LEIDSCH DAGBLAD Groot alarm op Schiphol Iraanse leider kent geen vergeving voor Rushdie Gijzeling in rechtbank BIETJES EN HAMBURGERS Veronica dreigt met breuk ATV Grote medailleoogst op mager bezet EK-indoor van BVD waarschuwt voor mogelijk aanslag op El Al- vliegtuig tö9eii.yu LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Maandag 20 februari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38863 Prijs fl. 1,25 NICOSIA (AP/GPD/ANP) - De geestelijk leider Khomeini van Iran heeft gisteren laten weten geen vergiffenis te schenken aan de schrijver Sal man Rushdie. Via het officiële Iraanse persbureau IRNA liet de ayatollah weten dat diens boek The Satanic Verses zo'n grote belastering van de islam inhoudt, dat de Brits-Indische auteur niet op vergiffenis hoeft te rekenen, "zelfs als hij be rouw toont". Khomeini riep verleden week op om de 41-jarige auteur om het le ven te brengen en twee geestelijke leiders loofden daarvoor een belo ning uit van zo'n 11 miljoen gulden. President Khamenei en parle mentsvoorzitter Rafsanjani namen daarop gas terug met de verklaring dat het leven van Rushdie ge spaard zou kunnen blijven als hij berouw toonde en zijn excuses aanbood. De jongste verklaring van Khomeini laat echter geen en kele ruimte voor een oplossing van de kwestie, die de onlangs herstel betrekkingen met Groot-Brit- weer ernstig op de tocht gezet. "Zelfs als Salman Rushdie be rouw toont en de vroomste man can deze tijd wordt, heeft nog elke moslim de plicht om alles in het werk te stellen om hem naar de ver te sturen", aldus Kho "De imperialistische massa beweerden ten onrechte, dat terechtstellingsbevel zou wor ingetrokken als de auteur be- Steekpenningen BRUSSEL (ANP) - In België zijn het afgelopen weekeinde twee ho officieren en twee lagere ambte naren van de Rijkswacht aange houden wegens verduistering, in geschrifte en het aanne van steekpenningen. De offi zouden hun woning hebben laten opknappen door onderge schikten in diensttijd en ook op kosten van de rijkswacht. De gen darmes werken voor de dienst die verantwoordelijk is voor het onder van de rijkswachtkazernes. dILVERSUM (GPD) - Veronica de samenwerking met en AVRO via de ATV te ver Directeur Rob Out is woe lend over de manier, waarop de follega-omroepen de schuld van ïen dreigende mislukking van het lommerciële avontuur naar Vero- ïica proberen te schuiven. „Ik ben nature een loyaal mens. Maar aan mijn loyaliteit is een grens. die grens komt nu in zicht." De Veronica-directeur heeft zich aan berichten uit ATV- ;ringen als zou hij een ziekelijk, bij ijd en wijle onbenaderbaar mens ijn. Tijdens het wekelijks ATV-be- aad heeft Out zijn partners van- norgen meegedeeld, dat hij hen oortaan niet meer in het Veronica- wenst te ontvangen. „Ik heb ze al die tijd gastvrijheid en naar al die verhalen maar ik heb er nu geen meer in. Waar we volgende /eek vergaderen, weet ik niet. Ik al contact opnemen met mijn da- elijks bestuur om af te spreken, ,oe we er nu verder mee moeten," ldus Out. Volgens Veronica zal een geza commerciële ATV-om- drastisch moeten saneren op personeel. AVRO en TROS preken dit tegen, 2: Rob Out: Als het zo moet, an houden we ermee op. Nederlander vermist OLDEN/ZUIDLAREN - De poli- in het Oostenrijkse wintersport- orp Solden is een grootscheepse begonnen naar de 28-jari- e Jan Bertram uit Zuidlaren. De keerde vorige week maandag iet terug in zijn hotel. Onduidelijk of Bertram die dag is gaan skiën f gaan langlaufen. Perioden met zon imtemperatuur van 2 graden. Plaatselijk vorst aan de rond. Overdag perioden met zon en en middagtemperatuur van ongeveer graden. Overwegend matige wind it west tot zuidwest, vannacht in het innenland weinig wind. De vooruitzichten voor woensdag cn met zaterdag: Toenemend on- estendig bij een middagtemperatuur an rond 8 graden. Dinsdag 21 februari op: 07.43 uur, zon onder: 18.05 uur; op: 19.13 uur, maan onder: 07.58 rouw zou tonen. Dit is geheel on waar. Als een niet-moslim achter zijn verblijfplaats komt en hem eerder weet te executeren dan een moslim, moet voor deze daad een beloning worden betaald", aldus de imam. Rushdie bood het afgelopen weekeinde de moslims zijn veront schuldigingen aan. Het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft nadrukkelijk meegedeeld dat het niets met de verklaring van Sal man Rushdie te maken heeft ge had. Vanmiddag sprak directeur A. de Groot van uitgeverij Veen in Utrecht op het ministerie van bui tenlandse zaken over de kwestie rond de Nederlandse uitgave van Rushdies boek. De moslim-ge meenschap in Nederland liet we ten dat het premier Lubbers in een persoonlijk gesprek wil uitleggen waarom het boek Satanic Verses van Salman Rushdie in Nederland moet worden verboden. Zij veroor deelde overigens de oproep van Khomeini om Rushdie te doden. Minister Korthals Altes van justi tie heeft inmiddels een onderzoek naar het omstreden boek gelast. Niet om de uitgave in ons land te verbieden, aldus de bewindsman, maar om "mogelijke overtreding van het 'godslastering'-artikel in het Wetboek van Strafrecht". Hij verwierp kritiek als zou het kabi net buigen voor dreigementen uit Iran. Krantenmagnaat looft 22 miljoen uit LONDEN (AFP) - Het blad 'People', een van de kranten van persmag naat Robert Maxwell, heeft besloten 6 miljoen pond, ruim 22 miljoen gulden, te betalen aan degene die in staat is ayatollah Khomeini enige „beschaving" bij te brengen. People omschreef de geestelijk leider van Iran als ,de krankzinnige mullah'. „Robert Maxwell heeft het bedrag dat op het hoofd van Rushdie was gezet verdubbeld om de tijger van Teheran te temmen". Het geld is niet bedoeld voor een eventuele moordenaar maar voor „de persoon die er in slaagt het 'wilde beest' te beschaven". De broodmagere bezetting van het Europese kampioen schap indooratletiek in Den Haag had voor Nederland als positief bijverschijnsel dat de medaille-oogst groter was dan ooit. Twee dagen Hout- rust leverde gouden plakken op voor Ellie van Hulst (3000 meter), Emiel Mellaard (ver springen) en Nelli Cooman (60 meter, de vijfde in succes sie). De zilveren medailles van Leidenaar Han Kulker en Rob Druppers hadden overigens ook van goud moeten zijn. Beide middenafstandlopers lieten zich op de allerlaatste meters nog verrassen. Frans Maas wisselde bij het ver springen het goud van vorig jaar in voor een bronzen plak. Die fraaie oogst kon even wel niet verhullen dat de ti telstrijd meer weg had van een open Nederlandse dan van een heus EK. Tekenend voor de zwakke bezetting was het feit dat Serge Boebka, 's werelds beste polstokhoog springer, in Den Haag toe keek hoe twee van zijn land genoten streden om de hoog ste eer. De Rus zelf bewaarde zijn energie voor het zoge naamde Golden Ten-gala van woensdag. Het aantrekkelij ke prijzengeld van dat evene ment interesseerde hem klaarblijkelijk meer dan een gouden medaille op het EK. De discussie over het voort bestaan van het evenement is inmiddels losgebarsten, want ook de Europese Atletiek As sociatie was het niet ontgaan dat de meeste landen een nau welijks representatief te noe men afvaardiging hadden ge stuurd. Besloten is om het toernooi vanaf nu niet meer jaarlijks op de agenda de plaatsen. Vanaf volgend jaar worden de Europese en we reldkampioenschappen (die nu al over twee weken in Budapest plaatsvinden) om en om afgewerkt. In 1990 is er een EK in Glasgow en in 1991 een WK ergens buiten Europa. 24 PAGINA'S SCHIPHOL (GPD) Op Schiphol is vannacht groot alarm gegeven na een waarschuwing van de Binnenlandse Vei ligheids Dienst voor een mogelijke aanslag op een passa giersvliegtuig van de Israëlische maatschappij El Al. Het stationsgebouw en de pieren van de luchthaven werden hermetisch afgesloten en doorzocht. Jaapi de BVD-waarschu- (foto ANP) Overspannen man houdt vijftal onder schot 01.16 cn 12.05 u UTRECHT (GPD) - Een31-ja- rige man heeft vanmorgen in het gerechtsgebouw in Utrecht Boete van 20 mille voor vuile keuken ZUTPHEN (ANP) - Het Van der Valk-motel De Cantharel in het Gelderse Ugchelen heeft 20.000 gulden boete gekregen, waarvan de helft voorwaardelijk, wegens de smeerboel in de keukens en perso- neelstoiletten. Tijdens controles trof de Keuringsdienst van Waren vorig jaar herhaaldelijk bedorven voedsel aan. Garnalen lagen te rotten, stin kende koteletten lagen naast vers vlees en op een partij rollade stond dik schimmel. Ook werden er dik ke lagen aangekoekt vuil gevon den. In de stinkende bierkelder lag eveneens een tapijt van schimmel. Ondanks verschillende waarschu wingen verbeterde er niets aan de toestand, zodat officier van justitie Montijn het nodig vond de zaak in de openbaarheid te brengen. Directeur Zeeuw van der Laan van de Cantharel voerde aan dat het werk hem boven het hoofd was gegroeid. Door uitbreiding en ver bouwingen zou hij niet alles meer in de hand hebben gehad. Hij had verzuimd tijdig hulp te vragen aan de familie Van der Valk, hoofddi rectie van de Cantharel. De officier had naast een fikse boete geëist dat de directeur en 4 koks een cursus praktische hygiëne in de horeca zouden volgen. De economische politierechter heeft die eis niet overgenomen. zijn ex-vrouw en haar echtge noot, zijn nieuwe echtgenote, een gezinsvoogdes en een grif fier gegijzeld. De man hield rond het middaguur het vijftal met een pistool onder schot. Volgens een politiewoord voerder vuurde de verdachte ver schillende keren in het plafond om gewapende agenten op afstand te houden. Omsteeks 11 uur bestormde de man een kamer op de tweede ver dieping van de Utrechtse recht bank. Hij sloot zich met de vrou wen, de man en de twee perso neelsleden van de rechtbank op in een kamer en schreeuwde ver ward. Volgens de Utrechtse politie is de man over zijn toeren vanwege een bezoekersregeling voor zijn kinderen in een echtscheidings procedure. Agenten in kogelwerende vesten omsingelden onmiddellijk het ge rechtsgebouw in de Utrechtse bin nenstad. Een aantal van hen ging naar binnen. „Maar", aldus een woordvoerder, „het is op dit mo ment te gevaarlijk om hem te bena deren". Ook de toegangswegen werden door zwaarbewapende politiemen sen met pantserwagens in de gaten gehouden. De autoriteiten op Schiphol houden er rekening mee dat morgennacht opnieuw groot alarm wordt gegeven voor El Al- vluchten. Het alarm werd rond half 8 van morgen weer opgeheven toen het El Al-vliegtuig, dat een tussenlan ding maakte op weg van Tel Aviv naar Los Angeles, weer was ver trokken. De Boeing 767 arriveerde rond 5 uur vanmorgen op Schip hol. De passagiers bleven in het vliegtuig. De luchtvaartpolitie besloot tot een verhoogde staat van paraat heid na een tip van de BVD. Vol gens de politie is het dreigement uit het buitenland afkomstig en specifiek gericht tegen de Israëli sche maatschappij. Verdere bijzon derheden wilde hij niet geven. El Al vliegt dagelijks passagiers en vracht naar Schiphol. Op het mi nisterie van justitie beraadt men zich nu met de BVD over de vraag of deze week nog andere passa- giersvluchten van El Al verscherp te bewaking krijgen. De BVD heeft aanwijzingen dat er mogelijk een aanslag wordt gepleegd op de vlucht die morgennacht aankomt. De rijkspolitie wil hierop echter niet ingaan. Pantserwagens van de Konink lijke Marechaussee stonden van nacht op strategische posities bij onder meer de aankomst- en ver trekhal. Ook personeel van de luchthavenpolitie en de Mare chaussee waren van kogelvrije ves ten voorzien en bewapend met ka rabijnen. De pieren werden afgegrendeld doorzocht cn uwiiuuii cn alle aanwezigen T l it /r werden gefouilleerd. Ook het Air- loon v Tl porthotel in het douanegebied V.U. 1UC1 WC werd doorzocht. Bovendien wer- //r a\ IJ den alle deuren en toegangshek- (OT) OV0ÏT0Q0I1 ken van de luchthaven gecontro leerd en werden alle bagagekluizen doorzocht. De gemeentepolitie van Haarlemmermeer voerde een ver scherpte bewaking uit op de toe gangswegen naar de luchthaven. Aanvankelijk meldde de rijkspo litie dat er sprake was van een oefe ning. Consulaat bezet AMSTERDAM (ANP) - Een tiental actievoerders heeft vanmorgen ruim een uur lang het Zwitserse consulaat in Amsterdam bezet uit protest tegen de behandeling van dienstweigeraars in Zwitserland. Onder hen bevond zich de kunste naar Kurt Meister. Hij is in zijn land tot 15 maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij de militaire dienstplicht weigert. De politie maakte een einde aan de bezetting en hield zes mensen aan. AMSTERDAM (GPD) - Tijdens een bezoek aan zijn broer in Oos terhout is gisteravond onverwacht cabaretier-tekstdichter Jaap van de Merwe overleden. Van de Mer- we (64) bezweek aan een hartaan val. De in Rotterdam geboren caba retier trok de afgelopen jaren nog geregeld door het land met eer ni-one-man-show. Zijn laatste zamel-CD, die hij in eigen beheer uitgaf, droeg de titel van zijn popu laire 'hit': 'Blokkedoos, blokke- doos, boem'. Dat was een van de talloze rebelse liedjes die hij schreef. Nationale bekendheid kreeg Van de Merwe door zijn bewerkingen van buitenlandse comedy-series. Bovendien presenteerde hij voor de VARA een eigen serie 'Het op roer kraait'. Verder trad hij op in cabaret-groepen. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding Gekookte xL' bietjes, schaal 500 gram Hamburgers ongepaneerd, 100 g 1491.2911 QA kilos albert; heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Auto gestolen bij proefrit je RIJNSBURG/SASSENHEIM Een Rijnsburgs autobedrijf is zaterdag op- een wel heel vreemde manier een auto kwijt geraakt, 's Middags stapte een onbekende man het bedrijf aan de Floraweg binnen met de vraag of hij een proefritje mocht maken. Dat mocht, on der begeleiding van een mede werker van het bedrijf. Eenmaal op de rijksweg A44 (Den Haag-Amsterdam) werd er nabij Motel Sassenheim door een andere auto geseind naar de proefrijdende wagen. De pseudo-koper vroeg zich hard op af of er wellicht wat mis was met de wagen en stopte in de berm. De begeleider van het autobedrijf stapte uit om te kij ken wat er aan schortte, maar moest vervolgens toezien hoe de klant met de auto wegreed. Van de auto en de zogenaam de koper ontbreekt nog elk spoor. De politie vermoedt dat de lichtseinen gegeven werden door een handlanger. Chaos bij Van Brienenoordbrug ge brug werd vanochtend ondanks de windverwachting van kracht 4 met uitschieters tot 6, verder ge transporteerd. Om 12 uur vanmiddag werden de schepen van Smit Tak gekoppeld aan de twee reusachtige pontons. Rond half acht vanavond wordt de brug op de plaats van bestemming verwacht. Het zal twee dagen kos ten om de brug op te vijzelen. On der de brug komen hogere poten te liggen en uit de pontons wordt wa ter gepompt om ook zo meer hoog te te bereiken. Als dat is gebeurd zal de brug op zijn plaats worden gehangen. ROTTERDAM (ANP/GPD) - Een omgevallen heistelling heeft van daag in de ochtendspits bij de Van Brienenoordbrug een verkeers chaos veroorzaakt. Drie rijstroken in de richting Breda werden ge blokkeerd en er ontstonden files tot een lengte van 13 kilometer. Het verkeer werd omgeleid via de Be- neluxtunnel. Twee auto's werden zwaar be schadigd en een persoon raakte lichtgewond. Het ongeluk had geen invloed op het transport van de tweede Van Brienenoordbrug. De 300 meter lange, 45 meter ho- De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand» 24,45 per kwartaal 72.40 per halfjaar 144.80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Tel.: (i.vm bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1