Koopsompolis niet zonder risico Helikopterproject lijkt te hoog gegrepen KK: btw-voordeel vaak niet aan klant doorberekend Aandacht voor het milieu Plantaardig niet altijd zuiver Bouwer betaalt droog stoken nieuwbouw huis Fosfaat moet sneller uit oppervlaktewater VN: In 1988 duizenden huunnoorden in Colombia DINSDAG 14 FEBRUARI 1 De verlaging van de btw- tarieven is in veel gevallen niet doorberekend naar de consument. Veel leveranciers hebben zelf het voordeeltje ingepikt, in plaats van het door te berekenen naar de consument. Bij Konsumenten Kontakt (KK) kwamen hierover in een week tijd ruim 700 klachten binnen, waarvan de meeste over auto's en meubelen. In die branches gaat het namelijk om forse prijzen, waardoor de btw-verlaging het hardst aantikt. samenstelling Raymond Peil Het hoogste btw-tarief van 20 pro cent, dat door de bank genomen op produkten die geen voedsel zijn van toepassing is, is op 1 januari omlaag gegaan naar 18,5 procent. Maar volgens KK zijn veel prijzen De consumentenorganisaties moeten bij hun vergelijkend warenonderzoek ook informa tie geven over de gevolgen van een produkt voor het milieu. De PPR-fractie in de Tweede Kamer heeft de Con sumentenbond en Konsu menten Kontakt daartoe op geroepen in een brief. De PPR stelt dat de consu ment steeds bewuster wordt, ook als het gaat om de effecten van een bepaald produkt op het milieu. Als voorbeeld wor den de fosfaatvrije wasmidde len en de spuitbussen zonder drijfgas genoemd. De Neder landse eisen op het gebied van milieu-etikettering zijn vol gens de PPR veel te laag en een milieukeur zal ook nog wel enige tijd op zich laten wachten. Daarom doen de consumentenorganisaties er goed aan de milieu-effecten te betrekken in hun produktver- gelijkingen, vindt het PPR- Kamerlid Lankhorst. niet omlaag gegaan. Het door het kabinet gepropageerde voordeel in koopkracht zal daardoor ook min der gunstig uitpakken. KK meldt dat leveranciers die werden geconfronteerd met klach ten over het niet doorgeven van het prijsvoordeel aan de consument vaók reageerden met de stelling dat prijzen om hoog zouden zijn ge gaan, als de btw-verklaging niet was ingevoerd. Een andere smoes is het verhaal dat het tarief van 1988 in rekening werd gebracht omdat de goederen in dat jaar waren be steld. Vooral dat laatste excuus is abso luut onhoudbaar. Het moment van aflevering is namelijk bepalend voor de berekening van de btw. Autohandelaren en meubelboeren leverden echter veelvuldig hun spullen af en brachten de oude prijs in rekening, zonder daarvan het voordeel van 1,25 procent aan de klant door te geven, zo werd bij KK gemeld. Fors Om een beeld te geven wat voor be dragen er in het spel zijn: bij een nieuwe auto gaat het al gauw om bijna 200 gulden voor een auto van 15.000 gulden. Bij de aankoop van een nieuw huis (voor een bestaan de woning geldt geen btw-heffing) moet men op een prijsverschil van 1500 tot 2000 gulden rekenen. Renault en Volkswagen/Audi hebben op 1 januari prijsverhogin gen doorgevoerd die precies de btw-verlaging te niet deden. Vol gens KK is dat een duidelijke po ging om de btw-verlaging te ont duiken en is deze prijsverhoging om die reden ontoelaatbaar. Overi gens ontving KK ook meldingen van garagebedrijven die op eigen initiatief 1,25 procent van de prijs aftrokken. Voor de meubelbranche gelden dezelfde klachten. Weinig leveran ciers gaven uit eigen beweging de btw-verlaging door. Als oorzaak van prijsstijgingen of het achterwe ge blijven van de btw-verlaging noemden zij vaak duurdere grond stoffen. Bij KK kwamen klachten binnen over Lundia, Wehkamp, de Bijenkorf en diverse meubelzaken. Ikea was een gunstige uitzonde ring en gaf de klanten bij de kassa 1,25 procent van het aankoopbe drag terug. Ook bij andere duurdere goede ren ging het nogal eens mis met de doorberekening van het prijsvoor deel. KK noemt onder meer V&D, Blokker, ECN, Philips, Hema, Bril- mij en Hans Anders als bedrijven klachten binnenkwa- Wie in 1988 een auto bestelde en deze in 1989 kreeg afgeleverd hoeft slechts 18,5 procent btw te betalen. <arct Opsomming Voor alle duidelijk nog maar een keer een opsomming van de wijzi gingen per 1 januari. De btw op de volgende produkten is van 20 naar 6 procent gegaan: frisdranken en mineraalwater (door een accijns verhoging is het prijsvoordeel on geveer 7 procent), siroop, vruchte sappen, suiker, snoep, kauwgom chocoladerepen, bonbons, mars, chips, pinda's, maggi, fonduesaus, mayonaise, ketchup, mosterd, sla saus en ketjap. Hagelslag zat al in het 6 orocentstarief. Geneesmidde len zonder dokterrecept zijn ook van het hoge naar het lage tarief ge gaan. De btw op wasmiddelen, afwas- middel, vloeibare zeep en bleek middel is van 6 naar 18,5 procent gegaan. Andere consumptiegoede ren als shampoo, dierevoedsel, bier en andere dranken is van 20 naar 18,5 procent gegaan. Voor de duurdere, duurzame consuptiegoederen geldt dat de btw wordt geheven op het moment dat een produkt wordt afgeleverd. Op een zaak die in 1988 is besteld en dit jaar afgeleverd wordt 18,5 procent btw geheven. Eventueel te veel betaalde btw kan men terugei- Veel levensmiddelen die als 'zuiver plant aardig' in de winkel liggen, verdienen deze aanduiding niet. Ze bevatten wel degelijk dierlijke vetten. Dat stelt de vereniging Ve- ganisten Organisatie, die vorige week de re sultaten heeft gepubli ceerd van een onder zoek naar het waar heidsgehalte van de 'plantaardigheid' van levensmiddelen. Produkten die als 'zuiver plantaardig' worden verkocht, maar toch dierlijke in grediënten bevatten, zijn vooral margari nes, macaroni, pizza's, soep en snoep, aldus de vegetarische vere niging. In deze pro dukten heeft zij bij voorbeeld eieren, kaas, melk en honing aangetroffen. Ook toevoegingen zoals emulgator, eiwit en verdikkingsmiddel komen niet uit de na tuur, maar regelrecht uit het slachthuis. De veganisten stellen dat de overheid dit ook weet, maar deson danks niet ingrijpt. De misleidende aandui ding 'zuiver plantaar dig' op produkten die dat niet zijn is in strijd met de Warenwet, al dus de organisatie. De kosten voor het 'droog stoken' en nieuwbouwwoning komen voor rekening van de bouwer. De Raad van Arbitrage voor de bouw bedrijven in Nederland heeft on langs uitspraak gedaan in een zaak hierover en de aannemen in het on gelijk gesteld, zo meldt de vereni ging Eigen Huis in het laatste num mer van haar maandblad. Tijdens de bouw van een huis wordt heel wat water gebruikt: in beton, metselwerk, wandpleister enzovoorts. Dat vocht moet er alle maal weer uit, het huis moet wor den droog gestookt vóór de opleve ring. Tenzij koper en verkoper an ders overeenkomen komen de kos ten hiervan voor rekening van de verkoper. De koper moet er dan ook voor zorgen dat de meterstand bij de oplevering bijzijn van de bouwer wordt genoteerd. Aanne mers 'vergeten' dat nogal eens. In dien nodig kan men de bouwer een rekening sturen voor het droog sto ken: in 1988 kostte een kuub gas ongeveer 46 cent inclusief vast recht, in 1989 is het tarief 43 cent. Aandachtspunten voor droog stoken zijn ook het aanhouden van temperaturen tussen 15 en 18 gra den, veel ventileren op alle verdie pingen, en "binnendeuren zo veel mogelijk open. Anders kunnen ze krom trekken. Condensvocht op de ruiten in in volle condensgoot- jes moet men in het begin zo veel mogelijk opnemen. Bij het schoonmaken van het huis moet niet meer vocht worden gebruikt dan strikt noodzakelijk. Binnenshuis moet gedurende de droogstook-periode geen wasgoed te drogen worden gehangen. Eind vorig jaar zijn zeer veel koop sompolissen in Australische dol lars verkocht. Bij het assurantie- concern Stad Rotterdam maakten zij bijna tweederde van de totale omzet van 180 miljoen gulden uit. Bij de grootste Nederlandse verze keraar, Nationale Nederlanden, luidden 40 procent van de onge veer 12.000 verkochte polissen in Australische dollars. Aegon ver kocht voor 152,5 miljoen aan koop sompolissen waarvan 35 procent in Australische dollars. De grote belangstelling voor de ze koopsompolissen komt door de buitengewoon hoge rente in Australië: eind december bedroeg rendement 12,6 procent, het dub bele van dat in Nederland. Daarom kan, zegt de voorzitter van de raad van bestuur van Stad Rotterdam prof. dr. L. M. van Leeuwen, het rendement op koopsompolissen in Australische dollars boven de 12 procent uitkomen. Een koopsompolis is een bepaal de vorm van levensverzekering waarbij de premie in één keer wordt betaald en aftrekbaar is van de belastingen. De uitkering kan op verschillende manieren gebeu ren: in één keer of periodiek. Ook de looptijd kan de koper zelf bepa len. Een koopsompolis in Australi sche dollars levert natuurlijk ook een uitkering in Australische dol lars op. De koper loopt dus het risi co op minder winst of zelfs verlies als de koers ten tijde van de uitke ring veel lager uitkomt. Maar vol gens Van Leeuwen lijkt de koers nu niet hoog (1,77 gulden tegen een dieptepunt van 1,40 gulden vorig jaar en een hoogtepunt van zo'n 4 gulden een aantal jaren geleden) en bovendien kan er door het hoge rendement natuurlijk heel wat va lutarisico worden gelopen. Stad Rotterdam heeft uitgerekend dat de koers over tien jaar met 50 pro cent mag zakken om over die perio de met een Australische dollar-po lis toch nog op hetzelfde bedrag uit te komen als een koopsompolis in Nederlandse guldens. Van Leeuwen gelooft dat de Australische economie goede groeimogelijkheden heeft en dat het met de waardedaling van de munt dus wel niet zo'n vaart zal lo pen. Volgens hem wordt er in Australië veel geïnvesteerd en heeft het land moeite om daarvoor geld aan te trekken. Dat zou bete kenen dat de rente er vooralsnog hoog moet blijven. Toch raadt Van Leeuwen niemand aan om zijn hele vermogen in Australische dollars te beleggen. "Er blijft inderdaad Australië heeft nu in elk geval te maken met grote wisselkoersspan ningen. Dat valt op te merken aan het ongebruikelijke fenomeen dat de korte rente nu hoger is dan de lange rente. Beleggers zijn kenne lijk wel bereid om tegen een forse vergoeding voor een relatief korte periode (tot twee jaar) waarden in Australische dollars te kopen, maar lange termijnbeleggingen (en dat zijn koopsompolissen) worden minder aantrekkelijk geacht. De Australische economie is ook nogal kwetsbaar door de grote bui tenlandse schuld. Als 'grondstofeconomie' (wol, zink, goud) hangt voor Australië veel van de prijzen van die grond stoffen af. Het is niet waarschijn lijk dat deze prijzen, die vanaf het laatste kwartaal 1987 behoorlijk zijn gestegen, nog meer omhoog zullen gaan. Er moet eerder op een daling worden gerekend (onder meer door een groter aanbod). Dat zou voor Australië zeer vervelend zijn en mogelijk kunnen leiden tot een devaluatie (waardeverminde ring) van de munt. "Als de waarde van de Australische dollar inder daad wordt losgelaten, zou het naar mijn gevoel wel eens hard naar be neden kunnen gaan", zegt een ban kier. En juist daar ligt nu het risico van de koopsompolis. DEN HAAG (ANP) - De verwijde ring van fosfaten uit het oppervlak tewater vereist een snellere aan pak. Het percentage fosfaten dat rioolwaterzuiveringsinstallaties verwijderen dient te worden ver hoogd van 40 naar 75 procent. Ne derland voldoet daarmee aan inter nationaal aangegane verplichtin gen. De ministers Nijpels (milieu) en Smit (verkeer en waterstaat) schrij ven dit mede namens minister Braks (landbouw en visserij) in de voortgangsnotitie fosfaatbeper- kende maatregelen aan de Tweede Kamer. Het hogere verwijderingsper centage is verwoord in het '75 sce nario' en dient als basis voor het programma dat voor 1995 moet worden uitgevoerd. De bewindslie den schrijven dat dit scenario niet voldoende zal zijn om tot een merk bare vermindering van de algen- groei te komen. In gebieden die daar gevoelig voor zijn zou een nog hoger percentage moeten worden gehaald. Premiebijdrage ziektekosten zwaarder belast DEN HAAG (ANP) - Ruim 50.000 belastingbetalers worden vanaf 1 januari van dit jaar getroffen door een scherpere fiscale behandeling van werkgeversbijdragen in de ziektekostenverzekering. De ge volgen lopen uiteen van enkele dubbeltjes tot in sommige gevallen belastingheffing over enkele dui zenden guldens. Per saldo levert dit de schatkist 25 miljoen gulden op. Dit antwoordt staatssecretaris Koning (financiën) op kamervra gen. Tot 1 januari van dit jaar werden werkgeversbijdragen aan particu liere ziektekostenverzekeringen slechts belast tot maximaal 394 gulden (110 procent van de zieken fondspremie). Met de invoering van de nominale ziekenfondspre mie (een vast bedrag) moest dat systeem toch op de helling, aldus Koning. Getroffen worden vooral werk nemers met meeverzekerde part ner en kinderen, die in de hoogste klasse zijn verzékerd voor een zeer ruim pakket, voornamelijk op kos ten van de werkgever. Die werkge versbijdrage beschouwt Koning als loon waarover voortaan belas ting moet" worden betaald. Inmiddels is het fosfaatgebruik in wasmiddelen teruggebracht van 10.000 ton in 1980 tot 3.500 ton in 1988 op jaarbasis. Het percentage fosfaatvrije wasmiddelen in Neder land is gestegen van 15 a 20 procent eind 1987 tot circa 55 procent over de eerste negen maanden van 1988, aldus de notitie. Watersporters De vervuiling van onze recreatie wateren vormt een bedreiging voor milieu en volksgezondheid en ook voor de toekomst van de water sport. Rond jachthavens en de gro tere aanlegplaatsen is de vervuiling het meest opvallend. Vooral het ge bruik van onderwatertoiletten en het gebruik van algwerende verven onder de waterlijn kunnen schade berokkenen aan het milieu. Om de problemen beter te be heersen start 22 februari een lande lijke voorlichtingscampagne 'Houd het water schoon, maak er een sport van'. De ministeries van vrom, landbouw en visserij werken daarin samen met de ANWB, de Hiswa en het KNWV werken daar- APELDOORN De Apeldoornse politie heeft gisteren op de wekelijke tweedehands-auto-, -bromfiets- en -fiet- senmarkt in Apeldoorn acht mensen opgepakt die daar met gestolen fietsen stonden. Er werden vijftig, over het algemeen zeer dure fietsen in beslag genomen. De politie verwacht nog enkele honderden gestolen rij wielen te zullen vinden bij huiszoekingen. De politie kwam in actie na klachten van gevestigde rijwielverkopers uit de regio Apeldoorn. De acht aan gehouden handelaren verklaarden de fietsen te kopen van verslaafden of zelf fietsen te stelen. Volgens de poli tie worden in de regio Nijmegen de meeste fietsen van Nederland gestolen. GENEVE (AFP) - Gedurende de eerste tien maanden van het afgelo pen jaar zijn in Colombia 3.413 mensen om politieke redenen ver moord. Daarnaast zijn in dat land in 1988 zo'n 150 prostituées, bede laars en dakloze kinderen 'opge ruimd'. Dit staat in een rapport van de Verenigde Naties, dat gisteren is uitgegeven op de jaarlijkse verga dering van de Commissie voor de Rechten van de Mens. Het rapport is opgesteld door twee waarnemers die Colombia in oktober vorig jaar bezochten. Vol gens hen is in dat land moord al ge durende enkele jaren 'doodsoor zaak nummer één onder volwassen mannen'. In 1987 kwamen meer dan 11.000 Colombianen op ge welddadige wijze om het leven en in de zeer turbulente stad Medellin wordt "iedere drie uur iemand ver moord", aldus het rapport. Volgens de opstellers ervan spe len sinds de jaren '70 voornamelijk de vele drugshandelaren in Colom bia een belangrijke rol in het toene mende geweld in dat land. "De oor log tussen de drugsbendes en -kar tels, met name in Medellin, heeft het aantal slachtoffers dramatisch doen toenemen. In de afgelopen ja- DEN HAAG Ter voorbereiding van de commissievergadering ko mende week dacht staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) de ka merleden een plezier te doen met een brief. Daarin zou de stand van zaken over de voorgenomen aan schaf van bewapende helikopters worden uiteengezet. De brief komt niet, omdat er volgens ingewijden op het ministerie van defensie "niets nieuws te melden valt". door Bart Jochems Dat is op z'n zachtst gezegd op merkelijk. Van Houwelingens laatste brief over de anti-tankheli kopters voor de Koninklijke Land macht dateert immers van 16 mei 1988. Intussen is er wel degelijk een en ander gebeurd. Dat het be sluit nog steeds niet is gevallen, is minder opmerkelijk. De operatio nele eisen en andere voorwaarden die Van Houwelingen aan de aan schaf heeft verbonden, zijn erg hoog gegrepen, mogelijk zelfs niet te realiseren. Van Houwelingen hoopte het be sluit eind 1988 te kunnen nemen. Voor de vertraging is één belangrij ke oorzaak aan te wijzen: moeiza me Europese samenwerking. De Europese industrieën liggen met elkaar overhoop en met de politie ke samenwerking van de NAVO- partners wil het ook niet vlotten. Van Houwelingen heeft besloten tot een aanschaf in twee fasen. In de jaren '90 dienen 20 anti-tankhe likopters operationeel te zijn. Daar na worden nog eens 15 anti-tank en 15 escorte-helikopters aange schaft. In totaal gaat het dus om 50 bewapende helikopters; aanschaf kosten 1,7 miljard gulden. Gedurfde stap Militairen worden het niet moe te wijzen op de 'gedurfde stap' van het ministerie. Van lichte, onbewa pende helikopters (nu in gebruik) naar gevechtshelikopters van de tweede generatie. En dat terwijl Nederland geen ervaring heeft op gedaan met de eerste generatie be wapende hefschroefvliegtuigen. Omdat andere NAVO-partners ook voor de aanschaf staan en er veel geld valt te verdienen, hebben de Europese industrieën zich op de order gestort. Door tussenkomst van Tweede-Kamerleden voegde zich bovendien een Amerikaanse firma in de rij geïnteresseerden. Van Houwelingen zette hoog in. Hij zei te streven naar type-beper king, familievorming, samenwer king met NAVO-partners en deel name van de Nederlandse indus trie. Op zijn lijstje staan naar ver luidt nog drie kandidaten: de Duit se Bölkow, de Italiaanse Agusta en de Amerikaanse Apache. Voor de industrieën bestaat de moeilijkheid dat de anti-tankheli- kopter en de versie voor de escorte veel van elkaar verschillen. De an ti-tankhelikopter heeft een zoge noemde 'brandweerfunctie'; moet kunnen optreden tegen vijandelij ke tanks die de voorste linies heb ben doorbroken. De escorte-heli kopter moet in staat zijn doorge broken tanks te lokaliseren, hun positie aan de helikopter in de anti- tankrol aan te geven en deze ver volgens te beschermen bij de uit voering van die taak. Derde generatie Het liefst heeft Van Houwelin gen één middelzware helikopter, die voor beide taken kan worden uitgerust. De bewapening moet ef fectief zijn tegen tanks (anti-tank- rol) of tegen gevechtshelikopters en vliegtuigen (escorte-taak). Bo vendien moet rekening worden ge houden met de ontwikkeling van de derde generatie, die na 2000 ope rationeel wordt. De ontwikkelingen van die nieu we, derde generatie levert nu al problemen op. De Duitse Bölkow moet op termijn worden opgevolgd door een helikopter die in Duits- Franse samenwerking wordt ge maakt. Het plan voor die samen werking is echter nog niet zo lang geleden geboren, reden waarom de technische details nog niet bekend zijn. Volgens het ministerie is dat een van de redenen waarom Van Houwelingen zijn besluit uitstelt. De andere Europese kandidaat, de Italiaanse Agusta, vormt het ba sistype voor de ontwikkeling van een andere derde generatie ge vechtshelikopters. Probleem is daardat Groot-Brittannië, Spanje en Nederland andere eisen stellen aan die opvolger dan de Italianen. De uitkomst van dat dispuut is on zeker. Opnieuw een reden voor de staatssecretaris om zijn uiteindelij ke beslissing en zijn brief aan de Tweede Kamer op de lange baan te schuiven. Derde en laatste kandidaat is de Apache, na een bezoek van de ka mercommissie voor defensie aan de Verenigde Staten door Van Houwelingen opgenomen in het rijtje kanshebbers. Tegenstanders menen dat de Apache te zwaar is voor de escorte-rol. Voorstanders pleiten ervoor de Apache een zwaardere motor te geven, waar mee de wendbaarheid van het toe stel verbetert. Op het ministerie z(jn ze er nog lang niet uit. Behalve de operatio nele eisen moet gedacht worden aan de financiële consequenties. Behalve de aanschafkosten tellen ook de kosten van het in bedrijf houden van de toestellen. En niet in de laatste plaats de mogelijkheid tot deelname aan het project door de Nederlandse industrie. Om de zaak nog eens extra te compliceren, heeft Van Houwelin gen een tijd geleden gepleit voor Europese samenwerking. De Bondsrepubliek en Frankrijk, wer kend aan het ene project, en Italië, Groot-Brittannië, Spanje en Ne derland, doende met het andere project, moeten volgens Van Hou welingen streven naar één Euro pees consortium. Het initiatief van Van Houwelin gen wordt door een woordvoerder van het ministerie afgezwakt; het betreft slechts "een flauw lijntje dat de staatssecretaris heeft gelegd om de twee Europese sporen dich ter bijeen te brengen". Het streven naar een Europese standaard leidt er waarschijnlijk wel toe dat een besluit over de aanschaf van de ge vechtshelikopters nog langer uit blijft. ren bedienen de drugsbaronnen zich meer en meer van mafia-achti- ge praktijken", zo schrijven zij. "De koelbloedige moorden op minister van justitie Lara Bonilla in 1984 en op de openbare aankla ger Hoyos in 1988 zijn duidelijke voorbeelden van de vastberaden heid van de drugshandelaren af te rekenen met de gevaren die hen be dreigen", aldus het rapport. Daarin wordt verder benadrukt dat de bendes er zelfs niet van af zien hele groepen te elimineren, waar zij vroeger nog individuen uitschakel den. In een land waar meer dan één miljoen mensen een wapen bezit ten, gaat het verslag verder, "is het zeer gemakkelijk iemand te vinden die tegen betaling een moord wil plegen". De opstellers schrijven dat er in verscheidene gebieden zelfs scholen zouden zijn waar deze huurmoordenaars (sicarios) wor den opgeleid. Volgens hen heeft aan de andere kant een onderzoek van het Colom biaanse ministerie van veiligheid uitgewezen dat er banden bestaan tussen verscheidene paramilitaire eenheden en bepaalde elementen in het leger. Lezers Schrijven Kinderbescherming Naar aanleiding van het artikel in deze krant van zaterdag 11 februari ('gefrusteerde ouders frontaal in de aanval op de kinderbescherming') moet 't mij van het hart, dat ik en velen met mij ondervinden dat er in de hele maatschappij, in alle ge ledingen, te veel fouten worden ge maakt. Onderzoek naar de oorzaken, hoewel ik er wel een paar zou kun nen noemen, zou nuttig zijn. Ik zou echter de heer Eralp, en via hem ook anderen, willen vragen de hand eens in eigen boezem te ste ken. Waren de mensen verdraagza mer t.o.v. elkaar en kenden zij hun verantwoordelijkheden t.o.v. el kaar en de kinderen beter, dan had de kinderbescherming het niet zo druk en zaten de tehuizen niet zo vol. Dan zou die grote beer maar een kleintje zijn, waar wij best van kunnen houden! Als 't de heer Eralp werkelijk om de liefde van het kind gaat en vele ouders met hem, moeten wjj min der makkelijk scheiden, in het hu welijk meer geven dan nemen. Kinderen hebben inderdaad recht op een Vader en een Moeder! A. v.d. Berg Liekman Lammenschansplein 28 Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 6