Zware kritiek Kohl in Itibië-schandaal Shamir woedend over dialoog met PLO-man Zuidafrika laat gevangenen vrij VITAAL NIEUWS VOOR 65-PLUSSERS KLOZ Greenpeace: VS is grote vervuiler van Antarctica Sovjetunie waarschuwt Pakistan VRAAG DE STANDAARDPAKKETPOLIS TIJDIG AAN BIJ UW ZIEKTEKOSTENVERZEKERAAR! ZATERDAG 18 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 Directeur Imhausen doet zelfmoordpoging BONN (AP) - In het Westduitse parlement is gisteren verhit gedebatteerd over de betrok kenheid van Westduitse bedrijven bij de bouw van een chemische fabriek in Libië die ver moedelijk chemische wapens gaat produceren. Nieuwe spanningen binnen coalitieregering De 33-jarige activist Trevor Manuel verlaat de Pollsmoor gevangenis. Hij behoort tot de eerste 'noodtoestandsgevangenen' die gisteren werden vrijgelaten. (foto ap) Hongerstaking tijdelijk opgeschort Oppositieleiders beschuldigden bondskanselier Kohl en zijn rege ring van grove nalatigheid bij het controleren van de binnengeko men berichten vanaf 1980 over de betrokkenheid van Westduitse be drijven bij de bouw van de fabriek. Fractielid Norbert Gansel van de sociaal-democratische oppositie partij SPD riep de regering zelfs op het materiaal dat illegaal van West- duitsland naar Libië was ver scheept terug te eisen van kolonel al-Gaddafi. Tot op heden hebben regeringsfunctionarissen ontkend dat bij de verscheping van het ma teriaal Westduitse exportwetten waren overtreden. Desondanks zei de Westduitse minister van buiten landse zaken, Hans-Dietrich Gen- scher, dat het voorstel van Gansel in overweging zou worden geno men. Bovendien zou er worden be keken wat de Westduitse regering Joegoslavische partijtop kiest nieuwe leiders BELGRADO (Rtr/DPA) - Het cen traal comité van de Joegoslavische Communistische Partij is gisteren in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado bijeen gekomen om een aantal nieuwe partijleiders te kie zen en te beraadslagen over de eco nomische en politieke crises in het land. Ongeveer een vierde deel van het 165 tellende comité wordt ver vangen door jongere partijleden. Hiermee werd vorig jaar al een be gin gemaakt. Daarnaast benoemt het plenum vijf nieuwe leden voor het 23 leden tellende politburo. Vo rige maand stapten een paar leden uit dit hoogste partij-orgaan naar aanleiding van de grote onrust die in het land heerst. De vergadering vindt plaats na dat er dondérdag in de Joegoslavi sche deelrepubliek Slovenië een nieuwe onafhankelijke partij is op gericht, de Sloveense Sociaalde mocratische Alliantie. In Slovenië zijn de laatste tijd verscheidene on afhankelijke groeperingen opge richt die streven naar een meerpar- tijenstelsel en een einde willen ma ken aan de alleenheerschappij van de communistische partij. Nekkramp In een paar weken tijd zijn in Etio- pië al enige duizenden doden ge vallen als gevolg van nekkramp (hersenvliesontsteking). Miljoenen anderen worden door de explosie ve groei van de ziekte bedreigd, zo meldt de medische hulporganisa tie Memisa. De Etiopische gezond heidsautoriteiten hebben een drin gend beroep gedaan op nationale en internationale hulporganisaties om te helpen de epiderpie te be strijden. Luchtvervuiling De luchtvervuiling heeft in de Ver enigde Staten een piek bereikt sinds het begin van de jaren tach tig; het aantal steden waar het ge halte ozon hoger is dan volgens de overheidsrichtlijnen is toegestaan, is met 41 procent gestegen. In 96 steden en twee streken op het plat teland is het gehalte ozon nu boven de toelaatbare norm. De gegevens zijn verstrekt door het Bureau Milieubescherming op verzoek van de commissie volksgezondheid en milieu van het Huis van Afgevaar digden. Veroordeeld De Commissie voor Mensenrech ten van de Verenigde Naties heeft gisteren met grote meerderheid van stemmen twee resoluties aan genomen waarin Israëlische schen dingen van de mensenrechten van de Palestijnen worden veroor deeld. In het bijzonder wordt het doodschieten van Palestijnen, "in clusief kinderen" veroordeeld, als mede het botten breken bij jonge ren, het mishandelen van zwangere vrouwen met als gevolg miskra men en het misbruik van traangas granaten. Geldstraffen Behalve strafrechtelijke vervol ging dreigen geldboetes voor Tsjechen die deelnemen aan een betoging waarvoor de autoriteiten geen toestemming hebben ver leend, zo is gisteren officieel beslo ten. De geldstraf kan oplopen tof 10.000 kronen (ongeveer 2.000 gul den). De maatregel, die met onmid dellijke ingang van kracht is ge worden, is bedoeld om de "publie ke orde" te versterken. verder nog kon doen om te voorko men dat de Libiërs chemische wa pens kunnen gaan produceren, zo beloofde Genscher. Het debat volgde op de publica tie van een rapport van de stafchef van Kohl, Wolfgang Schaeuble, waarin stond dat de Westduitse re gering al in 1980 voor het eerst van de binnenlandse inlichtingen dienst te horen had gekregen dat Westduitsland bij de bouw betrok ken was. In 1987 zou dezelfde in lichtingendienst de regering heb ben gewaarschuwd dat de produk- tie van de fabriek in Libië weldra zou worden gestart. Tijdens het hele debat zat bonds kanselier Kohl rustig op zijn stoel, liet alle beschuldigingen gelaten over zich heen komen en zei geen woord. Zo hoorde hij fractieleider Hans-Jochen Vogel van de SPD zeggen dat "de geloofwaardigheid van de Bondsrepubliek ernstig is aangetast door dit incident". Fractielid Angelika Beer van de Groenen werd zelfs berispt door de voorzitter van het parlement, Rita Suessmuth, toen zij de regering er van beschuldigde "een medeplich tige aan massamoord" te zijn door de levering van het materiaal aan de chemische fabriek. Momenteel lopen er al meerdere onderzoeken naar het aandeel van een aantal bedrijven in dit schan daal, maar het zwaartepunt van het onderzoek ligt bij het bedrijf Im- hausen-Chemie uit Lahr. Vorig jaar herfst werd dit bedrijf door Ameri kaanse functionarissen de belang rijkste leverancier van materiaal aan de Libische fabriek genoemd. Westduitse regeringsfunctionaris sen hebben gezegd dat zij deze be schuldigingen hebben onderzocht en dat er geen waterdichte bewij zen zijn ontdekt. De directeur van Imhausen-Che- mie ligt inmiddels in het zieken huis omdat hij een zelfmoordpo ging zou hebben ondernomen. Hij werd donderdag in zijn auto be wusteloos aangetrofen en na een medisch onderzoek bleek dat hij tabletten had geslikt, zo zei een po litiewoordvoerder. Ondanks het gebrek aan bewij zen voor de betrokkenheid van Westduitsland bij het schandaal heeft de Westduitse regering een aantal exportregels veranderd waardoor het moeilijker moet wor den illegaal materiaal te versche pen. Ook zijn er maatregelen geno men die afschrikkend moeten wer ken, zoals een gevangenisstraf tot vijftien jaar en boetes tot een mil joen D-mark voor Westduitse za kenlieden die bewust materiaal of technische kennis leveren voor de produktie van chemische wapens. Westduitsland is de grootste expor teur ter wereld van chemisch, bio logisch en nucleair materiaal. Naast Westduitsland blijkt nu ook Japan betrokken te zijn bij het Libië-schandaal. Een woordvoer der van de Japanse firma Toshiba maakte gisteren bekend dat dit be drijf elektronisch materiaal voor de constructie van de chemische fa briek in Rabta had geleverd. De functionaris zei echter dat de be drijfsleiding indertijd dacht dat het materiaal voor een ontziltingsfa- briek was bedoeld. Bovendien had Toshiba in opdracht van het bedrijf Japan Steel gehandeld, zo zei de functionaris. KAAPSTAD (GPD) - De Zuidafri- kaanse regering heeft gisteren de eerste vijf 'noodtoestandsgevange nen' vrijgelaten. Dat gebeurde een dag nadat de minister van wet en orde, Adriaan Vlok, had aangekon digd binnen twee weken te zullen beslissen over het verdere lot van de circa 1000 activisten die op grond van de noodtoestand vastzit ten. Deze toezegging volgde op een gesprek donderdag tussen minis ter Vlok en een delegatie van gees telijken onder leiding van de Angli caanse aartsbisschop Desmond Tutu en dominee Allan Boesak. De bekendste activist, die giste ren in vrijheid werd gesteld, is Tre vor Manuel. De 32-jarige Manuel was in 1983 een van de oprichters van het Verenigd Democratisch Front (UDF) en behoorde tot de ac tivisten die in 1985 bij de eerste noodtoestand werden aangehou den. In juli vorig jaar werd hij in vrijheid gesteld, maar twee maan den later opnieuw gearresteerd. Zoals dat in het verleden ook het geval is geweest, werden aan Tre vor Manuel gisteren onmiddellijk na zijn vrijlating ernstige vrijheids SYDNEY (AP) De milieu-orga nisatie Greenpeace heeft de Vere nigde Staten er gisteren van be schuldigd het Zuidpoolgebied massaal te vervuilen. Bij het Ame rikaanse wetenschappelijk onder- zoeksstation McMurdo, het groot ste van Antarctica, wordt ongezui verd afvalwater in zee geloosd en stapelen zich duizenden tonnen af val en metaalschroot op, liet Greenpeace-woordvoerder Wil kinson telefonisch weten vanaf het actieschip Gondwana, dat momen teel bezig is aan een uitgebreide rondreis langs het bevroren conti nent. Wilkinson is niet bemoedigd door wat hij op Antarctica heeft ge zien. "Het gebied is biologisch dood," zei de Greenpeace-activist. Het McMurdo-station is zijn zomer- activiteiten aan het afsluiten en maakt zich op voor de winter, zei beperkende maatregelen opge legd. Zo moet hij zich tweemaal per dag bij de politie melden en moet hij van zonsondergang tot zonsop gang in zijn huis in Wijnberg bij Kaapstad blijven. Ook mag hij geen contacten onderhouden met andere activisten of meer dan 10 personen tegelijk ontmoeten. In regeringskringen wordt ervan uitgegaan dat er de komende twee weken tussen de 100 en 200 nood toestandsgevangenen in vrijheid zullen worden gesteld, al dan niet met bepaalde vrijheidsbeperkin gen. Of dit aantal voldoende is om de hongerstaking van de afgelopen weken, die nu met twee weken is opgeschort, definitief af te gelas ten, wordt betwijfeld. Zo verklaarde dominee Allan Boesak, die zijn solidariteitshon- gerstaking eveneens met twee we ken opschortte, dat minstens de helft van alle noodtoestandsgevan genen in de komende twee weken moet worden vrijgelaten. Het bete kent dat vier- tot vijfhondérd ge vangenen vrij moeten komen. In dien dat niet gebeurt zal de honger staking hervat worden. ADVERTENTIE woordvoerder Talmadge van de Amerikaanse National Science Foundation, de instantie die alle Amerikaanse activiteiten op de Zuidpool coördineert. Hij erkent dat zijn station nogal wat vervuiling veroorzaakt in het tot voor kort ongerepte natuurge bied, waarvan Greenpeace graag een wereldnatuurpark wil maken, waarin alle wetenschappelijke en economische bedrijvigheid wordt verboden. Maar hij voegde daaraan toe, dat er aan een verbetering wordt gewerkt en dat de regering- JERUZALEM (AP) - De Israëli sche premier Yitzhak Shamir heeft een scherpe aanval gedaan op libe rale parlementsleden die een reeks informele gesprekken hebben ge voerd met PLO-activist Faisal Hus- seini over een oplossing van het Is- raelisch/Palestijnse conflict in de bezette gebieden. Die contacten hebben gezorgd voor nieuwe spanningen binnen de coalitieregering, vooral omdat vice-premier en minister van finan ciën Shimon Peres heeft gezegd Weer opvarende van Nederlands schip geborgen ALGIERS (AFP) - Het lijk van een vierde verdronken opvarende van het Nederlandse schip de Maas sluis, dat in de nacht van dinsdag op woensdag buiten de haven van Skikda (Oost-Algerije) gezonken is, is geborgen. Van twee andere stoffelijke overschotten is vastge steld waar die zich bevinden. Dit heeft de burgerbescherming in Skikda gisteren meegedeeld. De Maassluis had 29 opvarenden. Volgens de burgerbescherming in de Oostalgerijnse stad bevinden alle lijken zich in het gezonken schip. Eerder deden geruthten de ronde dat een aantal stoffelijke overschotten op het strand was aangespoeld. Van de 29 opvaren den van de Maassluis, 16 Indone siërs en 13 Nederlanders, zijn slechts twee Indonesische matro zen gered. De Maassluis, een tank er met een laadvermogen van 38.000 ton, was leeg toen hij in de nacht van dinsdag op woensdag door een zware storm verrast werd. In korte tijd zonk het schip. Sovjetambassadeur bij EG benoemd MOSKOU (Rtr) - De Sovjetunie heeft gisteren haar ambassadeur bij de EG benoemd, krap een jaar na de wederzijdse erkenning van Europese Gemeenschap en de Oos- teuropese tegenhanger Comecon. Het is Vladimir Ghemjatenkov (50), een economisch specialist, die verscheidene hoge functies heeft vervuld in de staf van het Centraal Comité van de partij en in het bui tenland. Cuba en Hongarije zijn tot dusverre de enige Comecon-leden die ambassadeurs bij de EG heb ben. Polen, Tsjechoslowakije en de DDR hebben al mensen benoemd, maar die zijn nog niet gearriveerd. Bush daar een bedrag van 30 mil joen dollar voor heeft uitgetrok ken. Wilkinson zegt dat de situatie bij het station, waar hij drie jaar gele den ook al eens een kijkje kwam nemen, al enige verbetering heeft ondergaan. Maar er blijft naar zijn oordeel nog heel veel te doep. Er moet een einde worden gemaakt aan het verbranden van gevaarlijk afval en kunststoffen en het toene mende aantal vuilstortplaatsen ziet de Greenpeace-strijder als een vloek voor het gebied. voorstander te zijn van die dialoog en zich wellicht persoonlijk erbij te zullen aansluiten. Dezr dagen zei minister van defensie Yitzhak Ra bin, die geldt als een havik binnen Peres' centrum-linkse Arbeiders partij, dat gesproken zou moeten worden met gekozen Palestijnse leiders uit de bezette gebieden over latere algemene verkiezingen. Yossi Ahimeir, woordvoerder van Shamirs rechtse Likud-blok, zei gisteren over de ontmoetingen van Knesset-leden met Faisal Hus- seini, hoofd van het Arabische Stu diecentrum in Jeruzalem: "Derge lijke ontmoetingen moeten wor den georganiseerd door bevoegde mensen binnen de regering, in overeenstemming met de behoefte om een echte vrede te realiseren en niet om illusies te wekken die ner gens toe leiden". Hij zei dat derge lijke gesprekken valse verwachtin gen zouden kunnen opwekken en het geweld op de bezette westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook zouden stimuleren. Shimon Peres zei in een reactie voor Radio Israel voorstander te zijn van dergelijke gesprekken: "Ik zal er alles aan doen om meer en meer ontmoetingen aan te moedi gen met Palestijnse leiders die niet bij de terreur betrokken zijn". Minister Rabin, verantwoorde lijk voor de onderdrukking van de nu 15 maanden oude Palestijnse opstand, stelde in een Arabische uitzending van de Israëlische tele visie voor het leger terug te trekken uit de bezette gebieden op de dag Bouterse ontkent cocaïnesmokkel PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse legerleider Desi Bouterse ontkent dat hij iets te maken'heeft met de smokkel van cocaïne van Paramaribo naar Amsterdam. Be richten over zijn vermeende be trokkenheid maken, aldus Bouter se gisteren, deel uit van een scena rio om hem in een kwaad daglicht te stellen. De legerleider verklaarde tegen over militairen en journalisten in de Memre Boekoe kazerne dat er ook geen sprake is van laboratoria voor de vervaardiging van cocaïne op de Tafelberg, in het Surinaamse binnenland. Bouterse reageerde daarmee op een artikel in het Ne derlandse Tijdschrift voor de Poli tie waarin eind vorige week werd gesuggereerd dat Bouterse deel uitmaakt van de internationale ille gale handel in cocaïne. Er zijn momenteel zo'n veertig onderzoekstations op Antarctica, waar afhankelijk van het seizoen zo'n 700 tot 1.100 mensen werken. Daarnaast komen de laatste tijd ook steeds meer toeristen naar het onherbergzame continent. In de buurt van een ander weten schapsstation van de VS deed zich verleden maand een grote oliever vuiling voor door het aan de grond lopen van een Argentijns schip. Het liet zich aanvankelijk aanzien dat de vervuiling een milieuramp van ongekende afmeting zou aan richten, maar volgens een Ameri kaanse wetenschapper die betrok ken is geweest bij het opruimings- werk is het grootste deel van de weggelekte olie opgeruimd en is de zichtbare schade die onder vogels en pinguins is aangericht minder groot dan gevreesd. dat de Palestijnen er hun leiders zouden kiezen. Met die gekozen lei ders zou de Israëlische regering dan een dialoog moeten aangaan om een voorlopige oplossing voor de conflicten te zoeken. Faisal Husseini, die 18 maanden gevangen zat zonder vorm van pro ces, geniet hoog aanzien onder de Palestijnen. Zijn vader was een le gendarische militaire comman dant en zijn grootvader was burge meester van Jeruzalem. Hij zou een goede relatie onderhouden met PLO-voorzitter Yasser Arafat. KABUL (Rtr/AP) - De Sovjetunie heeft Pakistan gisteren gewaar schuwd voor inmenging in het buurland Afghanistan. Vice-minis ter van buitenlandse zaken Yuli Vorontsov beschuldigde Pakistan ervan artillerie in Afghanistan te hebben opgesteld. De Sovjetrussi- sche bewindsman zei tijdens een bezoek aan India, dat Moskou zich niet afzijdig zal houden als Pakis tan in Afghanistan intervenieert ten gunste van de opstandelingen. De Afghaanse president Najib heeft gisteren gezegd dat hij afge vaardigden heeft gestuurd naar de voormalige koning en dat zijn com munistische regering contact heeft opgenomen met verzetsbewegin gen. Mohammad Zahir Shah werd in 1973 afgezet als koning van Af ghanistan, maar velen zien in hem de enige Afghaanse leider die in staat zou zijn de verschillen tussen de diverse partijen, stammen en bevolkingsgroepen te overbrug gen. Daar staat tegenover dat enke le belangrijke fundamentalistische bewegingen sterk gekant zijn te gen een terugkeer van de monar chie. President Najib gaf geen nadere bijzonderheden van de contacten die hij zou hebben gelegd met de voormalige koning en het verzet. Hij zei dat zijn Democratische Volkspartij bereid is de macht op te geven om de vrede te dienen. "In het belang van de vrede zouden we niet alleen onze functies opgeven, maar zijn we ook bereid ons leven te offeren," aldus Najib. "Wat zij (het volk) ook wensen, ik ga met hen akkkoord". In het verleden gaf Najib echter herhaaldelijk te kennen dat zijn communistische regering van een toekomstige coalitieregering deel moet uitmaken. De rebellen willen echter niet weten van communisti sche deelname aan een nieuwe re gering. Rebellen Sudan veroveren Iiria KHARTOUM (AP) - Rebellen van het Sudanese Volksbevrijdings front (SPLA) hebben de plaats Li- ria bij de zuidelijke provincie hoofdstad Juba veroverd. Een woordvoerder van de SPLA zei gis teren dat het aantal verliezen onder de regeringstroepen die Liria ver dedigden, 75 procent bedroeg. Li ria ligt ongeveer 70 kilometer ten zuidoosten van Juba, een belang rijk doelwit van de rebellen. Tus sen Liria en Juba liggen nog Nga- langala, dat in handen van de rege ringstroepen is, en de Witte Nijl. Li ria is de zevende plaats die de re bellen hebben veroverd in de pro vincies Equatoria en Bovennijl. Vorige maand werd Nasir in de provincie Bovennijl na een beleg van maanden door de rebellen in genomen. Nasir ligt 800 kilometer ten zuiden van Khartoum en 32 ki lometer van de grens met Etiopië. Vóór de verovering van Nasir was het twee maanden betrekkelijk rustig geweest, terwijl de SPLA en de Democratische Unionisten Par tij onderhandelden over een vre- desakkoord, dat later werd verwor pen door de regering van premier El-Mahdi. Als u 6 S jaar of ouder bent, en een particu liere ziektekostenverzekering hebt, kunt u uw huidige polis desgewenst omzetten in een stan daardpakketpolis. Uw verzekeraar is verplicht u op die polis te verzekeren als u daarom vraagt Deze polis kent een ruim vergoedingen pakket De premie bedraagt f181,- per volwas sene per maand. Als u de standaardpakketpolis wenst af te sluiten, dient u daarom te vragen bij uw ver zekeraar of uw assurantie-tussenpersoon: vóór 1 mei 1989 als u 1 januari jongstleden al 65 jaar of ouder was, of uiterlijk binnen 4 maanden nadat u 65 jaar geworden bent Voor nadere schriftelijke en mondelinge informatie over de standaardpakketpolis en de daaraan verbonden regelingen kunt u terecht bij uw verzekeringsmaatschappij, uw assurantie tussenpersoon, of het KLOZ. (Veel verzekerings maatschappijen hebben overigens besloten al hun verzekerden van 65 jaar en ouder recht streeks te benaderen over dit onderwerp). Dit is een publikatie van het Kontaktorgaan Landelijke Organisaties van Ziektekostenverzekeraars te Houten.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5