LEIDSCH DAGBLAD Enorme schade door duinafslag VAN DAG TOT DAG! Contra's moeten bases opdoeken Kohl en Schmidt wisten al in 1980 van levering aan Libië CDA en WD: Van den Broek niet naar Iran AUTO LEITHON Prof. Van der Zwan plots weg bij Vendex-concern LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD Woensdag 15 februari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38859 Prijs fl. 1,25 KATWIJK/WASSENAAR De noordwesterstorm heeft langs de kust op diver se plaatsen een forse duinaf slag veroorzaakt. Vooral de hoge waterstand heeft een schade aangericht die in de miljoenen guldens loopt. Volgens ing. Verheij, hoofd van de dienstkring Delta- kust van Rijkswaterstaat, heeft het water sinds de in gebruikname van de storm vloedkering nog niet zo hoog (tot 3.17 mdter boven NAP) gestaan. De schuiven moesten gisteroch tend dan ook enige uren worden gesloten. Volgens het Hoogheem raadschap van Rijnland werd er bij Wassenaar 4 kilometet van het bui tentalud weggeslagen. Ook bij Noordwijk en Zandvoort werden de buitenste duinenrij over een af stand van 2 kilometer door de zee verzwolgen. De storm richtte voor Rijnland de grootste schade aan in 4 jaar: tussen de 600.000 en 800.000 gul den. Bij de Brouwersdam en de kop van Schouwen is sprake van een duinachteruitgang van maxi maal 5 tot 7 meter. Ook op Texel verdween door de storm weer en kele meters duin. Driejaar geleden werd op het Waddeneiland nog voor 13 miljoen gulden zand opge spoten. Inmiddels is dat weer bijna volledig weggespoeld. Zware gevechten in Oost-Bayrut BAYRUT (AP) - Bij zware ge vechten tussen christelijke Libane se regeringstroèpen en de christe lijke militie in het land zijn van nacht en vandaag minstens 40 mensen gedood en 90 anderen ge wond geraakt. De beide partijen gaan elkaar te lijf met tanks, artille rie en granaten in christelijk Oost- Bayrut en in de christelijke gebie den ten oosten en noorden van de hoofdstad in een strijd om de heer schappij over de miljoen christe nen in Libanon. In het slechte weer raakte op de Noordzee de Britse olietanker Alexandros stuurloos. Het schip dreigde het Britse olieplatform Dan Earl ten noord westen van Den Helder te rammen. Twee sle pers van het Rotterdamse bedrijf Smit Internationale slaagden er vannacht in vast te maken en wa ren vanochtend onderweg naar een nog onbekende haven. Wet grootste deel van de 48 be manningsleden op het olieplat form was gistermiddag al met heli kopters geëvacueerd. De tanker Alexandros heeft 28 opvarenden en 71.000 ton ruwe olie aan boord. Het schip was van Noord-Schot land op weg naar Londen, en kwam ter hoogte van Hull in moei lijkheden. De Katwijkse strandexploitant Th. Lange beleefde gisteren enkele angstige momenten. Het opgejaag de zeewater kwam vervaarlijk dicht bij het strandpaviljoen van de Katwijker, Willy Zuid. Lange was. vorige week volgens traditie'als eerste begonnen met de opbouw. Om zich te wapenen te gen het zeewater legt hij daarbij al tijd een flinke zandwal rondom het paviljoen. Geen overbodige luxe, zoals gisteren bleek. Vrije verkiezingen in Nicaragua Gisterochtend beukten de golven tegen de houten schoeiing voor het Katwijkse strandpaviljoen. (foto anp) k Gistermiddag bleek hoeveel zand de MANAGUA (Rtr/AFP/DPA/U- PI) - De Contra's, de rebellen groepering die tegen de San- dinistische regering van Nica ragua strijdt, moeten hun bases in Honduras opdoeken. In ruil daarvoor heeft Nicaragua zich bereid verklaard niet later dan 25 februari 1990 vrije en alge mene verkiezingen te organise ren. Dat zijn de belangrijkste resultaten van de tweedaagse topbijeenkomst van de leiders van vijf Middename- rikaanse landen, die gisteren in de Salvadoraanse badplaats Costa del Sol werd afgesloten. De vijf landen - Honduras, Costa Rica, Nicaragua, Guatemala en El Salvador - zullen binnen 90 dagen een plan opstellen dat voorziet in het opheffen van de bases van de Contra's in Honduras en de repa triëring van de anti-Sandinistische rebellen naar Nicaragua of naar landen, die bereid zijn hen op te ne- In ruil voor het opheffen van de bases van de Contra's in Honduras heeft Nicaragua ingestemd met het houden van presidentsverkiezin gen alsmede parlements- en ge meenteraadsverkiezingen niet la ter dan 25 februari 1990. De verkie zingen waren oorspronkelijk ge pland voor december 1990. Om vrije verkiezingen mogelijk te maken heeft de Sandinistische regering aangekondigd democrati sche hervormingen door te voeren. Managua garandeert het recht van vrijheid van meningsuiting, een vrije pers, de vorming van opposi tiepartijen en vrije toegang van alle Drugsverslaafde spuit dochtertje (4) dood BEVERWIJK (ANP) - Een 32-jari- ge vrouw uit Beverwijk heeft haar 4-jarige dochtertje om het leven ge bracht door het kind in te spuiten met heroïne. De vrouw meldde zich zelf bij de politie en verklaarde haar kind he roïne te hebben toegediend, omdat zij geen uitzicht meer zag in haar si tuatie. De vrouw, zelf drugsver slaafde, deed een mislukte poging zichzelf met een overdosis van het leven te beroven. Aanval rebellen op vliegbasis bij Kabul ISLAMABAD (AP) - Afghaanse rebellen hebben vandaag een vroe gere Sovjet-vliegbasis bestookt ten noorden van Kabul. Het is op de dag dat de laatste soldaat van het Rode Leger Afgahanistan heeft verlaten. Volgens een zegsman van de ver zetsgroep Jamiat-i-Islami hebben rebellen 155 soldaten en 10 officie ren van het Afghaanse leger gevan gen genomen sinds de aanval op de Bagram luchtmachtbasis zaterdag is ingezet. De zegsman sprak van 10 doden en gewonden onder de rebellen. Hij verklaarde ook dat de rebellen verschillende vliegtuigen hebben vernietigd. (pagina 5: Afgbaans verzet verzamelt zich rond hoofdstad) BRUSSEL (ANP) - De gemeen teraad van het Belgische Maas- mechelen is gisteravondak koord gegaan met de aanleg van een bungalowpark van Center Pares op het grondgebied van de gemeente. Tegen die plannen bestaat veel verzet van Belgische natuurbe schermers. Het bungalowpark komt volgens die natuurbescher mers in een .uniek' natuurge bied. Tegen de bouw is de laatste weken herhaaldelijk actie ge- Maasmechelen akkoord met bungalowpark voerd. Er werden duizenden handtekeningen verzameld voor een petitie waarin gevraagd werd de plannen van Center Pares af te wijzen. De natuurbeschermers vinden dat als het bungalowpark er toch moet komen het beter op de ter reinen van de inmiddels gesloten kolenmijn bij Eisden kan wor den aangelegd. Het natuurge bied bij Maasmechelen wordt dan gespaard en de oude mijn- terreinen krijgen op die manier nog een zinnige bestemming, al dus hun redenering. De directie van Center Pares sluit een alter natieve lokatie uit. KOLLEKTIE 1989 IN FEBRUARI 10 KORTING BROEKEN. SPECIALIST Haarlemmerstraat 197 Winterse buien Wisselend bewolkt en enkele buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Minimumtemperatuur omstreeks 4 graden. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Krachtige noordwestelijk wind. aan de kust en op het IJsselmeer hard tot stormachtig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Wisselvallig weer en perioden met regen. Middagtempera tuur rond 6 graden. Tegen het week einde een enkele graad hoger. Donderdag 16 februari zon op: 07.53 uur. zon 'onder: 17.55 uur: maan op: 12.59 uur, maan onder: 06.16 07.15 en 20.36 u BONN (GPD) - De Westduitse re geringen onder de kanseliers Schmidt en Kohl zijn sinds 22 april 1980 door inlichtingendiensten, an dere bronnen en door de Ameri kaanse regering geconfronteerd met de verdenking dat West- en Oostduitse bedrijven waren be trokken bij de bouw van een gif gasfabriek in Libië. Dat geldt ook voor minister van buitenlandse za ken Genscher, op wiens ministerie alle belangrijke informatie Kwam. Dat staat volgens het dagblad 'Die Welt' in het rapport over de af faire dat vandaag door de regering wordt besproken. De Amerikaanse zorg zou uiteindelijk op 11 novem ber 1988 hebben geleid tot een brief van de vorige Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Shultz, aan zijn collega Genscher over de toenemende verspreiding van che misch wapentuig. Kohl was al op 20 oktober 1988 door de leider van de inlichtingen dienst (BND), uitvoerig ingelicht over alle beschikbare informatie. Daarbij was ook de mogelijke be trokkenheid van de firma Imhau- sen uit Lahr genoemd. Verdere bij zonderheden staan in het meer dan 100 pagina's tellende omvangrijke, nog geheime rapport, waarover vandaag door het kabinet wordt gediscussieerd. Dit rapport is een gedetailleerde weergave van alle beschikbare ge gevens. Volgens Die Welt omvat het onder andere de eerste melding van de inlichtingendienst die op 22 april 1980 bij Genscher binnen kwam. Daarin staat dat in Libië met behulp van niet met name ge noemde West- en Oostduitse des kundigen "een fabriek voor de fa bricage van chemische strijdmid- partijen tot televisie- en radiosta tions. De Sandinisten hebben be loofd dat alle politieke gevangenen worden vrijgelaten. Naar schatting zitten momenteel ongeveer 1600 voormalige leden van de Nationale Garde van wijlen dictator Somoza in Nicaragua gevangen. Overeenstemming werd ook be reikt over een plan om de Verenig de Naties te vragen om eenheden van militaire waarnemers op te richten. Deze eenheden moeten grensoverschrijdende guèrilla-ac- tiviteiten in de regio melden. De Costaricaanse president Arias riep de Verenigde Staten op mee te hel pen bij de repatriëring van de meer dan 12.000 Contra's uit Honduras. "Zij, die de gewapende strijd van de Contra's hebben ondersteund, kunnen nu niet weigeren om mee te helpen bij de repatriëring van de Contra's", aldus Arias. De Ameri kaanse regering heeft nog geen re actie gegeven op het akkoord van Costa del Sol. Sacharov is geen kandidaat meer voor volkscongres MOSKOU (DPA) - De Russische burgerrechtenactivist en geleerde Andrei Sacharov heeft zijn kandi datuur voor de verkiezingen voor het congres van volksafgevaardig den ingetrokken. Hij riep zijn sym pathisanten op hun stem nu te ge ven aan .oprechte' aanhangers van de perestrojka. „Ik kan alleen kan didaat zijn namens de Akademie van Wetenschappen, of helemaal niet", zegt de Nobelprijswinnaar in een gesprek met het weekblad „Moskovskije Novosti". Sacharov was met een aantal andere liberale wetenschapsmensen tijdens een vergadering van de Akademie op 18 januari niet tot kandidaat geko zen, al hadden 55 wetenschappelij ke instituten hem voorgedragen. Verscheidene duizenden mensen protesteerden daarop voor het ge bouw van de Akademie tegen deze gang van zaken. In de weken erna stelden ettelijke kiesdistricten Sa charov kandidaat voor het op 26 maart te kiezen volkscongres. Salman Rushdie DEN HAAG (GPD) - CDA en WD vinden dat minister Van den Broek (buitenlandse za ken) zijn voorgenomen reis naar Iran voorlopig moet uit stellen. Nu de geestelijk lei der Khomeini de doodstraf heeft uitgesproken over de Indiase schrijver Salman Rushdie, vanwege diens boek Satanische verzen, vinden de regeringspartijen dat Van den Broek zich opnieuw op zijn reis moet bezinnen. De minister schreef giste ren nog aan de Tweede Ka mer, dat hij zijn reis wil door zetten. Hij kondigde aan ze ker ook de mensenrechtensi tuatie aan de orde te zullen stellen. Zijn Iran-reis werd al een keer uitgesteld, omdat de be windsman in maart het begin van de nieuwe ontwapenings onderhandelingen bijwoont, maar van afzeggen is nooit sprake geweest. Toen Van den Broek zijn brief schreef, wa ren de uitspraken van Kho meini nog niet bekend. CDA-woordvoerder Van \0id339 26 PAGINA'S Weezei: „Langzamerhand moeten we ons afvragen of het nog wel zin heeft naar Iran te gaan. Het regime-Khomeini isoleert zich zodanig in de we reld, dat het vrijwel onmoge lijk wordt de boodschap nog over te brengen". Zijn VVD-collega Weisglasz is het daarmee eens. „Als Van den Broek al gaat, is er nu des te meer reden om de mensen rechten aan de orde te stellen. Maar er is ook des te meer re den om te denken dat dat geen succes zal hebben. De normen en opvattingen van Khomeini staan zover van die van de rest van de wereld af, dat ik denk dat gesprekken over de men senrechten geen zin meer zul len hebben". De Utrechtse uitgeverij Veen, die op 15 oktober een Nederlandse uitgave van Rush die's boek wil laten verschij nen heeft een aantal bescher mende maatregelen genomen na de uitspraak van ayatollah Khomeini. De uitgeverij gaat inmiddels gewoon door met het vertalen van het in de is lamitische wereld als gods lasterlijk gebrandmerkte boek. Alle RAI-MODELLEN zijn bij AUTO-LEITHON in de showroom te bezichtigen. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor. AMSTERDAM (ANP) - Prof. dr. Arie van der Zwan verlaat totaal onverwacht per 1 juni het Vendex- concern. Hij heeft de commissaris sen gisteren verzocht hem vanaf die datum te ontheffen van zijn functie van vice-voorzitter van de hoofddirectie van Vendex-Interna- tional. De commissarissen zeggen zijn vertrek te betreuren maar respecte ren de beslissing van Van der Zwan, die als toekomstige leider van het concern was binnenge haald Een woordvoerder van Vendex weigerde ieder commentaar op het besluit van Van der Zwan. De re den van zijn besluit wil Van der Zwan voor zich houden. Ook heeft hij niet gezegd wat hy nu gaat doen, aldus de woordvoerder. Sinds begin januari 1988 maakt Van der Zwan deel uit van de hoofddirectie van Vendex. Hij werd enige tijd daarvoor door dr. Anton Dreesmann persoonlijk aan gezocht om hem op te volgen. Eind november 1987 werd Drees mann ziek en kort daarna brak een machtsstrijd los over een sanering bij de warenhuizen Vroom en Dreesmann. Het pleit leek beslecht toen Dreesmann terugtrad als Ven- dex-topman en plannen voor ont slagen van tafel verdwenen. Complete duidelijkheid over de positie van Van der Zwan is er ech ter nu pas: de definitieve opvolging van Anton Dreesmann op zijn voorwaarden zat er kennelijk niet in en hij heeft zijn toekomst nu in eigen handen genomen. (Pagina 7: Van der Zwan verkeek zich op de klus) Den Haag wil 9 verzorgings huizen sluiten DEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag wil tot het jaar 2000 ne gen verzorgingshuizen voor bejaar den sluiten. Verantwoordelijk wet houder Martini ziet zich door de rijksbezuinigingen gedwongen 1.400 opvangplaatsen te laten ver dwijnen, zo blijkt uit een voorstel dat vrijdag naar de Haagse ge meenteraad wordt gestuurd. Volgens Martini is zoveel moge lijk geprobeerd de bezuinigingen op te vangen door een andere opzet van de bejaardenzorg. Zo wordt de thuiszorg versterkt, waardoor ou deren zo lang mogelijk thuis kun nen blijven. Ook zullen verzor gingsplaatsen worden omgezet in bejaardenoorden. Het voorstel is nog slechts een „voorontwerpplan", waarover nog met de betrokken tehuizen en or ganisaties zal worden overlegd. De sluiting van twee van de negen te huizen was al eerder aangekon digd. PTT-AUTOTELEFOON VOOR 89,= P MND iNTELCD delen, alsmede een systeem de inzet daarvan, wordt voorbe reid". Scholiere (14) overleden aan nekkramp BREDA (ANP) - Een 14-jarige mid delbare scholiere uit Teteringen is het afgelopen weekeinde overle den aan nekkramp. Dat-heeft een woordvoerder van de stadsgewes telijke GGD in Breda vandaag meegedeeld. Sinds de hoofdinspectie voor de volksgezondheid begin januari heeft gewaarschuwd voor een epi demie van nekkramp zijn er in het gebied van deze GGD acht meldin gen geweest. In de rest van West- Brabant waren dat er twee. Vol gens de woordvoerder in Breda be treft het geïsoleerde gevallen. In Deurne in Oost-Brabant zyn deze week twee gevallen van nek kramp gemeld bij leerlingen van een lts. Zij verkeren niet in levens gevaar. Vorige maand overleed in Nieuw Vennep een scholiere aan nek kramp, nadat de ziekte ook in Al phen aan den Rijn al het leven van een meisje had geëist. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24,45 per kwartaal 72,40 per halfjaar f 144,80 per jaar 275,70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.: (i v m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1