EWR bouwt in Katwijk nieuwe reinwaterkelder Ouderen uit hun isolement gehaalcT LEIDSCH DAGBLAD: 071-161400 ALPHENS DAGBLAD: 01720-03961 DE stij9el1(,eLIJN IN UW OMZET STAAT OP UW BUREAU. Nieuwe boswachter in Wassenaar aangesteld Wassenaar onderwerpt stelsel van riolen aan nader onderzoek ZATERDAG 18 FEBRUARI 1989 REGIO LEIDEN Burgerlijke Stand Kosten bedragen ongeveer 7 miljoen gulden 'De Storm' in Wassenaar afgesloten Als u die nu oppakt, vertellen wij u graag welke verrassende mogelijkheden er voor u zijn op het gebied van effectieve doelgerichte publiciteit. Bel morgenochtend meteen. Dan rekenen wij direkt af met het hardnekkige misverstand dat adverteren in de grootste krant van de regio duur is.Integendeel, het levert juist geld op! Nog geen idee hoe uw reclameboodschap eruit zou moeten zien? Bel dan juist! Want onze studio helpt u graag op weg. Zit bij de prijs inbegrepen! Omdat we niet alleen in oplage de grootste willen zijn. KATWIJK - Het Energie- en Waterbedrijf Rijnland (EWR) bouwt op een terrein aan de Cantineweg in Kat wijk een nieuwe reinwater kelder. Het bedrijf, waarin de voormalige Leidsche Duinwater Maatschappij (LDM) is opgegaan, ver wacht de kelder deze zomer in gebruik te kunnen ne men. Bij de kelder komen ook een nieuw hogedruk-pompstation en een noodstroomvoorziening. Deze voorzieningen hoopt de EWR rond de jaarwisseling te kunnen gebrui ken. De kosten van de bouwwerk zaamheden worden geraamd op ongeveer 7 miljoen gulden. Het EWR gaat in de reinwater kelder gezuiverd drinkwater op slaan. Volgens P.P. Laurijssens, het hoofd van de afdeling nieuwe projecten van het EWR, wil het wa terbedrijf met deze voorraad de pieken in het watergebruik opvan gen. "Door de ingebruikname van de reinwaterkelder hebben we minder filtergebouwen nodig, om dat we een constante toevoer kun nen leveren. Tijdens de rustige uren 's nachts en overdag vult de kelder zich en in de piekuren 's ochtends en 's avonds kunnen we de opgebouwde voorraad aanspre ken". In de piekuren neemt het water- JACKSON-MIDDAG - Het Noordwijkse jongerencentrum Join aan de Weteringkade organi seert op zaterdag 18 maart een Mi- - chael Jackson-middag. Tussen 13.00 en 17.00 uur kunnen de fer vente aanhangers van het Ameri kaanse popfenomeen meedoen aan een playback- en soundmixwed- strijd en een Mister Michael Jack son verkiezing. gebruik soms met vijftig procent toe. De huidige waterberging van de EWR is met een omvang van 1000 kubieke meter te klein om dergelijke pieken te kunnen op vangen. Bij de bouw van de nieuwe reinwaterkelder heeft de EWR re kening gehouden met een in de toekomst te vernachten toename van het waterverbruik. "Het is de bedoeling dat de EWR na 1993 geen drinkwater meer van het Haagse drinkwaterbedrijf koopt en volle dig op eigen kracht draait. Dat be tekent dat wij in de piekuren geen beroep meer op de buren kunnen doen. Bovendien moeten we er re kening mee houden dat het gemid delde dagverbruik in de loop der jaren wat zal stijgen", aldus Laurijssen. Het werken met de nieuwe rein waterkelder betekent volgens Laurijssen ook een verbetering van de kwaliteit van het drinkwater. "Doordat we in het vervolg een grote voorraad achter de hand heb ben kunnen we het water veel rus tiger filteren", aldus het hoofd nieuwe projecten van de EWR. Aanblik De reinwaterkelder krijgt een in houd van 10.000 kubieke meter. De kelder beslaat een oppervlakte van vijftig bij zestig meter en wordt vier meter hoog. "Wanneer de kel der klaar is zal van deze kolossale omvang weinig meer te zien zijn, wént de kelder wordt volledig in gegraven. Het terrein wordt inge plant en krijgt weer een natuurlijke aanblik", verzekert Laurijssen. "Hét enige dat van de reinwater kelder zichtbaar zal zijn is het be dieningsgebouw en een paar ont- luchtingskokers". Tegelijkertijd met de reinwater kelder worden een nieuw hoge druk-pompstation en een nood- stroomvoorziening aangelegd. Het nieuwe pompstation is nodig om dat de oude pompen bij de Kat- wijkse watertoren onbruikbaar zijn geworden. "Die staan nog te boek als reservepompen, maar kunnen eigenlijk niet meer ge bruikt worden. Ze zullen in de toe komst dan ook worden verwijderd. Ons eigenlijke pompstation is ech ter ook al twintig jaar oud en is aan revisie toe. Wanneer we eind dit jaar het nieuwe pompstation gaan gebruiken, kunnen we de huidige pompen ook onder handen ne men", aldus Laurijssen. De EWR hoopt de reinwaterkel der in juni in gebruik te kunnen ne men, zodat het bedrijf er tijdens de pieken in de zomermaanden al pro fijt van heeft. Het nieuwe pompsta tion zal omstreeks de jaarwisseling worden aangesloten. Deze werk zaamheden moeten dan 's nachts worden verricht, gedurende een periode waarin weinig water wordt gebruikt. WASSENAAR - Wassenaar heeft een nieuwe boswachter: de 27-ja- rige Jos Orleans. Hij is de opvol ger van de vorig jaar vertrokken Thea van Leeuwen, die een deel tijdfunctie had. Orleans werkt hele dagen voor de afdeling groenvoorziening. Na zijn studie aan de Utrechtse Middelbare Tuinbouwschool was hij actief bij de stichting Natuur- en Land schapsbeheer Zuid-Holland en werkte hij voor de gemeente Den Haag. In Den Haag begeleidde hij bij de dienst school- en kindertui nen groepen gehandicapte jon geren. Voor de stichting inventa riseerde en beschermde hij in zijn vrije tijd zang- en weidevo gels. In zijn nieuwe, 80 hectare grote werkgebied wil hij die acti viteit voortzetten, zal hij regel matig bos- en natuurwandelin gen uitzetten en rondleidingen organiseren. Belangstellenden hoeven hem maar te bellen en bezoekers kun nen altijd voorlichting krijgen. Overtreders kan Orleans bekeu ren: sinds kort heeft hij 'verbali serende bevoegdheden'. De meeste tijd zal opgaan aan de surveillance in de bosparken langs de Rijksstraatweg en de bosstrook langs de Katwijk- seweg. Als medewerker van de boson- derhoudsploeg dunt en velt hij, plant hij 'bosvakken' en onder houdt hij 'bosmeubilair'. Voor dat de nieuwe boswachter werd benoemd, heeft hij enkele maan den meegelopen op alle afdelin gen van de dienst groenvoorzie ningen. van de helft met het technisch onderhoud belast is. Goemans merkte gistermorgen op dat ook bij de ma- rinevliegdienst nieuwe onderhoudstechnieken hun in trede doen. "Mede hierdoor zijn ook bij de onderhouds dienst reorganisaties noodzakelijk, waarmee al is be gonnen. Optimaal blijven werken is het devies. We mo gen niet achterop raken, omdat anders de slagkracht van de marine in het geding komt en kritiek op ons pro- dukt van buitenaf is niet te tolereren" Op het terrein van het Energie- en Waterbedrijf Rijnland aan de Cantineweg in Katwijk wordt een nieuwe rein waterkelder aangelegd. Met deze kelder hoopt het waterbedrijf de pieken in het gebruik beter te kunnen opvan gen. (foto Wim Dijkman) WASSENAAR - De Wassenaarse Storm van 's Gravesandeweg wordt volgende week tussen maan dag en vrijdag afgesloten voor alle verkeer in de richting van Den Haag. Verkeer komend uit de rich ting van Den Haag (Jagerslaan- /Schouwweg) wordt vijf dagen lang over één rijbaan geleid op de weg langs attractiepark Duinrell. Het gemeentebestuur doet een dringend beroep op automobilis ten uit Wassenaar en omliggende gemeenten om zoveel mogelijk ge bruik te maken van het openbaar vervoer. Vooral in de spitsuren voorzien zij ellenlange files, aange zien ook aan andere regiowegen gesleuteld wordt en pasklare alter natieven niet voorhanden zijn. De afsluiting is nodig omdat het kruispunt Storm van 's Gravesan- deweg/Van Zuylen van Nijevelt- straat/dr. Mansveltkade/Katwijk- seweg wordt opgeknapt. De vier wegen komen rechter tegenover el kaar te liggen, er komen druppels en verkeerslichten die door bussen op groen gezet kunnen worden. Boek-aan-huis-service geslaagd initiatief Warmondse bibliotheek H.J. Heijmenberg: "De vinden het heerlijk als er iemand langskomt met een boek". menten zijn om die reden opge zegd. Voor de boek-aan-huis-ser- vice en de gewone bibliotheek klanten heeft dat als consequentie dat de gebruikers minder bladen kunnen lezen. Maar Heijmenberg ziet gezien de ruimte geen andere mogelijkheden. "Een halfjaar gele den waren we gedwongen de lees tafel te laten verdwijnen, omdat we ruimte moesten maken voor een boekenrek. De boeken stonden ge woon in dozen en dat kon echt niet langer". Volgens haar kan de bibliotheek beschikt over een grotere ruimte kijken n mogelijkheden. Naar verwachting zal dat gebeuren wanneer de nieu we sporthal een feit is. De biblio theek is een van de organisaties die dan in aanmerking komt om door te schuiven naar een ander ge bouw. WASSENAAR - Het rioolstelsel in de Wassenaarse wijk Kerkehout en de buurten rond de Laan van Koot en Kerkeboslaan, wordt nauwkeu rig onderzocht met boringen. Voor dat de gemeente tot een vernieu wing overgaat wil ze een goed in zicht hebben in de technische kwa liteit van de betonnen buizen. Een verkenning met een video camera gaf vorig jaar een aardige inzicht, maar maakte niet duidelijk waar de buizen precies vervangen moeten worden. Dat het riool op sommige plaatsen slecht is, bleek in 1988 in de Kerkeboslaan. Door lekkages in het riool ontstonden hier gaten in het wegdek. De ge meenteraad schrok en stelde 2,5 miljoen gulden beschikbaar voor vervanging of vernieuwing in de genoemde wijken. Op sommige plekken zouden de buizen ruim 50 jaar oud zijn. Volgens de gemeente worden rioolbuizen zowel van binnenuit als van buitenaf bedreigd: chemi caliën en fosfaten van binnen en boomwortels van buiten. Voor het onderzoek wordt een nieuw sys teem toegepast, waarbij een holle boor met een decimeter van tien centimeter een gat boort in de buis. Via klemsystemen en een soort paddestoel schiet de kern niet de buis in, maar kan het stukje buis opgetakeld worden. Het is de be doeling 35 stukjes over te brengen naar het laboratorium, 23 daarvan komen uit Kerkehout. Om de boor bij de buis te laten komen wordt een ronde schacht in het wegdek gemaakt, totaan de rioolbuis. Om te voorkomen dat dit gat instort, wordt een pvc-buis met een diameter van 20 centimeter in het gat geplaatst. Het ingeschakel de bureau kan vier gaten per dag boren en heeft daarvoor een spe ciaal ingerichte auto tot haar be schikking met plateau/boorhelp- stukken. Voor overlast vreest de gemeente geen moment. Concerten In de Hulp en Heilkerk van het Leids- chendamse Schakenbosch wordt zon dagmiddag een concert gegeven door pianiste Ria Dubbeldam en violist Pino Damsté. De twee brengen werken ten gehore van J.S. Bach, F. Schubert, L. Portnóff, B. Bartok, F. Longas en F. Mendelssohn. Ze beginnen om half drie en spelen niet alleen voor bewoners van het psychiatrische ziekenhuis. Ruilbeurs 'Collector Service' houdt zondag 19 fe bruari een ruil- en verzamelbeurs in het Wassenaarse motel Bijhorst aan de Zij- deweg 54. De beurs duurt van 10.00 tot 16.30 uur. Behalve de traditionele ver zamelartikelen zoals postzegels en munten, loopt men grote kans ook ste nen, mineralen, karakterpoppen, oude boeken en blikken en speelgoed tegen te komen. Voor meer informatie 02520- 17552. Jubileum De Zoeterwoudse vereniging voor ama teur-beeldende kunstenaars bestaat vijftien jaar ter gelegenheid waarvan zij het werk van haar leden tentoonstelt. Die expositie wordt op 4 en 5 maart ge houden en zal door wethouder mevrouw Graniewski op 4 maart om 11.00 uur worden geopend. Het verenigingsge bouw is te vinden aan de Van Alkema destraat/Van Swietenstraat. Concert Onder auspiciën van K O-Leiderdorp treden het Jeugdkamerorkest Leiden onder leiding van H. Briêr en het Vovaal Ensemble Leiden zondagmiddag op in de Leiderdorpse Dorpskerk. Het concert begint om 14.30 uur. Kaarten zijn vanaf een half uur voor de aanvang in de kerk verkrijgbaar of bij de K O-bureaus. Balkan Onder het motto 'Nacht van de Balkan' concerteert Therese Steinmetz volgen de week zaterdag (25 februari) in de Lei derdorpse Muzenhof. Om 20.15 uur be treedt zij het podium. Ze wordt bijge staan door de muzikanten Nicolai Pin/u en Andrei Serban. Trio Het Kallas Trio met Monique Visser (vleugel), Juliaan van der Linden (viool) en Arthur de Groodt (cello) treedt zon dagmiddag 26 februari op in de Leider- dorpse Muzenhof. Aanvang 14.30 uur. Op het programma staan stukken van Mozart, Beethoven en Debussy. VALKENBURG Op het marinevliegkamp Valken burg is gistermorgen-het commando van het belangrij ke squadron 320 overgedragen aan kapitein-luitenant ter zee J.P.W. Janssen (rechts de foto) uit Leiderdorp. Zijn voorganger J.M. Goemans is na driejaar overge stapt naar de marinestaf in Den Haag. Squadron 320 is het belangrijkste onderdeel van de marinevliegdienst, omdat deze afdeling de 13 Orion lange afstandspatrouille vliegtuigen in beheer heeft. Bij het squadron werken momenteel 314 mensen, waar- VOORSCHOTEN - Geboren: Nathalie R. dv. E.J. Daalder en S.W.E. de Ruiter, Anna H. dv. P. Dik en A. de Vries, Robin A. zv. J.A.M. van Aalst en J.A. van den Bos, Victorine I. dv. A.L. Nieuwenhuis- en A.M.J.Ch. Wolters, Kady C.M. dv. A.W.J. van der Hulst en M.G.C. Bar- reveld, Michiel Ch. zv. P.W.G. de Jong en W.J. van Eerten, Niels zv. A.V. Bouman en E.M. Veltman, Nicola M.J. dv. B.A.A. van der Meer en J.F.C. Elgershuizen, Daniël J.O. zv. O.B.M. Meijer en H.J. van Kempen, Francisca Ch.W. dv. A.B. de Graaf en E.A.M.W. Evers, Randa dv. M. Kasim Ragab eri Y.L. Volders, Daphne P. dv. A.J. de Wit en M. van Wijk. VOORSCHOTEN - Ondertrouwd: C.Th. van Veen met B.N.N. Heeg, M. de Bode met C.J.M. Remmerswaal, C. Heeren met C. Noordervliet. VOORSCHOTEN - Gehuwd: R.J. Stoeltie met Th.J. van Duijvenvoorde. VOORSCHOTEN - Overleden: T. Lemstra 78 jaar, W. Bonte w.v. Goedraad 83 jaar, C.J.B. Wenting ev. Boekkooi 71 jaar, R. Smink ev. van Lierop 84 jaar, F.V.J. van den Berg 68 jaar. WARMOND "Zes ouderen maken op dit moment ge bruik van de boek-aan-huis-service. Set is inderdaad niet zo druk, maar door wat publiciteit aan deze vorm van dienstverlening te geven denken we dat de groep die ervan gebruik maken iets kan groeien", zegt H.J. Heijmenberg, secretaris van de Stichting Openbare Bibliotheek War mond. De boek-aan-huis-service is spe ciaal bedoeld voor mensen die niet mobiel genoeg zijn om zelf boeken te komen halen. Een bibliotheek medewerkster brengt de gewenste boeken daarom thuis. Hoewel het geen storm loopt bij de dienst die de Warmondse bibliotheek bijna anderhalfjaar geleden in het leven heeft geroepen, vindt Heijmenberg dat de speciale service voor oude ren, langdurig zieken en invaliden een belangrijke functie vervult. "De sociale contacten voor de groep ouderen die van de dienst ge bruik maken zijn minstens zo be langrijk als het lenen van een boek. De mensen vinden het heerlijk als er iemand op bezoek komt om een boek langs te brengen. Je haalt sommige ouderen zo een beetje uit hun isolement". Heijmenberg vertelt dat de boek- aan-huis-service in oktober 1987 is begonnen. Het initiatief ertoe kwam van de Stichting Welzijn Ou deren Sassenheim-Warmond die een startsubsidie van 3000 gulden beschikbaar stelde. Daarvan wer den onder meer enkele groot-let- terboeken aangeschaft, werd een kaartsysteem opgezet en werden voorlichtingsfolders gedrukt. Daarnaast werden enkele jaar abonnementen op bladen geno- Vooraf is via de Bond van Oude ren geïnventariseerd welke boeken en bladen het meest werden gele zen door de voornaamste doel groep, de 55-plussers. "Daaruit kwam naar voren dat hobbyboe- ken, zoals op het gebied van tuinie ren, erg aansloegen. Ook boeken over bloemen en planten waren po pulair evenals alles wat te maken heeft met het Koningshuis. De abonnementen op bladen stemden we op deze voorkeuren af'. Burenhulp Hoe gaat de huis-aan-huis-service nu precies in zijn werk? Wie voor de dienst in aanmerking wil ko men, belt tijdens de uitleenuren op naar de bibliotheek. Medewerkers nemen vervolgens contact op met I. Oosterzee, een van de 16 vrijwilli gers die de Warmondse bibliotheek draaiende houden. Zij brengt een bezoek aan de geïnteresseerde en bespreekt de wensen. Volgens Heijmenberg is elk gen re beschikbaar. "Wat wij niet in huis hebben kan worden aange vraagd bij de Provinciale Biblio theek Centrale (PBC). Daar kan men over alle werken beschikken die de openbare bibiotheken in voorraad hebben". Aan de hand van de verlanglijstjes brengt Oos terzee de gewenste lectuur en haalt - in principe na drie weken - de boe ken op. Heijmenberg denkt dat niet zo veel ouderen gebruik maken van de boek-aan-huis-dienst doordat de buren- en familiehulp in een kleine gemeenschap als Warmond nog vrij groot is. Daarnaast maken de drie bejaardentehuizen in War mond gebruik van wisselcollecties. Via de Provincale Bibliotheek Cen trale krijgen de tehuizen een col lectie boeken die om de zoveel tijd wordt ingewisseld voor een nieuwe lading leesmateriaal. Heijmenberg wijst erop dat de wisselcollectie kleiner is dan het aanbod dat via de boek-aan-huis-service kan worden aangevraagd. "Door het contract dat wij met de PBC hebben afge sloten kan elk gewenst boek wor den aangevraagd. Dat kost de lezer een klein bedrag, twee kwartjes per boek". Dit jaar krijgt de bibliotheek geen subsidie meer van de Stichting Welzijn Ouderen. Dat heeft volgens de secretaris van de stichting in de eerste plaats te maken met de ge ringe ruimte die er voor de aan schaf van nieuw materiaal beschik baar is. Ook de meeste abonne-

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11