Controle op puinstortplaats zaait verdeeldheid in raad 'Niet bang zijn om een fout te maken 'Reserve op onaanvaardbaar minimum' Geen subsidie voor achterstallig onderhoud Vrees voor parkeeroverlast bij Muzenhof na nieuwbouw Wie goed doet, goed ontmoet... PAGINA 12 DINSDAG 14 FEBRUARI 1989 Meerderheid in Leiderdorp lijkt voor onafhankelijk bureau te kiezen LEIDERDORP - Er blijkt tussen de fracties in de Lei- derdorpse gemeenteraad gro te verdeeldheid te bestaan over de vraag op welke wijze controles moeten worden uit geoefend bij de nieuwe puin- stort. De VVD staat op het standpunt dat een extern bu reau moet worden ingescha keld. Het CDA denkt dat het een taak kan zijn van het ge meentelijke apparaat, terwijl de progressieve partijen twij felen, al neigen ook zij ertoe iemand van 'buiten' aan te trekken. Verwacht wordt dat medio dit jaar een begin kan worden gemaakt met de puinstort in het gebied De Does in Leiderdorp. Wethouder J. den Boeft denkt dat op zeer korte termijn een begin kan worden ge maakt met de voorbereidende werkzaamheden. Burgemeester en wethouders van Leiderdorp lieten onlangs in een voorstel aan de raad weten het raadzaam te vinden een nieuwe ambtenaar voor 20 uur aan te trek ken die zich voornamelijk zal gaan bezighouden met de controle van de stort. Door deze ambtenaar toe te voegen aan het Projectbureau Mileu, kan volgens het college wor den bewerkstelligd dat vervanging gemakkelijk kan worden geregeld bij ziekte of vakantie. Bovendien willen B en W de nieuwe kracht, die opsporingsbevoegdheid zou kunnen krijgen, zo mogelijk ook voor andere werkzaamheden inzet ten. Onafhankelijk Groot tegenstander van dit voor- "De raad blijft ook verantwoorde lijk over wat daar gebeurt", onder schreef hij de stelling van Den Boeft. De wethouder meende dat de ge varen die De Waard signaleerde bij het aanstellen van iemand uit de ei gen organisatie zich ook kunnen voordoen op andere afdelingen. De Waard vond dat niet vergelijkbaar. "Wanneer er uitglijders worden ge maakt bij de puinstort, zijn de ge volgen voor het milieu onvoorstel baar veel groter, dan wanneer er bijvoorbeeld te nauwe contacten zouden bestaan tussen een ambte milieugroepen bij de controle wor den betrokken, antwoordde Den Boeft dat er wat betreft de puin stort goede contracten zijn met 'se rieuze milieu-organisaties'. Blij kens zijn reactie rekende hij Leef baar Leiderdorp daar niet toe. Toen Den Boeft weigerde verder in te gaan op vragen van Leefbaar Leiderdorp, verlieten vertegen woordigers van de stichting mor rend de raadzaal. Tijdens de eerstvolgende verga dering van de commissie zal het onderwerp opnieuw op de agenda prijken. Chemocar doet deze week voor eerste keer Leiderdorp aan LEIDERDORP - Leiderdorp wordt vrijdag 24 februari voor het eerst aangedaan door de chemo kar, bedoeld voor klein chemisch afval. De wagen krijgt vier stand plaatsen, verspreid over de ge meente en zal daar elke laatste vrij dag van de maand weer staan, om precies dezelfde tijd. Tussen half negen en tien uur staat de 'car' bij de Oranjegalerij, tussen half elf en twaalf uur bij de winkels aan de Splinterlaan, tus sen een en half drie bij de Santhorst en tussen drie en half vijf bij de Winkelhof. Drie dagen voor de eerste ophaaldag verspreidt de gemeente huis aan huis milieu vriendelijke, plastic draagtassen waarin de mensen hun chemische vuil kunnen verzamelen. Bij het in leveren van het chemisch afval, krijgt de milieuvriendelijke burger een nieuwe zak waar precies op staat wat niet in de huisvuilzak of rioolpij p gegooid moet worden. De lijst bevat fotochemicaliën, verfspullen, schoonmaakmidde len, make-up-spullen, medicijnen en poetsmiddelen. Wie tussendoor een dergelijk vrachtje kwijt wil, kan bij het depot op de gemeente- werf aan de Simon Smitweg te recht. Dat depot voor klein che misch afval bewijst al driejaar goe de diensten voor particulieren en bedrijven. De chemocar is een regionaal ini tiatief, op touw gezet door de Ge meenschappelijke Vuilverwerking Leiden en omstreken (Gevulei). De deelnemende gemeenten betalen vanaf dit jaar 1,50 gulden extra per aangeboden ton afval. Van het ex tra geld huurt de Gevulei de che mocar van een Rotterdamse firma. J. den Boeft: "Gemeentebestuur blijft verantwoordelijk". (foto Wim Dijkman) stel bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening, verkeer en milieu de VVD'er J. de Waard. Vol gens de liberaal garandeert alleen het aantrekken van een extern bu reau een geheel onafhankelijke controle. De Waard denkt dat op deze wij ze bovendien kan worden voorko- De Waard herinnerde eraan dat een uitgangspunt altijd is geweest dat de controle de gemeente niets extra's mag kosten. De controle zou moeten worden betaald uit de opbrengsten van de bedragen die in rekening worden gebracht voor elke kubieke meter puin die wordt gestort. Onevenwichtig C. Langendorff (PvdA), J. Janssen (PPR/PSP) en R. Stam (D66) eisten van Den Boeft een beter uitge werkt voorstel. Janssen vond de nota 'onevenwichtig', omdat er duidelijk werd toegeschreven naar het aantrekken van een eigen amb tenaar voor de controle. Het CDA kon zich daarentegen volledig vin den in het voorstel van het college. Den Boeft zegde uiteindelijk toe het voorstel van B en W 'verder aan •te scherpen'. Daarbij zal onder meer nader worden ingegaan op de onafhankelijkheid Progressief Zoeterwoude wil huizenbelasting optrekken dat er zekere, relatie ontstaat trekken persoon, de kosten die tussen de ambtenaar en degenen die betrokken zijn bij de puinstort. Hij drong intussen ook aan op 'con trole op de controle'. Dat zou naar de mening van De Waard wel een gemeentelijke taak moeten zijn. gemoeid zijn ringsbevoegdheid, een functie die alleen is weggelegd voor een ge meente-ambtenaar. Op vragen van A. Devrind van Leefbaar Leiderdorp in hoeverre WARMOND - Inwoners van War mond krijgen voortaan geen subsi die meer voor de vervanging van buitenkozijnen en draagbalken. Dat althans is het standpunt van het college van burgemeester en wethouders in deze gemeente. B en W vinden dat achterstallig onder houd hierdoor wordt beloond. Het college wil voortaan slechts subsidie geven wanneer vernieu wing noodzakelijk is als metsel werk of een spouwmuur moet wor den vervangen. In een notitie aan de commissie Financiën en econo mische aangelegenheden stellen B en W deze wijziging in de subsidie verordening voor. Voor de stads- en dorpsvernieu wing krijgt de gemeente Warmond dit jaar een bijdrage uit het provin ciaal fonds stads- en dorpsvernieu wing van 108.451 gulden. Het colle ge wil hiervan 50.000 gulden beste den aan de verbetering van door de eigenaar bewoonde woningen, 35.000 gulden is bestemd voor het midden- en kleinbedrijf en bijna 23.500 gulden voor welzijn, cul tuur, onderwijs en monumenten. Donderdagavond komt de kwes tie in een vergadering van de com missie financiën en economische aangelegenheden aan de orde. ZOETERWOUDE - Potverteren. Met die kreet omschrijft de Zoeter- woudse oppositie het plan van bur gemeester en wethouders om de reserves flink aan te spreken voor het vernieuwen en onderhouden van bruggen, wegen en gebouwen. Volgens B en W kosten die plannen de komende driejaar 9,5 miljoen en moet de gemeente daar zelf zeven miljoen gulden van betalen. Na de operatie, in 1993, bevat de reserve- pot nog slechts 1,9 miljoen gulden. In de raadscommissie voor fi nanciën noemde oppositiepartij Progressief Zoeterwoude (PZ) dat gisteravond een 'absoluut onaan vaardbaar minimum'. De fractie had geen andere dekkingsmidde len ontdekt dan een jaarlijkse ver hoging van de onroerend-goedbe- lasting met zes procent en vreesde voor extra kosten. Zo hebben B en W bij 19 posten geen bedrag inge vuld, sprak PZ-raadslid A. Rin- gersma. Zijn conclusie luidde dan ook dat het plan niet reëel is. Bij de collegefractie van de WD was de aantasting van de reserves evenmin goed gevallen. Ze wilde het plan echter niet zo hard aanval len als PZ deed en had het over 'richtinggevend en niet-bindend'. "Mocht er eens een meevaller zijn, dan moet die niet voor leuke din gen worden gebruikt, maar moet hij de reserves versterken", sprak WD-raadslid H. van der Kooi. Collegefractie CDA stelde zich het meest loyaal op. Raadslid R. Hoge- nelst erkende dat de reserves flink zouden inkrimpen, maar had daar geen bezwaar tegen. "Er is door Zoeterwoude behoorlijk gespaard en wij moeten dat geld niet oppot ten", betoogde hij. Wel riep hij de wethouder van financiën op om waakzaam te zijn voor overschrij dingen: "In het verleden zijn er te veel overschrijdingen geweest. En als dat weer gebeurt, moet er maar worden geschoven met andere pos ten op de begroting". Voor een ver hoging van de onroerend-goedbe- lasting voelen de christen-demo craten niets. Wethouder A. van der Heijden (CDA) antwoordde dat zijn plan al le gemeentelijke wensen bevat 'Jojo' in Het Anker HAZERSWOUDE - Circus 'Jojo' uit Nijmegen presenteert zichzelf als het grootste en leukste circus van de hele wereld. Zaterdagmid dag bestaat in Het Anker in Hazers- woude de gelegenheid te bekijken wat daarvan waar is. Om 14.00 uur wordt een voorstelling gegeven voor kinderen tussen 4 en 7 jaar. voor de komende jaren. Met de aangegeven middelen kunnen ze worden uitgevoerd. Zodra er te genvallers opdoemen, kan de ge meente werken schrappen of'uit stellen. Vast terugkerende meeval lers wil hij, in aansluiting op de WD-pleidooien, richting reserves sluizen. Door de verbeterde kre dietbewaking achtte hij de kans op overschrijdingen klein. De term 'wachtrij' verklaarde hij als volgt: projecten die niet in het schema zijn opgenomen, worden pas uige- voerd wanneer daar geld voor is. De wachtlijst voor dit jaar be staat onder meer uit een tuinmuur in het plan De Goede Herder, de aansluiting Vleugelnootlaan, de in rit voor vrachtauto's aan de Mie- ning en het plaatsen van nieuwe abri's. Op het programma staan de verkeersmaatregelen aan de Zuid- buurtseweg, herstel van de oever bescherming in de buurt van de Geerbrug, verbeteringen aan het zwembad en het begin van de reno vatie van het gemeentehuis. De re constructie van de Oranjelaan is enige jaren uitgesteld. Kans op brug over singel nabij bejaardenoord Huis ter Does LEIDERDORP - Er komt moge lijk alsnog een brug over de singel nabij het bejaardenoord Huis ter Does in Leiderdorp. De leden van de commissie ruimtelijke orde ning, verkeer en milieu kwamen gisteren op hun mening terug na een brief van de arts S.P. Ouwer- kerk, ondertekend door 50 sympa thisanten, waarin op de bouw werd aangedrongen. Aanvankelijk zou geen cent be schikbaar worden gesteld voor de aanleg van de brug. Gisteren werd tijdens vergadering van de com missie echter uaniem besloten het project 'in de wachtkamer' te zet ten. Zodra geld beschikbaar is, zal nu worden bekeken welke priori teit aan de aanleg wordt gegeven. Ouwerkerk pleitte gisteravond nog eens voor de bouw op zo kort mogelijke termijn. "Een wandeling naar Winkelhof is echt een uitje voor de bejaarden. Zij moeten nu 100 meter omlopen. Dat lijkt niet veel, maar voor ouderen is dat wel degelijk een hele afstand". LEIDERDORP - Maatregelen om parkeeroverlast te voorkomen en geen woningbouw in de 'groene strook'. Dat advies gaf gisteravond de gemeentelijke commissie voor ruimelijke ordening, verkeer en milieu aan wethouder J. den Boeft over het ontwerp voor het zoge noemde palendorp. ring gisteravond werd door een vertegenwoordiger van een plaat selijke ouderenbond het voorstel toegejuicht om in het plan ook en kele zogenoemde aanleunwonin gen te realiseren. De huizen wor den 'aangesloten' op Huize Dillen burg. Bezorgd over de plannen was een bewoner van de Cor Gordijn singel. Naar zijn zeggen wordt de weg nu al gebruikt als sluiproute Burgemeester en wethouders van Leiderdorp hebben recentelijk een eerste plan voor het gebied Buitenhof Zuid nabij de Muzenhof en zal dit na de bouw op tafel gelegd. Dat plan gaat uit gen en diverse voorzieningen van (deels gestapelde) woning bouw en enkele wijkvoorzienin- gen, zoals de bouw van een peuter speelzaal. Ook wordt gedacht aan wijk alleen maar erger worden. In het verleden is de gedachte ooit ge opperd de singel af te sluiten. Dat is echter 'niet bespreekbaar', aldus ling dat de Cor Gordijnsingel wordt doorgetrokken. De wethouder zegde toe alle ge maakte opmerkingen ter harte te nemen en ze in de verdere uitwer king van de plannen te betrekken. Een maquette van het toekomstige gebied Buitenhof Zuid, met op de voorgrond langs de Engelendaal enkele hoge flats en daarachter de Mu zenhof. Commissieleden pleitten i gebied (de plek met de v' r gisteravond voor om het hart van het r vierkante blokjes) vrij te houden. (foto Holvast) Stephen Kavelaar nieuwe dirigent Voorsehotens Ensemble VOORSCHOTEN - "Natuurlijk is een concert belangrijk. Maar we moeten niet bang zijn om een fout te maken. Het gaat er om dat er echt muziek wordt gemaakt". Stephen Kavelaar, de nieuwe di rigent van het Voorschotense Christelijk Vocaal Ensemble, kijkt vol verwachting uit naar zijn eerste concert met dit koor, dat vanavond wordt gegeven in de Moeder Godskerk in Voor schoten. door Frank en Elly den Herder Sinds augustus pas repeteert hij wekelijks met dit koor, dat hele maal gewend was aan de leiding van Michael Havenith. Is er met zijn komst veel veranderd? Stephen Kavelaar, 34 jaar, overdag werkzaam als beleids medewerker op het ministerie van binnenlandse zaken denkt even na. Een paar punten kan hij wel noemen. Zo heeft hij er voor gezorgd dat er een vaste pianiste is, Ingeborg Bessens, die op de repetities begeleidt. "Ik kom om te dirigeren, niet om piano te spelen", zegt hij ge decideerd. Kavelaar, afgestu deerd in de koordirectie, vindt het belangrijk om oogcontact te hebben met de (ongeveer vijftig) leden van het koor. Iets dat on mogelijk is als hijzelf achter de piano zou zitten. Daar moesten de koorleden wel even aan wen nen. Sommigen stonden zelf he lemaal verscholen achter hun muziekboeken en schrokken als ze plotseling de doordringende blik van hun nieuwe dirigent ontmoetten. "Je merkt veel meer op als je zowel kijkt als luistert", verklaart hij. "Verkeerde inzet ten bijvoorbeeld kun je al zien aankomen". Inmiddels zijn de leden van het Christelijk Vocaal Ensemble al aardig aan hem gewend en vooral sinds hij tijdens een stu diedag op appeltaart met slag room trakteerde, kan Stephen vermoedelijk geen kwaad meer doen. Zo'n studiedag was overigens ook nieuw voor het koor. Een za terdag lang van 11 tot 4 uur repe teren. Is dat aantrekkelijk voor amateurs? Om te beginnen wil Stephen een misverstand over het begrip amateurs uit de weg ruimen. "Er wordt wel eens gezegd: we zijn maar amateurs, maar juist omdat je amateur bent is het belangrijk om prestaties te leveren. Natuur lijk zijn er grenzen, maar die lig gen net zo dichtbij als je zelf wilt. Ik verwacht een professionele irn zet van iedereen. Ook tijdens de repetities". Repetitiedag Terug naar de repetitiedag. "Deelname aan deze dag was he lemaal vrijwillig", verzekert Ka- velaar ons, "ik heb gezegd: je komt niet voor mij, maar voor el kaar en als je een legitieme réden hebt om niet te komen, dan kom je niet. Dat is je eigen verant woordelijkheid". ïtesultaat van deze woorden: bijna honderd procent opkomst en een geslaag de dag. i dirigent stelt hoge eisen aan de inzet van zijn men sen. Hanteert hij ook strenge se lectiecriteria bij het toelaten van nieuwe leden? Griezelige audi ties? "Nee", klinkt het beslist, "ik vind dat alle mensen een kans moeten hebben om mee te kunnen doen. Ik zeg altijd: kom eerst maar eens luisteren en zing dan eens een tijdje op proef mee. De meeste mensen voelen dan zelf wel aan of ze hier op hun plaats zijn". Een van de weinige komsten tussen Kavelaars bezig heden overdag en zijn (muziek- )werkzaamheden in de avondu ren is het vele omgaan met men sen. "In mijn baan op het minis terie moet ik veel inzicht hebben in bestuurlijke zaken en verhou dingen. Dat komt mij ook in mijn verhouding met het koor van pas. Ik voel me beslist niet hoger staan dan de leden van het koor. Zij betalen voor mij en er wordt verwacht dat ik een produkt le ver. Omgekeerd verwacht ik een professionele inzet". Repertoire Het repertoire wordt in overleg samengesteld. Hoewel hij graag eens modernere werken op het programma wil zetten, zal Kave laar niets forceren. "Zelf heb ik uiteindelijk ook de tijd nodig ge had om aan bepaalde muziek te wennen. Dat is een proces. En het hoort bij de taak van de diri gent om dat over te brengen". Met een werk als 'Wer nun den lieben Gott laszt walten', van Mendelssohn dat vanavond wordt uitgevoerd, is dit al aange toond. Kavelaar, zelf razend en thousiast over dit complexe po lyfone koorwerk, vertelt: "Na de eerste repetitie hoorde ik nog ge luiden als 'ik vind er niets aan', maar naarmate we er verder aan werkten gingen de meeste koor leden deze muziek echt waarde- En zo zal het Christelijk Vocaal Ensemble met medewerking van solisten als Miranda van Kralin gen, Claudia Seevinck en John Vredeveldt en met ondersteu ning van het Randstedelijk Be geleidingsorkest vanavond vol overtuiging drie koorwerken ten gehore brengen. Behalve Men delssohn wordt nog uitgevoerd: Ode on St. Cecilia's day van Han del en Gloria in D-Dur van Vival di. Helemaal van de muziek leven zit er nog niet in voor de koordiri gent die voorheen acht jaar lang de Chr. Oratoriumvereniging Leidschendam dirigeerde. Hij betreurt dit niet. "Het leven be staat uit meer dan alleen muziek. En het belangrijkste vind ik dat je iets kunt betekenen voor ande re mensen". Vandaag is het Valentijnsdag. Een uitgelezen dag om elkaar te verrassen. Met een abonnement op uw eigen dagblad bijvoorbeeld. Want de grootste krant voor uw eigen stuk van Nederland is altijd en overal een graag .geziene gast. De bon op de voorpagina wijst u vanzelf de juiste weg. Doen! Zien wij elkaar deze zomer vast nog eens terug. WIJ ZIJN HET PROMOTIE-TEAM VAN UW DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 12