rIUi 'Nieuw talent krijgt geen kans meer' INGEN Meeste Nederlanders vóór commerciële tv ^Rob de Nijs op de bres voor de Nederlandse muziek Oude schepen PTT Post komt op 11 april met een serie van drie zomerpostze- gels waarop oude scheepstypen staan afgebeeld. De zegels heb ben een frankeerwaarde van 55* 65 en 75 cent en een bijslag van 30 of 35 cent. De opbrengst van de bijslag gaat naar instellingen in de sociale en culturele zorg. Op de zegels staan een boeier, een botter en een klipper, aldus de PTT. Bordeel naar beurs Het grootste legale bordeel in de VS, de Mustang Ranch in Reno, in de staat Nevada, is te koop. Ei genaar Joe Conforte heeft toe stemming gekregen om voor 23,5 miljoen dollar aan aandelen aan te bieden op de aandelenbeurs. Conforte verwacht dat binnen een maand alle aandelen zullen zijn verkocht. Vrijdag werd toe stemming gegeven het 105 bed den tellende bordeel via de beurs te verkopen. De aandelen zullen tegen 20 dollar per stuk worden aangeboden. Conforte verwacht 18 miljoen dollar voor de Mustang Ranch te zullen krijgen, maar voegde daaraan toe dat het grootste deel van de opbrengst naar de fiscus zou gaan. Joe en Sally Conforte bouw den hun ranch eind jaren vijftig, toen protitutie nog werd ge doogd in Nevada, om tot bordeel. In 1971 kregen ze officieel toe stemming voor hun lustoord op 15 kilometer ten oosten van Re no. Sindsdien is vrijwel overal in Nevada prostitutie toegestaan. Oudste vliegtuig De KLM nam gisteravond af scheid van haar oudste nog in dienst zijnde vliegtuig: de DC-9- 15. Dit toestel vloog nog één keer op en neer naar Frankfurt. Het vliegtuig, de PH-DNC, heeft in totaal 23 jaar voor de KLM gevlo gen. In die tijd maakte de 'Luxem burg' 40.000 vlieguren en evenzo veel starts en landingen. Het toe stel is verkocht aan de Ameri kaanse leasemaatschappij Uni ted Aircraft Services. Na het ver trek van de DC-9-15 resteert de KLM nog een tweetal DC-9-30's. Ook deze vliegtuigen zijn in middels verkocht. Rond 1 maart maakt de KLM de allerlaatste vlucht met een DC.-9 op het tra ject Moskou-Warschau-Amster- dam. Dan is het DC-9-tijdperk van onze nationale luchtvaart maatschappij definitief voorbij. Bij de KLM vlogen indertijd 26 DC-9's. De vliegtuigen zijn ver vangen door de Boeing 737 en de Fokker 100. Sportvisser Lembert Lem- mens, snoekspecialist bij uit stek, beleefde maandag de ver- rasssing van zijn leven toen hij een 75 centimeter lange zalm forel uit de Maas viste. Volgens deskundigen wil dit echter nog niet zeggen dat de Maas een schone rivier is. Voor aspirant zalmforelvagers: de stek is in de Maas bij Roosteren. (foto ANP) ZEIST (GPD) - Rob de Nijs als Don Quichotte. Geen podiumcreatie van de populaire zanger uit Bosch en Duin, maar een soort vrijwillige deeltijd baan. Als veteraan met recht van spreken trekt hij in zijn eentje feller dan ooit ten strijde tegen de verloedering van het mu zikale produkt van eigen bodem. „Iedereen klaagt, maar doet ook het meteen in zijn broek als er om actie wordt gevraagd. Er ge beurt dus helemaal niets, dat ter wijl we intussen al in een bijzon der gevaarlijke situatie zijn aan geland. Waar ik dan nog op durf te hopen? Op het ontstaan van een brede discussie onder de mensen, die nog in staat zijn om iets voor het Nederlandse pro dukt te ondernemen", betoogt Rob de Nijs. Hans van Willigenburg gaf hem onlangs anderhalve minuut televisie-zendtijd om zijn gal te spuien. Veel te weinig uiteraard om alle kanten van zijn stok paardje te belichten. „Waar ik bijvoorbeeld helemaal niet aan toe ben gekomen is het feno meen videoclip. Hier moeten we het doorgaans ook al zonder die weg naar het publiek stellen, om dat een beetje clip al gauw zo'n 50 tot 100 duizend gulden kost. Dat maakt ons juist nog afhanke lijker van de radio". En dat belangrijke medium laat de Nederlandse artiest danig in de steek, meent Rob de Nijs. „We hebben in dat land nooit uit geblonken in chauvinisme en dat is in zekere zin maar goed ook, want dat kan weer leiden tot na tionalisme en nog veel erger. Maar, een beetje meer waarde ring voor het eigen culturele goed, een beetje meer trots, is Rob de Nijs: felle eenmansactie tegen de verloedering v produkt van eigen bodem... toch onderhand dringend ge wenst. Want, als we op deze voet doorgaan, zullen er op een kwaaie dag helemaal geen platen meer worden gemaakt. Ik doel dan niet op de categorie com merciële artiesten zoals BZN en Koos Alberts, die altijd wel ge draaid en verkocht zullen. Nee, het gaat om hen die zich niet bij voorbaat op de gebaande paden begeven, die bezig zijn om hun grenzen te verleggen". AMSTERDAM (ANP) - Een meerderheid van de Neder landse bevolking is voor in voering van commerciële tele visie volgens het plan van de drie ATV-omroepen en vier EPTV-iiitgeverijen. Uit een representatieve steekproef van het NIPO on der 1.010 Nederlanders is ge bleken dat 55 procent van de ondervraagden voor dit plan is en 38 procent tegen en dat 7 procent hierover geen mening heeft. Het NIPO heeft het on derzoek gehouden in op dracht van de drie omroepen AVRO, TROS en Veronica en de vier uitgeverijen Elsevier, Perscombinatie, Telegraaf en VNU. Uitgesplitst naar lidmaat schap van ATV-omroep, NKV-omroep (NCRV, KRO, VARA) en naar politieke voor keur, blijkt dat 70 procent van de ATV-leden voorstander is en 24 tegen. Van de NKV-le- den is 51 procent tegen en 40 procent voor. Naar politieke gezindheid gemeten is alleen een kleine meerderheid van het CDA (49 procent) tegen en 44 procent voor. Doofpot Zelf stak de inmiddels 46-jarige zanger enkele maanden geleden weer eens zijn nek uit met 'We reldwijd Een Stem'. Bij Engelse muziekuitgevers en platenmen- sen oogstte hij er volop compli menten mee, maar in eigen land verdween het prestigenummer pijlsnel in de doofpot. „In Enge land vonden ze het hypermo dern, vergeleken ze me prompt met Peter Gabriel en zijn ze ra- zendbenieuwd naar de vertaalde versie. Wat je hier alleen maar te horen kreeg was dat er een beat ontbrak. Dat lied is dus niet eens op de radio te horen geweest. Geen play-list houdt in geen tip- parade en dat betekent weer dat de handel die single niet eens in koopt. Mijn vaste fans hebben die plaat daarom niet eens kun nen kopen. Zover zijn we al, je krijgt niet eens meer de kans om je produkten te etaleren". Om mogelijke misverstanden te voorkomen, stelt Rob de Nijs nadrukkelijk dat hij eerder voor anderen opkomt dan voor zich zelf. „Kijk, ik maak al meer dan een kwart eeuw platen. Van elk album dat er uitkomt worden er altijd wel 40.000 tot 60.000 exem plaren verkocht. Alleen, heb ik een grote hit, dan loopt die afzet wel snel door tot 125.000 stuks. In zo'n geval verdien ik best aar dig, waar ik niet vies van ben, maar wat evenzeer telt: die extra verkoop geeft de maatschappij de ruimte om nieuwe talenten een kans te bieden. Op dit mo ment gebeurt dat dus helemaal niet meer". Diefstal De langzame teloorgang van Ne derland Muziekland ('Ik ken tekstdichters die echt geen droog brood meer kunnen ver dienen!') wordt nog eens bevor derd door het stilaan toegeno men thuiskopieën, weet Rob de Nijs. „Als van Elton John of Sting een album twintig keer wordt gekopieerd, dan is dat voor hen een gevoelig verlies, maar ze blijven evengoed miljo nair en kunnen hun gang blijven gaan. Voor ons, met onze kleine markt, is zoiets echter heel ver velend. Vooral voor hen, die niet direct aan zakken vullen den ken". "En waar draait het straks on herroepelijk op uit? Op een situ atie, waarin er helemaal geen geld meer is voor de betere Ne derlandse muziek. Het publiek beseft dat niet. Het heeft er ook absoluut geen benul van dat ho me-copying gewoon een vorm van diefstal is. Voor alles moet betaald worden, maar muziek mag men zich gewoon toeëige- nen. Alsof die niet eerst door an deren bedacht, uitgevoerd en op genomen moet worden". „Ik moet wel toegeven: wijs je de mensen erop, dan tonen ze meestal begrip, zijn ze best be reid om meer voor hun bandjes te betalen. Dat laatste gebeurt al leen veel te weinig. Met name de fabrikanten van dat spul zouden toch wijzer moeten zijn, al was het maar omdat er straks niks in teressants meer te kopiëren valt. Je hoort ze echter niet. De grote Basf-en van deze wereld, die wel stiekemweg het milieu aan het vervuilen zijn; stellen zich braaf aan de zijde van de prijsbewuste consument op". Vrijwel alle collega's vinden hem dapper, maar houden zich liever koest. Ervan uitgaande dat er toch niets te veranderen valt en dat te veel kritiek slechts na delige gevolgen kan hebben. „Ach, ze hebben allemaal boter op hun hoofd. Je hoort niets an ders dan jammeren, maar als ze een disc-jockey van importantie zien likken ze zijn hielen. Kots misselijk word ik van hun slappe houding", verzucht Rob de Nijs. „Maar, hun lafheid zal mij er niet van weerhouden om voor mijn eigen mening uit te komen. Zou ik dat niet doen, dan kom ik, denk ik, met mezelf in de knoop". Nog beter Na de onverwachte domper met 'Wereldwijd Een Stem' door vaste componist en producer Ge rard Stellaard bestempeld als zijn meest geslaagde werkstuk zat er voor Rob de Nijs maar één ding op: „Gaan werken aan een nog betere produktie, waar ge woon niemand meer omheen kan". Die produktie, een elpeepro ject genaamd 'De Reiziger' (met medewerking van Elton Johns drummer Charlie Morgan), na dert zijn voltooiing en sommige nummers zijn al opgenomen in de nieuwe theatershow, waar mee Rob de Nijs en de negen koppige Springband door Ne derland en België toeren. Opvallend onderdeel van 'Concert 89' is een jazzblok, waarmee De Nijs menigeen op het verkeerde been zal zetten. Zelf echter vindt hij dat inter mezzo rond 'My Funny Valenti ne', 'How High The Moon' en 'God Bless The Child' niet zo heel erg verrassend. „Ik was al tijd al een jazzliefhebber. Ik kocht platen van Elvis en Little Richard, maar zat daarnaast even vrolijk bij allerlei nachtconcer ten van grote jazzvedetten. Ik zie dit als een 'intuïtieve ontwikke ling". Tourneeschema van Rob de Nijs met 'Concert 89' de ko mende weken in Nederland: Rotterdam (Doelen, aanstaan de dinsdag en woensdag), Utrecht (Vredenburg, 14 en 15 februari), Apeldoorn (Orpheus. 28 februari en 8 maart). Tiel (Agnietenhof, 7 maart), Roosendaal (De Kring, 14 maart), Scheveningen (Circus theater, 21 en 22 maart). Op laatstgenoemde plaats zal de VARA televisie-opnamen ma ken. 1 1) 2 2) 3 5) 4 7) 5 3) 6 (10) 7 9) Tonight Tina Tur ner David Bowie Buffalo Stance Ne- neh Cherry You got it Roy Or- bison She drives me crazy Fine Young Canni bals Bring me edelweiss Edelweiss We cheer you up Barbarella t my Va- 9 6) 10 (13) U (11) 12 (20) 13 (17) 14 8) 15 (15) number nilli Can't stay away from you Gloria Estefan Miami Sound Ma chine Especially for you Kylie Minoque Jason Donovan Four letter word Kim Wilde Loco in Acapulco Four Tops It's only love Sim ply Red The lover in me Sheena Easton Somethings gotten hold of my heart Marc Almond Love train Holly Johnson MASSACHUSETTS Actrice Kathleen Turner lijkt een gilletje van verrukking te slaan vanwege haar bekroning tot 'Vrouw van het jaar' door de universiteit van Harvard. Kathleen Turner is bij ons bekend van films als 'Romancing the Stone', 'The Jewel of the Nile', 'Body Heat' en 'Peggy Sue Got Married'. (foto ap> 16 (12) Polonaise Hollandai- se Johnny Camaro 17 (-) Belfast Child - Sim ply Minds 18 (29) Trade - Level 42 19 (14) Musica e Eros Ramazzotti 20 (21) I'm into folk Bart Peters The Radio's 21 (35) I only wanna be with you Samantha Fox 22 (31) Baby, I love your way Will to Power 23 Love always finds a reason Glen Medei- ros Ria 24 (16) Good life Inner Ci ty 25 (18) Say a little prayer - Bomb the Bass 26 (28) Ain't no sunshine (Remix '89) - Bill Withers 27 (19) First time Robin Beck 28 Anything for you Gloria Estefan Mia mi Sound Machine 29 (24) Stakker Humanoid Humanoid 30 Downtown One 2 Many 31 (23) Nights over New York Mc Miker G DJ Sven 32 (25) Skin to skin Jenni fer Warnes Harry Belafonte 33 Soulmate Wee Papa Girl Rappers 34 (27) 'n Sneeuwwitte bruidjurk Henk Wijngaard 35 Hold me in your arms Rick Astley 36 (26) The way to your heart Soulsister 37 (22) Doe ze thuis de harte lijke groeten De Deurzakkers 38 (30) Wat ruist er door het struikgewas Franky Boy 39 (33) My best friend - Lois Lane 40 (34) Rag doll Aerosmith EO wil sponsornamen op tv noemen DEN HAAG (ANP) - Mag de EO vanavond tijdens de tv-ac- tie „Hart voor Israël" namen van bedrijven noemen die geld geven? De EO vindt van wel, het commissariaat voor de media vindt van niet. Re den voor de EO om gisteren bij de Raad van State alsnog een ontheffing van het re- iclameverbod te vragen. De omroep beroept zich daarbij op het gelijkheidsbeginsel. Eerder mochten Avro (inza- I melingsactie gehandicapten- I spelen) en NCRV (Drempels Weg) vrijuit namen noemen. De EO sluit vanavond een serie programma's over het 40-jarig bestaan van Israël af met een inzamelingsactie voor acht projecten in Israël. Om de opbrengst zo hoog moge lijk te maken, wil de EO daar bij reclame maken voor de be drijven die geld geven. Door de toestemming hiervoor te weigeren, geeft de overheid een. inhoudelijk waarde-oor- deel over de actie, aldus de EO. De afdeling rechtspraak van de Raad van State zou vandaag nog uitspraak doen. OS JAPANS? KEIZEI? HIROHITO, DIE AL IN 1926 DE CHRVSANTENTPOON BESTEEG... ...IS NU OVERLEDEN.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 24