LJsselmeervissers in actie tegen Braks 4 SCHEEPSTIMMERLIEDEN Vissers eisen vermindering vangsten Ginjaar-Maas wil lesuitval snel gaan aanpakken Afkoelingsperiode in handelsoorlog VS-EG O \h Witte Prijzenslagen LOWLAND YACHTS BV LOWLAND YACHTS BV WILLEM MARY LOTERIJ. PAGINA 10 BINNENLAND/BUITENLAND MAANDAG 20 FEBRUARI 1989 LELYSTAD (GPD) De vissers van het IJsselmeer en de randmeren zijn in opstand ge komen tegen het beleid van minister Braks (landbouw en visserij). Het bestuur van hun vereniging, de Organisatie van Rand- en IJsselmeervissers (OVRIJ), had hen al opgeroe pen met ingang van deze week te vissen volgens de regels van verleden jaar. Een dergelij ke burgerlijke ongehoorzaamheid gaat de vissers echter niet ver genoeg, bleek zaterdag op de jaarvergadering van de OVRIJ in Lelystad. Eensgezind - op zichzelf al iets zeer bij zonders in de vissersgemeenschap van de vroegere Zuiderzee - besloten ze overmorgen tot actie over te gaan. Vrijwel de gehele vloot stoomt die dag op naar het Krabbersgat bij Enkhuizen, met de bedoeling daar door het plaatsen van verboden schietfuiken massaal de wet te overtreden. Slechts een stuk of wat Urkers doen niet mee. Weliswaar staan zij volkomen achter de actie, maar zij willen niet de kans lopen om op de televisie te verschijnen wegens hun principiële bezwaren tegen dat in hun ogen duivelse me dium. Al jarenlang zien zij zich in hun bestaan bedreigd als gevolg van overbevissing van het IJsselmeer. Doordat de belangen van de ver schillende categorieën vissers sterk uiteen lopen, konden zij nooit tot een oplossing komen. Verleden herfst echter boden de sport- en de beroepsvissers de minister het ad vies 'Beheren door beheersing' aan. Het was een zeer ingrijpend voorstel. Zo hield het een vermin- dering van 75 procent van de visse- rijdruk in. Vrijwillig waren de vis sers dus bereid een grote stap ach teruit te doen. Pas drie maanden later, aan de vooravond van het visserijseizoen, kregen de vissers te horen dat er voorlopig geen maatregelen tot een vermindering van het aantal vistui gen zullen worden getroffen. De minister beroept zich op de visse- rijwet en wil slechts regelingen, die gericht zijn op de instandhouding van de vissoorten. Ook heeft de be windsman te kennen gegeven eerst HERSENVLIESONTSTEKING - In het noorden van de Amerikaan se staat Californië is sinds oktober vorig jaar hersenvliesontsteking geconstateerd bij 19 mensen, van wie 3 aan de gevolgen van de ziekte zijn overleden. De ongebruikelijke omstandigheden waarin de slacht offers de ziekte kennelijk hebben opgelopen, wekte verontrusting. meer gegevens te willen hebben van biologen. Wèl trof hij alvast enige bijkomende vistechnische maatregelen. Die houding is de in de OVRIJ verenigde vissers absoluut in het verkeerde keelgat geschoten, zoals zaterdag naar voren kwam. Hun verleden jaar aangetreden voorzit ter Janssen liet in zijn openingsre de geen spaan heel van het Haagse beleid. Hij betoogde, dat de met in gang van januari getroffen bijko mende maatregelen zullen leiden tot een nog verdergaande verslech tering van de inkomens. Die nieu we regelingen zullen echter een verbetering van de visstand niet noemenswaardig dichterbij bren gen. Het ergste is dat er minstens weer een jaar voorbij gaat, zonder dat er begonnen wordt met het op een gezonde basis brengen van de visstand in het IJsselmeer. „Hoe men het ook wendt of keert, het beleid van de minister met betrekking tot het visserijbe- heer op het IJsselmeer is een puin hoop", zo zei de voorzitter onder meer. Hij achtte de nieuwe maatre gelen voor een deel zinloos en zelfs praktisch onuitvoerbaar. Tijdbom Het bestuur van de OVRIJ ziet nog andere bedreigingen, zoals borin gen naar gas voor de kust bij Enk huizen. „Wij wijzen dit als levens gevaarlijk voor onze bedrijfstak af. In tegenstelling tot alle geruststel lende verklaringen blijven wij re kening houden met een milieur amp, waaraan geen vis zal ontsnap pen", aldus Janssen. Verder ligt er in het Ketelmeer nog steeds een tijdbom te tikken in de vorm van giftig slib. Nu is het dan zo ver dat men baggerwerk- zaamheden niet meer kan uitstel len. Havens worden ontoeganke lijk en de waterafvoer van de IJssel komt in de knel. „Maar wat gebeurt er als men gaat roeren in deze zink put van de Rijn? We moeten er niet aan denken dat dan giftige stoffen vrijkomen en zich verspreiden over het IJsselmeer". Verder hangt de IJsselmeervis sers nog altijd de dreiging van een aanleg van een Markerwaard bo ven het hoofd. „Weliswaar gaat het bij elk nieuw plan om een kleinere polder. Maar een verlies van 20.000 hectare viswater is voor de vissers nog steeds onaanvaardbaar". AMSTERDAM De kinderjury van World Press Photo heeft zijn keuze voor de beste persfoto van 1988 gemaakt. De jury van kinderen tussen 11 en 13 jaar gaf de eerste prijs aan een opname die de Amerikaanse foto graaf Charles Hires maakte tijdens de overstromingen in Bangladesh: een kleine jongen houdt vertwijfeld een verdronken geitje in zijn armen. De foto won ook bij de volwassenen een eerste prijs, in de categorie nieuws- features. (foto epa> DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris Ginjaar-Maas (onderwijs) neemt in april maatregelen tegen lesuitval op scholen. Zij zal de scholen eerst per circulaire uiteen zetten hoe lesuitval kan worden voorkomen. Levert dit niets op, dan zal ze andere maatregelen ne men. Uit een onderzoek op 2000 scholen is gebleken, dat 12,5 pro cent van de lessen niet wordt gege ven. „Dan slenteren de leerlingen met hun lesboeken op straat", zei Ginjaar-Maas gisteren voor de ra dio. Van de 12,5 procent lesuitval wordt 3 procent opgevangen door vervangende activiteiten. „Maar voor die resterende 9,5 procent ge beurt er helemaal niets. Dat kan niet, dat moet worden voorko men". De staatssecretaris zei dat 12,5 procent lesuitval betekent dat van de tien dagen school er één dag geen les wordt gegeven. Uit het onderzoek blijkt dat op 5 procent van de scholen een lesuit val van maar liefst 20 procent be staat. Bij een flink aantal scholen komt een lesuitval van slechts 5 procent voor. De staatssecretaris wil in deze scholen bekijken hoe daar de lesuitval wordt beperkt. Die methode die deze scholen vol gen, zal via een circulaire aan alle scholen bekend worden gemaakt. Op 8 maart zal de staatssecretaris overleg voeren met de schoolorga nisaties hoe de extra vakken waar in straks examen moet worden ge daan, in het lesrooster moeten wor den ingepast. De schoolleiders hebben al laten weten dat daarvoor 5 procent extra lesuren moeten worden gegeven. De staatssecreta ris zegt daarvoor geen geld be schikbaar te hebben. „Het kan en moet gebeuren met dezelfde mid delen", zei ze. WASHINGTON De Verenigde Staten en de Europese Gemeen schap (EG) zijn een wapenstilstand overeengekomen in de handelsoor log over hormoonvrij rundvlees. Een gesprek dat zaterdag in Was hington werd gehouden tussen Eu ropese en Amerikaanse topfunctio narissen, leverde een afkoelingspe riode van 75 dagen op. Gedurende die tijd zal een commissie van wijze mannen zich over het geschil rond het hormoonvlees buigen. EG-commissaris Frans An- driessen (buitenlandse betrekkin gen), die de Europese delegatie leidde, zei te verwachten dat de raad van Europese ministers, die vandaag moet beslissen over ver dere represaillemaatregelen tegen de VS, nu voorlopig zal afzien van nieuwe sancties. De handelsoorlog tussen de VS en de EG begon op 1 januari, toen Europa weigerde Amerikaans rundvlees toe te laten omdat de Amerikanen niet wilden garande ren dat dat vlees vrij zou zijn van groeihormonen. De Amerikanen stelden zich daarbij op het stand punt dat de hormonen niet schade lijk voor de gezondheid zijn, entlat Europa alleen maar een handels barrière wilde opwerpen. Daarom sloegen de VS dan ook direct terug met hoge tarieven op onder meer Italiaanse tomaten en Deense ham. De Amerikaanse sancties betrof fen goederen ter waarde van 100 miljoen dollar, evenveel als de waarde van het rundvlees dat niet meer naar Europa mag. Verwacht was nu, dat de raad van Europese raad van ministers vandaag weer tegen-wraak zou nemen met tarie ven tot een bedrag van 100 miljoen dollar op Amerikaanse walnoten en gedroogd fruit. Maar omdat noch de regering- Bush noch de EG een echte han delsoorlog wil, werd besloten tot een extra gespreksronde. Aan dat gesprek namen van Amerikaanse zijde Carla Hills, de permanente handelsvertegenwoordigster, en minister Yeutter (landbouw) deel. Van Europese zijde werden de ge sprekken gevoerd door Andriessen en de nieuwe EG-commissaris MacSharry (landbouw). Beide zij den toonden zich na afloop van de besprekingen tevreden over de be reikte resultaten. Andriessen zei dat er sprake is van een nieuwe geest en dat de Amerikanen nu meer bereid zijn tot overleg. Mevrouw Hills sprak van een buitengewoon nuttige ont moeting. Uit de opmerkingen die mevrouw Hills en Andriessen za terdag maakten, kan worden afge leid dat het de Amerikanen zijn die de grootste concessies hebben ge daan. De Amerikaanse regering heeft zich namelijk bereid verklaard mee te zullen zoeken naar een vorm, waarbij Amerikaans rundvlees dat naar Europa wordt uitgevoerd, ge garandeerd vrij van hormonen is. Om die garanties heeft Europa al tijd gevraagd. Andriessen zei dat in de afkoel-periode van 75 dagen de Amerikanen de gelegenheid heb ben (hormoonvrij) rundvlees naar Europa te exporteren. De Amerika nen zullen de waarde daarvan af trekken van hun nu geldende sanc tie-pakket. Dwangarbeid Het artikel van de de heer Pontier in deze krant van 13 februari j.l. be treffende dwangarbeid in Duits land tijdens de oorlogsjaren, doet de vraag opkomen waarom pas nu, na 44 jaar het initiatief is geno men tot het oprichten van een vere niging ter behartiging van de be langen van ex-dwangarbeiders. Dat had in 1957 dienen te gebeu ren, toen de Bondsrepubliek in het kader van de "Wiedergutma- chung" 20 miljoen mark aan de Ne derlandse overheid betaalde. Van dit geld hebben de slachtoffers van de "arbeitseins^tz" geen cent ont vangen! We zijn nu 32 jaar later; volgens de heer Pontier is inmid dels de helft van de toentertijd 530.000 belanghebbenden overle den. Voor hen komt die actie dus te laat! En de huidige bewindslieden be horen grotendeels tot de generatie die de jaren 1940 - '45 niet - resp. niet bewust - heeft meegemaakt. Bovendien stammen ze uiteraard niet uit de maatschappelijke kring waaruit destijds de dwangarbei ders werden betrokken: de mensen van "de werkvloer!" Al met al is dan ook niet te ver wachten, dat die actie enig resutaat zal opleveren! M.C. Schouten, Dozystraat 25, Leiden Keltum W.M.F. Wilkens B.S.F. Robbe Berking Sola Gero cassettes met 50% korting. SNELKOOKPANNEN Fissier W.M.F. Tefal Sigg Lagostina Marke Tischfein GLASSERVIEZEN Zwiesel Christinenhütte Leerdam Cristal d'Arques Thomas Bohemia Royal Albert Villeroy Boch ALLES VOOR DE GEDEKTE TAFEL Vraag r HAARLEMMERSTRAAT 165 LEIDEN - TEL. 14 08 92 VAN DINSDAG T/M LANGE MARE 90. ZATERDAG OPEN; LEIDEN. OOK OP KOOPAVOND: TEL. 071-12 69 55 Naam I Adres Postcode Woonplaats 1 Bon Izonder postzegelI opsturen naar het Leidsch Dagblad Anlwoordnr 10050 2300 VB Lelden Bellen mag ook: 071-161400 is een in Zoeterwoude-Rijndijk gevestigde jachtwerf die zich heeft gespecialiseerd in de bouw van motorjachten variërend in lengte van 20 tot 30 meter. Wegens overvolle orderportefeuille wordt het personeelsbe stand uitgebreid en is er op korte termijn behoefte aan voor het vervaardigen van timmerwerk in de werk plaats en het aanbrengen daarvan aan boord van de schepen. Sollicitaties na telefonische afspraak. Vragen naar A. van Vulpen of J. van Vulpen. Hoge Rijndijk 211 - 2382 AL Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071-41.05.03 of 071-41.36.18. Hulp voor de Afghaanse vluchtelingen. Koop een lot, verbeter hun lot. Recreatiebad Het Wedde te Voorschoten. Telefoon 01717-4848 Neem nu zwemles in recreatiebad Het Wedde Ie Voorscholen. Door een andere Indeling van de lessen is er in de maand maart ruimte v we groep kinderen die voor het behalen van het A-diploma willen gaan oefenen. Het instructieteam van recreatiebad Het Wedde geeft les aan kinderen tot 4 jaar. Doordat de groepen niet groter zijn dan gemiddeld tien kinderen per instructeur/trice is een grote individuele aandacht mogelijk en is de informatieverzorging van en naar de ouders optimaal. U kunt u NU opgeven en SNEL beginnen! De kosten bedragen 67,90 voor 16 lessen (inclusief entree). Inlichtingen: 01717 - 4848. Voor de montage van aluminium ramen en gevels vragen wij BUITENMONTEURS Telefoon 08385-40103. Maar ook compressor, platenhech- ter, luchttacker, glasdra gers, etc. kunt u bij ons te recht. Kortom, voor alles wat u voor isoleren nodig heeft. K-Rental verhuurt 00 verschillende ge reedschappen. Voor vak- n doe-het-zelver. Redelijke huurprijzen. Spe ciale redukties voor extra huurdagen e Vraag de K-Rental folder. Weversbaan 4-6 Hoorn 236 Ind. terrein De Baanderij bij Haalhout n weekenden. VERHUUR VAN GEREEDSCHAP

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 10