Overleg mogelijk over winkeltijden' De supermarkt van morgen is er vandaag Getouwtrek om winkelsluitingswet duurt veel te lang Meer grip fiscus op winsten Bonden: acties bouw na mislukt cao-overleg Kleine zelfstandige verliest terrein aan grotere winkels DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 Detailhandel doet water in de wijn DEN HAAG De middenstand is bereid winkels langer open te houden. Maar dan moe ten de consumentorganisaties eerst aantonen dat daaraan behoefte bestaat, zo heeft voor zitter Clemens Bosman van de Detailhandelsraad van het Nederlands Christelijk Onder nemers Verbond (35.000 leden) gisteren gezegd. Het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond (40.000 winkeliers) is bereid om mee te werken aan een experiment in vijf tien gemeenten waar winkeliers hun eigen openingstijden mogen bepalen. ECONOMIE "Als de noodzaak is aangetoond, ben ik bereid in mijn achterban de ze wijziging bespreekbaar te ma ken. Maar eerst moet dan het wets voorstel van staatssecretaris Even huis (economische zaken) voor de ochtend/middag- en middag- /avondwinkels van tafel", aldus de NCOV-bestuurder. Ongeveer 2000 werkgevers en werknemers uit de detailhandel hebben gisteren in het Circusthea ter in Scheveningen gedemon streerd tegen de plannen van Even huis, die winkeliers de keuze wil la ten tussen openingstijden van 9.00 tot 18.00 of van 12.00 tot 21.00 uur. Ook een meerderheid van de Twee de Kamer is tegen de hiervoor be nodigde wijziging van de Winkel sluitingswet. Volgens de staatssecretaris moet de detailhandel meer rekening houden net de veranderde situatie in de samenleving. Er is een consu mentenbelang en een detailhan delsbelang. Het leefpatroon is ge wijzigd: groepen als tweeverdie ners en werkende alleenstaanden vragen om andere openingstijden. Juist zelfstandige ondernemers kunnen soepel inspelen op nieuwe kansen, meent Evenhuis. Er ont staat extra ruimte en degenen die wel willen veranderen, kunnen hun kansen pakken. Maar dit betoog werd Evenhuis niet in dank afgenomen. Onder veel byval kwam de ene vertegen woordiger na de andere uit de de tailhandel met scherpe kritiek. Zo zeiden de bestuurders van de dien stenbonden FNV en CNV dat veel DEN HAAG (GPD) - De Bouw bonden FNV en CNV roepen hun leden volgende week tot stakingen op. Acties zijn onvermijdelijk, na dat de onderhandelingen over een nieuwe bouw-cao de afgelopen nacht om half twee, na ruim vijf tien uur praten, stukliepen. Breek punt was opnieuw de eis van de werkgevers dat vier verplichte va kantiedagen in de kerstvakantie moesten worden omgeruild voor vier roostervrije dagen. Vandaag nog kan de werkgeversorganisatie AVBB een ultimatum van de bon den verwachten dat vrijdag om drie uur afloopt. Daarna beginnen in het hele land acties. De bonden hebben gisteren nog wel op een compromis aange stuurd. Ze waren uiteindelijk be reid twee van de gevraagde vakan tiedagen in te wisselen voor roos tervrije dagen. Hoewel de gesprekken stuklie pen op de roostervrije dagen, zijn de werkgevers volgens bondsbe- stuurder De Vries de bonden ook op de meeste andere punten niet tegemoet gekomen. Alleen bij de regelingen voor jongeren en de ver betering van de arbeidsomstandig heden zijn beide partijen elkaar ge naderd. Zo is onder meer een ver bod op het gebruik van asbest en teer na 1 januari 1991 afgesproken. De Vries was volkomen verbijs terd dat de werkgevers het com promis van twee dagen niet heb ben geaccepteerd. Verwijzend naar de komende acties zei de FNV-on- derhandelaar: "Wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het deksel op zijn neus. Maar ik vind het volstrekt onbegrijpelijk dat je zo dicht bij een akkoord staat en werkgevers dan willens en wetens acties accepteren". Werkgeversonderhandelaar De Fouw noemde zijn eindbod van nacht 'een prachtbod'. Volgens hem is het geboden pakket het bes te van de afgelopen vijf jaar. Zijn voorstellen behelzen onder meer Hypotheekrente Amro Bank en Rabobank hebben in navolging van de ABN de hypo theekrente voor woningen ver hoogd. De ABN ging daartoe eer der over. Amro maakte gisteren be kend de variabele tarieven te heb ben verhoogd met 0,4 procent, de 2 en 5 jaar vaste tarieven met 0,3 pro cent en de 7, 10 en 15 jaar vaste ta rieven met 0,2 procent. Rabo heeft de aangesloten banken geadvi seerd de rente voor nieuw af te slui ten hypotheken te verhogen met 0,2 tot 0,4 procent. Afslanking Bij de belastingdienst moeten over de periode 1988-1992 1775 mensen verdwijnen. Dat is 400 minder dan tot nu toe werd verondersteld. De oorzaken van dit geringere aantal zijn wijzigingen die de Tweede Ka mer heeft aangebracht in de wets- voorstellen-Oort: de vergaande be lastinghervorming en -verlaging vanaf 1990. Miljardenproject Een Nederlands/Australisch con sortium heeft opdracht ontvangen voor de ontwikkeling van een plan voor de bouw van een marinebasis in het westen van India. Het Neder landse deel krijgt het Nederlands Adviesbureau voor Ingenieurswer ken in het Buitenland, Nedeco, met een order van rond de 30 mil joen gulden. Het totale project zal zeker 25 jaar in beslag nemen en naar verwachting vier miljard gul den kosten. 1,25 procent loonsverhoging (vol gens de bonden slechts 1 procent). Bovendien gaan de werkgevers ak koord met het behoud van de prijs compensatie, al zit hen dat 'bijzon der dwars'. De kosten van de prijs compensatie schat De Fouw op 2 tot 2,5 procent. personeel, als Evenhuis zijn zin krijgt, vijf avonden per week zal moeten werken. Daarmee zullen de bonden niet akkoord gaan. Vijf avonden is in de eerste plaats te veel en in de tweede plaats zal dan extra beloning worden gevraagd. Op de protestbijeenkomst waren vertegenwoordigers van de vier grootste Tweede-Kamerfracties aanwezig. Alleen de WD, bij mon de van Van Rey, bleek volledig achter het standpunt van Evenhuis te staan. CDA-vertegenwoordiger Schartman toonde zich vierkant te gen. Het CDA laat daarmee zijn staatssecretaris De Graaf (sociale zaken), mede-ondertekenaar van het wetsvoorstel, in de kou laat staan. De PvdA wil, aldus woordvoer der Van Gelder, het voorstel zó niet goedkeuren. Wellicht kan het plan om de Winkelsluitingswet te wijzi gen in een geamendeerde vorm een kans krijgen, zo menen de socialis ten. Maar dit kamerlid kreeg ver der geen kans zijn gedachten te ui ten. Men nam aan dat hij tegen was en dat paste in de happening, die immers het motto 'Slechte wet, in verzet!' droeg. Met strijdkreten als 'Geen ge zeur, zet Evenhuis buiten de deur' en 'Wij laten ons niet flessen, wij werken niet na zessen' trokken de demonstrerende winkeliers in de namiddag naar het Binnenhof, om daar van hun grieven te getuigen. Dat is de tijd waarop wij dicht willen, zo maakt deze middenstander duidelijk tijdens de demonstratie van de detailhandel in Den Haag. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De grote winkelbedrijven boeren goed: de ondernemingen met 100 en meer werknemers zagen in 1988 hun om zet met 2,8 procent toenemen. Bij het kleinbedrijf (ondernemingen met 0 tot en met 9 werknemers) daalde daarentegen de omzet met 0,7 procent, terwijl bij de middel grote de omzet gelijk bleef. Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, die gisteren zijn gepresenteerd. De omzet van gespecialiseerde winkels liep terug: zo daalden de verkopen van de tabaksbranche met 6,3 procent en die van de melk en zuivelbranche met 4,1 procent. De kruideniers boekten echter een omzetstijging van 1,9 procent. De detailhandel in non-food arti kelen geeft geen vastomlijnd beeld: zo liep de verkoop terug bij onder meer de verkopers van kle ding (- 3,8 procent), schoeisel (- 2 procent), lederwaren en reisartike len (- 3,6 procent) en bij benzine stations (- 0,4 procent). Gunstige omzetontwikkelingen deden zich voor bij kantoor- en schoolbenodigdheden 8,8 pro cent), verlichtingsartikelen 7 procent), fotografische artikelen 6,4 procent), glas-, porselein- en aardewerk; huishoudelijke artike len algemeen assortiment 6,3 procent). Bij de warenhuizen werd in 1988 een daling van de omzet ge signaleerd van 2,8 procent. De postorderbedrijven ten slotte boekten een omzetgroei van 5,4 procent. Staatssecretaris wil gat in belastingwet dichten DEN HAAG (ANP/GPD) - Staats secretaris Koning (financiën) heeft gisteren een voorstel ingediend om een gat in de belastingwet te dich ten door de fiscale informatieplicht van bedrijven over buitenlandse moeder- of zusterbedrijven uit te breiden tot de hele wereld. Daar mee moet worden voorkomen dat buitenlandse bedrijven de winst van Nederlandse dochters of zus ters buiten bereik van de Neder landse fiscus houden. Met andere EG-landen en de Nederlandse An tillen en Aruba is al een informatie plicht geregeld. Nederlandse bedrijven waarin een buitenlander (onderneming of particulier) een belang heeft van meer dan 50 procent, worden in de toekomst verplicht de belastingin spectie alle nodige gegevens te ver strekken voor de bepaling van een juiste belastingaanslag. Koning wil zijn wetsvoorstel ook laten gelden voor stichtingen en verenigingen waarin een in het buitenland ge vestigde instelling of persoon het voor het zeggen heeft. Met zijn wetsvoorstel komt Ko ning tegemoet aan een wens van de Kamer, in 1986 uitgesproken door het aannemen van een motie-Ver meend (PvdA). Hoeveel het wets voorstel aan extra belastinggelden gaat opleveren, is nog niet bekend. Op Financiën wordt een bedrag van enkele honderden miljoenen guldens geschat. Voorts hoopt Ko ning dat er een afschrikkende wer king van zijn voorstel uitgaat voor de toekomst. Konings wetsvoorstel is bedoeld om een gat in de algemene belas tingwet te dichten. Nu kan een be lastinginspecteur alleen Neder landse bedrijven aanpakken. ken krijgt. Sommige eigenaren die zien aankomen dat zij over de op brengst van hun aandelen inkom- Voorts kan hij, indien er buiten- stenbelasting verschuldigd zijn landse ondernemingen in het ge ding zijn en met dat land een belas tingverdrag bestaat, in het betrok- ken land om inlichtingen vragen. kunnen nog momenteel hun kapi taal 'verwateren'. Zij brengen hun ieren) belang terug tot minder eenderde van de geplaatste Bestaat een dergelijk verdrag ech- aandelen, bijvoorbeeld door bij ter niet, dan kan de inspecteur zich derden (geen naaste familieleden) alleen wenden tot de Nederlandse onderneming. Dat kan alleen als het een moederbedrijf van een gro ter geheel betreft. Gaat het om een land gevestigde dochteron derneming preferente aandelen tot een veel voud van hun gewone aandelen te plaatsen. Die derden hoeven voor hun pre ferente aandelen niet onmiddellijk i bedrijf elders, geld te storten in het bedrijfsver- dan kan hij de benodigde inlichtin gen niet opeisen. De staatssecretaris wil tevens be- de wet kan hij de inkomstenbelas- reiken dat een bedrijfseigenaar die zijn aandelen in eigen bedrijf over doet aan een ander eerder met hef fing van inkomstenbelasting te ma ting ontwijken. Koning wil dat voorkomen door bij die verkoop een onderscheid te maken tussen soorten aandelen. DEN HAAG (GPD) - De detail handel heeft gisteren in een unieke opstand beleefd. De traditioneel zo van mening verschillende partijen, werkgevers en werknemers von den elkaar in een gezamenlijk pro test tegen de op stapel staande nieuwe winkelsluitingswet. Deze biedt de mogelijkheid voor avondwinkels, die tot 21.00 uur open zijn. De detailhandel vreest voor ontwrichting van handel en wandel als dit plan van staatssecre taris Evenhuis doorgaat. In 1976 werd in de Tweede Ka mer na spannende debatten vorm gegeven aan een nieuwe Winkel sluitingswet. Toen werd onder meer het compromis van sluiting op de zaterdagmiddagen om 17 uur bereikt. Daarna is het op dit front niet lang stil geweest. Steeds werd nieuwe stof tot discussie aangedra gen. De veranderde samenleving zou om 'aangepaste openingstij den' vragen. Veel groepen werkne mers, zo is de klacht, hebben te weinig tijd voor de boodschappen. Feit is dat veel winkels het maxi mum van 52 uur per week ope ningstijd niet halen. Wie een halve dag sluit (maandagochtend of dins dagmiddag), vier dagen negen uur open is, één dag (zaterdag) acht uur en één koopavond (drie uur) heeft komt er precies. Maar veel zaken sluiten tussen de middag ofgaan pas om 9.30 uur open, omdat het personeel 38 uur per wéék werkt. Er ontstaan problemen als men naar 52 uur moet. De vorige staatssecretaris, Van Zeil (CDA), dacht er hardop over het maximum te verruimen door de winkels 's avonds een uur langer open te houden. Maar onder druk van boze ondernemers en werkne mers zette hij dit voornemen niet om in een voorstel. Vervolgens kwam er wel een wetsvoorstel van de D66-fractie in de Tweede Kamer dat beoogde opening mogelijk te maken tot 19.00 uur. Opnieuw ont stonden grote boosheid en veel dei ning; het voorstel werd bij stem ming weggevaagd. Versoepeling Maar de pleidooien voor versoepe ling, onder meer van consumen tenorganisaties, hielden aan. Par tijen als de WD en de PvdA voel den toch wel voor wat ruimere tij den. De socialisten willen de win keliers de vrijheid geven tussen 8 en 21 uur te openen, met het maxi mum van 52 uur per week. Wat de liberalen willen, werd niet zo dui delijk: ze vermeden liever een con frontatie met partner CDA dan zich helder uit te spreken. Vorig jaar echter wierp WD- staatssecretaris Evenhuis, die Van Zeil in 1986 opvolgde, de knuppel in het hoenderhok. Geef de onder nemers de keus tussen een och tend/middagwinkel (tot uiterlijk 18 uur open) en een middag- /avondwinkel (zo ongeveer van 12 tot 21 uur open). Ook dit plan ver oorzaakte opschudding. Maar dit maal bestaat de mogelijkheid dat WD en PvdA zich achter dit plan scharen. Het CDA is er echter tegen en heeft voorgesteld een tweede koopavond mogelijk te maken, als alternatief voor het kwaad dat Evenhuis wil aanrichten in de ogen van ondernemers en werknemers. AMSTERDAM - Teleshopping, winkelwagentjes met scanning, de vrachtauto als winkelmagazijn. Over het boodschappen doen in de toekomst, wordt vandaag al volop gepraat. In verschillende experi mentele winkels worden proeven genomen met nieuwe opvattingen. Zo'n experimentele winkel is bij voorbeeld in Tilburg te vinden. door Huub Klompenhouwer Tilburg wordt door grootgrutter Ahold gezien als een aardig gemid delde van de bevolking. Zij het dat men er aan toevoegt dat, als het in Tilburg lukt, het overal moet kun nen lukken. Maar er was nog een reden om voor Tilburg te kiezen. Er stond daar een Miro, de superfor mule van Ahold. Die formule faal de. Dus was daar al een gigantisch groot gebouw en een parkeerter rein voor ruim 400 auto's. Bijna een jaar geleden werd met de nieuwe winkelformule begon nen. Het eerste dat opvalt is de reeks kluizen aan de buitenkant van het gebouw. Een service. Wie boodschappen gedaan heeft kan de boodschappen in zo'n kluis plaat sen en bijvoorbeeld aan het eind van de dag laten ophalen. Een andere service vormen de 40 automaten in de gevel, waar tegen gepast geld 24 uur per dag de typi sche noodzakelijke boodschappen zoals melk, toiletpapier, appelsap, theezakjes en apdere artikelen ge trokken kunnen worden. Een winkeloppervlakte van meer dan 3000 vierkante is opval lend veel. Opvallend zijn dan ook de ruime winkelpaden en de scanning-boodschappenwagen- tjes. Danmk zij die laatste doende weet u van minuut tot minuut wat het totaalbedrag is. De scanner leest de boodschappen die in het karretje verdwijnen. Wordt er iets weer teruggezet, dan wordt het er weer van afgetrokken. De wachttij- Diepvriestunnel Onder het motto dat winkelen ook een recreatieve tijdsbesteding moet zijn, is er midden in de winkel een demonstratie-eiland, waar ge regeld kook- en bakdemonstraties gehouden worden. De klant kan er met vragen over kookproblemen terecht, maar er ook heerlijk proe ven. In de koffiecorner kan de klant de eigen melange samenstel len om te laten verwerken. Vers ge bakken broodjes, een informatieve computer als handleiding bij het kiezen van de wijnen, erg veel aan dacht voor kant en klare maaltij den, maar ook een saladebar voor verse salades en een gigantische diepvriestunnel. De diepvriestunnel bleek een voorbeeld van experimenten die fout uitpakken. De tunnel moet voorkomen dat het publiek de diepvriesprodukten uit de onoog lijke en vaak rommelige diepvries- kisten moet pakken. Of telkens een deur moet openen van een diep- vrieskast. In die tunnel is de tem peratuur zo laag, dat de diepvries produkten net als andere produk- ten normaal uitgestald kunnen worden. Maar vooral zomers blijkt het merendeel van de vrouwelijke klanten 'nogal te tekenen', zodra zij in die koude ruimte komen. Aan trekkelijk voor het mannenpu- bliek, maar voor veel vrouwen zelf toch onbehaaglijk. De winkel in Tilburg wordt gecompleteerd met onder meer een kinderopvang, een postkantoor, drogist (Etos), reis- buro en slijterij. Fresh De Fresh Company is een ander ex periment van Ahold. Onder één dak een slagerij, bakkerij, groenten - en primeurzaak, vishandel en een beperkt assortiment kruideniers waren, waarbij dan een belangrijk accent op de kant en klare maaltij den. Voorop staat de perfecte kwa liteit en vooral de versheid van de De experimentele supermarkt van Ahold in Tilburg: brede paden, veel ruimte en veel vers. produkten. De prijs is dan ook be paald niet laag. Overigens ontstaan ook zonder die paraplu van Ahold overal in het land de combinatie winkels, waarin bakker, groente man, viswinkel en delicatessewin kel elkaar ondersteunen en geza menlijk een winkelvoering opbou wen. Vooral gericht op de tweever dieners en de kleinere huishou dens. Een stapje verder, maar in enke le delen van het land al geruime tijd aktief is het fenomeen teleshop ping. Een terminal thuis, waarop de boodschappen worden ingetikt. De computer geeft het lystje door aan de firma en op het gewenste tijdstip worden de boodschappen afgeleverd. De computer kan het vaste patroon aan boodschappen onthouden en weet zelfs by bena dering wanneer het weer tijd is voor tandpasta op de boodschap penlijst. In Duitsland wordt in Rijnland Westfalen ook al geëxperimen teerd met de diepvriesman. In een bepaalde buurt hebben woningen in de gevel een diepvries inge bouwd. Een in diepvriesprodukten gespecialiseerd bedrijf bezorgt er de bestelling, zonder dat de bewo ners thuis hoeven te zijn. De zwakke schakel bij vers- en diepvriesprodukten is heel vaak de supermarkt, en dan vooral het ma gazijn: bewaren kost geld en brengt het risico op bederf met zich mee. De supermarkt van de toe komst zal nauweUiks nog maga- Die zijn namelijk tevreden met het heden en willen alles liever dan 's avonds in de winkel staan. Bij slui ting om 18 uur ben je nog niet klaar; er moet worden afgeholpen en opgeruimd, zo wordt gezegd. Bovendien wil men niet terug de vooroorlogse situatie dat de win kels altijd 's avonds geopend zijn. In sommige landen is dat nog zo. In Westduitsland, onze grootste eco nomische partner, juist niet. Ook mensen in de detailhandel mogen nog wel wat anders doen dan wer ken, zo luidt een argument. Ande ren werken 36 of 38 uur (of in deel tijd) en leiden ook een regelmatig leven. Totaal andere openingstij den geven ook meer kosten (loon eisen voor avondwerk) en wie gaat dat betalen? Dit alles vormde aanleiding toi een nogal unieke demonstratie. De hele georganiseerde detailhandel (maar de organisatiegraad is niet zo hoog) liep te hoop. De bewindsman die zich in de bijeenkomst had ge waagd, kreeg nauwelijks gelegen heid tot spreken. Hij wees deson danks op de 'veranderde samenle ving' waarin juist voor onderne mers meer kansen bestaan. Onderzoeken leren dat veel men sen er wel gebruik van zouden ma ken als ze 's avonds kunnen winke len. Maar ze zouden ook best zon der kunnen: je hoeft niet elke dag bederfelijke artikelen te kopen, als je een koelkast hebt, om maar een voorbeeld te geven. Onderzoeken tonen ook hoe langer hoe meer aan dat er niet (meer) één soort consu menten bestaat. Is verandering dus wel nodig? Nee, roepen ondernemers en werk nemers. Zelfs het grootbedrijf zit niet te springen om middag- /avondwinkels. Onder meer van wege de kosten. In het algemeen zit men niet op een tweedeling te wachten, die alleen maar meer ver warring dreigt te geven. Hoewel eenvoudige afspraken, bijvoor beeld per winkelcentrum, moge lijk zijn, bedriegt de schyn: zulke afspraken tussen ondernemers ge ven nu al problemen. Toch komt bij veel ondernemers langzaam het besef dat er iets moet veranderen. En niet in de richting van de radicale oplossing van Evenhuis maar, een koopavond er- by (zoals het CDA voorstaat) of de openstelling 's avonds een halfuur tje 'oprekken', zoals nu serieus bij het Nederlands Christelijk Onder nemers Verbond wordt gedacht. Voorop staat dat zolang de me ningen ver uiteenlopen geen enke le oplossing met gejuich wordt ont vangen. De detailhandel zou eens met de consumentenorganisaties om de tafel moeten. Als deze partij en het eens worden, luistert de po litiek beter. Het huidige geharre war zal nimmer tot een verstandige middenweg leiden. ADVERTENTIE Er is méér in het geding dan uw aangifte over 1988 fiscale effecten. Vaak worden de fiscale gevolgen van uw beslissingen pas na lange tijd merkbaar. Daarom doet uw e Federatie-belastingconsuiei En vertegenwoordigt u natuurlijk bij al U vindt de Federatie-belasting- zynruimte nodig hebben. Via de scanning, de streepjescode en de kassa is de voorraad van elk artikel op ieder moment afleesbaar. Ook voor het centrale magazijn van de winkelketen. De vrachtauto's die de bestellin gen leveren en de winkel bevoorra den zijn binnen enkele jaren hele maal ingericht op het vervoer van zowel diepvries- als andere pro dukten. Iedere dag kan zo de juiste voorraad worden aangeleverd, die vanuit de vrachtauto zo in het schap geplaats kan worden. De verloren ruimte van het magazijn kan zo doeltreffend benut-worden aan bredere winkelpaden voor het publiek of een uitbreiding van de vershoek. btj: I Anker Boei) Ch'audron belastingadviseur* Lammenschansweg ISb 2313 DH Leiden Telefoon 071-317171 IDen Hollander/Van Duijn Maatschap van accounts en belastingconsulenten Burgersdijkstraat 9-11 2225 AT Katwijk Telefoon 01718 -13165/12S32 Smits en Schntte Accountants en Belasting adviesbureau Mariönpoelstraat 69a Staal Accountants AA Belastingadviseurs FB Flevoweg 13 2318 BZ Leiden Telefoon 071-213021 Accountantskantoor Stolp Schelpenkade 40 2313 ZW Leiden Telefoon 071 -122741 Zuideinde 16b 2371 BV Roelofarendsveen Telefoon 01713 -15200 Accountants- en Belasting adviesbureau Strijk Lange Voort 13d 2343 CA Oegstgeest Telefoon 071- 17 06 24 Telefax 071- 17 3517 Hoofdstraat 2S3 2171 BD Sassenheim Telefoon 02522-19105 Telefax 071 - 17 35 17 ■Accountantskantoor J. van Wezel bv Oegstgeesterweg 199 2231 AT Rijnsburg Telefoon 01718-2 2100

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7