Endegeest-project goed voor aUe betrokkenen Scheveningse trawlers nu onder Liberiaanse vlag Nieuwe weg Hillegom-A4 valt goed Bollensector moet prijzen gaan beheersen UliNöiJALi Z1 ïfibitUAKl ïyöy Oververhit vet oorzaak brandje VOORHOUT - Een 49-jarige vrouw uit Voorhout heeft gister middag brandwonden aan één hand en gezicht opgelopen bij een keukenbrand in haar huis aan de Loosterweg in haar woonplaats. De vrouw had volgens de politie een parf met vet op het vuur gezet en was daarna gaan telefoneren. Door oververhitting van het vet raakte de wasemkap en de keukenkastje in brand. De vrijwillige brandweer van Voorhout die met twee wagens was uitgerukt, hoefde niet in actie te komen, omdat de man des huizes de brand al zelf had geblust. De schade wordt door de politie op en kele duizenden guldens geschat. De vrouw is door een plaatselijke arts behandeld. CDA praat over land- en tuinbouw in Europa na 1992 TER AAR - De kamerkring Leiden van het CDA houdt za terdag in Ter Aar een bijeen komst met als thema 'de land en tuinbouw in Europees per spectief. Centraal staan de ver kiezingen voor het Europees Parlement in juni en het ver dwijnen van de grenzen tussen de EG-lidstaten in 1992. Als sprékers maken hun op wachting «L Schouten (voorzit ter KNBTB en lid van de Eerste Kamer), A. Kea (veehouder en CDA-fractievoorzitter in Lei- muiden), F. Hoogervorst (direc teur kwekersbedrijf en LTB- kringvoorzitter) en J. Sonne- veld (landbouwraad te Was hington en kandidaat bij de Eu ropese verkiezingen). De themadag wordt gehou den in de Valentijnschool aan de Westkanaalweg en duurt van 9.30 tot 15.00 uur. Op het programma staat ook een rond leiding door het potplantenver- edelings- en vermeerderingsbe- drijf Albatros. Industrieterrein 't Heen erg in trek KATWIJK - Het Katwijkse indus trieterrein 't Heen blijft in trek. Het bedrijf E.A. Vink luchtkana- len bv heeft beslag weten te leggen op 6.000 vierkante meter en het autobedrijf Het Motorhuis bv koopt ruim 1.100 vierkante meter. Directeur psycliiatrisch ziekenhuis legt alle kritiek naast zich neer SCHEVENINGEN (ANP) - De onlangs verkochte trawlers Scheveningen 123, 'Holland' en Scheveningen 24, 'Zeeland' van rederij Jaczon in Scheve ningen worden deze week overgedragen aan de nieuwe eigenaar, een investerings maatschappij in Liberia. eigenaar gaat de sche pen verhuren aan een Russisch vis serijbedrijf in Novorossiisk aan de Zwarte Zee. Dit bedrijf gaat de schepen zelfstandig exploiteren met een geheel Russische beman ning. Een woordvoerder van Jaczon heeft dit maandag meege- deeld. De verkoop van de 'Holland' en de 'Zeeland' deed vorige maand nogal wat stof opwaaien omdat de bemanning van de schepen op vol le zee ontslag werd aangezegd. De vervoersbond CNV verweet rederij Jaczon bovendien de schepen uit winstbejag van de hand te hebben gedaan. De vervoersbond bereikte uiteindelijk overeenstemming met de rederij over het opnieuw in dienst nemen van 70 procent van de 68 medewerkers die op de twee verkochte schepen hun brood ver dienden. Ook voor de overige werknemers zou een baan binnen de rederij worden gezocht. Ruim 45 bemanningsleden van de 'Holland' en de 'Zeeland' gaan nu varen op een nieuw schip, dat op dit moment gebouwd wordt bij de IJsselwerf in Capelle aan den IJssel. De nieuwe boot wordt bijna 110 meter lang, heeft een vermogen van ongeveer 8.000 pk en een grote vries- en koelcapaciteit. Dit nieuwe schip is overigens geen eigendom van Rederij Jaczon. Het wordt voor langere tijd gehuurd van de IJmuidense rederij Vrolijk, dat voor dit nieuwe schip te weinig emplooi heeft, omdat de vangstmogelijkheden voor ma kreel voor de kust van de Verenig de Staten zijn weggevallen. Door de verkoop van de twee trawlers, heeft Jaczon vangstrechten vrij ge kregen. Directeiir aan de slag in Rijnoord ALPHEN AAN DEN RIJN - Di- recteur J. Gruijters (50) is vanoch- tend aan de slag gegaan in het Alp- hense ziekenhuis Rijnoord. De nieuwe interim-directeur heeft gis teravond een bestuursvergadering bijgewoond. Gruijters is verbon den aan het organisatieadviesbu reau Draaisma en Gruijters te Didam. Hij is afgestudeerd als be drijfseconoom en heeft gewerkt in een groot aantal ziekenhuizen en andere instellingen in de gezond heidszorg. Zijn benoeming gaat in tegen het advies van de medische staf, die de ontslagen formateur W. de Greve terug wilde als directeur. De onder nemingsraad (OR) heeft het be stuur niet geadviseerd over de be noeming van Gruijters. De OR geeft gisteren een ge sprek gehad op het ministerie van WVC en volgens voorzitter H. Joha is gezegd dat 'een adequate voor ziening in Alphen moet blijven': "Ze willen gewoon dat het zieken huis hier blijft". De brief met de tien eisen waaraan Rijnoord moet voldoen moet volgens haar worden gezien als 'positief ondersteunend'. J. Gruijters. Morgen moet aan alle voorwaarden zijn voldaan. Het ministerie heeft het bestuur van Rijnoord laten we ten dat de erkenning wordt inge trokken als aan één van de eisen niet wordt voldaan. Van de Nederlandse vloot zijn vo rig jaar 29 schepen naar het buiten land verkocht. De schepen hadden gezamenlijk een motorvermogen van 32.000 pk. Vijf van de scheden zijn verkocht naar landen buiten de Europese Gemeenschap. Drie naar Cyprus, één naar Mauretanië en één naar Zuid-Afrika. Het ging om 26 kotters en drie trawlers van achtereenvolgens 600, 3.600 en 2.100 pk. Een woordvoerder van het ministerie van landbouw en visserij heeft dit meegedeeld. Het bedrijf Kennemerland in IJmuiden (rederij, visverwerking) onderhandelt thans met de Russi sche overheid over het oprichten van een joint-venture. Directeur B. Daalder van Wiron, de rederij van Kennemerland, heeft dit maandag verklaard. De gezamenlijke onder neming zou onder andere de afhan deling van de vangst van Russi sche schepen in IJmuiden moeten gaan verzorgen. Jaar voorwaardelijk DEN HAAG/BODEGRAVEN - Een Bodegraafs echtpaar is we gens een steunfraude van 110.000 gulden door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van twaalf maanden met een proeftijd van drie jaar. Overweldi gende belang stelling van in woners uit Nieuw-Vennep, Beinsdorp en Lisserbroek voor een infor matie-avond over de aanleg vande provin ciale weg S-20. De weg wordt gezien als een goede oplossing het doorgaande verkeer uit het zuidelijk deel van de Haar lemmermeer- kernen te weren. (foto Jan Holvast) NIEUW-VENNEP - De aanleg van de provincia- leweg S-20 tussen Hille- zich wel verontrust gom en rijksweg A-4 wordt door de inwoners van Nieuw-Vennep, Be insdorp en Lisserbroek gezien als een goede op lossing om het verkeer uit de zuidelijke Haarlem mermeerkernen te we ren. Dat bleek gister avond tijdens een infor matiebijeenkomst over de nieuwe verbinding in «Jieuw-Vennep. Haarlemmermeer. Het is worden begonnen en de De bewoners toonden altijd de bedoeling ge- verwachting is dat de ver binding in 1992 in ge bruik kan worden geno men. De kosten bédragen 37,5 miljoen gulden weest de weg door te trek ken naar Hillegom, de uitwerking vai plan heeft vooral aantal onderdelen uit het plan zoals dat door de provincie Noord-Holland werd gepresenteerd. Aan het beg ren zeventig is van de. provincialeweg S- 20 aangelegd. De belang rijkste reden hiervoor was het verminderen van de verkeersdruk op de werkzaamheden polderwegen van de waarschijnlijk nanciële redenen lang op worden opgebracht door de ja- zich laten wachten, deel Met het doortrekken de provincie. Voor de aanleg van de S-20 wor den vier woningen ge- S-20 zal vooral de sloopt. De gronden t drukke Venneperweg over het tracé van de weg worden ontlast. Met de zal lopen, moeten een belangrijk deel nog worden aangekocht. HILLEGOM - Bollenkwekers, handelaren en bemiddelingsbureau's moeten de handen ineen slaan om te komen tot een systeem van prijsbe- heersing. De prijs van de bollen is nog te sterk afhankelijk van toevallige marktfactoren. Er moeten afspraken worden gemaakt over de hoeveelheid bollen die worden geteeld en de prijs waarvoor deze op de markt worden ge bracht. Dat bracht H.G.M. Barnhoorn, directeur van de Coöperatieve Nederlandse Bloembollen centrale (CNB) in Lisse gistermiddag naar vo ren tijdens de jaarvergadering van de Koninklij ke Algemeene Vereeniging Bloembollencul tuur (KAVB) in Hillegom. "De opbrengsten voor bollenkwekers en - handelaren fluctueren te sterk. In 1985 en '86 stond iedereen te juichen omdat de prijzen zo goed waren, maar het daarop volgende seizoen kelderden deze weer volstrekt in. In 1987 lag de gemiddelde prijs die werd betaald zelfs onder de kostprijs". Volgens de directeur is er de laatste jaren uit sluitend gekeken naar een verbetering van de kwaliteit: "Die kwaliteit is natuurlijk van door slaggevend belang. We hebben echter over het hoofd gezien dat kwaliteit moet worden be taald. Zonder het ontwikkelen van een goed systeem voor de prijsvorming, zijn we er een voudigweg niet". Barnhoorn hield zijn gehoor voor geen pas klare oplossing te hebben voor de problemen rond de prijsvorming. "Sinds kort heeft het bol- lenvak de beschikking over een nieuw overleg orgaan, het PBA. De producenten, bemidde lingsbureau's en afzet zullen gezamenlijk aan het werk moeten gaan". Afstemmen De CNB-directeur denkt dat de produktie en vraag op verschillende manieren beter op el kaar is af te stemmen. De afgelopen jaren zijn er steeds meer zogeheten kwekersverenigingen opgericht. De leden-kwekers van de vereniging telen allemaal een bepaald, door kwekersrecht (patent) beschermd bolgewas. Er worden af spraken gemaakt over prijs en produktie. Barn hoorn: "Zeker de nieuwe gewassen die door veredeling de komende jaren op de markt ko men, moeten in een dergelijke vereniging wor den ondergebracht. Er zou dan zelfs kunnen worden afgesproken dat er helemaal niet wordt geproduceerd als er geen vraag naar het desbe treffende produkt is". De CNB koopt sinds enkele jaren elk s een paar partijen op van kleinere, minder be langrijke bolgewassen. Doel hiervan is te voor komen dat de prijzen van deze partijen oneven redig oplopen. De exporteurs kunnen immers zonder al te veel moeite deze kleinere gewassen bij het bemiddelingsbureau bemachtigen zodat de prijs niet sterk zal oplopen. Barnhoorn denkt dat het mogelijk moet zijn als bemiddelingsbu reau ook grotere partijen op te kopen. door Wim Koevoet OEGSTGEEST Voor directeur mr. J.R. Bronkhorst van psychiatrisch ziekenhuis Endegeest is het bonte gezelschap van tegenstanders van het Endegeest-project geen enkel probleem. De Leidse makelaar Smitsloo die beweert dat de Jelgersmakliniek ook behouden kan blijven zonder de bosrand met 48 villa's te bebouwen, milieu-advocaat G. Van Eisen (PPR-raadslid), medewerkers van Endegeest zelf, een dissident CDA- raadslid en honderden omwonenden: Bronkhorst dient ze allemaal van repliek en maakt zo nu en dan een grapje. Dia's Als tweede doelwit van zijn milde spot, kiest Bronkhorst het PPR- raadslid Van Eisen uit. "Zijn enige argument is dat hij zijn leukste di a's in het bos heeft gemaakt. Maar dat bos wordt niet opgeofferd, maar juist verbeterd. De villa's worden door een brede sloot van het bos gescheiden. Neen, de beestjes verdwijnen ook niet. Dat muisje hoort het gebler van de kin deren in de tuin niet. Ik wil de na tuurliefhebbers niet belachelijk maken, maar ze overdrijven zo. Dat bos is nu toch een dode, rare, verla ten hoek, zeker in de vroege och tend en op de late avond. En de the rapeutische waarde, waar Smitsloo zo mee schermt, was ons zelf nog niet opgevallen. We hebben een nog veel mooier en groter bos: ach ter het bloemenstalletje aan de kop van de Endegeesterlaan. Daar wan delen onze patiënten. Er is nog een punt. Als er meer woningen ko men. ontstaat er meer bedrijvig heid en menselijk verkeer waar mee de patiënten verder uit hun isolement kunnen worden ge haald". "Menno Smitsloo laat zich in de krant als een landheer voor de Jel gersmakliniek afbeelden. Allemaal taktiek. De link die hij legt tussen de kliniek en de villa's is er hele maal niet. Ons gaat het vooral om het kasteel en dat komt in Smits- loo's hele verhaal niet voor. Hij speelt handig in op de uitgebroken opstand. Hij is een slimme boef, maar wij doen nu eenmaal zaken met IBB Kondor. Het zijn dus vooral krokodillentranen die hij huilt". "De Jelgersmakliniek wordt ver kocht aan IBB Kondor. Daar ko men opbrengsten uit die weer no dig zijn voor de restauratie van het kasteel. Voor de rest van de deal, voor de villa's, hebben we mede werking van Oegstgeest nodig. In ruil daarvoor krijgt Oegstgeest, dat heel erg hecht aan de kliniek, het behoud ervan terug. Smitsloo wil de Jelgersmakliniek losmaken van de rest van de deal en dat kan niet. Hij zegt dat hij is geforceerd een bod op het geheel te doen. Dat klopt. Ik ben degene die heeft 'ge forceerd'. Ik wil geen versnippe ring. Waarom niet? "Het fijne van meneer Kondor is dat hij én financieert én projectont wikkelaar is én zelf bouwt, we heb ben nu alles in één contract, me neer Kondor is overal verantwoor delijk voor. De betalingsregeling steekt dan ook zo in elkaar dat als één van de twee te traag is met be talingen of andere verplichtingen, hij dat direct op zijn neus krijgt". De bewoners van die villa's van zeven ton zullen toch vooral met rust willen worden gelaten. "Het gedrag van onze patiënten zal dan niet altijd te vergelijken zijn met dat uit de balzaal van het ko ninklijk huis, maar het is toch jaren geleden dat ik een kjacht heb ge had. Vergeet niet dat Endegeest al een plaats heeft in de Oegstgeester gemeenschap en dat er in Oegst geest veel rijke mensen wonen. Zo veel nieuws is er dus niet onder de zon. Het is het proberen waard. Niet doen betekent in elk geval geen verdere integratie". Jos Kerkman (links), voorzitter van de dienstcommissie van het zieken huis en mr. J.R. Bronkhorst, directeur van Endegeest, de restauratie onderwerp is van hoogopgelopen meningsverschillen. het kasteel foto Henk Bouwman) Om aan te geven dat 'in zijn alge meenheid' de Endegeester ge meenschap (inclusief personeel duizend zielen) achter het project staat, woont Jos Kerkman, voorzit ter van de ondernemingsraad, het gesprek bij. Hij knikt instemmend bij alles wat zijn directeur zegt. "Het project biedt oplossingen voor twee grote problemen van Endegeest", vertelt Bronkhorst. "Reeds jarenlang verwijten geld schieters, de ziektekostenverzeke raars, ons dat we veel grond en ge bouwen zonder ziekenhuisfunctie hebben. De druk om tot inkrim ping van ons onroerend-goedbe- stand te komen, is er altijd ge weest". Het tweede probleem is natuur lijk kasteel Endegeest, een rijks monument, dat binnen Endegeest een vitale rol vervult en karakter- en gezichtsbepalend is. Het moet die rol blijven vervullen. Als pa tiëntenonderkomen is het onge schikt maar als administratiege bouw is het bruikbaar. Zij het dat het steeds sneller achteruit gaat en het heel lang geleden is dat het is opgeknapt. Nog langer wachten met restaureren, gaat ten koste van de veiligheid van onze medewer kers". "Monumentenzorg echter roept alsmaar dat het een kantoor van het ziekenhuis is en de ziektekos tenverzekeraars houden vol dat het kasteel een monument is. Dat ping- pongspel duurt nu al een paar jaar en de eerste cent van benodigde zes tot zeven miljoen gulden is nog. altijd niet binnen. Ook al omdat Leiden, de eigenlijke eigenaar, niet één van de rijkste gemeenten van het land is en er voor die gemeente wel interssantere projecten zijn te bedenken dan het kantoorgebouw van een ziekenhuis". "Geven we grond zonder zieken huisfunctie als bouwgrond uit dan stijgt de waarde ervan met factor tien. Met de opbrengsten kan het kasteel worden gerestaureerd. Ook dringen we ons onroerend-goedbe- stand terug. Daarop is het contract met IBB Kondor gebaseerd en vanuit het ziekenhuis gezien is er sprake van een volkomen positieve en legitieme'deal". "Vooral ook omdat er aan het einde van de rit, naar het zich laat aanzien, nog wét over zal zijn. Dat I overschot kan worden besteed aan een crèche voor de medewerkers, de verbouw van het gymzaaltje tot een bezinningscentrum, het op knappen van het ontspanningsge- i bouw, een restaurant en - het be langrijkst: nieuwe accommodaties voor de meest chronische patiën ten. Dat zijn de meest kansarme i mensen die we hier hebben, die nauwelijks een stap buiten het ge bouw zetten en dus helemaal op hun gebouw zijn aangewezen". Wat een merkwaardige prioritei ten: eerst een kasteel restaureren en dan maar hopen dat er wat over blijft voor de patiënten. "Ze zitten niet in krotten! Anders 1 hadden we ze al lang gesloten. De gebouwen zijn echter niet meer I van deze tijd. Ze voldoen wel aan de eisen die het ministerie van wvc eraan stelt maar ze kunnen veel smaakvoller". Toch is zes miljoen gulden voor een kasteel waar verder niemand wat aan heeft, veel geld. "Het zicht op het kasteel wordt ook hersteld zodat de Oegstgeester i bevolking het weer kan zien. Het A-gebouw, dat nu in de zichtlijn staat, gaat namelijk tegen de vlak te. Alles verhuist naar het kasteel. In het kasteel komen representa- j tieve ruimten, de enige die we dan hebben, en bestuur- en directieka- mers? Op monumentendagen kan het kasteel worden bezichtigd. De j boel van binnen bezichtigen is niet interessant want de verdiepingen krijgen een eenvoudige, heden daagse kantoorinrichting en alleen de buitenkant wordt weer echt kas- j teel. Ik wil af van het beeld dat we een kasteel van zes miljoen vol proppen met archiefkasten en bleekneuzerige ambtenaren. Er ko men daar hoogwaardige medewer kers van het ziekenhuis te zitten". Het Endegeest-project is dus toch j de deal van de eeuw? "Die uitspraak laat ik voor reke- ning van wethouder Kohlbeck. In elk geval hebben alle betrokken partijen er baat bij: Endegeest, de gemeenten Leiden en Oegstgeest, de buurt, onze medewerkers en de patiënten". DINSDAG 21 FEBRUARI Alphen Indonesische avond in Avifau- ia, aanvang 20.00 uur. thema-avond patiëntenvereni ging Alphen over gebruik en mis- k van medicijnen, aanvang K) uur in Hotel Toor. WOENSDAG 22 FEBRUARI Alkemade algemene ledenvergadering Splotsz, Stationsstraat 2, Roelo- farendsveen, aanvang^9.30 uur. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20, tel: 121554, van 20.00 tot 21.00 uur. voorstelling: Teibele en haar duivel', door het Raamtheater, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert in de Vocalistenserie met Marion van den Akker (so praan) en Rian de Waal (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal K&O, Oude Vest. dansvoorstelling: 'Sneeuw- land', door Dansgroep Triade. Leiderdorp bridgen in het Bridgecentrum Leiderdorp. Bemhardstraat, aan vang 13.30 uur. instuif voor kinderen van 4 tot 6 jaar en van 6 tot 8 jaar, van 13.30 tot 15.30 uur in Sjelter, Heem raadlaan. dialezing; 'Nederlandse Vrou wen Himalaya Expeditie, aanvang naailessen voor tieners en jon geren. van 19.00 tot 20.30 uur in Sjelter. Voorschoten kindervoorstelling: "Wie niet blauw is, is gezien", door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang DONDERDAG 23 FEBRUARI Leiden lunchconcert Sjoerd Kloppen burg en Jeroen van Veen. piano a quatre mains, 12.45-13.30 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. lezing: 'Een land vlak onder de hemel - Bezoek aan Tibet', door Karin Schaedtler, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O. voorstelling: 'Floortje Bloem' van Yvonne Keuls, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. dansvoorstelling: 'Sneeuwland' door Dansgroep Triade, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cle- veringaplaats. optreden New Beat Party, 22.00 uur in het LVC, Breestraat. Leiderdorp ledenvergadering NVvH, aan vang 14.00 uur in de Muzenhof. klaverjassen bij Tamarco, aan vang 20.00 uur, clubgebeouw, Splinterlaan. klaverjassen en rummykub bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur In Frerikshof, Winkelhof. Oegstgeest zwemactiviteiten Nederlands Astma Fonds, voor mensen met CARA, olv een fysiotherapeut, van 13.45 tot 14.30 uur en van 14.30 tot 15.15 uur in zwembad Poelmeer, Lange Voort, inlichtin gen tel: 071-155771. VRIJDAG 24 FEBRUARI Alphen uitvoering blijspel: 'De Trek pleister'. door Toneelvereniging Kunst na Arbeid, aanvang 20.00 uur in zaal St. Jozef, Paradijslaan. orgelconcert Willem Hendrik Zwart, aanvang 20.15 uur in de Adventskerk, Julianastraat. Boskoop concert Boskoop Kamerkoor met medewerking van Ben Kra mer, aanvang 20.00 uur in de kerk, Burg. Colijnstraat. Koudekerk ruilbeurs in zaal Poelgeest, Ridderhof, aanvang 19.00 uur. Leiden voorstelling van Youp van 't Hek met 'Hond op 't ijs', aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12