Bestuur vreest sluiting Rijnoord 'Ze willen ons gewoon stom houden Opleidingsmogelijkheden voor de sierteelt vergroot PAGINA 16 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 Woonwagenbewoner Lou Lugters wil onderwijs voor zijn kinderen De familie Lugters, van linksnaar rechts: vader Lou met op schoot dochter Jane, Mientje, Arie, moeder Brenda m Willem. "Wij willen dat onze kinderen goed terecht komen". Uoto Ben de Bruvnt LEIMUIDEN - 'Ik gooi een handgranaat in de klas', schreeuwde Lou Lugters toen zijn kinderen, Arie en Willem, van de openbare ba sisschool De Torenvalk in Leimuiden werden verwij derd. Lugters is in dat op zicht een 'echte woonwa genbewoner'. Althans, zo concluderen veel mensen dan al gauw. door Caroline van Overbeeke Lugters reageert inderdaad impul sief als het om zijn oogapppels gaat: zijn vier kinderen, die geen van allen behoorlijk onderwijs krij gen en hebben gekregen. Wat dat betreft lijkt, de geschiedenis van woonwagenbewoners zich te her halen. Maar welke ouder springt niet voor zijn kinderen in de bres, als zij worden 'gepest en getrei terd?' Het is alweer bijna een maand geleden dat Arie (6) en Willem Lug ters (8) van De Torenvalk moesten, omdat hun vader ouders en school leiding bedreigde met fysiek ge weld. Het gemeentebestuur van Leimuiden vond het gedrag van de geëmotioneerde vader veel te ver gaan en koos de kant van de schoolleiding. B en W werden in die opvatting vorige week ge steund door de Raad van State. Arie en Willem zitten al die tijd thuis op het woonwagenkamp. Zij krijgen dan wel privé-onderwijs, al duurt dat nog maar tot het einde van deze week. Het lijkt erop dat de kinderen Lugters de dupe worden van het 'onbegrip' van de dorpelin gen en daardoor zoals zoveel woon wagenkinderen verstoken blijven van openbaar onderwijs. De AROB-procedure die nu door de advocaat L. Sprenger als laatste redmiddel wordt opgezet, moet licht in de zaak brengen. Het pro bleem is alleen dat zo'n procedure anderhalfjaar kan duren. Geteisterd Lou en Brenda Lugters zijn er na alle emoties nog steeds heilig van overtuigd dat de problemen bij de school liggen en niet bij hen of bij de kinderen. "De oorzaak van alles ligt bij de schoolleiding. Sinds de pleinwacht weg is, vliegen de kin deren elkaar in de haren", aldus Brenda Lugters. Lou drukt zich wat directer uit: "Ik wil niet dat mijn kinderen worden doodgetrei- terd door burgerkinderen. Ze wor den al zo lang geteisterd. Er moet blijkbaar eerst iemand doodvallen en dan pas wordt er wat aan ge daan. Maar ik heb een Hollandse mond en niemand krijgt daar een slot op". Die 'Hollandse mond' is Lugters echter wel opgebroken. Dorpelin gen zijn zijn gespierde taal blijk baar niet gewend en prikken niet door .zijn geschreeuw heen. Van een ruwe bolster-blanke pit willen zij niet horen. Hun protesten leid den tot de verwijdering van Arie en Willem van De Torenvalk. Eén ou der zit volgens de advocaat van het gemeentebestuur, B. Wille, nog steeds thuis met de deur op slot, uit angst voor Lou Lugters. Gediscrimineerd Lugters is echter een typisch voor beeld van een man voor wie zijn kinderen alles betekenen. Hij neemt ze te allen tijde in bescher ming en doet dat ook nu zijn kinde ren niet naar school mogen. "Wij zijn woonwagenbewoners en de kinderen zijn alles wat we hebben. We willen dat ze goed terecht ko men en niet worden gediscrimi neerd. Het probleem is dat wij woonwagenbewoners nooit wor den geloofd. Mijn moeders tas wordt altijd omgekeerd in de su permarkt. Waarom altijd haar tas?", vraagt Lugters zich af. Lugters heeft zijn kinderen drie dingen ingepeperd toen zij naar school gingen: ze moesten lief zijn, niet vechten en goed hun best doen. "Als ze op school zitten kan ik ze niet de keel dichtknijpen als ze zich niet gedragen. Maar het zijn juist de dorpskinderen die daarom vragen", stelt hij. Mientje Lugters 11 jaar), de oud ste dochter van het gezin, is een schrijnend voorbeeld van de wreedheid van veel kinderen. Ook zij gaat niet naar school, maar weet inmiddels niet beter. Haar moeder: "Mientje is in elkaar geslagen, maar aan haar hebben ze een goeie want ze ramt gewoon terug. Daar om zit ze nu thuis. Maar wat zou jij doen als ze zouden zeggen dat er luizen en vlooien op je schriftje za ten en het vervolgens door de klas gooiden. Ze willen ons blijkbaar stom houden. 'Vieze stinkzigeuner' is natuurlijk ook niet leuk om te ho ren. Maar onze Mien zei dan: 'liever een stinkzigeuner dan een vieze stinkboer'. Mien wil dan ook niet meer naar school". Beschermen Arie en Willem vervelen zich nu ze niet naar school gaan. Ze hangen rond in de ruime woonwagen van Lugters. Arie: "Ik wil niet terug naar school, ik vind het thuis veel leuker". Volgens zijn moeder houdt hij zich echter groot, omdat hij nu zo'n lieve juffrouw heeft die hem privé- les geeft en zelfgebakken cake voor hem meebrengt. Willem, die goed kan leren, zit duidelijk meer met de toestand in zijn maag. "Ik wil liever bij papa blijven", is zijn antwoord op de vraag of hij nog naar De To renvalk terug wil. Brenda Lugters vertelt hoe hij heeft zitten huilen, omdat hij van school moest. Lou Lugters: "Papa zal je altijd be schermen, Willem. Ik laat mijn kin deren niet doodtreiteren". Brenda Lugters ziet voorlopig geen oplossing voor het conflict met het gemeentebestuur van Lei muiden. "Mijn schoonmoeder zegt dat de gemeente vijftig Tamils naar Leimuiden moet halen. Dan gaan ze daar. wel op letten en laten ze ons met rust". Lou Lugters is harder in zijn oor deel: "Het is gewoon een vies, stie kem volk", roept hij aangeslagen. "Ik wil alleen dat mijn kinderen goed terecht komen, maar de bur gemeester gooit mijn wens gewoon in de vuilnisbak. Als ouders ons dreigen, want dat gebeurt ook, dan vergeet ik alles en laat ik me gaan. Als dan iemand zegt bij ons een benzinebom naar binnen te willen gooien, roep ik gewoon: 'neem een handgranaat, dat gaat veel gemak kelijker'. Impulsief Lugters maakt het er zichzelf en zijn kinderen met dat taalgebruik niet gemakkelijker op. Ook zijn im pulsieve gedrag is advocaat Spren ger een doorn in het oog. Toch vindt Sprenger dat het recht op on derwijs van de kinderen in deze zaak voorop staat en daarvoor zet hij zich dan ook vooral in. Voorlopig ziet het er somber uit voor de familie Lugters. De AROB- procedure kan lang gaan duren. Volgens de advocaat mogen de kinderen echter 'niet de dupe wor den van dit ordinaire straatge vecht'. Of, zoals Mientje Lugters verduidelijkt: "Een mens is een mens. Of je nu paars, wit of geel bent, je bent een mens van bin- Christelijk Vocaal Ensemble groeit tijdens concert Concert door het Voorschotens Christelijk Vocaal Ensemble onder leiding van Step hen Kavelaar, met medewerking van: Mi randa van Kralingen (sopraan), Claudia Seevinck (mezzo-sopraan), John Vrede- veldt (tenor) en het Randstedelijk Begelei dingsorkest. Werken van Handel, Men- VOORSCHOTEN - Velen wa ren benieuwd naar wat de nieu we dirigent Stephen Kavelaar met het Voorschotens Christe lijk Vocaal Ensemble heeft we ten te bereiken in het halve jaar dat hij er de scepter, in casu diri geerstok zwaait. Gisteravond gaf hij zijn eerste openbare presenta tie, waarbij voor de pauze het or kest en de solisten eigenlijk het meest te doen hadden, namelijk in de 'Ode on St. Cecilia's day' van Handel. In slechts 9 dagen produceerde de toen in Enge land wonende componist dit werk, dat naast routinematige gedeelten ook originele vondsten heeft, vooral in de ari a's waarin de ontwikkeling van de muziek in de diverse instru-' menten wordt uitgebeeld. Miranda zong niet altijd ver staanbaar maar wel heel lyrisch de vele aria's hierin met het or kest, dat een meer ritmisch te genwicht gaf. De eerste musicus uit de geschiedenis, Jubal, werd gevoelig door sopraan en solo cello ten tonele gevoerd, waarna de hoge trompet het koor tot de strijd aanvuurde. Hierin kon ook de tenor John Vredeveldt pittig uitpakken, nadat deze eerder in het laaggelegen eerste recitatief wat door het orkest overstemd was. Fluit, luit (op het luitregis- ter van het clavecimbel), violen en orgel werden op hun eigen wijze in het zonnetje gezet. Stephen Kavelaar, die aanvan kelijk wat voorzichtig dirigeer de, durfde na de pauze meer vuur in de muziek te brengen. Vooral tyet 'Gloria' van Vivaldi had af en toe een swingend ritme met de stuwing die goed past in bijvoor beeld het eerste deel. Zoals in bij na alle koren zijn de mannen in de minderheid, maar toch was de klank zowel in het piano als in het forte evenwichtig over de stemmen verdeeld. Interessant was het door de di rigent uitgekozen koraal 'Wer nun den lieben Gott laszt walten' van Mendelssohn. Op ongeveer twintigjarige leeftijd compo neerde hij dit vierdelige werk, dat veel invloeden van Bach ver raadt maar ook eigen vondsten heeft zoals het tweede couplet, waarin de bassen de melodie in lange noten zingen, uitgezon derd de laatste regel waar staat: 'der hat auf keinen Sand gebaut'. Een gedreven uitvoering door sopraan en koor, goed gesteund door het geroutineerd spelende Randstedelijk Begeleidingsor kest. FRANK DEN HERDER Als conflict Alphens ziekenliuis niet wordt opgelost ALPHEN AAN DEN RIJN - Het bestuur van Rijnoord vreest dat het Alphense zieken huis wordt gesloten als niet op zeer korte termijn een einde komt aan het conflict met de Ondernemingsraad (OR) en de medische staf. "Als de zaak in een impasse ge raakt, ben ik zeer pessimistisch ge stemd over het voortbestaan van het ziekenhuis", aldus voorzitter A. Berntsen. "Dit kan zo .niet langer. Voor de inspectie moet dit ook een, onverteerbare zaak zijn". Berntsen vraagt zich af of er niet te veel tijd wordt besteed aan andere zaken dan verzorging van zieken: "De in spectie zal zich afvragen of de ge zondheidszorg nog voldoende wordt gewaarborgd". Het bestuur vraagt vandaag aan het ministerie van WVC 'orde op zaken te stellen'. Als het ministerie Provincie krijgt veel te weinig huurwoningen DEN HAAG/REGIO - In de pro vincie Zuid-Holland moeten in de jaren 1990 tot en met 1993 ten minste 104.000 nieuwe woningen in aanbouw worden genomen om uiteindelijk het woningtekort op te heffen tegen de eeuwwisse ling. De Provinciale Commissie Volkshuisvesting schrijft dat in een advies aan gedeputeerde sta ten van Zuid-Holland (GS). Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) heeft Zuid- Holland voor deze vier jaar slechts 83.300 woningen toege kend. GS zullen bij Heerma een claim indienen voor meer wonin gen. Het gaat overigens niet alleen om de hoeveelheid woningen die Heerma wil geven, ook over de soort bestaat verschil van me ning. Wordt er in 1989 nog toe stemming verstrekt voor 7.500 so ciale huurwoningen, in 1992 mo gen dat er nog slechts 5.100 zijn. De Provinciale Commissie Volkshuisvesting vindt dat het er 11.250 per jaar moeten zijn. De commissie meent boven dien dat er in deze vier jaar 142.700 woningen moeten worden verbeterd. Dat is ook veel meer dan Heerma wil toestaan. Vooral in de na-oorlogse woonwijken moeten volgens de commissie veel woningen worden opge knapt. Op basis van het advies van de commissie zullen GS aan Heerma toestemming vragen meer wo ningen te mogen bouwen en te mogen opknappen. Het is de be doeling dat GS binnen een week de preciese cijfers vaststellen. Volgens een provinciale woord voerder zullen deze cijfers vrij wel niet afwijken van de bereke ningen uit het advies van de com- niet ingrijpt in het conflict, zal het bestuur zich beraden over zijn po sitie: "Op het moment dat wij van het ministerie onvoldoende onder steuning krijgen, zullen we maatre gelen nemen. Ik sluit niet uit dat we dan aftreden", aldus Berntsen. "We moeten het perspectief heb ben dat over één of twee maanden een fusie met het Sint Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp kan wor den gerealiseerd. Anders moeten we bekijken of er nog wel een taak voor ons is. We kunnen niet voort blijven modderen". Voorzitter W. van Nobelen van de jubilerende veiling Flora ontving uit handen v van koophandel en fabrieken Rijnland de zilveren penning van de kamer. Kort geding Groot textielcentrum naar Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Venlose textielbedrijf J.P. Janssen wil een groot distributie- en opslagcentrum vestigen in Alphen. De plannen verkeren in een vergevorderd stadium. Het is de bedoeling dat een stuk grond van in elk geval meer dan zevenduizend vierkante meter wordt aangekocht. Alphen wordt in dat geval het 'middelpunt van de distributie in de Randstad', aldus directeur J. Schreurs. Op dit moment huurt het bedrijf een pand aan de Bedrijfsweg in Al phen. Bovendien heeft Janssen de beschikking over 2.000 vierkante me ter grond. In Utrecht is het grootste deel van het confectiecentrum geves tigd. Dat wordt verplaatst naar Alphen: "We willen verhuizen naar Al phen omdat deze gemeente het best uit de bus komt bij locatie-onderzoe ken. Alleen de grond is ontzettend duur". Daarbij komt nog dat het be drijf uitbreidingsplannen heeft. Volgens Schreurs zijn 'nog niet alle gege vens boven water': "Onder andere de onderhandelingen met de gemeente zijn nog niet afgerond". Hij voorziet in Alphen een flinke groei, maar wil geen uitspraak doen over het aantal arbeidsplaatsen dat het centrum biedt. Het bestuur is niet van plan in te gaan op de eis van OR en medische staf om met onmiddellijke ingang het Amsterdamse organisatiebu reau De Greve en Partners op nieuw aan te stellen en een interim- manager van dat kantoor te benoe men. Als dat niet gebeurt, moet het bestuur aftreden, vinden OR en medische staf. Het bestuur heeft tot vanmorgen de tijd gekregen om een beslissing te nemen. Gebeurt dat niet, dan wordt een kort geding aangespannen om het bestuur tot opstappen te dwingen. Het bestuur geeft volgens Bernt sen geen gevolg aan de sommatie. "De medische staf wil De Greve te rug, maar dat is niet acceptabel voor ons, omdat er een vertrou wenscrisis is tussen hem en het be stuur. Bovendien kunnen ze die man in Leiderdorp niet meer zien. Het is een onmogelijke zaak om weer met hem in zee te gaan", aldus Berntsen. De voorzitter vindt dat de medi sche staf de zaak laat escaleren: "Het hele ziekenhuis is de dupe van het eigengereide optreden van de medische staf die een hoge mate van arrogantie tentoonspreidt". Volgens woordvoerster H. Horn- stra-Limburg van de medische staf van Rijnoord is het juist aan het be stuur te wijten dat het ziekenhuis al bijna vier weken niet beschikt over een directeur. "Wij vinden dat we zonder dit bestuur kunnen, dan hebben we meteen een nieuwe manager". Vermoedelijk zijn afge vaardigden van medische staf en OR morgen bij het gesprek op het ministerie aanwezig, aldus Horn- stra. RIJNSBURG/NOORD WIJK Bloemenveiling Flora uit Rijns burg heeft een stichting in het leven geroepen om de opleidings mogelijkheden voor werkers in de sierteelt te vergroten. De vei ling heeft als startkapitaal een bedrag van 75.000 gulden geschon ken. De stichting is nodig omdat er volgens het veilingbestuur nog te weinig opleidingsmogelijkheden zijn. De oprichting van de stichting werd gistermiddag door de voorzit ter van de veiling, W. van Nobelen, bekend gemaakt tijdens een feeste lijke bijeenkomst in het Noord- wijkse hotel Huis ter Duin. Veiling Flora bestaat dit jaar 75 jaar en daarom werden er zowel letterlijk als figuurlijk de bloemen flink bui ten gezet. Van Nobelen voerde in zijn le zing aan dat de veiling en het tuin bouwbedrijfsleven groot zijn ge worden door ondernemingslust, samenwerking, vakmanschap en kennis. Hoewel er volgens de vei ling-voorzitter hard aan wordt ge trokken om het opleidingsniveau van de telers te verhogen, worden er zijns inziens ook kansen gemist. "Het is nog steeds te betreuren dat er in Rijnsburg geen middelbaar tuinbouwonderwijs is gevestigd", aldus Van Nobelen. De tuinbouwsector kenmerkt zich door een enorm aantal oplei dingen en cursussen. Desondanks plaatste de voorzitter van de jubile rende veiling enkele kanttekenin gen: "Bepaalde opleidingsbehoef ten worden niet vervuld omdat de belangstelling ervoor te klein is waardoor een opleiding niet renda bel is te maken. Gebrek aan geld mag echter geen beletsel zijn voor telers en vakgenoten om hun ken nis te vergroten. Daarom heeft vei ling Flora besloten het vak een stichting cadeau te doen met een startkapitaal van 75.000 gulden. Nieuwe, onrendabele, onderwijs projecten kunnen hieruit een bij drage ontvangen waardoor het ver lies beperkt blijft". Van Nobelene toonde zich zeer tevreden over de houding en inzet van zowel kwekers als handelaren in verleden en heden. "De onder nemingslust van de telers heeft ons gebracht waar we nu zijn. Mensen die nieuwe technieken, methoden en produkten durven te proberen, zijn goud waard". Ook de samenwerking tussen de veilingen onderling draagt de goedkeuring van de veiling-voor zitter weg. "De samenwerkingsge- dachte kreeg gestalte in 1914 toen 17 kwekers de handen ineen sloe gen tot gezamenlijke afzet van hun produkten besloten. Flora heeft in de afgelopen jaren met steeds meer veilingen samenwerking gezocht. In de crisisjaren besloten de bestu ren van Flora en Bovenkarpsel sa men een oplossing te zoeken voor de sterk gekelderde bloemenprij- zen. Die samenwerking tussen een bollen- en bloemenveiling is nu op nieuw aktueel door de betrekkin gen tussen Flora en CNB in Lisse". Oegstgeestenaar aangereden door aanhangwagen mest SASSENHEIM - Een 24-jarige in- woner van Ogestgeest is gister avond aan ernstig letsel ontsnapt toen zijn personenauto op de hoek Hoofdstraat/Wasbekerlaan in Sas- senheim werd aangereden door een met verse koemest geladen aanhanger. De dissel van de aan hangwagen boorde zich in de por tier van de personenauto die stond te wachten tot hij de Hoofdstraat in kon rijden. De dissel miste de be stuurder op het nippertje. midweekconceri in de Streek- muziekschool, Sint Jorisplem, aanvang 19.30 uur. Leiden informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo- Schneider en Kiki Classen, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. dia-lezing over 'De Nederland se Tuinkunst vanaf de 17e eeuw', door de heer Mellegers, aanvang 20.15 uur in het Koetshuis op het landgoed Oud Poelgeest. concert Trio Sonnacie', met in strumentale kamermuziek uit de 17e en 18e eeuw, aanvang 20.00 uur in het Rijksmuseum van Oud heden. concert in de 'Divertements-se- rie', met Vaughan Schlepp (piano) en Paola Tuin (zang) met liederen van Gershwin, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. dansvoorstelling 'Get off door De Nieuwe Dansgroep, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater, Cle- veringaplaats. DONDERDAG 16 FEBRUARI Alphen bijeenkomst Vrouwen Netwerk met lezing over 'Spreken in het openbaar', aanvang 20.00 uur in Avifauna. Boskoop lezing over 'De Poolse keuze tussen kunst en politiek', door Gerdien Verschoor, aanvang 20.00 uur in bibliotheek Babsloot. lunchconcert door Christian Le- velt (viool),'Gert-Jan van Gronin gen (cello) en Arnold Wenink (pia no), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal K&O. bingo-avond in buurthuis voorstelling: Taboe' met Eric Schneider en Kiki Classen, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Een bruid in de morgen', van Hugo Claus, door theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Micro-theater, Oude Vest. dansvoorstelling: 'Get off door Dansgroep, aanvang lezing over Vrijmetselarij' door A.J.M. Alink, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. Leiderdorp klaverjassen en sjoelen bij Con Bravura, aanvang 20.00 uur, club gebouw, Beukenschans. VRIJDAG 17 FEBRUARI Alphen optreden Herman Brood in Het Kasteel, Concertweg. Boskoop vlooienmarkt in de Beurshal, A.P. van Neslaan, van 17.00 tot 22.00 uur. uitvoering van het blijspel 'In het witte paard', door toneelvere niging Tavenue, aanvang 20.00 uur in De Loods. de', met Willem Nijholt, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'De wederop bouw, onze ouders', door Mug met de Gouden Tand, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. voorstelling: 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus, door theatergroep Imperium, 20.30 uur in de Leidse Schouwburg. optreden Trio Polo de Haas', met Polo de Haas (piano), Pierre Courbois (drums) en Leoni Jans sen (voice), aanvang 21.30 uur in De Burcht. concert in de 'Pianoserie' met Arielle Vernede (piano), aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Leiderdorp soos voor jongeren, van 20.00 tot 23.00 uur in Sjelter, Heem raadlaan. klaverjassen supportersvereni ging RCL, aanvang 20.00 uur in clubgebouw De Bloemerd. volksdans-instuif olv Joke Scholma en Ellen Schinkel, aan vang 20.15 uur in de Muzenhof.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 16