Rode Khmer zaait angst in vluchtelingenkampen 'Tuin van Engeland' vreest Eurotunnel Berichten over dood en verderf in Kampuchea Uitgever negeert islamitisch protest tegen vertaling Rushdie's boek PAGINA 2 DINSDAG 14 FEBRUARI 1989 KAMP B (THAILAND) - Mom Sokhon ontkwam naar een vluch telingenkamp in Thailand na in Kampuchea vier jaar te hebben ge leefd onder het bewind van de Ro de Khmer, dat aan zes van haar fa milieleden en honderdduizenden andere Kampucheanen het leven kostte. In Thailand kwam ze te recht in het kamp Huay Chan dat onder leiding van de Rode Khmer staat. Daar begonnen voor haar de verschrikkingen opnieuw. door Peter Eng/AP Mom Sokhon, die toen 15 jaar was, moest de hele dag werken en punji, speren van bamboe, maken voor de guerrillastrijders. Regel matig moest ze lange tochten ma ken door de met mijnen bezaaide bergpassen om punji, rijst en anti- tankmunitie van het kamp te bren gen naar bases van de Rode Khmer in Kampuchea. Op elke tocht, die soms een maand duurde, liepen twee of drie vrouwen van haar groep op een mijn. Soms werden ze beschoten door Vietnamese troe pen. "Als iemand weigerde dienst te doen in de transportploegen, kreeg ze voor straf geen eten meer en werd ze in een ondergrondse ge vangenis opgesloten", vertelt ze. Na een verblijf van vijfjaar in Huay Chan vluchtte Mom Sokhon in no vember vorig jaar naar het Kamp B in de oostelijke provincie Surin, waar de guerrillastrijders van prins Sihanouk de lakens uitdelen. Ze is bang dat de Rode Khmer haar zal proberen op te sporen. Medewerkers van internationale hulporganisaties zeggen dat tien duizenden Kampucheaanse vluch telingen in feite gevangen zitten in kampen in Thailand en door de Ro de Khmer gedwongen worden te helpen in de strijd tegen de Vietna mese bezettingstroepen in Kam puchea. Ook andere Kampuche aanse guerrillagroepen en het Thai se leger maken herhaaldelijk mis bruik van de vluchtelingen in de grenskampen, maar de Rode Kh mer is een geval apart. V erwaarlozing Een hoge functionaris van een hulporganisatie die ervaring heeft met rebellenbewegingen in Afrika en het Midden-Oosten, zegt dat het zelfs voor guerrillagroepen onge bruikelijk is om kinderen, die i niet ouder zijn dan zeven jaar, te ge bruiken als dragers. "De verwaar lozing van zieken en invaliden is extreem", zegt hij. Volgens hulpverleners zijn hon derden en misschien zelfs duizen den vluchtelingen gestorven aan malaria, tuberculose of ahder ziek ten, omdat de Rode Khmer weigert hun een behoorlijke behandeling te geven of hen naar buitenlandse artsen te laten gaan. Een andere functionaris vertelde dat de kampen worden bevolkt door "een totaal ander soort men sen, die nauwelijks tegen je lachen, je nooit begroeten. Ze zijn bang. In de andere kampen rennen de kin deren op je af en praten met je. In een kamp van de Rode Khmer ge beurt dat nooit". In sommige kampen van de Ro de Khmer hebben buitenlandse hulpverleners hun werk voortgezet met als redenering dat de bewo ners nog slechter af zijn zonder in ternationale hulp. Maar niet zo lang Het is meer dan tien jaar geleden dat Pol Pot een waar schrikbewind uitoefende in Kampuchea. Onder zijn lei ding werden tussen 1975 en 1979 meer dan een miljoen Kampucheanen de dood ingejaagd door de Rode Khmer. De invasie van Vietnam, gesteund door de Sovjetunie, maakte tien jaar geleden een einde aan de bloedige zuive ringen. Maar Pol Pot waart nog altijd rond in de rimboe. En sinds de Vietnamezen vorig jaar zijn begonnen met het te rugtrekken van hun troepen, wint de door China gesteunde Rode Khmer weer terrein. Terwijl het officiële verzet, geleid door prins Norodom Sihanouk, deelneemt aan vredesbesprekingen over Kam puchea. dreigt Pol Pot het land weer in zijn greep te krij gen. Vluchtelingen in door de Khmer geregeerde kampen zouden daarbij worden gedwongen te helpen. geleden heeft de Rode Khmer dui- zenden vluchtelingen uit twee kampen waar de Verenigde Naties actief waren, naar elders overge bracht. Zo werden 7.000 vluchtelingen uit het kamp Ta Luan overge bracht naar een grensgebied waar veel malaria heerst en dat in no vember onder zware beschietingen kwam. Veel vluchtelingen zijn toen waarschijnlijk gewond geraakt, maar de Rode Khmer weigert hulp verleners toe te laten. Volgens functionarissen zijn de guerrilla strijders van plan de mensen te ge bruiken om bases in Kampuchea in te richten. Zuiveringen De Rode Khmer ontkent dat vluchtelingen worden misbruikt en mishandeld. Or Hy, een be stuurder van het modelkamp dat bekend staat als Kamp 8, zegt dat de mensen vrijwillig voorraden vervoeren. "Alle Khmers (Kam pucheanen) zouden tegen de Viet namezen moeten vechten," voegt hij daar aan toe. De Rode Khmer was in Kam puchea aan de macht van 1975 tot en met 1978 en probeerde toen een nieuwe agrarische maatschappij op te bouwen door middel van zui veringen, martelingen en de ver huizing van tienduizenden mensen uit de steden naar het platteland. De godsdienst, cultuur en geschie denis werden uitgeroeid. De Rode Khmer, die werd bewa pend door China, werd door de Vietnamese invasie van eind 1978 verdreven naar de grens met Thai land, waar basiskampen werden opgezet. Tienduizenden burgers uit de door de Rode Khmer beheer ste gebieden werden door het ver nietigende Vietnamese offensief van 1985 naar Thailand opgejaagd. In de enkele kampen waar hulp verleners nog toegang hebben of waar mensen uit zijn weggevlucht, lijkt de Rode Khmer zich te ont houden van massale executies. Maar bijna ieder facet van het leven van de kampbewoners wordt be heerst door de militaristische en vreemdelingvijandige guerrilla strijders. Voor een huwelijk moet toestemming worden gevraagd aan de kampbestuurders. Godsdienst mag niet beoefend worden. Pol Pot De meeste mannen dragen een Chinees legeruniform. In sommige kampen moeten de mensen in hun eigen wijk blijven. Volgens wester se functionarissen staan de vluch telingenkampen onder het gezag van dezelfde wrede, ongrijpbare leiders die van 1975 tot en met 1978 de scepter zwaaiden: Pol Pot, Ta Mok, Son Sen, leng Sary en ande- Ontsnapte vluchtelingen vertel len slechts zelden over moorden in de kampen. Volgens functionaris sen is er maar weinig fysiek geweld nodig omdat de guerrillastrijders aan hun reputatie genoeg hebben en de kampbewoners ieder contact met de buitenwereld ontzeggen. Niettemin waarschuwde één functionaris dat er wellicht wel wreedheden worden begaan in de vele kampen die niet toegankelijk zijn. Deze kampen, waaronder klei ne gemeenschappen rond de kam pen waar de VN hulp biedt, herber gen duizenden burgers; ze worden bevoorraad door China en staan onder controle van Thailand. Vol gens een functionaris hebben men sen die uit deze kampen zijn ge vlucht, verteld dat kampbewoners die de regels overtreden, 's nachts uit hun hut worden gehaald. "Som migen komen terug, anderen niet." De plaatselijke Thaise legerbe velhebbers hechten grote waarde aan de samenwerking met de Rode Khmer en de Thaise regering wil goede banden met China onder houden. Maar hoge Thaise functio narissen in Bangkok hebben ge zegd dat zij zullen proberen hun in vloed aan te wenden om de schen dingen van de mensenrechten in kampen van de Rode Khmer bin nen de perken te houden. Geëxecuteerd In Kamp 8 (waar een boeddhisti sche tempel staat, een vrije markt is ingesteld, verkiezingen worden gehouden en buitenlandse journa listen toegang hebben om de bui tenwereld te tonen dat de Rode Kh mer nu de beginselen van het kapi talisme en de democratie is toege daan) werden vorig jaar standrech telijk twee soldaten geëxecuteerd. Een van hen, de 30-jarige Moeun Noeun, had zijn eenheid zonder toestemming verlaten. Hij was in april naar Kamp 8 ge gaan om er met zijn familie het Kampucheaans Nieuwjaar te vie ren. Zijn weduwe Rom Yon vertelt dat ze in hun hut van bamboe lagen te slapen, toen ze in het donker hoorden schreeuwen. "Ze wilden weten of mijn man thuis was of niet, en kwamen toen binnen en schoten hem dood". Rom Yon zegt dat ze nu ook voor haar eigen leven vreest. De UNBRO, de VN-organisatie voor hulpverlening langs de grens, mag van de Rode Khmer voedsel en andere hulp verstrekken aan 60.000 vluchtelingen in vier kam pen waar uitsluitend burgers horen te wonen: Kamp 8, Borai, Ta Luan en O'Trao. In mei zette de UNBRO de hulp aan Huay Chan stop omdat de kampleiding weigerde te laten controleren waar de hulpgoederen terecht kwamen. Een deel van de voorraden werd waarschijnlijk, net als in andere kampen, gebruikt voor de guerrilla. Een functionaris hoorde schoten toen hij een paar maanden geleden een bezoek bracht aan O'Trao in de LONDEN Komt de Kanaaltun nel er nu echt? Nog altijd zijn er Britten die ernstig betwijfelen of hun eiland ooit een vaste verbin ding met het Europese continent krijgt. Maar hun aantal daalt, naar mate het graafwerk aan Franse en Britse zijde vordert. Na 200 jaar dromen en allerlei valse starts groeit het besef dat het thans ernst is en er, niet veel later dan 1993, snelle treinen zullen rijden tussen Folkestone en Calais. door Haye Thomas 1989 wordt een sleuteljaar in de ontwikkeling van de Eurotunnel. Volgens Alastair Morton, een van de leiders van het project, verloopt alles op dit moment redelijk vol gens plan. Weliswaar zijn de kosten van het project na de aanvankelij ke raming van 4,8 miljard pond nu begroot op 5,2 miljard pond, maar voor de bouw is een totaalbedrag' van zes miljard geleend. Er is dus nog ruimte genoeg is voor de op vang van financiële tegenslagen, zeker tot het moment dat het 'point of no return' is bereikt en de Euro tunnel in ieder geval wordt afge bouwd. Aan beide zijden van Het Kanaal zijn ruim 7500 mensen met het pro ject bezig. Het werk concentreert zich vooral op het graven van de zo genaamde service- of controletun nel, die voor het onderhoud en eventueel als nooduitgang van de twee grote diensttunnels moet die- De aanleg van de Kanaaltunnel i aanleg van een nieuwe spoorlijn, moet nog beginnen. Met het graven van de service tunnel vordert men thans aan Franse zijde 300 meter en aan de Britse kant 235 meter per week. Er is een achterstand van drie tot vier maanden, maar Alastair Morton beschouwt dit niet als kritiek. "De werkzaamheden in het project breiden zich nu uit. Bij het ene fa cet liggen we vóór op het schema, bij het andere is er een achterstand. Het is nu zaak het tempo op te voe ren en dat lukt heel aardig". Schrik Problemen aan de Britse kant le ven op dit moment vooral buiten het werk aan de tunnel en de enor me terminals op de oevers. Alle te kenen wijzen erop dat het zwaarte punt van de problemen in het Eu- s in volle gang. Maar de strijd rond de nodig voor een optimaal rendement, (foto EPA) rotunnelproject niet onder Het Ka naal, maar in de verbinding tussen Folkestone en Londen komt te lig gen. Pas nu begint het goed tot het publiek door te dringen wat de tun nel betekent voor de 'Tuin van En geland'; het fraaie graafschap Kent. De enorme verkeerstoename zal het karakter van Kent drastisch veranderen. Het vooruitzicht trekt als een afschuwwekkend spook beeld over de groene heuvels. Nog afgezien van het gigantische autoverkeer en de noodzakelijke voorzieningen daarvoor, is er de noodzaak van een nieuwe snelle spoorverbinding tussen Folkesto ne en Londen. British Rail wil die aanleggen en beheren en dat heeft in de forenzengemeenschappen van Kent veel schrik en ontstelte nis gebracht. Zolang de Britse spoorwegen nog niet hebben be sloten waar ze de lijn moeten aan leggen, hangt in Kent ongeveer een stemming als: "Ben ik het, Heer, die gij zoekt?" Verontruste bewoners in Kent hebben al verscheidene malen massaal gedemonstreerd en de op positie neemt toe. Net zoals in 1975, toen de Labourregering van Harold Wilson, opgejaagd door de angst voor een massaal protest en geschrokken van de enorme kos ten, een streep haalde door het toenmalige tunnelproject en de al begonnen graafwerkzaamheden. De bouw van de tunnel en de aanleg van de spoorwegverbinding Folkestone-Londen zijn ditmaal (financieel) gescheiden. De protes ten tegen de treinverbinding kun nen de tunnel dus niet tegenhou den, al is die spoorlijn wel zeer ge wenst door de geldschieters. 15 miljoen Zij weten maar al te goed dat zij hun leningen plus renten eerder krijgen uitbetaald, als er wél een snelle spoorverbinding tussen Fol kestone en Londen komt. Volgens Alastair Morton verwacht Euro tunnel dat rond het jaar 2003 een derde van de inkomsten voortkomt uit het tunnel-treinverkeer. Het huidige ferryverkeer zet jaar lijks drie miljoen passagiers over Het Kanaal. In het eerste jaar na de openstelling rekent Eurotunnel op minstens 15 miljoen treinpassa- giers. Daarvoor hoeven de Britse spoorwegen niet meer te doen dan de bestaande verbinding met Lon den geschikt te maken voor snelhe den van rond de 150 en 160 kilome ter per uur. Eurotunnel rekent op minstens tien procent meer passagiers als de nieuwe snelle spoorwegverbin ding Folkestone-Londen er wel komt. De rijtijd door Kent wordt dan met een half uur terugge bracht, zodat het traject Londen- Parijs in twee en een half uur kan worden afgelegd. Eurotunnel ver wacht dan dat nog meer reizigers de trein boven het vliegtuig zullen verkiezen. British Rail zal binnenkort zijn keuze bepalen uit drie mogelijkhe den voor de uiterst controversiële treinverbinding tussen Londen en de tunnel. In het verschiet ligt een zwaar gevecht om de publieke opi nie en de stemming in het parle ment. Als British Rail die slag wint - en de ruim één miljard pond kan lenen die nodig zal zijn - zal het nog eens minstens vier jaar duren voor dat de spoorverbinding er ligt. Angst Dus op zijn vroegst zal er pas tus sen 1997 en 1998 een supersnelle trein rijden tussen Londen en Folkstone. Frankrijk werkt onder tussen met minimale oppositie aan de opzet van een supersnelle trein verbinding tussen Parijs en Calais. De angst bij Eurotunnel is nu, dat het aan de andere kant in de be perkte weg- en spoorverbindingen van Kent allemaal anders zal lopen. Compleet met angstaanjagende vi sioenen van gigantische verkeers opstoppingen en alarmerende con gesties in het treinverkeer. provincie Sisaket. Hij zag een grote Chinese legertruck met anti-tank mijnen en daar boven op blikken vis van de VN. Er holden 15 zwaar bewapende mannen en vier vrou wen met rugbepakking achter aan, die zeiden dat ze tegen de Vietna- mezen gingen vechten. De vorige dag had hij gezien hoe zwaar bewa pende mannen terugkeerden in het kamp Borai. Ziek Zelfsrin de kampen waar de UN BRO hulp verleent, mogen maar weinig vluchtelingen naar buiten om zich door een arts te laten be handelen; de mensen die wel weg mogen, zijn veelal kinderen die al te ziek zijn om nog gered te wor den. Gewonde strijders worden nooit geëvacueerd uit angst dat ze zullen deserteren. Vluchtelingen moeten toestemming van de kamp leiding hebben, soms op schrift, voor een behandeling in een van de buitenlandse klinieken in de door de VN geholpen kampen. Slechts een paar mensen krijgen toestemming en zij zijn meestal niet ziek, vertelde een arts. Hij be schreef de kampen als 'Potemkin- dorpen': "Nóóit zie jé de mensen die je zou moeten zien. Je ziet een dorp aan de buitenste rand en denkt datje er bent, maar je bent er niet echt". Bij O'Trao stootten hulpverleners in juni op een dorp met enkele honderden invaliden, die waarschijnlijk van de rest wa ren gescheiden omdat ze voor de Rode Khmer niet langer bruikbaar Vluchtelingen vertellen dat de kampen worden geregeerd met een strikt hiërarchisch systeem, en dat men voor veel faciliteiten is aange wezen op een persoonlijke ver standhouding met een van de be voorrechte, hogere kaderleden. De kaderleden houden regelmatig in doctrinatiebijeenkomsten en stu ren vluchtelingen die de regels overtreden naar de militaire kam pen om een heropvoeding of straf te ondergaan. Geketend De 52-jarige Cha Cha vertelde dat hij en zijn familie in een kamp bij Ta Luan verbleven en voorra den transporteerden of dagen ach tereen getraind werden in de strijd tegen de Vietnamezen en het ver voer van wapens. Wie weigerde, werd gevangen gezet en aan de voeten geketend. Velen kwamen daar uitmergeld of gewond weer uit. Cha Cha vluchtte onlangs naar het kamp Sok Sann van het Khmer Nationale Volksbevrijdingsfront. Volgens functionarissen zouden de meeste mensen uit de kampen van de Rode Khmer wegvluchten als ze daar de kans voor kregen. In de eerste tien maanden van het vo rige jaar waren 415 mensen ont snapt naar Kamp B en naar Sok Sann. De bestuurder van Sok Sann, Niem Chouleng, vertelde dat een functionaris van de Rode Kh mer in legeruniform hem twee keer had bezocht en eiste dat de vluch telingen aan hem werden overge dragen. "Het had veel weg van een dreigement", zei Chouleng, die weigerde. UTRECHT (ANP) - De protesten uit islamitische kringen tegen het boek 'The Satanic Verses' van Salman Rushdie zijn voor uitgeverij Veen geen reden de plannen voor een Nederlandse uitgave te wijzigen. Deze verta ling, 'De duivelsverzen', zal eind september of begin oktober ver schijnen. Dit heeft directeur A. de Groot van uitgeverij Veen gisteren me degedeeld. Bij Veen zijn reeds drie boeken van Rushdie ver schenen: 'Schaamte', 'Midder nachtskinderen' en 'De glimlach van een jaguar'. Het boek van Rushdie is vol gens de uitgeverij een dermate belangrijk werk uit de moderne internationale literatuur dat een brede verspreiding meer dan waard is. Bovendien blijkt, aldus de uitgeverij, dat de stromingen die tegen het boek ageren, deze protesten in het algemeen niet baseren op kennis van de inhoud van het boek. De vorm die deze acties aanne men onder meer boekverbran ding roept wel bijzonder nare herinneringen op, aldus de uitge verij. Zij zal haar publicatieplan nen niet wijzigen en rekent op de steun van de Nederlandse en Vlaamse boekhandel. Het boek van Rushdie, een pa rabel over het conflict tussen goed en kwaad, haalt volgens de moslims hun geloof omlaag en beledigt de profeet Mohammed. De fitel van het boek is ontleend aan verzen die Mohammed uit de Koran heeft geschrapt omdat ze geispireerd zouden zijn door de duivel. Het boek is verboden in India, Pakistan, Egypte en Zuid- afrika. Een grootscheepse demon stratie tegen dit boek liep afgelo pen weekend in Pakistan zozeer uit de hand dat op zijn minst vijf personen het leven lieten. Vorige maand hebben enkele duizen den moslims in Londen tegen het boek geprotesteerd. In het Engelse Bradford werd een exemplaar van het boek ver brand. Volgens A.W. van Bommel van héV Moslim Informatie Centrum Nederland zijn er de moslimge meenschap in Nederland overi gens "heel weinig" reacties te verwachten op het omstreden boek. Pröpper afgetreden. Amper drie maanden na zijn aanstelling is H.H.L.M. Pröpper gisteren afgetreden als voorzitter van het Interkerkelijk Comité Tweezijdige Ontwapening (IC- TO). Pröpper, tevens Eerste Ka merlid voor het CDA en burge meester van de gemeenten West Maas en Waal (met als hoofd plaats Beneden-Leeuwen) zegt zijn werkzaamheden voor het IC- TO niet langer te kunnen combi neren met zijn dagelijkse bezig heden. Dit temeer omdat door de gemeenten in het Land van Maas en Waal is aangewezen als hun vertegenwoordiger in de landin richtingscommissie, die zich gaat bezighouden met de ruilver kaveling in de gemeenten West Maas en Waal. Aantal hervormden loopt terug. De daling van het aantal hervormden in ons land gaat de laatste jaren iets sneller dan voorheen. Tot 1985 bedroeg de getalsmatige achteruitgang jaar lijks 1,5 procent. In 1986 was dit 1,64 procent. In 1987 is het leden bestand met 1,7 procent gedaald. Dit meldt de woordvoerder van de Nederlandse Hervormde Kerk op basis van de Statistische Jaarbrief 1987, die door het KAS- KI wordt samengesteld op basis van gegevens van de SMRA. Van de 14.713.579 Nederlanders op 1 januari 1987 stond 18,5 procent oftewel 3.289.983 personen als hervormd geregistreerd. Van hen behoort 29,3 procent (799.344) tot de belijdende leden. Verder kent de Hervormde Kerk nog doopleden (die alleen ge doopt zijn en geen belijdenis hebben gedaan): 1.068.242, overi ge leden (zoals geboorteleden die uit hervormde ouders zijn gebo ren): 859.462. De categorie 'overi ge geregistreerden' omvat dege nen die met een hervormde ge huwd zijn (geweest): 562.935. Van de belijdende leden (de min of meer actieve hervorm den) is bijna tweederde deel ou der dan 50 jaar. Slechts 19 pro cent van deze categorie is tussen de 20 en 40 jaar. De Hervormde Kerk kende in 1987 een sterfte- overschot. Er stierven 34.869 her vormden en er kwamen maar 14.694 jonggeborenen bij. Bo vendien lieten 4.194 leden zich uitschrijven. In totaal deden 6.439 personen belijdenis. Dat is minder dan 1 procent van het aantal belijdende leden. Er kwa men 207 personen over uit ande re kerkgenootschappen. Werelddiaconaat. Het we- relddiaconaat van de Nederland se Hervormde Kerk heeft in 1988 btfna 1 miljoen gulden meer ont vangen dan was begroot. Bij de Hervormde zending kwam daar entegen ruim 1 miljoen gulden minder binnen. Dat heeft de woordvoerder van de Hervormde Kerk meege deeld. Het werelddiakonaat had 9.750.000 gulden aan inkomsten begroot, maar er kwam 10.664.510 gulden binnen. Dat is ongeveer 440.000 gulden meer dan in 1987. Voor 1989 heeft het werelddiaconaat een opbrengst begroot van bijna 10.5 miljoen gulden. Bij de hervormde zending was de balans over 1988 minder posi tief. De Raad voor de Zending te Oegstgeest noteerde 10.141.852 gulden aan inkomsten. Het streefbedrag was 11.350.000 gul den. In vergelijking met 1987 daalden de inkomsten met 256.733 gulden. De belangrijkste oorzaak van de achteruitgang is de vergrij zing van de gevers, zo zei ds. D.C. Nicolai, secretaris binnenland van de Raad voor de Zending, in november, toen nog maar net de helft van de benodigde 11 mil joen binnen was. Overigens wordt voor 1989 het streefbedrag gehandhaafd op het niveau van Lezing. In de Remonstrantse Kerk van Alphen aan den Rijn wordt donderdagavond om 20.00 uur een lezing gehouden over het onderwerp: "Een klassiek chris telijke visie op de betekenis van Jezus". In het bijzonder wordt inge gaan op de vraag in hoeverre het leven van Jezus openbaring van godswege is en wat die openba ring inhoudt voor wat een gelovi ge mag geloven, hopen en doen. E.P. Meijering, lector aan de Rijksuniversiteit van Leiden en predikant van de Remonstrants Gereformeerde Gemeente in Al phen aan den Rijn is de spreker. Hervormde Kerk: Beroepen te Harskamp: dr. W. J. op 't Hof te Ouddorp; beroepen te Ooster hout (N.Br.): Sj. van der Zee te Leeuwarden; aangenomen naar Meppel (part-time): mevr. A. C. van Noort te Noordwolde-Zuid- wolde; bedankt voor Nieuwe Pe- kela: J. van Popering te Windes- heim. Gereformeerde Kerken. Be roepbaarstelling: mevr. L. J. Houweling, Vrijheidslaan 68 hs, 1078 PN Amsterdam, tel. 020- 796242; aangenomen naar Beek bergen: M. J. Heule te Voorthui- Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt. Beroepen te Baflo in combinatie met Warffum: drs. J. Janssen kandidaat te Assen. Free Old Congregation. Be roepen te Mount Elgin (Canada): K. Veldman, hervormd predi kant te Nederhemert die dit be roep heeft aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2