9 Suriname in feite weer een kolonie9 '7 Gejuich vakbeweging komt te vroeg Onderzoeker Femandes Mendes: afhankelijkheid neemt toe I V8.D en Sony houden je computer gezond. Bisschoppen nietin voor landelijke katholiekendag9 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 LEIDEN - Suriname is in de verhouding tot de voormali ge koloniale macht Neder land terug bij af. Was het bij de onafhankelijkheid in 1975 de bedoeling dat Ne derland de handen zou af- trèkken van Suriname, de afgelopen dertien jaar zijn de ontwikkelingen juist de andere richting opgegaan. Nederlandse politici be moeien zich meer dan ooit met Surinaamse zaken. Op het punt van financiën, on derwijs en voedselhulp is Suriname in hoge mate af hankelijk van Nederland. De nieuwe kolonisatie is een feit. door Bert Paauw De constatering is van mr. H.K. Femandes Mendes, die gisteren aan de Leidse universiteit promo veerde op zijn proefschrift 'Onaf hankelijkheid en parlementaire stelsel in Suriname'. Volgens Fer- nandes Mendes bestond er in de ja ren vijftig, zestig en zeventig juist grote terughoudendheid in poli tiek Den Haag om zich te mengen in wat werd genoemd 'interne Suri naamse aangelegenheden', maar van die houding valt niet veel meer te bespeuren. "Nederlandse politici stellen te genwoordig onbeschroomd alle ontwikkelingen in Suriname aan de kaak. Neem bijvoorbeeld de Su rinaamse grondwet van 1987. Die is uitvoerig in het parlement in Den Haag besproken. De hervatting van de ontwikkelingshulp werd zelfs gekoppeld aan eisen ten aan zien van die grondwet. Dat was ten tijde van de onafhankelijkheids verklaring in 1975 wel anders. Toen kwamen er, met name uit kringen van de Surinaamse oppositie, ver zoeken aan Nederland om zich be zig te houden met de grondwet. Dat werd destijds geweigerd. Men vond het een interne Surinaamse aangelegenheid". Over de hele gang van zaken rond de onafhankelijkheidsverkla ring op 25 november 1975 maakt Femandes Mendes trouwens ui- terst kritische kanttekeningen. Die onafhankelijkheid kwam op een voor Suriname bijzonder onge schikt moment en is te gehaast doorgedrukt. De politieke polarisa tie vierde in 1975 hoogtij in Surina me terwijl er ook sprake was van een economische neergang. Voorwaarden Femandes Mendes zegt dat de om standigheden rond 1960 eigenlijk veel gunstiger waren voor onafhan kelijkheid, maar dat de Nederland se regering dat toen op tactische wijze heeft gedwarsboomd. "In te genstelling tot 1975 bestond er in 1960 overeenstemming bij de Suri naamse politieke partijen over de wenselijkheid van onafhankelijk heid. Zowel de creoolse NPS (Na tionale Partij Suriname) als de hin- doestaanse VHP (Vooruitstreven de Hervormings Partij) streefden daarnaar. De VHP stelde alleen twee stringente voorwaarden. De banden met het Huis van Oranje moesten behouden blijven en er moest met het oog op de defensie een soort Gemenebest-constructie komen". "De Nederlandse regering, die in die tijd juist te maken had met de kwestie-Nieuw Guinea, voelde ei genlijk niets voor Surinaamse on afhankelijkheid. Het afstoten van overzeese gebiedsdelen lag in die periode nogal gevoelig in Neder land. Op aanraden van de toenma lige gouverneur werd daarom han dig ingespeeld op de verschillende standpunten van NPS en VHP. De voorwaarden van de VHP werden afgewezen. Suriname moest een keuze maken tussen 'alles of niets', met andere woorden: Suriname moest volledig onafhankelijk wor den of zich blijven scharen binnen het Koninkrijksstatuut. Die tactiek werkte. De samenwerking tussen NPS en VHP spatte uit elkaar, de situatie bleef voorlopig bij het ou de". Andere redenen die Femandes Mendes noemt ter staving van zijn bewering dat Suriname beter in 1960 dan in 1975 onafhankelijk had kunnen worden zijn de toenmalige verschillen op sociaal-economisch en staatkundig gebied. "In het be gin van de jaren zestig stond de Su rinaamse economie er betrekkelijk goed voor. Bauxietexporten, een grote aluinaardefabriek en het enorme Professor Blommensteyn- stuwmeer zorgden voor veel werk gelegenheid en een zekere wel stand. In 1975 waren de economi sche perspectieven aanmerkelijk slechter". "Op staatkundig gebied had Su riname rond 1960 een duidelijke voorsprong op andere landen in het Caribisch gebied. In 1948 wa ren er al verkiezingen in Suriname geweest en door interim-regelin gen met Nederland was er sinds dien al sprake van intern zelfbe stuur. Landen als Trinidad, Jamai ca, Barbados en Guyana volgden pas zo'n tien jaar later". Femandes Mendes: "Alles bij een genomen was Suriname in 1960 rijp voor zelfstandigheid. Toen dat niet doorging trad er staatkundig een stagnatie op". Polarisatie Tot 1969 werd het streven naar on afhankelijkheid min of meer be vroren. Daarna trad er een duidelij ke polarisatie op. De voor- en te genstanders van onafhankelijk heid vlogen elkaar steeds nadruk kelijker in de haren en toen na de verkiezingen van december '73 de voorstanders van onafhankelijk heid voor het eerst de overhand in het parlement kregen was losma king van de statutaire band met Nederland niet meer tegen te hou den. De VHP bleef buiten de rege ring en de het kabinet-Arron prikte als onafhankelijkheidsdatum 25 november 1975. Femandes Mendes:"Het kwam Nederland wel goed uit. In politiek Den Haag was inmiddels ook de stemming omgeslagen en bestond een voorkeur voor verbreking van de statutaire banden. Hoewel de periode van twee jaar om toe te werken naar de onafhankelijkheid veel te kort was wilde het toenmali ge kabinet-Den Uyl per se vasthou den aan de datum van 25 november 1975. En dat terwijl de situatie in Suriname op'dat moment bar en boos was. Het kabinet-Arron was z'n parlementaire meerderheid kwijtgeraakt, het parlement verga derde door boycotacties al maan den niet meer en het geweld in het land nam steeds ernstiger vormen aan.- Veel Surinamers namen de wijk naar Nederland". "Wat Nederland valt te verwijten is dat men niet heeft gezorgd voor een verantwoorde dekolonisatie. De Nederlandse regering had kun nen weigeren onder de toenmalige omstandigheden mee te doen. Dan had Suriname eenzijdig de onaf hankelijkheid kunnen uitroepen, maar ik denk niet dat dat zou zijn gebeurd. De gevolgen zouden im mers verstrekkend zijn geweest: de ontwikkelingsrelatie zou zijn ver broken, er zou geen leger op poten zijn gezet en men zou een groot deel van de eigen bevolking, de hindoestanen, tegen zich in het harnas hebben gejaagd". H.K.Femandes Mendes: "Het gegeven dat Bouterse t neel is verdwenen is een lichtpunt". Vluchtpsychose Volgens Femandes Mendes had Nederland, met respectering van de onafhankelijkheidswens, op een langere overgangsperiode (van zo'n 5 jaar) moeten aandringen en zich meer moeten bezighouden met een geleidelijke, ordelijke overdracht. Dan was er naar zijn mening ook niet zo'n vluchtpsy chose onder Surinamers ontstaan. "In de jaren zeventig zijn er heel veel mensen, vooral degenen die werkzaam waren in kaderfuncties, weggetrokken. Zoiets is dodelijk voor een land. De opbouw en de na tionale bewustwording komen dan niet van de grond. De onafhanke lijkheid is dus onder een heel slecht gesternte begonnen. En ei genlijk is het daarna niet meer goed gekomen. Het parlementaire democratie zakte snel weg. Parlementaire spelregels werden niet nageleefd. De regering beantwoordde geen vragen meer van de oppositie, de oppositie pleegde obstructie door Vergade ringen te boycotten. Het ene na het andere incident deed zich voor. De politie moest er soms aan te pas ko men om al te luidruchtige politici uit de vergaderzaal te verwijderen terwijl één van de parlementariërs zelfs overging tot een hongersta king". Het leidde uiteindelijk tot de staatsgreep van Bouterse. De maal stroom van gebeurtenissen die daarop volgde bracht heel wat poli tieke en journalistieke bemoeienis vanuit Nederland teweeg. Feman des Mendes: "Suriname heeft zich zelf in de situatie gebracht dat het door de Nederlandse pers en politi ci wederom kan worden be schouwd als een soort wilde ach tertuin. De politici in Den Haag we gen de ontwikkelingen in Surina me als op een goudschaal en dicte ren met de hand op de knip welke wind er in Suriname moet gaan waaien. Ik stel het als feit vast, ik vel er verder geen oordeel over. Ik besef dat de financiële druk van Nederland op het regime van Bou terse van belang is geweest bij het herkrijgen van een democratische bestuursvorm in Suriname". Die bestuursvorm - een presi dent als staatshoofd en een na ver kiezingen geformeerde meerder heidsregering - moet naar de me ning van Femandes Mendes wel worden versterkt om niet te verval len in de chaotische toestanden Vlak voor en na de onafhankelijk heid. Hij doet in zijn proefschrift een aantal suggesties voor bijscha ving van het parlementaire stelsel (o.m. invoeren kiesdrempel om wippositie kleine partijen te voor komen; het verbinden van bepaal de procedures aan indiening en be handeling van een motie van wan trouwen). Weinig opwekkende woorden laat Femandes Mendes horen over de situatie waarin Suriname zich op het ogenblik bevindt. "De de sastreuze ünanciële positie en het gebrek aan voedsel en medicijnen spreken voor zich. Maar er zijn ge lukkig ook lichtpunten. Het gege ven dat Bouterse van het politieke toneel is verdwenen is er één van, wat niemand de ogen mag doen sluiten voor de grote problemen die er nog altijd zijn". ADVERTENTIE De vakbeweging is terug. Althans zo lijkt het als de cao-onderhande lingen van de afgelopen weken in ogenschouw worden genomen. In het vrachtvervoer en bij Hoog ovens gingen de werkgevers vorige week door de knieën. En in de bouw en de grafische sector heb ben de bonden laten weten pal ach ter hun eisen te blijven staan. Na' zeven zeer magere jaren, waarin er voor de bonden weinig eer te beha- door Nicole Lucas len was, begint de vakbeweging langzaam uit het dal omhoog te klimmen. De machtsverhouding tussen werkgevers en werknemers komt weer wat meer in balans, nadat de ze vanaf het begin van de jaren tachtig vér in de richting van de on dernemers was doorgeslagen. De vakbonden hadden geen antwoord op de crisis en konden hun leden niet vrijwaren van ontslag en inko mensachteruitgang. Met een beroep op de concurren tiepositie slaagden de werkgevers er voortdurend in de bonden de mond te snoeren. Die lukte het bo vendien niet op één lijn te komen wat betreft het te voeren beleid. Verdeeldheid en ruzies kenmerk ten met name de Industriebond FNV. die zich mede daardoor zag 'gestraft' met een sterk teruglo pend ledenaantal. Steeds vaker werd in werkge verskringen openlijk het bestaans recht van de vakbeweging in twij- i: m $"-■ "F L JÜ «itiffiSK m, Vfa. JÊmxffk 1 Bouwvakkers eisen, in navolging van hun collega's bij Hoogovens en het wegvervoereen goede cao. Is de vakbeweging uit het dal? (foto and fel getrokken. 'Decentralisatie van de arbeidsverhoudingen' werd de nieuwe slogan. Daarmee werd ge doeld op een situatie waarbij niet meer per bedrijfstak met de bon den over de arbeidsvoorwaarden zou worden onderhandeld, maar per bedrijf met de ondernemings raden. Inmiddels lijkt de situatie dras tisch gewijzigd. Zo slaagden de bonden er vorige week in voor de 70.000 werknemers in het weg transport een loonsverhoging in de wacht te slepen van 2,5 procent en - eindelijk- de al veel langer bepleit te toeslag voor onregelmatig werk. Opmerkelijk was bovendien dat niet de bonden, maar juist de on dernemers sterk verdeeld waren. Werkgevers-onderhandelaar H. Bergmans kreeg van het meer ver lichte deel van zijn achterban felle kritiek voor de wijze waarop hij het overleg voerde. Directeur Douma van het transportbedrijf Holwerda uit Drachten eiste zelfs zijn aftre den en noemde het optreden van Bergmans een achterlijke asociale vertoning. "We leven niet meer in de veertiende eeuw en je kunt men sen niet behandelen zoals hij doet". Bergmans moest uiteindelijk bakzeil halen en in ieder gedeelte lijk terugkomen op zijn uitgangs punt dat hij zelf onlangs samenvat te als: "We hebben het wel, maar we-geven het niet". De vrij royale cao in het wegver voer zal ongetwijfeld navolging vinden. Ook bouwvakkers en grafi ci staan klaar om hun deel op te ei- n de gestegen bedrijfs winsten. Het lijkt niet waarschijn lijk dat, ondanks alle verbale ge weld, de werkgevers erg lang dwars blijven liggen, zeker niet op het puur materiële vlak. Want in beide sectoren gaat het goed. Hier en daar dreigt zelfs al weer een te kort aan geschoolde krachten, waardoor de noodzaak om te zor gen voor aantrekkelijke belonin gen groeit. Elan Bij het nieuwe elan van de vakbe weging passen echter een paar kanttekeningen. De successen die de afgelopen weken op deelterrei nen zijn gehaald, mogen het zicht op de totale gang van zaken niet vertroebelen. En die is voor de bon den minder positief. Weliswaar groeit hun ledental, maar dat gaat minder hard dan de toename van de beroepsbevolking. Slechts 29 procent van de werkenden is geor ganiseerd en dat is nog altijd veel minder dan in veel van de ons om ringende landen. De groei concentreert zich bo vendien in die sectoren waar de bonden van oudsher al sterk verte genwoordigd zijn, zoals de bouw, de grafische sector en een deel van de overheid. Bij de banken en het verzekeringswezen is de organisa tiegraad nog altijd laag, zeker bij het hooggeschoolde personeel. Terwijl de FNV het onder meer in de Nota 'FNV-2000' dringend noodzakelijk noemt juist onder de ze werknemers nieuwe leden te werven, weten de bonden nog al tijd niet hoe de jonge academici te paaien. Veel verder dan de slogan dat "deze mensen nu wel dénken dat ze zonder een vakbond kun nen, maar zich daar daarin ernstig vergissen", is men althans nog niet gekomen. Ook het organiseren van mensen aan de 'onderkant' van de arbeids markt blijft een probleem. Het aan tal afroepcontractanten en deel tijdwerkers neemt toe, maar de vakbeweging weet met hen nog steeds geen raad. Weinig hoopge vend is bijvoorbeeld ook de situa tie in de ziekenhuizen, waar van de 200.000 werknemers niet meer dan 10 procent is georganiseerd. Prof. dr. Wil Albeda, oud-minis ter van sociale zaken, voorzag in een interview in de Volkskrant van afgelopen zaterdag de ontwikke ling als volgt: "Er ontstaat een situ atie waarbij vakverengingen zich verschansen in bedrijfstakken die in de luwte opereren. Vluchtplaat- sen voor vakbonden, waar het makkelijk triomfen vieren is. An derzijds krijgen de bonden geen poot aan de grond in de meer dyna mische, kennisintensieve sectoren. De vakbeweging heeft een slechte uitgangspositie in bedrijfstakken met een hoge toekomstwaarde". Somber Zó somber hoeft de situatie niet te zijn, maar enige terughoudendheid over de 'wederopstanding' van de vakbeweging is op zijn plaats. Het volgend jaar, 1990, kan weieens van doorslaggevende betekenis Bij aankoop van 2 doosjes Sony diskettes gratis viruskiller. vJl '3V5MF2HD2X 10stuks 230- y/2 MF 2 DD x 10 stuks 99- 51/4 M2D 2.x 10 stuks VROOMS DREESM ANN zijn voor de sociaal-economische verhoudingen in de jaren negentig. Dan komen eën aantal 'trendset tende' cao's (grootmetaal, Philips, Akzo) aan de orde. Bovendien vin den dan verkiezingen plaats voor de Tweede Kamer. De uitslag daarvan is ook voor de vakbeweging van groot belang. Want cao-coördinator Jacob Dra- ij er van de FNV mocht onlangs dan wel heel stoer roepen dat de vakbe weging het ook wel alléén af kan, enige steun uit Den Haag is zeer ge wenst. Dat geldt onder meer bij het terugdringen van minder eewenstp flexibilisering en ver betering van de arbeidsvoorwaar den, al dan niet gepaard aan scho- lings- en banenplannen. Op dat punt hebben de bonden tegenover de werkgevers tot nu toe vrijwel steeds het onderspit moe ten delven. En het lijkt voor de hand li'ggend dat als de werkne mers op dat punt bot blijven van gen, ze uiteindelijk al hun kaarten zullen zetten op loonsstijgingen die veel verder gaan dan wat tot nu toe is geëist en gekregen. En dat is vanuit economisch en sociaal oog punt ongewenst. De rk bisschoppen van Ne derland voelen op het ogenblik niets voor een nationale 'katho liekendag'. Zij achten het huidi ge klimaat in de kerkprovincie daarvoor ongeschikt. De stich ting Bevordering Contact Rooms-Katholieken had de bis schoppen voorgesteld samen een landelijke katholiekendag te organiseren. "De ervaring leert dat regionale of dekenale dagen vruchtbaarder kunnen zijn en minder polariserend werken", antwoorden de bisschoppen. Het Contact Rooms-Katholie- ken stelde de bisschoppen voor, de verantwoordelijkheid voor zijn landelijke dagen over te ne men. De jaarlijkse bijeenkomst, die vorig jaar ruim 5000 belang stellenden trok, gaat de krachten van het bestuur langzamerhand te boven, zei een woordvoerder. De organisatie werd opgericht in 1986, nadat de paus bij zijn be zoek aan Nederland de rk gelovi gen had opgeroepen tot nauwe verbondenheid met elkaar en met de bisschoppen. Door deze verantwoordelijk heid op zich te nemen zouden de bisschoppen in feite de tweede ling in rk Nederland bekrachti gen, zo verduidelijkte H. Heruer van de rk persdienst Rotterdam het bisschoppelijk standpunt. Ie dereen zou zo'n officiële katho liekendag zien als een alternatief voor de jaarlijkse manifestatie van de Acht Mei-beweging, die meer dan 10.000 mensen trekt. Secretaris dr. C. L. Menting van de stichting Contact Rooms- Katholieken toonde zich niet te leurgesteld over het besluit van de bisschoppen. "Wij willen de bisschoppen niet voor de voeten lopen. We hebben alleen hun be langstelling voor zo'n landelijke dag willen peilen. Die interesse is er dus niet". De rk bisschoppen kunnen zich verenigen met de statuten van de nieuwe Missieraad, die als kerkelijke instelling is erkend. In de nieuwe raad is alleen plaats voor kerkelijk goedgekeurde or ganisaties. Gisteren hadden de bisschoppen hun tweemaande lijkse vergadering in Amersfoort en daar keurden zij de statuten goed. evenals de nieuwe statuten van de KRO. Naast de Missieraad, die wordt geleid door de voorzitter van de bisschpppelijke instantie voor missie en ontwikkeling (nu bis schop Bomers van Haarlem), komt er een stichting voor onder meer de rechtspositie van de me dewerkers van de raad. De KRO moet op grond van de Mediawet per 1 januari 1990 van een stichting een vereniging worden. In de nieuwe statuten, die ook de goedkeuring van de bisschoppen kregen, worden de zeven contactgroepen (één per bisdom) tot afdeling verheven. Deze afdelingen stellen de leden raad samen. De bisschoppen kunnen niet direct invloed uitoe fenen op het KRO-bestuur. Zij moeten wel wijziging van de sta tuten goedkeuren. Ook heeft een bisschoppelijk adviseur zonder stemrecht zitting in het bestuur. - Vóór het eind van dit jaar verschijnt van de rk bisschoppen een brief over de taken en be voegdheden van elke gelovige in de kerk. Daarin zal ook aandacht worden besteed aan de positie van pastorale werkers en werk sters en diakens. Dat werd giste ren in Amersfoort meegedeeld na de tweemaandelijkse verga dering van de bisschoppen. - Eind vorige maand publiceer de de paus het slotdocument van de bisschoppensynode van okto ber 1987 in Rome over de roeping en zending van de leek. In hun brief willen de bisschoppen dit stuk toepassen op de Nederland se situatie. Telegram In een telegram aan president Botha van Zuidafrika zeggen de Nederlandse hervormde en gere-, formeerde kerkbesturen ge schokt te zijn door de situatie van honderden gevangenen "die zonder aanklacht of proces wor den vastgehouden". De kerken zijn gealarmeerd omdat vele ge vangenen hebben besloten in hongerstaking te gaan en een kerkleider als ds. Allan Boesak zich bij de hongerstakers heeft aangesloten. De kerken doen een dringend beroep op de Zuidafrikaanse re gering om recht te doen. "De re gering kan eraan meewerken dat gevangenen worden vrijgelaten of dat hun zaak eindelijk wordt behandeld". De kerkbesturen hebben de predikanten en kerke raden van hun solidariteit met de hongerstakende gevangenen op de hoogte gesteld. Overleden. De Indonesische predikant Lukito Handojo uit Djakarta is op 56-jarige leeftijd overleden, zo heeft de Neder landse Hervormde Kerk meege deeld. Ds. Handojo was ook in ons land algemeen bekend doordat hij de eerste buitenlandse predi kant was die namens zijn kerk voor zending in Nederland werd afgestaan. Van 1974 tot 1981 werkte hij hier. Hij woonde in Maassluis, maar vervulde naast zijn werk daar spreek- en preek beurten in heel het land. Voor en na zijn verblijf in Nederland was ds. Handojo voorzitter van de sy node van de Indonesisch Chris telijke Kerk in West-Java. Hervormde Kerk: beroepen te Bodegraven A. de Reuver Delft, die bedankte voor Barne- veld; bedankt voor Poortugaal C. Meijer Spaarnwoude-Spaarn- dam. Gereformeerde Kerken: be roepen te Gramsbergen, te Her wijnen en te Katwijk aan Zee G. J. Mink Arnemuiden, te Middel burg (voor deelwerk) kandidaat P. J. Rebel Amstelveen, te Sint Annaparochie R. A. de Jong en mevrouw A. E. de Jong-Wierse- ma Drachtster Compagnie (bei den voor deelwerk). Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor St. Catharines (Ca nada) J. Kareis Rijssen. Evangelisch-Lutherse Kerk: beroepen te Den Helder (voor deelwerk) kandidaat mevrouw C. Verwaal-Hübner Amsterdam. Moker. De uitzending van Moker (Media-overeleg van Ker ken in Rijnland en de Bollen streek) is deze week geheel ge wijd aan het kerkelijk leven in Warmond. Morgenavond van 7 uur tot half 8 op FM 105.7 en via de kabel ook op FM 88.1. Boete Bruidsparen die voor hun hu welijksbevestiging later dan was afgesproken zich bij de angli caanse Mariakerk in Shoreham (Zuid-Engeland) vervoegen, krij gen voortaan boete. Pastor Mar tin Sheppard heeft er genoeg van. Hij moet vaak lang wachten omdat steeds minder paren zich houden aan de vastgestelde tijd. Dat geldt ook voor andere betrok kenen, zoals de koster en orga nist. De pastor vindt een boete het enige middel om een stipt verloop van de huwelijksbevestiging te garanderen. Paren moeten in het vervolg een waarborg betalen. Komen zij meer dan vijf minuten te laat bij de kerk aan, dan krijgen ze dat bedrag niet terug. 'Gevaar'. De Latijnsameri- kaanse bisschoppenconferentie (Celam) ziet de 'Verklaring van Keulen', waarin 163 Westeurope- se rk theologen zware kritiek uit ten op de paus, als een 'gevaar voor het geloof en de kerkelijke gemeenschap'. Het bestuur van de Celam noemt de aanval op de paus ongegrond, onrechtvaardig en oneerbiedig. Het betuigt de opperherder zijn solidariteit, res pect en trouw. Vrij. In de Sovjetunie wordt geen enkele baptist meer om zijn geloof gevangen gehouden, meldde 'Missionswerk Friedens- stimme' in het Westduitse Gum- mersbach. 'Friedensstimme' is een organisatie van geëmigreer de 'Rusland-duitsers', die nauwe contacten onderhoudt met de niet-geregistreerde baptisten in de Sovjetunie.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2