LEIDSCH DAGBLAD Hard tegen hard tussen Iran en EG Vraagtekens bij modernisering tanks Waterbodems sterker vervuild dan verwacht Na 3 mislukte reparaties recht op nieuw apparaat Kemp en ex-bedrijfsleider aangehouden voor verhoor HtPDGDa Miljoenenfraude met girocheques opgelost OPGERICHT 1 MAART 1860 NO. 38864 Prijs fl. 1,25 PTT verstuurt meisje in pakket GRONINGEN (ANP) - PTT Post in Groningen heeft van ochtend een bijzonder pakketje verstuurd naar Friesland. In een ruime doos zat de 20-jarige Gusta Suurbier die werd ver stuurd naar het huis van haar moeder in Kinswerd bij Harlin- gen. Het was de eerste keer dat de PTT een mens per post heeft verzonden. Het pakketje was gefrankeerd met postzegels ter waarde van 5 gulden. De PTT verstuurde het meisje op ver zoek van een VARA-radiopro- gramma. De makers van dit program ma vervullen wensen van luis teraars. Gusta's wens was, om ooit als èen postpakketje te worden verzonden. De 'reis' duurde 3 uur. Rapport provincie Zuid-Holland: Burgemeester Hendrickx van Warmond naar Asten WARMOND - Warmonds burge meester G.H.M. Hendrickx-Vlaar (43) is per 16 maart tot burgemees ter van het Noordbrabantse Asten benoemd. De PvdA-burgemeester, volgt in Asten een CDA-burge- meester op. die met pensioen gaat. Hendrickx-Vlaar werd in 1981 burgemeester van warmond. War mond telt 5.000 inwoners, Asten 15.000. Hendrickx-Vlaar zal in As ten, dat in de Peel ligt, onder meer te maken krijgen met het veelbe sproken mestoverschot. DEN HAAG (ANP) - Veel bodems van Zuid-Hollandse wateren zijn vervuild met koolwaterstoffen en in mindere mate met zware meta len. Uit een vandaag door de pro vincie gepresenteerd rapport blijkt dat de vervuiling ernstiger is dan werd aangenomen. De provincie heeft in samenwer king met hoogheemraadschappen en zuiveringsschappen de water bodems onderzocht omdat het steeds moeilijker wordt om opge baggerd slib verantwoord te ver werken. In Zuid-Holland moet per jaar meer dan één miljoen kubieke meter bagger uit vaargeulen en slo ten worden verwijderd. Voor de verwerking zal tot het jaar 2000 rond de 500 miljoen gul den nodig zijn, zo schat de provin cie. De bodems van 'rijkswateren' zijn dan nog niet meegerekend. Volgens het rapport valt rond 20 procent van het slib in de .slechtste kwaliteitsklasse'. Nader onderzoek is hier geboden, aldus de rapporta ge- Hoofd vervuilers zijn voer- en vaartuigen met hun uitlaatgassen, maar ook veel koolwaterstoffen ko men via het regenwater van dakbe dekkingen en wegen in het water terecht. DEN HAAG (ANP) - Als drie reparaties aan een huishou delijk apparaat een manke ment niet hebben verholpen heeft de consument voortaan recht op een nieuw exem plaar. Dat staat in de nieuwe minimum-reparatievoor- waarden, die de grote fabri kanten van huishoudelijke apparaten in overleg met de Consumentenbond hebben opgesteld. De regeling is het resultaat van de actie „Maak het nou" die de bond twee jaar geleden hield. De Consumentenbond ontving toen in één week 1.500 telefonische klachten over re paraties. De bond verwacht dat daar mee niet nagekomen afspra ken, onverwacht hoge kosten en herhaalde maar vruchtelo ze ingrepen worden voorko men. De regeling geldt voor Akkoord fabrikanten-Consumentenbond reparaties die na de garantie termijn bij de consument thuis moeten worden verricht door de service-afdeling van de fabrikant. Als na zo'n reparatie het zelfde mankement binnen 3 maanden weer optreedt, wordt het euvel kosteloos ge repareerd. Blijkt ook deze re paratie niet succesvol, dan krijgt de reparateur een der de, laatste kans. Treedt bet mankement binnen 3 maan den weer op, dan kan de con sument aanspraak maken op een nieuw apparaat. Helemaal kosteloos krijgt men het nieuwe apparaat echter niet, meldt de Consu mentenbond. De fabrikant mag daarvoor een bepaald be drag in rekening brengen. De hoogte daarvan is afhankelijk van de leeftijd van het appa raat. De voorafgaande vruch teloze reparaties hoeven dan niet betaald te worden. Nu over illegale stort in Alphen DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - Justitie heeft gisteren ex- vuiltransporteur Simon Kemp aan gehouden voor verhoor over de mogelijke stort van grote hoeveel heden chemisch afval in de Alp- hense Coupépolder. Ook de voor malige bedrijfsleider van Kemp, een inwoner van Hazerswoude, is ingesloten. Beide mannen worden de komende dagen ondervraagd. Vrijdag wordt beslist of ze naar huis mogen. Volgens officier van justitie mr. H. Vos is met deze aanhoudingen het onderzoek naar de illegale stort in Alphen in de slotfase gekomen. "Het is meestal zo dat op het laatst de hoofdverdachten worden ver hoord". Kemp is in ieder geval een hoofdverdachte, stelt de officier. Hij verwacht dat het proces-ver baal in maart wordt afgesloten en dat de verdachten in juni terecht zullen staan. In het kader van het strafrechte lijk onderzoek naar de stort in Al phen, zjjn eerder al ambtenaren van de gemeente aangehouden voor verhoor. Ook is de administra tie van het bedrijf van Kemp in be slag genomen. De voormalige afvalvervoerder heeft eind vorig jaar al een maand vastgezeten, maar dat was in ver band met het feit dat hü ook wordt verdacht van illegale stort van af val in België. vanavond voorlichtingsavond Ids 19.30 uur TOT STRAKS... handelsscholen j Leidsedreef 4, Leiderdorp} Volgens de minister was een scherpe stellingname nodig omdat de beginselen van onze rechtsorde in het geding zijn. „We willen de moslimwereld duidelijk maken dat wij hun godsdienst respecteren, maar dat wij dan ook van Iran ver langen dat het de elementaire en fundamentele rechten van de mens respecteert". CDA, PvdA en WD hebben met instemming gerea geerd op het besluit van de EG-mi- nisters. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Genscher zei gis teravond voor de Westduitse televi sie dat economische maatregelen door de EG tegen Iran goed voor stelbaar zijn wanneer het doodvon nis tegen Rushdie niet wordt inge trokken. Minister Korthals Altes (justitie) acht de kans dat een rechter in ons land het boek 'De Duivelsverzen' zal verbieden, niet groot. De minis ter zei gisteravond dat de vrijheid van drukpers in Nederland zo'n groot goed is, dat gezien de ge schiedenis van gerechtelijke uit spraken de kans op verbod van het boek klein is. ZANDVOORT (GPD) - De politie heeft een grootscheepse fraude in gestolen girobetaalkaarten en che ques opgelost. De verdachten, een man (45) en vrouw (38) uit Zand- OWENSBORO - De inzittenden van deze schoolbus in Owensboro in de Amerikaanse staat Kentucky konden ternauwernood worden gered toen de bus van een ondergelopen weg slipte en in een ernaast gelegen sloot be landde. (foto AP) VELSERBROEK (GPD) - Ar cheologen van het Amsterdamse Albert Egges van Griffin Instituut voor Prae- en Protohistorie (IPP) hebben in een bouwput in Velser- broek, nabij IJmuiden, een voor Nederlandse begrippen unieke vondst gedaan. Ze hebben een graf ontdekt waarin enkele gouden sie raden, een bronzen bijl en een bronzen lans lagen. Aan de hand van deze voorwer pen is afgeleid dat de tombe van een zeer belangrijk persoon is ge weest. Het graf dateert uit het jaar 1500 voor Christus. Op de tijdska- Graf met sieraden uit 1500 voor Christus ontdekt lender noteren we de Bronstijd. Gouden sieraden zijn zeer zeld zaam in de prehistorie van Neder land. In Drenthe zijn 55 jaar gele den twee soortgelijke graven ge vonden door professor A. E. van Griffin, naamgever van het Am sterdamse instituut. voort en twee Zaandammers zou den voor bijna twee miljoen gulden aan cheques hebben ingewisseld in onder meer Groot-Brittanië en Westduitsland. Aanleiding voor het onderzoek was een inbraak in een woning in Blaricum. Behalve antiek werden ook cheques met een pasje meege nomen. Al snel ontstond het ver moeden dat er meer achter deze eenvoudige inbraak zat. Vooral toen bleek dat bedragen van de re kening werden afgeschreven, die in het buitenland waren geïnd. Half december werd een speciaal rechercheteam - het 'chequeteam' - in het leven geroepen, samenge steld uit leden van de rijkspolitie Amsterdam, de postale recherche en de gemeentepolitie Zandvoort. Tijdens het onderzoek bleek dat er een patroon zat in een aantal dief stallen van betaalkaarten en Euro cheques in de regio. Uiteindelijk konden de vier worden aangehou den. Zes Amsterdammers die op gro te schaal girofraude hebben ge pleegd zijn vandaag door het ge rechtshof in Leeuwarden veroor deeld tot gevangenisstraffen vari ërend van acht maanden tot vier jaar. Zij hebben de Postbank voor enkele miljoenen guldens bena deeld door gestolen girokaarten te verzilveren. Op verzoek van het hof is de zaak tegen de hoofdverdachte uit Am sterdam aangehouden voor nader onderzoek. Tegen hem was vijfjaar cel geëist. De veroordeelden ver valsten en stalen girokaarten en - pasjes in het hele land. ROTTERDAM - De nieuwe Van Brienenoordbrug ligt op zijn plaats. Vanochtend om 8 uur was het vijzelen van de brug naar een hoogte van 24 meter beëindigd. Onder de brug wor den tijdelijke ondersteuningen gelegd. Rijkswaterstaat had het hele karwei rond het middaguur ge klaard. Daarna werd de Nieu we Maas over de hele breedte van de bruggen voor het scheep vaartverkeer vrijgegeven. Het vijzelen, een speciale ma nier van hydraulisch opkrik ken, is zonder enige storing ver lopen. Zaterdag zal minister Smit-Kroes (verkeer en water staat) de officiële handeling verrichten, door de brug iets omhoog te laten komen en weer te laten zakken. Het duurt nog 5 maanden om de pijlers onder de brug op de juiste dikte af te bouwen. Daar na komt de nieuwe Van Brie- nenoord nog een paar meter dichter bij zijn broertje te lig gen en komt het wegdek op gelij ke hoogte van dat van de oude brug. De nieuwe brug wordt in mei volgend jaar voor het ver keer opengesteld. (pagina 3: plaatsing Van Brie- nenoord 2 verliep probleemloos) Deetman zoekt naar oplossing schooltjes ZOETERMEER (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) gaat op zoek naar een alternatief voor de bezui niging van 50 miljoen gulden op de kleine scholen. Voorwaarde is wel dat de dekking wordt gevonden binnen de onderwijsbegroting. Dat bleek vanmorgen tijdens een bij zonder overleg van de bewinds man met de onderwijsbonden. De onderwijsorganisaties stel den unaniem de eis dat de bezuini ging van tafel moet. De onderwijs- centrales deden een emotioneel be roep op Deetman om "het onder wijs in bescherming te nemen". Al leen op die manier zou Deetman de vertrouwensrelatie met de onder wijswereld kunnen herstellen. Meer bewolking Eerst af en toe zon, vanuit het westen toenemende bewolking met in de avond mogelijk wat regen. Minimum temperatuur rond 2 graden, middag- temperatuur omstreeks 7 graden. Ma tige, aan de kust later af en toe krach tige, zuiden wind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Onbestendig weer. Middagtemperatuur rond 7 graden. Vanaf vrijdag veel wind. Donderdag 23 februari zon op: 07.39 uur, zon onder: 18.09 uur; maan op: 21.33 uur. maan onder: 08.17 Waterstanden te Katwijk hoog water: 04.58 en 17.09 uur; laag water: 00.46 en 12.55 uur. DEN HAAG (GPD/ANP) - De Tweede Kamer zet grote vraagte kens bij de plannen van staatsse cretaris Van Houwelingen (defen sie) om de Leopard-I-tank te mo derniseren. WD, CDA'en PvdA vinden dat de 1,3 miljard gulden die voor de verbetering is gereser veerd, beter aan andere projecten kan worden besteed. Dit bleek gis teren tijdens de behandeling van defensieplannen voor de jaren 90. Van Houwelingen wil echter niets weten van het op termijn af stoten van de Leopard-I. Nu be- staat de helft van het totale aantal tanks dat Nederland bezit uit dit ty pe. De bewindsman onderstreepte dat de tanks nodig zijn voor de ver vulling van NAVO-taken. De staatssecretaris heeft daarom 1,3 miljard gulden gereserveerd voor het basisonderhoud aan de 468 Leopard-I-tanks, de verbete ring van het hydraulisch systeem en installatie van een warmte- beeld- en vuurgeleidingssysteem. Met warmtebeeldapparatuur kan de tank ook 's nachts 'zien'. CDA'er Van Vlijmen verwees naar de onderhandelingen die vol gende maand in Wenen beginnen over de vermindering van de con ventionele strijdkrachten in Euro pa. Het zou droevig zijn als we over een paar jaar de tanks aan het ver nieuwen zijn, terwijl we de aantal len kunnen verminderen, aldus Van Vlijmen. Ook Stemerdink (PvdA) en Engwirda (D66) vinden dat. Minister Bolkestein (defensie) deelde mee pas in 1991 te beslissen over de bouw van twee Moray-on- derzeeboten bij de Rotterdamse werf RDM. De Kamer was het hier mee eens. RDM heeft de laatste Ujd verwoede pogingen gedaan om op dracht te krijgen voor het ontwerp van de Moray-onderzeeboten, die eenvoudiger en veel goedkoper moeten worden dan de Walrus- klasse. De verwerving van een op dracht is van levensbelang voor de marinenieuwbouwafdeling van RDM. s krijgt vier Walrus-zee boten die eveneens bij RDM wor den gebouwd. Van de vijfde en de zesde is afgezien vanwege de kos ten. Halverwege de jaren '90 komt RDM dan zonder werk te zitten. Daders van elf bankovervallen gearresteerd ARNHEM (GPD) - Met de aan houding van vier Brabanders heeft een vanuit Arnhem opererend re chercheteam 11 bankovervallen, onder andere in Leiden en Oegst- geest, opgelost. Van de buit van on geveer 2 miljoen is slechts een klein deel teruggevonden. De overvallers gingen bij alle overvallen op dezelfde wijze te werk. Onder bedreiging van vuur wapens en met fysiek geweld en in timidatie werden bankpersoneel en bezoekers gedwongen op de grond te gaan liggen. Daarna maakten de overvallers zich in een gereedstaande, gestolen auto uit de voeten. Er werden ook banken be roofd in Apeldoorn, Arnhem, Nijmegen, Alkmaar, Weert, Deven ter. Koog aan de Zaan en twee in Amersfoort. Kort na de bankroof in Arnhem, gingen de verdenkingen van de po litie in de richting van een 29-jarige Brabander en diens 28-jarige ka meraad, die enkele weken daar voor was ontsnapt uit de gevange nis. Hij zat in Breda een langdurige straf uit wegens bankovervallen. De verdachte woonde samen met zijn vriendin en leidde een luxueus leventje, terwijl het twee tal van een uitkering moest rond komen. Het duo werd aangehou den op vliegveld Zaventem bij Brussel en had 47.000 gulden op zak, waaronder 2 biljetten van 1000 gulden, die waren buitgemaakt in Koog aan de Zaan. TEHERAN (Rtr/AFP) - Iran roept al zijn gezanten en am bassadeurs uit de landen van de Europese Gemeenschap terug. Dat is vandaag bekendgemaakt door het officiële Iraanse persagentschap IRNA. De maatregel is een reactie op het terugroepen uit Iran van alle gezanten en ambassa deurs van de twaalf EG-landen. In de verklaring staat dat het mi- nisterie van buitenlandse zaken in Teheran de weigering van de EG om het boek The Satanic Verses van de Britse auteur Salman Rush die te veroordelen betreurt. Verder bekritiseert Teheran de Twaalf voor hun steun aan ,een voor de is lam godslasterlijk werk'. Vandaag is ook bekend gewor den dat een aantal Iraanse schrift geleerden de regering in Teheran gisteren heeft verzocht de diploma tieke betrekkingen met Groot-Brit- tannië te verbreken. In een geza menlijke verklaring spréken de ge leerden hun afkeuring uit over de „samenzweerderige uitgave van Salman Rushdie's godslasterlijke De regering in Londen besloot gisteren zijn missie in Teheran te sluiten uit protest tegen de oproep van de Iraanse geestelijke leider, ayatollah Khomeini, om Rushdie te vermoorden. Khomeini heeft de afgelopen week tot twee maal toe het 'doodvonnis' over de in India geboren, Britse schrijver Rushdie uitgesproken. Volgens de ayatol lah kunnen spijtbetuigingen de au teur niet redden en is voor hem slechts een plaats in de hel wegge legd. De ministers van buitenlandse zaken van de twaalf EG-landen spraken gisteren in Brussel een scherpe veroordeling uit aan het adres van Teheran. „Er bestaat gro te eensgezindheid in de afschuw over en veroordeling van de op roep van de ayatollah voor een goed betaalde moord op Rushdie", aldus de Nederlandse minister Van den Broek. Werklozenproject ENSCHEDE (ANP) - Als experi ment gaan tien langdurig werklo zen met ingang van deze zomer één jaar voor de Enschedese politie surveilleren. Doel van het project is het aantal inbraken, diefstallen, vernielingen en dergelijke op het bedrijventerrein bij de haven terug te dringen. Bovendien krijgen de werklozen zo een opleiding tot be veiligingsbeambte. Met het diplo ma voor die functie op zak hebben ze meer kans op de arbeidsmarkt. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24.45 per kwartaal 72.40 Qper halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.: (i v.m. bezorging) Opsturen naar:

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1