EIDEN 'Eerste paal Zijloever dit jaar de grond in' 'Gek zijn kan iedereen overkomen' LEIDSCH DAGBLAD Kort geding tegen MSG ingetrokken Resultaten stamboomonderzoek gepresenteerd WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 Inloophuis Psychiatrie aan Rapenburg bestaat vijf jaar LEIDEN - "Wij zijn allemaal mensen. Gek zijn, dat kan ie dereen overkomen. Het is lang niet zo eng als sommige mensen denken. Kom zelf maar eens in het Inloophuis kijken", zegt Anja van de We- ge, medewerkster van het In loophuis Psychiatrie in Lei den. door Marijn van Gelder "Als ik op de vijf jaar terugkijk dat het Inloophuis bestaat, kan ik tevreden zijn. We draaien goed, we hebben een groep van zestien enthousiaste vrijwiligers en een betaalde kracht, er hangt een goede sfeer en het huis heeft een duidelijke taak binnen de psychiatrie gekregen", zegt de medewerkster. Het Inloophuis Psychiatrie aan het Rapenburg in Leiden viert deze week zijn vijfjarig be staan. Het is een plek waar (ex- )psychiatrsche patiënten en mensen die zich op een of andere manier betrokken voelen met de psychiatrie, elkaar kunnen ont moeten. Het is een plaats waar zij in een ongedwongen sfeer hun ervaringen en lotgevallen kun nen uitwisselen. Anja van de Wege: "Het huis vervult een aantal belangrijke functies. De eerste is de gezellig heidsfunctie. Drie avonden en twee ochtenden per week is het Inloophuis geopend voor inlo- pers, zoals wij de bezoekers noe men. Dat kunnen ex-patiénten zijn, maar ook bijvoorbeeld hun familieleden. Zij kunnen dan een praatje maken, een kaartje leg gen of gewoon wat koffiedrin ken". "Op donderdag houden we een activiteitenavond. Dan draaien we bijvoorbeeld een film over psychiatrie of we nodigen spre kers uit. Maar we organiseren ook zo nu en dan een bingo- of klaverjasavond", zegt de mede werkster. Zelfhulpgroep "Ten derde hebben we een aan tal groepen die zich met bepaal de onderwerp bezighouden. De groep die nu draait is een zelf hulpgroep voor anorexia nervo- sa-patiënten. Binnenkort start een groep voor relatiepartners van psychiatrische patiënten. Het organiseren van dat soort groepen is een belangrijke taak binnen het Inloophuis. Verder geven we natuurlijk informatie over alles wat met psychiatrie te maken heeft'!. "Ook willen het beeld van de psychiatrie veranderen. Op de meest onverwachte momenten merk je namelijk dat veel men sen vooroordelen hebben. Ze hebben een raar idee over men sen die gek zijn of gek zijn ge weest. Onze taak is om dit te ver anderen door onder andere voor lichting te geven". De medewerkers van het In loophuis zijn geen professionele hulpverleners. Van de Wege: "Dat werkt drempelverlagend omdat veel inlopers een soort af keer van hulpverlening hebben. Helaas denken nog een heleboel ex-patiënten toch dat we hulp verleners zijn. Maar er zijn ook veel 'gewone' mensen die het In loophuis maar vreemd vinden. We hebben last van een beeld vorming aan twee kanten". "Het Inloophuis is voor veel mensen belangrijk. We zijn bij voorbeeld anderhalfjaar geleden een tijdje dicht geweest. Toen we weer open gingen, zei een bezoe ker dat hij zo blij was dat het huis weer open was. Hij wist nameljk niet wat hij de hele dag moest doen en was opgelucht dat hij weer ergens terecht kon. Voor veel mensen is dit een soort tweede thuis. Ook hebben we vo rig jaar de feestdagen uitgebreid gevierd". Resultaat Dat het Inloophuis resultaat heeft, is volgens Van de Wege in de afgelopen vijf jaar wel geble- ken. Vaak gebeurt het dat men sen die een keer in een psychia trische instelling hebben geze ten, daar later weer terechtko men omdat ze volledig buiten de maatschappij staan. Dank zij het Inloophuis hebben de mensen weer enig sociaal contact. "Veel mensen die hier komen vallen niet meer terug in de psychiatrie. Ook is er een soort netwerk on- staan van een groep bezoekers die elkaar nu ook buiten het In loophuis om ontmoeten". Van de gemeente krijgen ze subsidie. Van de Wege: "Van dat geld kunnen we de huur van het gebouw betalen. Het beetje dat we dan nog overhouden, gebrui ken we voor het onderhoud van het gebouw. Het laatste jaar had den we nog wat geld over en heb ben we een betaalde kracht voor twintig uur per week in dienst genomen. Wij hopen overigens dat deze kan blijven en indien mogelijk voor een volle week. Want die medewerker coördi neert het geheel en zorgt voor continuïteit. Ook krijgen we nog wat geld uit opbrengsten van col lectes en de kerken ondersteu nen ons financieel". Het lustrum is al eerder ge vierd met een groot feest, waar ongeveer vijftig mensen aanwe zig waren. Aanstaande vrijdag 24 febrauri om 17.30 uur houden de medewerkers van het Inloophuis een receptie voor geïnteresseer den, genodigden en inlopers. Het adres is Rapenburg 48 in Leiden. Anja van de Wege, medewerkster van het Inloophuis Psychiatrie: "We hebben een duidelijke taak binnen de psychiatrie gekregen". (foto Jan Holvast) Vrouw door inbreker bedreigd LEIDEN De bewoonster van een huis aan de Oosterkerkstraat is gistermiddag bedreigd door een ongeveer 24-jarige man die bij haar wilde inbreken. De vrouw zat in de keuken met haar rug naar het raam, toen zij plotseling een schim zag. Vervolgens trof ze in de ven sterbank een man aan die probeer de het bovenraam open te breken. De vrouw rende naar buiten, waar op de inbreker haar met een schroevendraaier bedreigde. De bewoonster vluchtte naar binnen, de man verdween in de richting van de Zijlsingel. Discussie over veiligheid rond nieuwe station LEIDEN - De Rooie Vrouwen van de PvdA in Leiden houden op maandag 6 maart in het stadshuis een discussiebijeenkomst over de plannen rond het nieuwe Leidse station. Centraal op deze avond staat de vraag hoe veilig het nieuwe station voor vrouwen wordt. De ge meente Leiden is een inspraakpro cedure rond deze plannen begon nen. Vrouwen, ook niet-leden van de PvdA, die hierover willen mee denken en meepraten, zijn van har te welkom. De aanvang is 20.00. Archeologisch spreekuur bij 'Oudheden' LEIDEN - Iedereen die iets ouds heeft en daarover gratis advies wil horen, kan elke eerste zondagmid dag van de maand naar het archeo logisch spreekuur in het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden. Conservator Van de provinciaal- Romeinse afdeling, drs. M. Brou wer geeft daar antwoord op de vra gen hoe oud voorwerpen zijn, wat het precies zijn en of ze echt zijn. Het spreekuur heeft plaats elke eerste zondag van de maand tussen 13.00 en 16.00 uur in de Taffeh-zaal van het museum aan het Rapen burg 28 in Leiden. LEIDEN - Het kort geding tegen de middelbare technische school MSG aan de Dieperpoellaan in Lei den is ingetrokken. De ouders van de twee geschorste leerlingen ach ten het niet verstandig de zaak thans door te zetten. Zij voorzien dat de beide jongens, uit .Noord- wijk en Leiderdorp, hoe dan ook het slachtoffer worden, ook als zij weer op school worden toegelaten. Volgens mr. J. Hinnen van de Leiderdorpse familie twijfelen de beide 19-jarige jongens er zelf aan of zij de achterstand op school nog wel kunnen inhalen nu zij inmid dels zes weken thuis zijn. Boven dien heeft een groot aantal docen ten in een brief te kennen gegeven waarschijnlijk geen les meer te wil len geven aan het duo omdat zij hen toch als aanstichters van de problemen op het MSG beschou- De beide jongens kwamen in het nieuws na het gooien van een frag- mentatiebom bij de Warmondse sociëteit Ut Sloepie. Aanvankelijk bekenden zij ook een auto van een docent in brand te heben gestoken, maar hebben die verklaring later weer ingetrokken. Die feiten waren voor de schoolleiding aanleiding beide jongens te schorsen en een paar weken later van school te ver wijderen. De ouders van de leerlingen me nen dat de twee moeten bloeden voor een veel groter probleem op het MSG. Zij vinden dat teveel Van de ellende op het MSG in de schoe nen van de jongens wordt gescho ven. Zo zijn er ruiten ingegooid bij een docent, bedreigingen geuit, is een molotov-cocktail tegen de ge vel van een woning van een leraar gegooid en zijn nog tal van andere onverkwikkelijkheden gepas seerd. Advocaat Hinnen meent dat in dien de jongens weer op school worden toegelaten, zowel leerlin gen als docenten zich tegen hen kunnen keren: "Ook dan zijn zij slachtoffer. Daarbij opgeteld dat de jongens er geen vertrouwen meer in hebben dat zij de leerstof nog in halen, heeft de ouders doen beslui ten van een kort geding af te zien". LEIDEN - Bewoner J. Erades van de Irenestraat dreigt met een kortgeding als woningbouwver eniging De Eendracht niet op korte termijn deugdelijk maatre gelen neemt om lekkages in zijn woning te voorkomen. De advo caat van Erades, mr. L. Sprenger, heeft De Eendracht vandaag schriftelijk gesommeerd binnen vijf dagen orde op zaken te stel len in het huis van Erades. Die werd het afgelopen week einde opnieuw met een lekkage geconfronteerd. Via de elektrici teitsleidingen stroomde water van de bovenburen naar de bene denwoning van de Leidenaar. Volgens Erades ging het om een bijna twee centimeter dikke wa terstraal. Een gedeelte van de Bewoner dreigt De Eendracht met kort geding elektriciteit moest worden uitge schakeld. Al een aantal dagen zit Erades nu met verlengsnoeren in huis voor de koelkast en het kof fiezetapparaat. In juni van het vorig jaar was er eveneens sprake van lekkage in de woning van Erades. Als ge volg van de lekkage, ook via de elektriciteitsleidingen, zegt Era des een stroomstoot te hebben gekregen toen hij de kraan open draaide. Hij schakelde het ener giebedrijf in en kreeg later - via de woningbouwvereniging De Eendracht - een rekening van het energiebedrijf. Om een fikse i kening te voorkomen wil Erades nu het energiebedrijf niet bellen. De politie is zaterdagmorgen naar de Irenestraat gereden om de gemoederen van Erades te be daren te brengen. Hij was door de lekkage over zijn toeren ge raakt. Twee politiemensen zijn er getuige van geweest dat het wa ter via de elektriciteitsleidingen naar beneden kwam. Erades eist nu via zijn advocaat dat de boel snel en deugdelijk wordt her steld. Plan voor ouderenvoorziening mogelijk ingekrompen LEIDEN - Het kruispunt Haagse Schouwweg/Valkenburgseweg wordt begin volgende week voor. bus- en autoverkeer afgesloten. Ver keer vanuit Valkenburg wordt dan via een ontsluiting aan de rechter zijde naar de Ommedijkseweg geleid. De opstoppingen rond het kruis punt aan de Haagse Schouwweg moeten dan tot het verleden behoren. Maanden lang vormden zich bij dat punt files, omdat de weg maar op één rijbaan begaanbaar was. Het verkeer moest worden geregeld met verkeerslichten. De Valkenburgseweg wordt voor een deel geblok keerd vanwege het in aanbouw zijnde motel aan de overkant van het restaurant Het Haagsche Schouw. Straks gaat het motrel en restau rant één complex vormen. De werkzaamheden van de totale verkeersreconstructie nemen waarschijnlijk nog zo'n drie maanden in beslag. Voor automobilisten is dan sprake van overlast, maar niet van totale afsluiting. Het werk zal dus 'in het verkeer' worden verricht. (foto Jan Holvast) DEN HAAG/LEIDEN - "De eerste paal voor het Leidse verzorgingste huis Zijloever gaat dit jaar de grond in. Daarvoor steek ik mijn handen in het vuur", reageert de provinciale gedeputeerde voor ou derenbeleid, de PvdA'er J.H. Boone op de financiële problemen. De problemen zijn ontstaan door de weigering van staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) om een miljoen gulden beschikbaar te stel len voor de realisering van het ver zorgingstehuis. Volgens Boone is de kans dat Heerma alsnog over de brug komt met het geld nog steeds aanwezig. Binnenkort praat minister Brink man (welzijn) met de staatssecreta- Subsidie voor muziekprojecten in Leiden LEIDEN - Twee muziekprojecten in Leiden krijgen een subsidie van de provincie. Het gaat om de Stich ting PAN die op 13, 14 en 15 mei een muziekfestival, workshops en concerten voor amateurmusici or ganiseert en om de Stichting De Gouden Pet dat op 16 juli een straatmuziekconcours houdt. PAN krijgt 4000 gulden, De Gouden Pet 2800 gulden. ris. De Leidse bewindsman zal Heerma proberen te overtuigen van het nut en de noodzaak van Zijloever. Heerma heeft de subsidie gewei gerd omdat het plan niet voldoet aan de bijdrageregeling voor ver zorgingstehuizen. Er is namelijk sprake van een experiment en daarvoor kan volgens de regeling geen geld beschikbaar worden ge steld. Het verbazingwekkende is ech ter dat het plan wel volledig past in het ouderenbeleid dat door minis ter Brinkman is geformuleerd. De Leidse wethouder J. de la Mar (Links Leiden) en provinciaal be stuurder Boone hebben hun hoop dan ook gevestigd op Brinkman. In eerste instantie zouden beiden met de bewindsman gaan praten, maar dat gesprek is enige tijd uitgesteld. Eerst wordt het resultaat van de be spreking tussen Brinkman en Heerma afgewacht. Mocht er van het Rijk uiteinde lijk geen geld komen, dan zal er toch dit jaar worden begonnen met de bouw. Maar Boone wil geen ex tra geld van de provincie in hét pro ject stoppen. Volgens hem is er in provinciale staten geen meerder heid voor een extra subsidie voor Zijloever. De gedeputeerde wil daarom dat Leiden of dieper in de buidel tast, of het plan aanpast. Op dit moment wordt het plan volgens Boone al 'uitgekleed'. Een van de dingen die nader worden bekeken, is het schrappen van een van de twee steunpunten in de wijk. Zijloever wordt namelijk geen traditioneel verzorgingstehuis, maar een cen trum waar ouderen uit heel Leiden Noord terecht moeten kunnen. Niet alleen in het tehuis zelf, maar ook in de twee steunpunten die in het oorspronkelijke plan staan. Boone is ervan overtuigd dat er hoe dan ook een oplossing wordt gevonden. Dat is ook nodig, want dit jaar moet met de bouw worden begonnen. De gemeente Leiden dreigt anders de gehele provinciale bijdrage kwijt te raken. Volgens Boone zijn er onder de provinciale politici nu al mensen, die vinden dat Zijloever moet worden ge schrapt. Het realiseren van het plan zou al te lang duren. Leidenaar gewond LEIDEN Bij een aanrijding op de kruising Vijf Meilaan/Roose- veltstraat is een 70-jarige Leide naar gistermiddag gewond ge raakt. Hij is met een hersenschud ding en vermoedelijk gebroken ribben overgebracht naar het Dia- conessenhuis. Vakbeurs voor bakkers in Groenoordhal LEIDEN - De samenwerkende bakkersbonden in West Nederland houden op woensdag 1 en donder dag 2 maart de Nationale West Ne derlandse Bakkersmanifestatie en vakexpositie 1989 in de Groen oordhal in Leiden. Burgemeester C. H. Goekoop van Leiden opent de bakkersdagen op woensdag om 11.15 uur. Tijdens deze manifestatie die voor de vierde keer in Leiden plaats heeft, worden onder meer te vens de Nederlandse Vakwedstrij den gehouden. Bakkers strijden dan in verschillende kampioens klassen voor deelname aan de eindronde van het Nederlands Kampioenschap in Wageningen, aan het eind van dit jaar. Een van de kampioensklassen is de sier- klasse. Hiertoe behoren opge maakte paaseieren en cacaoschil- derijen. Ruim 2000 bakkers heb ben zich inmiddels voor de wed strijden ingeschreven. Naast de wedstrijden is een ex positie ingericht. De duurste ma chines tot de goedkoopste koekjes zijn hier te bezichtigen. De manifestatie is op woensdag van 10.30 tot 22.00 uur geopend en donderdag van 10.00 tot 19.00 uur. De entree bedraagt vijf gulden. LEIDEN Voer voor geneaolo- gen: 'Onze voorouders, kwartier staten en stamreeksen', een ruim 400 pagina's tellende, geïllustreer de uitgave van de afdeling Rijn land van de Nederlandse Geneao- logische Vereniging. De resultaten van stamboomonderzoek naar 22 families ofwel zestien kwartiersta ten en zes stamreeksen bevat het boek, waarvan de inhoud geheel en al door zestien leden van Rijnland bijeen is gearchiveerd. Bijna de helft van de gegevens heeft betrek king op Zuid-Holland, waarvan 16,8 procent uit Leiden en Rijn land. Het streven is om om de twee jaar een dergelijke publicatie het licht te doen zien. 'Onze voorouders' is in z'n soort een "heel groot" boek, meent T.N. Schelhaas, gemeente-archivaris van Leiden en voorzitter van de af deling. Zo'n 12.000 personen zijn LEIDEN - Uit het pand van de Deurenspecialist aan de Flevoweg zijn in de nacht van maandag op dinsdag een fax, een personal com puter, een printer, een typmachine, een telefoon, drie rekenmachines, een vulpen en mogelijk ook ge reedschap gestolen. Een ruit werd vernield. erin vermeld, die tezamen goed zijn voor 40.000 tot 50.000 gege vens. Zeer gedetailleerd, kortom. "Er staat niet alleen in wie waar ge boren, gedoopt of getrouwd is, maar waar mogelijk ook details als Het belang van publicaties als onderhavige is volgens hem meer ledig: mensen die met stamboom onderzoek bezig zijn, hoeven niet zelf het ene archief na het andere in wanneer (een tak van) hun familie al is uitgezocht en de wetenschap is ermee gediend. Ook het Leids ge meentearchief is blij met het boek. "Wij maken van gepubliceerd ge nealogisch onderzoek dankbaar gebruik. Wat dat betreft steunen het archief en de afdeling elkaar ook. Een archief heeft maar een be paald aantal mensen tot zijn be- beroep, een lidmaatschap van de schutterij en gegevens over bezit tingen". Bijzonder is volgens hem ook dat de bronnen zijn vermeld. "Dat wordt in kwartierstatenboeken meestal weggelaten, omdat dat veel ruimte in beslag neemt en tijd kost. Wat tot gevolg heeft dat er fouten worden overgenomen en er nogal eens plagiaat wordt ge pleegd". Ook de omvang van het boek is ongewoon: "Kwartiersta ten beslaan gemiddeld 200 pagi na's", aldus Schelhaas, schikking. Zo'n tachtig procent van de bezoekers komt voor stam boomonderzoek en dat vindt men vanwege het werk dat dat met zich meebrengt, niet altijd even leuk. Hier in Leiden komt veertig pro cent van de mensen voor genealo gisch onderzoek. Wij vinden dat niet van minder historisch belang dan andere zaken. Enerzijds ma ken wij gebruik van het onderzoek, anderzijds helpen wij de gebrui kersgroep zich te organiseren". De groei van het aantal leden van de Rijnlandse afdeling van de Ne derlandse Genealogische Vereni ging heeft met die nauwe relatie tussen archief en die afdeling veel van doen, meent Schelhaas. In 1985 begonnen met 124 leden, telt het bestand nu ongeveer 210 na men. "De opkomst op lezingen is ook heel groot: tussen de 30 en 80 mensen. Dat heeft denk ik ook te maken met de gekozen onderwer pen". Andere activiteiten zijn het uitgeven van een tijdschrift en het houden van jaarlijkse excursies naar onder meer Naarden, Den Haag en, dit jaar, Tourcoing. 'Onze voorouders' is verkrijg baar bij het gemeentearchief. Tot 15 maart kost het 42,50 gulden, na die datum 47,50 gulden. Het archief is gevestigd aan de Boisoitkade 2a en geopend maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 17.00 uur en za terdag van 9.00 tot 12.30 uur. Lankhorst spreelct op PPR-vergadering LEIDEN - PPR-Tweede Kamerlid Lankhorst is op dinsdag 28 februa ri gastspreker op de ledenvergade ring van de afdeling Leiden van zijn partij. Lankhorst spreekt deze avond over 'de vloer in de zorg', een ge deelte uit het PPR-discussiestuk 'Groen licht', dat veel reacties heeft opgeroepen. Vragen die hierbij centraal staan zijn: waar eindigt so lidariteit en begint de verantwoor delijkheid van burgers; hoe blijven zorg en onderwijs betaalbaar en is 'Groen licht' werkbaar voor de PPR-fractie in de Tweede Kamer? De vergadering heeft plaats in het Trefcentrum van de Leidse Studentenecclesia, Rapenburg 100 in Leiden. De aanvang is 20.00 uur. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13