^Het vertrouwen in de marine is nu hersteld' Niet vervuiler, maar overheid betaalt Admiraal Brainich von Brainich-Felth (54) heeft taak volbracht 'Convenantenbeleid' minister Nijpels is niet toereikend Mulder verwacht weinig schade voor gesprek met moslims PAGINA 2 DINSDAG 21 FEBRUARI 19 LEIDERDORP/DEN HAiVG - Het is gelukt wat hij zich had voorgenomen. Onder het bewind van vice-admiraal Carl Brai nich von Brainich-Felth (54) als bevelhebber der zeestrijdkrachtcn, is het gedeukte vertrouwen in zijn organisatie, de Ko ninklijke Marine, her steld. door Paul Brader/ANP "Ik zie dat niet zozeer als een ver dienste van mijzelf. Met de leden van de Admiraliteitsraad en een groot aantal loyale medewerkers is het met het nodige kunst- en vlieg werk gelukt om de rijen te sluiten en naar buiten over te komen als een hecht team", zegt de admiraal in een gesprek naar aanleiding van zijn aangekondigde vertrek als hoogste marinebaas. Hij legt zijn functie in juni neer om leiding te gaan geven aan het militaire huis van koningin Beatrix, een groepje militairen dat de vorstin adviseert. Leiderdorper Brainich nam in 1985 bij zijn aantreden als chef van de marinestaf een boedel over waaraan nogal wat viel op te knap pen. Een reeks aanvaringen tussen de marinetop en de politiek ken merkten de periode ervoor. De meest in het oog springende was de Walrus-affaire, de onderzeeboot die voor zijn eerste proefvaart al twee keer zo duur bleek als be groot. "Gelukkig horen we de woorden Walrus-affaire de laatste jaren steeds minder. In ieder geval kan men, na de problemen die we ge had hebben, nu niet meer om het bestuur van de marine heen. Daar voor heeft wel het nodige moeten gebeuren", stelt Brainich vast. Hij trof een soort verkokering aan van onderdelen die te veel i elkaar opereerden. "Te veel i hadden het idee: het is niet direct mijn afdeling, dus raakt het me niet". Rimpeling Het organisatiebureau Mc Kinsey werd ingeschakeld, de 'Haagse ma rine' werd gereorganiseerd en er onstond een cultuurverandering. "Te zeggen dat dit proces al is afge rond zou te veel punten op mijn ei- Brainich: "De afgelopen 175 jaar is de Marine zeer democratisch ge weest". (foto GPD) gen lijst opleveren. Het is een con- tinu-zaak. Men moet zich de ko mende jaren ervan bewust zijn dat deze rimpeling in de marine is ge weest". Volgens de admiraal is overigens niet aan te nemen dat zich snel weer zo'n crisis voordoet. Sinds die tijd is immers het hele beheer van de grote defensieprojecten anders opgezet. "Het kan veel beter ge volgd worden, door ons en terecht ook door de politieke leiding. Er zijn ook veel meer rapportages aan de Tweede Kamer". De admiraal hanteert het begin sel dat de marine duidelijk naar vo ren moet brengen wat zij wil, maar dat de politiek het primaat heeft. Daar moet worden beslist. Volgens hem wordt die opvatting in zijn or ganisatie breed gedeeld en is dat ook altijd zo geweest. In de eerste helft van de tachtiger jaren kon ten de de "Ik heb die uitdrukking wel eens gehoord maar ook toen was ik het er niet mee eens. De afgelopen 175 jaar is de Koninklijke Marine zeer democratisch geweest. Men hoeft zich in Nederland geen enkele zorg te maken over een niet-democrati- sche mentaliteit binnen onze orga nisatie. Er zal natuurlijk wel eens iets gebeuren, maar dat is niet zo vreemd met 17.000 militaire en 6.500 burgermedewerkers. Heel veel landen in de wereld kunnen wat betreft het democratisch ge halte een voorbeeld nemen aan on ze defensie-organisatie". Imago Zonder zelfgenoegzaamheid te to nen vindt de admiraal het imago van de marine niet slecht. "Steeds meer mensen wordt gelukkig dui delijk dat de zeestrijdkrachten in periodes van vrede en misschien zelfs ontspanning, maar ook in cri sissituaties eigenlijk bij uitstek ge schikt zijn om het Nederlandse buitenlandse beleid waar ook ter weréld kracht bij te zetten. Zo heb ben we met de mijnenveeg-opera tie in de Perzische Golf internatio naal goed gescoord omdat We dui delijk hebben gemaakt niet ande ren het werk te willen laten op knappen". Een goede bijdrage aan het imago van de marine levert vol gens Brainich ook het feit dat van elke gulden die aan materieel voor de marine wordt besteed, negen dubbeltjes in Nederland worden uitgegeven met een directe bijdra ge aan de werkgelegenheid. Het gaat hierbij niet alleen om Holland se Signaal en de marinescheeps- bouw, maar ook om een groot aan tal toeleveringsbedrijven. De bevelhebber der zeestrijd- krachten erkent dat de bereidheid om voldoende geld uit te geven voor defensie door een aantal fac toren onder druk komt te staan. "Of omgedraaid, als we iets willen, bij voorbeeld geld voor een project zullen we nog duidelijker dan in het verleden waar moeten maken waarom we het nodig hebben". Aan de ene kant speelt de ont spanning tussen Oost en West en de nieuwe opstelling van Sovjet leider Gorbatsjov hierbij een rol, anderzijds het besef dat er voor an der beleid, zoals milieu de komen de jaren veel geld nodig is. "We hebben allemaal kunnen lezen wat dat gaat kosten. Toch zal Defensie als een soort verzekeringsmaat schappij mee moeten blijven draai en. Met de steun aan de werkgele genheid en de uitstraling die we waar dan ook ter wereld kunnen to nen zie ik de marine daar echt wel doorheen komen. Ik denk dat ze dat wel Fiksen". Russen Brainich heeft geen aanwijzingen dat op korte termijn serieuze wa- penbeheersingsvoorstellen ten aanzien van de zeestrijdkrachten van Sovjet-zijde te verwachten zijn. "Wel weten we dat onze Russi sche broeders grote aantallen ou dere schepen hebben die ze niet meer gebruiken. Het zou me niks verbazen als meneer Gorbatsjov eens even kijkt wat hij heeft liggen en dat in een groot bod aanbiedt als een enorme maatregel. Maar de nieuwbouw gaat gewoon verder". De Russen gebruiken hun vloot momenteel op een soortgelijke ma nier als de NAVO. "Ze zijn aanwe zig van Cuba tot Angola en Viet nam. Ze varen in de Middellandse Zee. Daarmee geef je aan dat je be lang hecht aan een gebied. Als er gens in de wereld steeds oorlogs schepen op bezoek komen en het zijn altijd maar Russen, dan krijgt men toch het idee dat anderen geen interesse in dat gebied hebben. Daarom doen we er vanuit het wes ten, ook ver buiten het NAVO-ge- bied (het gebied ten noorden van de Noorderkeerkring op de Atlan tische Oceaan, red) op bescheiden schaal aan mee." "Je laatje zien om te tonen datje belangstelling hebt voor wat er in dat gebied gebeurt. Dat is iets an ders dan de gunboat-diplomacy uit de vorige eeuw". Volgens Brainich hebben de Russen na de oorlog ook snel geleerd dat de vloot een be langrijke rol kan spelen ter onder steuning van een bezoek van een minister of van een handelsmissie, of bij de ondertekening van een verdrag. Spanningsvelden De admiraal ziet de zeestrijdkrach ten van NAVO en Warschau Pact niet snel onderwerp van wapenbe- heersingsonderhandelingen wor den "omdat beide blokken de zeestrijdkrachten terecht ook ge bruiken buiten het NAVO-gebied. Daar heeft het niet eens direct te maken met de dreiging van het Warschau Pact tegenover de NAVO. Het aantal spanningsvel den in de wereld is groot, maar die vallen bijna allemaal buiten het NAVO-gebied. Beide blokken ge bruiken daar hun maritieme een heden om macht te kunnen uitoe fenen". Overigens is er naar de mening van de marinechef geen sprake van dat een van de blokken dat wereld wijd doet. Daarvoor is de omvang van de zeestrijdkrachten te be perkt. "Zelfs als je kijkt naar alle ta ken die onder oorlogsomstandig heden in het NAVO-gebied moeten worden uitgeoefend, kom je toch al grote aantallen fregatten, patrouil levliegtuigen en mijnenbestrij- dingseenheden tekort". Dat geldt voor de NAVO als ge heel en daarmee ook voor de Ne derlandse marine. Een fikse groei van de defensie-uitgaven zit er ech ter voorlopig niet in. Staatssecreta- De Walrus, hier in aanbouw bij RDM. De onderzeeboot bleek voor zijrü eerste proefvaart al twee keer zo duur als begroot en zorgde voor een diep tepunt inde relatie politiek-marine. (foto and wordt alles gewikt en gewogen. Halverwege de rit gaat dat niet door. De motivatie van de mensen wordt daardoor uiteraard op del proef gesteld". Brainich veert op als de relatie van de marine met de Nederlandse defensie-industrie ter sprake komt. Met grote regelmaat reist hij over de wereld om deze handelswaar aan te prijzen. Hij doet dat vanuit, een tweeledig oogmerk. Enerzijds is het voor de Nederlandse belas tingbetaler van belang dat de de fensie-industrie kan exporteren, dat drukt immers de kosten van le-, veranties aan de Nederlandse mari ne. Aan de andere kant heeft de marine belang bij een eigen defen sie-industrie, omdat het een grote j voorsprong oplevert de specialisti sche kennis in eigen land te heb ben. "Als we alleen maar van een plaatje een buitenlands schip zou den moeten kopen, zouden we nooit de kwaliteit halen die we nu hebben". ris Van Houwelingen van defensie heeft er vorig jaar al voor gepleit de officiële NAVO-norm van een groei van 3 procent los te laten, omdat die niet reëel is. In eigen land gaat het kabinet uit van een jaarlijkse groei met 2 procent in de komende tien jaar, maar de laatste jaren van zijn bestaan komt het CDA-WD- kabinet zelf niet verder dan een groei van 0,6 procent. Bezuinigingen De verminderde groei van de de fensie-uitgaven, de bezuinigingen dus, mist oök zijn effect op de mari nemensen niet. Brainich formu leert het voorzichtig en met gevoel voor understatement: "In een land als Nederland bepalen regering en parlement uiteraard het defensie budget. Die besluitvorming kan de marine voor problemen stellen, ze ker wanneer er regelmatig veran deringen optreden. Je wordt op pad gestuurd met de boodschap: maak plannen op basis van een groei van een of twee procent. Dan Het geeft niet wat het kost, als we ons leefmilieu maar weer schoon krijgen. Met die woorden stelde D66-voorman Hans van Mierlo zich het afgelopen weekeinde hartgron dig achter de boodschap van het rapport 'Zorgen voor morgen', dat een grote groep wetenschappers na jarenlang onderzoek eind vorig jaar presenteerde. Het is al vijf voor twaalf geweest, zo was de teneur van het alarmerende rapport. D66 heeft nu als eerste politieke partij het milieu de allerhoogste prioriteit gegeven. Als het ons een deel van onze welvaart kost, dan moet dat maar. Ons voortbestaan staat op het spel en daarvoor moet de rest maar wijken, aldus Van Mierlo. door Sjaak Smakman Minister Nijpels (milieu) zal even diep gezucht hebben bij het horen van die woorden. Want Van Mierlo mag dan overtuigd zijn, het beke ringswerk in het kabinet loopt heel wat minder vlot. Volgens het Na tionaal Milieuplan, waarin het milieubeleid voor de komende 25 jaar wordt uitgestippeld, moet in de komende jaren een veelvoud van de huidige 650 miljoen voor milieubescherming worden uitge trokken. En dat zorgt in de minis terraad voor de nodige tegenwind. Nijpels' collega-ministers zien de bui al hangen: straks kunnen ze voor het milieu hun uitgeknepen begrotingen nog eens verder uit mergelen. Geen wonder dus dat het milieuplan, dat aanvankelijk medio maart zou worden gepresen teerd, al een maand vertraging heeft opgelopen. Ideaal Maar Nijpels heeft nog een ander ijzer in het vuur, dat op het eerste oog ideaal lijkt: het milieuconve nant. Zijn voorganger Winsemius introduceerde het vanuit de ge dachte dat iedereen het belang in ziet van een gezond milieu, en dat iedereen dus ook wel bereid is daar offers voor te brengen. Het gaat er om die goede bedoelingen in da den om te zetten. Verinnerlijking van het milieubeleid, zo noemde Winsemius dat. Omdat je met stroop meer vlie gen vangt dan met azijn, moet je als overheid niet steeds klaarstaan met het opgeheven, wetgevende vingertje, maar proberen om op ba sis van vrijwilligheid akkoorden over milieubescherming te sluiten, aldus Winsemius. Bijkomende voordelen: de ideologie van de te rugtredende overheid wordt geen geweld aangedaan, er is geen inge wikkelde wetgeving nodig die ook nog aan allerlei internationale be palingen moet worden getoetst, én het kost bijna geen geld. Alle vlie gen in één klap dus. Op papier klopt het allemaal wel, maar er zit ook een zwak punt in: milieubeleid kost geld. De aanpak staat of valt met de vraag of het milieubeleid ook 'verinnerlijkt' is in de portemonnee. Voorzitter Kamminga van het KNOV (mid den- en kleinbedrijf) constateerde nog onlangs dat er aan de milieuge zindheid van het bedrijfsleven nog het nodige schort. En is VNO-voor- zitter Van Lede er niet altijd als de kippen bij om te melden dat milieumaatregelen de concurren tiepositie van ons land in gevaar brengen? Cadmium Winsemius sloot eind 1985 het eer ste milieuconvenant, over kwik batterijen. Met vijf fabrikanten werd overeengekomen dat ze het gebruik van kwikoxyde-batterijen sterk zouden beperken om zo de kwikvervuiling - die batterijen ein digen uiteindelijk ergens op een vuilnisbelt - terug te dringen. Twee jaar later bleek de hoeveelheid af- valkwik uit deze batterijen voor ge- hoortoestellen nauwelijks afgeno men: van 2000 tot 1800 kilo. Geen groot succes dus. Minister Nijpels. Ook van het tweede convenant, uit december 1985, is niet veel te rechtgekomen. Winsemius kwam met het bedrijfsleven overeen dat de hoeveelheid afval van frisdrank- verpakkingen de 174.000 ton van 1984 niet zou overschrijden. In 1987 bleek dat echter toch 30.000 ton méér te zijn. In januari vorig jaar sloot Nij pels, mede na een succesvolle actie van Milieudefensie, een akkoord over het terugdringen van cadmi um in bier- en frisdrankkratten. Wat bleek? Heineken verkocht zijn vermalen kratjes doodleuk naar de ontwikkelingslanden, waar er al lerlei plastic goederen van worden gemaakt. Vroeg of laat komt het cadmium dus daar in het milieu te recht. En momenteel is er de PET-fles, de kunststof frisdrankverpakking waartegen alle milieuorganisaties al te hoop zijn gelopen. Nijpels had als voorwaarde voor de introductie gesteld dat 95 procent van deze flessen terug zou moeten komen, zodat er nieuwe van kunnen wor den gemaakt. Dat percentage wordt, ondanks het statiegeld van een dubbeltje, bij lange na niet ge haald. Verbieden van de PET-fles of een forse verhoging van het sta tiegeld lijken de enige mogelijkhe den. Het bedrijfsleven voelt voor geen van beide iets. De onderhan delingen daarover lopen nog. Alibi Maar er zijn ook convenanten die werken, zoals over de beperking van drijfgassen (cfk's) in spuitbus sen, die de ozonlaag onherstelbare schade toebrengen. Volgend jaar moet de hoeveelheid cflc's in spuit bussen 95 procent lager zijn dan in 1976, en dat lijkt te worden ge haald. En het convenant over het terugdringen van fosfaat in was middelen uit december 1987 is een succes: naar schatting meer dan de helft van de huishoudens wast in middels fosfaatvrije, en dat is meer dan waarop was gemikt. Ook al heeft dat lang geduurd: al in 1980 werd besloten dat de fosfaten in wasmiddelen gehalveerd moest worden. Vier van de zeven convenanten waarover momenteel iets te zeggen valt, blijken niet of onvoldoende te werken. Het convenantenbeleid is vooralsnog dus geen doorslaand succes. Nijpels legt er desondanks een jeugdig enthousiasme voor aan de dag. Er zijn er nu elf gesloten, waarvan negen onder zijn bewind. Een paar weken geleden, bij het ondertekenen van een akkoord over het terugdringen van het ge bruik van asbest in auto's, kondig de hij aan dat hij dit jaar nog vijf a zes convenanten hoopt te onderte kenen. De vraag is of Nijpels het conve nant niet schromelijk overschat. Uit de naleving blijkt immers dat het milieubeleid bij tal van bedrij ven nog lang niet 'verinnerlijkt' is. Daarnaast bestaat het wisselgeld van Nijpels bij de onderhandelin gen vooral uit de mate waarin de i vervuiling moet worden terugge drongen en/of de termijn waarop dat moet gebeuren. Bij een conve nant moet je onderhandelen, bij een wet hoeft dat niet. Een conve nant zal daarom als regel 'soepeler' uitvallen dan een wet. Geen sancties Dat een convenant Sneller is gete- j kend dan een wet in de Staatscou rant staat, is een voordeel. Maar aan de andere kant moetje maar af- wachten wat het convenant uitein delijk oplevert, en staan er geen sancties op het niet-naleven ervan. Bovendien is een convenant een handenbindertje: de overheid kan moeilijk wettelijke maatregelen af kondigen wanneer een convenant nog loopt, ook al loopt dat slecht. Maar het belangrijkste manco is dat het convenant is gebaseerd op een verkeerd principe. Het is een variatie op het thema dat de vervui ler betaalt. Maar, zo waarschuwde onlangs oud-minister van milieu en voorzitter van de Centrale Raad voor de Milieuhygiëne Ginjaar, zo werkt het niet. Het is niet de ver vuiler die uiteindelijk betaalt, maar de overheid. 'Zorgen voor morgen' maakt duidelijk dat die overheid daarmee niet meer kan wachten. En er is geen convenant dat daar iets aan kan veranderen. "De contacten met moslims zul len weinig schade ondervinden van de affaire Rushdie-Khomei ni. Gesprekken worden in het al gemeen met andere moslims dan de Khomeini-achtigen gevoerd. Trouwens, aan christelijke kant voelen de fundamentalisten ook niets voor een dialoog". Professor dr. D. C. Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken en lid van de commissie van de Wereldraad van Kerken voor het gesprek met andere godsdiensten, denkt wel dat het optreden van Khomeini de islam grote schade berokkent. Khomeini is zeker niet repre sentatief voor alle moslims. "Tal loze moslims die wel door het boek van Rushdie zijn gekwetst, staan niet achter de oproep hem te vermoorden. Aanvankelijk was Khomeini populair in de he le islamitische wereld omdat hij het Westen een poets had gebak ken. Die populariteit is danig af genomen. Niet alle shiïeten ongeveer 10 procent van alle moslims staan achter Khomei ni, ook een shiïet. Aan de andere kant zijn er sunnieten die het wel met hem eens zijn". In een gesprek met het ANP wees Mulder erop dat in de islam politieke en religieuze motieven moeilijk uit elkaar zijn te hou den. "Het islamitisch geloof be heerst zowel de relatie met God als met de wereld. Voor Khomei- ni liggen die twee in eikaars ver lengde. Hij is bezield van de zen dingsdrang dat hij de orde van God aan de wereld moet opleg gen, tot zegen van de mensheid. Door schade en schande hebben de meeste christenen die gedach te afgeleerd". Mulder - van 1965 tot 1985 hoogleraar niet-christelijke godsdiensten aan de Vrije Uni versiteit Amsterdam - ziet in de islam absoluut geen bedreiging voor het Westen. Hij vergeleek de huidige situatie met de zes tiende en zeventiende eeuw, toen de Turken Wenen driemaal om singelden. Wel is er het gevaar van terreurdaden. In dat verband vielen de namen van Khadaffi en Khomeini. Rushdie, die de islam goed kent, had volgens Mulder kun nen weten dat hij met zijn boek de moslims zou kwetsen. "Hij heeft de reacties duidelijk onder schat. Heel onverstandig van hem". Anderzijds blijkt dat de mos limwereld niet weet hoe ze met kritiek moet omgaan. "Als chris tenen zijn we gewend dat er heel wat over ons heen kan komen. Dat kan soms heel venijnig zijn. Maar we hebben geleerd dat het geen zin heeft je daartegen te ver zetten". - Inmiddels heeft de Ahmadiyya-beweging in de is lam in Nederland de Utrechtse uitgeverij Veen per brief met grote klem gevraagd, het boek niet te publiceren. "Men kan niet aanvoeren dat publikatie van dit boek ge schiedt in het kader van de vrij heid van meningsuiting, omdat er in dit geval slechts sprake is van ernstig misbruik van deze vrijheid. Het boek moet de smaak en het gevoel van ieder fatsoenlijk mens, moslim of niet, wel aantasten. Het schijnt dat de schrijver is geïinspireerd en ge motiveerd door satanische machten". De voorzitter van genoemde beweging, Hibatun-Noer Verha gen, verwijst in de brief die is uitgegaan van de Mobarak-mos- kee in Den Haag - naar ver scheidene landen "die hebben ingezien dat dit boek de grenzen van alle betamelijkheid over schrijdt". Oost-West Op initiatief van het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) en de Nederlandse stuurgroep voor de oecumenische bezinning op vre de, gerechtigheid en behoud van de schepping kwamen het afge lopen weekeinde in Driebergen ruim honderd leden samen van basisgroepen uit Hongarije, Po len, Finland, Italië, Engeland, de Duitse Bondsrepubliek, België, Frankrijk en Nederland. Deelne mers uit de DDR en Tsjechoslo- wakije hadden van de autoritei ten geen uitreisvisum gekregen. Het overleg resulteerde in een 'Verklaring van Driebergen'. Daaruit blijkt, dat het nieuwe Europese vredescontact dat zich 'netwerk' noemt streeft naar meer uitwisseling tussen Oost- en West-Europa en verrui ming van de reismogelijkheden. Er moeten wettelijke kaders komen voor dienstweigeren, en alle politieke gevangenen in Tsjechoslowakije, de DDR en Roemenië moeten vrij. Verder wil het netwerk van vredesacti visten en strijders voor de men senrechten zich inzetten voor vrijheid van godsdienst. Het spreekt zich uit tegen militaris me en vergroting van de econo mische kloof tussen Oost en West. "Europa staat op een kruis punt", zegt de 'Verklaring van Driebergen'. "De koude oorlog is zo goed als afgelopen. Het is de vraag of het nieuwe Europa ver deeld blijft óf dat het een vere nigd Europa wordt, waar sociale en economische rechtvaardig heid heerst en de grondrechten worden gerespecteerd". Het se cretariaat van dit Europees con tactorgaan van vredesactivisten berust voorlopig bij het IKV in Nederland. Het zal zich officieel presenteren op een Europese bij eenkomst in mei in Bazel. Die zal in het teken staan van het 'Conci liair Proces' (vrede, gerechtig heid en behoud van de schep ping). - Het IKV heeft met vredesac tivisten uit Hongarije, Polen, Finland en enkele Westeuropese landen gisteren bij de ambassa de van Tsjechoslowakije gede monstreerd voor onmiddellijke vrijlating van de Hongaarse schrijver Vaclav Havel en acht andere Charta-leden. Vandaag is in Praag het proces tegen deze strijders voor de mensenrechten begonnen. De poging om een petitie aan te bieden mislukte. Vorige week was nog gezegd dat ambassadeur Frantisek Chlad te spreken zou zijn. Niemand was aanwezig, zo kreeg IKV-secretaris Faber gis teren door de telefoon te horen. Toch zag hij duidelijk dat ambas sade-personeel achter de gordij nen stond te gluren. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Menaldum J. Pronk Marken, te Sprang C. Kik Strijen, te Wor- kum W. A. Hordijk Heeijans- dam-Kijfhoek; bedankt voor Lisse Chr. van Andel Bergschen- hoek. Gereformeerde Kerken: be roepen te Sliedrecht L. Kruger Nieuwlande (Dr.). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Avereest- Dedemsvaart A. J. van Zuijle- kom Franeker-Sexbierum- Arum. Nederlands Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Kampen J. Bouma Sliedrecht. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Borssele W. Hage Wekerom. Baptistengemeenten: beroe pen te Noordbergum T. F. Smit Hoogezand. Moker. De uitzending van Moker ((Media-overleg van Ker ken in Rijnland en de Bollen streek) bevat deze week drie punten naast de wekelijkse actu aliteiten: de nieuwe reli-musical van het Leidse Petra-Gospel koor, Huize Beerenstein in Voor schoten en regionale activiteiten van de Vrije Universiteit. Te be luisteren donderdagavond van 7 uur tot half 8 op FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1. Open dag. Het Interkerkelijk Instituut voor Theologische Stu die en Vorming in Bosch en Duin (gemeente Zeist) heeft komende zaterdag, 25 februari, open dag voor adspirant-studenten en an dere belangstellenden. Tussen 10 uur en half 5 wordt in het ge bouw Biltseweg 8 informatie ge geven over alle opleidingsmoge lijkheden, zoals de opleiding pas toraal werk/godsdienstonder wijs, de vierjarige parttime-op- leiding (hbo), de eenjarige theo logische basiscursus 'Wegwijs' (op zaterdag) voor belangstellen de gemeenteleden, de vervolg cursussen en het oriëntatiejaar voor jongeren. (Voor nadere inlichtingen: Biltseweg 8, 3735 MC Bosch en Duin, 030-284065).

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2