'Schuldeisers Nieman Holding zijn benadeeld' Werkloosheid in de regio met 300 personen gedaald Bejaarden krijgen deel van huursom terug acliel in vrije lijd Geen concurrentieslag tussen AH en De Zaailing Tien parkeerbonnen in tijd van een maand Volkshuis wil meer ruimte voor reorganisatie personeel Bewoners willen einde aan overlast van discotheken DINSDAG 14 FEBRUARI 1989 LEIDEN Door overgang van Zijlpoort naar Melkert DEN HAAG/LEIDEN - De schuldeisers van de failliete Nieman Holding zijn bena deeld doordat de Zijlpoort in 1983 is overgegaan in handen van de toenmalige directeur J. Melkert. Deze overheveling van het Leidse monument is echter nietig en daarom moet de Zijlpoort worden teruggege ven aan Nieman Holding. De curator van het failliete bedrijf, de Leidse advocaat J. Lins- kens, heeft namelijk al een overeenkomst om de Zijlpoort aan de gemeente Leiden te ver kopen. Volgens mr. J. Wittop Koning, die gisteren voor de Haagse rechtbank namens curator Linskens in een kort geding optrad, wjst Melkert dat ten tijde van de overgang van het monument de holding in grote financiële problemen verkeerde. En had hij dus niets uit het bedrijf mogen halen, zo benadrukte Wit top Koning. Hij eiste dat Melkert de Zijlpoort teruggeeft aan Nieman Holding. In 1977 kwam de Zijlpoort in handen van Melkert. Zijn bedrijf, Nieman Holding, had de gemeente Leiden beloofd dat zij het monu- Kindermiddag Voor kinderen van 8 tot 13 jaar zijn in het Rijksmuseum voor Geologie en Minera logie speciale kindermjdagen georgani seerd met als onderwerp: De aarde met zijn gesteenten. Op 15 februari worden planten van vroeger behandeld. Het pro gramma begint om 14.30 en duurt tot 16.30 uur. Toegangskaarten kunnen al leen schriftelijk worden aangevraagd bij het museum aan de Hooglandse Kerk- gracht 17. Voor informatie 143844. Fluit Het Zuidamerikaans centrum Inti aan de Hogewoerd 75 in Leiden geeft een cur sus Kena. De Kena is een Zuidameri- kaanse fluit met aan de bovenzijde een u-vormige inkeping waarop een aantal Zuidamerikaanse liederen worden ge leerd. De cursus wordt gehouden op woensdagavond van 19.30 tot 20.15 uur. De kosten bedragen 127,50 gulden voor 15 lessen, inclusief lesmateriaal en een fluit in bruikleen. Voor meer informa tie 122297. ment zöu restaureren. In ruil daar voor mocht Nieman Holding op het Waardeiland een aantal dure woningen bouwen.,Omdat een be drijf geen restauratiesubsidie kan ontvangen, werd besloten dat het juridisch eigendom bij Melkert kwam te liggen. Het economisch eigendom bleef bij Nieman Hol ding. Deze afspraak werd bovendien nog eens bij brief van Nieman Hol ding (getekend door J. Melkert) aan J. Melkert bevestigd. In de brief stond verder dat Nieman Hol ding alle restauratiekosten zou be talen en dat alle opbrengsten voor het bedrijf zouden zijn. Op deze afspraak baseerde de cu rator zijn eis tot teruggave van dè Zijlpoort. Het feit dat de raad van commissarissen in 1983 besloten dat het Melkert juridisch én econo misch eigenaar werd, doet aan de eis niets af, meende Wittop Ko ning. Hij beschreef uitgebreid hoe slecht de financiële situatie was van de holding voordat de beslis sing werd genomen. "In mei 1981 was al duidelijk dat de holding in de rode cijfers was beland", aldus de advocaat. Daarbij liep er ook nog een rechtszaak tussen de hol ding en twee andere bv's Westerto ren en De Linge. In deze zaak wees het gerechtshof de twee bv's in ok tober 1983 een schadeclaim toe van 56,5 miljoen gulden. Op basis van deze gegevens had den de commissarissen, onder wie de Sassenheimse burgemeester A. Kret, nooit de Zijlpoort aan Melkert mogen overdragen. Omdat Melkert daardoor werd bevoor deeld boven de schuldeisers, is het besluit nietig. Melkert, die zonder advocaat vanuit België naar Den Haag was gekomen, beweerde het tegendeel. Hij zei dat hij alleen de restauratie had betaald en dus ook recht had op de volledige subsidie. Een deel van die subsidie berust overigens nog bij de aannemerscombinatie IBB Kondor/Du Priè die de restau ratie had uitgevoerd. Dat geld wordt op verzoek van curator Lins kens vastgehouden totdat er duide lijkheid bestaat over de vraag wie de eigenaar is. Melkert zei dat de commissaris sen de Zijlpoort aan hem hebben overgedragen omdat de restauratie gereed was' en de betalingen door hem waren afgewikkeld. De zaken man wees erop dat de curator in al die jaren nooit iets had betaald aan onderhoud of andere verplichtin gen had voldaan. Die waren alle voor rekening van Melkert geko- gemeente Leiden van het spelen van machtspelletjes, IBB Kondor- /Du Prie van het slecht uitvoeren van de restauratie en Linskens van het hebben van dubbelfunctie, om dat hij niet alleen curator van Nie man Holding is, maar bovendien advocaat van de gemeente Leiden, van de aannemerscombinatie en van de architect, waarmee Melkert ook nog ruziet. Hij schilderde zich zelf af als 'redder' van bedrijven als IBB Kondor en de Grofsmederij en als weldoener voor de stad Leiden om dat hij allerlei bouwprojecten reali seerde. Steeds haalde Melkert de heer Kret aan als de man die zijn verhaal kon bevestigen. Linskens noemde de beschuldi gingen aan zijn adres 'indianenver halen'. Volgens de curator heeft Melkert informatie achtergehou den voor de commissarissen. Zij klaagden ook daarover. Over de rol van Kret zei Linskens desge vraagd: "Ik twijfel niet aan de goe de bedoeling van Kret, maar ik be twijfel wel of hij van alle ins en outs op de hoogte is geweest". Uitspraak over een week. x kort gedingwaarbij de zakenman Melkert (archieffoto Jan Holvast) LEIDEN Albert Heijn heeft re formwinkel De Zaailing schrifte lijk toegezegd in het filiaal aan het Ir. Driessenplein een aantal refor- mprodukten niet te zullen verko pen om De Zaailing geen concur rentie aan te doen. Het assortiment reformartikelen zal hetzelfde zijn als dat van het filiaal in de Koper- molen. Erica Beheer en AH hebben het eventueel instellen van een boeteclausule voorgesteld ingeval het grootwinkelbedrijf zich niet aan de definitieve afspraken houdt. Om deze schriftelijke verklaring had De Zaailing, die ernstige con currentie van AH verwacht, ge vraagd omdat de gemeenteraad gisteren een beslissing zou nemen over wijziging van het bestem mingsplan die de komst van de su permarkt mogelijk moet maken. Dat besluit is uitgesteld tot donder dag. De inhoud van de vanmorgen ontvangen fax stemt mevrouw Van Ginkel van De Zaailing hoopvol over de afloop van de zaak. "Ik wil over de inhoud van de verklaring niet te veel kwijt", zegt ze onder verwijzing naar het gesprek dat De Zaailing, Erica en Albert Heijn morgenochtend hebben en er defi nitieve afspraken moeten worden gemaakt. "Maar de goede wil voor een oplossing is duidelijk aanwe zig". Het assortiment reformpro- dukten van AH in de Kopermolen vertoont volgens haar wel enkele overlappingen met dat van De Zaailing, "maar als er absoluut ver der niets aan produkten bij komt, valt er zeker over te praten". De kwestie komt donderdag aan de orde in de commissie ruimtelij ke ordening. Wethouder Van der Molen zei gisteravond goede hoop te hebben dat het probleem in de minne wordt geschikt. Afhankelijk van de overeenkomst zal de com missie donderdag besluiten de pro cedure voor wijziging van het be stemmingsplan in gang te zetten. Komt er geen overeenkomst, dan is het woord aan de fracties. Wet houder Van der Molen zal in dit ge val de commissie adviseren de pro cedure door te zetten, omdat zij van mening is dat AH en de Zaailing el kaar niet beconcurreren maar aan vullen. "De commissie moet dan het Salomonsoordeel vellen", al dus Van der Molen. Burgerlijke Stand Overleden: G.E. Regeer geb. 20 juli 1953 vrl. echtg. van P. Ouwerkerk, H. Tjepkema geb. 8 nov. 1909 man. J. van der Niet geb. 1 febr. 1916 man, C.H.W. van den Berg geb. 13 juni 1925 man, H. Verhoeven geb. 11 juli 1914 man, A. van Putten geb. 1 juni 1907 man, G. Jacobs geb. 4 okt. 1924 vrl. echtg. van J.L. Schrok. J. van Woudenberg geb. 17 juli 1912 vrl., J. Haasnoot geb. 16 okt. 1910 man, J.P. Mooijekind geb. 3 juni 1909 man, E.C.M. Ver- roen geb. 5 mei 1909 vrl., P.E. Berg geb. 27 nov. 1909 vrl. geh. gew. met A.C. van Vliet. W. Pardon geb. 29 aug. 1907 man. J.J. de Wilde geb. 23 mrt. 1910 vrl. geh. gew. met C. Mar kus, H.T. Starrenburg geb. 28 apr. 1899 man. C.M. van Rooijen geb. 25 aug. 1935 vrl. echtg. van C. van Olphen. W. Beekhuizen geb. 30 okt. 1938 man. LEIDEN Of de kantonrechter rekening wilde houden met de omstandigheden, vroeg de man die gisteren voor het hekje stond. Tien parkeerovertredingen had hij begaan op en rond de Oude Singel en dat allemaal in maart vorig jaar. Maar vanzelfsprekend wilde rechter Keizer" toch eerst eens het specifieke van de situa tie weten. Welnu, de man was in die pe riode met twee anderen een bé- drijf begonnen aan de Oude Sin gel. "We hadden een parkeerver- gunning aangevraagd bij de ge meente, maar die gaf er slechts één en dan nog wel op kente ken". Gevolg was dat de andere twee bedrijfspartners het zonder plek moesten doen. En in die begin periode moest er heel wat wor den verbouwd en geregeld. Dus reed het drietal met hun respec tievelijke automobielen af en aan. En soms werd er óm goede ren uit te laden vlak voor de deur geparkeerd, wat dus in twee van de drie gevallen niet mocht. En steevast - om precies te zijn tien keer - zat er dan een bon achter de voorruit. De kantonrechter toonde zich wel geneigd om een regeling te treffen, maar vond dat beklaagde daar geen rechten voor volgende overtredingen aan mocht ontle nen. Beklaagde legde echter uit dat het drietal het tegenwoordig wat rustiger aan deed, nu de zaak op poten was gezet en er perso neel was aangenomen. "We kun nen nu een eindje verder lopen om onze auto te parkeren". De officier van justitie wilde met deze verbeterde situatie enigszins rekening houden en eiste 10 maal 35 gulden boete, een bedrag dat beklaagde ook meteen kan de politie had kun nen betalen. "Het tarief zou ei genlijk 10 maal 60 gulden moe ten zijn", verduidelijkte de offi cier zijn lankmoedigheid. Kantonrechter Keizer toonde zich echter nog lankmoediger en veroordeelde tot 175 gulden. "Maar op deze uitspraak mag u volgende keer beslist geen be roep doen", waarschuwde hij nogmaals. LEIDEN - De werkloosheid in deze regio is de afgelopen maand met ruim 300 personen gedaald. Dit blijkt uit de maandelijkse werk loosheidscijfers van het geweste lijk arbeidsbureau (GAB). In deze regio zijn nu nog iets meer dan 10.000 mensen zonder werk. De grootste daling deed zich de afgelopen maand voor in de duin en bollenstreek. Daar konden 51 mannen en 179 vrouwen worden uitgeschreven als werkzoekenden. In de regio Leiden was de vermin dering van de werkloosheid veel minder sterk. Hier daalde de werk- Inbraak koffieshop LEIDEN - Een koffiehuis aan de Rijnsburgersingel is gisteravond doelwit geweest van inbrekers. De onbekenden zijn het koffiehuis binnengekomen door een ruit uit de sponning te nemen. Er is een grote hoeveelheid snoep buitge maakt. loosheid onder vrouwen met 108. Daarentegen nam het aantal werk zoekende mannen in de regio Lei den gedurende de maand januari met 22 toe. In deze streek concentreert de werkloosheid zich overigens voor namelijk in de stad Leiden. Onge veer 60 procent van alle werkzoe kenden woont in Leiden. Het werkloosheidspercentage in Lei den - ruim 16 procent van de be roepsbevolking - is daarbij aanmer kelijk hoger dan het gemiddelde in Zuid-Holland - 13 procent - en het landelijk gemiddelde - 14 procent. De werkloosheidspercentages in de overige gemeenten liggen vol gens het arbeidsbureau op een al leszins aanvaardbaar niveau, met Rijnsburg - 2,9 procent - en Alke made - 3,7 procent - als gunstige uitschieters. Ook in vergelijking ipet januari 1988 is de werkloosheid in deze re gio aanmerkelijk gedaald. In het gewest Leiden nam deze af met ze ven procent en in het gewest Lisse met vier procent. Deze afname is vooral te danken aan de toegeno men werkgelegenheid in de bouw, waar rond 540 i baan vonden. Het aantal werkloze i de regio Leiden nam het afgeloen jaar toe met drie procent. Dit is in de eerste plaats te wijten aan een verslechtering van de werkgele genheid in de kantorensectoren en het onderwijs. In de duin- en bol lenstreek daarentegen daalde de werkloosheid met ruim zes pro cent. De jeugdwerkloosheid in de ze regio daalt nog altijd flink. Tus sen januari 1988 en januari 1989 nam de werkloosheid onder jonge ren tot 23 jaar af met 340 personen, ongeveer 18 procent van het totaal. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: Na jarenlange strijd met beheerder LEIDEN Bewoners én voormali ge bewoners van een bejaarden- complex in Leiden Zuid-West krij gen in totaal 144.000 gulden aan te- veèl betaalde huur terug. Het gaat om 92 woningen aan de Rigöletto- hof, Meyerbeerpad, Lisztpad, Isol- dehof en Brahmslaan. De bedragen die de beheerder Humanistische Bouwstichting Bejaardenwonin gen (HBB) moet terugbetalen kun nen per bewoner oplopen tot 3000 gulden. Het gaat om een bedrag van 70 gulden dat bewoners maandelijks moesten betalen onder de noemer van investeringskosten. Volgens de HBB was dit geld bedoeld voor zaken zoals zonwering, gordijn rails, keukenblok en nog wat ande re kleine dingen. In de woningen die in 1982 zijn gebouwd, waren echter geen rails en zonwering aan gebracht. Het keukenblok zit vol gens de bewoners normaal gespro ken in de kale huur begrepen. Om tegen dit bedrag te proteste ren werd een bewonerscommissie in het leven geroepen, waarvan me vrouw P.H. van der Burgh de drij vende kracht werd. Zij kwam in contact met PvdA-raadslid Elly Kerckhoffs die destijds bij het dienstencentrum bejaardenwerk werkte. Ook werd burgerraads vrouw Coby Kroon ingeschakeld. Beiden hebben de bejaarden bijge staan in de strijd tegen HBB. Ten slotte werd ook besloten om een advocaat in de arm te-nemen. De bewoners wendden zich in 1983 tot de huurcommissie, die ge schillen tussen huurder en ver huurder tracht op te lossen. De uit spraak van de huurcommissie viel positief uit voor de bejaarden, maar HBB weigerde toe te geven. De huurcommisie bepaalde dat de beheerder van de woningen de in vesteringskosten onterecht had ge heven. Dat bedrag mocht niet meer in rekening worden gebracht. Bo vendien vond de huurcommissie dat het teveel betaalde geld van voorgaande jaren moest worden te rugbetaald. De HBB, die overigens los staat van humanistische verenigingen zoals Humanistis'ch Verbond, Hu- manitas en De Vrije gedachte, gaf aan de uitspraak van de huurcom missie geen gevolg. De bewoners gaven echter niet op en stapten naar de kantonrechter. Die nam in maart 1986 de uitspraak' van de keert, moet naar het kantoor in Amsterdam worden gebeld of ge schreven. Dat kan wel eens proble men geven als er iets is met electri- citeit of waterleiding en er direct hulp nodig is, zo erkent voormalig lid van de bewonerscommissie M.J.J. Kerkvliet. Ook is de bewo nerscommissie volgens hem in al die jaren nooit serieus genomen. "Dat steekt toch wel als je als be jaarde voor je recht wil opkomen". De strijd tegen de HBB lijkt de bejaarden te hebben verbitterd. "Ik vind het zo gemeen", aldus me vrouw Van der Burgh, "dat ze ons zo hebben behandeld. Elke keer weer werden we op de proef ge steld en werd alles op de lange baan geschoven. Ik heb wel eens tegen die mensen gezegd: weet u waar die H voor staat? Nou, ik ben er nu achter dat die stichting wei nig humaan is". Aan de andere kant vindt Van der Burgh dat het soms ook aan de bejaarden ligt. "Die denken: het zal mijn tijd wel duren. Op die manier laatje natuurlijk over je lopen. Dat is dan je eigen schuld. Het is na tuurlijk wel treurig, maar zo zit de wereld nu eenmaal in elkaar". Van der Burgh heeft het in elk gebval nooit opgegeven. "Tegèn onrecht vaardigheid kan ik niet. daar vecht ik tegen". dec. 1988 jan.1989 déc. 1988 jan. 1989 Alkemade 112 108 67 61 Katwijk 433 468 217 202 Leiden 3888 3870 2323 2286 Leiderdorp 316 332 222 215 Oegstgeest 218 211 179 165 Rijnsburg 86 85 44 43 Valkenburg 33 29 24 20 Voorschoten 280 283 182 163 Warmond 55 55 35 32 Zoeterwoude 63 65 58 56 Rayon Leiden 5484 5506 3351 3243 Hillegom 198 186 174 118 Lisse 171 173 163 121 Noordwijk 303 286 188 174 Noordwijkerhout 149 137 111 83 Sassenheim 124 120 103 79 Voorhout 75 67 61 46 Rayon Lisse 1020 969 800 621 Totale Gewest 6504 6475 4151 3864 LEIDEN - Het Leidse Volkshuis wil dat de gemeente meer gelegen heid biedt om het personeel voor peuterspeelzaal te reorganiseren. Die reorganisatie is volgens het Volkshuis nodig door een besluit van de gemeenteraad uit 1987. De raad bepaalde toen dat de twee be roepskrachten per dag minimaal 3,5 uur samen in de speelzaal aan De bejaardenwoningen aan het Lisztpad die onderdeel i nanistische Bouwstichting Bejaardenwoningen. i het complex dat eigendom is van de Hu- (foto Henk Bouwman) huurcommissie volledig over. De investeringskosten verdween hierna wel van de rekening, maar het terugbetalen liet nog twee jaar op zich wachten. Oorzaak daarvan was dat de HBB het teveel betaalde geld zou verrekenen met eventueel de zogeheten kale huur die van de bouw te laag zou zijn geweest. Na de oplevering van de huizen in 1982 was men nog steeds niet in staat ge weest om exact de kale huur te be palen. -Na veel vijfen en zessen werd in oktober van het vorig jaar vastge steld dat de kale huur al die jaren te laag was geschat. In 1982 was dat 6,35 gulden per maand te weinig en door verschilldende huurverho ging was dat tekort in 1988 opgelo pen tot 12,50 gulden per maand. Een paar dagen geleden kregen de bejaarde bewoners een lijst in de- bus met het bedrag dat ze terug krijgen. De enige zorg die het voormalig bewonerscommissie nu nog heeft, is het geld waar voormalige bewo ners recht op hebben. "Ik geloof niet dat de HBB het geld aan ieder een terug betaalt. Er zijn inmiddels al veel mensen verhuisd. Ook zijn er mensen inmiddels overleden. "We zouden graag zien dat kinde ren van die mensen zich bij HBB melden, want ze hebben immers recht op dat geld", zegt J.H. Leest die secretaris was van de bewo nerscommissie. Volgens een woordvoerder van LEIDEN - Bewoners i reiken. "Het probleem is alleen dat gebrrug en de Papengracht hebben we niet precies de adressen weten de gemeente in een brief verzocht van voormalige bewoners. We zul- een einde te maken aan de overlast, lep wel het tegoed apart houden en veroorzaakt door de Harmonie, di als er om wordt gevraagd uitke- cotheek Bananas en het Breehuys. ren". In 1987 richtten de bewoners al eer- De perikelen rond de investe- der een verzoek aan de gemeente, ringskosten vormen volgens Van der Burgh echter niet de enige kri tiek op het handelen van de HBB. Zo waren de bewoners aanvanke lijk verbonden aan het in Voor schoten gelegen en beheer van HBB vallende Hof- flantshuys. "Dat was hopeloos. Ik ben blij dat we nu zijn losgekop peld", verzucht Van der Burgh. De situatie is nu nog niet bepaald rooskleurig. Wanneer er iets man terdagnacht wakker vanwege de geluidoverlast. De buurt verzoekt de gemeente beter toezicht te houden en geen nieuwe vergunningen voor specia le evenementen af te geven. De gemeente wil eerst afwachten of het college van B en W aan disco theek Bananas een hinderwetver gunning verleent. Het college neemt hierover binnen vijf maan den een besluit. De eigenaar van de Harmonie, B. Luykx, gelooft niet dat het publiek dat zijn gelegenheid bezoekt, over last veroorzaakt. "Trouwens, de enige klachten die we ooit hebben gehad, was omdat de muziek te hard stond. Ze moeten maar eens zelf zaak komen kijken". dit bleef zonder resultaat. Al jarenlang klagen de buurtbe- ■oners over overlast. Volgens hen gaat er geen week voorbij zonder dat ergens wordt ingebrokën, rui- onder ten worden ingegooid, fietsen in el kaar worden getrapt of hun portie ken als openbaar toilet worden ge bruikt. Ze kunnen hun garages niet meer in omdat deze door fietsen en brommers worden geblokkeerd en liggen tot diep in de vrijdag- en za- wezig moesten zijn. Het Volkshuis stelt dat de huidi ge arbeidsovereenkomsten van de medewerkers zo'n samenwerking niet toelaten en het heeft dan ook bezwaar aangetekend tegen het raadsbesluit. De gemeenteraad heeft het bezwaarschrift, wat dit onderdeel betreft vorig jaar ver worpen. Het Volkshuis heeft daar op een procedure aangespannen voor de Raad van State. De instelling heeft er op zich zelf geen bezwaar tegen dat de leiders of leidsters van de peuterspeelzaal 3,5 uur per dag samenwerken. Het probleem is echter dat de beroeps krachten ieder slechts drie dagen werken. Ze hebben dus eenvoudig geen gelegenheid om vijf dagen per week gezamenlijk in de speel zaal aanwezig te zijn. Het Volkshuis voelt er voorals nog weinig voor om de arbeidscon tracten met de huidige medewer kers open te breken. Dat zou de rechtszekerheid voor het personeel te veel aantasten. Pas wanneer er nieuwe contracten moeten worden afgesloten, wil het Volkshuis de ge meente haar zin geven. De instel ling vraagt de gemeente dan ook haar hiervoor de tijd te geven. Wil Leiden dat niet, dan zal er een reor ganisatie moeten worden doorge voerd. De kosten hiervoor, en de kosten voor eventuele ontslagen, moet de gemeente voor haar reke ning nemen, stelt het Volkshuis.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13