Tekort bedrijfsterrein dreigt DE TUDi 'kroniek over VAN TUENÈmML REMBRANDT OOIT JALOERS OP JONGE COLLEGA LIEVENS Tentoonstelling Lente Flora Lisse succes Braks: 'Nog jaren vangstbeperking' PAGINA 8 MAANDAG 20 FEBRUARI 1989 MAANDAG 20 FEBRUARI Alkemade informatie-avond ontwerp-be- stemmingsplan Nieuwe Wetering, in Cultureel Centrum, Achterweg, aanvang 20.00 uur. Leiden concert Joke Harzheim (viool) en Ariane Karres (piano), aan vang 20.15 uur in de Kapelzaal K &0. Oude Vest. Leiderdorp vrouwenbibliotheek in Sjelter, Heemraadlaan. van 20.00 tot 22.00 uur. Voorschoten tweede in de serie lezingen 'De rouw en het Recht' over het on derwerp 'Familierecht en aktuali- teiten' door mr. A. Drayer-Udo, DINSDAG 21 FEBRUARI Alphen Indonesische avond in Avifau na. aanvang 20.00 uur. thema-avond patiëntenvereni ging Alphen over gebruik en mis bruik van medicijnen, aanvang 20.00 uur in Hotel Toor. Katwijk sportactiviteiten Nederlands Astma Fonds, voor mensen met CARA olv een fysiotherapeute, van 15.30 tot 16.30 uur in sport zaal Beorsma, Zwanenburg 61, inlichtingen tel: 01718-24072 (na I 19 uur). Leiden praatochtend over 'sterrenkun- j de' met de heer D.M. Bruijn van de I Ned. Ver. voor Weer- en Sterren- kunde, aanvang 10.00 uur in j buurthuis Vogelvlucht, Boshuizer- lezing Vereniging Jan van Hout over archiefonderzoek door drs. R: van Maanen, 20.30 uur in het Gemeentearchief, Vliet 45. WOENSDAG 22 FEBRUARI Alkemade algemene ledenvergadering Splotsz, Stationsstraat 2, Roelo- farendsveen, aanvang 19.30 uur. Leiden voorstelling: Teibele en haar duivel', door het Raamtheater, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. concert in de Vocalistenserie met Marion van den Akker (so praan) en Rian de Waal (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapel zaal K&O, Oude Vest. dansvoorstelling: 'Sneeuw- land', door Dansgroep Triade, aanvang 20.30 uur in het Lak- Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp bridgen in het Bridgecentrum Leiderdorp, Bernhardstraat, aan vang 13.30 uur. tot 15.30 uur in Sjelter, Heem raadlaan. dialezing: 'Nederlandse Vrou wen Himalaya Expeditie, aanvang 20.00 uur in de Muzenhof. Cor Gordijnsingel. naailessen voor tieners en jon geren. van 19.00 tot 20.30 uur in Sjelter. Voorschoten kinden/oorstelling: Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang DONDERDAG 23 FEBRUARI Leiden lunchconcert Sjoerd Kloppen burg en Jeroen van Veen, piano a quatre mains, van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal K&O. Oude Vest. lezing: 'Een land vlak onder de hemel Bezoek aan Tibet', door Karin Schaedtler, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O. voorstelling: 'Floortje Bloem' van Yvonne Keuls, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. dansvoorstelling: 'Sneeuwland' door Dansgroep Triade, aanvang. 20.30 uur in het Lak-Theater. Cle veringaplaats. Leiderdorp ledenvergadering NVvH. aan vang 14.00 uur in de Muzenhof. klaverjassen bij Tamarcó, aan vang 20.00 uur in het clubgebouw, klaverjassen en rummykub bij De Buitengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof. Winkelhof. J. Astma Fonds, voor mensen met Cara, van 13.45-14.30 uur en van 14.30 tot 15.15 uur, Poelmeer. Het is wat vreemd te moeten be denken dat een schilder als Rem brandt, in velerlei opzicht toch een ongeëvenaard kunstenaar, in zijn beginjaren wat jaloers moet hebben gekeken naar het werk van zijn vriend en collega Jan Lievens. Het is een naam die niet veel mensen tegenwoordig nog iets zegt. Rembrandt had reden genoeg om Lievens, die een klein jaar jonger was dan hijzelf, te benij den. Toen Jan net als hij nog niet eens twintig jaar oud was ging het hem allemaal heel vlot af, maar zélf moest Rembrandt steeds langdurig zitten ploeteren om dan te merken dat hij toch niet precies uit de verf kon laten komen wat hij wilde laten zien (in dit verband hebben we het al eens over Rembrandts maar half gelukte historiestuk in de Laken hal gehad). Jan Lievens daarentegen maakte op zijn negentiende al schilderijen als de beste. Hij kon prachtig tekenen. En samen oe fenden hij en Rembrandt zich in het maken van kleine etsjes, waarvoor zijzelf, hun naaste fa milieleden en allerlei Leidse ty pes model zaten. Het kan echter vreemd lopen. Toen eenmaal hun wegen zich hadden gescheiden, zo aan het begin van de jaren dertig van de zeventiende eeuw, kwam eigen lijk al snel aan het licht dat er in Rembrandt misschien niet een handig, maar wel een belangrij ker en diepgravender schilders talent schuil ging. Broederlijk Maar met zijn vroegrijpe ontwik keling schopte Jan Lievens het aanvankelijk verder dan zijn vriend, met wie hij eerst broeder lijk een atelier had gedeeld. Kort nadat ze uit elkaar waren gegaan vertrok Lievens naar Engeland om daar, hij was op dat moment nog niet eens 25 jaar oud, aan het hof van koning Charles I te gaan werken als portretschilder. Hofschilder van de Engelse koning word je natuurlijk niet als er geen aanleiding toe is. Hoe dat allemaal zo is gelopen weten we niet exact, al zijn er wel aan wijzingen waaruit een mogelijke gang van zaken kan worden afge leid. Van belang is, zo mogen we wel aannemen, dat Jan Lievens een paar jaar tevoren een fraai portret had geschilderd van de beroemde Constantijn Huygens, secretaris van Frederik Hendrik. Huygens is ooit van plan geweest een autobiografie te schrijven en nu wil een gelukkig toeval dat in een fragment, dat bewaard is ge bleven, omstandig wordt verteld hoe dat portret tot stand kwam. Huygens was min of meer toe vallig met Lievens en Rem brandt in contact gekomen en, liefhebber van de kunsten die hij was, had hij hun atelier opge zocht en ze aan het werk gezien. Hij was opgetogen over die twee jonge jongens, over hun enthou siasme voor het vak. Lievens had bij die gelegen heid zich laten ontvallen: "Ik zou erg graag een portret van u schil deren". "Maar", schrijft Huy gens, "het kwam me op dat mo ment erg slecht uit, zodat ik te gen hem zei: als je nog eens een keer in Den Haag bent, kom dan langs. Dan kun je een poos bij me logeren en ik zal dan tijd vrij ma ken om te poseren". "Een paar dagen later", zo gaat Huygens voort, "stond Lievens al bij me op de stoep, want (zei hij) ik had rust noch duur: ik wil gewoon nü een portret van U ma ken". "Omdat het het winterseizoen was waren de dagen maar kort. Bovendien had ik het", schrijft Huygens, "écht erg druk, moei lijkheden in de familie, zodat Lievens in eerste instantie alleen maar mijn handen en mijn kle ren op het doek kon zetten". "We maakten toen een af spraak dat hij in het voorjaar te rug zou komen om het gezicht toe te voegen, maar al veel eerder dan de afgesproken tijd was hij er al weer, een en al ongeduld". Huygens schrijft duidelijk met sympathie over die wat opdrin gerige jongeman uit Leiden. Eervolle opdracht De geschiedenis had zijn ioop. Huygens had in zijn positie con tacten te onderhouden met de vertegenwoordigers in Den Haag van de omringende mogendhe den. Een van de afgezanten uit Engeland was ene Sir Robert Kerr. Het is niet ondenkbaar, een en ander moet zich dan in 1629 heb ben afgespeeld, dat Huygens Sir Robert de raad heeft gegeven om eens in Leiden, bij Rembrandt en Lievens, te gaan kijken. Dat bleef niet zonder gevolg: de En gelsman kocht van onze twee schilders (22, 23 jaar oud waren ze toen) een aantal schilderijen, dat hij aan zijn vorst cadeau deed. Een jaar of twee later, in 1632, kon Lievens zijn koffers pakken en naar Londen afreizen. In het Leidse atelier had hij toen een poosje zonder zijn makker ver der gewerkt, want Rembrandt was al in 1631 zijns weegs ge gaan. Hij had zich in Amsterdam gevestigd en begon daar als por trettist al enige naam te maken. Dit stukje levensloop van een half vergeten schilder zou niet van belang zijn als men hier in Leiden in 1639 niet op het idee zou zijn gekomen om de inmid dels alweer uit Londen vertrok ken en nu in Antwerpen woon achtige oud-stadgenoot Lievens uit te nodigen voor een buitenge woon eervolle opdracht. De Leidse vroedschap was toe aan de definitieve inrichting van de kort tevoren gereedgekomen spiksplinternieuwe vergaderzaal van wat wij tegenwoordig de ge meenteraad noemen. "Veerti- graad" heette dat college toen. Om te beginnen werden er vol gens de gewoonte van die dagen wandtapijten besteld. Dat was mooi, en het maakte de zaal waardiger en gezelliger. Boven dien was de ervaring dat het in een grote kamer dan minder kil is, of in ieder geval lijkt dat zo. Achttienhonderd zeventiende- eeuwse guldens (omgerekend ongeveer anderhalve ton) had men over voor die tapijten, acht in getal. Dit bedrag maakt duidelijk dat er voor het schoorsteenstuk, dat men Lievens wilde laten schilde ren, werkelijk een buitensporige som opzij werd gelegd: vijftien honderd gulden. Waarom deed men dat? Omdat men nu eenmaal apetrots op hem was. Hij, een gewone Leidse jon gen, zijn vader was passement maker geweest, had toch maar Deze aquarel van Abraham Delfos is niet meer dan een flauwe afspiegeling van Jan Lievens' schil derij voor de Leidse raadszaal. Het onderwerp 'De edelmoedigheid van Scipio' werd toentertijd dikwijls gekozen omdat het laat zien dat je als be stuurder niet altijd op je strepen hoeft te staan. een tijdlang de koning van Enge land als hofschilder gediend. En alsof het adembenemende honorarium nog niet mooi ge noeg was, werd in het contract dat met Lievens werd gesloten een passage opgenomen waarin de stadsbestuurderen toezegden dat ze hem ook nog een gouden herinneringsmedaille zouden ge ven als dat wat hij afleverde naar hun genoegen was. Lievens stelde hun een jaar la ter niet teleur. Het schilderij, dat in Antwerpen moest worden op gehaald (daarmee was ook nog eens 150 gulden gemoeid), beviel zó goed dat de burgemeesters hun belofte gestand deden en aan Lievens de huidepenning schonken. Scipio had volgens een be uoorbeeld gegeven: een meisje behoorde, had hij aan haar ver- teruggeven en de ruilgeschenken die de ou- het meisje hem aanboden, had hij gewei de stad- Middelmatig Wat zou het mooi zijn als Lie vens' schilderij thans nog ergens was te zien, in het stadhuis zelf, of in de Lakenhal. Maar helaas: in 1929 ging het, met zoveel ande re kostbare zaken, ii huisbrand ten onder. Dientengevolge zijn er alleen wat foto's van het schiderij over, en een aantal geschilderde of ge tekende kopieën, waaronder de hier- getoonde aquarel uit de achttiende eeuw. Aan die afbeel dingen is niet goed te zien of de Leidse vroede vaderen gelijk hadden toen zij zo diep in de beurs tastten, maar eigenlijk ge zegd: we vrezen het ergste. Ko piist Delfos was weliswaar geen goed tekenaar, maar ook als we door de armoedige makelij van zijn aquarel heen kijken, dan nóg blijft de indruk bestaan dat Lie vens' 'Edelmoedigheid van Sci pio' een buitengewoon middel matig schilderij moet zijn ge weest. De auteur die in het Leidse Jaarboekje van 1979 heeft ge schreven over de bij de brand van het stadhuis verloren gegane schilderijen, vat zijn oordeel al dus samen: "Uit dit materiaal (d.w.z. de naschilderingen en de foto's) krijgt mende indruk dat het schoorsteenstuk op het stad huis behoord heeft tot Lievens' minst geslaagde werken". Zo kan je het ook nog enigszins po sitief houden. Onder de schilders in Leiden moet op een goed moment de aan Lievens verleende opdracht het gesprek van de dag zijn ge weest. Onvoldoende en zwak ge organiseerd als ze' op dat mo ment nog waren, had dit zomaar kunnen passeren. Het is goed voorstelbaar dat de geest over hen vaardig werd: zo iets mag niet nog eens gebeuren, wij moeten onze krachten bun delen in een vakvereniging en een Lucasgilde oprichten. In de loop van de jaren veertig kwam het dan ook zover. Dat is een ander verhaal, het is vorig jaar al een keer aan de orde ge weest. L.D.COUPRIE Hondje verongelukt in liftschacht ALPHEN AAN DEN RIJN - In een flat aan de Vliestroom in A.1- phen is gistermiddag een hondje verongelukt. Het beestje was met zijn baasje in de lift gestapt maar daarbij in de schacht van de liftko ker gevallen. Dat was mogelijk om dat de lift een beweegbare drempel heeft. Telefaxen populair KATWIJK - Bij twee bedrijven in het industriegebied 't Heen is het afgelopen weekend de telefax ont vreemd. In de nacht van vrijdag op zaterdag kwamen de dieven door vernieling van een ruit een bedrijf aan de Steenbakkerstraat binnen. Daar werd een telefax ter waarde van 11.000 gulden meegenomen. Zaterdagnacht werd het faxap paraat ontvreemd uit een bedrijf aan de Scheepmakerstraat. Ook hier kwamen de inbrekers binnen door het vernielen van een ruit. Aangehouden na bedreiging RIJNSBURG - Een 26-jarige Rijnsburger en een 24-jarige inwo ner van Eindhoven zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in Rijns burg aangehouden nadat een van hen een schot had gelost met een vuurwapen. Het tweetal was be trokken bij een aanrijding tussen twee personenauto's die werden bestuurd door de 26-jarige Rijns- burger en een 21-jarige plaatsge noot. Onderzoek IGOR in Rijn- en Bollenstreek LISSE - De tentoonstel ling van door amateurs in bloei getrokken bollen in de Hobaho-hal in Lisse heeft het afgelopen week einde weer honderden mensen op de been ge bracht. De Lente Flora, zoals deze huisbroeiexpo- sitie heet, trok vorig jaar ruim 1000 belangstellen den uit heel Nederland. Er deden dit jaar 64 amateurs mee die ieder elf potten met bollen in bloei moesten trekken. Ruim vier weken geleden kregen de broeiers de pot ten in huis. Vanaf dat mo ment zijn ze er doorlo pend mee bezig geweest. Het is, zonder gebruik te maken van een kas, een hele kunst om bollen pre cies op een bepaalde dag in bloei te krijgen. Voor de amateurs betekent dit eindeloos slepen met de bollen van de koude slaapkamer naar de war me woonkamer. Omdat het buiten niet erg koud is, hebben nogal wat men sen- 'hun toevlucht geno men' tot de koelkast. Door de potten met bol len daarin te plaatsen, kan de bloei enkele dagen worden vertraagd* Lisse en het buurtschap De En gel kennen een lange tra ditie van huisbroeiers. Zestig jaar geleden wer den de eerste potten thuis in bloei getrokken. Naast de ruim 700 pot ten met bloeiende tulpen, narcissen, hyacinten, iris sen, krokussen en blauwe druifjes, waren er inzen dingen van 'echte' bollen- kwekers. Ook had de vei ling Flora uit Rijnsburg in verband met haar 75-jarig bestaan een stand met bloemstukken verzorgd. De tentoonstelling, die 1000 vierkante meter van de Hobaho-hal beslaat, is vandaag nog tot 17.00 uur te bezichtigen. WARMOND (GPD) De visserij in de Europese Ge meenschap zal in ieder geval de eerste helft van de ja ren '90, maar hoogstwaarschijnlijk zelfs tot het jaar 2000, geconfronteerd blijven met maatregelen die de vangstcapaciteit beperken. Visserijminister Braks sprak deze verwachting uit, zaterdag tijdens de jaarvergadering van de Federatie van Nederlandse Visserijverenigingen in Warmond. „Het terugdringen van de overcapaciteit ligt nergens in de EG op schema. De EG zal echter niet versagen", zei de minister. Het streven is erop gericht op langere termijn vis soorten niet meer per schip te quoteren. Het doel is, zo zei Braks, de vlootomvang zodanig vast te stellen, dat ieder schip dat een licentie heeft, vrij kan vissen. Braks zei met de vissers van mening te zijn, dat bij de herverdeling van nationale quota die in 1993 zal plaatsvinden, de historische rechten weer als basis moeten dienen. De uitruil met andere landen van min der aantrekkelijke quota in de verder gelegen visge- bieden tegen lucratievere quota dichterbij, mag niet worden beschouwd als het inleveren van die histori sche rechten, aldus Braks. De minister zei niet bereid te zijn in Brussel herover weging te bepleiten van het besluit om de maaswijdte op 9 centimeter te bepalen. AliPHEN AAN DEN RIJN/STREEK - Wanneer niet tijdig wordt ingegrepen bestaat de kans dat op langere termijn in de Rijn- en Bollenstreek een tekort ontstaat aan bedrijfs terrein. Voor de komende vijfjaar is naar verwachting nog voldoende bedrijfsterrein voorhanden, met name in Al phen, om te voldoen aan de vraag. Dat staat in het rapport 'Bedrijfsprogrammering in de Rijn- en Bollenstreek' van het IGOR, het samenwerkingsverband van de tien Rijn streekgemeenten. Met de nota, gebaseerd op de cij- fers tot 1987 voor wat betreft de uit gifte van bedrijfsterreinen en een enquête onder de verschillende ge meenten naar de behoefte aan der gelijke terreinen, wordt beoogd een discussie op gang te brengen. Daarbij moet aandacht worden ge schonken aan onder meer de aan leg en inrichting van bepaalde soorten nieuwe bedrijfsterreinen. Zo blijkt dat in de hele Rijn- en Bol lenstreek een tekort is aan bedrijfs terreinen voor milieuhinderlijke bedrijven. Voor de meest hinderlij ke bedrijven was in 1987 slechts ruimte beschikbaar op het terrein van De Vork In Alphen. Van de acht hectare.die terstond door de gemeente konden worden uitgege ven, had een aantal bedrijven ech ter al zes hectare in optie. Het IGOR zegt verder dat 'i we ontwikkelingen aan de vraag kant op het gebied van telematica robotisering, distributie en trans port om een gedifferentieerde be nadering vragen'. Regionale functie Uit de enquête is verder gebleken dat de 'regionale functie' van de be drijfsterreinen groot is. In de Bol lenstreek werd tussen 1984 en 1987 bijna zeventig procent van de grond uitgegeven aan reeds in de regio of gemeente gevestigde be drijven. In de Rijnstreek was dat zelfs negentig procent. Ook voor de komende jaren wordt verwacht dat een belangrijk deel van de uit te ge ven grond wordt bestemd voor be drijven die binnen de gemeente of regio moeten verhuizen wegens De auto van de onfortuinlijke Lei- denaar wordt uit de sloot langs de Alkemadelaan in Roelofarends- veen getakeld. (foto Holvast) Leidenaar in sloot ALKEMADE - Een 23-jarige Lei denaar is zaterdagavond met onbe kend letsel naar het Academisch Ziekenhuis in zijn woonplaats ge bracht, nadat hij met zijn auto was terechtgekomen in een sloot langs de Alkemadelaan in Roelofarends- veen. Volgens de politie had de be stuurder met hoge snelheid een an dere auto ingehaald, waarna hij vermoedelijk de macht over het stuur verloor. Hij kon zelf uit het water komen. Het ongeluk gebeur de rond half acht. stads- of dorpsvernieuwing of we gens de hinder die zij veroorzaken op hun huidige plek. Ook moet een groot deel van de uit te geven grond worden be stemd voor bedrijven die willen uitbreiden. Het IGOR stelt dat 'wanneer het mogelijk is vrijko mende bedrijfsterreinen voor de zelfde doeleinden te behouden, de behoefte aan nieuw bedrijfsterrein kleiner wordt'. Dit omdat dan van de bestaande mogelijkheden ge bruik kan worden gemaakt. Uit de enquête bleek echter dat voor wat betreft de Rijnstreek slechts onge veer een kwart van de vrij te komen grond in de komende jaren is be stemd voor bedrijfsdoeleinden, terwijl daarentegen ruim 65 pro cent een woonbestemming krijgt. In de Bollenstreek zijn die aantal len respectievelijk 50 en 40 pro cent. Het verdient derhalve aanbeve ling tot onderlinge afstemming te komen in de Rijn- en Bollenstreek onder meer 'uit oogpunt van onge wenste concurrentie tussen de ge meenten' en omdat in de regio sprake is van verschillen in 'econo mische potentie'. Bij de afstem ming moet voorop staan dat in de toekomst kan worden beschikt over een voldoende en gevarieerd aanbod aan bedrijfsterrein. Hertebok eet 7 meter plastic HILLEGOM - Oplettendheid van een buurtbewoner heeft gisteren het leven gered van een hert van het hertekamp aan de Valcksloot- laan in Hillegom. De man liep langs het kampje en zag een hert een stuk rood/wit plastic, dat wordt ge bruikt bij afzettingen, opeten. Ervan overtuigd dat plastic 'niet echt gezond is' waarschuwde de man een dierenarts en samen met hem ving hij het beest. De Noord- wijkse arts besloot tot opereren. De bok bleek een lint van zeven meter te hebben opgegeten. Zonder ope ratie zou het dier zeker zijn gestor-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8