Veel kritiek op bouw appartementen Van Expositie geeft goed beeld zwakzinnigenzorg .1 z+M ONDERNEMERS: ALS U EEN TELEVISIESPOT LAAT MAKEN, DAN WILT U TOCH ZELF BESLISSEN HOE EN WANNEER DEZE WORDT UITGEZONDEN? BEL DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT! 071-161363 Milieubeheer steunt Wassenaar in strijd tegen nieuwe snelheidslimiet Leefbaar Leiderdorp: kort geding tegen raadsleden Vijfde plan voor hart Oegstgeest dreigt te sneuvelen OEGSTGEEST vijfde bouwplan voor het ter- ject-ontwikkelaar zelf kampt met rein aan de Oegstgeester J Rhijngeesterstraatweg (waar vroeger het kinderpsychia trisch ziekenhuis Curium stond) maakt weinig kans. In de raadscommissie openbare werken maakten gisteravond raadsleden en omwonenden korte metten met het 'te hoge en te volumineuze' apparte mentengebouw dat Hoofd- dorpse project-ontwikke laars met een Noordwijkse architect er willen laten ver rijzen. Ook het en telkens roet in het eten. De pro- de onverkoopbaarheid van zijn t ningen, mede doordat de rentie vanuit Haaswijk groot is. Het appartementengebouw dat gisteravond al voortijdig sneuvel de, is zestien meter hoog, telt 16 ap partementen en twee zogeheten penthouses, heeft een kapje boven op en bevat een garage die één me ter boven de grond uitkomt. De hoofdingang is aan de zijde van de Rhijngeesterstraatweg geprojec teerd in plaats van op het noorden zoals bij een eerder plan het geval De kans dat het terrein, gelegen op een prominente plaats in het dorp leeg blijft, is dan ook groot, ook al heeft de welstandscommissie al groen licht gegeven voor het ge bouw. Omwonenden kondigden gisteravond aan 'tot het bittere ein de' te zullen procederen tegen het pand. Bovenal is niet één raadslid bereid nu een bouwvergunning te verlenen. D66, CDA en PPR zijn te gen, de Pvda twijfelt heel erg en de WD wil zich intern beraden, aldus Kuntze, die zelf niet op enthousias me kon worden betrapt. Eerder gingen plannen voor 'ur ban villa's', een L-vormig wonin gencomplex en een 'lager maar dikker' gebouw in rook op. Niet al leen politici en omwonenden gooi- Omwonende mevrouw Mulder vindt het "een héél groot gebouw zoals je ze in Oegstgeest nergens anders zult tegenkomen, zeker niet temidden van losliggende huizen". De afstand tussen de gevels van het gebouw en de omringende huizen bedraagt 'slechts' 25 meter. Zon en privacy gaan verloren, beweert Mulder, waarna een discussie ont stond over de vraag waar in Oegst geest de zon nu precies op komt en ondergaat. De projectontwikkelaar CETC, de eigenaar van het terrein, heeft de omwonenden enkele percelen terrein geschonken als compensa tie voor het ongerief maar de om wonenden nemen daar geen genoe gen mee. "Voor ons is het plan op maar één manier acceptabel", zei Mulder en ze ontdeed de maquette van een hele verdieping zodat het gebouw niet vijf maar vier lagen hoog werd. CETC kan de 'terrein- vuiler' dan echter niet meer exploi teren. Bomenbestand CETC-vertegenwoordiger Jonker, voor de zoveelste keer in Oegst geest, werd er een beetje cynisch van. "Ik vind dit soort vergaderin gen gezellig worden". Hij onthulde voorts dat het villaplan bij hem fa voriet is. Enigszins verontschuldi gend legde hij uit waarom hij geen garanties kon geven over de ver koopbaarheid van zijn nieuwste vondst. "Het is de kip-of-het-ei- kwestie. Wij mogen niet eerder de dreigt te sneuvelen markt op, dan nadat we met de ge meente tot overeenstemming zijn gekomen. Daarna kunnen we de markt testen. Als we de helft heb ben verkocht, kunnen we gaan bouwen". PPR'er G. van Eisen stak net als D66'er M. Poelmans niet onder stoelen of banken dat hij eigenlijk weinig zin heeft om een oordeel over het plan uit te spreken nu de kans groot is dat Jonker volgende maand met maquette nummer zo veel komt aanzetten. Van Eisen: "We kunnen ons ruimtelijke orde- Het braakliggende stuk land WASSENAAR - De werkgroep Milieubeheer Leiden steunt de ge- meente Wassenaar in haar strijd te- ningsbeleid toch niet laten afhan- Êen de hogere snelheden op de i de exploitatiemogelijkhe- Rijksstraatweg. In een brief aan ge- een projectontwikkelaar, meente, parlement en de minister het verkeer bouw mag niet richtinggevend zijn de werkgroep LEIDERDORP - De Leiderdorpse CDA-wethouder J. den Boeft en het Leiderdorpse WD-raadslid J. de Waard krijgen een kort geding aan hun broek wegens het belaste ren van de stichting Leefbaar Lei derdorp. Wat de stichting precies zal eisen, moet ze nog bespreken met haar advocaat H.W. Lagraauw. Deze advocaat denkt aan een verbod op belastende uitlatingen, gekoppeld aan een dwangsom. "De stichting weigert zich nog langer publiekelijk te laten afschilderen als een organisatie die niet weet waarmee ze bezig is en niet het goe de voor heeft met Leiderdorp", legt Lagraauw uit. Dergelijke voorval len zouden de belangen van Leef baar Leiderdorp schaden en demo tiverend werken. Aanleiding voor het kort geding was een voorval, maandagavond tijdens een commissievergadering. De stichting kreeg die avond de sterke indruk dat wethouder Den Boeft niet wilde antwoorden op twee serieuze vragen. Toen het ant woord op een van de vragen uitein delijk kwam, bevredigde dat aller minst. De stichting werd nieLgere- kend tot de "serieuze milieugroe peringen waar de gemeente mee praat". Een jaar daarvoor had de ge meentebestuurder zich in een openbare vergadering afgevraagd "waar precies ignorantie overgaat in de duistere streken van de men selijke geest?". Hij deed dat nadat de stichting de puinstort bij de Bloemerd 2 wilde hebben en in fel le pamfletten parallellen trok met de gifaffaire in Alphen aan den Rijn. Raadslid J. de Waard ergerde zich aan het woord 'vuilstort' op het pamflet. "Iedereen die over vuilstort spreekt is of niet volledig op de hoogte of verdraait de zaak", sprak de WD'er. "In de strafrecht pleging staat: niet strafbaar is hij of zij die een feit begaat dat hem niet kan worden toegerekend wegens gebrekkige ontwikkeling of zieke lijke storing der geestvermogens". De heren verbazen zich erover dat in een spoedeisend kort geding zulke oude koeien uit de sloot wor den gehaald. Bovendien laat De Waard weten dat raadsleden en wethouders "een zekere mate van onschendbaarheid hebben bij het doen van uitspraken in een open bare vergadering". En als de stich ting zonodig van zich wil afbijten, zou ze beter aangifte van smaad kunnen doen bij de politie. De ac tievoerders zijn dat inderdaad van plan, overigens voor een hele ande re kwestie. Ze nemen het niet dat B en W Leefbaar Leiderdorp in een brief van 5 oktober 1987 beschuldi gen van diefstal van stukken uit het gemeentehuis. Leefbaar Lei derdorp zou de stukken slechts hebben 'verschoven'. Overigens staan de wethouder en het raadslid nog steeds achter hun oude uitspraken en verdedi gen de gang van zaken van maan dagavond. De Waard vindt het lo gisch dat Leefbaar Leiderdorp geen milieugroepering werd ge noemd "om de doodeenvoudige re den dat de stichting dat niet is". En Den Boeft "heeft zich ervoor ge hoed Leefbaar Leiderdorp letter lijk te noemen. Als de stichting dat wil interpreteren als een diskwali ficatie kan ik haar niet tegenhou den, maar dan nog zie ik daar het het strafbare niet van in". Dat het niet beantwoorden van een andere vraag een kort geding oplevert, be vreemdt hem: "Dan zouden er heel wat kort gedingen gevoerd kunnen worden in Nederland". de bestemming van het ge biedje", aldus de radicaal, die hier mee aanstipte dat ook voor dit plan het bestemmingsplan, dat andere maximumhoogten voorschrijft, moet worden aangepast. De architect probeerde nog te vergeefs het gebouw van zijn pom peuze imago te ontdoen. "Het is nu hoger maar wel slanker en het staat bij solitaire villa's en vlabij de kerk. Het past binnen het bomenbestand en torent niet boven uit. Bovendien is er sprake behoorlijke mate van verfijning' Den kilometer tussen Den Deyl Haag 'onverantwoordelijk'. De activisten zien vooral proble men bij de vele korte op- en afritten en in- en uitvoegstroken, waar 'ge haast en gevaarlijk kan worden in- en uitgevoegd'. Zij vrezen dat de ri sico's van een aanrijding afgewen teld worden op de gebruikers van het naastgelegen (brom)fietspad. "Daar ontstaan meermalen uiterst gevaarlijke situaties en daar ge beurt een groot deel van de ernsti ge ongevallen", zo staat in de brief. De werkgroep wil de hele Rijks straatweg een snelheid van 50 kilo meter per uur geven en pleit voor een zorgvuldige analyse van de oorzaken van de onveiligheid. Milieubeheer Leiden wil graag een bijdrage leveren aan een dergelijke analyse en ziet de maatregelen aan de weg als eerste stap in die rich ting. Minder auto's en een beter openbaar vervoer zouden volgende stappen moeten zijn. Overigens heeft de gemeente Wassenaar nog niets gehoord op de omgeving Inbraken in Oegstgeest en Leiderdorp INBRAKEN Bij drie woningen in Lisse is vannacht ingebroken terwijl de bewoners rustig lagen te slapen. In alle gevallen kwamen de daders via de achterzijde van de woning binnen. In de Barentsz- straat werden twee woningen be zocht en in de Koningstraat één. Uit de woningen werden geld en chequqs ontvreemd. OEGSTGEEST/LEIDERDORP Slecht nieuws wacht de vandaag van vakantie terugkerende bewo ners van een huis aan de Leider dorpse Wilhelminastraat: bij een inbraak die gistermiddag moet zijn gepleegd is hun videorecorder ge stolen. De televisie was het klaar blijkelijk niet waard om te worden meegenomen want toen de politie een kijkje in het huis nam, trof ze het apparaat bij de opengebroken keukendeur aan. Bij een inbraak, in de nacht van maandag op dinsdag, in een Oegst geester hoekwoning (Terweeweg- /Duvenvoordestraat), is een nog onbekend aantal Euro- en giroche ques plus de bijbehorende pasjes ontvreemd. De inbreker is de schutting overgeklommen en de woning aan de achterzijde binnen gedrongen. Vermoedelijk dezelfde inbreker heeft nog gepoogd een verderop gelegen woning aan de Duivenvoordestraat binnen te dringen. haar protest tegen de onaangekon digde verhoging van de snelheid. Drie weken geleden vroeg ze om een schorsing, spande ze een Kroonberoep aan en schreef ze een boze brief aan de minister van ver keer en waterstaat. Cel voor incest DEN HAAG/VOORSCHOTEN Tegen een 41-jarige Voorschote naar is gisteren door officier van justitie mr. Klopper-Gerretsen voor de Haagse rechtbank driejaar gevangenisstraf geëist, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De man wordt beschuldigd van het plegen van incest en ontucht met zijn dochters. De rechtzaak werd gisteren op verzoek van de slachtoffers achter gesloten deuren behandeld. Tij dens de zitting eiste Klopper-Ger retsen behalve de gevangenisstraf ook dat de man gedurende de twee jaar proeftijd onder toezicht wordt gesteld van de reclassering. Boven dien wil ze een verbod voor de Voorschotenaar om zich tijdens de proeftijd in Voorschoten op te hou den. De incest en ontucht begon toen de meisjes negen jaar oud waren en heeft ruim vier jaar geduurd. WOENSDAG 15 FEBRUARI Brommers met cilinderinhoud van 80 cc van de weg gehaald DEN HAAG De politie in Zuid- Holland gaat voortaan brommers met een cilinderinhoud van 80 cc van de weg halen. De politie neemt ze in beslag en zal de rechter voor stellen de voertuigen verbeurd te verklaren. Dit heeft een woord voerder van rijkspolitie in het dis trict Den Haag gistermiddag be kendgemaakt. De laatste jaren zijn er in ons land (vaak illegaal) veel motorfiet sen met een cilinderinhoud van 80 cc en meer geïmporteerd, die als brommer (tot 50 cc) worden ver kocht en gebruikt. De eigenaar is in dat geval strafbaar, omdat hij zich schuldig maakt aan het rijden zon der rij- en kentekenbewijs op een niet goedgekeurd motorvoertuig. Voor een motorfiets moet boven dien motorrijtuigenbelasting wor den betaald. Verder kan hij moei lijkheden krijgen met de verzeke ring, die voor een brommer anders is dan voor een motorfiets. Tot nu toe nam de politie alleen het motor blok van een 'brommer' van 80 cc en meer in beslag. Het frame kreeg de eigenaar terug. Die zocht daarna in vele gevallen opnieuw naar een motorblok van 80 cc of meer. Om dit soort praktijken tegen te gaan heeft de politie in Zuid-Holland be sloten het hele voertuig in beslag te Een woordvoerder van de rijks politie schat dat er jaarlijks enkele duizenden van deze illegale brom mers worden geïmporteerd. "Bij elke controle duiken er wel een paar op. Gelet op de verkeersdruk te in Zuid-Holland hebben we be sloten tot verscherping van het be leid", aldus de woordvoerder. Paaseieren Vijfenzeventig volkskunstenaars expo seren en verkopen 7500 creatief versier de, handbeschilderde paaseieren op zondag 25 en 26 februari van 10 tot 17 uur in cultureel centrum Warenar, Kerk straat 75 in Wassenaar. Het is de groot ste Nederlandse expositie van versierde eieren en er zijn vele soorten en maten eieren te zien, op vele manieren be werkt. Exposanten komen uit vele delen van de wereld en sommige collecties zijn zeer oud. Fotografe Marrie Bot stelt werk tentoon in Swetterhage ZOETERWOUDE - "Ou ders hadden er geen moeite mee dat ik foto's wilde ma ken van hun kinderen. Veel ouders waren blij dat ik de positieve ervaringen die ze ook met hun kinderen heb ben, vastlegde. Het kostte geen enkele moeite om toe stemming te krijgen voor publicatie. Ik liet de foto's ook altijd eerst zien", zegt fotografe M. Bot die tot en met 24 februari haar foto's over verstandelijk gehandi capten exposeert in de woon-leefgemeenschap Swetterhage. Gisteren werd de tentoonstelling of ficieel geopend. door Dorith Ligtvoet De expositie bestaat uit 110 zwart-wit foto's die ook voorko men in het boek 'Bezwaard be staan' dat Bot vorig jaar in eigen beheer heeft uitgegeven en dat in de boekhandel te koop is. Het boek werd al eerder zowel in kunstkringen als in de zorgin stellingen bejubeld. De expositie maakt nu een rondreis langs een aantal inter naten, ziekenhuizen en biblio theken. Ook in het hoofdgebouw van het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur is de tentoonstelling straks te zien. "Dat is toch wel een blijk van waardering", zegt coördinator H. Bouter van Swetterhage. Enige bewoners van het Zoe- terwoudse internaat zijn door Bot gefotografeerd. Swetterhage is aangesloten bij de stichting Gemiva, een overkoepelende or ganisatie die 22 voorzieningen voor verstandelijk gehandicap ten onder haar beheer heeft. Het gaat hierbij om een groot scala van voorzieningen variërend van dagverblijven voor kinderen en ouderen tot een project begeleid Motief Toen Bot het idee opvatte om fo to's over verstandelijk gehandi capten te maken, wendde zij zich tot deze stichting die haar 'carte blanche' gaf. Dat er enige bewo ners op de foto's zichtbaar waren was voor Swetterhage een leuke aanleiding om de expositie in huis te halen. Maar dat was voor het internaat niet het belangrijk ste motief. "Swetterhage wilde de expositie graag tentoonstel len, omdat het gaat om mooie, in formatieve foto's. De expositie en het boek geven een goed beeld van wat de hedendaagse zwakzinnigenzorg behelst. Voor wie er blanco tegenover staat, kan het een kennismaking met de zorg betekénen". Bouter be nadrukt dat de expositie vrij toe gankelijk is voor alle belangstel lenden. Slechts een klein "deel van de foto's is genomen in internaten. Bot benadrukt dit, omdat ze niet het idee wil kweken dat gehandi capten vooral in internaten ver toeven. "Wanneer een buiten staander aan gehandicapten denkt, wordt vrij snel aan ernstig gehandicapten gedacht. Maar van deze groep is slechts zo'n 20 procent zwaar gehandicapt. Het aantal gehandicapten dat thuis woont neemt toe. Dat kan door dat de thuiszorg toeneemt. De wens om zelf voor een kind te zorgen is er, want je zal je kind maar uit huis moeten plaatsen. Het is voor ouders afschuwelijk wanneer ze die stap moeten zet ten". Bouter vult aan dat een groot aantal licht gehandicapten functioneert in gezinsvervan gende tehuizen en onder begelei ding op kamers woont. Onderscheid Bót heeft in de expositie een on derscheid gemaakt tussen zwaar, matig en licht gehandicapten. De foto's geven een beeld van het dagelijks leven van gehandicap ten. Pa en kind in bad, knuffelen de stelletjes, een groep op de wintersport, een licht gehandi capte op een boerderij terwijl hij dieren te eten geeft. Bot legt uit dat ze heeft gepro beerd om de nadruk te leggen op de thuissituatie van de gehandi capten. "Ik heb geprobeerd ge wone gezinnen weer te geven zoals een ouder die met een kind stoeit. De naaste omgeving wekt vaak de indruk dat het vreemd is om van een gehandicapt kind te houden. Dat is moeilijk voor ou ders, het lijkt alsof ze zich daar voor moeten verdedigen". Hoewel de buitenwereld vaak reageert met 'wat zielig, een ge handicapt kind', benadrukt Bou ter dat het verzorgen van een zwakzinnig kind evenals het op voeden van een 'normaal' kind zijn leuke en minder leuke kan ten heeft. "Het is geen opgave om voor deze mensen te zorgen. Je kan heel leuke dingen met ze meemaken. Zoals bij de opvoe ding van alle kinderen, kent dat proces vreugdevolle en minder vreugdevolle momenten. Voor werkers in de gezondheidszorg geldt hetzelfde", aldus Bouter. Brieven De samenstelling van het boek heeft de fotografe elf jaar gekost. Een ruime tijd voor een boek. Bot vindt dat niet. Naast het ma- 'T ^V: Een van de foto's van Marrie Bot die op de tentoonstelling in Swetterhage te z ken van de foto's, heeft de voor malige grafische ontwerpster de vormgeving van het boek op zich genomen. Ook de tekst waarvoor ze uitgebreid onderzoek deed, schreef ze geheel zelf. Het boek kwam in eigen be heer uit. "Hierdoor hield ik de zaak beter onder controle en bo vendien bestond er weinig inte resse bij de uitgevers. Toen een uitgever mij na de uitgifte van mijn vorige boek vroeg waarmee ik nu bezig was, en ik hem ant woordde dat mijn boek zou gaan over verstandelijk gehandicap ten, vroeg hij mij: Waarom foto grafeer je niet eens iets leuks? Ik heb hem gezegd dat ik het ma ken van foto's van deze mensen heel leuk vind. Een bijkomende factor van het succes dat Bot met de foto's had, is dat ze de laatste tijd veel brieven krijgt. "Niet al leen brieven uit het veld, maar ook van ouders, broers en zussen Expositie De tentoonstelling is tot 24 fe bruari te bezichtigen in de foyer van het restaurant van Swetter hage aan de Blankaartweg 2 te Zoeterwoude. De openingstij den zijn maandag tot en met vrij dag van 09.00 tot 17.00 uur. Zater dag en zondag is de expositie van 14.00 tot 16.00 uur geopend.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14