'We gaan zeker geen spelers verkopen nu' Lodewijks wellicht alsnog fors gestraft Naheffing fiscus laat Ajax onberoerd Boksbond dreigt met royement Jan Lefeber PEC simpel langs Fortuna Dammers behalen maximale winst tegen Frans team ZATERDAG 18 FEBRUARI 1989 SPORT PAGINA 17 Nelli Cooman was deze week een graag geziene gast in Bel Air. De koningin van de zestig meter had zich teruggetrokken in het Haagse hotel om zich in alle rust te kunnen voorbereiden op de Europese indoorkampioenschappen, die dit weekeinde in de Houtrusthallen worden gehouden. Bel Air mag dan op een steenworp afstand van Houtrust liggen, de Rotterdamse Mijnsherenlaan, waar Cooman woont, is toch ook niet al te ver uit de buurt. „Maar dat is nu weer typisch Nelli", vinden haar collega atleten. „Wie gaat er nou in een hotel zitten, terwijl die kampioenschappen zo ongeveer in je eigen achtertuin worden gehouden?" door Jaap Visser DEN HAAG (GPD) - Nelli Cooman dus, het 24-jarige enfant terrible van de Nederlandse atle tiek, geliefd bij de één, gehaat door de ander. Het publiek, voor al in het buitenland, draagt haar op handen. De atleten, vooral in eigen land, zien haar het liefst van haar troon kletteren. Van daag gaat Cooman op jacht naar haar vijfde Europese titel. „En ik weet dat er heel wat zijn die ho pen dat ik op mijn bek ga", beseft De Rotterdamse. „Uit jaloezie, pure jaloezie, want een reden om mij te haten kunnen ze eenvou dig niet hebben. Heb ik ooit een vlieg kwaad gedaan, lelijke din gen over iemand gezegd? Weetje wat zo steekt? Als ik ergens aan de start sta, maakt niet uit waar, dan zijn alle camera's gericht op kleine Nelli. Kennelijk straal ik iets bijzonder uit. Kan ik daar wat aan doen?" Waar 'kleine Nelli' wél wat aan kan doen, is haar theatrale ge drag op en rond de atletiekbaan. Cooman trekt niet alleen de aan dacht, maar zoekt die ook. „Ik geef toe dat ik graag in de belang stelling sta. Ik vind het leuk om aandacht te krijgen. Maar wie niet? Ieder mens is toch ijdel?" Verwend De één alleen wat meer dan de ander. Haar ploeggenoten uit de nationale selectie noemen Nelli Cooman „een verwend kind, dat voortdurend aandacht wil heb ben en daarom van gekkigheid niet wéét wat zij moet doen". Dat doet pijn, maar Cooman houdt zich groot. „Ik heb besloten me niet meer druk te maken over wat anderen van mij vinden. Er bestaat nu eenmaal een verkeerd beeld van mij. Goed, ik ben een aandachttrekster, maar ik ben wel mezelf. Als ik gek doe, heb ik lol en omdat ik veel lol in het le ven wil hebben, doe ik vaak gek. Maar dat doe ik thuis ook. In mijn privéleven gedraag ik me niet anders dan in het openbaar". Toeverlaat Hans Fiere steunt zijn echtgenote in de rug. „Nelli is theatraal, maar niet gemaakt. Ze speelt gewoon zichzelf, ie mand die plezier heeft in het le ven. Natuurlijk is ze ijdel, be hoorlijk ijdel, maar dat geeft ze ook toe. Mensen die dat niet doen, weten in hun hart wel be ter. Meestal zijn dat hele gefrus treerde mensen". Frustraties Met frustraties heeft Cooman zelf ook te kampen gehad. Vorig jaar liepen die zo hoog op dat het explosieve persoonlijkheidje ontplofte. In Brussel, waar de Westathletics werden gehouden, schoof trainer Henk Kraaijenhof haar een artikel uit Vrij Neder land onder de neus waarin onaar dige uitspraken over haar waren opgetekend uit de mond van hor densprintster Maijan Olijslager. Kraaijenhof dacht op die manier zijn wanhopig op de Olympische limiet jagende pupil tot grootse daden te kunnen aanzetten. Een misrekening, want Cooman nam de benen en vluchtte in tranen naar huis. „Dat zou ik dus nu niet meer doen", lacht zij ruim een halfjaar later om het geruchtmakende in cident. „Ik ben veranderd, ik ben het allemaal wat luchtiger gaan zien. Er wordt toch wel over mij gekletst, of het nu goed of slecht gaat. Voor mezelf heb ik besloten op zoek te gaan naar een midden weg en ik denk dat ik die heb ge vonden. Ik doe aardig tegen ie dereen, maar neem ondertussen mijn eigen beslissingen en daar wijk ik niet van af. Als er wéér problemen komen, dan zeg ik te gen mijzelf: 'Be cool', op z'n Amerikaans, gewoon rustig blij ven. Dat zal niet makkelijk zijn, want ik ben explosief. Maar mijn geloof helpt mij daar bij, ik kan me nu inhouden. Ik moet ook wel, want anders word ik gek. De nieuwe Nelli was in Brussel niet weggerend, maar die had juist heel hard gelopen om te laten zien dat de ploeg niet zonder haar kan". Luiheid De 'nieuwe Nelli' zegt tot rust te zijn gekomen bij haar nieuwe trainer, Hans Fiere. Na Seoul brak zij met Henk Kraaijenhof, de sprintprofessor, die haar vijf jaar lang op de voet had gevolgd. Cooman reageert geïrriteerd wanneer zij nu pas verneemt dat Kraaijenhof al in april zou heb ben besloten om de samenwer king na de Olympische Spelen te beëindigen. „Henk heeft nooit durven kiezen, althans, hij is bang voor de consequenties van een keuze. Als het voor hem in derdaad al in april vaststond dat hij er na Seoul mee zou kappen dan had hij dat moeten zeggen. Meteen. Nu heeft hij zijn mond gehouden en hebben we maaf wat lopen kwakkelen. In oktober heb ik hem gebeld en gezegd: 'Henk, we moeten praten, met z'n drieën'. Vervolgens heb ik zelf de knoop doorgehakt". Het moeizame verloop van het Olympisch seizoen is volgens Cooman de schuld van 'beide partijen'. De wereldkampioene en wereldrecordhoudster op de zestig meter neemt het zichzelf kwalijk dat allerlei kleine inci dentjes haar uit het ritme hebben kunnen halen. „Door alle toe standen om mij heen was ik ge woon te weinig gemotiveerd. Ik had nauwelijks zin om te lopen, voelde niet de behoefte om echt hard te gaan. Als ik te weinig of niet hard genoeg trainde dan zag ik dat wel, maar ik kon het niet opbrengen om er wat aan te doen. Een soort mentale luiheid. Ik raffelde de trainingen zo snel mogelijk af. Het ging niet meer spontaan, het was allemaal te mechanisch. Inderdaad, ik liep op de automatische piloot". Vertrouwen Inmiddels is Nelli Cooman dus terug bij haar 'oude liefde', Hans Fiere. De voormalige clubtrainer van de Atletiekvereniging Rot terdam heeft zijn baan opgezegd om zich fulltime voor zijn vrouw te kunnen inzetten. Fiere als plaatsvervanger van Kraaijen hof, de Groninger die tot de beste sprinttrainers ter wereld wordt gerekend. „Ik weet het. Ik word heel kritisch op de vingers geke ken, maar ik heb vertrouwen in mijzelf. Vergeet niet dat ik een deel van de ervaring van Henk meedraag. Al die jaren heb ik er met mijn neus bovenop gezeten. Bovendien voel ik mij voldoende sprinttrainer om Nelli zelf te kunnen coachen". Fiere noemt het onvermijde lijk dat het tussen Cooman en Kraaijenhof tot een breuk is ge komen. „Op het laatst werkte de formule niet meer. Henk en ik hadden teveel andere dingen aan ons hoofd. Nelli dreigde tussen de wal en het schip te raken. Ik had een volledige baan bij één van Nelli's sponsors en Henk be moeide zich ook met andere atle ten. Daardoor was er onvoldoen de aandacht voor Nelli en wer den bepaalde zaken niet, of te laat gesignaleerd. Daarom was het voor ons en voor Henk ge woon beter om er een punt ach ter te zetten". Cooman: „Als atleet voel je het gewoon aan als je trainer jou niet meer optimaal kan motiveren. Als het zover is, moetje ingrijpen en dat is gebeurd. Zonder tranen en emotionele toestanden, ook niet koel en zakelijk, gewoon re ëel. Henk kostte ons een hele boel geld. Dat is nooit een pro bleem geweest, totdat Henk zijn aandacht over een aantal atleten ging verdelen". Variaties Na het afscheid van Kraaijenhof heeft Cooman haar plezier in trainen teruggekregen. „Ik heb er weer heel veel lol in. De laatste tijd heb ik echt keihard getraind. Meer en ook anders dan bij Henk. We hebben weer metho des opgepakt die we in '81 ook al gebruikten". Fiere: „Ik probeer in de trainingen zo veel mogelijk variaties aan te brengen. Je kan met behulp van een koord een weerstandstraining doen op de baan, maar je kan ook heuvelop waarts trainen, de Brienenoord- brug op bij voorbeeld. Een meer gevarieerde training heeft men tale voordelen, zeker voor Nelli. Ze pakt zware trainingen nu makkelijker op. Daardoor heb ik de trainingsomvang flink kun nen vergroten. Ik denk dat we nu zeker een kwart meer trainen dan vorig jaar". Met het doel als eerste vrouw ter wereld de zestig meter in min der dan zeven seconden af te leg gen. Of is het grote streven als eerste Nederlandse atlete de elf secondengrens op de honderd meter te passeren? Cooman: „Natuurlijk wil ik dolgraag on der die elf seconden duiken, maar de snelste vrouw ter wereld zijn, spreekt toch wel iets meer tot de verbeelding. Als je de bes te van Nederland bent, dan ben je immers nog helemaal niks". Geldingsdrang Het nationaal record van Cooman op de honderd meter staat op 11,14 seconden, haar we reldrecord op de zestig meter op zeven rond. In beide records zit nog rek meent Fiere. „We richten ons op een verbetering van die tijden, in principe is dat belang rijker dan de klassering op de EK en WK indoor". Cooman daaren tegen: „Maar ik wil op beide kampioenschappen wel opti maal presteren. Den Haag en Budapest zijn voor mij even be langrijk. Den Haag omdat ik daar voor eigen publiek loop en Bud apest omdat het om de wereld kampioenschapen gaat". En omdat Nelli Cooman niet tegen haar verlies kan. Waar ze ook loopt, wie haar tegenstan ders ook zijn, Cooman wil win nen. Vechten zit haar in het bloed, zegt zij zelf. Die grote gel dingsdrang kwam al bij haar ge boorte, op 6 juni 1964 aan het licht. „Mijn bloed bleek niet in orde, ik heb toen in het zieken huis in Paramaribo een bloed transfusie gekregen. Ik was de eerste baby in Suriname bij wie dat lukte. Ik bedoel maar, ik heb al bij mijn geboorte moeten .knokken. Ik moest en zou overle ven, die mentaliteit ben ik dus nooit meer kwijtgeraakt". Tv-beelden funest voor PSV-keeper ROTTERDAM (GPD) PSV'er Patrick Lodewijks is door de tuchtcommissie van de KNVB alsnog in staat van beschuldiging gesteld naar aanleiding van zijn kamikaze-actie van afgelopen zondag jegens de Volendammer Gert-Jan Duif. De doelman mag verweer voeren tegen de beschuldiging, vastgelegd in het rapport van oud-scheidsrechter Jan Beek, de officiële waarnemer bij het duel. AMSTERDAM (GPD) Michael van Praag is vandaag opgewekt naar een vakantiebe stemming in de zon vertrokken. De nieuwe leidsman van Ajax lijkt zich weinig zorgen te maken over het financiële onheil waar zijn club na het diepgravende onderzoek van de Fiscale Opsporings en Inlichtingen Dienst (FIOD) door overvallen is. Dat de belasting dienst Ajax een naheffing van ongeveer 9,4 miljoen gulden heeft opgelegd, wordt door de voorzitter overigens bevestigd noch ontkend. „Ik vind het in ieder geval zeer ongepast dat deze bedragen de wereld in worden geslingerd", aldus een ontstemde Van Praag. „De hoogte van de naheffing doet absoluut niks terzake". Het Ajax-bestuur bevestigde eer der wel dat de voorlopige nahef fing, die eind december van het vo rig jaar al bij Ajax binnenkwam, meer dan vijf miljoen gulden be draagt. Wat de consequenties voor Ajax zullen zijn, kon Van Praag gis teren niet precies zeggen. Van een faillissement zal evenwel geen sprake zijn, aldus de voorzitter. Lenen „Nee, een faillissement hangt ons niet boven het hoofd. Daarvoor is onze financiële positie te sterk. Hoe we dit gaan oplossen? Tja, daar zijn genoeg mogelijkheden voor. We gaan zeker geen spelers verkopen nu. Dat is het laatste waar we aan denken. Als een fa briek financiële problemen krijgt, worden toch ook de beste machi nes niet van de hand gedaan? We zoeken naar andere mogelijkhe den. Geld lenen is een mogelijk heid. De fiscus is bovendien in dit soort zaken over het algemeen ge lukkig bereid om een betalingsre geling te treffen. Geloof me, hier komen we echt wel bovenop". De Amsterdamse officier van justitie mr. W. G. C. Mijnssen be vestigde gisteren dat Ajax is aange slagen voor 9,4 miljoen gulden. Daarbij is een boete van vele mil joenen inbegrepen. Volgens Van Praag heeft mr. Mijnssen, plaats vervanger van persofficier De Wit (vakantie), zijn mond voorbij ge praat. „Wat heeft het voor zin om dit soort bedragen de wereld in te slingeren? Niemand is hier toch mee gebaat? Het bedrag is totaal niet relevant, zeker niet omdat de zaak nog 'onder de rechter' is. Dit is een interne aangelegenheid. Ik dis tantieer me van alle speculaties". Michael van Praag: "Geloof me, dit komen we wel teboven' ROTTERDAM (GPD) - Het be stuur van de Nederlandse Boks Bond verbiedt profbokser Jan Le feber naar Zuidafrika te gaan. Hij zou op 11 maart in Johannesburg in de ring stappen tegen de Zuid- afrikaan Thulane Malinga. De NBB dreigt de Europees kampioen en zijn Rotterdamse manager Aad Westerlaken te royeren als ze zich van dat verbod niets aantrekken. Voorzitter Henk Los van de NBB beroept zich in een brief aan Wes terlaken op het gemeenschappelijk standpunt inzake contacten met Zuidafrika, dat de Nederlandse Sport Federatie onlangs heeft inge nomen met inachtneming van de verschillende opvattingen van de aangesloten organisaties. Dat komt erop neer, dat vriendschappelijke contacten worden ontraden, maar dat rekening wordt gehouden met de verplichtingen die voortvloeien uit het lidmaatschap van de inter nationale sportorganisaties. Iedere vorm van sanctie, zo stelde de NSF nadrukkelijk, wordt van de hand gewezen. „De Boksbond hééft dus niks te verbieden," zegt Aad Westerlaken, „en daarom heb ik mijn advocaat gevraagd te onderzoeken in hoe verre ik de bond kan laten opdraai en voor de schade, die Lefeber en ik lijden als dat gevecht onver hoopt niet doorgaat." Pikant detail is, dat vice-voorzitter Henk Rege- link van de NBB vorige week nog op Radio Rijnmond verklaarde profboksers er niet van te kunnen weerhouden waar dan ook hun vak te gaan uitoefenen. „Amateurs kunnen we verbieden naar Zuid afrika te gaan, profs kunnen we het slechts ontraden, méér niet," aldus Regelink, die daarmee precies het NSF-standpunt verwoordde. Overigens heeft de Europese Boks Unie nog altijd geen toestem ming verleend voor het duel Malin- ga-Lefeber, zij het om andere, puur reglementaire redenen. Lefeber moet op 7 april in Westberlijn zijn Europese titel verdedigen tegen Ralf Rocchigiani en dat is minder dan 28 dagen na de partij in Johan nesburg. Afwachten Volgens Van Praag, die gisteren in Amsterdam overleg voerde met Uri Coronel, in het nieuwe bestuur verantwoordelijk voor de commer ciële zaken, weet Ajax officieel nog steeds niet waar het aan toe is. „Ik kan niet genoeg benadrukken dat het hier een voorlopige affaire be treft. Er staat nog niks vast. Dat nu plotseling allerlei bedragen ge noemd worden, komt op mij ui terst merkwaardig over. Wat wij nu gaan doen? Eerst maar 'ns met de fiscus praten. En rustig afwach ten". Dat de Amsterdamse belasting dienst Ajax reeds voorlopig heeft aangeslagen, is volgens de voorzit ter overigens niet meer dan lo gisch: „Anders bestaat de kans dat de zaak veijaart. De belasting dienst wil dat moment voor zijn". De kans is overigens groot dat de Amsterdamse justitie de komende weken diverse mensen die bij de fi nanciële malversaties zijn betrok ken, persoonlijk zal vervolgen. Het gaat om voormalige bestuursleden, een bemiddelaar, verbonden aan het sportmarketingbureau Inter Football, en enkele ex-spelers. Mr. Mijnssen bevestigde dat justitie overweegt tot strafvervolging over te gaan. Ajax is in Nederland ieder geval in één opzicht weer koploper. Het illegale gerommel met zwart geld bij FC Amsterdam, FC Utrecht, CANNES (ANP) - Het tweede we reldbekertoernooi voor de verte genwoordigende damteams van de zones waarin de wereldbond is ver deeld, is gisteren in Cannes verras send begonnen. Het Sovjet-kwar tet, dat vier jaar geleden in Valken burg de beker veroverde, kwam te gen Amerika niet verder dan een gelijkspel. Nederland won met de maximale score van 8-0 van het voor Afrika, dat zonder bericht was weggebleven, ingevallen Franse team. Drie van de vier partijen van de Nederlanderswaren biqnen vier uur beslist. Clerc had nauwelijks een uur nodig om tegen Cissé te winnen. Van der Wal en Wesselink waren ook duidelijk sterker dan hun tegenstanders en alleen Gé- rard Jansen moest bijna zes uur werken om te voorkomen dat Faucher remise kon maken. De Sovjet-equipe moest vier punten afstaan in het met de Ne derlander Palmer „versterkte" Amerikaanse team. De remises werden bewerkstelligd door de Su- rinamers Autar en Kemp, de Ame- Roda JC en, meest recent, FC Gro ningen, valt in het niets bij de fi nanciële malversaties waaraan Ajax zich volgens de FIOD in het begin van de jaren tachtig schuldig heeft gemaakt. Henk Hut, penning meester betaald voetbal en in het dagelijks leven accountant bij Hoogovens, verklaarde eerder ster ke aanwijzingen te hebben dat de FIOD binnenkort nog een drietal clubs op de korrel zal gaan nemen. rikaan Birnman en Palmer, die in viel voor de vierde Amerikaan die ziek in Cannes was aangekomen. Sabatini door bende bedreigd MAR DEL PLATA (AFP) - Een zich het „commando van de pa ramilitaire operaties" noemende groep heeft gedreigd de Argen tijnse tennisster Gabriela Sabati ni iets aan te doen als ze niet met een bedrag van 20.000 gulden over de brug komt. Dat heeft Carlos Luis Mariani, een organi sator van sportevenementen en de Argentijnse impresario van de negentienjarige speelster, giste ren onthuld. Hij verklaarde een handge schreven brief te hebben ontvan gen, met de opdracht dat bedrag klaar te leggen en er zodoende voor te zorgen dat Sabatini onge stoord van haar vakantie in Mar del Plata kan genieten. Met name uit televisiebeelden bleek dat de overtreding ook voor rood in aanmerking zou zijn geko men. De tuchtcommissie wil de zaak nader onderzoeken. Lode wijks staat bij PSV in het doel sinds Hans van Breukelen ernstig aan de knie geblesseerd raakte. Bij een eventuele schorsing van Lode wijks zal PSV een beroep moeten doen op de derde keeper, de van Excelsior gehuurde Carlo l'Ami. Spartaan Jan Mulder, wiens charge jegens de Veendammer Fühler eveneens uitgebreid op tv was te zien, kan ook nog niet opge lucht ademhalen. De tuchtcom missie heeft zijn 'zaak' aangehou den. Willy Carbo, zondag tijdens Vi tesse—Cambuur uit het veld ge stuurd, is voor vijf wedstrijden ge schorst. Bovendien kreeg hij 200 gulden boete. Eindhovenaar Hans Kraay jr. daarentegen gaat vrijuit. Hij bond tijdens Eindhoven—Ex celsior zijn shirt aan het paaltje van de cornervlag en zag voor die ludie ke actie de gele kaart. De tucht commissie zag er, anders dan scheidsrechter Van Zon, wel de hu mor van in en trok de 'prent' in. René Wolffs is opnieuw enkele maanden uit de roulatie. De mid denvelder van Willem II, die woensdag in de bekerwedstrijd te gen Feyenoord de rechter enkel banden scheurde, is gisterochtend geopereerd. Hij hoopt aan het ein de van seizoen nog een paar wed strijden te kunnen spelen. Wolffs is dit seizoen nog nauwe lijks in actie gekomen. Vorige week zondag maakte hij zijn ren tree tegen FC Twente, nadat een enkel- en peesblessure aan het lin kerbeen hem sinds september par ten hadden gespeeld. Wolffs is de negende contractspeler van Wil lem II, die deze competitie voor langere tijd is uitgeschakeld. Na een kort verblijf als voetbal ler bij een anonieme voetbalclub in de onderbond is de broer van PS- Vér Romario, Ronaldo de Souza Faria, met heimwee naar zijn va derland teruggekeerd. Ronaldo trainde bij Braakhuizen in Geldrop, een vereniging die uit komt in de eerste klasse van het af delingsvoetbal. Het carnaval heeft Ronaldo al weer in Brazilië kunnen vieren. ZWOLLE (ANP) - Sinds Fortuna Sittard heeft besloten het contract met coach Hans van Doorneveld te verbreken, is de ploeg die zo leuk meedraaide in de eredivisie pun- tenleverancier voor de concurren ten geworden. Niet alleen voor de concurrenten trouwens, ook voor de ploegen die (nog) een beschei dener positie op de ranglijst inne men. Tegen PEC Zwolle kwamen de Limburgers er gisteren nauwe lijks aan te pas. Rechtsachter Fred Leusink tekende in de tweede helft met twee treffers voor de Zwolse produktie. In de eerste helft kon Fortuna re delijk bijblijven, omdat de thuis club, op één kans van Van Ankeren na, aanvallend geen vuist maakte. De eerste opwinding in dit duel ontstond vlak na de rust, toen een hakbal van Cooke over de doellijn van Fortuna dreigde te rollen. Ar biter Kemper gebaarde door te spe len, maar zag zijn grensrechter met de vlag richting middenstip zwaai en. Kemper keurde het doelpunt goed om even later, na rugge spraak met zijn assistent, zijn be slissing te herzien. De thuisclub putte inspiratie uit de bijna-treffer. Fortuna dat na de winterstop nog maar één punt ver gaarde, kreeg geen greep meer op de wedstrijd. Ruim een kwartier voor tijd strafte Leusink een verde- digingsfout af en de rechter-vleu- gelverdediger beleefde de avond van zijn leven, want zes minuten la ter bracht hij na een pass van Co oke de stand op 2-0.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 17