STEEDS Omzet bedrijfsleven in Rijnland blijft achter Basement Party ten bate van verbouwing van 't Breehnys WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 Enquête van Kamer van Koophandel Naaktgeboren Per 1 februari is de regeling voor naamsverandering versoepeld. Het ministerie van justitie ver wachtte vanaf die datum een gro te toeloop van mensen die met een welvoegelijkere naam door het leven willen. Ziet u het voor zich? De families Poepjes opge steld in rijen van vier voor de lo ketten. Gemeente-ambtenaar G.J.M. Wolvers van de burgerlijke stand zegt nog niets gemerkt te hebben van de voorspelde topdrukte. Zijn er in Leiden soms geen me vrouwen Poepjes, meneren Kontje of families Naaktgebo ren? Zeker wel. Wolvers behan delt jaarlijks zo'n twintig verzoe ken om naamsverandering. In de meeste gevallen gaat het echter om minderjarige kinderen die de achternaam van de moeder, pleegvader of stiefvader willen aannemen. Soms gaat om namen die sinds de invoering van de burgerlijke stand (1810-1838) on juist zijn gespeld en die in de juiste spelling gewijzigd kunnen worden. In enkele gevallen gaat het om niet-Nederlandse namen of namen als Naaktgeboren, Kontje of Fijnebuik, die door de dragers ervan als bespottelijk worden ervaren. Naast veelvoorkomende ge vallen zijn er talloze bijzondere situaties waarom mensen een an- dére achternaam willen aanne men. "Er is geen geval gelijk", al dus gemeente-ambtenaar Wol vers. "Een bijzonderheid is bij voorbeeld dat een kind de ach ternaam van de moeder wil aan nemen omdat die naam anders dreigt uit te sterven. Voor het eerst hebben wé nu ook een cate gorie mensen die af wil van de achternaam van hun incest ple gende vader". De belangrijkste wijziging die per 1 februari is doorgevoerd be treft de termijn die geldt voor de naamswijziging van een minder jarige in die van de moeder, pleegvader of stiefvader. Die ter mijn was vijf jaar en is nu drie jaar. Ook is niet langer vereist dat de moeder na de scheiding of verbreking van haar relatie het kind drie jaar lang alleen heeft verzorgd en opgevoed. Mensen die een andere achter naam willen, moeten zich mel den bij het ministerie van justi tie. Die schuift de kwestie door naar de lokale overheid. De ge meente hoort de verzoeker, dege ne wiens achternaam men heeft men. Wolvers: "Dat is niet altijd even gemakkelijk. De partijen staan soms als kemphanen te genover elkaar". De gemeente rapporteert over haar bevindingen aan het minis terie dat daarna een beslissing neemt over de gevraagde naams wijziging. De kosten van de naamswijziging bedragen 500 gulden. Maar in bijzondere ge vallen kan het ministerie beslui ten dat het wijzigen van de ach ternaam kosteloos is. "In het algemeen is men in Ne derland niet zo happig op naams wijzigingen", aldus Wolvers. "Het is bijvoorbeeld niet moge lijk om een mooiere, of zelfs dub bele naam aan te schaffen". De richtlijnen voor de geslachts naamwijziging laten zulks niet toe. Maar ook hierop zijn uitzon deringen mogelijk. Een verzoek van een meneer Rotgans die van beroep poelier is zal bijvoorbeeld welwillend worden bekeken. Boos (4) Vorige maand riepen wij de le zers van deze rubriek op van hun hart geen moordkuil te maken en lucht te geven aan datgene waar aan zij zich allemaal ergeren in de stad: grote of kleine ergernis sen, al die dingen waarbij men liever even de andere kant uit kijkt. Uiteraard was de top-drie van ergenissen voorspelbaar: honde- poep, onkruid en rotzooi op straat. Veel Leidenaars ergeren zich dood aan die troep. Maar ook bezoekers aan onze stad kunnen er over meepraten. On langs nam de heer Van der Vel den uit Hengelo deel aan een 15 kilometer lange wandeling door Leiden. Hij heeft al heel wat dui zenden kilometers afgelegd in stad en land. Maar zo vuil als Lei den is heeft hij het elders nog niet meegemaakt. Van der Velden heeft de moei te genomen het college van bur gemeester en wethouders over een en ander een brief te schrij ven. Een kleine opsomming van wat hij zag: "Massa's papier, stukken hout, bierblikjes, plastic bakjes en zakjes op de straat en in de tuinen, plastic huisvuilzak- ken, gevuld en wel, drijvend in het water, omringd door dozen, kistjes en ander afval. Glasbak ken tot aan de nek gevuld en er omheen tientallen lege flessen en glazen potten (dat vraagt om trammelant), de stoep voor een uitzendbureau bezaaid met plan LEIDEN - Het aantal be drijven in de Leidse regio dat de omzet in 1988 zag groeien, is drie procent ach tergebleven bij het landelijk gemiddelde. Ook de groei van de totale omzet van de ondernemingen in Rijnland bleef achter bij het landelijk gemiddelde, één procent. Het achterblijven van de groei komt doordat vooral de grotere bedrijven (meer dan 50 werknemers) een mindere omzet boekten. De toename van de export hield gelijke pas met de lan delijke trend. Deze gegevens zijn afkomstig uit de Enqüete Regionale Bedrijfsont wikkeling (ERBO), die door de Ka mer van Koophandel is gehouden. Uit het onderzoek blijkt ook dat de Albert Heijn en De Zaailing zijn het eens LEIDEN Behoudens goedkeu ring van het hoofdkantoor in Zaan dam, zijn project-ontwikkelaar Eri ca bv, Albert Heijn en de natuur voedingswinkel De Zaailing van ochtend volledig met elkaar tot overeenstemming gekomen. Volgens mevrouw Van Ginkel van De Zaailing zal een contractje worden opgesteld, waarin het Ahold-concern zich verplicht pro- dukten die concurrerend voor De Zaailing (kunnen) zijn, niet te zulen verkopen in de AH-vestiging die aan het Ir. Driessenplein komt. "Wij zijn ontzettend blij met dit ak koord: AH blijft zich bemoeien met zijn eigen pakket en zal ons onge moeid laten", aldus mevrouw Van Ginkel. De Zaailing was bang dat Albert Heijn in de vestiging aan het Ir. Driessenplein artikelen op het ge bied van natuurvóeding tegen sterk concurrerende prijzen zou aanbieden, waardoor het bestaan van de winkel aan de Hooigracht in gevaar zou komen. investeringen in 'Rijnland' net als in 1987 achter blijft. De Kamer van Koophandel noemt dit een 'veeg teken', omdat op de terugval in in vesteringen in 1987 een slecht re sultaat in 1988 is gevolgd. De Kamer van Koophandel con cludeert op grond van de enqüete dat de Rijnlandse industrie de lan delijke trend nauwelijks kan bijbe nen. Wel wordt geconstateerd dat de werkgelegenheid in deze sector is gegroeid. In de agrarische sector bleef de ontwikkeling gelijk aan de landelij ke ontwikkeling. Het investe- ringspeil daalde met acht procent, terwijl de daling landelijk drie pro cent bedroeg. De Rijnlandse groothandel boekte de afgelopen jaren vaak be tere resultaten dan de concurren tie. "Daar is over 1988 weinig van te merken", oordeelt de Kamer van Koophandel. Door tegenvallende resultaten bij grote bedrijven blijft de omzetindex een punt achter bij het nationale beeld. Aanmerkelijk minder groothandels dan landelijk noteerden een winsttoename. Het aantal bedrijven in deze sector dat minder investeerde, bedroeg vijf tien procent (landelijk twee). "De Rijnlandse detailhandel kan zich op de meeste fronten aardig spiegelen aan de landelijke trends. Tegenover een stabilisering van de omzet bij de kleine detailhandel staat een flinke achteruitgang bij de grote bedrijven", aldus de Ka mer. Wel nam in de detailhandel de werkgelegenheid met een procent toe. In de dienstensector heeft de Leidse regio veel van de voor sprong ingeboet, blijkt uit de en qüete. De omzetgroei van zes pro cent steekt echter nog steeds gun stig af bij de landelijke ontwikke ling. Van de dienstverlenende on dernemingen meldde zeventig pro cent een toename van de export. De Kamer van Koophandel con cludeert dat de komende maanden moeten uitwijzen of de weggesmol ten voorsprong van de Leidse regio omslaat in een echte achterstand. Uit de enqüete blijkt overigens dat de meeste ondernemers optimis tisch zijn. Altijd aardig om de naam Hot Hou se - nog wel twee keer - tegen te ko men in een ingezonden stuk in dit dagblad van 1 februari. En dat nog wel in een verhaal over het Key Town Festival! Over dat Key Town Festival zal ik het verder maar niet hebben. Ik wil E. Koreman en M. Rohde (schrijvers ingezonden stuk, red.) verzekeren dat zij voor goede jazz _echt niet hoeven te wachten op Monty Alexander die in november naar Nederland komt. Wie zich in Leiden voor jazz interesseert kan bijna iedere zaterdagavond terecht in het Waaggebouw - geen parkeer ruimte - bij de concerten van het Hot House. Dat is een podium voor nieuwe jazz en hedendaagse geïm proviseerde muziek. En wie zich in Leiden niet voor jazz interesseert? Ach, die wacht gewoon op het ko mende Key Town Festival. Meelfabriek Als ex-medewerker van meelfa briek De Sleutels, onderdeel van het Meneba-concern, zeg ik: slopen die handel. Dat hebben ze met de werknemers ook gedaan! Speciaal de mensen tussen de 35 en 55 jaar oud met 20 tot 38 dienstjaren, van wie er nu nog ongeveer twintig werkloos zijn. Dit bedrijf had voor Leiden be houden kunnen blijven, afgezien van de vraag of het mooi of lelijk is. Te meer daar het winst maakte en moderner was dan de vestiging in Rotterdam (bulktransport). Met medewerking van B en W was het gelukt de fabriek open te houden! Hulde aan B en W van Lei den. We hebben nu nog meer werk lozen. Is het de monumentencommis sie bekend dat het silogebouw en ketelhuis in gebruik zijn voor op slag van tarwe, gerst, zaden, etcete ra. Is dit puur toeval of onder druk van het Meneba-concern met vesti gingen in Australië en Nieuwzee- land? J.H. Maree, Lindestraat 36, Leiden. REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 De entree tot de Groenoordhallen: een grote bende van onkruid en vuilnis. Is dit de representatieve entree jan een accommodatie voor tal van evenementen(foto wim Dijkman) ken en ander materiaal kennelijk als gevolg van een interne ver bouwing, oude Fietsen met lekke banden, zonder ketting of stuur, links en rechts door de stad ver spreid. De fietsenstalling bij het station: één grote puinhoop 'ver sierd' met bergen straatvuil. Ten slotte: wat een hondenuitwerp selen, ongelooflijk, om misselijk van te worden. Ik heb er geen woorden voor". Van de Velden heeft na de wandeltocht zijn hart gelucht bij de de VW, maar had eigenlijk medelijden met de vriendelijke VW-medewerksters "dat ze zo'n stad moeten verkopen". Het bestuur van de VW is dan ook verheugd over het voornemen van het gemeentebestuur om de stadsvervuiling aan te pakken en wilde de man uit Hengelo vast op voorhand uitnodigen over enige tijd de resultaten te komen bekij ken. Maar directeur M.A Logten- berg van de reinigingsdienst was hen voor. Het is wel duidelijk dat het de gemeente ernst is van Lei den een schone stad te maken. Al was het maar voor één dag. Boos (S) Begrijpt u waarom die koeien en stieren telkens weer ontsnappen van het terrein van de Groen oordhallen. Toegegeven: wij be grepen er aanvankelijk ook niets van. Totdat J. Guldemond, woonachtig op een steenworp af stand van de Groenoordhallen ons wijzer maakte: "Het onkruid staat hier een meter hoog en de gemeente doet er geen moer aan. Komt u maar eens kijken,", no digde de boze bewoner van de Haarlemmerweg ons uit. Wij op pad. En inderdaad: de alom bekende flora, een meter hoog. Niet alleen langs de Haar lemmerweg maar ook rond de entree van de Groenoordhallen: een grote bende van onkruid en vuilnis. Is dit de representatieve entree van een accommodatie voor tal van evenementen? Ging hier ooit de Tour de France van start? Zijn dit de evenementen hallen die de strijd willen aan binden met de RAI in Amster dam? Wij begrijpen niet groen rond het naburige pomp station er keurig en fleurig kan uitzien en de omgeving van de gemeentelijke evenementenhal len zo'n armetierige troep is. Wat wij nu wel begrijpen is waarom de enterstieren en graskalveren steeds de benen nemen. Die ko men rechtstreeks van een kaal geschoren veldje en hebben van hun leven nog niet zulke grazige weiden gezien als rond de Groen oordhallen in Leiden. Onbegrijpelijk is ook dat men de ontsnapte grazers altijd meteen bij de horens wil grijpen. Konden we jl. zaterdag niet in de Volkskrant lezen dat de gemeen te Zaandam vijf Schotse Hoog landers heeft aangesteld als on bezoldigde maaimachines voor het plaatselijke park. Een oplos sing voor het Leidse onkruidpro bleem ligt dus voor de hand. Als directeur De Jong van de Groen oordhallen bij de volgende vee markt alle deuren wijd open zet is heel Leiden binnen de kortste keren onkruid vrij. Jongerenwerkster van het BreehuysPaulien Verstraaten, geflankeerd door twee bandleden van 'Forbidden lm periumJohn Gorree en Jan Lepelaar. Concert van zeven bands op 18 februari LEIDEN - Een loodzware 40 centimeter dikke deur biedt toegang tot een met slaapzak ken behangen ruimte: de on deraardse gewelven van 't Breehuys. Tien Leidse bandjes repeteren in dit voormalige bankgebouw aan de Breestraat en nog vijf bandjes staan op de wachtlijst. Om 'hun' Breehuys wat meer onder de aandacht te brengen en geld in te zamelen voor een verbouwing van de oefenruimte verzorgen zeven bands op 18 februari samen een concert: Basement party '89. "Die kelders hier zijn fantastisch. In de kluizen kunnen de bands hun apparatuur kwijt zonder dat ooit iets gestolen wordt en de oefen ruimte is gegarandeerd geluid- dicht. Het enige nadeel is de akoes tiek, het geluid gaat een beetje 'rondzingen'. Om dat te verbeteren hebben we al slaapzakken opge hangen maar echt ideaal is het na tuurlijk niet. Vandaar dat we bin nenkort gaan verbouwen. Een ge deelte van het bedrag dat daarvoor nodig is, zamelen de bands in op de Basement Party. Een soort eigen bijdrage dus eigenlijk". Paulien Verstraaten werkt al zes jaar als jongerenwerkster voor 't Breehuys. De muziekkelder is één van haar verantwoordelijkheden. "Ik vind het jammer dat dit soort activiteiten bijna alleen maar aan dacht krijgt als er iets negatiefs ge beurt. Laatst was er een, overigens vrij onbenullige, ruzie tussen een aantal jongeren en prompt staat dat in de krant. Over de positieve d.ingen hoor je eigenlijk nooit iets. door Kim Carree Die oefenruimte is gewoon hart stikke leuk, de bands gaan heel vriendschappelijk met elkaar om en er is nooit ruzie. Als het hier niet leuk zou zijn, had ik het nooit zo lang uitgehouden". Muziekstijlen De bandjes die oefenen in de kel der van 't Breehuys spelen alle maal een andere muziekstijl, van Nederlandstalig tot hardrock. Vol gens Evert Schreuder van de band 'Nederland 2' was dat een beetje een probleem bij het benoemen van de party. "In eerste instantie hadden we het idee om het 'Kelder Party' te noemen, maar dat associ eert iedereen gelijk met garage- rock. Op de één of andere manier hebben we de naam punk- of hard rockbands te zijn en van dat imago moeten we af'. "Met de party proberen we een zo breed mogelijk publiek te berei ken om zo veel mogelijk geld te verzamelen voor de verbouwing. De hele party heeft plaats in beheer van de bandjes. Wij staan achter de bar, halen de glazen op, verzorgen het geluid en het licht en uiteraard de muziek. Er loopt een aantal vrij- willigers rond om te helpen als dat nodig is en een aantal stafmède- werkers is aanwezig om de boel een beetje in de peiling te houden. Zij blijven per slot van rekening verantwoordelijk voor de goede gang van zaken". Paulien: "Het leuke van de party is ook dat de bandleden elkaar alle maal eens ontmoeten. We hebben hier eens in de drie maanden verga dering maar dan zie je alleen maar de vertegenwoordigers van de ver schillende bands. Het onderlinge contact is al goed, onderling wis selt de bezetting van de bands dan ook regelmatig, maar toch kent niet iedereen elkaar. Die integratie vind ik heel belangrijk voor een goede samenwerking. De bands zijn toch voor een gedeelte afhan kelijk van elkaar. Ze delen die oe fenruimte en als bijvoorbeeld de aparatuur van de ene band kapot gaat, kunnen ze dat van een andere band lenen. Dat goede contact wil ik zo houden. De party stimuleert dat". Optreden Eén van de voorwaarden om ge bruik te mogen maken van de oe fenruimte is dat de bands mini maal één keer per jaar gratis optre den in 't Breehuys. Een aantal bandjes treedt op de Basement Party voor het eerst op voor pu bliek. Paulien: "De muziekkelder is een jaar of tien geleden ontstaan om beginnende Leidse bandjes een kans te geven. Daar hoort optreden gewoon bij. Het is heel stimulerend bedoeld. Met de mogelijkheden voor optredens is het hier in Lei den buitengewoon droevig gesteld, dus veel bands krijgen nooit de ge legenheid te laten zien wat ze kun nen. Dat is natuurlijk nogal frustre rend. Zo'n party is dan een uitste kende gelegenheid om het eens te proberen". De drie aanwezige bandleden zijn het daar roerend mee eens. Volgens John Gorree en Jan Lepe laar van de band 'Forbidden Impe rium' zitten alleen de rockbands wat dat betreft nog redelijk goed. "Daar is tenminste nog een beetje vraag naar. Voor andere muziek stijlen is het inderdaad een groot probleem. Die moeten echt gaan leuren met hun muziek. De ge meente Leiden zou haar ogen eens moeten openen. Er zit genoeg po tentieel talent hier in Leiden maar elk initiatief wordt onmiddellijk de grond in geboord. Er is geen geld, er zijn niet voldoende podia maar volgens mij is er vanuit de gemeen te gewoon niet voldoende wils kracht". Evert: "Je moet in een bepaald circuit zitten anders wordt het heel moeilijk. Wij treden met 'Neder land 2' gelukkig nog wel eens op in jongerencentra en op feesten maar we oefenen dan ook al drie jaar. Rijk word je er niet van (we krijgen alleen een onkostenvergoeding), maar je blijft in ieder geval bezig". Vergadering De drie-maandelijkse vergaderin gen met de bandleden blijken vruchten te hebben afgeworpen. Voor die tijd waren er namelijk al tijd wat problemen met betrekking tot de coördinatie. Paulien: "De bands hebben op een gegeven mo ment zelf om die vergadering ge vraagd. Omdat alle bands een ei gen sleutel hebben en ze vaak repe teren op uren dat hier verder nie mand aanwezig is, was er bijvoor beeld geen controle op het oprui men van de kelder. De volgende dag troffen de medewerkers dan ook vaak een gigantische puin hoop aan, uitgetrapte peuken, lege bierflesjes en ga zo maar door. Er moesten daarover gewoon afspra ken over worden gemaakt. Sinds de vergaderingen zijn ingesteld verloopt dat dan ook allemaal een stuk soepeler". "Ik ben de laatste tijd ook heel erg streng geworden over die ver gadering. Van elke band moet ie mand aanwezig zijn, anders vlie gen ze er uit. Dat klinkt misschien heel kinderachtig maar het is no dig. De betrokkenheid van de bands bij de muziekkelder is daar door ook veel groter geworden. Bo vendien leren de bandleden elkaar kennen en dat bevordert de samen werking. De kelder is nu veel meer hun kelder geworden. Niemand gaat overigens mét tegenzin naar die vergadering toe, het is altijd hartstikke gezellig". De Basement Party '89 wordt ge houden op 18 februari in 't Bree huys aan de Breestraat 19 in Lei den en begint om 19.30 uur. De bands die optreden zijn: Kalorik, Hedgehog, Juicy Dice, Nederland 2, Razende Roeland, Forbidden Imperium en een naamloze band. De entreeprijs bedraagt 2,50 gul den. Leidenaar met auto tegen gevel LEIDEN - Een 45-jarige van Leiden is vannacht op de Zwartemeerlaan in Leiden met zijn auto tegen een voorgevel van een kantoorpand gereden. De man, die richting Zonnedauw reed, zag een bocht in de weg over het hoofd. In plaats van met de bocht naar links te gaan, reed hij rechtdoor, ramde een verkeerspaal en kwam vervol gens tegen een voorgevel tot stil stand. De schade aan het pand be draagt tussen de 10.000 en 15.000 gulden. De man kwam met de schrik vrij.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 15