Van Kempen voert oorlog met Kramer Vrees van Philidor blijkt niet terecht Sprinters verdwijnen naar achterhoede in Innsbruck Makkelijke schaakzege op Watergraafsmeer Marathonschaatsers overhoop Stenmark gaat nog één keer voluit op piste Damteam blijft aan de leiding na zege op VS Vrouwen van Casino promoveren naar eerste divisie LZ 1886 levert deel van voorsprong in PAGINA 18 SPORT MAANDAG 20 FEBRUARI 1989 LEIDEN Dat ook in de schaak sport verrassingen mogelijk zijn en zich lang niet alles laat voorspellen, bleek zaterdag eens te meer tijdens de zesde ronde van de landelijke KNSB-competitie. Met een handi cap van maar liefst vier invallers had waarnemend Philidor 1-team leider RAG de Graaff een uiterma te hard hoofd in de klus tegen Wa tergraafsmeer. Omdat de wonde ren echter nog de wereld niet uit zijn, presteerden de Leidenaren Een zege die Philidor 1, met de duels tegen de rivalen voor de on derste plaatsen in de hoofdklasse nog in het vooruitzicht, broodno dig had. Dat dit alles mogelijk was konden de Philidor-spelers na af loop nog maar amper bevatten. RAG de Graaff moest zichzelf eerst ook een paar maal stevig achter de oren krabben voordat het besef daar was: "Deze pot zonder krach ten als Hans Kuijf, Joop Piket en Leo Hofland winnen (en dan nog te bedenken dat de zege veel ruimer had moeten uitvallen), dat had echt niemand van te voren gedacht. Goed, aan de staart mag Water graafsmeer dan niet meer de ploeg van voorheen zijn, maar voor de rest is het toch nog altijd een zeer sterk team met twee grootmeesters in de gelederen". Die grootmeesters kwamen er echter niet aan te pas, waarbij de kopman Ian Rogers nog blij mocht zijn dat Coen Stehouwer hem een half punt cadeau deed. Stehouwer had uiteindelijk te weinig bedenk tijd over om in het goede spoor tot de winst te blijven. Eveneens for tuinlijk was Gert-Jan de Boer. Henk van Maaren liet tegen de Am sterdammer het nodige voordeel glippen en moest in remise berus ten. In een eerder stadium van de wedstrijd had invalster Heieen de Greef al voor een snelle puntende- lirig met Roy Dieks gezorgd. Aan Peter Gelpke viel daarna de eer ten deel om de Leidenaren aan een voorsprong te helpen. Tegen Hans Ree had hij voortdurend het initia tief en al verliep de partij niet vlek keloos, de verrassende winst was wel ruimschoots verdiend: 21/2- 11/2. De Desisco-hoop was vervolgens op de kwetsbaarheid van de Leidse invallers gericht, maar ook dat bleek ijdele hoop. Leen van Ofwe- gen kwam tegen Van Dooren weliswaar niet florissant uit de opening, maar rolde zijn opponent daarna wel gedecideerd op. Ook Herman van Halderen presteerde boven verwachting door Veerman aan de kant te schuiven. Alleen Wim Vriend zag zich uiteindelijk op zijn plaats gezet. Hij kwam er te gen De Roode niet aan te pas: 41/2- 21/2. De zege werd vervolgens door Hein Piet van der Spek en RAG de Graaff veilig gesteld. De Graaff stond de hele tijd op licht voordeel, maar kwam uiteindelijk niet door de stugge defensie van Goldstern heen. Van der Spek stevende rechtstreeks op de winst af, maar hij deed in tijdnood juist een ver keerde zet teveel, waardoor oppo nent Dennis Dieks de kans had eeuwig schaak te bieden: 51/2-31/2. Nico Kuijf was tenslotte de man die de thuisclub aan een nog rui mere zege kon helpen. Tegen Witt verprutste hij zijn winstkansen echter volledig, om tot overmaat van ramp ook nog een remise-eind spel uit handen te geven: 51/2-41/2. In de hoofdklasse weet Philidor 1 zich met dit resultaat inmiddels redelijk veilig. Bovenin rekende Volmac 1 af met de laatst overge bleven 'concurrent', SMB 1. In Nijmegen werd nogmaals duide lijk dat tegen de Rotterdammers momenteel geen kruit is gewassen: 2-8. De 'Leidse' Volmaccers had den in dit duel niet zo'n beste dag. Rinie Kuijf verloor een matig ge speelde partij tegen Krudde, ter wijl Marcel Piket na een foutje met remise genoegen moest nemen. Jeroen Piket had de nodige moeite om Klip onder de duim te houden. Wel overtuigend was het optreden van John van der Wiel, die in twin tig zetten over coming-man Friso Nijboer heenliep. Eenmaal ontdaan van de kam pioenszenuwen liet LSG 1 in de eerste klasse A zien, dat het eerder in de competitie terecht pretenties koesterde. Charlois -Europoort zag zich in de Mondriaan met 71/2-21/2 aan de kant geschoven. Nu Utrecht 1 in deze klasse overtuigend afre kende met haar laatste rivaal Het Witte Paard uit Zaandam, ligt de jacht op de tweede plaats weer voor de Leidenaren open. Namens het Leidse genootschap openden al snel Charles Kuijpers (op basis van theoriekennis van twintig jaar te rug!) en Joan Baart de score: 2-0. Verdere punten lieten tot aan de tijdnoodfase op zich wachten. Leon Konings bezorgde LSG het uiteindelijk enige verliespunt, door een riante positie volledig om zeep te helpen. Inmiddels was ech ter al wel duidelijk dat de thuisfor- matie geen enkel risico liep. Leids kampioen Aad van Moorsel en Wim Heemskerk tekenden voor plusremises, terwijl Adriaan Ccle- mens een moeizaam bevochten winstpunt binnensleepte: 4-2. Ver volgens was het de beurt aan Henk van Putten en Tom Wiley om mid dels uiterst fraaie overwinningen de zege veilig te stellen: 6-2. Kop man Theun van der Vorm was eveneens goed voor een subtiele winstweg: 7-2. Een zwaar bevoch ten remsie van invaller Folkert Geertsma leidde tot een 71/2-21/2 eindstand. RUUD DOBBELAAR GRONINGEN (GPD) Het marathonschaatsen verloedert; het is oorlog in het peloton. Richard van Kempen en Yep Kramer kunnen elkaar niet luchten of zien en schuwen geen middel om elkaar te bekampen. De intimidatiepogingen zijn talrijk, het verbale geweld is schaamteloos en de zelfdiscipline ver te zoeken. Gingen de matadoren van de lange adem er niet ooit prat op één grote, gezellige familie te vormen? De eerste vuistslag in het wapenge kletter tussen de ploegen van Sony (Van Kempen) en Klerks Plastics (Kramer) is ook al uitgedeeld. Dat gebeurde bij het officieuze wereld kampioenschap over 100 kilome ter, vorige week in Ottawa, waar Van Kempens ploeggenoot Aad Grimbergen zonder pardon Kra mer tegen de vlakte mepte. Het ijs van het Groninger Stadspark werd zaterdagavond niet verward met een boksring; de vijandigheden ASPEN (AFP) - De Zweedse skiër Ingemar Stenmark heeft op de vooravond van zijn afscheid weer eens ouderwets geschitt Hij zegevierde gisteren op de i zeslalom voor de wereldbeker in Aspen en zette daarmee een kroon op zijn laatste seizoen door onder anderen Mare Girardelli en zijn landgenoot en opvolger, Lars-Bör- je Eriksson die zaterdag de Super- G won, af te troeven. Het was de 86e Grand Prix-zege van de inmid dels 32-jarige Stenmark. De Luxemburger Girardelli, die wel de snelste was in de eerste manche maar in de tweede Sten mark toch voor moest laten gaan, vergrootte in het World Cup-klas sement van de allrounders zijn voorsprong op zijn Zwitserse rivaal Pirmin Zurbriggen andermaal en is nu bijna niet meer in te halen. Hij nam ook de eerste plaats' in de stand van de reuzeslalom over. Zurbriggen haalde in de eerste af daling de finish niet. bleven deze keer beperkt tot de no dige onsportieve schermutselin gen tijdens de wedstrijd en diverse schimpscheuten aan eikaars adres na afloop. Van Kempen: „Ik vind Kramer zielig". Kramer: „Ik vind Van Kempen nog zieliger". Trammelant Jan Eise Kromkamp profiteerde zaterdagavond van de trammelant tussen Kramer en Van Kempen. In gezelschap van Sjaak Bakker, Emiel Hopman en Bert Verduin nam hij halverwege de benen en zette de meute op één ronde. In de eindsprint gaf Kromkamp zijn me devluchters daarna geen schijn van kans. Maar om de glorieuze win naar bekommerde zich geen mens. Alle aandacht ging uit naar het ge vecht tussen Kramer (31) en Van Kempen (24). De inzet van de her rie tussen beiden is de KNSB-ma- rathoncup. Of beter: de zak met gel£ die voor de winnaar aan de streep ligt te wachten. Met de cup in de hand is het nu eenmaal een voudiger zakendoen over een nieuw contract dan zonder palma res. Aan de hegemonie van Van Kempen, die de marathon-cup de afgelopen drie seizoenen in de wacht sleepte, zou dit jaar wel eens een eind kunnen komen. Met nog twee wedstrijden voor de boeg voert niet 'Poeske' het klassement aan, maar Kramer, al is het onder linge verschil dan haast te verwaar lozen (3.1 punt) en knabbelde Van Kempen zaterdagavond één punt af van zijn achterstand. In een wil de sprint om de twaalfde en der tiende plaats troefde hij Kramer, die vlak voor de finish ten val kwam, met miniem verschil af. En dan loopt er ook nog een protest van Van Kempen over de uitslag van een wedstrijd eerder in Am sterdam. Kramer werd daar als ne gentiende geklasseerd en Van Kempen als twintigste. Maar Van Kempen is van mening dat de volg orde precies andersom moet zijn. Tweeling Gedurende de race van zaterdag avond gingen Van Kempen en Kra mer als een Siamese tweeling in het rond. Daarbij dient opgemerkt te worden dat alleen Van Kempen enig initiatief ontplooide en dat Kramer zich een puur verdedigen de rol had aangemeten en zijn ri vaal alleen maar als een schaduw volgde. Volgens de Fries een logi sche rolverdeling, gezien zijn lei dende positie in het klassement. „Zolang ik op kop sta zal ik ook verdedigend blijven rijden". Van Kempen kan geen enkele waardering opbrengen voor de tak- tiek van de rekenmeester. „Kramer rijdt laf. Hij toont zich op deze ma nier geen leider van het peloton. Voor het publiek is er zo toch ook niks aan. Ik wil graag van voren rij den, maar wat ik ook probeer, ik word voortdurend doodgereden. Ik heb hier totaal geen vrede mee". Van Kempen repte ook nog van een Friese combine die tegen hem zou zijn gevormd. „Geert Kuiper, Oege Ferwerda en nog een paar an deren helpen Yep zoveel ze kun nen". Mogelijk heeft Van Kempen gelijk, maar het zou ook best eens zo kunnen zijn dat de rietdekker uit Nieuwveen momenteel achter iedere boom een vijand ziet. Zater dagavond werd in ieder geval niet duidelijk dat de Friezen de handen ineen hebben geslagen. Wat wel opviel, was dat Van Kempens ploeggenoten Andy van der Pauw, Aad Grimbergen en Jan Oliemans (vooral hij) alle mogelijke moeite deden om Kramer in de weg te rij den. De regels van het fair-play lap ten zij daarbij aan hun laars. Maar Kramer bleef op de been, al kostte hem dat af en toe moeite. In de beschutting van de dam pende kleedkamer liet Kramer na afloop weten zich niet „gek" te zul len laten maken door het „gesode mieter" van Van Kempen en diens ploeggenoten. „Maar de lol is er voor mij wel af'. Twintig meter verderop lag Van Kempen op een massagebank zijn* rivaal te beglu ren. Praten doen zij al tijden niet meer met elkaar. Van Kempen: „Hij durft mij niet aan te spreken en probeert mij steeds te ontlo pen". Kramer: „Van Kempen heeft alleen maar een grote mond". CANNES (ANP) - Nederland heeft in de strijd om de wereldbe ker voor damteams de leiding be houden. Het nationale viertal boek te'een zeer moeizame zege (5-3) op Amerika en kwam tegen het Eu ropese A-team onverwacht tot een royale 7-1 overwinning. Het Sovjet- russische kwartet herstelde zich door twee monsterzeges op Europa B en C en bezet met een punt ach terstand de tweede plaats. Bijna had het Amerikaanse team in de tweede ronde tegen Neder land opnieuw voor een verrassing gezorgd. De Amerikanen moeten het nog steeds stellen zonder hun zieke vierde man Nathaniel Cole- burn, maar de penningmeester van de Koninklijke Nederlandse Dam- bond (KNDB) Ruud Palmer lijkt een meer dan waardig invaller. Ook Europa A was voor het Neder landse viertal geen 'walkover'. Ton Sijbrands zal zijn titel niet verdedigen tijdens het nationaal damkampioenschap, dat van 25 maart tot en met 8 april in Leeuwarden wordt gehouden. De speler uit Voorst is ontevreden over het prijzengeld dat met het NK te verdienen valt. Hierdoor mist het toernooi een van de groot ste publiekstrekkers. Het bestuur van de dambond zal nu, op voor dracht van de bondstrainers, een speler aanwijzen om de opengeval len plaats van Sijbrands in te ne- LEIDEN - De vrouwen van Casi no en de mannen van Dekker Squash 2 zijn volgens verwachting kampioen geworden. De a van Casino wonnen met 4-0 HSRC 3 en promoveren naar eerste divisie. De Dekker Squash pakten Aalsmeer ook met 4-0 in en zij mogen in de competitie 1989-1990 hun geluk be proeven in de tweede divisie. De mannen van Dekker Squash 1 wonnen zonder de geblesseerde Brian Witherden simpel van Haar lem, 3-1. Zij eindigen in de eerste divisie op de derde plaats. De man nen van Casino hadden in de twee de divisie evenmin problemen met Ockenburg, 4-0, en zij eindigen in de competitie op de tweede plaats. De vrouwen van Casino gaven te gen HSRC 3 maar een game af. Die kwam voor rekening van Mandy Asselbergs, die overigens geen pro blemen had met haar tegenstands ter. Dat wordt in de volgende com petitie dus dringen in de eerste di visie met Dekker Squash, LSRC en Casino. De mannen van Casino speelden het zwakke Ockenburgh 2 kansloos naar een nederlaag. Geen van de Noordwijkse spelers hoefde een game af te geven. Na tuurlijk scheelde het wel dat in de ze wedstrijd Jan en Arjan van Duyn beiden aanwezig waren. Ib- boel Ansing die voor Casino op de vierde plaats uitkomt behaalde de beste score. Hij liet Lemman van Ockenburg echt alle hoeken van de squashruimte zien, 9-2, 9-3 en 9-0. De meeste tegenstand ondervond Arjan van Duyn van Stikkelorum, 9-4, 10-8 en 9-7. De mannen van Dekker Squash 2 gaven Aalsmeer een pak slaag zonder gameverlies. Ton Creighton, Allard van der Scheer, Gijs Tan en Bernd Jansen zijn voor de derde divisie echt te sterk. Maar dat het in de tweede di visie toch andere koek is onder vond Gijs Tan die mocht invallen in Dekkers eerste team voor Brian Witherden. Hij moest tegen Haar lem, spelend op de vierde plaats, een 1-3 nederlaag incasseren. De mannen van LSRC pakten Kieviten in met 4-0 en alleen Ruud de Maagd, de nummer 4 van de Lei- denaars, moest er hard voor wer ken tegen van Dijk, 9-1, 9-7,9-10, 6- 9, 9-7. LSRC eindigde in de vierde divisie voor de derde keer in suc cessie op de tweede plaats en zal nu proberen om - zoals Casino dat doet in de derde divisie - een pro motie bij keuze te krijgen. De Leid se kansen op de begeerde promotie lijken met hun staat van dienst in de vierde divisie groter dan die van de Noordwijkse squashers al is het uiteraard wel een prestatie om als debutanten meteen op de tweede plaats te eindigen. FRANK BONTE LEIDEN - LZ1886 heeft een deel van zijn voorsprong in moet leve ren op concurrent Stadskanaal. De voorsprong op Stadskanaal is ge slonken van 80 naar 30 punten. LZ zal zodoende alles moeten geven in de laatste competitieronde, om kampioen te worden in de B com petitie. De Zijl/LGB lijkt op weg om zijn plaats in de B-competitie te behouden. ZWEMMEN LZ zwom gisteren zijn vijfde com petitiewedstrijd in Den Haag. Bianca Hoeks zwom twee maal naar een overwinning. Haar tijd op de 100m rug was van prima gehalte in 1.11.8. De 100m vrije slag legde zij af in 1,04.6. Alexander Willemse zwom tevens twee maal naar een overwinning, de 100m vlinder in 1,05.3 en de 100m rug in 1,06.9. Dit zelfde deed ook Paulien Stastra op de 200 vrije slag in 2,15.7 en op de 200 vlinderslag in 2,40.4. Dennis Schouten is de laatste die een dub bele overwinning behaalde voor LZ op de 200m wisselslag in 2,24.1 en op de 100m vrije slag in 58.7. Mark Schouten evenaarde zijn beste 100m vlinder-tijd in 1,06.5. Dit was goed voor een overwin ning. Robert Jan Bakker zwom een verdienstelijke 100m rug in 1,20.9. Zijn zus Fleur deed ditzelfde op de 100m schoolslag in 1,23.8. Beide werden hiermee eerste. De twee laatste overwinningen kwamen op naam van de schoolslagcracks An- toine van Weerde en Danny van Klink. Beiden zwommen niet echt sterk op hun favoriete slag een week voor de Nederlandse Winter kampioenschappen. Van Klink zwom 2,48.8 op de 200m en van Weerde 1,06.9 op de halve afstand. De Zijl/LGB zwom naar eigen zeggen een betere wedstrijd als de vorige competitie wedstrijd. Met nog een wedstrijd te gaan is er nog volop spanning welke clubs er de graderen uit de B-competitie. Voor nog twee degradatieplaatsen ko men nog vijf verenigingen in aan merking, waaronder de Zijl. Ingrid van Veen won haar 200m vrije slag in 2,17.7. Robin Sprinkhuizen deed dit op de 100m vrije slag in 57.4. Niels Ouwerkerk liet na lange tijd weer eens van zich horen. Op zijn favoriete 100m vlinder won hij in 1,02.2. In de districtcompetitie moet de B-ploeg van LZ nu concurrent Donk uit Gouda voor laten gaan. Met nog een ronde te gaan is Donk koploper met 10 punten voor sprong op LZ. Katwijk en Sassen- heim bezetten in deze competitie een middenmootpositie. Sjouke Dijkstra won twee num mers bij de mannen. Deze Katwij- ker finishte op de 400m vrije slag in 4,27.1 en op de 100m schoolslag in 1,12.0. Hester Buys zwom voor Kat wijk naar een derde overwinning op de 100m schoolslag in 1,23.5. Kiki Duinhoven, van zwemvere niging Sassënheim, zwom naar een prima record op de 100m rugslag voor meisjes van 1974 en jonger in 1,16.2. Dit leverde voor haar de eer ste plaats op. Robert van de Kamp en Paul Ravensbergen wonnen beide de 100m vlinder onder hun leeftijd in respectievelijk 1,13.0 en 1,08.2. Ravensbergen won tevens zijn 200m wisselslag in 2,32.5. t Schaatsploeg Bleeker niet in vorm voor WK INNSBRUCK (ANP) Een week voor de wereldtitelstrijd sprint in Heerenveen heeft de ploeg van coach Eppie Bleeker de vorm nog niet gevonden. Ykema, Loef, Terpstra en Jonkman verdwenen tijdens de wereldbeker-wedstrijden in Innsbruck in de achterhoede. De relatief beste prestatie in de tweedaagse vormde de achtste plaats van Ykema op de tweede 500 meter, in 38,39 seconden. Ook de vrouwenploeg is ver ver wijderd van de topvorm. In Collal- bo leverde de laatste test een mager resultaat op. Nationaal kampioene Christine Aaftink won de 500 en 1000 meter in tijden, waarover zelfs allrounders bijzonder ontevreden zouden zijn geweest. Haringa en Loorbach lagen daar nog achter. Herma Meijer was na haar Ameri kaanse trip niet van de partij in Ita lië en trainde licht op het kunstijs van Assen. Zij voegt zich half deze week bij de ploeg van Bleeker. Voor Jan Ykema wordt zijn af- scheidstoernooi in Heerenveen een heksentoer. De winnaar van het zil ver in Calgary is door blessures achterop geraakt en heeft de aan sluiting met de wereldtop niet meer gevonden. Terwijl de toppers lage 37-ers rijden, komt Ykema niet verder dan matige 38-ers. Compensatie op de kilometer is uitgesloten. Zijn achterstand op de dubbele afstand is nog beduidend groter. Dubieus Toch was Ykema in Innsbruck de beste Nederlander. Op de 500 me- .ter werd hij zaterdag vijftiende (38,38) en gisteren achtste (38,39). Op de 1000 meter eindigde hij in 1.17,15 als dertiende. Nationaal kampioen Arie Loef was op de kilo meter l/100e sneller en werd twaalfde. De sprint van de Eindho- venaar was beide dagen van du bieus gehalte: 38,98 (26) en 38,83 (16). De Friezen Terpstra en Jonk man liepen beide dagen grote ach terstand op. Op de 1000 meter moesten beiden bijna vier secon den toegeven op winnaar Dan Jan- Het WK sprint in Heerenveen be looft een thriller te worden. Uwe- Jens Mey leed na zijn overwinning op zaterdag op de 500 meter (37,24) op de tweede dag een dubbele ne derlaag, zijn derde en vierde in dit seizoen. Beide malen was Dan Jan sen de snelste. De Amerikaan won de tweede 500 meter in 37,38 voor de Zuidkoreaan Ki Tae-Bae (37,52) en Mey (37,59) en de 1000 meter in 1.15,78 voor Mey (1.15,81). Allrounders De allrounders reden in Innsbruck een 1500 en 5000 meter. Op de me trische mijl kwamen Kemkers en Portijk zaterdagmiddag ten val. Portijk lag op een toptijd, kwam in nood bij de kruising en gleed in de buitenbocht onderuit. Kemkers was volgens coach Krook op weg., naar zijn beste 1500 meter tijd in dit seizoen, toen hij in dezelfde buiten bocht met zijn schaats in een uitge trapt stuk ijs belandde en uit ba lans raakte. De 1500 meter werd gewonnen door Peter Adeberg in 1.57,18 voor Hadschieff in 1.57,92. Bos werd 20e (2.00,82), Van den Burg 23e (2.01,25). Kemkers revancheerde zich op de 5000 meter. Hij werd gis teren derde in 7.04,92. Alleen Karl stad bleef onder de zeven minuten (6.59,57). De jonge Oostduitser Spielmann werd tweede in 7.02,93, Van den Burg zevende in 7.11,65. Portijk bleef langs de kant, net als Eric Flaim. De Amerikaan nam in Innsbruck twee baaldagen op. Hij verscheen alleen op de 1000 meter in de baan en werd daarop vijftien de. VERKIEZING - Het Ameri kaans Olympische comité heeft Matt Biondi en Florence Griffith- Joyner gekozen tot Amerikaanse sporters van 1988. Zwemmer Bion di (zeven medailles, waaronder vijf gouden in Seoul) bleef schoon- springer Greg Louganis met klein verschil voor. Griffith werd ge volgd door zwemster Janet Evans en schaatster Bonnie Blair Uwe-Jens Mey leed na zijn overwinning op zaterdag op de 500 meter g7^24; op de tweede dag een dubbele nederlaag tegen Dan Jansen. uoto

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 18