Bedrijven bereid te betalen voor milieu Van der Zwan verkeek zich op de klus Federatie wegvervoer valt uiteen KNOV-enquête onder 5000 ondernemers: Nederland 'waarnemer' bij bouw kweekreactor Financiën: haast met winstregelingen onnodig Binnenschipper beboet wegens Granaria-actie Vendex-topman niet terug naar universiteit WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 ECONOMIE PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - Driekwart van de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf is be reid extra kosten te maken voor het milieu. Zij vinden dat de Nederlandse overheid koplo per in Europa moet zijn als het om milieubeleid gaat, zo blijkt uit een enquête onder 5000 ondernemers. DEN HAAG (GPD) - Nederland en het Energieonderzoek Centrum Nederland (ECN) zijn betrokken bij een tot nu toe geheim plan van een aantal Westeuropese landen om gezamenlijk een kernreactor te bouwen die zelf nieuwe brandstof aanmaakt terwijl energie wordt op gewekt. De plannen voor de bouw van deze zogenoemde kweekreac tor worden vandaag in de Duitse hoofdstad Bonn getekend door vertegenwoordigers van West- duitsland, Frankrijk, Italië, Groot- Brittannië en België. Een woordvoerder van minister De Korte (economische zaken) deelde gisteravond mee dat ons land 'als waarnemer' bij de miljar denovereenkomst is betrokken. Datzelfde geldt voor ECN. Verte genwoordigers van het ministerie noch het onderzoekscentrum heb ben de vandaag gesloten komst echter mede getekend. Er is ook geen sprake van dat een actie ve betrokkenheid bij het project zou zijn toegezegd, aldus de zegs man van economische zaken. Het contract voor de bouw van de nieuwe kweekreactor geldt in de eerste plaats onderzoeksinstel lingen op energiegebied in de be trokken landen. Ook nationale in dustrieën die zich op energie- en kerngebied bewegen zijn bij de overeenkomst betrokken. Uit gangspunt voor het akkoord vormt de omstreden kweekreactor in het Duitse Kalkar. Deze reactor is nog steeds niet in bedrijf. De deelnemers aan komst van Bonn beschouwen Kalkar als een onderzoeksreactor. Het is de bedoeling dat een nieuw te bouwen kweekreactor echt een volwaardige kernreactor wordt. Waar de nieuw te bouwen kweek reactor wordt neergezet staat nog niet vast. Ook is nog onbekend welk vermogen de installatie zal hebben en wanneer de kerncentra le in gebruik wordt genomen. Vast staat dat het principe dat in de kweekreactor Kalkar is toege past te kostbaar en daarmee on bruikbaar is. Verschillende landen werken al samen in een kweekre actor in Frankrijk die bekend staat als Super Phenix 1. De Fransen hebben al eerder te kennen gege ven met een tweede Super Phenix- reactor te willen starten. Kweekreactoren hebben als voordeel dat de stroomproduktie niet afhankelijk is van nieuw aan te kopen uranium zodat de stroom- prijs ook onafhankelijk van de marktprijs voor deze brandstof vast te stellen is. Hierdoor zou een zeer stabiele stroomprijs gegaran- deert kunnen worden. Tot nu toe is nog geen echt lonende kweekreac tor gebouwd. Zoals bekend bestaat er in ons land grote weerstand te gen de bouw van meer kerncentra les. Plannen om in ons land een kweekreactor neer te zetten zijn er niet. Deze resultaten maakte voorzitter Jan Kamminga van het Koninklijk Nederlands Ondernemers Ver bond gisteren bekend. Bijna een derde van de ondervraagde onder nemers vindt dat dë" te maken milieukosten volledig in de kost prijs moeten worden doorbere kend. Tweederde van hen geeft aan dat behalve de klant ook de produ cent voor de kosten moet opdraai en. Volgens de ondernemers heeft de overheid ook haar verantwoor delij khéid. Afspraken tussen overheid en ondernemers ten behoeve van het milieu moeten minder vrijblijvend zijn, zo meent Kamminga. In som mige gevallen gaat het niet veel verder het uitspreken van goede bedoelingen. "Maar ze zouden al gemeen verbindend moeten wor den verklaard en dan moet het midden- en kleinbedrijf er wel uit drukkelijk bij worden betrokken". Bij het KNOV zijn 86 branches aangesloten, waaronder die van au- tospuiters, garages en metaal- en aanverwante industrieën, waar men veel met milieuzaken van doen heeft. Het onderzoek wijst uit dat zes van de tien ondernemers die milieubelastende activiteiten verrichten vrijwillig maatregelen treffen. DEN HAAG (ANP) - De wens van de politieke voormannen van CDA en VVD om haast te maken met voorstellen voor een winstdelings- regeling is nergens voor nodig.In- dividuele werknemers, kunnen nu al, op eigen verzoek, gebruik ma ken van een winstdelingsregeling, die fiscaal wordt ontzien, zo heeft het ministerie van financiën laten weten. Bij de werkgever die nu al een winstdelingsregeling heeft getrof fen kan de werknemer per jaar maximaal 750 gulden vrij van be lasting en premieheffing op een speciale, geblokkeerde spaarreke ning storten. Het bedrag moet min stens zeven jaar op die spaarreke ning blijven staan. Tussentijds opnemen van het geld kan alleen in bijzondere om- Staatslening 7% AMSTERDAM (ANP) - Op 21 fe bruari staat de inschrijving open op een 7 procent tienjarige staatsle ning. De storting op deze lening moet op 15 maart plaatsvinden. De 7 procents lening 1989/1999 kan tussentijds niet worden afgelost, zo heeft het ministerie van financiën meegedeeld. Omvang vtfn de lening en de uit- giftekoers zullen zoals gebruikelijk direct na de inschrijving worden bekendgemaakt. Het wordt de der de lening voor de dekking van de financieringsbehoeften in 1989. Eerder haalde de staat voor dit jaar in totaal 7,7 miljard gulden uit de markt. De vorige twee leningen droegen een rente van achtereen volgens 6,5 procent en 6,75 pro cent. WINDTURBINES - In het ste delijk gebied van Amsterdam is plaats voor minstens zestig, wind turbines. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerd rapport van de Inter facultaire Vakgroep Milieukunde van de Universiteit van Amster dam. Het Energiebedrijf in de hoofdstad heeft bij wijze van proef twee windturbines draaien, een in Durgerdam en een in Öostzaan. Dit jaar wordt dat aantal uitgebreid met een turbine aan het Noord- Hollandkanaal. Economie kort Supergeleiding Het Nederlandse Akzo NV is het eerste niet-Amerikaanse bedrijf d.at in de VS een patent heeft ver worven voor supergeleiding. Het is gisteren toegekend-voor een pro- duktieproces voor de aanmaak van een supergeleidend poeder van ba rium, koper en yttrium. Benzine De prijzen van benzine en diesel gaan morgen met respectievelijk één en twee cent omlaag. De meest voorkomende prijzen aan de zelf- tankstations komen daarmee op 160 cent voor een liter super, 153 voor een liter loodvrije superbenzi- ne en 84,8 cent voor een liter diesel. Bulgarije In Bulgarije is door een groep intel lectuelen en artiesten in de stad Plovdiv voor het eerst een onaf hankelijke vakbond opgericht. De bond heeft zich ter registratie ge meld bij de autoriteiten. Het West- duitse radiostation Deutsche Welle zei dat de naam van de nieuwe bond Podkrepa (steun) is. DSM-aandelen PvdA-kamerlid Wöltgens wil we ten wie er feitelijk verantwoorde lijk is voor de uitgifte van DSM- aandelen tegen een te lage koers. Het kamerlid heeft hierover schrif telijke vragen gesteld aan de minis ters De Korte (economische zaken) en Ruding (financiën). Hij meent dat de schatkist meer dan 100 mil joen gulden is misgelopen door de te lage koers. standigheden. Ëen bijkomende voorwaarde is wel dat het gaat om een winstdelingsregeling die echt afhankelijk is van de geboekte winst; is er geen winst, dan volgt ook geen winstdelingsuitkering aan de werknemer. Naast de fiscale winstdelingsre geling bestaan nog premiespaarre gelingen en spaarloonregelingen die.door de fiscus eveneens wor den ontzien. Minister Ruding van financiën en zijn collega De Ko ning van sociale zaken en werkge legenheid zijn al maanden bezig deze drie bedrijfsspaarregelingen in elkaar te schuiven en om te bou wen tot één winstdelingsregeling die voor zowel werkgever als werk nemer financieel aantrekkelijk is. Bij de premiespaarregeling geeft de werkgever de (individuele) werknemer een extra, belasting vrije premie op een deel van het loon dat op een geblokkeerde spaarrekening wordt gezet. Die premie beloopt 50, 100 of 200 pro cent, afhankelijk van de looptijd waarin het geld niet mag worden opgenomen (van vier tot tien jaar). Per jaar wordt maximaal 750 gul den aan spaarpremie vrijgesteld van belasting en sociale premiehef fing. De spaarloonregeling geldt voor een bedrijf of bedrijfstak. Van het loon van elke werknemer wordt een deel van zijn bruto-inkomen als spaarloon voor zeven jaar op een geblokkeerde rekening ge stort. De werkgever kan daarop een spaarloonbijdrage storten, of zelfs het gehele spaarloon. Dat spaarloon is vrijgesteld van loon- en inkomstenbelasting en sö- cial^premieheffing. De werkgever is alleen een belasting van 15 pro cent verschuldigd. De regeling 'geldt voor een spaarloon tot een kleine vijftienhonderd gulden per Ook geeft de meerderheid van de ondervraagde ondernemers aan dat op meer artikelen statiegeld moet worden ingevoerd om de hoe veelheid afval te verminderen. Wei nigen zijn er op tegen dat voor schriften worden gegeven om de toegestane hoeveelheid afval per produkt, zowel wat het gebruik be treft als de vervaardiging, te beper ken. Men wil verder dat er een wet telijk milieukeurmerk komt. De KNOV-voorzitter betoogde dat de overheid ook een taak heeft producent en consument te stimu leren tot de keuze voor milieu vriendelijke produktieprocessen en produkten. Hij denkt daarbij aan belastingvoordeel voor bedrij ven die investeren in milieuvrien delijke technologieën. Wat de consument betreft denkt, het KNOV aan verlaging van de be lasting op milieuvriendelijke pro dukten. Als daardoor meer mensen deze produkten kopen dan kunnen de produktiekosten omlaag. Dit kan leiden tot lagere prijzen, wat deze produkten weer aantrekkelij ker maakt voor de consument. Kamminga vindt dat een speciaal btw-tarief voor dergelijke produk ten op zijn plaats zou zijn, in EG- verband. Noodzakelijk is verder dat zowel ondernemers als werknemers qua milieukennis worden bijge schoold. Kamminga bepleit daar voor geld tè gebruiken dat de rege ring heeft toegezegd voor scholing, in ruil voor het afschaffen van be- drijve'nsubsidie wir. BOVENKARSPEL Medewerkers legden gisteren de laatste hand aan de inrichting van de 56-ste Westfriese Flora. Minister Nijpels verrichtt vanochtend de opening. In zijn toespraak sprak hij zijn zorg uit over de met de grote uitbreiding van de bollenteelt in Noord-Holland en Westr Friesland gepaard gaande milieuproblemen. Nijpels vrees een toeneming van het gebruik van bestrijdingsmiddelen. (foto anp> ARNHEM (GPD) - Een 26-jarige schipper uit Rotterdam die betrok ken was bij de onlusten rond het Granariatransport op 24 mei vorig jaar bij de sluizen bij Tiel, is van morgen door de Arnhemse politie rechter mevrouw mr. A. Schim- melpenninck-Mulder veroordeeld tot een boete van 500 gulden. Offi cier van justitie mr. A. P. Besier had een week voorwaardelijk en 1000 guden boete geëist. De man zou volgens officier van justitie mr. A. P. Besier tijdens de actie bij de Prins Bernhardsluizen met een aluminium staaf op een boot van de rijkspolitie hebben geslagen en water naar ME'ers hebben gespo ten. De zaken tegen 14 andere betrok ken schippers zijn op verzoek van de verdediging aangehouden. Deze wil namelijk opheldering over de vraag of minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) inderdaad heeft toegezegd dat de schippers die bij de Granaria-onlusten betrokken waren, niet zouden worden ver volgd. Voor dertien binnenvaartschip pers is deze vraag van belang. Zij hebben vorig jaar mei actie ge voerd tijdens het omstreden Gra- Cao-overleg blokkeerde nauwere samenwerking DEN HAAG (GPD/ANP) - De Fe deratie Wegvervoer, waarin de or ganisaties van beroepsgoederen- vervoerders KNVTO, NOB Weg transport, KVO en PCB samen werkten, is uiteengevallen. Eigenlijk is dat al op 27 januari gebeurd, zo deelde directeur W. Hallmans van de NOB gisteravond mee. Op die dag liet de KNVTO, de organisatie van grote transporton dernemers, weten een gereedlig gende overeenkomst v samenwerking niet te willen dertekenen. Doel van komst was het omvormen van de Federatie Wegvervoer van een ad vies- tot een beleidsorganisatie, die bindende cao-afspraken zou kun nen maken. Tijdens de cao-onderhandelin gen begin februari verscherpten de tegenstellingen tussen KNVTO en de overige drie organisaties binnen de Federatie Wegvervoer zich nog, aldus Hallmans. Een lijmpoging is daardoor onmogelijk geworden. De KNVTO stelde aan het eind van die onderhandelingen de overige werkgeversorganisaties een ul timatum, waardoor deze min of meer werden gedwongen een nachttoeslag in de cao te accepte ren. Kern van het probleem is eigen lijk dat 'het wegvervoer' niet be staat, zeker op sociaal gebied. Er zijn grote ondernemingen met hon derden vrachtwagens en er zijn kleine bedrijfjes die twee of drie wagens op de weg hebben. Er zijn groentevervoerders, die binnen de kortste keren met hun bederfelijke waar op de plaats van,bestemming moeten zijn en bedrijven die gespe cialiseerd zijn in gevaarlijke stof fen. Er zijn landelijke en internatio naal werkende bedrijven. Wat zich verzamelt onder de naam wegver voer is in feite een net zo bonte groep bedrijven als de klein- en de grootmetaal samen. Op een aantal terreinen hebben al die ondernemingen gelijke be langen. Als het gaat om belastin gen, accijnzen, vergunningen, grensbepalingen, wegen en infra structuur zijn er zeker ook af en toe tegenstellingen, maar juist op het sociale terrein liggen de problemen erg duidelijk. Een bedrijf met twee wagens merkt een stijging van de loonkosten sterker dan een grote, industrieel georganiseerde onder neming. Daar lag tijdens de afgelopen cao-onderhandelingen de kern van het conflict en daar heeft die al eer der gelegen. De NOB is bij een vori ge cao-onderhandèling ook al eens uit het samenwerkingsverband ge stapt. Wie de onderhandelingen vo rige week meemaakte, was er toen verbaasd over dat de vier werkge versorganisaties toch nog geza menlijk aan een tafel te krijgen wa ren. De NOB voelt zich achteraf dan ook onaanvaardbaar onder druk gezet door de grote vervoers bedrijven, verenigd in het KNVTO. Binnen die organisatie ging men er begin deze week al vanuit dat de huidige cao wel eens de laatste zou kunnen zijn die voor de hele be drijfstak geldt. "Het is bepaald niet ondenkbaar dat er volgende keer cao's op voor bepaalde sectoren worden afgesloten. Bijvoorbeeld voor de groenterijders uit het West- land of de werknemers van distri butiecentra", aldus woordvoerder Coen Sleddering. Zijn leden zijn best bereid socia le rust in de bedrijfstak te kopen met een beter beloningssysteem: "Maar voor onze bedrijven is een procent loonstijging maar margi naal vergeleken met de kosten van de verhoging van de dieselaccijns die er komt in het kader van de Eu ropese vrije markt. Dat gaat om procenten, en daar maakt men zich echt zorgen over". Grote verliezers van het conflict zullen mogelijk de chauffeurs in de kleinere bedrijven worden. Als de bonden met iedere werkgeversor ganisatie apart moeten gaan onder handelen, is de kans op een goede cao in de kleine transportonderne mingen waarschijnlijk nog kleiner dan tot nu toe. DEN HAAG - Heeft prof. dr. Arie van der Zwan zich bij Vendex ver keken op de klus of heeft hij het ge vecht om de macht binnen het fa miliebedrijf gewoon verloren? De top van het Vendex-concern houdt de kiezen stijf op elkaar, maar de meeste aanwijzingen lijken de stel ling dat Van der Zwan in het stof bvijt te ondersteunen. Het vertrek per 1 juni aanstaande van de aan vankelijke 'kroonprins' van dr. An ton Dreesmann, vervolgens de 'kil le saneerder' van de V&D waren huizen en tenslotte de 'professor' die in het economenblad ESB de vakbeweging oproept tot het stel len van looneisen, zal de gemoede ren nog even bezig houden. door Marien van den Bos Kort na de mededeling van de raad van commissarissen van Ven dex, dat het gevraagde ontslag van Van der Zwan op 'de meest eervol le wijze zal worden verleend' neemt de professor-ondernemer 'alleen uit beleefdheid de telefoon op'. Op de reden voor zijn on|tslag wil hij echter absoluut niet ingaan. Terug naar de universiteit mis schien? "Ik geef nog steeds les aan een universiteit (de Erasmus Uni versiteit Rotterdam), maar dat is niet de weg die ik ga". Waarna hij even beleefd de telefoon weer op hangt. Wat er precies is gebeurd na de openlijke machtstrijd van afgelo pen zomer tussen de man die Van der Zwan begin 1988 binnenhaalde als zijn opvolger, dr. Anton Drees mann, en de voormalige oprichter van Nieuw Links in de PvdA, de professor economie en bankier bij de Nationale Investerings Bank (NIB), blijft een kwestie van gis sen. De centrale ondernemings raad (cor) van het concern is giste ren wel ingelicht door president- commissaris Van Driel, de tijdelijk voorzitter van de directie Verhoef en ook door Van der Zwan. Maar cor-voorzitter Nathans heeft ge heimhouding beloofd. Grafzerk Na het conflict tussen Dreesmann anp) en Van der Zwan over de reorgani satie bij de V&D warenhuizen van afgelopen zomer, leek Van der Zwan het pleit in eerste instantie te hebben gewonnen. De raad van commissarissen, die in een struc tuur-vennootschap als Vendex in feite de hoogste macht heeft, slaag de er in alleenheerser en grootaan deelhouder Anton Dreesmann in de positie van vice-president van hun toezichthoudende raad te ma noeuvreren. Van der Zwan bleef vice-president van de uitvoerende raad van bestuur en kreeg tijdelijk commissaris en oud-directeur Ver hoef boven zich, tot medio 1990. Inzet van het conflict vormden de 1400 ontslagen die nodig zouden zijn voor het gezond maken van de warenhuisketen V&D, de baker mat van het concern dat inmiddels vele landsgrenzen en ook grenzen van de detailhandel had overschre den. Van zijn ziekbed liet Anton Dreesmann afgelopen zomer we ten 'zich aan zijn grafzerk omhoog getrokken te hebben' en de ge dwongen ontslagen onverant woord te vinden. Na veel vijven en zessen, dreigementen van de bon den en oproepen van de aandeel houders (de families Vroom en Dreesmann) zijn de gedwongen ontslagen uiteindelijk van tafel ge gaan en werd met hangen en wur gen een sociaal plan met de bonden afgesproken. Een sociaal plan waar eigenlijk ook weer niemand tevreden over is. Cor-voorzitter Nathans stelt nu dat de ontslagen weliswaar van ta- ,fel zijn, "maar niet het aantal ar beidsplaatsen dat komt te verval len". Voor de Dienstenbonden is het inmiddels duidelijk dat de cij fers van de warenhuizen over 1988 zeker niet gunstiger zijn dan die over 1987, toen een verlies van 36 miljoen werd geboekt. Eind vol gende week is hierover overleg met de nieuwe manager van de waren huizen, oud Bijenkorf-directeur Kessels. Twijfel Een familielid van het Vroom en Dreesmann-imperium houdt het er dan ook op dat Van der Zwan in middels is gaan twijfelen aan de be stuurlijke kwaliteiten binnen het concern en de mogelijkheden daar iets aan te veranderen. "Van der Zwan is zeker een man die een uit daging aanneemt, maar heeft zich daar kennelijk op verkeken. Dan kun je er maar beter mee ophou den", aldus het familielid dat ano niem wil blijven. In vakbondskringen heeft Van der Zwan zich niet zo geliefd ge maakt en de reacties daar zijn meer van 'het schouder ophalen'. "Dat gaat wel vaker zo na conflicten bin nen een bedrijf. Eerst blijven ze en later stappen ze toch op", aldus be stuurder Van Maarseveen van de NCHP. Kos, van de Dienstenbond CNV, sluit niet uit dat het tumult binnen dochterondernemingen als het uitzendbureau Vedior en het vertrek van de directeuren daar een rol hebben gespeeld bij de be slissing van Van der Zwan. "Het ziet er naar uit dat hij het gevecht zeker niet heeft gewonnen", aldus Kos. Wat Van der Zwan gaat doen blijft al met al onduidelijk. Zeker niet terug naar de universiteit,'zegt hij zelf. "De markt verkennen", suggereert cor-voorzitter Nathans. Weg uit zijn woonplaats Scheve- ningen ligt al helemaal niet in de bedoeling, verzekeren omwonen den in de betere Haagse villabuurt waar Van der Zwan zijn intrek heeft genomen. Of de Raad van Commissarissen inmiddels maatregelen heeft geno men om de continuiteit van de lei ding van het bedrijf veilig te stel len, zal spoedig blijken. "Als dat niet het geval is, is die Raad ook geen knip voor de neus waard", al dus Kos. Feit is wel dat de Raad van Bestuur nog altijd een vacatu re voor een van de vijf plaatsen kent en er nu weer een lid vertrekt. "Mensen van dat niveau liggen ook niet voor het opscheppen", aldus Van Maarseveen. "Maar het is wel hoog tijd voor één of twee nieuwe leiders van a-transport van Rotterdam na^r Wageningen. Volgens Bak ker-Schut en Mastenbroek zijn er nog te veel onduidelijkheden over wat zich op 24 mei vorig jaar bij de Prins Bernhardsluizen bij Tiel heeft afgespeeld. De advocaten willen daarom dat er nog enkele ge tuigen worden gehoord. Ook wil len zij dat video-opnames worden bekeken die tijdens de actie zijn ge maakt. Politierechter Schimmelpen- ninck-Mulder heeft de zaken tegen 13 schippers terugverwezen naar de rechter-commissaris voor nieuw onderzoek. Twee van hen moeten nu op 9 mei weer voor de politierechter verschijnen. De 10 cliënten van mr. Bakker-Schut ko men'op 30 mei voor. FNV staat achter looneisen van bonden in de gezondheidszorg DEN HAAG (GPD) - De vakcen trale FNV staat pal achter de loon eisen, die de bonden hebben ge steld voor de verpleegkundigen in de ziekenhuizen. Indien nodig zul len zelfs de stakingskassen worden gebruikt ter ondersteuning van de acties. Dit zei FNV-voorzitter Jo- han Stekelenburg vanmorgen voor de VARA-radio. Er worden acties in en buiten de ziekenhuizen ver wacht, hoewel niet duidelijk is hoe die er uit zullen zien. De bonden hebben vijf procent loonsverhoging geëist. Stekelen burg erkende dat het een ongebrui kelijk getal is ten opzichte van de eisen in de andere sectoren. Maar hij kan zich goed voorstellen dat een inhaaloperatie wordt verlangd, gezien de opgelopen loonsachter- stand en toegenomen werkdruk. De actievoerende verpleegkundi gen willen in twee jaar 12 procent achterstand teniet doen. De vier betrokken vakbonden besloten maandag hun eisen aan te scherpen. De werkgeversvereni ging, de Nationale Ziekenhuisraad, spreekt van 'onmogelijke' eisen, die niet kunnen worden ingewil ligd. De operatie kost 150 miljoen. De ziekenhuizen stellen dat ze met de rug tegen de muur staan. Zij zitten vast aan budgetten die elk jaar van overheidswege worden vastgesteld. Het kabinet heeft slechts 0,32 procent loonruimte be schikbaar gesteld voor dit jaar. De cao voor het ziekenhuiswezen, die, per 1 april afloopt, betreft ruim 200.000 werknemers. Behalve voor verpleegkundigen en verzorgen den geldt deze overeenkomst voor alle andere werknemers in de zie kenhuizen, verpleeghuizen, psy chiatrische instellingen en inrich tingen voor zwakzinningenzorg. BARENTSZZEE - Shell heeft voor het eerst olie gevonden in de Barentszzee, maar het is nog niet duidelijk of het- om een winbare hoeveelheid gaat. De komende twee weken zal er dieper worden geboord en daarna zullen er pro- duktieproeven worden gedaan, zo heeft het Noorse Oliedirectoraat gisteren bekendgemaakt. De op sporing van olie in de Barentszzee begon aan het begin van de jaren tachtig. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7