Lenen altijd duurder dan sparen Restaurants zijn ontstaan in Parijs 'G Hoortoestellen fors goedkoper Groenten van toen en nu Prijzen vergelijken kan veel geld besparen op vakantie Misleidende reclame voor credit cards WOENSDAG 22 FEBRUARI 1989 Het restaurant, zoals wij dat kennen, een verzorgde, meer of minder chique plaats om zich een goed maal te laten opdienen, is ongeveer twee eeuwen geleden ontstaan. Het is voornamelijk te danken aan de Franse Revolutie van 1789, die dit jaar uitvoerig zal worden herdacht. Deze revolutie bracht, behalve een politieke ommekeer en een afreke ning met wereldlijke en geestelijke macht ook een grote verandering in eet- en drinkgewoonten, funda menteler dan enig kok had kunnen bedenken. Het zwaartepunt van de gastronomie verschoof van de aris tocratische particulier die zich in zijn kasteel of paleis een keuken brigade permitteerde, naar het res taurant waar iedereen, mits voor zien van een niet te krappe beurs, toegang had. Niet meer de kok van prins A of markies B gaf de toon aan, maar de chef van restaurant X of Y. Eerste Het eerste echte restaurant - er wa ren wel herbergen en gaarkeukens, maar die betekenden niets op culi nair gebied - in Parijs werd ge opend in 1792 door een zekere Be- auvillier. De naam 'restaurant' was ontleend aan een soepkeuken, waar de soep restaurant werd ge noemd, iets wat verkwikt. Van de soep ging de naam over op het eta blissement waar men verkwikt wordt. door Wina Born Tegen het einde van de achttien de eeuw verschenen er steeds meer eetgelegenheden in Parijs, voorna melijk voor de gegoede burgerij, die het na de Revolutie vooral voor het zeggen kreeg. En daarnaast ook steeds meer aardige kleine eethuis jes en bistro's voor wie wat minder te besteden had. Het beroemde restaurant van die dagen was de Rocher du Cancale in de Rue Mandar. Het had een uitge breide spijskaart waarop niet min der dan honderd gerechten ston den vermeld, elk menu begon stee vast met Bretonse oesters. Er was ook een royale hors d'oeuvre, met kipsalade, witte boontjes, ansjovis, truffels in gelei, uitjes, augurken en meloen. Zuigkalf Le Veau qui tette, (Het Zuigkalf) in de Rue de la Joaillerie was be roemd om zijn schapepootjes en paling met truffel. Het was eenvou dig van inrichting, maar men at er goed en de prijzen waren redelijk, wat niet overal van gezegd kon worden. Eén van de beste goedko pe restaurants was de Marmite Per- pétuelle (de Eeuwige Kookpot), ge legen naast de pluimveemarkt. "De kapoenen hoeven maar enkele stapjes te lopen naar de pot", zei men. Hier hing de marmite onafge broken boven het vuur, en heeft daar, volgens de legende, 80 jaar gehangen zonder ooit leeg te zijn. Als men er een kop bouillon uit nam ging er weer een kop water in, en voor elke kip, ui of wortel die er uit geschept werd kwam er een nieuwe in de plaats. Men at er, vol gens velen, de lekkerste soep van Parijs. Soms gaven de restaurants ook andere attracties, zoals Véry, waar men ook wel eens op zilveren schalen naakte meisjes serveerde, geheei bedekt met peterselië. Er was zelfs een speciaal vrou wenrestaurant, voorloper van onze vrouwencafés, genaamd La Vente libre, vrije verkoop, wat onvriende lijke mannen al gauw Le Ventre Li bre, de vrije buik, noemden. De klanten van dit geëmancipeerde restaurant waren voornamelijk Kok verdienden goed. Een gere nommeerde chef-kok in een luxu eus restaurant kreeg de voor die dagen enorme som van 4000 goud francs per jaar. De saucier, de man die verantwoordelijk was voor de sauzen verdiende 2000 goudfrancs. De koksmaatjes echter kregen per week 40 gewone francs, maar ze mochten alles wat op de schalen overbleef meenemen. Dat verdeel den ze. Wat de moeite waard was werd netjes op borden uitgestald en op de markt verkocht en de rest ging voor een zacht prijsje naar de goedkope soepkeukens die er nog bouillon van trokken. En helemaal onderaan stonden de bordenwassers, die voor een paar francs in de vochtig warme ge welven onder het restaurant hun werk deden. Maar ook zij hadden een bescheiden bijverdienste. Zij schepten het laagje vet dat zich op het afwaswater vormde zorgvuldig af en verkochten dat in kleine em mertjes aan fabrikanten van zachte of groene zeep. Dat was nog eens recycling. Het alledaagse leven in de middel eeuwen was een constant gevecht tegen de natuur om te kunnen eten. Een mislukte oogst had vaak vrese lijke hongerepidemieën tot gevolg. Een lofdicht uit de elfde eeuw illu streert heel goed hoe belangrijk de landbouw voor de middeleeuwers Aarde, aarde, aardel O aarde, onze moeder! Moge de al-bestuurder, de eeuwige Heer u schenken akkers vol wasdom, opgaand in bloei, vol van het koren, overvloedig in kracht! Overvol graan en glanzende ge- De goudgele vruchten van gepluim de gerst, en van blanke are in volle bloei, de oogst van een overvloeiend land... Van een gestructureerde tuinbouw was zeker geen sprake, omdat groente uit den boze was. Volgens toenmalige geneesheren werd men er vreselijk ziek van. Niettemin werden peulvruchten wel al op grotere schaal geteeld. Erwten en bonen waren en zijn gedroogd immers zeer lang houdbaar. Om dezelfde reden werden ook knollen en rapen regelmatig op tafel gezet, vooral koolraap werd erg gewaar deerd. Overigens is dat nog steeds het geval. Verse koolraap is volop te koop van oktober tot en met maart. De dikbuikige knol heeft een zach te, aromatische smaak, dat zich goed laat combineren met bijv. saucijzen, rookworst of lamsvlees. De groente hoort stevig aan te voe len, en mag zeker geen beschadig de plekken vertonen. Op een koele, droge plaats is koolraap twee tot drie weken goed houdbaar. Het schoonmaken gebeurt door van het bovenste gedeelte een dik ke plak af te snijden. Deze is meestal vrij houterig, en kan het beste weggegooid worden. De knol vervolgens schillen, en in reepjes, blokjes of salmiakvorm snijden. Reken op 250 a 300 gram per per soon als de groente gekookt gege- De koolraap werd door de Middeleeuwers zeer gewaardeerd. ten worden. Voqr koolraappuree is 150 gram anders ruim voldoende. In een bodempje water is de knol binnen twintig minuten gaar. Van 200 g bruine geweekte bonen, 1 kg aardappelen, 1 kg koolraap, 2 Vruchtensap Bleef vroeger het sapgebruik be perkt tot een glaasje jus d'orange, bij verjaardagen en recepties wat bessensap over de griesmeelpud ding, tegenwoordig is de keus aan zienlijk groter en exotischer. Zo'n rijke sap heet dan gelijk ook geen sap meer maar nektar. De nektars van Gran Frutta, geïmpor teerd door de firma Barends in Zoetermeer (tel. 079-441100) zijn een goed voorbeeld van sappen met smaak. De nektars kosten tus sen 2,50 en 3 gulden per literpak. Wijnkelders en wijnbedrijven heb ben in Bulgarije niets romantisch. Het zijn meer wijnfabrieken dan iets anders. Hier en daar staat een oude druivenpers of zie je een be werkt houten vat, maar veel meer valt er visueel niet te beleven. Af beeldingen van Lenin en spreuken in het voor westerlingen onleesba re cyrillische schrift verhogen de aantrekkelijkheid evenmin. Het is de doelmatigheid die telt. Boven dien mag niet vergeten worden dat Bulgarije voor onze begrippen een arm land is, waar versiering van het leven niet tot de prioriteiten be hoort. Toch kun je op zo'n wijnbedryf wel degelijk genieten. Want de wij nen die Bulgarije produceert zijn verbazend goed, zéker gezien hun prijs. En wat het visuele betreft, komt de bezoeker ook wel aan zijn trekken. Een rondleiding door het klooster van Rila is een belevenis en in het oude stadsdeel van Plov div proef je sfeer van weleer. In de jaren '60 en '70 is het Bulgaar se wijnbeleid erop gericht geweest om exporteerbare wijnen te ma ken, wijnen die niet alleen in het Oostblok aftrek zouden vinden, maar ook in westerse landen. Er werden daarom op grote schaal westerse druivensoorten aange plant, vooral de blauwe cabernet- sauvignon (uit Bordeaux) en de witte chardonnay (uit Bourgogne). Voorts investeerde men in moder ne kelderapparatuur, terwijl ook besloten werd om de betere wijnen in grote en kleine vaten te laten rij pen. Deze aanpak heeft de Bulgarei geen windeieren gelegd, want di decennium braken hun wijnen oj fenomenale wijze door. Alleen al ii Engeland zo'n 18 miljoen flessei Bulgaarse wijn verkocht. En na d< introductie in Nederland, even eens vorig jaar. gingen circa eei miljoen flessen over de toonbank. Aanbevolen Dwars door Bulgarije loopt he Balkan-gebergte. Ten noorden er zuiden daarvan worden hoofdzake lijk rode wijnen gewonnen, terwij oostwaarts (richting Zwarte Zee de nadruk ligt op wit. De Bulgaarse wijnwet onderscheidt diverse cate gorieën wijn. Het onthouder waard is die van de zogeheten 'con troliran'-wijnen. Deze komen uil relatief kleine districten en moeter aan strengere normen voldoen dar de gewonere soorten. Indien 'reser ve' op het etiket staat, ontving dc wijn een extra lange vatlagering. Tijdens mijn tocht langs Bul gaarse wijnbedrijven die alle aar de staat behoren heb ik een aan tal smakelijke wijnen ontdekt, die ook in Nederland verkrijgbaar zijn Mijn favoriete soort is de witte chardonnay, waarvan diverse uit voeringen bestaan. De wijnen wor den gekenmerkt door een frisse, zuivere smaak met sappigheid en het voor chardonnay zo typerende licht nootachtige aroma. De menslievende prijzen waarvooi de Bulgaarse chardonnays worder aangeboden, doen begrijpen waar om ze veel gevraagd worden. Ge wone chardonnays zijn bij super markten en slijterijen al verkrijg baar vanaf 4,85, de 'reserve'-kwa liteit ligt bij slijterijen en delicates- senwinkels vanaf 5,95 en de 'con- troliran'-wijnen vindt men bij de zelfde groep vanaf 8,95. Een zelfde prijsstelling geldl voor de verschillende typen caber- net-sauvignon. Terwijl de gewone versies van deze rode wijn soepel en plezierig smaken, met eer vleugje bessenachtig fruit, drink ik zelf het liefst de houtgerijpte Ori- ahovitza cabernet-sauvignon 1981, een ferme 'reserve' die zich makke lijker laat drinken dan uitspreken En die voor zijn 5,95 (adviesprijs! perfecte waar vormt voor zijn geld. Fijne kruiden nog fijner maken dl melk en een klontje boter valt een smakelijk eenpans-gerecht te maken, dat net niet middeleeuws is. Aardappelen kwamen pas in de vorige eeuw bij recht. Gedroogde kruiden uit een potje hebben ongetwijfeld een paar voordelen, bijvoor beeld dat ze makkelijk te bewaren zijn en dat niet meer hoeft of peterselie zelf ver snipperen. Een handig hulp middel daarvoor is een kruidenmolentje. Je doet de tuinkruiden boven in het 'trechter fijn te snijden. Het gro- tje', je draait e te nadeel is dat je dat gemak wel veel smaak moet inleveren. U kunt ook de kervel peterselie. het handeltje en de worteltjes zijn ver sierd met snippertjes Een heel prettige molen is die van Zy- liss, geïmporteerd door Fissier Neder land (tel. 01640-43050). Het apparaat is geheel van kunststof zodat u niet bang hoeft te zijn voor roestige mesjes en het is ook zeer sim pel schoon te maken. Huurkoop ongunstig Leen geen geld wanneer het niet echt nodig is. Geld lenen is altijd duurder dan sparen. Dit krijgt iedere consument die informatie over geld lenen vraagt van het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud, De Consumentenbond en het Konsumenten Kontakt te horen. "Is het onvermijdelijk om geld te lenen, hou er dan rekening mee dat je veel geld en zorgen kunt besparen door van te voren een goede afweging te maken waar je geld gaat lenen", aldus M. Witteman van het Nibud. Samenstelling Raymond Peil Wanneer iemand echt geld moet le nen, zijn een persoonlijke lening of een doorlopend krediet de beste keuzen, zo blijkt uit de nieuwe brochure 'Geld lenen' van de Con sumentenbond. Een persoonlijke lening is het lenen van een vast staand bedrag dat mèt rente in maandelijkse termijnen moet wor den terugbetaald. Bij een doorlopend krediet wordt van te voren bepaald welk bedrag de consument maximaal wil lenen (de limiet) en welk be drag de consument maandelijks moet af betalen. De klant kan steeds opnieuw geld opnemen, mits hij de limiet niet overschrijdt en geen achterstand heeft bij de termijnbetalingen. Een consument kan pas geld lenen, wanneer vast staat dat hij het terug kan betalen. Of de consument het bedrag kan terugbetalen, bepaalt de instelling waarbij de lening is aangevraagd. Verschillen Er bestaan grote verschillen tussen de voorwaarden die de handels banken, de Postbank en de Ge meentelijke Kredietbanken aan hun leningen verbinden. Zo vraagt de c veel i r rente dan de an- veel strenger dan de ander wanneer er een keer een maand niet kan worden afbetaald. Met uitzondering van de Ge meentelijke Kredietbanken, waar iemand vaak al een bedrag van 500 gulden kan lenen, kennen de 'le ners van geld' een minimum be drag wat ze uitlenen dat rond de 1500 gulden ligt. Geleend geld moet altijd worden terugbetaald. "U betaalt veel meer terug dan u hebt geleend", waarschuwt de Consumentenbond in haar brochu- Huurkoop Er zijn ook andere manieren om ar tikelen te kopen zonder daarvoor genoeg geld te hebben. Hoewel een onoplettende lezer over deze ad vertenties heen leest, staan veel bladen vol met oproepen zoals 'koop een video voor 50 gulden per maand' of 'een stereo voor 80 gul den per maand'. Na maanden lang 50 gulden per maand te betalen mag de afbetaler de video eindelijk echt als zijn bezit beschouwen, want vaak is het zo dat het bij der gelijke leningen niet om echte le ningen gaat maar om huurkoop. "Huurkoop is een dure en on gunstige vorm van geld lenen", al dus de Consumentenbond in zijn brochure. De rente is hoog en wan neer men in betalingsmoeilijkhe den komt, kan het produkt in be slag worden genomen en verkocht. Hoortoestellen worden nog dit jaar aanmerkelijk goedkoper. De zie kenfondsen en de FIDA, de organi satie van importeurs, fabrikanten en detaillisten van hoortoestellen, zijn in beginsel akkoord over een prijsverlaging van 20 procent. Daardoor zullen de particuliere verzekeraars en ziekenfondsen on geveer 15 miljoen gulden minder hoeven te betalen aan hun verze kerden. Deze prijsverlaging vormt on derdeel van een poging van verze keraars om kartels van leveran ciers te doorbreken. Aanleiding tot de onderhandelingen met de FIDA was het plan van het Ziekenfonds Rotterdam om hoortoestellen in bruikleen te geven aan verzeker den. Volgens de ziekenfondsen zijn de apparaten van de FIDA vaak te duur. Die stuurde daarop 200.000 klanten een brief, waarin werd ge suggereerd dat verzekerden verou derde toestellen in bruikleen zou den krijgen en per saldo slecht af zijn. In kort geding zag de VNZ haar eis ingewilligd dat de FIDA die brief moest intrekken, de kwes tie moest rechtzetten en zich van zulke uitlatingen moet onthouden. Eerder was in een ander kort ge ding uitgesproken dat de FIDA, in strijd met de EG-regels, optreedt als een kartel. Toen werd een limiet gesteld voor onderhandelingen tussen de FIDA en de ziekenfond sen. Die besprekingen hebben lang geduurd, maar nu is dan in princi pe aan afspraak gemaakt voor een jaar. Bij de VNZ wordt er wel de aandacht op gevestigd dat het be stuur van de organisatie het resul taat nog moet goedkeuren. Inmiddels zijn enkele zieken fondsen nog bezig met onderzoek naar alternatieve kanalen voor im port van hoortoestellen. Ook is men in bespreking met drogisterij enketens, die contracten zouden willen afsluiten met de fondsen voor aanmeten van toestellen en af levering in bruikleen. Wellicht zijn dan grotere besparingen mogelijk. De FIDA heeft laten weten onder dwang van de ziekenfondsplannen akkoord te moeten gaan met prijs daling. De organisatie zegt op nieuw geen kartel te zijn en te vre zen voor vermindering van werk gelegenheid in de branche. Op het ogenblik kost een hoortoestel over het algemeen tussen de duizend en tde tweeduizend gulden. Verzeker- 'den krijgen daarvan een groot deel vergoed, sedert 1 januari volgens de bepalingen van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Voor auto's wordt in Nederland veel en vaak geld geleend. Veel autodealers bieden potentiële ko pers een lening van een financie ringsmaatschappij aan. Het gaat ook hier meestal om huurkoop. Bij huurkoop van een auto moet men vaak gedurende de afbetaling de auto all-risk te verzekeren. Achter standen in de betaling komen de klant vaak op een forse boete te staan. Postorder Kopen op afbetaling, een mogelijk heid die bijvoorbeeld postorderbe drijven hun klanten aanbieden, is ook een dure manier om geld te le nen. "Postorderbedrijven zijn uit op vaste klanten en als ze de klan ten kunnen krijgen en houden door hen constant in de schulden te laten staan, schromen zij daar niet voor. Ouders die bij voorbeeld geen geld hebben om nieuwe win terkleren voor de kinderen te ko pen, kunnen die kleren wel bij een postorderbedrijf bestellen. Zij doen dan enkele maanden over de afbetaling, waardoor ze niet kun nen sparen voor zomerkleren, zo dat ze tegen de zomer opnieuw geld moeten lenen bij een postor derbedrijf. Deze mensen raken als het ware gevangen in het net van de postorderbedrijven en zijn op den duur natuurlijk duurder uit", waarschuwt Witteman van het Ni bud. Wanneer iemand toch geld wil le nen, maar niet weet hoeveel hij re delijker wijs per maand kan af be talen met zijn inkomen, kan hij dat laten uitrekenen door het Nibud. "Wij zetten samen met zo iemand alle financiële gegevens op een rij en kunnen dan aangeven hoeveel hij of zij maandelijks kan afbeta len", legt Witteman uit. Advies De Consumentenbond wijst er in haar brochure op persoonlijk ad vies te geven. Tegen betaling kan een consument bij deze bond laten uitrekenen waar hij het goedkoop ste kan lenen. De brochure 'Dure dingen ko pen' van het Nibud is te bestellen door 1,50 gulden over te maken op gironummer 36.78.00 ten name van het Nibud Den Haag onder vermel ding van de titel. De brochure 'Geld lenen' van de Consumenten bond is te bestellen door een gul den over te maken op Postbank- nummer 2.78.74 van de Consumen tenbond in Den Haag onder ver melding van de titel. Het loont om de reisgidse goed door te r houden. de koopjes in de gaten te Er zit vaak een verschil van hon derden guldens tussen de reizen van diverse reisorganisaties naar dezelfde vakantiebestemmingen en accommodaties. Het goed be studeren van verschillende reisgid sen is dus een nuttige bezigheid die tot honderden guldens kan bespa- Dat blijkt uit een onderzoek van Konsumenten Kontakt naar het reisaanbod van verscheidene tour operators in twaalf verschillende gebieden. Per bestemming werd een hotel geselecteerd en werden in voor- en hoogseizoen de prijzen met elkaar vergeleken. Uit het onderzoek kwam naar vo ren dat een consument voor een va kantie van 15 dagen in het voorsei zoen gemiddeld 221 gulden duur der uit is als hij de verkeerde reisor ganisatie uit heeft gezocht. In het hoogseizoen ligt dat bedrag op 209 gulden. Het grootste verschil werd geconstateerd bij een 15-daagse reis naar Turkije. Voor dezelfde reis werd bij de duurste reisorgani satie 345 gulden per persoon meer betaald dan bij de goedkoopste. De prijs van een reis wordt ook bepaald door de vakantiebestem ming. Daarbij komen Benidorm, Cyprus en de Algarve in Portugal als duurste vakantiebestemmin gen uit de bus. Zo kost een reis van 22 dagen naar Benidorm al gauw 2850 gulden, terwijl je die drie we ken ook voor minder dan 2000 gul den in Joegoslavië had kunnen doorbrengen in een vergelijkbare accommodatie. Om als consument tot de beste beslissing te komen wat betreft reisorganisaties en touroperators, raadt Konsumenten Kontakt aan de boeken van Toeristiek door te nemen. Daarin staat objectieve in formatie over hotelaccommodatie en prijzen van de diverse reisorga nisaties. De Verenigde Spaarbank heeft zich in een advertentie voor de 'Vi sa-voordeelrekening' van de bank misleidend uitgelaten. In de adver tentie stelt de bank dat slechts twee voorwaarden gelden voor mensen die van de kaart gebruik willen maken. Uit ervaring blijkt dat er meer voorwaarden te vervul len zijn. De Reclame Code Commissie heeft dit in een openbare bekend making meegedeeld naar aanlei ding van een klacht over de adver tentie. Klager wilde de kaart aan vragen omdat hij meende aan de twee in de advertentie genoemde voorwaarden te voldoen: een bruto maandinkomen van drieduizend gulden en bereid om zijn inkomen op de Visa-voordeelrekening te la ten storten. Dit bleek voor de bank echter niet voldoende: de aanvraag werd geweigerd op grond van in formatie die de bank had ingewon nen bij het Bureau Kredietregistra tie. De klager richtte zijn klacht te vens op een folder van de bank voor de Visa-voordeelrekening. Daarin wordt echter gesproken van twee 'hoofdvoorwaarden'. Dit vindt de Reclamecodecommissie niet misleidend, omdat uit deze tekst voldoende blijkt dat er ook andere voorwaarden worden ge steld. Veel klachten over belastingformulier Ouderen en slechtzienden hebben problemen met het nieuwe belas tingformulier. Door het gebruik van blauw en geel in de tekst is het formulier voor ouderen moeilijk leesbaar. Bij de belastingtelefoon zijn al veel klachten binnengeko men over het nieuwe formulier. "We krijgen inderdaad diverse mensen aan de telefoon die zeggen dat de kleuren het formulier slecht leesbaar maken. Wij geven die klachten door aan het ministerie", aldus een medewerker. Volgens een woordvoerder van het ministe rie van financiën valt het nog wel mee met de klachten over het ge bruik van kleur in het formulier. "En er komen ook positieve reac ties binnen over het nieuwe ont werp. Als zo'n nieuw formulier uit komt zijn er altyd mensen die kla gen. Maar het formulier is uitge breid getest, ook op gebruik door slechtzienden. Mede voor hen zijn we juist die kleuren gaan gebrui ken". De belastinghulpdienst van de FNV. die jaarlijks zo'n 80.000 men sen helpt met het invullen van het belastingformulier, zegt ook onge lukkig te zijn met de kleur. "Als wij iemand helpen, maken we eerst een fotokopie van het originele for mulier. Dat vullen we in. Thuis kunnen mensen zelf het echte for mulier invullen. Maar door het ge bruik van die kleuren valt een deel van de informatie weg als je een fo tokopie maakt. Dat is vreselijk on handig". Volgens een woordvoerder van het ministerie van financiën is deze klacht nieuw. "Maar mensen kun nen in de boekhandel voor vijftig cent zo'n formulier kopen. Je hoeft dus helemaal niet te kopiëren". Een medewerkster van de Ne derlandse Vereniging voor Blin den en Slechtzienden zegt dat ook bij die organisatie klachten zijn binnengekomen over de combina tie van kleine letters en kleurge bruik.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11