ven dat tegen het project is gericht. Nog meer applaus oogstte secre taris J. Krijgsheld van de werk groep milieuzorg Oegstgeest. Hij sprak zijn "onvoorwaardelijk neen" tegen de plannen uit. Met villa's erin of erbij verandert het bos "in een kunstmatig park zon der de speciale sfeer die er nu heerst". En: "Als we er eenmaal aan beginnen, dan is de weg terug praktisch onmogelijk". Volgens Krijgsheld zal het bos ten onder gaan aan de 'salamitac tiek'. "En die worst is al lang op, we zitten al in ons eigen vlees te snij den". Dat het bos juist wordt gered door er villa's bij te zetten en het Oegstgeest in eigendom te geven met de Leidse bruidsschat van drie ton, noemde hij een schijnargu- ment. "Er is maar één argument en dat is het behoud van de kliniek en het kasteel, de raad wordt gedwon gen de oneigenlijke keus te maken tussen behoud van historisch of natuurlijk erfgoed. Ik heb begre pen dat de raad zoekt naar een compromis, dat de raad wil bou wen onder voorwaarden. Dat is halfslachtig". Aanval Krijgsheld zette ook de aanval in op de toegangswegen tot het bos. Wethouder Kohlbeck heeft her haaldelijk gezegd dat als het bos r een echt open baar bos van kan worden gemaakt maar Krijgsheld betoogde dat de ontsluitingswegen in feite alleen maar vóór de villabewoners wor den aangelegd. De Oegstgeester ecoloog K. Bak ker, die meer voor- dan nadelen in het project ziet, kon de meute niet boeien met zijn omslachtige afwe ging. Aan elke stelling die hij po neerde, plakte hij een "anderzijds" vast. Bakker was vooral rationeel terwijl het in deze discussie eigen lijk vooral om emoties gaat. Dat werd vooral duidelijk toen Lagas de microfoon inschakelde. Hij noemde het project een "heil loos plan". En: "Wat prioriteit moet hebben - en dat is het milieu - moet dat ook krijgen. Het moet eens af gelopen zijn met dat gedenk over economie en geld en zo. Het zijn niet de eersten de besten die ons in dat nieuwe denken zijn voorge gaan: de koningin en Hans van Mierlo van D66". Geen der insprekers, met zijn al len goed voor twee uur redevoerin gen, had een goed woord over voor de gemeente Leiden, de eigenares se van Endegeest. 45 villa's een meerdérheid, zij het de krapst mogelijke, te vinden. Die bestaat uit WD en PvdA. Het getal 45 is cruciaal. Worden er nog meer geschrapt dan valt wat IBB Kondor betreft het doek voor het Endegeestproject. CD A-raads lid Hellinga verzocht onder protest van WD-raadslid Kuntze het plan niet door te laten gaan met 'zo'n be perkte meerderheid'. Kuntze noemde dat verzoek 'merkwaar dig'. Een meerderheid is een meer derheid, zei hij. Hellinga weer: "Democratie is meer dan koppen tellen alleen". WD-raadslid Kuntze trok het stevigst aan het plan. Hij stelde vast dat het volledig strookte met de structuurschets van Oegstgeest die weliswaar nog niet is vastge steld, waar wel al herhaaldelijk is besproken. "En ik heb nog nie mand het onaaanvaardbaar over de passage over het Endegeest-gebied horen uitspreken". De liberaal verweet de tegen standers dat zij evenmin alternatie ven aandragen voor de villa's en IBB Kondor restaureert nu een maal niet gratis. Wel is Kuntze te gen "twee het bos doorsnijdende wegen, dat is er één te veel". Hij wil de meest noordelijke uitvalsweg die geen ontsluitingsfunctie heeft voor de villabewoners maar wordt aangelegd zodat ze in geval van ca lamiteiten het gebied snel kunnen verlaten. Verder gaf hij in overwe ging om de vier kavels op de moes tuintjes van Endegeest te schrap pen en te verplaatsen naar het wei land tegenover het Texaco-benzi- nestation aan de Leidsestraatweg. Aantasting PvdA'er Haasnoot zat ongeveer op dezelfde lijn. Ook hij wil de vier vil la's van de moestuinen weren maar in tegenstelling tot Kuntze heeft Haasnoot geen zin om naar een an dere plek voor die vier kavels te zoeken. De PPR is vierkant tegen het project waarin raadslid Van Ei sen een regelrechte aantasting van het bos ziet. D66'er Poelmans sprak zijn "neen, tenzij" uit. Vol gens de democraat is er van het door Leiden ernstig verwaarloosde bos, dat als de deal doorgaat Oegst geester eigendom wordt, al met heel beperkte middelen een goed bos te maken. "Daar is zo'n inge wikkelde deal niet voor nodig". Voorts vraagt Poelmans zich af of er nu echt minstens 45 villa's nodig zijn om het kasteel te restaureren. De fracties betrokken eigenlijk hun oude stellingen, behalve die van het CDA. Hellinga had zich de vorige keer een voorstander van het project betoond mits het kan toor en het appartementengebouw zouden vervallen. Daarin heeft hij zijn zin gekregen "maar het aantal kavels is inmiddels 'van 40 naar 49 gestegen". Dat verspringen van de villatel ler maakt Hellinga nerveus en wan trouwend .bovendien. Hij wil op ta fel hebben wat de restauratie van het kasteel nu precies behelst ("We weten alleen maar dat die tussen de zes en zeven miljoen gulden gaat kosten") en hoe de kosten ervan zich verhouden tot het aantal ka vels. Impliciet is dat de vraag naar de winst die IBB Kondor maakt met het project. En die vraag ligt zeer gevoelig bij de project-ontwik kelaar. "U hoeft toch niet in onze portemonnee te kijken", aldus een woordvoerder. Wethouder Kohlbeck, die heeft gedreigd af te treden als het project wordt afgeblazen, toonde zich be reid het nieuwe huiswerk te ma ken. "Misschien dat ik dan wel een voldoende van de raad krijg". Door de nieuwe ontwikkelingen zal niet in de raadsvergadering van 2 maart het finale besluit vallen maar in die van april. Voordien zal de raads commissie nog een keer bijeen ko- Politie pakt inbreker op WASSENAAR - De politie van Wassenaar heeft een 21-jarige in woner van deze gemeente aange houden die inmiddels heeft be kend recentelijke 13 inbraken te hebben gepleegd in zijn woon plaats. Diefstallen werden ge pleegd in winkels, auto's en twee keer in een restaurant. In totaal werd daarbij voor enkele honder den guldens buitgemaakt. De poli tie kon de man aan de hand van braaksporen aanhouden. De Wassenaarder was al eerder opgepakt voor zes inbraken in een Wassenaarse winkelpassage. Als adverteren ergens geschikt voor is, dan is het wel voor het bewerken van nieuwe marktgebieden. Ook hier kan het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD u prima van dienst zijn. Samen met 6 andere kwaliteitskranten zijn wij namelijk verenigd in GROOT DAMIATE. En dat GROOT DAMIATE voor u één van de interessantste stukjes Nederland kan bereiken, is geen holle advertentiefrase maar een keihard gegeven. Wat denkt u van het aantrekkelijke, aaneengesloten gebied van Zaanstad/Purmerend door Haarlem en omstreken heen naar Leiden, ook wel bekend als de koopkrachtige gordel rond Amsterdam? Met 723.200 regionale dagbladlezers bieden wij u een marktgebied met mogelijkheden. Temeer daar statistisch is vastgesteld dat dit gebied gewoon wat méér financiële armslag heeft. Interesse?? Bel 071-161400 en wij vertellen u graag alles over deze vérstrekkende manier van adverteren LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in trefzeker adverteren.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14