Sovjetrenners zijn speelgoed in peloton SPOoTTV 'We moeten snel uit die C-poule' Fors verlies van handballers Leali leider in Siciliaanse Wielerweek DINSDAG 21 FEBRUARI 1989 Ijshockeyer Collard over Oranje: KLAGENFURT (GPD) Tonny Collard heeft zijn langste tijd in Oostenrijk gehad. De 27-jarige ijshockey-international is na vier seizoenen Klagenfurt en evenzovele landstitels toe aan een nieu we uitdaging. „Ik ken zo langzamerhand iedere tegenstander in de competitie van haver tot gort. Daarbij moet ik eens gaan den ken aan een maatschappelijke loopbaan. Als prof-ijshockeyer heb je het eeuwige leven niet". Terwijl Collard de markt in Neder land laat aftasten door zijn belan genbehartiger Theo Talboo, stelt Klagenfurt alles in het werk om de import-speler te behouden. De aan valler, die via Utrecht en Heeren veen in het fraaie Karinthië ver zeild raakte, is nog altijd een hoog gewaardeerde gast in de Oosten rijkse topploeg. „Ik kan zo voor een jaar bijtekenen. Ze willen me zelfs voor drie seizoenen binden als ik tenminste bereid zou zijn om me te laten naturaliseren. In dat geval zou Klagenfurt er nog een buiten lander bij kunnen kopen". Bedenktijd Maar Collard peinst er niet over om zijn Hollandse pas prijs te geven Vooruitzichten damkwartet goed CANNES (ANP) - Het Nederlandse damkwartet heeft uitstekende kan sen op het veroveren van de twee de wereldbeker voor teams. In de vierde en voorlaatste ronde ver sloeg het nationale viertal Europa B met de maximale score. De Sov jetunie had onverwacht grote moeite met het Europese A-team, dat lange tijd uitzicht had op een gelijkspel. In het eindspel schoten de Europeanen echter tekort, waar door Gantwarg c.s. de achterstand op Nederland tot één wedstrijd- punt wisten te beperken. Nederland had weinig proble men met het Europese B-team. Al leen Van der Wal moest in het mid denspel attent zijn tegen Michiels, maar dat loste de oud-wereldkam pioen kundig op. Clerc, Jansen en Wesselink hadden voldoende aan de eerste tijdslimiet om tot winst te komen. Matig was wederom het optre den van de Russen. Als huizen hoog favoriet kwam het team naar Cannes, maar ook tegen Europa A zat men langdurig in de moeilijk heden. Winst in de laatste wed strijd tegen Nederland is noodza kelijk voor prolongatie van de titel. voor een Oostenrijks persoonsbe wijs. „Dat heb ik de club ook ver teld. Vandaar dat ze het nog anders willen regelen. Volgens onze presi dent Kalt is het ook mogelijk om twee paspoorten te hebben. Kalt kan het weten, want hij is burge meester van Sankt Veit en be vriend met de hoogste Pieten van het land. Ik moet zeggen dat dit voorstel me wel lucratief voor komt. Ik heb een week bedenktijd gevraagd". Maar Collards aarzeling lijkt slechts gestoeld op overwegingen van beleefdheid. Zijn vrouw Rina geeft rondborstig toe dat heimwee naar het vaderland het gezin niet vreemd is. Zeker niet sinds de ge boorte van dochter Melanie, der tien maanden geleden. „Vroeger had ik genoeg aanspraak, maar de gezelligheid speelde zich altijd af buiten de deur. Ze houden hier wél van een borrel. Sinds we een kind hebben ben ik veel meer aan huis gekluisterd. En eerlijk gezegd be gin ik steeds meer naar Nederland terug te verlangen", bekent Rina. Streep Ook Tonny Collard, wiens broers Rennie en Leo uitkomen voor de Utrechtse tweede divisionist Eagle Guards, zou in zijn hart een streep willen zetten onder het buitenland se avontuur. „Maar als ik terug kom, dan wil ik in ieder geval op het hoogste niveau spelen, in de eerste divisie dus. Ik ben op zoek naar een club die me ook werk kan bieden. Via de sponsor by voor beeld. Iets in de pr-sfeer, dat lijkt me wel wat. Verder zou ik daar naast graag jeugd willen trainen". Volgens Collard heeft Talboo op ATLETIEK - Twee Sovjetrussi- sche snelwandelaars hebben giste ren in Sotsji officieuze wereldre cords op de weg gevestigd. Jevgeni Misjoelja legde de twintig kilome ter af in 1 uur, 18 minuten en 54 se conden. Op de dertig kilometer kwam Andrej Perlow tot een tijd van 2 uur, 2 minuten en 41 secon den. Maat vol Tony Collard met dochter Melanie en echtgenote Rina: "Ik ken zo langza merhand iedere tegenstander van haver tot gort". (foto gpd> dit moment twee clubs in het vizier die aan dit wensenpakket tege moet willen komen. „Ik noem geen namen, daar heb ik in het verleden genoeg ellende door gekregen. Ik ben namelijk afhankelijk van Heerenveen, waar ik vóór Klagen furt vijfjaar heb gespeeld. Die club heeft nog altijd recht op een trans ferbedrag van 10.000 gulden als ik weer in Nederland ga ijshoc keyen". Vruchten De nieuwe werkgever zal mogelijk de vruchten kunnen plukken van een door de Wol geverfde ijshoc keyer. In vier jaar Oostenrijk - het nationale team behoort tot de meest gevreesde landen in de B- poule heeft Collard zich naar ei gen zeggen ontwikkeld tot een all- rounder. „Vroeger was ik een pure aanvaller. Ik dacht alleen aan het maken van doelpunten. Maar hier heb ik veel bijgeleerd. De laatste twee maanden word ik zelfs opge steld als verdediger, omdat' de de fensieve lijn te veel steekjes liet vallen". Wanneer Klagenfurt de play-offs haalt (en dat zit er samen met Inns bruck, Wenen en aartsrivaal Vil lach dik in), speelt Collard op 10 maart zijn laatste wedstrijd in de Oostenrijkse competitie. Even uit puffen is er daarna niet bij, want drie dagen later stijgt het vliegtuig met de Nederlandse selectie al weer op richting Sydney. Op het WK in Australië moet Orarye van 18 tot en met 27 maart het twee jaar terug verloren gegane terrein in de B-poule zien te heroveren. Promotie Hoewel Collard door competitie verplichtingen de voorbereiding van Orarye mist, is hij een zekere keus voor bondscoach Larry van Wieren. „Het is jammer dat dit jaar alleen de eerste plaats in de C-pou le recht geeft op promotie. Voor heen ging ook de nummer twee over. Maar ik heb er wel vertrou wen in, zeker nu de NIJB onder lei ding van Sjoerd Feenstra het roer eindelijk heeft omgegooid. Van Wieren, met wie ik in Heerenveen heel prettig heb gewerkt, is ge knipt voor deze job. Hij kent het Nederlandse ijshockey op zijn duimpje. Ik vind het ook een goede zaak dat hij streeft naar een johge, puur Nederlandse selectiegroep. We moeten tenslotte eens in de toe komst leren kijken". Veel geduld heeft Collard, die al op zijn vijftiende debuteerde in Oranje, overigens niet. „We moeten in ieder geval zo snel mogelijk de C-poule uit. Die is volstrekt oninte ressant. Je krijgt zo te maken met landen als Noordkorea, daar leer je geen steek van. Dat soort partijtjes win je met een nulletje of veertien. Nederland hoort gewoon thuis in de B-poule, als middenmoter. Maar ja, dan zullen we in Sydney wel China en Joegoslavië voor moeten blijven. Met name Joegoslavië zal een hele kluif worden". Nadat de KNVB eerder dit sei zoen Harrie Berg van SJZ voor 17 wedstrijden uitsloot na een in cident tijdens een wedstrijd, heeft nu de club zelf een andere pion uit het vaandelteam ge schorst. Peter van der Maat mag tot 31 augustus van dit jaar niet meer uitkomen voor de zondag- vierdeklasser. Tevens mag hij tot 1 januari 1991 niet meer op het complex van de vereniging ko- Oorzaak is een incident op 5 fe bruari jongstleden in de kantine van de club. Voorzitter Martin Berg was niet op de plaats van handeling die dag, maar acht overtuigend bewezen dat Van der Maat over de schreef is gegaan. "Ik heb het zelf niet gezien. Maar het is duidelijk dat er iets is gebeurd dat niet door de beugel kan. Noem het maar handtaste lijkheden van de zijde van Peter van der Maat". Ongewenste intimiteiten? I "Nou, hij heeft de elftalleider van het eerste geslagen. Zoveel is het bestuur wel duidelijk gewor den. En omdat wij dit soort prak tijken niet kunnen hebben bin nen de club is hij hiervoor ge straft. Daar was verder geen dis cussie over mogelijk. We hebben hem de mogelijkheid gegeven om ergens anders te gaan spelen". Peter van der Maat kreeg de mededeling over het unanieme bestuursbesluit telefonisch van de voorzitter. "Ze hebben het verhaal maar van één kant gehoord. Mij is niks gevraagd. Maar ik heb geen zin om er verder nog op in te gaan. Een hoop mensen hebben voor mij afgedaan", zegt de getergde speler, die niet ontkent 'handtastelijk' te zijn geweest. "Ik heb me verdedigd". Secretaris Guus de Koning was óók geen getuige, maar is wel de meest spraakzame van al lemaal en denkt enig licht in de duistere toestand te kunnen brengen: "Twee weken voor het incident is Van der Maat in aanvaring ge komen met de trainer over een basisplaats. Op 5 februari kre gen ze daarover weer woorden in de kantine. Toen de spanning op liep, probeerde elftalleider Wil Vink de zaak te sussen. Toen kreeg-ie een klap van Van der Maat". Trainer Fokke van der Reyd en slachtoffer/elftalleider Wil Vink wensen die lezing noch te bevestigen noch te ontkennen. Van der Maat heeft zich al aan gemeld bij Meerburg (zondag). Omdat die club nog niet zeker is van lijfsbehoud in de derde klas se, bestaat de mogelijkheid dat volgend jaar SJZ-Meerburg op de rol staat. Dan is Van der Maat in elk geval voor die wedstrijd ook geschorst... Geïntimideerd Docos is de "intimidaties van Unitas Leiden" (citaat van secre taris Wijnen) meer dan zat. Spe lers en trainer van de voetbalver eniging voelen zich bedreigd door de spelers van de Boshui- zerkadeclub, die roepen dat de 'terugwedstrijd' tussen de vier deklassers (Docos won de eerste ontmoeting op 13 november met 8-0) zal ontaarden in 'een schop- partij, waarin alles in het werk zal worden gesteld om Docos van de overwinning af te houden'. Voor het bestuur van de Mor- schclub reden om bij de scheids- rechterscommissie van de KNVB melding te maken van de aantij gingen van Unitas. Docos vraagt de bond in de brief bij de return 'rekening te houden met de keuze van de scheidsrechter en een goe de rapporteur aan te stellen. Wij hebben als bestuur besloten om onze jongens niet kapot te laten schoppen en zullen, wanneer dat onverhoopt toch gebeurt, de jon gens uit het veld halen'. BELPASSO (ANP) - Teun van Vliet drukte èen wijsvinger tegen zijn voorhoofd. „Gekken werk", sakkerde hij. Steven Rooks mopperde: „Schandaal". De twee beste Nederlanders in de Siciliaanse Wielerweek waren blij zonder ongelukken het eind van de derde etappe te hebben gehaald. Rooks pakte nog een prijsje mee: zevende, twaalf seconden achter rit winnaar en nieuwe leider Bruno Leali. De Omloop Het Volk (4 maart) en Milaan-San Remo, de eerste klas sieker op 18 maart, zijn de eerste doelen voor Van Vliet en Rooks. Het warme weer op Sicilië is ideaal voor hun voorbereiding, de koers- omstandigheden zijn dat niet al tijd. Gisteren bij voorbeeld moest het peloton kort na de start in Mes sina door het stadje Santa Teresa di Riva rijden. De bevolking was da genlang gewaarschuwd niet in de hoofdstraat te parkeren. Niemand had zich er iets van aangetrokken. De straat stond vol auto's, veel zelfs dubbel geparkeerd. Dat het pelo ton daar zonder ongeluk passeerde mocht een mirakel heten. In finishplaats Belpasso wachtte een andere verrassing. Tien rond jes op een soort 'achtbaancircuit' met klimmen en afdalingen en vooral slechte bestrating. Rooks: „Als het per ongeluk had geregend, waren we allemaal op ons gezicht gegaan". „Voor de maand februari was dit echt te gek", meende Van Vliet. Stenen Op de droge stenen konden som migen al niet overeind blijven. De Sovjet Konisjev ging plat 'en ver loor op slag zijn kansen op de eind- Ze Beto geschorst LISSABON (AFP) - Ze Beto, doel man van dt Portugese voetbalkam pioen FC Porto, is door het bestuur van de club voor de rest van het sei zoen geschorst. Het bestuur vindt dat hij zich slecht heeft gedragen. De beslissing komt twee dagen na dat het bestuur van Porto een an dere vedette, spits Fernando Gomes, een identieke straf opleg de. De 29-jarige Ze Beto verklaarde in de pers dat hij er niet over denkt zijn contract te verlengen als de technische staf van Porto volgend seizoen aanblijft. Goalgetter Gomes was gestraft omdat hij za terdag liet blijken weinig respect te hebben voor de leiding van de club. zege. De geluksvogels waren dank baar voor het mooie weer. De derde etappe bracht leven in de wedstrijd. De Italianen Giuliani en Brugnani waagden een solo. De laatste werd kort voor het eind ver schalkt door Bruno Leali, Italië's elegantste meesterknecht. Hij ver bond zich voor dit jaar aan oud-we reldkampioen Argentin en mocht het seizoen voor zichzelf beginnen. Leali won twaalf seconden voor sprong en onttroonde de sprinter Baffi (derde) als leider in de alge mene rangschikking. Het internationale peloton be roepsrenners heeft de debutanten uit de Sovjetunie niet bepaald met applaus begroet. Integendeel, de beroemde Soekoroetsjenkov en de zijnen vormen de eerste dagen van hun debuut speelgoed van de profs. Maling De Sovjets worden aan alle kanten in de maling en in de tang geno men. Zoals door Henk Lubber- ding. De aanvoerder uit de ploeg Post werd gelost op een helling. In het groepje zat ook Sjmil, die voor bij de top als een bezetene achter het peloton aanging. Lubberding peddelde op zijn gemak aan het wiel van Sjmil en keerde fluitend terug in de groep. De Sovjet keek onderweg voortdurend om of de Nederlander op zijn beurt kopwerk wilde doen. Hij snapte er niets van dat Lubberding weigerde. Na drie dagen in de Siciliaanse Wielerweek stonden de gezichten van het rode wielerleger strak. Vooral na de valpartij van kopman Konisjev op het 'achtbaancircuit' in Belpasso. In de chaotische finale van de derde etappe viel niet te achterhalen of hier van opzet dan wel toeval sprake was. In die eerste periode kon ploeg leider Primo Franchini nog niet veel gewonnen lires naar Moskou overmaken, zoals dat is overeenge komen in het contract. Alle prijzen gaan naar Moskou. De renners worden door de regering betaald: 450 roebel plus 450 dollar per maand. Vergeleken met de 170 roe bel loon van een arbeider in de Sov jetunie genieten zij een vorstelijk inkomen, naast het gemiddelde sa laris van een westerse prof is het een aalmoes. Isoleren Wat Franchini stoort is dat de cou reurs geen lire op zak hebben. „Wij mogen ze niets rechtstreeks geven. Nog niet tweeduizend lire (f. 3,50) voor een krantje en een capucino. We moeten oppassen dat ze zich niet isoleren." Kennis nemend van de perestroj ka en de transfers van voetballers (Blochin en Zavarov) naar het wes ten, vatte Primo Franchini vorig jaar juni het idee op Russische wielrenners te laten debuteren bij de profs. Franchini is in het Itali aanse wielrennen een tegendraads figuur, iemand die graag een frisse wind laat waaien. Hij was het ge zeur van het verwende talent Fon- driest zat. Lang voor het wereld kampioenschap. dat hij won, stelde Fondriest gigantische financiële ei sen voor contractverlenging. De Zwitser Tony Rominger heeft gisteren de zestiende editie van de Ronde van de Middellandse Zee gewonnen. De laatste etappe, een rit over 184 kilometer van La Seyne naar Antibes, leverde een sprintzege op voor de Belg Etienne de Wilde, die eerder de derde en vierde rit op zijn naam had ge schreven. De Wilde nam in de slotetappe, waarin de Zwitser Stefan Joho lang soleerde, revanche op Adri van der Poel. De Nederlander was zijn Belgische concurrent een dag eerder te slim afgeweest door vlak voor het einde van hem weg te fiet sen. Gisteren was Van der Poel echter kansloos: de Belgische kam pioen ging de sprint 200 meter voor de streep aan en bleef zijn oppo nent twee fietslengten voor. STRAATSBURG (ANP) - De natio nale zaalhandbalploeg is de hoofd ronde van het WK-kwalificatietoer- nooi in Frankrijk begonnen met een forse nederlaag. Tegen het ijzersterke Roemenië, dat door het onverwachte verlies van Bondsre publiek Duitsland tegen Ijsland sterk favoriet is voor de eindzege, verloor de ploeg van Ton van Lin- der gisteravond in Straatsburg met 22-36. Bij rust hadden de Roeme nen al een voorsprong van 16-7. Nederland was tegen Roemenië, dat over veel meer fysieke kracht en atletisch vermogen beschikt, volstrekt kansloos. Ton van Linder koos voor een offensieve 4-2 dek king waarmee hij de gevaarlijke Roemeense opbouwers Vasile Stinga, vaak genoemd als beste handballer van de wereld, en de linkshandige Marian Dumitru zo veel mogelijk aan banden probeer de te leggen. De taktiek sorteerde nauwelijks effect want het duo scoorde er lustig op los terwijl ook de Roemeense cirkelloper Ion Mo- canu dankbaar profiteerde van de ruimte. Nederland deed het aanvallend niet slecht en kreeg meer dan eens de handen van de 3000 toeschou wers op elkaar voor vaak mooie treffers waarbij met name linker hoekspeler Fiege en opbouwer Groener zich onderscheidden. Ver dedigend kwamen de mannen van Van Linder er tegen het technisch hoogstaande spel van de Roeme nen evenwel absoluut niet aan te pas. Met name in één-tegen-één-si- tuaties kwam Nederland veel te kort. Via de tussenstanden 18-9,21- 10 en 30-18 wonnen de vaak su bliem spelende Roemenen, die een staande ovatie kregen, met 36-22. Vandaag speelt Nederland in de uiterst neemt. "Het bestuur is bezorgd en daarom hebben we de KNVB in kennis gesteld. We hopen dat het een gezellige voetbalmiddag wordt, maar als Unitas over de schreef gaat, grijpen we in. Dan halen we het elftal van het veld", verduidelijkt secretaris Wij- "Het moet nu maar eens afgelo pen zijn het gedrag van Unitas. Iedereen in Leiden spreekt er schande van, maar niemand durft de kat aan de bel te binden Wij wel. Dit heeft niets meer met sport te maken. Tijdens de com petitiewedstrijd en het zaalvoet baltoernooi in de Groenoordhal zijn diverse spelers van ons door jongens van Unitas bedreigd, ze zijn bespuwd en er zijn nog meer viezigheden uitgehaald. Als be stuur zijn wij verplicht om de spelers te beschermen en daarom hebben we maatregelen geno- Volgens Wijnen is de relatie tussen de vierdeklassers na de door Docos met 8-0 gewonnen wedstrijd tegen Unitas danig be koeld. Tijdens die wedstrijd wer den twee spelers van Unitas, Wally Gallert en Henny Kijk in de Vegte, uit het veld gestuurd. Met name Wally Gallert wordt in Docos-kringen gezien als de kwade genius. Hij heeft, volgens Wijnen, in de Groenoordhal en op andere Leidse voetbalvelden dreigementen geuit aan het adres van Docos-voetballers. toont Wally Gallert zijn verba zing over opwinding bij Docos rondom zijn persoon. "Inderdaad zijn wij van plan om revanche te nemen op Docos, maar dan wel op een sportieve manier. Ik geef toe dat in die be wuste wedstrijd wat is gebeurd. Ik ben bijvoorbeeld door de aan voerder van Docos een oor aange naaid. Maar ik weet niets af van dreigementen. Ik vind dat heel zwak van die secretaris om dit op deze manier te spelen. Het is alle maal veel te ver gezocht. Ik weet heus wel dat Unitas een bepaalde reputatie heeft, maar wij gaan heus niet een tegenstander in el kaar lopen schoppen. Ze moeten bij Docos de hand in eigen boe zem steken. Het is een katholieke club, maar neem maar van mij aan dat het geen van allen heili ge boontjes zijn". Timman breekt partij weer af LINARES (AFP) - Jan Timman moet morgen in Linares overwerk verrichten. De Amsterdammer brak gisteren ook zijn tweede partij af. Nadat hij een dag eerder in de openingsronde tegen de Hongaar Lajos Portisch niet tot een beslis sing kwam, werd het duel voor de tweede ronde tegen de voor het eerst spelende 'Sovjetrus Vasili Ivantsjoek verdaagd. Timman speelde met zwart. Tegen Portisch staat hij een pion voor, tegen Ivantsjoek zal Timman voor remise moeten vechten. De Sovjetrus Artoer Joesoepov heeft de leiding met 1 1/2 punt. Hij speelde gisteren al na vijftien zet ten remise tegen de Joegoslaaf Lju- bomir Ljubojevic. De enige die in de tweede ronde tot winst kwam, was de Ijslander Johann Hjartarson. Hij versloeg met wit in 41 zetten de Sovjetrus Alexander Beljavski. Oud-wereldkampioen Anatoli Karpov herstelde zich gedeeltelijk van zijn verrassende nederlaag te gen Nigel Short. Hij speelde met wit remise tegen de Amerikaanse ex-Rus Boris Goelko. Deze stelde met zwart remise voor in een voor delige stand. Het duel tussen Por tisch en Short werd afgebroken met een iets betere stelling voor de Brit. Patrick Berendsen scoort bij de Roemeense doelman Alexandra Bulican, maar het mocht niet baten voor het Ne derlandse team dat met 36-22 verloor. <f0to anp> Roemenië te sterk voor Oranje: 36-22 vroege avond tegen Bulgarije, op papier de enige wedstrijd in de hoofdronde waarin Orarye winst kansen heeft. De Nederlandse treffers werden gemaakt door: Groener 5x, Boom houwer en Joop Fiege 4x, Van Noe- sel 3x, Robert Fiege en Schuurs 2x, Berendsen en Van Olphen lx. Straf Den Bosch MÜNCHEN (ANP) - De Internatio nale Basketbal Federatie heeft de Nederlandse kampioen Den Bosch een straf van 5000 Westduitse mar ken (ongeveer 5700 gulden) opge legd. De Brabanders zijn bestraft voor de vechtpartijen, die ontston den bij het Europese bekerduel dat de club op 2 februari in sporthal De Maaspoort speelde tegen Aris Salo- niki. DINSDAG 18.00-18.10 BBC 2: Games People Played: serie over hel ontslaan van ge zelschapsspelen. vandaag over tafelspe len. 18.00-??.?? SKY: Eurosport: hierover zijn geen details bekend. 20.00-21.00 TV 5: Sports Magazine. 20.00-21.15 Super: Sports Night: met o.a. Grand Prix Snooker, 21.15-21.45 Super. Soccer Scene: inter nationaal voetbalnieuws. 21.30-22.00 BBC 1A Question of Sport: quiz. 21.45-22.00 Super: World News: met o.a. sport. 22.00-23.00 Super: English League Football. 23.00-00.00 Super: NBA Basketball. WOENSDAG 14.00-15.00 SKY: Eurosport sportpro gramma. 16.25-18 58 Did 2: WK Sk.én Noordse Combinatie vanuit Lathi (Rn): 15 km he ren en schansspringen voor teams. 17.30-18.00 BBC 2: Tenms Legends: ve teranen-toernooi aan de Costa Brava. 17.50-18.35 Ned 2: Fitrace: zevendelige sene sportieve programma's gekoppeld aan een verzameling sporten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13