Overeenstemming betaling huisartsen Openbaarheid zaak van mentaliteit Geen principiële discussie euthanasie Bagagekluizen A'dam CS eldorado voor criminelen Wethouder naar rechter voor schadevergoeding Smit-Kroesmilj oenen bij het openbaar vervoer VASTENAKTE klant van de week torn westen kapsalon ZATERDAG 18 FEBRUARI 1989 BINNENLAND PAGINA 3 Geen verschil ziekenfonds- en particuliere patiënt UTRECHT (ANP) - In de toekomst moeten huisartsen voor ziekenfondspatiënten en parti culier verzekerden op dezelfde manier worden betaald. De Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) heeft daarover in principe overeenstemming bereikt met de organisaties van ziekenfondsen (VNZ), particuliere verzekeraars (KLOZ) en ziektekostenregelingen voor ambtenaren (KPZ). Aanleiding is de voorgenomen overheveling - in 1990 - van de huis artsenhulp naar de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten, een volksverzekering. Het verschil tus sen ziekenfonds en 'particulier' vervalt dan. Op het ogenblik krijgen huisart sen voor ziekenfondsverzekerden nog een 'abonnementshonorari um' (een vast bedrag per jaar onge acht het aantal keren dat ze contact hebben met een patiënt), terwijl particulier verzekerden per con sult of visite betalen. De vier orga nisaties willen nu in 1990 starten met een 'gemengd' systeem: een vast bedrag voor de basistaken plus afzonderlijke vergoedingen voor extra inspanningen. Bij dat laatste wordt dan gedacht aan financiële prikkels om doelma tigheid, efficiency en kwaliteit te bevorderen en te bevorderen dat meer hulp thuis wordt geboden. VNZ, KLOZ, KPZ en LHV hebben staatssecretaris Dees (volksge zondheid) in een brief meegedeeld dat ze de uitwerking van de nieuwe honoreringsstructuur voor 1 juli willen afronden. Ze zullen dan een voorstel voor de nieuwe tarieven voorleggen aan het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorg. Uitgangspunt is dat zorg zoveel mogelijk moet worden geboden bij de patiënt of zijn familie thuis. Nu gebeurt dat nog te vaak op een te hoog specialisatie-niveau. Om daar verandering in te brengen is ook wijziging nodig van het nu groten deels op betaling per verrichting gebaseerde honoreringssysteem voor medisch specialisten. Het bieden van zorg op maat wordt ook belemmerd door de vol gens de vier te autonome organisa tie van wijkverpleging, gezinszorg en dergelijke. De verschillende soorten zorg zullen moeten worden ondergebracht in een samenhan gend en doelmatig werkend sys teem. Dat kan worden bevorderd door de manier waarop de verzeke raars in de toekomst contracten gaan afsluiten. Met het oog op de verzwaring van de werklast van de huisarts zijn extra investeringen nodig voor ondersteuning, bevordering van deskundigheid en praktij kverklei- ning. Omdat de huisarts ook dege ne is die patiënten verwijst naar in tensievere zorg (ziekenhuis, ver pleeghuis) hebben de verzekeraars er belang bij, zijn manier van wer ken via de honorering te beïnvloe den. Een kant en klaar gemengd ho noreringssysteem waarin al deze elemnten zijn verwerkt is per 1 ja nuari 1990 nog niet mogelijk. Maar verzekeraars en huisartsen willen op die datum al wel een begin ma ken met een gemengd systeem dat dan vervolgens kan worden uitge breid. Ze verwachten dat daarbij de betaling per verrichting zal toe nemen, terwijl het abonnements- deel van de honorering kleiner wordt. AMSTERDAM (GPD) - De baga gekluizen op het Amsterdamse Centraal Station zijn uiterst fraude gevoelig. De computerkaartjes met streepjescode, waarmee de kluizen worden geopend, blijken met een truc gemakkelijk verwisselbaar. Dat biedt criminelen de mogelijk- heiden om in bagagekluizen in te breken. In een civiele procedure probe ren de NS nu van het contract met de leverancier van de kluizen, de Bagagekluizen Exploitatie Maat schappij (BEM) in Roermond, af te komen. In een radioreportage die de NCRV gisteravond op radio 1 uitzond, bleek hoe makkelijk ande re kluizen te openen zijn door een handigheidje met de kaarten met streepjescode. De nieuwe bagagekluizen op het Centraal Station in Amsterdam zijn sinds mei 1988 in gebruik. Ze vervangen de verouderde kluizen met sleutels, omdat die met ver valste sleutels nogal eens werden gekraakt. Een woordvoerder van de NS: "Er is een erecode met sleu telmakers om nooit sleutels van ba gagekluizen na te maken. Maar ja, het gilde zal natuurlijk zelf ook wel de kunst v$n het sleutels maken verstaan". De NS zochten daarom voor Am sterdam naar een nieuw type baga- gekluis en belandde bij de BEM in Roermond. Deze onderneming bood aan electronische kluizen, die op een kaart met streepjescode werken, op het Amsterdamse CS te exploiteren. Vervalsingen leken uit den boze. Voor het radio-programma NCRV-bulletin namen Ruud Paap en Imre Somogyi een kijkje op het Centraal Station. Het werd een ont hullende reportage. Zo blijkt het vrij eenvoudig om de kluis van een ander te openen. De handigheid is om op het moment dat een ander, bijvoorbeeld een toerist, rijn baga ge in de kluis doet en de deur sluit, zelf het geld in de geldinworp te stoppen. Vervolgens zegt u dan dat de kaart die er uit de automaat rolt en die bedoeld is om straks de kluis weer mee te openen, van u is. Tege lijk moet dan de eigen kluis ook snel dicht gedaan worden. De vol gende kaart die eruit rolt is dan van uw kluis, maar die wordt aan de ar geloze toerist gegeven. Nog een handigheidje. Een toe rist die wat onhandig staat te stun telen met zijn bagage wordt heel vriendelijk geholpen. Geld wordt in de inworp gestopt en de kaart rolt eruit. Om de argeloze toerist helemaal gerust te stellen wordt de werking van de streepjescode nog even gedemonstreerd. En ja hoor, met de streepjescode gaat de deur inderdaad open. Dat zit dus wel goed. De deur gaat opnieuw op slot. De toerist loopt met de (inmid dels onbruikbare) streepjescode- kaart weg. Na enkele minuten klikt de kluis weer open. Want volgens het computerprogramma is de kluis open geweest en dus nu leeg. Volgens de woordvoerder van de Spoorwegen zijn er enkele groepen die geregeld hun slag slaan bij de kluizen. Ook individueel opereren de kluizenkrakers zijn op het CS aktief. Zolang de Spoorwegen nog gebonden zijn aan het contract met de BEM zal er bij de bagagekluizen verhoogde surveillance zijn van de spoorwegpolitie. Overigens blijken de kluizen op het Amsterdamse CS ook zonder criminele intenties niet te voldoen. Wordt de streepjescode bijvoor beeld per ongeluk ondersteboven in het slot gestopt, dan slikt de computer de kaart in en moet de gedupeerde reiziger zich wenden tot de afdeling gevonden voorwer pen om de spoorwegpolitie in te schakelen. Voordat die de kluis heeft geopend, heeft de reiziger zijn internationale aansluiting ge mist. Ook bij een te grote toeloop op de kluizen, slaat de computer op hol. Volgens een woordvoerder van de NS wordt er alleen op het Cen traal Station in Amsterdam met de Limburgse kluizen gewerkt. BERGEN OP ZOOM (ANP) - De door een artikel in Nieuwe Re vu in opspraak geraakte Bergen op Zoomse wethouder drs. P. Stuart stapt naar de rechter. Hij besloot hiertoe nadat gisteren een rapport openbaar werd gemaakt van een odnerzoekscommissie die tot de conclusie is gekomen dat de wet houder zich zichzelf niet heeft wil len bevoordelen. De commissie, bestaande uit vijf raadsleden, on derzocht in opdracht van de ge meenteraad van Bergen op Zoom de feiten en omstandigheden op grond waarvan twee journalisten van Nieuwe Revu de voor de wet houder belastende reportage schreven. De commissie kan op basis van het materiaal dat zij heeft gezien onvoldoende de duidelijke sugges tie in het artikel rechtvaardigen dat Stuart zichzelf heeft willen bevoor delen, zo staat in haar rapport. De commissie weigert een politiek be- Binnenland kort Emigratie VS Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zal in 1990 en 1991 een contingent van in totaal 20.000 extra immigranten toelaten. Nederland behoort tot de 162 lan den die hiervoor in aanmerking ko men. Bovendien kunnen van de aanvragen die in 1987 zijn inge diend door 108 landen om in aan merking te komen voor een toen éénmalig extra contingent van 10.000 visa er alsnog 20.000 worden ingewilligd. Dit heeft het Gemeen schappelijk Emigratiekantoor in Den Haag gisteren meegedeeld. Doodslag De rechtbank in Utrecht heeft gis teren een 20-jarige vrouw wegens doodslag op haar pasgeboren baby veroordeeld tot een jaar voorwaar delijke gevangenisstraf met een proeftijd van een jaar. De vrouw had op 8 maart vorig jaar haar pas geboren baby in een plastic van haar balkon gegooid. Zij was bang dat haar ouders en haar vriend haar in de steek zouden laten als de be valling uitkwam. Onderwijs Staatssecretaris Ginjaar-Maas van Onderwijs wil mavo-leerlingen al in mei 1991 in plaats van 1992 eind examen laten doen in 7 in plaats van 6 vakken. Dan worden ook twee moderne talen verplicht. stuurlijk oordeel uit te spreken over het optreden van de wethou der van economische zaken. Vol gende week beslist de gemeente raad van Bergen op Zoom in een vergadering of Stuart kan aanblij- De wethouder is blij met het eindoordeel, al had hij een dergelij ke uitslag van het onderzoek zeker wel verwacht, zo zei zijn advocaat mr. H. Vreyling. Vreyling gaat de Nieuwe-Revu-journalisten voor de rechter dagen en om schadever goeding vragen. De onderzoekscommissie heeft de geluidsbanden afgeluisterd van de journalisten. Die zijn opgeno men tijdens gesprekken met de wethouder. De banden waren vol gens de onderzoekscommissie van slechte tot zeer slechte kwaliteit. De commissie meldt herhaaldelijk dat citaten van Stuart in het artikel op de banden ofwel niet voorko men ofwel "zo door de commissie niet zijn gehoord". Enkele malen ook zijn citaten in het artikel direct achter elkaar geplaatst, hoewel ze op verschillende momenten zijn uitgesproken. Daardoor gaat het verband verloren. De Nieuwe-Revu-journalisten H. Ruygrok en P. Storms zijn het niet eens met de eindconclusie van de onderzoekscommissie. "Wij zijn wel overtuigd van het conscentieus werken van de commissie maar de conclusie is enigszins gekleurd". Zij ontkennen dat het artikel uit de duim is gezogen en zien geen en kele reden de afgedrukte versie van het verhaal te wijzigen. Zij zijn ervan overtuigd voor de rechter ge lijk te krijgen. Tijdens een actie tegen de onderwijsbezuinigingen v KAPELLE (ANP) - Gesterkt door de onderwij sacties van de afgelo pen dagen hervatten de vakbonden komende dinsdag het overleg met minister Deetman. De sfeer is er al leen maar grimmiger op geworden. Dit bleek gistermiddag op een af sluitende actiebijeenkomst in het Zeeuwse Kapelle. ABOP-voorzitster E. Vogelaar riep de minister op 'politieke moed' te tonen en de bezuinigin gen (van vijftig miljoen gulden) on gedaan te maken. "Om de diepe kloof tussen de politiek en het on derwijs te dichten zijn daden no dig; geen mooie woorden. Het on- i gisteren in Raalte honderden betogers op de been. derwijs wil weer serieus genomen worden", aldus Vogelaar. De acties van nu zijn volgens haar het begin van een langdurige strijd om dat doel te bereiken. Ook PCO-voorzitter L. ter Haar trok fel van leer. "Dit is een pest- streek van de minister, die we met Onderwijsbonden gesterkt door acties naar overleg z'n allen moeten tegengaan. De be zuinigingen moeten niet alleen stoppen, er moet extra geld bij". Bij een onbevredigend resultaat van het komende overleg zal de PCO zijn leden oproepen tot verre gaande acties. "We willen verder gaan dan we ooit gegaan zijn. Ver halen dat er geen geld is: klets! De cijfers liegen er niet om: in 1988 heeft het kabinet 7,78 miljard meer uitgegeven". Bestuurslid G. van Bergen van het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) noemde de 50 mil- o ANP) joen die bezuinigd moet worden 'peanuts'. Dat is een zesde promille van de totale onderwijsbegroting van dertig miljard. "Dat is geen be zuinigen meer. In goed Nederlands heet dat pesten", aldus van Bergen. De acties in Zeeland zijn beëin digd. De afsluitingsbijeenkomst in Kapelle trok zo'n zeshonderd actie voerders. Ook gisteren zijn er in Zeeland scholen gesloten geweest. Op naar schatting zeventig scholen werd gestaakt, tot bezetting over gegaan of hielden ouders hun kin deren thuis. Woensdag waren er ruim 120 scholen bij betrokken. Daarmee beleefde Zeeland het grootste onderwijsprotest ooit in de provincie. Gisteren werd ook op ruim 400 basisscholen in Friesland op de een of andere manier actie ge voerd. Leerkrachten en ouders uit Overijssel hebben gisteren in Raal te massaal geprotesteerd. DEN HAAG (ANP) - De 350 mil joen gulden van het ministerie van verkeer en waterstaat waar de Tweede Kamer naar op zoek is, zijn 'geparkeerd' bij de openbaar-ver voerbedrijven. Dat heeft minister Smit gisteren verklaard. Het minis terie heeft het geld nog niet terug gekregen omdat het sinds 1982 niet meer heeft afgerekend met de openbaar-vervoerbedrijven. De kamercommissie voor de rijksuitgaven heeft de Algemene Rekenkamer donderdag gevraagd snel te onderzoeken wat minister Smit met de miljoenen heeft ge daan die het openbaar vervoer te veel had ontvangen. Elk jaar krij gen stads- en streekvervoer een bij drage van de minister omdat de kosten veel hoger zijn dan de op brengsten. Gebleken is dat het openbaar vervoer tussen 1982 en 1988 per saldo 350 miljoen gulden te veel heeft gekregen. Dat het om ongeveer 350 miljoen gaat weet de minister doordat haar ambtenaren de Financiële jaarver slagen van de openbaar-vervoerbe drijven hebben vergeleken met de bijdragen die zij hebben ontvan gen. Vorig jaar oktober heeft de hoogste ambtenaar van Smit- Kroes, secretaris-generaal Den Besten, opdracht gegeven om de definitieve afrekening met de ver voerbedrijven 'versneld' uit te voe ren. "Alles is erop gericht die nog dit jaar af te ronden", aldus Ver keer en Waterstaat gisteren. Volgens de minister is de Twee de Kamer ervan op de hoogte dat Verkeer en Waterstaat nog met de openbaar-vervoerbedrijven moet afrekenen over de jaren 1982 tot en met 1987. Aan de Rekenkamer heb ben de Financiële specialisten van de kamerfracties evenwel ge vraagd: "Waar bevinden zich die overschotten?". Minister Smit verklaarde giste ren verder dat zij de 350 miljoen gulden als reserve achter de hand zal houden voor het openbaar ver voer. Zij wil de meevaller niet voor andere zaken gebruiken. Met minister Ruding (Financiën) heeft zij de afspraak gemaakt dat eventuele overschotten bij het openbaar vervoer niet naar de schatkist hoeven terug te vloeien. Zij heeft Rudings toestemming om dat geld weer terug te sluizen naar de vervoerbedrijven. Volgens de vereniging van streekvervoerbedrijven ESO is er met de miljoenen niets bijzonders aan de hand. Het saldo bestaat uit overschotten van de rijksbijdrage, onstaan door de toegenomen efFi- ciency en meevallende opbreng sten. Het ministerie van verkeer en waterstaat bepaalt het moment waarop het positief saldo moet worden teruggestort. Tot die tijd vermelden de openbaar vervoerbe drijven de bedragen op hun begro ting als een schuld aan het ministe rie. Als dat geld wordt teruggestort naar het ministerie, zullen de open baar vervoerbedrijven de minister vragen dat geld weer terug te slui zen om verdere investeringen te kunnen doen, aldus ESO-voorzit- ter drs.G.Worm gisteren. DEN HAAG (GPD) - De ministers Korthals Altes (Justitie, WD) en Brinkman (WVC, CDA) gaan een principiële discussie over euthana sie uit de weg. Dit blijkt uit hun laatste schriftelijke reactie naar aanleiding van opmerkingen vanuit de Kamer over hun wets- voostel inzake euthanasie. De bewindslieden zeggen in een gisteren aan de Kamer gezonden nota niet op principiële opmerkin gen en vragen over euthanasie in te willen gaan, omdat dit "de mogelij ke verdeeldheid over de inhoud van dit wetsvoorstel mogelijker wijs zou aanwakkeren". Met het stuk van beide ministers staat niets een kamerdebat over het wetsvoor stel meer in de weg. Het wetsvoorstel is omstreden. De regeringsfracties CDA en WD denken er verdeeld over. Korthals Altes en Brinkman willen euthana sie in principe strafbaar houden. Van de andere kant openen zij de mogelijkheid voor een arts, die zich op overmacht beroept en aan een aantal zorgvuldigheidseisen voldoet, om toch euthanasie te ple gen. Uiteindelijk zal echter de arts die aan de voorwaarden vol deed, ook straffeloos blijft. Korthals Altes en Brinkman zeg gen niet verwonderd te zijn dat de hele zaak tot grote verschillen van inzicht leidt. Zij noemen dit van zelfsprekend, gezien de uiteenlo pende opvattingen in de samenle ving en de Kamer over het onder werp. De ministers ontkennen dat er een bepaalde politieke visie ten grondslag ligt aan hun voorstel. Dat kan niet, zo zeggen zij, gezien de samenstelling van het kabinet (CDA tegen liberalisering van i rechter moeten beoordelen of de thanasie, WD voor liberalisering). steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld. GIRO 5850 te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 DEN HAAG "Openbaarheid is een voorwaarde zonder welke de democratie niet kan werken". Een mooie zin, uitgesproken door de minister-president, die vertrouwen zou kunnen wekken in de toe komst. De overheid zal in de toe komst minder geheimzinnig doen over allerlei beleidsvoornemens, zo zou de argeloze luisteraar kun nen denken. door Henri Kruithof Helaas is dat te optimistisch ge dacht. Afgelopen week debatteer de de Tweede Kamer met premier Lubbers en minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) over de ver nieuwde Wet Openbaarheid van Bestuur (WOB). Deze wet vervangt de nu tien jaar oude WOB. Vooral het geharrewar over uitzonderin gen op de openbaarheid, geven weinig hoop voor de toekomst. Van de WOB is vooral gebruik gemaakt door journalisten en actie groepen. Vaak weten zij dat er be paalde beleidsvoornemens binnen een departement in omloop zijn. De betrokken minister wil deze echter nog onder geen beding prijs geven. Met een beroep op de WOB kan worden geprobeerd de stuk ken alsnog te krijgen. In veel gevallen leidt dat tot een afwijzing door het ministerie; vaak overigens pas na zeer geruime tijd. Is die afwijzing er eenmaal, dan kan degene die de informatie wil hebben naar de Raad van State, om alsnog te proberen zijn gelijk te ha len. Maar ook de Raad van State neemt geruime tijd om zijn beslis sing te nemen. Vaak is de gevraag de informatie dan achterhaald, of niet interessant meer. Standpunt Ondanks de mooie woorden, die door bewindslieden en kamerle den zijn uitgesproken tijdens de behandeling van zowel de oude als de nieuwe WOB, blijft uitvoering van de goede voornemens afhanke lijk van de politieke opportuniteit. Komt het de minister niet uit dat bepaalde infomatie openbaar wordt, dan zal hij er alles aan doen om dat te voorkomen. De procedu res die in de wet zijn vastgelegd, ge ven hem daar ook alle gelegenheid Er zijn zelfs gevallen bekend van bewindslieden, die hun juridische adviseurs vroegen een onderbou wing te geven van een afwijzing van een verzoek om informatie. Zij vroegen de juristen dus niet om aan te geven of afwijzing juridisch haalbaar was, maar alleen om een juridische onderbouwing van hun vooraf ingenomen standpunt. De termijnen die in de praktijk zijn gemoeid met een uiteindelijke beslissing, zijn zodanig dat be windslieden de zaak op die manier gemakkelijk kunnen vertragen. Of de afwijzing op grond van de wet terecht is of niet, interesseert de ministers en staatssecretarissen vaak weinig. Tegen de tijd dat de Raad van State uitspraak heeft ge daan, zijn hun politieke bezwaren tegen publikatie vaak ook wel ver dwenen. Toch heeft de oude WOB zijn nut wel eens bewezen. Zo vroeg PvdA- fractievoorzitter Wim Kok na de kabinetsformatie in 1986 om een aantal stukken die bij die formatie een rol hadden gespeeld. Met een beroep op de Grondwet wees het kabinet dat verzoek af. Een meer derheid van de Tweede Kamer, be staande uit de regeringsfracties CDA en WD, steunde Lubbers in die afwijzing. Daar kon Kok toen niets meer tegen doen. Een journalist van NRC-Handels- blad deed echter een beroep op de WOB en werd door de Raad van State in het gelijk gesteld: de stuk ken werden alsnog openbaar. Een merkwaardige situatie, die tijdens de debatten deze week een belang rijke rol speelde. Kan een willekeu rige burger meer informatie krij gen over het overheidsbeleid, dan een lid van de Tweede Kamer? Zowel Lubbers als de Tweede Kamer vonden dat dat eigenlijk niet kan, maar niemand had een oplossing voor het probleem, dat het in de praktijk toch kan voorko men. De enige mogelijkheid is in de WOB een bepaling op te nemen dat, wanneer het kabinet met suc ces een beroep op de Grondwet heeft gedaan om stukken achter te houden, daartegen ook door ande ren dan kamerleden geen beroep meer open staat bij de Raad van State. Dat zou echter een ernstige inbreuk op de openbaarheid bete kenen. Merkwaardig was dat het PvdA- kamerlid Stoffelen, met een verwij zing naar zijn eigen ambtelijk ver- leden. vooral ambtenaren beschul- digde van de neiging bepaalde stukken maar liever geheim te hou den. In de praktijk lijken het echter juist de bewindslieden te zijn, die moeilijk doen, uit politieke over wegingen. Kabinet en Tweede Kamer leg den deze week de openbaarheid dus opnieuw in regeltjes vast. Maar papier is geduldig. De mentaliteit van de politiek moet veranderen. Het adagium 'alles is openbaar, tenzij...' kan alleen maar werkelijk heid worden, wanneer de verant woordelijke bewindslieden dat ook werkelijk willen. Na het debat van de afgelopen dagen hoeven we daar niet optimistischer over te worden. De bewindslieden zeggen dan ook met spanning het uiteindelijke oor deel van de Kamer af te wachten. In een reactie op opmerkingen van het CDA stellen beide minis ters dat een verbod op euthanasie op verzoek gehandhaafd dient te blijven. Dat gebeurt ook met het wetsvoorstel. Het betreffende arti kel in het Wetboek van strafrecht wordt 'herbevestigd', aldus de mi nisters. Zij wijzen er verder op dat ook een arts die aan de voorwaar den van het wetsvoorstel voldoet (overmacht en zorgvuldigheids eisen), niet bij voorbaat straffeloos is. Dat beoordeelt de rechter uitein delijk. In de richting van de WD stel len de ministers dat hun wetsvoor stel aansluit bij de zich ontwikke lende jurisprudentie over euthana sie. Uit uitspraken van de Hoge Raad blijkt dat een arts zich uit hoofde van een juiste uitoefening van het beroep niet kan beroepen op een medische uitzondering om het plegen van euthanasie te ver antwoorden. Van de andere kant is het wel mogelijk dat een arts op verzoek van de patiënt euthanasie pleegt, mits er sprake was van een nood toestand en dus overmacht. In elk geval zal de rechter dat echter af zonderlijk moeten beoordelen. Het wetsvoorstel sluit daaop aan. Door het formuleren van zorgvuldig heidseisen wordt het handelen van de arts bovendien beter toetsbaar, aldus de bewindslieden. Boom mag toch blijven: kosten 133.000 gulden EDE (ANP) - De gemeente Ede legt 133.000 gulden op tafel om een 80 jaar oude Amerikaanse eik te kunnen behouden. De ge meente gaat voor dat bedrag een stuk grond in het centrum van de stad aankopen, waar de bejaarde boom op staat. De ge meenteraad van Ede heeft don derdagavond met 19 tegen 18 stemmen het groene licht voor de aankoop gegeven. Volgens de gemeente kan de eik nu nog minstens zestig jaar verder le- Het complete college van b en w en de fracties van PvdA, D66, WD en Progressief Ede stemden voor. CDA, SGP, RPF en Gemeentebelangen waren tegen. De tegenstanders von den 133.000 gulden voor een boom 'toch wel overdreven'. De grond waar de eik op staat was eigenlijk bestemd voor wo ningbouw. De boom, die het ge zicht van dat stuk Ede bepaalt, zou daarvoor moeten worden gekapt. Amerikaanse eiken mo gen namelijk noch bij het wor telstelsel, noch bij de kruin be lemmerd worden in de groei. Marjan Hagenzieker. Leiden. Psycholoog. Met nochalant bedoel ik. Kijk zelf eigenlijk maar. leiden: l oegstgeest: wiiheimir alphen a/d rijn: raadhuis: l 071 13294 7 1 iel 071 174270 156 tel 01720 73848 ook open op maandag en koopavond

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 3