TAD LEIDEN krijg' en Klanten van EBR honderden guldens terug Subidie opknappen 215 huizen 'De Sleutels' LEIDSCH DAGBLAD Miiiiinaal 14 woningen in pand Brill Oude Rijn Interne problemen bij E.J. Brill WOENSDAG 15 FEBRUARI 1989 Energiebedrijf keert 35 tot 40 miljoen uit LEIDEN - Het voormalige Energiebedrijf Rijnland geeft zijn klanten een bedrag van mogelijk enkele honderden guldens terug. Dat bedrag wordt nog dit jaar, en waar schijnlijk al na de zomer, uitge keerd. Het EBR kan de uitke ring doen omdat het na de fusie met een aantal kleinere nutsbe- drijven in de regio een bedrag overhoudt van 35 tot 40 miljoen gulden. Hoeveel de verbruikers precies te gemoet kunnen zien, is nog niet be kend. Onderzocht wordt nog op welke wijze het geld aan de consu ment moet worden teruggegeven. De meeste bestuursleden van het voormalige EBR zijn het er wel oyer eens dat het bedrag het best in één keer kan worden uitgekeerd. Dat is duidelijker voor de consu ment en bovendien rechtvaardiger. Door het in één klap uit te keren, profiteren de huidige gebruikers - die het geld in feite hebben opge bracht - er zo veel mogelijk van. Zou het geld geleidelijk worden uitgekeerd, bijvoorbeeld via een serie tariefsverlagingen, dan komt het ook ten goede aan nieuwe ver bruikers; mensen die daarvoor niet aan het 'overschot' hebben bijge dragen. Daarnaast zouden mensen die uit het gebied verhuizen hun j 'aandeel' mislopen. Het voormalige EBR telde onge veer 100.000 aansluitingen. Als het bedrijf de 35 tot 40 miljoen gulden in één keer uitkeert, kan de consu ment gemiddeld dus zo'n 350 tot 400 gulden tegemoet zien. Niet ie dereen zal echter eenzelfde bedrag krijgen/Volgens EBR-bestuurder R. van Lint, verantwoordelijk voor verbruikerszaken, overweegt het energiebedrijf bij de teruggave te letten op het gas- en elektriciteit- verbruik van de afzonderlijke con sumenten. "Mensen die meer heb ben verstookt, hebben naar ver houding ook meer aan het 'over schot' bijgedragen", aldusVan Lint. Eindnota's De directie van het nutsbedrijf werkt inmiddels aan een voorstel voor de teruggave. Dat moet in de Bijeenkomsten over tuinieren voor scholieren LEIDEN - De Vereniging Leidse Schooltuinen houdt binnenkort twee informatiebijeenkomsten over het tuinieren met schoolkin deren: op maandag 20 februari om achtuur 's avonds in buurthuis Winnie Mandela, Trix Terwindt- straat 4, en op dinsdag 21 februari om vier uur 's middags in het tuin huis op het schooltuincomplex Stevenshof (achter het winkelcen trum). De vereniging wil door middel van het tuinieren met schoolkinde ren de natuur- en milieu-educatie in Leiden bevorderen en onder steunen. Qp drie complexen in de stad, aan de Mamixstraat, in het Stevenshofpark en het polderpark Cronesteyn tuinieren ongeveer 450 basisschoolleerlingen. Ook rondom een tiental scholen wordt getuinierd en ruim 50 scholen wer ken met het lespakket zaaigoed. Wie belangstelling heeft om dit seizoen te "komen assisteren bij het schooltui-nwerk óp één van de complexen of wie iets meer wil we ten over het tuinieren met kinde ren is welkom op een van de infor matiebijeenkomsten. Ook bij de gemeentelijke afdeling natuur- en milieu-educatie, Parkzicht 100, te lefoon 214996, zijn inlichtingen te verkrijgen. Vijf, Meisauna LEIDEN - B en W gaan akkoord met de wijziging van de bouwplan nen voor de Vijf Meisauna, zo blijkt uit een voorbereidingsbesluit. Ex ploitant Vis wil onder meer, nu de eerste fase van de verbouwing is gerealiseerd, een dienstwoning in de tweede fase van het plan opne men. Ook wil hij een verschuifbare doorzichtbare afdekking boven het geplande, dakterras laten aanbren gen. Het is de bedoeling in de uit breiding meer saunacabines aan te brengen. De gemeenteraad meot nog goedkeuring aan het plan ver lenen. loop van de volgende maand klaar zijn. Eind maart, begin april neemt het dagelijks bestuur van het voor malige EBR een besluit over het plan. In mei wordt dit behandeld in de:1 algemene raad van het bedrijf. "Dat", vertelt Van Lint, "zal ver moedelijk te laat zijn om de uitke ring meteen mee te nemen in de jaarlijkse eindnota's van de consu menten in Leiden. Die gaan name lijk in de loop van mei al de deur uit". Mogelijk kan het bedrag wel worden verrekend in de eindnota's van de verbruikers in de regio, die aan het eind van de zomer en in de loop van het najaar worden ver stuurd. "Om de verbruikers in Lei den niet te lang te laten wachten, overwegen we om voor hen een aparte 'actie' te houden". De uitkering geldt in principe al leen voor kleinverbruikers. Van Lint: T'De grootverbruikerstarie ven zijn .landelijk vastgesteld om concurrentie tussen bedrijven in verschillende regio's wat dit be treft te voorkomen. De marge in de grootverbruikerstarieven is niet zo groot dat het EBR daar veel aan over heeft gehouden. Die indruk hebben we tenminste niet. Maar de directie rekent het allemaal nog na. Blijken de grootverbruikers toch aan het 'overschot' te hebben bijge dragen, dan zullen ook zij geld te rugkrijgen". Te veel Het voormalige EBR heeft het geld overgehouden uit de reserves van het bedrijf. "Bij de fusie tot de Energie- en Watervoorziening Rijnland is afgesproken dat alle partners een kwart van de waarde van het bedrijf in de reserves van de EWR storten. Het EBR heeft dat opk gedaan, maar hield uit de oor-, spronkelijke reserves dus nog dus zo'n 35 of 40 miljoen; over. Hoeveel precies, dat moet nog worden bere kend". "In het verleden was het al ge bruik dat winsten direct aan de ver bruikers werden teruggegeven. Nu is dit weliswaar geen winst, maar we vinden toch dat het geld moet worden uitgekeerd aan de mensen die het hebben opgebracht", zegt Van Lint. Gevraagd of het EBR in het ver leden niet veel te veel geld in de re serves heeft gestopt, antwoordt hij: "Ik vind van niet. Een bedrijf moet altijd kunnen beschikken over een bepaald eigen vermogen. Vergeet niet dat het overgrote deel van het EBR-vermogen bestond uit lenin gen. En op een omzet van een half miljard, want zo groot was de om zet van het EBR, is een bedrag van 35 tot 40 miljoen niet veel. Maar ik geef toe datje erover kunt twisten. Wij vonden het destijds in elk geval ëen redelijk bedrag". De uitkering die het EBR dit jaar doet, staat overigens los van de te ruggave waartoe het bedrijf al eer der besloot. Tijdens de fusieonder handelingen spraken de verschil lende partners af dat elke eigenaar - m de meeste gevallen gemeenten - een bedrag van negen gulden per aansluiting zou terugkrijgen. De gemeenten die bij het EBR waren aangesloten bepaalden daarbij dat ze dat geld niet in de gemeentekas sen zouden laten vloeien, maar di rect aan de verbruikers zouden uit keren. Volgens Van Lint kan het EBR hierdoor dé komende tien jaar een bedrag van gemiddeld 2,5 miljoen gulden per jaar uitkeren. "Voorop gesteld echter dat het nieuwe bedrijf winst maakt. Of dat gebeurt, is. nog niet zeker. We wachten nog op de begroting van de EWR. Inmiddels is wel duidelijk dat allerlei 'onvoorziene' kosten de winst kunnen drukken. Zoals de kosten bijvoorbeeld voor het op ruimen van het zuiveringsslib dat de voormalige LDM in de duinen heeft opgeslagen". DEN HAAG/LEIDEN - De 25-ja- rige Leidenaar bleef gisteren ont kenners Hoewel het slachtoffer en diens vriendin hem hadden herkend, zei hij niets met de steekpartij op de Lange Mare te maken hebben gehad. Dat hij een mes op zak had, waaraan bloed zat en hij werd gesigna leerd vlak om de hoek op de Ou de Vest, deed niets aan zijn ont kenning af. "Ik heb het niet ge daan", zo hield hij vol. Officier van justitie mr. Klop- per-Gerretsen was een andere mening toegedaan. Zij eiste tien maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Het feit dat de man was herkend door het slachtoffer en zijn vriendin, die hij zou hebben lastiggevallen, nog geen kwartier na het gebeu ren was gesignaleerd door de pc- litie en ook een mes bij hem was aangetroffen, vond zij voldoende bewijs. Omdat hij pas vijf dagen vrij was na een eerdere gevangenis straf, meende Klopper dat hij wederom voor langere tijd moest worden opgesloten. Dat hij het gebeuren niet zou herinneren, achtte de officier niet zo vreemd Tien maanden celstraf geëist wegens steekpartij omdat hij tijdens die avond een grote hoeveelheid alcohol had gedronken. De verdachte was vanaf het station dwars door de stad naar het Plantsoen gelopen. Maar hij was niet rechtstreeks gegaan. Bezoeken aan een vriend, de film ("Ik ben daar voortijdig wegge gaan, ik zag het beeld alleen maar schuiven en dat lag aan mij") en aan vele cafés had hij tij dens de tocht gebracht. En daar bij zou hij ook op de Lange Mare zijn geweest en een meisje heb ben lastiggevallen dat bij haar vriend naar binnen wilde. De vriend kwam op het ru moer naar buiten. Daarbij zou de Het pand Brill LEIDEN - In het voormalige pand van drukkerij. Brill aan de Oude Rijn moeten minimaal 14 wonin gen komen. Op de begane grond moet er 168 vierkante meter aan be- drijfs/atelierruimte gerealiseerd worden. Die voorwaarden zijn ge noemd in een haalbaarheidsonder zoek dat in opdracht van de ge meente door architectenbureau Casa uit Amsterdam is uitgevoerd. Een technisch onderzoek heeft al uitgewezen dat het kraakpand Brill geschikt is. om te verbouwen tot woningen. De volgende stap is nu onderzoek naar de financiële haal baarheid. De 14 woningen zijn op- In het plan is rekening gehouden met de mogelijkheid om daar leef groepen te huisvesten. De wonin gen kunnen worden samenge voegd en eventueel later weer ge splitst. Het pand zal wordfen be- Het gebouw aan de Oude Rijn op de nummers 33a en 35 wordt nu be woond door ongeveer 25 personen. Of die mensen daar kunnen blijven wonen is nog niet bekend. Daarbij Aan Zwarte Pad, Mamixstraat, A. van Burenhof en J. van Stolberghof LEIDEN - Het groot onder houd aan de woningen aan het Zwarte Pad, Mamixstraat, An na van Burenhof en Juliana van Stolberghof kan waar schijnlijk vlak na de zomer be ginnen. De opknapbeurt van de 215 woningen van woning bouwvereniging De Sleutels nabij de Willem de Zwijgerla.an gaat ruim tien miljoen gulden kosten. In dit groot onderhoud is inbegrepen een isolatieplan voor de buitengevel. Het enige struikelblok is nog de huurverhoging als gevolg van de opknapbeurt. Onlangs dreigden de bewoners met acties wanneer de woningbouw niet snel met toezeg gingen zou komen. Al in 1981 wa- ftHet onderhoudsplan bevat on der meer het vernieuwen van alle kozijnen, rioleringen en voordeu ren van de flats en deuren van de bergingen, het verbeteren van de ventilatie van douche, keuken en toilet, opknappen van het trappen- huis, balkons en puien van de trap- LEIDEN - Bij boekhandel en drukkerij, voorheen E.J. Brill, zijn interne problemen over de be drijfsvoering ontstaan. Via een ad vertentie in een landelijk dagblad zijn de aandeelhouders daarom óp- geroepen tot een buitengewone aandeelhoudersvergadering op 2 maart. Van officiële zijde worden over de problemen geen mededelingen gedaan. Alle informatie loopt via de huidige president-commissaris mr. De Bok, maar deze zit volgens zijn secretaresse op het ogenblik in het buitenland. Ook de voorzitter van de ondernemingsraad, J. Veer man, kan geen 'inhoudelijke mede delingen' doen. De huidige inte- rim-directuer Pruyt was vanoch tend niet voor commentaar bereik baar. Vorig jaar trad prof. dr. E.H. van der Beugel als president-commis saris van de uitgeverij af. Reden daarvoor was een verschil van in zicht binnen dë raad van commis sarissen over de gang van zaken in het bedrijf. Van der Beugel wilde ter beoordeling daarvan een exter ne adviseur inschakelen, maar vond daartoe geen gehoor binnen de raad. Brill leed in 1987 een verlies van ruim acht ton, terwijl het jaar daar voor nog een winst van bijna negen ton werd geboekt. Naar aanleiding van de tegenvallende resultaten werden al maatregelen getroffen, waarvan de uitwerking op de lange termijn zichtbaar zou moeten wor den. Als belangrijkste oorzaak van het verlies werd toen de sterke koersdaling van de dollar be schouwd. Ook zijn er markten weg gevallen of ingekrompen en heb ben de bibliotheken minder te be steden. Eveneens zou de automati sering een negatieve invloed op de bedrijfsresultaten hebben gehad. Volgens Veerman houden de pro blemen geen verband met financië le situatie van het bedrijf. penhuizen. Waar nodig zullen de keukenblokken en sanitair worden vernieuwd. Naast dit groot onderhoud zullen de buitengevels van de flats wor den ingepakt met een isolerende laag. Daaroverheen komt een stucklaag. De buitenmuren van de na-oorlogse flats zijn op veel plaat sen éénsteens. Omdat door de ge velisolatie de woningen helemaal worden afgesloten is het ook nodig de kozijnen te vernieuwen en te voorzien van dubbel glas. Er ont staan anders vochtproblemen. De gevelisolatie was bijna niet doorgegaan, omdat de termijn voor de subsidie was verstreken. 'De Sleutels' had van het ministerie van volkshuisvesting een toezeg ging voor subsidie gekregen, maar door vertraging van de plannen verloor de woningbouwvereniging het recht daarop. Onlangs is niette min uitstel verkregen tot 1 januari 1991, zodat het isolatieplan kan doorgaan. Voorzitter Wassenaar van de be wonerscommissie van de flats zegt blij te zijn dat er nu eindelijk wat schot in zaak komt "We hebben er anders lang genoeg op moeten wachten". Het enige obstakel is zal gekeken worden naar de per soonlijke omstandigheden van de huidige bewoners en de aanspraak die zij kunnen maken op woon ruimte volgens de geldende regels. Het pand Brill werd in 1985 ge kraakt. Na veel juridisch getrouw- trek kocht de gemeente het be drijfsgebouw van de Leidse uni versiteit met het doel om het te ver bouwen en geschikt voor bewo ning te maken. Dit werd echter el ke keer uitgesteld omdat er met na me twijfels waren over de vraag of het voor een aanvaardbare prijs kon worden verhuurd. verdachte een mes hebben ge pakt en een stekende beweging hebben gemaakt. De jongen raakte gewond aan zijn vingers omdat hij met zijn handen het mes afweerde en zo voorkwam dat hij in zijn buik werd geraakt. Overigens is het letsel aanzien lijk: een en ander gebeurde op 23 november van het vorige jaar en nog steeds zijn de handen nog niet volledig genezen en is het de vraag of dat ooit nog gebeurt. Maar de Leidenaar bleef ont kennen. Zijn advocate, mr. De Milliano-Machielse, vroeg ook vrijspraak voor haar cliënt. Zij meende dat aan de herkenning van de verdachte door het slacht offer en zijn vriendin niet al te veel waarde kort worden ge hecht. De politie had hem al als dader betiteld voordat er zelfs maar sprake was van een arresta tie. Het bloed op het mes kon bo vendien zeer wel afkomstig zijn van de verdachte zelf, zo had het gerechtelijk laboratorium uitge zocht. Volgens de Leidenaar zelf had hij zich gesneden met het nieuwe keukenmes. Uitspraak over twee weken. Benoeming hoogleraren LEIDEN - Dr. R. Schefold is bij de Leidse universiteit benoemd tot hoogleraar in de culturele antropo logie en sociologie van Indonesië. Sinds 1973 is hij werkzaam aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Dr. Schefold studeerde culturele antropologie aan de universiteit van Basel. Als opvolger van prof. dr. M.J. Mulder is dr. A. van der Kooij aan de Leidse universiteit benoemd tot hoogleraar in het Oude Testament. Na zijn studie theologie aan de uni versiteit van Utrecht, was hij werk zaam aan deze universiteit. In 1978 promoveerde hij op het proef schrift 'De oude tekstgetuigen van het boek Jesaja'. Pancras-West houdt vast aan speelplaats LEIDEN - Buurtvereniging Pan- cras-West blijft vasthouden aan de wens van een speelplaats op het plein bij de voormalige Kaasmarkt- school. Bewoners zijn bereid om zelfde armen uit de mouwen te ste ken en een deel van het terrein als speelplaats geschikt te maken. Een voorstel is ook om de plaats alleen overdag open te houden en na 18.00 uur te sluiten. Volgens buurtbewoners is er in de wijk rondom de Hooglandse- kerk een ernstig tekort aan speel plaatsen voor kleine kinderen. Eer dere pogingen om het plein bij de schbol als speelplaats geschikt te maken, strandden echter. De hui dige gebruikers van het pand aan de Koppenhinksteeg zeggen de speelplaats zelf nodig te hebben, omdat er binnen ruimtegebrek is. Ook zou een openbare speelplaats vandalisme uitlokken en moeilijk te beveiligen zijn tegen inbrekers. Het voorstel van de buurtvereni ging is om van slechts een klein deel van het plein een speelplaats te maken, desnoods met hulp van bewoners. Aangezien het gaat om een speelgelegenheid voor kleine kinderen, is het volgens de vereni ging niet nodig dat het plein de he le dag openbaar is. Wat hen betreft kan de poort na 18.00 uur dicht. De buurtvereniging nodigt wethouder Van der Molen met klem uit om dit voorstel eens ter plaatse te komen bespreken. nog de omvang van de huurverho ging. "We gaan met de architect be kijken of de geboden verbeterin gen wel voldoende opwegen tegen de huurverhoging", aldus Wasse- De 200 flatwoningen van de ho ven en 15 eengezinswoningen aan de Willem de Zwijgerlaan verkeren op dit ogenblik in een zeer slechte staat. Zo kampen de bewoners met tocht die oijder meer veroorzaakt wordt door verrotte kozijnen. Vele balkons verkeren in zo'n slechte staat dat ze levensgevaarlijk zijn. In veel huizen hangt een rioollucht en is het sanitair hoognodig aan vervanging toe. Een andere klacht van de bewo ners betreft de verpaupering van de bulirt. De woningen zijn steeds moeilijker te verhuren, waardoor er nog wel eens leegstand is. In ver band het al lang op handen zijnde groot onderhoud werd alleen nog het hoog nodige gerepareerd. Wo ningbouwvereniging De Sleutels hoopt in elk geval dat met het ple gen van groot onderhoud de ver paupering verdwijnt en het leef milieu tot een aanvaardbaar peil wordt teruggebracht. Leerlingen 'De Zwaluw' krijgen les in de hal LEIDEN - Acht leerlingen van de protestants-christelijke ba sisschool De Zwaluw in de Ste venshof krijgen les in de hal van de school omdat alle elf lo kalen volzitten. Dit bleek gis termiddag tijdens een bezoek van het hoofd van de directie onderwijs van de gemeente, P. Peters, aan de 365 leerlingen tellende school. Afgesproken is nu daf het speellokaal voor de kleuters voorlopig wordt ingezet als twaalfde lokaal. Nu het mooie weer nadert, kunnen de kleu ters namelijk naar buiten om te spelen. De gemeente zal de kos ten van herinrichting van het lokaal voor haar rekening ne- Volgende maand gaat de pc- schoolvereniging met de ge meente naar het ministerie om te praten over de ruimtenood van De Zwaluw. De snelgroei ende school heeft behoefte aan drie extra lokalen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13