'Kijkers denken dat een presentator een allesweter is' 'Ik weiger prostitutie op mijzelf te plegen' Maya Eksteen (Veronica): 'Marjol (Flore) gaat vreemd' Uitbreiding Danstheater YS moet aquarellen Hitier teruggeven Jan Steen pronkstuk kunstbeurs Maastricht WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 PAGINA 23 HILVERSUM - Eén van de nieuwe gezichten die Vero nica dit seizoen heeft gelan ceerd is dat van Maya Ek steen, een 30-jarige ex-lera res Nederlands-Frans. Zij kreeg van Rob Out de kans om haar eigen ideeën over een cultureel getint pro gramma te verwezenlijken en daarmee 45 minuten per maand op de buis te ver schijnen. Het werd een op merkelijk debuut. door Margriet Hunfeld Ze heeft een zware stem, ziet er an ders uit dan op het scherm, voorna melijk doordat ze in tegenstelling tot haar uitbundige ballroomkle- ding nu een gestreept T-shirt draagt op een gebleekte spijker broek. Ze draait onophoudelijk zware shag. Roken moet mogen, vindt ze lacherig en demonstreert dit door er op te staan met de shag in de hand gefotografeerd te wor den. „Ik ben hier binnengekomen als redactrice. En helemaal niet als: 'goh, wat een knappe meid, daar gaan we nu eens eventjes een tele visiester van maken.' Er was des tijds een programma 'Schoolplein' en daar zochten ze iemand voor die een beetje de weg wist op scholen. Nou, riep ik toen bij mijn sollicita tie, dat weet ik wel. Dat was bluf, want ik had niet meer dan drie maanden als lerares op een school gewerkt. Maar ik redde me er uit door daar aan toe te voegen dat het hier een Amsterdamse school be trof en dat zo'n ervaring toch mini maal dubbel telt. Nu ja, dat lukte en toen ik hier eenmaal zat begon ik van alles te doen: na een jaar pre senteerde ik 'Radio Romantica' op Radio 5, na twee jaar mocht ik een eenmalig televisieprogramma pre senteren over aids." - Liefde, seks, relaties, dat waren plotseling de belangrijkste thema's waar jij je als presentatrice mee be zighield. V/ist jij daar meer van dan een ander? Maya: „Nee hoor. Het was ge woon een toevalstreffer dat ik in die hoek terechtkwam. De eindre dacteur van 'Radio Romantica' zocht een nieuwe presentatrice en dacht: 'Die Eksteen, dat is wel een raar wijf, die praat gemakkelijk over van alles en nog wat. Boven dien heeft ze die vreemde stem, zo laag, zo zwaar...sommige mensen vinden dat sexy." Ze pauseert even, dan: „Dat maakte dus in hun hoofden al snel de koppeling van: zij kan dat pro gramma doen. Nu ja, hetzelfde ge beurde bij het voorlichtingspro gramma over aids." Gek wijf - Je werd ongevraagd gebombar deerd tot gek wijf. Maya: „Ja. Dat heeft te maken met mijn manier van doen. Je hebt mensen in een bedrijf die elke dag braaf hun werk verrichten en die verder nooit opvallen, al struikel je erover. Maar je hebt ook een cate gorie werkers die altijd loopt te brullen, zingen, fluiten, dansen. Die een grove opmerking pareert met een nog grovere en die niet bang is zijn mond open te trekken als dat nodig is. Zo iemand ben ik dus." - Met het gevolg datje in 'het die pe' mocht springen met een eigen programma. Maya: „Dat heeft een beetje te maken met de manier waarop ze hier bij Veronica denken en wer ken. Dat is ook de charme van dit bedrijf. Rob Out had me al zoiets gezegd van: jij mag op televisie; min of meer naar aanleiding van een liedje van Kurt Tucholsky dat ik op de kerstborrel had gezongen. Hij had dat prachtig gevonden. Welnu, toen kreeg ik zoiets van: nou kan ik hier wel stilletjes gaan zitten afwachten tot er iemand met een idee komt, maar daar heb ik geen zin in. Ik moet gewoon zorgen dat ik zelf een voorstel doe. Dat laatste is gebeurd." - Je programma valt op door het decor en de aankleding. Maya: „Dat is een eigen idee. Wij (dat zijn mijn man en ik) werden enkele jaren geleden enorm geïn spireerd door de Ballhauser die we in Oost-Duitsland bezochten: danslokalen waar het publiek prachtig aangekleed aan tafeltjes met telefoon zit te wachten op een uitnodiging tot dansen. Ik heb daar toentertijd mijn ogen uit zitten kij ken. We hebben er foto's laten ma ken, ik ben er zelf gaan dansen, ik heb er ook getelefoneerd en geob serveerd en die ervaring, die heb ik wéér willen geven in mijn pro gramma. De decorbouwer, Dirk Debou, wist gek genoeg precies wat ik bedöelde. Hij heeft voor een schitterende entourage gezorgd, compleet met die wat decadent-ro mantische sfeer van de merkwaar dige 'telefoon-tafels'." Niet geijkt - Je manier van interviewen, ge combineerd met het dansen en zin gen, is nieuw, anders. Maya: „Klopt. Ik wilde af van al les wat geijkt is. Dus zocht ik steeds naar een antwoord op de vraag: hoe dan. Dat betekent dat ik een actrice als Anne-Wil Blankers nog tijdens het programma laat veranderen van geïnterviewde in acterend mens en dat ikzelf een lied als 'Brandend Zand' ga staan zingen, wanneer Anneke Grönloh door mij geïnterviewd moet wor den. Met Rob de Nijs probeer ik eveneens tot een aanpak te komen die buiten de gangbare methodes valt. Ik zing in elk geval 'Ritme van de regen'... Ja, dat is dan de uitda ging." Ze blikt weg van de tafel, gooit een arm in haar nek en zakt onder uit: „De kijkers zijn heel erg ge wend dat iemand die op televisie verschijnt een soort allesweter is. Geen foutjes maakt in de taal, geen verkeerde dingen zegt, geen twij fels toont. Dat hij als een soort ze kere figuur de kijker aan de hand neemt en alles uitlegt, verklaart en toelicht. De kijker snapt dus niks, hoeft ook niks te snappen en zal wellicht nooit iets snappen. Terwijl bij ons die instelling niet bestaat. Wij proberen de show van A tot Z op te nemen en als er dan iets fout gaat, dan laten we die fout er in." Fel: „Waarom zouden kijkers het gevoel moeten hebben dat wij, mensen van de televisie, allemaal zo vlekkeloos praten. Of allemaal zo vlekkeloos zingen? Of als een soort onfeilbare wezens leven? In mijn show wordt alles live gezon gen, ik verwacht dat van de gasten, dus doe ik dat ook zelf. Maar ja...dan wil er wel eens een toontje wat minder fraai doorkomen. Nou en, denk ik dan, zoiets kan, dus moetje niet net gaan zitten doen of dat allemaal héél vreemd is! En dat pas ik toe op de rest van de dingen die in mijn programma gebeurt." Enigszins zacht: „Er zijn mensen die mijn programma absoluut ver- schrik-ke-lijk vinden. Het beant woordt zo helemaal niet aan wat ze gewend zijn, zodat ze er als door stomheid geslagen naar kijken en het vervolgens de grond in boren. Er is daarentegen óók een catego rie mensen die het extreem goed vindt, dit programma. Daar tussen in zit niets." - Ga je er volgend jaar mee door? Maya: „Dat is op dit moment vol slagen onduidelijk. De kijkcijfers zijn achteruitgehold, sinds we ver huisd zijn van negen uur 's avonds naar half twaalf. Er is nu sprake van een factor 5 (ter vergelijking: 'Wedden Dat' scoort 40), en er kij ken gemiddeld 500.000 mensen per uitzending. Dat is eigenlijk te wei nig." - Wat betekent dat voor jou? Maya: „Misschien terug naar AF. Misschien toch doorgaan. Het vreemde is dat ik er geen idee van heb. Mijn instelling is nu zo dat ik denk: deze te gekke ervaring van een eigen televisieprogramma heb ik toch maar mooi te pakken. Wat ik daarna ook ga doen, ik zal er al tijd baat van hebben!" (Nederland 2, 23.25 uur) VLISSINGEN - „Je moet met je tijd meegaan. De tijd van de chansonnière is voorbij, zeker in een land als Nederland. Ik vind niets heerlijker dan mij om de twee jaar te veranderen, nieuwe facetten van mijzelf aan het publiek te tonen. Je maakt natuurlijk ook een ontwikkeling door. Ik ben veertig geworden en zelf teksten gaan schrijven, sa men met Renée de Beer, een goede vriendin. Er komt steeds meer eigen repertoi re, ik had geen zin nog lan ger liederen van anderen te zingen. Dus niet meer, goh, wat lijkt die stem op Piaf, of wat lijkt ze op Zarah Lean- der, nee, het is Marjol Flore die steeds meer op Maijol Flore gaat lijken". door Frans Doeleman „De identiteitscrisis van een paar jaar geleden heb ik overwonnen. Ik heb nu mijn eigen theaterpersoon lijkheid verder uitgebouwd. En hoe ouder ik word, des te sterker die naar voren komt. Maar ik neem mijzelf wel met een enorme vette knipoog, net als de hele showbusi ness. Ik zie de betrekkelijkheid van het leven". Het publiek krijgt met haar meest recente voorstelling 'Maijol op handen en voeten' een inzicht in wat straks 'Maijol gaat vreemd' zal inhouden. Dat programma gaat op 13 oktober in première in Leiden. Geen liedjesprogramma dat Uit Frans, Duits of Engels werk en nostalgie bestaat, want de klem toon ligt nu op Nederlands en caba retesk repertoire. Dat is Marjol Flore, met name door een deel van het wat oudere publiek, niet altijd in dank afgeno men. „Op het moment datje in dit land iets anders gaat doen dan ze van je gewend zijn, staan er meteen mensen op hun achterste poten. De vergrijzing was een beetje ingetre den, mijn publiek bestond veelal uit mensen van boven de vijftig. En iedereen wil alleen maar Frans, Frans, Frans van Marjol Flore ho- „Ik heb een boze brief gekregen, waarin wordt geschreven: 'We heb ben ons afgevraagd tot welk pu bliek u zich richt. Het publiek dat van een programma met seks, tie ten, billen en condooms houdt, is een ander dan dat van Franse chan sons houdt. Een combinatie van beide is naar ons idee niet moge lijk'. Het oudere publiek moet in derdaad heel erg wennen aan de nieuwe Maijol, hoewel het abso luut niet waar is, dat er niets meer terug te vinden zou zijn van de ou de Flore. Hoe verschillend er wordt ge dacht over het pad dat Marjol thans is ingeslagen, mag blijken uit een recensie na een optreden in En schede. Het programma, waarin onderwerpen aan bod komen als roddelpers, geslachtsziekten, aids, kernrampen, eenzaamheid en ui teraard de liefde, wordt omschre ven als 'soms sprankelende water vallen, ondersteund door haar le vendige mimiek, handen en armen die de tekst meer dan illustreren, ze spreken een voor ieder verstaanba re taal'. Vreemde talen Vreemde talen vormen, dankzij een in het buitenland doorgebrach te jeugd, een sterke kant van Mar jol Flore. Toch zijn ze doelbewust teruggebracht tot zo'n twintig pro cent van haar programma. Is er nu nog sprake van voornamelijk muzi kaal cabaret (met medewerking van pianist Martijn Breebaart en Steven Koudijs op synthesizer), in 'Marjol gaat vreemd' zal ook de ge sproken tekst meer aandacht krij gen. Dat Marjol Flore op het toneel zou staan, was van jongs af een van zelfsprekendheid. „Een ander is een goeie bakker of slager, ik ben eert goeie zangeres en artieste. Als je de mogelijkheden hebt om men sen te entertainen op komisch en dramatisch vlak, zou het heel ver drietig zijn als je dat alleen maar tussen de schuifdeuren kan doen. Het is een kwestie van liefde voor het vak en een combinatie van ta lent en hard werken". Op 18-jarige leeftijd kwam Mar jol Flore naar Nederland - zij heeft tot de vierde klas van het gymnasi um in Duitsland gewoond - en zat een jaar op de Academie voor Kleinkunst, waar ze echter meer moest afleren dan leren. In 1968 be gon haar loopbaan bij Ramses Shaffy. Later maakte zij deel uit van het eerste Vrouwencabaret van Natascha Emanuels. Afgezien van een samenwerking met Sylvia Al- DEN HAAG (ANP) - Het Dansthea ter aan het Spui in Den Haag wordt de komende maanden uitgebreid met twee studio's en een groot aan tal kleedkamers. De uitbreiding wordt 6 september in gebruik ge nomen bij de opening van het Hol land Dance Festival. Het Neder lands Dans Theater financiert de uitbreiding zelf (aankoop ruimte 1,6 miljoen en 1,4 miljoen voor de bouw); de investering wordt bin nen zes jaar afgelost. De Stichting NDT koopt voor de uitbreiding de ruimte voor 50 au to's in de parkeergarage onder de toneeltoren. Uitbreiding is gebo den om ook in de toekomst groot gemonteerde gastvoorstellingen te kunnen geven. berts in het programma 'Door dik en dun', lag de nadruk van haar car rière op het solo-werk, hoewel an deren haar in een bepaalde richting wilden duwen. „John de Crane zag mij als opvolgster van Conny Stu art, maar dat is iets wat ik niet am bieerde. Ik heb twintig jaar gezocht naar mijzelf als artieste en dat be gint er nu uit te komen". Frans Boelen „Ik heb nooit een eigen tekstschrij ver gehad. Die heb ik nu gevonden in de persoon van Jaap Bakker, die ook voor onder anderen Joke Bruijs schrijft. Het team waar ik al tijd naar heb gezocht, ben ik nu aan het creëeren met impresario Frans van Bronkhorst en regisseur Frans Boelen. Alleen kan je het niet, je hebt mensen om je heen nodig. Toch blijf ik een solo-mens, want dan kan je veel meer de dingen doen waar je voor honderd procent achter staat. In een groep krijg je al tijd te maken met compromissen". Toch speelde Marjol vorig jaar bij het Ro-theater de vrouwelijke hoofdrol in de opera 'Pol' ter gele genheid van de opening van de nieuwe schouwburg in Rotterdam. „Ik was blij dat ik eindelijk eens het acteren kon laten zien en vond het heerlijk een keer met andere mensen samen te werken. Maar in een solo-programma kan je meer facetten van jezelf tonen. Alle kan ten van het vak vind ik interessant en boeiend, ook toneel zonder zang, het is heerlijk om veel dingen af te wisselen. Film? Ik zou het enig hebben gevonden om zo'n rol als van Nelly Frijda in Ma Flodder te spelen" Televisie „Kwaliteit verloochent zich niet, anders was ik allang weg geweest en had ik een andere baan moeten zoeken", meent de artieste, die in Duitsland overigens meer op de te levisie is te bewonderen dan in Ne derland. „Het is heel moeilijk in een land als Nederland trouw aan je princi pes te blijven. Ik had allang in een boerderij op het land en een huis aan de gracht kunnen wonen als ik concessies had gedaan. Ik sta dit seizoen eenentwintig jaar op het to neel, maar ik heb altijd geweigerd prostitutie op mijzelf te plegen. Be valt het je niet, dan is daar het gat van de deur. Neem me zoals ik ben". BERLIJN De Amerikaanse actrice Jodie Foster tijdens een persconfe rentie in West-Berlijn, waar op het ogenblik het jaarlijkse filmfestival wordt gehouden. De actrice stond de pers te woord voor de vertoning van haar laatste film, 'The Accused' (foto anp) Marjol Flore: 'Kwaliteit verloo chent zich niet'. (foto GPD) HOUSTON (AP) - Het Amerikaanse leger moet van de rechter vier aquarellen van Adolf Hitler teruggeven aan de kinderen van Heinrich Hoffman, Hitlers per soonlijke fotograaf die in 1947 is overleden. Twee van de aquarellen zullen waarschijnlijk wor den overgedragen aan Hoffmans familie in West- Duitsland, terwijl de twee andere in de collectie zullen blijven van Billy Price, een kunstverzamelaar die al ja ren een juridische strijd voert met de Amerikaanse re gering over het bezit van de aquarellen. De regering had betoogd dat de aquarellen wettig ei gendom zijn van de VS krachtens een Amerikaans- Westduits verdrag dat na de-Tweede Wereldoorlog werd gesloten. Maar rechter Hughes vond gisteren dat de regering de rechtsgeldigheid van de aanspraak op de aquarellen en de foto's niet had kunnen aantonen. De aquarellen werden door het Amerikaanse leger in mei 1945 ontdekt in een Duits kasteel waar Hoffman ze had ondergebracht. Ze werden bij vergissing aange merkt als eigendom van de Duitse regering en in be slag genomen. Hoffman werd op het proces van Neu renberg veroordeeld als zwarthandelaar. Price achterhaalde in 1982 wie de rechtmatige eige naars waren van de aquarellen. Hoffmans dochter en zoon zegden Price een deel van de waarde van de wer ken toe als hij hen kon helpen ze terug te krijgen. Price zei dat al Hitiers tekeningen en schilderijen on derzocht zouden moeten worden om iets over zijn per soonlijkheid en motieven te weten te komen. "Het was geen simpel mens. Hij was heel gecompliceerd," aldus Price. "Je kunt niet zomaar zeggen dat Hitier een mon ster was en hem onder het kleed vegen. Ik ga hem daar onder vandaan halen en deze man bestuderen". MAASTRICHT (GPD) Het schilderij 'Een muzikaal gezelschap' van Jan Steen is het pronkstuk van de Eu ropean Fine Art Fair - de internationale kunst- en an tiekbeurs - die van 11 tot en met 19 maart in hetMECC in Maastricht wordt gehouden. Degene die in het bezit van dit werk van de Hollandse meester wil komen, zal over enige middelen moeten beschikken: de kunst handel uit New York, die het schilderij in Maastricht aanbiedt, vindt dat het twee miljoen dollar moet op brengen. Op deze beurs, die dit jaar voor de twaalfde keer wordt gehouden, zullen 103 exposanten aanwezig zijn. Zij zorgen voor een aanbod, dat bestaat uit schilderij en van oude meesters (Ruysdael, Van de Velde), im pressionisten (Renoir) en hedendaagse kunstenaars (Corneille, Brans), beeldhouwwerken, meubilair, klokken, porselein,aardewerk en glas. Verder zijn er wapenrustingen en militaria naast goud, zilver en ju welen, boeken en manuscripten te vinden. Dit jaar worden tijdens de kunstbeurs enkele nieu we activiteiten ontplooid. Zo is er een museale exposi tie, die in samenwerking met paleis Charlottenburg in Berlijn tot stand is gekomen. Op deze expositie, de Orangerie, worden geselecteerde kunstwerken uit de gehele wereld getoond. Ook staan er vier concerten op het programma, waarvan het laatste (op 18 maart) een benefiet-concert is ten bate van de stichting 'Redt de Kinderen' (uit de ontwikkelingslanden). Prinses Juliana, erevoorzitster van deze stichting, zal dit concert, dat wordt gegeven door de befaamde Amerikaanse sopraan Arlene Au ger, bijwonen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 23