TAD LEIDEN Gemeente verspeelt subsidie 'Zijloever' 'Reinigen wordt onderschat, maar is een vak apart' LEIDSCH DAGBLAD Verdachten bankoverval Door eigen schuld rechtszaak verloren College wil Slaaghwijk in vijf jaar opknappen aangehouden DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 Matige belangstelling van vrouwen voor functie 'reiniger algemene dienst' LEIDEN - Vol verwachting klopte hun hart. Met z'n ne genen hadden de dames zich gisteravond gemeld in de kantine van de gemeenterei niging aan de Admiraal Banckertweg voor de infor matie-avond. Ze wilden wel eens weten wat voor werk een gemeentereiniger moet verrichten. Bovendien kre gen de vrouwen de kans met vuilniszakken te 'stoeien' en een 'ommetje' te maken met containers. door Meindert van der Kaaij Vuilnisman is toch t beroep, of ligt die tijd achter ons? Als het aan de gemeente ligt ko men er zo snel mogelijk vrouwen terecht in de typische mannen beroepen, waaronder het opha len van vuil toch zeker te rang- schiken is. De term hiervoor waarmee politici zo graag scher men is doelgroepenbeleid. Een term die overigens ook van toe passing is op etnische minderhe den. Nu zijn het echter vrouwen die de eerste keus zijn. De gemeente heeft zes plaatsen in principe voor vrouwen bestemd. Het is echter de vraag of er zoveel vrou wen gevonden kunnen worden gevonden die geschikt zijn voor het vak. De plaatsen die na de se lectie van de vrouwen overblij ven, zijn bedoeld voor buiten landse werknemers. Medische test "We zijn blij", zegt Ineke Harren van personeelszaken, "als er bij deze negen dames drie zijn die we kunnen inlijven". Ze ver wacht dat een groot deel van de negen vrouwen, waarvan de meesten geen werk hebben, na vanavond zich nog eens achter de oren zal krabben en zullen af vallen. Degenen die toch beslui ten om te solliciteren, worden vervolgens onderworpen aan een uitgebreide medische test. De artsen van de Basisgezond heidsdienst (BaGD) vertelden gisteravond dat deze keuring een stuk zwaarder is dan die andere ambtenaren voorgeschoteld krij gen. Een fysiotherapeut bekijkt of de dames beschikken over voldoende spierkracht en behen digheid. Ook ondergaan de vrou wen een test op uithoudingsver mogen. De extra zware keuring is vol gens opzichter Joop Regeer van de reiniging wel degelijk op zijn plaats. Hij hield de reinigers in spe voor dat iemand in de huis vuilophaaldienst per dag zo'n 34 kilometer lopend aflegt. "En dat is heus geen wandelingetje. Want dan moet er met mini-containers gereden worden of moeten huis- vuilzakken in de wagen worden gegooid". Per wagen wordt dage lijks een dikke 20 ton vuil opge haald. Regeer legde precies uit welke uiteenlopende werkzaamheden door een 'gemeentereiniger alge mene dienst' moet worden ver richt. Hij deed daarbij z'n uiter ste best om de realiteit aan te ge ven. Om de haverklap vielen woorden zoals: 'zwaar werk', 'on plezierig', 'valt tegen', 'vergt veel spieren', 'stinkt uren in de wind' en 'vies werk'. Kadaver En alsof dat nog niet genoeg was: "We worden vaak opgebeld met de mededeling dat ergens een kadaver in de sloot ligt. Zo'n beest is soms al half vergaan. Als je die aanraakt valt het uit el kaar", en hij laat een korte stilte vallen. "Maar het moet dan wel in de zak", vervolgt Regeer plot seling. "Als je dan zegt: 'dat vind ik vies', hebben we weinig aan je. Die dingen gebeuren nu een maal. Maak je borst dus maar nat, dames". Dat werd Ineke Harren van personeelszaken toch wat te gor tig. "Je moet nu niet denken dat je elke dag kadavers moet oprui men". stelt ze de vrouwen later enigszins gerust. Maar ze beseft ook dat het werk niet allemaal ro- zegeur en maneschijn is. "Mis schien denken sommige meisjes dat wel eens. Goed verdienen en lekker buiten werken en zo, maar ze moeten zich niet verkij ken op de zwaarte van het be roep", aldus Harren. Volgens voorlichter van de rei niging, Mari Tol, kun je het vak beter te zwaar afschilderen dan te licht. "We noemen maar liever meteen de ergste dingen, dan valt het straks in ieder geval niet tegen". Hij maakte de dames in elk geval duidelijk dat de ge meente van haar kant veel moei te wil doen om hen aan het werk te zetten. Zo komt er een speciale kleed- en wasruimte in het ge bouw. spe ciale regelingen zoals op het ge bied van zwangerschap. Het is onverantwoord om met een dik ke buik achter een vuilnisauto te lopen. Vandaar dat zwangere vrouwen na drie maanden in de gelegenheid worden gesteld om na overleg met de bedrijfsarts te stoppen. "Bij de politie kunnen vrouwen in die situatie nog wel kantoorwerk blijven doen. Bij de reiniging is die mogelijkheid er niet. dus gaan ze in de ziekte wet", aldus Mari Tol. Na alle informatie te hebben gekregen, werden de vrouwen een overall en handschoenen aangereikt. Ze moesten naar de garage alwaar ze vast kennis met het werk konden maken. Al gauw bleek dat de vrouwen blaakten van energie. Met veel inzet werd het grofvuil in de kra ker gegooid en de zakken in de ophaalwagen geworpen. Met de mini-containers legden de solli citanten een parcours af. Vervol gens werden de containers ge- Eén van de belangstellenden, Diane Arnoldus uit Leiden, was volgens de andere vrouwen al heel geschikt voor de baan. "Dat zie je zo", klonk het. Zelf zei ze op de informatie-avond af te zijn ge komen, omdat ze gek is van vrachtauto's. "Van kinds af aan eigenlijk. Ook het varen met een schepboot door de grachten lijkt me heel erg leuk. Het feit dat je niet een specifiek ding hoeft te doen lijkt me voor wat afwisse ling zorgen", vertelde ze zicht baar opgetogen. Diane heeft ook eens in Lei derdorp bij de gemeentereini ging gewerkt. "Daar werd ik ge accepteerd zoals ik was en had ik het perfect naar mijn zin. Dat ik straks in een mannenmaatschap pij terecht kom, vind ik dus niet erg. Als je alleen bij vrouwen zit, is de haat en nijd onder elkaar vaak veel groter. Wat dat betreft is het dus goed dat mannen en vrouwen bij elkaar komen te werken". Tot slot liet Mari Tol de vrou wen nog eens weten dat het gaat om een zwaar beroep. "Je loopt snel tegen blessures op. Zo zijn er nog steeds mensen die glas in vuilniszakken doen. Als dat te gen je dijbeen schuurt, dan... ligt het open. Ook zijn de zakken een zware belasting voor de gewrich ten in je arm. Met die zakken zul je moeten leren omgaan. Hoewel het reinigen vaak wordt onder schat is het een vak apart". GEEN EERSTE PRIJS ARCHITECTENWEDSTRIJD LEIDEN - Het Leids Architectenkajfee heeft geen eer ste prijs toegekend in de wedstrijd die het had uitge schreven voor het ontwerpen van een bouwplan op het parkeerterrein (achter Hoogheemraadschap van Rijn land) aan de Boommarkt. Het is voor het eerst in vier jaar dat dat gebeurt. Volgens P. van Veen van het Kaf fee was de reden daarvoor dat de jury op alle 13 inzen dingen kritiek had. De 'hoogste' prijs viel ten deel aan Leidenaar Ronald Knappers die werkzaam is bij een architectenbureau in Amsterdam. Met zijn ontwerp 'CC 3' behaalde hij de tweede prijs en ontving uit handen van directeur Swaak van Erica Beheer een geldbedrag van 2000 gul den. Knappers maakte voor het parkeerterrein aan de Boommarkt een ontwerp voor kantorenbouw met daaronder een diep in de grond gelegen parkeergara ge. Op dat laatste kreeg hij kritiek, omdat de jury meent dat die locatie niet bepaald geschikt is voor een diepe parkeergarage. Maar de jury liet zich lovend uit over de wijze waarop de architect rekening had gehou den met de passage bij het postkantoor. Ook lof voor de manier waarop Knappers het bouwwerk laat aanslui ten op de bestaande bebouwing. Mede-organisator Van Veen is niet ontevreden over de belangstelling voor de wedstrijd: "Het aantal inzen dingen schommelt de laatste paar jaar rond de vijf tien. Dat de kwaliteit dit jaar iets minder is,- heeft te maken met het feit dat het om een moeilijke opgave ging". Overigens is het niet de bedoeling dat het par keerterrein bij het Hoogheemraadschap wordt be bouwd. (toto Henk Bouwman) CDA-bijeenkomst over nieuwe belastingwetten LEIDEN - Het CDA afdeling Lei den houdt maandag 27 februari een algemene ledenvergadering. Spre kers zijn Th.O. Vreugdenhil, CDA- woordvoerder bij de nieuwe belas tingwetgeving in de Tweede Ka mer en H.P.A.M. van Arendonk, hoofddocent belastingrecht aan de Erasmus Universiteit Rotterdam en lid van de commissie Oort. Van Arendonk spreekt over 'Lusten en lasten beoordeeld: de nieuwe be lastingwetgeving'. Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen en discussie. Leden kunnen tevoren (bij voor keur schriftelijk) te kennen geven welk onderdeel van het nieuwe be lastingstelsel ze aan de orde ge steld willen zien. Melden bij de voorzitter of de secretaris. Na de discussie volgt het huis houdelijk gedeelte. De bijeen komst wordt gehouden in In den Leidschen Salon aan de Steen- straat en begint om 20.00 uur. 8000 gulden uit auto gestolen LEIDEN - Een 41-jarige Leidenaar heeft gisteren aangifte gedaan van inbraak in zijn auto. Bij die inbraak werd een radio-casetterecorder ge stolen en een bedrag van 8000 gul den. De man had zijn wagen in de nacht van zondag op maandag ge parkeerd aan de Heivlinder. Reclameverlichting in brand gevlogen LEIDEN - De reclameverlichting van het restaurant de Bisschop aan de Kloksteeg is vanmorgen vroeg in brand gevlogen. Volgens de poli tie ontstond de brand door kort sluiting. De brandweer slaagde erin het vuur snel te doven. Over de hoogte van de schade is nog niets bekend. LEIDEN Het continurooster, waarmee het afgelopen jaar op vier Leidse basisscholen een proef is gedaan, is over het algemeen goed bevallen. Voor de scholen, de meeste leerlingen en ouders bete kent zo'n rooster een verbetering. De onderwijzers echter zijn niet onverdeeld enthousiast omdat ze door het continurooster zwaarder worden belast. Een ongunstig effect op de ge zondheid van leerlingen of leraren is niet geconstateerd. Over het al gemeen is het ziekteverzuim door de invoering van het rooster niet merkbaar toegenomen. In de enke- Continurooster op basisscholen bevalt goed le gevallen waar wel van een'hoger ziekteverzuim sprake was, kon niet worden aangetoond dat dit met het continurooster had te maken. Bij het continurooster hebben kinderen niet meer de gebruikelij ke lange middagpauze. Ze bleven over op school, waar toezicht is ge regeld, en mogen om drie uur naar huis. Het voordeel van dit rooster is dat de kinderen eerder vrij zijn en de ouders een groot deel van de dag voor. zichzelf hebben. Het experi ment kostte de gemeente ongeveer 45.000 gulden, geld dat is besteed aan extra hulpkrachten. De beoordeling van het experi ment, uitgevoerd door onder meer de directie onderwijs van de ge meente, wordt deze week bespro ken in de raadscommissie voor on derwijs. Goekoop slaat eerste paal autobedrijf Elam LEIDEN - Burgemeester Goekoop slaat woensdag de eerste paal voor het nieuwe bedrijfspand van het autobedrijf Elam aan de Amfora- weg. Dat bedrijf zal na de verhui zing naar dit pand overigens Hem- car Leiden heten. De burgemeester verricht de officiële handeling om 16.30 uur. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft door eigen schuld een rechtszaak tegen staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) verloren. Daardoor is de kans op een bijdrage van een miljoen gulden voor de nieuwe ver zorgingscentra voor oude ren aan de Zijloever vrijwel verkeken. De gemeente Lei den verloor een procedure tegen Heerma, omdat de toelichting op het beroep ondanks aandringen van de LEIDEN - Het gemeentebestuur wil de Slaaghwijk in een periode van vijf jaar opknappen. Eén jaar hebben B en W uitgetrokken om in overleg met tal van organisaties, belanghebbenden en bewoners tot komen tot een plan van aanpak. Voor de uitvoering van dat plan is een periode van maximaal vier jaar gesteld. Vooruitlopend op de aanpak wil len B en W nu al een zogenaamde omgevingsploeg instellen die zich gaat bezighouden met het dage lijks onderhoud in de wijk. Boven dien komt er een wijkpost die de komende jaren als informatiecen trum en klachtenmeldpunt gaat fungeren. Een omgevingsploeg werkt on der meer in Pancras-Oost. Met suc ces houden jongeren daar de wijk schoon. Dat willen B en W ook in de Slaaghwijk van de grond tillen. De wijk heeft een nogal negatief imago. Met deze maatregel en het instellen van een informatiecen trum willen B en W helpen dat imago te verbeteren. Zowel de woningbouwvereni ging Leiden als De Sleutels hebben plannen gemaakt voor een ingrij- afdeling rechtspraak - te laat werd ingestuurd. De afdeling rechtspraak van de Raad van State heeft het college van B en W nog op 20 december op het verzuim gewezen. De gemeente kreeg toen nog 30 dagen de tijd om alsnog een motivatie in te leveren. De motivering van het beroep heeft het Leidse stadhuis echter pas op 31 januari verlaten. De ge meente heeft daarbij niet aangege ven waarom de toelichting te laat is ingezonden. Een ambtenaar van de gemeente Leiden geeft toe dat er een proce durefout is gemaakt. "Wij verkeer- pende opknapbeurt van hun wo- ningbezit in de wijk. De gemeente wil al die plannen nu in elkaar leg gen en daarover samen met bewo ners en betrokkenen praten. Daar toe wordt een aantal werkgroepen opgericht dat het komende jaar over de aanpak van de wijk aan praten. De gemeente vindt dat veel za ken, die kunnen bijdragen tot een beter leefklimaat in de wijk, moe ten worden onderzocht: het verwij deren van de rondweg tussen Slaaghwijk en winkelcentrum; wij zigen van de toegangswegen tot dd Merenwijk; of er op bepaalde plek ken woningbouw van de grond kan komen en of het winkelcentrum kan worden uitgebreid. Voorts wordt gedacht aan veran deringen in de flatgebouwen: extra trappen en liften, veranderen van toegangen en bergingen. Ter dis cussie staat ook het toewijzingsbe leid van de woningen in Slaagh wijk en de groenvoorzieningen. Voor de voorbereiding van de plan nen en de toestemming is een jaar uitgetrokken. Voor de uitvoering van het plan van aanpak is maxi maal vier jaar uitgetrokken. LEIDEN/ARNHEM - Twee man nen uit Brabant, respektievelijk 28 en 29 jaar oud, worden ervan ver dacht elf bankovervallen te hebben gepleegd, waaronder de overval op een filiaal van de ABN aan het Vijf Meiplein, augustus vorig jaar. Twee andere Brabanders, een man van 28 jaar en een 22-jarige vrouw, worden verdacht van heling van de buit. De overvallen zijn opgelost door een landelijk rechercheteam, waaraan ook de Leidse politie mee werkte. Het rechercheteam kwam de ver dachten op het spoor na een zoge noemde daderanalyse. Daarbij werd de werkzijze tijdens de bank overvallen vergeleken met de werkwijze van mensen die al eer der voor dergelijke misdrijven wa ren veroordeeld. Nadat getuigen de verdachten op foto's hadden aan gewezen, werden de verdachten gearresteerd. De 29-jarige overval ler werd samen met zijn van heling verdachte vriendin aangehouden in België. De 28-jarige overvaller werd in Amsterdam gearresteerd, terwijl de 28-jarige heler in Noord- Brabant werd aangehouden. Bij de overval op het ABN-filiaal werd eind augustus ongeveer 70.000 gulden buitgemaakt, nadat de twee mannen de bedrijfsleider met een vuurwapen hadden be dreigd. Bij de elf overvallen, ver spreid over Nederland, hebben de twee mannen in totaal twee mil joen gulden buitgemaakt. Slagroomspuit verwondt vrouw LEIDEN - Een 22-jarige werk neemster is gisterochtend in de Kleine Klup aan de Nieuwe Rijn gewond geraakt doordat een een slagroomspuit uit elkaar barstte. Volgens de politie was de spuit op een onoordeelkundige manier af gesloten. Toen de spuit onder druk werd gezet, vloog de bovenkant los en in het gezicht van de vrouw. Ze is met snijwonden overgebracht naar het AZL. den in de veronderstelling dat het voldoende was indien wij de 150 gulden griffierechten voor 20 janu ari zouden betalen. Dat is ook ge beurd. We meenden dat we later de motivering konden inzenden". De afdeling rechtspraak zegt in haar uitspraak de zaak niet in behande ling te nemen omdat de toelichting te laat is ingestuurd. De gemeente Leiden vroeg vorig jaar staatssecretaris Heerma om een bijdrage voor de bouw van twee experimentele ouderenvoor zieningen in Leiden-Noord. In die wijk komt geen traditioneel bejaar dencentrum, maar komen twee ge bouwen met voorzieningen, waar van ouderen die nog thuis wonen gebruik kunnen maken. Leiden deed daarbij een beroep op een re geling voor de bouw van verzor gingstehuizen. Staatssecretaris Heerma liet Leiden echter weten dat het zogenaamde 'Zijloever— experiment' niet voor financiering in aanmerking kwam. De Leidse wethouder De la Mar heeft nog geprobeerd Heerma in een persoonlijk gesprek op andere gedachten te brengen. De staatsse cretaris bleef echter bij zijn afwij zing. Wel staat er nu nog een ont moeting met minister Brinkman op het programma. De la Mar hoopt hem te bewegen het project geldelijk te ondersteunen. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat de eerste paal voor het pro ject nog voor het einde van afgelo pen jaar afgelopen zou worden ge slagen. Het is nu niet te voorspellen wanneer dat wel gaat gebeuren. Wethouder De la Mar heeft al eer der gezegd dat het project in elk ge val door gaat. Hij was vanmorgen niet bereikbaar om commentaar te geven op het feit dat de gemeente heeft nagelaten een toelichting naar de Raad van State te sturen. Keukenbrandje LEIDEN - Een brandje in de keu ken van een woning aan de Zaans- traat in Leiden heeft voor duizen den guldens schade aangericht. Rond een uur of drie gistermiddag sloeg de vlam in de frituurpan. De brandweer is een half uurtje bezig geweest met het blussingswerk. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9