TAD LEIDEN Personeel EWR claimt deel miljoenenoverschot Tweespalt in college over cultuurbeleid Geschorste leerlingen eisen toegang tot MSG LEIDSCH DAGBLAD BH—BfflMBI—H 'Geld in feite opgebracht door medewerkers' Ruzie over vestiging huisarts in Stevenshof Kritiek op firma Publex Klachten over garage aan Oude Vest 33 Ouders spannen kort geding aan tegen bestuur van de school LDM vrijwel zeker bij waterbedrijf ZH-west s ZATERDAG 18 FEBRUARI 1 LEIDEN - De vakbonden AbvaKabo en CFO willen dat het personeel van het voormalige Energiebedrijf Rijnland meedeelt in het 'overschot' van 35 tot 40 mil joen bij dit bedrijf. De bon den menen namelijk dat dit overschot voor een belang rijk deel is te danken aan de salariskortingen die de af gelopenjaren zijn opgelegd. Ze vinden dat het EBR-be- stuur nu 'moreel verplicht' is de rente over het ingehou den bedrag terug te geven. Volgens vakbondsman Van Erkel betekent dit, ruw ge schat, een uitkering van zo'n duizend gulden per werknemer. De Oegstgeester wethouder Kohl- beck, binnen het bestuur van het voormalige EBR verantwoordelijk voor financiën, voelt vooralsnog weinig voor een uitkering aan het personeel. "Ik denk ook niet dat zo'n teruggave mogelijk is", zegt hij. Deze week werd bekend dat het voormalige EBR na de fusie een bedrag heeft overgehouden van 35 tot 40 miljoen gulden. Het energie bedrijf wil dit zogeheten liquidatie overschot teruggeven aan de ver bruikers. Die hebben dit geld im mers opgebracht, zo verklaarden verschillende EBR-bestuurders. Die opmerking is de bonden in het verkeerde keelgat geschoten. Ze stellen dat het overschot niet door de verbruikers is opgebracht, maar door het personeel. Het EBR heeft vanaf 1970 ver schillende salarismaatregelen moeten doorvoeren omdat de werknemers ambtenaar waren. Die maatregelen waren vooral bedoeld om de werkgelegenheid te verbete ren. Het energiebedrijf hoefde het geld dat het zich hiermee bespaar de, echter niet aan het rijk af te dra gen. Het heeft het daarom maar - op een enkele uitzondering na - in de algemene reserves gestopt. Vol gens de bonden heeft het EBR op deze manier in tien jaar tijd een be drag bespaard van ongeveer 33,5 miljoen gulden. De vakbonden eisen nu niet het volledige bedrag op. Van Erkel: "Er werkten destijds 450 mensen bij het EBR. Als het geld alleen maar aan hen zou worden uitge keerd, zouden ze een bedrag van bijna een ton per persoon krijgen. Dat lijkt me niet zo reëel. Ik vind echter wel dat de medewerkers recht hebben op de rente over dat bedrag". De rest van het overschot mag, wat de bonden betreft, wor den uitgekeerd aan de verbruikers. Het EBR-bestuur moet dan wel duidelijk maken dat h'et personeel de 'gulle gever' is, vinden de bon den. EBR-bestuurder Kohlbeck ge looft niet dat een discussie over de vraag aan wie het overschot nu pre- Klassieke muziek Op het christeijk lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft, Kagerstraat 1, is op 17 februari het jaarlijkse muziekfestival. Leerlingen uit verschillende leerjaren spelen indivi dueel of in ensemble klassieke muziek werken. Tevens brengt het schoolorkest o.l.v. de heer R. van Efferink onder meer Rock around the clock, Bourree uit de 3de orkestsuite van Bach, The Hokey Poky, Rigadoon van Purcell en Yester day ten gehore. De toegang is gratis, het schoolorkest is ook op zaterdag 18 februari te beluisteren. Dan wordt van tien tot twaalf uur open huis gehouden in de gebouwen aan de Kagerstraat te Lei den en de dépendance aan de Godfried Bomansstraat 2 in Leiderdorp. Sprokkelspel De werkgemeenschap De Ratel houdt op zaterdag 18 februari de jaarlijkse sprokkelspeldag: klaverjassen, sjoelen, scrabbelen, rummicup en bingo. De aanvang is om kwart voor tien, aanvang bingo om half drie. Kosten: 3.50. Expositie In buurthus Groenoord, Pasteurstraat 23, is tot 3 maart de tentoonstelling over de cursussen Lezen en schrijven voor volwassenen te zien. Het Studiehuis Leiden verzorgt deze cursussen. Inlich tingen over de tentoonstelling: telefoon 124095 Of 223303. cies is te danken, zinvol is. "Voor hetzelfde geld kun je zeggen dat het is te danken aan het goede ren dement van de onderneming of de lagere energieprijs". "Daarbij vind ik zo'n uitkering ook onzuiver. We hebben al enkele keren eerder geprobeerd de mede werkers een extra bijdrage te ge ven. Dat is toen door de minister verboden omdat het zou indruisen tegen het ambtenarenbeleid. Weliswaar zijn de medewerkers nu geen ambtenaren meer, maar het geld komt uit het EBR. En dan moet je je, vind ik, houden aan de regelingen die bij dat bedrijf gol den". LEIDEN Hoewel de vesti gingsadviescommissie huisart sen (VAC) hem als kandidaat had voorgedragen voor de functie van huisarts in het wijkgezond heidscentrum Stevenshof, ver leende de gemeente Leiden hem geen vestigingsvergunning. De betrokken huisarts ging tegen deze beslissing in beroep en dat werd gisteren door de commissie voor beroep en bezwaarschriften van de gemeente behandeld. De kwestie was dat de functie door de universiteit wordt be taald, omdat het om een acade misch gezondheidscentrum gaat. De universiteit achtte de kandidaat echter minder ge schikt om een belangrijk onder deel van de functie, onderzoek en onderwijs, te vervullen. Van daar dat de universiteit, die ove rigens geen stem heeft in de VAC, de bewuste kandidaat geen dienstverband wilde verlenen. "De gemeente heeft gepro beerd uit deze impasse te komen, maar kon uiteindelijk slechts be sluiten om geen vestigingsver gunning te verstrekken", be toogde wethouder Kuijers (volksgezondheid) gisteren voor de commissie. neeskunde van de universiteit zijn misnoegen uit over het feit dat de VAC de universiteit, de toekomstige werkgever immers, niet om advies had gevraagd. "Terwijl de VAC al op 5 oktober wist dat de kandidaat, volgens de normen van de universiteit, niet aan de profielschets van de func tie voldeed", aldus Mulder. Niet temin stuurde de VAC op 11 ok tober aan B en W het advies om de kandidaat voor de functie voor te dragen. "De verwachting werd gewekt dat ik hoge ogen gooide", aldus de betrokken huisarts. Hij maak te voornamelijk bezwaar tegen deze gang van zaken. Een toe komstig dienstverband in het ge zondheidscentrum lijkt hem, ge zien de ontstane situatie, niet meer aan de orde. De commissie doet over enke le weken uitspraak. LEIDEN - De firma Publex, ver antwoordelijk voor de nieuwe gla zen bushokjes en reclamezuilen in de stad, komt haar afspraken niet volledig na. Publex zou er voor zor gen dat op 30 reclamezuilen een stadsplattegrond wordt aange bracht. Dit is nog steeds niet ge beurd. De oude driehoekige recla mezuilen met stadsplattegronden, die eigenlijk hadden moeten zijn verdwenen, blijven daarom langer staan. Omdat deze reclamezuilen naast stadsplattegronden ook re clame voeren heeft Publex al een aantal maanden extra reclame-in komsten. Wethouder Van der Mo len wil een deel van dat geld. Meerderheid achter wethouder Kuijers LEIDEN Op het bedrijventerrein Roomburg worden binnenkort de eerste percelen grond in erfpacht uitgegeven aan bedrijven. De afdeling grondzaken heeft vrijwel overeenstemming bereikt met ondernemers over twee van de in totaal zestien hectare van het bedrijventerrein. Daarmee zou de hoek van Roomburg tussen spoorlijn en rijksweg Al zijn ingevuld. Met een van de kandidaat-bedrijven zijn overigens moeilijkheden gere zen over de vormgeving van het bedrijf. Aan de gebouwen die langs de spoorlijn komen, worden hogere architectonische eisen gesteld dan aan andere. De afdeling stedebouw van de gemeente is daarom niet akkoord gegaan met het ontwerp. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het college van B en W is het gisterochtend niet eens kunnen worden over de reorganisatie in de culturele sector. Geschilpunt is de in vloed die het gemeentebestuur moet hebben op het culturele leven in Leiden en de zelfstan- LEIDEN Buurtvereniging Mare- dorp wil dat de gemeente stappen onderneemt tegen de activiteiten in een garagebox op de Oude Vest 33. In de tuin achter het pand zou accuzuur worden gedumpt, terwijl er ook met geopende deuren auto's zouden worden gespoten. Voor spuitwerk is een hinderwetvergun ning nodig, die de gemeente niet heeft afgegeven. Het bestuur van de vereniging zal hierover een brief schrijven aan de gemeentelijke di rectie milieu. Volgens G. in 't Veld, hoofd van de directie milieu, is de gebruiker van het bewuste pand vorig jaar ge waarschuwd dat hij zijn activitei ten beperkt moest houden tot het sleutelen aan auto's en dergelijke. Zou hij tot 'zwaarder' werk over gaan, dan zou hij een vergunning nodig hebben. Bij de gemeente is niets bekend over uitbreiding van de activiteiten, maar de zaak zal volgens In 't Veld worden onder zocht. LEIDERDORP/NOORDWIJK - De ouders van twee door het bestuur van het MSG aan de Dieperpoellaan in Leiden ver wijderde leerlingen eisen in een kort geding dat hun zoons weer op de middelbare techni sche school worden toegelaten. De beide 19-jarige jongens, af komstig uit Noord wijk en Lei derdorp, zijn al meer dan een maand thuis. door Henk van der Post Zij hebben inmiddels bekend eind vorig jaar een fragmentatiebom tot ontploffing te hebben gebracht bij jongerensociëteit Ut Sloepie in Warmond. Die zaak is aangehou den omdat zij eveneens worden verdacht van het in brand steken van de auto van een docent. Dat hebben zij aanvankelijk tegenover de politie bekend, maar hebben la ter hun verklaringen weer inge trokken. Volgens de advocaten van de beide families, mr. J. Hinnen en mr. H. Bos-Hagen, is daardoor on duidelijk geworden of de beide knapen zich daadwerkelijk schul dig hebben gemaakt aan ernstig strafbare feiten op school. Boven- dien hebben schoolbestuur en di rectie in de ogen van ouders en ad vocaten onjuist gehandeld bij het schorsen en vervolgens verwijde ren van de jongens van het Mathe sis Scientiarium Genitrix, kortweg MSG. Redenen om de toegang tot de school weer te eisen tijdens een kort geding dat woensdag voor de president van de Haagse rechtbank dient. De ouders hebben de indruk dat hun jongens moeten bloeden voor een veel groter probleem op school. Gedurende de afgelopen twee jaar heeft zich een aantal inci denten voorgedaan waarvoor de knapen door het schoolbestuur ten ontrechte worden aangekeken. Bij de schoolleiding zou de bereidheid ontbreken om de zaak werkelijk tot op de bodem uit te zoeken. Volgens de school heeft zich ge durende een langere periode een serie onverkwikkelijkheden voor gedaan: scholieren van MSG zou den leerlingen van een andere school hebben afgeperst; tegen de gevel van een woning van een le raar is een molotov-cocktail ge gooid; de auto van een docent is in brand gestoken; bij een ander wer den de ruiten ingegooid; een leraar verklaarde dat de telescoopvering van zijn auto was losgedraaid; in 1988 is op het schoolplein een frag mentatiebom tot ontploffing ge bracht, evenals bij Ut sloepie; en rond de jaarwisseling ging het ge rucht dat er in de school een bom tot ontploffing zou worden ge bracht. De bom bij de jongerensociëteit in Warmond hebben de knapen ge legd. Het was volgens hen het tries te hoogtepunt in een ruzie tussen twee groepen op school. Daarvan zeggen zij nu: "Eerst was er één groep, maar later is die uit elkaar gegroeid, mede doordat een aantal leerlingen bleef zitten. Om ondui delijke redenen kregen die twee partijen ruzie, om niks eigenlijk. Dan kiest de één partij voor de an der, enzovoorts. Dat escaleerde na dreigementen over en weer. Dat was voor ons aanleiding de nacht voor een feest in Ut Sloepie een fragmentatiebom tot ontploffing te brengen. Toen was er overigens niemand aanwezig. Het feest was pas de avond er na". Fragmentatiebom Fragmentatiebommen zijn volgens de twee geen onbekend verschijn sel op het MSG. In het nabije verle den hebben zelfs twee leerlingen spreekbeurten kunnen houden op school over het fabriceren van bommen: "Eén leerling wist er wel erg veel van af. Die was in staat bommen van allerhande formaat te maken, die tegen betaling - zo'n 45 gulden - door medeleerlingen wer den gekocht". Bij huiszoeking trof de politie in de woning van die jon gen allerlei basismateriaal aan voor het maken van (fragmentatie)bom- men: dozen strijkers, losse flod ders, koolzuurgaspatronen, loden kogels e.d.". En er ontplofte volgens de jon gens geregeld bommen in de om geving van de school aan de Die perpoellaan: "De school had al veel eerder kunnnen weten dat leerlin gen bommen tot ontploffing brach ten die door andere leerlingen wa ren gemaakt". Aanvankelijk bekenden de jon gens dat zij de auto van een docent in brand hadden gestoken. Die ver klaring hebben zij ingetrokken. De jongens zeggen te weten wie wel verantwoordelijk zijn voor een aantal van de zaken die op de lijst met strafbare feiten van de school leiding staan. Zij erkennen dus de bom bij Ut Sloepie, maar wijzen andere beschuldigingen van de hand. Ze willen de namen van an dere daders niet noemen, naar ze zelf zeggen omdat ze hun kamera den niet willen verlinken, maar ook omdat ze zich bedreigd voelen: "We hebben verteld dat we onze verklaring hebben ingetrokken en dat de daders zich zelf maar moe ten melden. Zoniet, dan zouden we de namen doorgeven aan de poli tie. We kregen te horen dat we dan nog niet jarig zouden zijn. Onder druk van dat dreigement hebben we daarvan maar afgezien". De ouders van beide jongens zijn boos dat de schoolleiding hen niet tijdig heeft geïnformeerd over za ken die hun kinderen worden aan gerekend: "We krijgen nu dingen te horen die niet in de haak waren, maar die al lang geleden zijn ge beurd. Op tafeltjesavonden hoorde je niet anders dan: het gaat goed, die ene onvoldoende moet nog worden weggewerkt... Verder niks". De schoolleiding wekt ten on rechte de indruk dat het probleem op het MSG is opgelost, vinden zo wel ouders als de beide jongens: "Maar het zit met een veel grotere groep fout. De ellende op het MSG is met de verwijdering van twee leerlingen niet opgehouden. Tij dens de schorsing heeft een leer ling met een 'stopcontact gerom meld waardoor een werkster onder stroom kwam te staan". Schoolleiding en docenten be schuldigen de Noordwijker en Lei derdorper ervan dat zij door hen zijn geïntimideerd. In een brief van de schoolleiding aan de ouders staat dat een aantal docenten be vreesd is voor de terugkeer van het duo. "Er wordt gezegd dat docen ten zijn bedreigd met het doel ho gere cijfers te krijgen. Maar als je dan vraagt wie er geïntimideerd zijn en waarmee, geeft niemand thuis", zeggen de ouders die boos zijn dat de leiding van de school signalen dat er iets niet goed zat heeft laten liggen en dat daardoor de zaak in hun ogen mede is geës caleerd. "We willen het gedrag van onze kinderen niet goed praten. Voor wat ze gedaan hebben, moe ten ze worden getraft. Maar in onze ogen zijn wat de school zelf betreft de jongeren geen zaken aan te reke nen, die vallen niet te bewijzen". Wat de verwijderingsprocedure betreft zijn naar de mening van ou ders ook fouten gemaakt. De schorsing hep officieel op 16 janua ri af. Op die dag had de school schriftelijk moeten meedelen dat de jongens niet langer toegang tot de school zouden krijgen. Maar er volgde geen brief. De ouders, in de veronderstelling dat de schorsing van de baan was, stuurden hun kin deren naar school. Maar zij kregen geen toegang. Al eerder zeggen de ouders vreemd tegen het gedrag van de schoolleiding te hebben aangeke ken: "Officieel moeten de ouders in geval van verwijdering van een leerling worden gehoord. Dat ge beurde op 9 januari. We hebben met het bestuur gesproken, maar na dat gesprek kwam een brief voor de dag die al 's middags - dus voor het gesprek - was geschreven. Een brief die was gebaseerd op een inmiddels ingetrokkken verkla ring van de twee jongens". De schoolleiding van het MSG was gisteravond niet voor com mentaar bereikbaar. dige positie van schouwburg en gemeentelijke musea. Nadat de kwestie al eerder in het college was besproken, schaarde een meerderheid zich gisteren ach ter WD-wethouder Kuijers die de musea en schouwburg een zelf standige positie wil geven. De wet houders Van Dongen (PvdA) en De la Mar (Links Leiden) bepleiten daarentegen de oprichting van een directie culturele zaken waarin alle culturele instellingen van de ge meente worden ondergebracht. Omdat in het college geen com promis mogelijk bleek, krijgt de gemeenteraad binnenkort twee verschillende voorstellen voorge legd waarover de raad een Salo- monsoordeel mag vellen. Het is op dit moment niet duidelijk welk voorstel op een meerderheid kan rekenen. Dat het college de gemeenteraad twee alternatieven presenteert, is voor Leidse begrippen vrij uitzon derlijk en wijst er op dat de stand punten in het college zijn verhard. Op het stadhuis wordt zelfs gespro ken van 'een fikse ruzie'. Het gaat overigens bij beide al ternatieven om principe-besluiten die nog nader moeten worden uit gewerkt. Dat moet gebeuren voor 1 juli van dit jaar. Het is afhankelijk van de optie die de raad kiest, wan neer de reorganisatie definitief zijn beslag zal krijgen. Door de onenigheid in het colle ge moet er rekening mee worden gehouden dat de cultuurnota - in middels berucht geworden onder de titel 'aanzetten tot een cultuur beleid' - niet voor de zomer ver schijnt zoals wethouder Kuijers zich had voorgenomen. De discussie in het college richt zich op de vraag welke greep de ge meente op het culturele gebeuren krijgt. Wanneer de huidige directie cultuur wordt 'uitgekleed' en mu sea en schouwburg zelfstandig ver der gaan, dreigt een versnipperd cultuurbeleid dat daardoor moeilij ker gestalte is te geven. Het voor deel is echter dat een einde wordt gemaakt aan het soms moeizame overleg tussen de instellingen en de ambtenaren op het stadhuis. Met name de schouwburg krijgt in dit alternatief meer vrijheid van handelen. Dat laatste wordt door de hoof den van schouwburg en musea als argument gebruikt tegen het cen traliseren van de culturele sector. Als voordeel van het tweede alter natief wordt gezien dat er één afde ling aanspreekbaar is voor het tota le beleid en makkelijker samenge werkt kan worden bij de bedrijfs voering van de gemeentelijke in stellingen. LEIDEN Het is zo goed als zeker dat de voormalige Leidsche Duinwa ter Maatschappij (LDM) wordt- ondergebracht in het waterbedrijf Zuid- Holland-west. De LDM maakt sinds enkele maanden deel uit van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR), maar moet daar vermoe delijk op last van de provincie weer uitgehaald worden. GS kregen gisterochtend van de fracties in de Staten alle steun voor hun voorstel de 16 waterbedrijven in de provincie te reorganiseren tot drie grote organisaties: Zuid-Holland-west, ZH-zuid en ZH-oost. In dat model smelt de LDM samen met soortgelijke bedrijven uit de regio, bol lenstreek en rijnstreek. Alleen vertegenwoordigers van PSP/CPN/PPR en RPF/GPV menen dat het huidige EWR gehandhaafd kon blijven. Bij de fusie die tot tot het EWR leidde, hadden GS al bedongen dat de LDM er zonder al te veel kosten weer uitgehaald moest kunnen worden. In een vergadering van de statencommissie voor waterhuishouding ver klaarde gedeputeerde Van der Vlist niet erg onder de indruk te zijn van argumenten dat de democratische controle op het EWR beter geregeld is dan bij het nieuwe bedrijf. "De democratische controle is geen probleem. Het gaat de gemeenten er om dat zij in het nieuwe bedrijf minder te zeggen krijgen. Bovendien, mij is gebleken dat er in de Leidse gemeenteraad tot voor kort nooit ge praat werd over de LDM of duinbeheer", aldus Van der Vlist. Provinciale Staten nemen in maart de definitieve beslissing over de re organisatie. Punt van discussie is alleen nog bij welke bedrijf Alphen wordt aangesloten en waar de gemeente zijn water vandaan krijgt. GS brengen daarover nog een nota over uit. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9