'Duitsland kan echt niet terug naar de jaren '30' James Baker met lege handen naar huis Interview Amerikaanse minister van buitenlandse zaken praat met NAVO-landen PAGINA 2 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1989 Hitier koos de joden als zondebok, speelde geslepen in op onlustgevoelens en proclameerde zich tot uitvoerder van de volkswil. Racisme en fascisme verpakt in het nationaal- socialisme. Wie het profiel van Franz Schönhuber nader beschouwt, neigt tot de conclusie dat de 66-jarige leider van de rechts- extremistische partij 'Die Republikaner' met zijn politieke overtuiging en leidersstijl niet ver afstaat van wat Hitier en zijn trawanten destijds beoogden. De voormalige Waffen-SS'er boekte onlangs met zijn partij een verontrustend groot verkiezingssucces in West- Berlijn. Keren de beruchte jaren dertig terug op Duitse bo dem? Taco Slagter vroeg het de bekende historicus prof.dr. H.W. von der Dunk. Opmars extreem-rechts verontrust historicus Von der Dunk niet UTRECHT - Een sobere kamer, een praktisch leeg bureau. Het klinkt er hol. Bijna net zo kil als de ruimte in het Instituut voor Ge schiedenis van de Utrechtse uni versiteit klinkt het: "Nee, Duits land kan niet meer terug naar die verschrikkelijk jaren dertig. Sinds 1945 is er een onomkeerbaar pro ces in gang gezet. De Westduitsers zijn verstrengeld geraakt met Eu ropa; ze zijn economisch en in NAVO-verband daarvan afhanke lijk". door Taco Slager Alsof het een college is, volgt een nauwelijks te onderbreken, maar helder betoog over het onverwerk te verleden van onverbeterlijke ty pes als de neo-nazi Schönhuber, het telkens weer oplevende rechts extremisme, de mythen rond de Duitse 'waarden' en volksaard en de hedendaagse Westduitse poli tiek; Achter de dikke brilleglazen kykt prof. dr. H.W. von der Dunk ietwat streng. Streng en genuan ceerd is ook zijn oordeel. Geen op mars van bruinhemden over Duit se bodem. Ondanks het opmerke lijke verkiezingsresultaat van de fascistoide groepering 'Die Repu blikaner' in West-Berlyn, twee we ken geleden. "In het naoorlogse Westduits- land", zegt Von der Dunk, "zijn er permanent rechts-extremisten ge weest. Die dan weer half onder gronds, dan weer in het volle dag licht actief waren. Dit soort partij tjes met een neo-nazistische ach tergrond boekten slechts 'kleine successen. In golfbewegingen tra den ze aan, en verdwenen weer uit de politieke schijnwerpers". Typisch Duits In tegenstelling tot Von der Dunk waren aanvankelijk weinigen in staat Schönhuber's zege in het Westberlijnse stadsparlement (11 zetels) te relativeren. Duitsers leren het nooit af, zo was de algemene tendens in de reacties. De Utrecht se historicus is het met die voorin genomenheid volstrekt oneens. "Rechts-extremisme is geen ty pisch Duits verschijnsel. Je ziet het overal in het Westen. Zo nu en dan veranderen de leuzen, verschilt de inhoud van de ideologische bood schap. Er blijven altijd groepen be staan die vreemdelingenhaat op wekken, geweld prediken en zich verzetten tegen de democratie". Als voorbeelden noemt hij de nog steeds openlijk beleden vere ring van de fascistenleider Musso lini onder extreem-rechtse groepe ringen in Italië; de 'permanente fa se' waarin het fascisme in Frank rijk zich bevindt en de georgani seerde ophitsing van het National Front tegen etnische minderheden in Engeland die telkens weer tot rassenonlusten leidt. De hoogle raar gaat er in dit verband even aan voorbij, maar ook ons land moest een tijdlang de racistische politiek van Janmaats Centrumpartij op spreekgestoelten van Tweede Ka mer en gemeenteraden gedogen. Voor historici is niet zo zeer het fenomeen van fascistoide partijtjes van belang, maar op welk moment en onder welke omstandigheden rechts-extremisten politieke winst behalen. Pas dan is een zo zuiver mogelijke analyse mogelijk. De ge schiedenis heeft geleerd dat een ernstige malaise in de parlementai re democratie een niet te onder schatten oorzaak is van rechts-ex- tremistische opflikkeringen. Arrogantie Von der Dunk: "In de Bondsrepu bliek is het met name de arrogante manier waarop gevestigde politie ke partijen met de macht omgaan. Binnen de regering Kohl is dat heel erg zichtbaar. Dat irriteert een gro te groep kiezers mateloos. Mede om die reden kon Schönhuber zijn slag slaan". Voordat de historicus het ver band tussen de arrogantie van de macht in de Bondsrepubliek en de prestaties van 'Die Republikaner' in West-Berlijn nader nuanceert, haalt hij ter verduidelijking van zijn opvattingen de Nederlandse politiek onderuit. Volgens Von der Dunk lijden ook de regeringspartij en in ons land in hevige mate aan politieke hooghartigheid. "In de Tweede Kamer bieden het CDA en de WD het kabinet wei nig tegenspel. Debatten ontaarden in onderonsjes. Besluiten worden vanuit een soort automatisme ge nomen. Alles is zo voorspelbaar. Maar om heel veel redenen leidt dat bij ons nog niet tot rechts-ex tremisme". In de Bondsrepubliek ligt dat an ders. Alleen al getalsmatig zijn dé proporties er groter. Gaat het daar bij ook nog eens om rechts-extre- mistische partijen dan werkt het nog steeds niet afgerekende 'brui ne' verleden voor de verontrusten als een vergrootglas. Von der Dunk bekijkt de recente gebeurtenissen ook door een loep maar ziet haar fijn onderscheid tussen de politie ke consternaties in de jaren dertig en die in het huidige tijdsbestek. Strauss Behalve aan de parlementaire ma laise in het algemeen, wijt hij Schönhuber's succes aan drie meer specifieke oorzaken: - De algemene corrosie van de CDU/CSU (christen-democraten). - De politieke en sociale situatie in West-Berlijn. - Het probleem van de gastarbei ders. Politieke waarnemers en com mentatoren in en buiten Westduits- land wijzen al jaren op het afglijden van de CDU naar een bedenkelijk politiek niveau. Door de dood van de uiterst conservatieve Frans Jo zef Strauss wordt nu in versterkte mate de Beierse zusterpartij CSU daarin meegezogen. "Er ontstond binnen die zelf corrumperende machtssfeer een elite die alleen voor zichzelf zorgde", verklaart Von der Dunk. "Politici dachten uitsluitend aan de eigen carrière. De politieke stra tegie van de CDU om kiezers links van het midden bij de SPD (soci aal-democraten) weg te halen, mis lukte erbarmelijk. Het was de ob sessie van de ambitieuze par tijstrateeg Geissler de SPD dwars te zitten, maar hij vergat daardoor wel dat de kiezers rechts van het midden totaal van zijn partij ver vreemdden. Verwaarlozing van die belangrijke groep is de CDU in West-Berlijn nu opgebroken". In dit verband ziet Von der Dunk nog een extra politieke dimensie. Met de plotselinge dood van Beier se CSU-leider, vorig jaar, ontstond er een politiek vacuum. De opvol ging was niet geregeld; een nieuwe met het charisma van Strauss be genadigde leider was niet voorhan den. Nieuwe leider "De grove verontachtzaming door de CDU van conservatief-rechtse stromingen", legt de hoogleraar uit, "had tijdens het leven van Strauss nog weinig invloed op dat deel van het electoraat. Strauss eli mineerde het rechts-extremisme als het ware. Hij bood met zijn CSU onderdak aan die groeperingen, maar hield ze in toom. Maar toen de Beier wegviel, braken de radicalen uit. Gingen hun eigen weg zoeken en vonden bij de verkiezingen in West-Berlijn in Schönhuber hun nieuwe leider". Volgens Westduitse opiniepei lingen lijkt het erop dat bij de vol gende deelstaat- en landelijke ver kiezingen het Schönhuber-effect nog zal doorwerken. Met name bin nen het kleinburgerlijke milieu. "We hebben dat in West-Berlyn ge zien", vervolgt Von der Dunk. "Dat is de achterban van 'Die Republi kaner': middenstanders, taxi chauffeurs, lagere ambtenaren die al in nationalistisch termen denken en over het algemeen aan etnofobie lijden. Deze groep mensen die een anti-socialistische traditie hebben, verwijten de CDU de laatste jaren een anti-sociaal beleid te hebben gevoerd". Von der Dunk vindt het op zich begrijpelijk dat Westberlijners die dagelijks te maken hebben met de uitzichtloze woningnood, werk loosheid en aanhoudende verpau pering van hun wijken gevoelig waren voor de slimme zondebok argumentatie van Schönhuber die de gastarbeiders de schuld van alle sociale ellende in de schoenen schoof. "Van de bewoners in de wyk Kreuzberg bijvoorbeeld is 80 procent Turks. Het kan niet verba zen dat die onevenredige verhou ding in vergelijk met andere wij ken in Berlijn, de verloedering, het gebrek aan huizen en werkgelegen heid politieke repercussies hadden voor het door CDU en FDP (libera len red.) geleide stadsbestuur". Niet gewend Maar de zuigkracht van Schönhu ber's racistische propaganda op tienduizenden Westberlijners bleef niet beperkt tot gefrustreerde be woners van de krottenwijken Kreuzberg en Schoneberg. Ook middenklassers uit beter geoutil leerde stadsdelen waar Turkse schoonmakers zich slechts een klein deel van de dag ophouden stemden op 'Die Republikaner'. De historicus heeft daar een eenvoudi ge verklaring voor. "Het verschil met Nederlanders is dat Duitsers nooit een pluralisti sche traditie hebben gekend. Aan het opnemen van vreemdelingen in de samenleving zijn Duitsers niet gewend. Tegenover immigran ten staan ze huiverig. Baart hen zorgen. De angst voor het onbeken de. Het niet begrijpen van een to taal andere cultuur en daardoor er niet voor open staan". Geen wonder dat de sluwe repre sentant van het rechts-extremisme met geslepen argumentatie-metho den de vreemdelingenhaat er mak kelijk bij de etnofoben in kon stam pen. De leuze 'Auslander .'.raus' en het benadrukken van Duitse 'waar den' en de daaraan verbonden volksaard waren tijdens de cam pagne vaak voldoende om de mas sa voor zich te winnen. "Ik zeg wat de mensen denken", zei Schönhu ber dan wanneer tegenstanders hem van een ondemocratische ge zindheid en nationaal-socialisti- sche tendenties betichtten. Maar bestaat er zoiets als Duitse 'waarden' en zijn Duitsers direct te identificeren aan de volksaard, ka rakteristieken die Hitler met suc ces exploiteerde om er het Ger maanse edelras, 'der Übermensch', uit te smeden. "Als neo-nazi", zegt professor Von der Dunk, "speelt Schönhuber met zijn Duitse waar den slim in op de romantiek, een uit de vorige eeuw daterende stro ming in Europa. Gevoelens die door de nazi's destijds zo zijn ver sterkt. Maar het is een mythe. De zogenaamd met Duitsers verbon den waarden zijn in feite vage kre ten met een demagogische lading. Zoals zuiverheid, eerlijkheid, mili tairisme en patriottisme. Daar te genover stel je gemakkelijk onzui verheid, oneerlijkheid, lafheid en verraad". Volgens Von der Dunk kun je politieke tegenstanders er eenvoudig mee vloeren. Wel zijn het naar zijn inzicht begrippen die aan ontevredenheid appeleren. BRUSSEL - De kersverse Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker, heeft de afge lopen week als ware hij een echte Amerikaanse toerist Europa door kruist. In zes dagen tijd bezocht hij alle vijftien hoofdsteden van de NAVO-landen op de manier van: "Is het donderdag? Dan moet dit Nederland zyn". door Hans de Bruijn Zijn reis was vooral bedoeld om kennis te maken met de leiders van het bondgenootschap. Maar toen Baker gisteravond weer terug vloog naar Washington had hij niet alleen veel handjes geschud maar ook kennis gemaakt met wat elke Amerikaanse toerist ervaart: dat Europa ^en verwarrend, maar ook een verward continent is. De belangrijkste boodschap die Baker namens de Bush-admini- stratie bij zich had was de oproep aan de Europese bondgenoten om in te stemmen met de Amerikaanse plannen voor de modernisering van de kernwapens voor de korte afstand in West-Europa. Maar Ba ker keert wat dat betreft met lege handen naar huis terug. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Baker (links) bracht een bliksembezoek aan Nederlandwaar hij zijn Nederlandse colle ga Van den Broek ontmoette. (toto anp) Afwijzend de andere hoofsteden was de reac tie ronduit afwijzend (Oslo, Kopen hagen) dan wel op zijn minst terug houdend. Als Baker al een ding is duidelijk geworden, dan is het dat 'Europa' zeker niet staat te trappe len om op de Amerikaanse wens in te gaan. De Westeuropese NAVO-leden hebben op dit moment geen enkele zin in een nieuwe moderniserings discussie. De naweeën van het de bat over de kruisraketten zyn nog maar nauwelijks verwerkt. Boven dien is zo'n besluit in Europa moei lijk te verkopen terwijl vanuit het Kremlin het ene ontwapenings voorstel na het andere komt. Volgens de Amerikanen en Brit ten is de modernisering nodig, om dat na de verwijdering van de mid- dellange-afstandsraketten de nu cleaire krachtsverhoudingen in Europa zijn scheefgetrokken. De NAVO heeft nog maar 88 raketten voor de korte afstand over, terwijl het Warschaupakt er meer dan 1300 heeft. Bovendien zijn die 88 Lance-ra- ketten van Amerikaanse makelij danig verouderd. In 1995 zullen zij niet meer inzetbaar zijn. Om dan over moderne raketten te kunnen beschikken, moet nu een besluit worden genomen. Want wil de wa penindustrie aan het werk kunnen, dan moet het Amerikaanse Con gres er dit jaar geld voor uittrek- Washington en Londen dringen al ruim een jaar op zo'n besluit aan. Maar al even lang zijn de meningen verdeeld. De NAVO-topconferen- tie van maart 1988 kwam niet ver der dan de uitspraak dat de kern wapens 'waar nodig up-to-date moeten worden gehouden'. Daar mee kon toen nog iedereen alle kanten op. Veranderd Eind vorig jaar zag het er even naar uit dat de NAVO sneller dan ver wacht de knoop zou doorhakken. De ministers van defensie spraken zich in oktober in Scheveningen nogal positief over modernisering uit. De Nederlandse minister Bol- kestein zei zelfs onomwonden dat dit jaar een besluit zou moeten val len. Maar sindsdien is het politieke klimaat veranderd. Gorbatsjov deed nieuwe ontwapeningsvoor stellen, de CSVE-conferentie in Wenen werd succesvol besloten en over drie weken beginnen NAVO en Warschaupact hoopvol aan nieuwe onderhandelingen over het verminderen van de conventionele bewapening in Europa. Maar bovenal heeft de Westduit se coalitie eindelijk een standpunt ingenomen. Nadat hy zich een jaar lang met vage uitspraken op de vlakte heeft gehouden, liet bonds kanselier Helmut Kohl aan Baker eindeliik—weten dat de Duitsers geen moderniseringsbesluit willen voor 1991. Daarmee voegde Kohl zich ten langen leste in het spoor van zyn minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher, die al lan ger meer oog heeft voor de ont spanning in de relatie met Oost-Eu ropa die hij niet via een modernise ringsbesluit op het spel wil zetten. Kohl - die zich gesteund weet door Frankrijk - heeft redenen die dichter by huis liggen. In 1990 wor den bij onze oosterburen (net als in Nederland) verkiezingen gehou den, die voor de CDU/CSU op een dramatische nederlaag zouden kunnen uitlopen als de raketten daarin een rol gaat spelen. En wie weet komt er dan wel een nieuwe, minder NAVO-gezinde coalitie. Het standpunt van Bonn is door slaggevend in deze discussie. De nieuwe korte-afstandswapens zul len in de Bondsrepubliek worden opgesteld. En als zij ooit moeten worden gebruikt zal dat boven Duitse (West- of Oostduitsland dat maakt voor de Duitsers geen ver schil) bodem zyn. Een onaantrek kelijk vooruitzicht. Kohl benadrukt overigens niet uit te zijn op een kernwapenvrij Duitsland, de zogenaamde 'derde nul-optie'. Maar hij vindt wel dat ook over de vermindering van de korte-afstandswapens met de Sov jets onderhandeld moet worden, liever dan weer eerst te bewapenen om later te kunnen ontwapenen. Ook in andere NAVO-landen liet de modernisering-politiek moei lijk. Om de verdeeldheid in eigen kring te verdoezelen verwijst men daar gemakshalve naar wat in i Duitsland gebeurt. Als de Duitsers nu tegen zijn, dan kunnen wij moeilijk voor zijn, Het is duidelijk: de bondgenoten willen zich niet la ten opjagen door de procedures in het Congres of de haast van de Amerikaanse wapenindustrie. Van diverse kanten heeft Baker de afgelopen dagen te horen gekre gen dat eerst maar eens moet wor den gewacht op het zogenaamde 'globale concept', waarop in de NAVO wordt gestudeerd. Dat con- cept moet zowel een NAVO-visie bevatten op ontwapening als de minimale toekomstige wapenbe- j hoeften vastleggen. Hoge ambtenaren zijn daar al bij na een jaar op aan het zwoegen, maar erg veel vooruitgang is er nog niet geboekt. Daarvoor lopen de vi sies op de verdediging van West europa aan weerszijden van de At lantische Oceaan teveel uiteen. Het lijkt uitgesloten dat dit rapport al in mei klaar is, zoals de bedoeling Daardoor zal ook de topconfe rentie van de regeringsleiders van het bondgenootschap, die ter gele genheid van het 40-jarig bestaan van in mei in Brussel wordt gehou den, niet met een moderniserings besluit kunnen worden bekroond. Integendeel, men zal nog moeite hebben om de feestelijkheden niet door verdeeldheid te laten beder ven- Von der Dunk: in het naoorlogse Westduitsland zijn er permanent rechts-extremisten geweest. Toch is Schönhuber's leven en dat van veel neo-nazi's er in belangrij ke mate door bepaald. "Met hem hebben miljoenen Waffen SS'ers die mythe met de moedermelk naar binnen gekregen. Het vormde de Duitse ziel die zich kon afzetten tegen andere volken. De ras- en bo demtheorie van het Derde Rijk lag er aan ten grondslag", meent Von der Dunk. De historicus legt vervolgens uit dat de Duitse waarden als mythe in feite een contrareactie waren op de industralisatie, eind vorige eeuw. Het anti-modernisme propageerde de band die het volk met de natuur en zijn eeuwenoude cultuur moest houden. Het eergevoel speelde daarbij een belangrijke rol. Zo er al vernieuwingen werden toegelaten, dan dicteerde de aristocratie die van bovenaf. Later nog eens des te sterker opgelegd door het semi- monarchale bewind van Bismarck. "De Duitse burgerij", zegt Von der Dunk, "heeft zich nooit echt bevrijd van het feodale juk. Revo luties, zoals die zich in Frankrijk en andere Europese landen voorde den, ontbraken of als ze al ontston den, mislukten ze". Met de volksaard is het volgens de historicus idem dito. "Duitsers hebben geen gemeenschappelijke vaste karaktertrekken. We moeten' hier spreken van een mentaliteit. Elke bepaalde samenleving heeft zyn eigen aard, kent bepaalde waarden waarin wordt geloofd. Als we bijvoorbeeld Duitsers met Ne derlanders vergelijken dan zie je op sommige punten nog grote ver schillen. Maar opmerkelijk is dat de Duitse mentaliteit de afgelopen veertig jaar sterk is gewijzigd. Ne derlanders die aanhangers van de Grünen horen spreken, zien hande len, denken niet meteen: typisch Duits. Het doet vertrouwd aan. Het lijkt heel sterk op de Nederlandse mentaliteit. En dat is sinds 1945 symptomatisch voor de verande ringen in de Bondsrepubliek". Gedesoriënteerd Toch blijven de neonazi's als Schönhuber, Von Thadden (op richter van de neo-nazipartij NPD) en Frey (Deutsche Volks-Union) de wereld by tijd en wijle schokken. Von der Dunk ziet daarin geen re veille van het nationaal-socialisme. "Miljoenen SS'ers en andere na zi's waren na de oorlog totaal ge desoriënteerd. Het nazisme werd hen als een duivels systeem voor gespiegeld. Ze moesten zoeken (foto GPD) naar iets anders. Jaren leefde die oorlogsgeneratie in een dilemma. Schönhuber bijvoorbeeld meldde zich als lid van de SPD, trouwde een jodin en conformeerde zich aan de democratie. Maar naarmate de tijd verstreek, vroeg die groep zich af of ze wel zo fout waren ge weest. En je ziet na 46 jaar Auschwitz dat die mensen zeggen: Wij waren niet de enige schurken. Overal in' de wereld wordt er ge marteld. Maar ze zagen ook dat de democratie, die hen als een middel tegen alle kwalen was voorgehou den, van alle kanten niet deugde. Dat veroorzaakte onzekerheid. Het 1 geloof in 'waarden' uit het verleden kwam weer terug". De hoogleraar vindt het •vanuit een psychologische benade ring verklaarbaar dat tussen de twintig en dertig procent jongeren in West-Berlijn de zyde van Schön- huber heeft gekozen. "Het is een soort kentering die ook weer niet typisch Duits is. Het irriteert de jonge kiezer geweldig dat zij de ge vestigde democratische partijen als CDU en FDP als corrupt erva ren. Hun keuze is een protest, een vorm van politieke pornografie, zoals het bekladden van joodse grafsteden met hakenkruizen".

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2