TAD LEIDEN In de Stevenshof toch bouw van huurhuizen 'Leiden dreigt in vacuüm te komen' 'Lelijk bouwplan waarop dik wordt verdiend' 'Gemeente moet geen alcohol schenken' LEIDSCH DAGBLAD Geertsema gaat conflict ouderenwerk uit de weg s DINSDAG 14 FEBRUARI 1989 Wethouder Tesselaar sluit compromis LEIDEN - Wethouder Tes selaar heeft met de federatie van woningbouwverenigin- Tesselaardevraag gen toch een compromis weten te sluiten over de bouw van eengezinswonin gen in de Stevenshof. Tesse laar is de federatie tegemoet gekomen door toe te staan dat de komende driejaar 76 van deze huurwoningen ex tra mogen worden ge bouwd. Anderhalve week geleden kreeg de wethouder de steun van de meeste fracties in de gemeenteraad om de bouw van dit soort woningen in de Stevenshof te verminderen ten gunste van kleinere en goedkopere woningen in de stad. De federatie Deetman opent Bazis en Pica toonde zich toen uitermate onte vreden over de plannen van de wet houder. De federatie betoogde dat eengezir LEIDEN - Minister Deetman van onderwijs opent donderdag 2 maart officieel het pand van de stichtingen Pica en Bazis. Beide stichtingen, die zich bezig houden met automatisering voor respektie- vellijk bibliotheken en ziekenhui zen, zijn sinds het begin van dit jaqf gevestigd in een nieuw kantoor pand aan de Schipholweg. Bazis had voorheen haar onderkomen in een pand van het Academisch Zie kenhuis Leiden. Pica was geves tigd in een ruimte van de Konink lijke Bibliotheek in Den Haag. ïingen onderschatte. Op eigen initiatief heeft Tesselaar vervol gens getracht alsnog overeenstem ming te bereiken. Gisteravond liet hij de gemeenteraad weten dat de plannen waren bijgesteld. Tesselaar verklaarde na afloop van de vergadering dat zijn stand punt niet is gewijzigd. Omwille van een goede relatie tussen gemeente en federatie had hij toch besloten opnieuw te gaan praten. Ook poli tiek was zijn verzoeningspoging niet noodzakelijk, beaamde Tesse laar. "Er was een politiek front, maar daarnaast moet je als ge meente en federatie wel met elkaar verder", aldus de wethouder. Een overgrote meerderheid van de raad verklaarde gisteravond verheugd te zijn met het compro mis en stemde daar mee in. Het compromis bevat voorts de bepa ling dat de nieuwbouw in de stad voor de helft uit appartementen en voor de helft uit eengezinswonin gen bestaat. De wethouder zei gisteravond te vrezen dat de eengezinswoningen in de Stevenshof nog duurder wor den dan ze nu al zijn. Wanneer de lonen in de bouw omhoog gaan dreigt de maandelijkse huur de 600 gulden te gaan overstijgen. "Dat betekent dat we deze woningen aan bepaalde groepen niet meer kunnen toewijzen", aldus Tesse laar: "Huurders die nu maximale huursubsidie ontvangen, komen daar boven hun krachten te zitten. Een woning met een tuintje is dan niet voor iedereen haalbaar. Dat is wat mij erg tegen de borst stuit", al dus Tesselaar. Reagerend op de kritiek van fe deratievoorzitter Van Rij in deze krant dat de wethouder met de be vordering van het eigen woningbe- zit de kansarmen op de woning markt over het hoofd ziet, zei Tes selaar: "De bouw van premie-A- koopwoningen draagt bij aan de doorstroming in de huursector. Premie-A-woningen worden de laatste jaren bovendien gerang schikt onder de categorie sociale woningbouw en dat is toch waar de PvdA voor moet pleiten". LEIDEN - WD-raadslid Geert sema heeft het gisteravond niet laten aankomen op een conflict met wethouder De la Mar (socia le zaken) over het ouderenwerk. Een voor de wethouder onver teerbaar voorstel om een onaf hankelijk onderzoek te houden naar de taken van het Gecoördi neerd Ouderenwerk zwakte hij gisteravond af tot voor alle partij en aanvaardbare proporties. De la Mar noemde het voorstel van Geertsema drie weken gele den 'onaanvaardbaar' en kondig de daarmee een crisis in de coali tie aan wanneer het WD-raads lid bij zijn verzoek zou blijven. Gisteravond haastte Geertsema zich te verklaren dat hij 'mis schien in woorden maar niet in gedachten met de wethouder van mening verschilde'. Hij pas te zijn verzoek aan en vroeg om een notitie over wat het Gecoör dineerd Bejaardenwerk wel en niet kan doen, uit te brengen voor 1 juni. De la Mar kon daar mee leven, noemde het 'niet veel nieuws' en zegde toe het verzoek te zullen uitvoeren. Geertsema liet zich daarop niet meer verleiden door pogingen van Langenberg (D66) en Biegstraten (CDA) zijn stoere taal van drie weken terug ge stand te doen. Langenberg stelde vast dat de WD 'voor de kleinste fractie in het college door de bocht is gegaan'. Wel vroeg Geertsema van de wethouder zijn uitspraken van drie weken geleden over de on betrouwbaarheid van het WD- raadslid, terug te trekken. De la Mar wist echter niet precies meer wat hij had gezegd maar ver klaarde te hebben bedoeld dat de WD 'vreemd' handelde door een voor een coalitiegenoot on aanvaardbare motie in te dienen. Daarmee was voor Geertsema de kous af. Studie naar sociaal-economische situatie: LEIDEN - De regio Leiden heeft het de afgelopen jaren op sociaal- economisch terrein niet slecht ge daan in vergelijking met andere ge bieden. Toch is er geen reden tot optimisme. Als de ontwikkeling ongewijzigd blijft, doemt het schrikbeeld op van een verscheur de stad of regio. Dat concluderen drs. J. Laurier en drs. N. Kornalijnslijper, beiden verbonden aan het Onderzoeks centrum Ruimtelijke Ontwikke ling en Volkshuisvesting (ROV) van de Leidse universiteit. Van- Stormschade LEIDEN - De storm van afgelopen nacht heeft op verschillende plaat sen in de stad schade veroorzaakt. Van een woonhuis aan de Nieuwe Rijn waaide de schoorsteen van het dak. Om gevaar voor de omgeving te voorkomen heeft de brandweer de schoorsteen verder afgebroken. Op het Stationsplein sneuvelde door de rukwinden een reclame bord. Uit de Stevenshof kwamen verschillende klachten over dak pannen die waren weggewaaid. Oordeel 'Abakus' over appartementengebouw aan Volmolengracht: Gebouw 'Op Eigen Wieken' is te koop LEIDEN - De fracties,in de ge meenteraad gaan akkoord met ver huizing van het sociaal-cultureel werk in de Slaaghwijk van 'Op Ei gen Wieken' naar de scholen aan het Valkenpad en het Eksterpad. Dat bleek gisteravond in een verga dering' van de commissie onder wijs. Ook de besturen van de be trokken instellingen gaan akkoord met de verhuizing. Het opknappen van beide scholen kost één miljoen gulden. Het is nog niet duidelijk of deze verhuizing leidt tot sloop van het buurthuis Op. Eigen Wieken, dat door velen als een eigentijds monu ment wordt beschouwd. Wethou der Tesselaar verklaarde zich gis teravond voorstander van behoud van het buurthuis op voorwaarde dat het de gemeente geen geld kost. Tesselaar verwacht dat een geïn teresseerde zo'n anderhalf tot twee miljoen gulden moet neertellen voor de aankoop en het opknappen van het gebouw. Gezien de hoogte van het bedrag ligt het voor de hand dat het gebouw gesloopt gaat worden. Wat er daarna op die plaats gaat gebeuren, is nog niet bekend. Dat is vooral afhankelijk van de plannen die momenteel ge maakt worden voor het opknappen van de Slaaghwijk. Boek over duinen in Europa LEIDEN - De onlangs opgerichte Europese Unie voor duinbehoud en kustbeheer (EUDC) presenteert vrijdag in Amsterdam een boek over het Europees duincongres dat in 1987 in Leiden is gehouden. Het congres was destijds een initiatief van onder meer de 'L.eidse' Stich ting Duinbehoud. De stichting heeft ook aan de wieg gestaan van de oprichting van de Europese 'duinunie'. Het boek bevat de toespraken van de verschillende sprekers tij dens het congres over duinbeheer in '87. Vrijdag worden officieel de eerste exemplaren ervan overhan digd aan vertegenwoordigers van de ministeries van vrom en land bouw en visserij, de Europese com missie en het Wereld Natuur Fonds. Het boek kost 105 gulden. Leden van de Stichting Duinbe houd en de EUCD (European Union for Dune Conservation en Coastal management) krijgen twin tig gulden korting. LEIDEN Een lelijk bouw plan waar dik op wordt ver diend. Dat is samengevat het oordeel van de Amsterdamse stichting Abakus over het plan van projectontwikkelaar Ooije- vaar bv voor een appartemen tengebouw aan de Volmolen- gracht. De bedoeling is drie panden te slopen om plaats te maken voor zes premiekoop- appartementen in vier verdie pingen. De buurtbewoners zijn tegen het bouwplan en hebben de bouwkundigen van Abakus ingeschakeld om de zaak te on derzoeken. De buurtbewoners vinden het bouwplan te grootschalig. "Het vertoont meer gelijkenis met een flatgebouw in plaats van de door het bestemmingsplan beoogde af zonderlijke woningen", zo staat in een bezwaarschrift tegen het verle nen van een bouwvergunning door de gemeente. Sloop van de panden Volmolengracht 12,14 en 16 is ech ter niet nodig, is de belangrijke conclusie van de Amsterdamse stichting. Ook door renovatie kun nen er in de drie panden woningen worden gerealiseerd. Het bouwplan van architecten bureau Van Swieten, dat in eerste instantie door het gemeentebe stuur wegens procedurefouten werd teruggetrokken maar later in gewijzigde vorm de raadscommis sie passeerde, wordt door Abakus gekraakt. "Wij zijn van mening dat het plan qua verschijningsvorm slecht past in het straatbeeld van de Volmolengracht", schrijft Aba kus: "Te massaal, te hoog en geen overeenkomst met naastgelegen gebouwen". Kortom: 'niet* ge- Restauratie Volgens de onderzoekers van Aba kus is het goed mogelijk de huidige panden voor bewoning geschikt te maken. Handhaving van de twee bedrijfsruimten die nu op de bega ne grond zijn ondergebracht, is fi nancieel echter niet mogelijk. De buurt had de bloemenhandel en de draaiorgel-stalling graag willen be houden. Abakus heeft drie alternatieven uitgewerkt waarin sloop niet aan de orde komt. De eerste mogelijk heid is de drie panden te restaure ren en te verhuren als woningwet woning. Om het plan financieel rond te krijgen, moeten in beide bedrijfsruimten aparte kleine wo ningen worden gerealiseerd. Voor waarde is ook dat de gemeente de grond voor vrijwel niets ter be schikking stelt zoals dat ook de be doeling is voor het nieuwbouw- plan. Het tweede alternatief behelst een cascoherstel van de drie huizen waarna de toekomstige huurders door zelfwerkzaamheid aan de in richting moeten bijdragen. De wo ningen kunnen dan apart worden verhuurd, maar ook hier geldt dat de grond niets mag kosten. De meest aantrekkelijke optie is dat er cascoherstel plaatsvindt waarna de panden te koop worden aangeboden. De koopprijs zou vol gens Abakus ongeveer 85.000 gul den gaan bedragen. Van de eige naars wordt verwacht dat zij de panden zelf afwerken. Voordeel De panden c voor de gemeente is dat de grond kan worden uitgegeven in erfpacht en dus geld opbrengt. "Het lijkt er op dat de panden goed in de markt zouden liggen", aldus Abakus. Onzorgvuldig Maar ook wanneer de huidige pan den gesloopt worden, is het finan cieel niet noodzakelijk om de nieuwbouw in vier bouwlagen op de Volmolengracht kunnen ook door restauratie bewoon baar worden gemaakt, meent de Amsterdamse stichting Abakus. (foto Wim Dijkman) van plan is de grond voor het sym bolische bedrag van één gulden aan de projectontwikkelaar te ver huren omdat uitvoering van het plan anders financieel niet zou kunnen. De buurtbewoners hebben het rapport van Abakus inmiddels naar de gemeente gestuurd en ge vraagd de verdere ontwikkeling van het bouwplan uit te stellen tot dat het rapport is besproken. De te trekken. Er wordt door ontwik kelaar Ooijevaar bv dan zelfs dik op verdiend. Abakus berekent een winstpercentage van 36 procent wat overeenkomt met 170.000 gul den. Zelfs gebouwd in drie in plaats van in vier lagen (dus met ge deeltelijk kleinere woningen) noemt Abakus het project 'zeer rendabel'. Deze conclusie staat haaks op de bevindingen van de gemeente die bewoners hebben ook laten weten het vreemd te vinden dat de raads commissie geen verslag heeft ge kregen van de besprekingen met de buurt over het bouwplan, ter wijl de commissie nadrukkelijk op dit overleg had aangedrongen. Al met al komen zij tot de conclusie dat de besluitvorming tot nu toe niet zorgvuldig is geweest en de ge meente een reeks domme fouten dreigt te begaan. LEIDEN De gemeente Leiden moet bij recepties, ontvangsten en dergelijke voortaan geen alcohol meer schenken, vindt de Socialis- tiese Partij. De gemeente dient, als ze iets wil doen aan het alcoholmis bruik, het goede voorbeeld geven door als eerste zichzelf onthouding op te leggen. In Leiden kampen zo'n 6000 mensen met een alcoholprobleem. De SP meent dat de gemeente, na dat daar al in 1983 de aanzet toe is gegeven, nu eindelijk een anti-alco- holbeleid moet gaan voeren. "Het ontbreken van zo'n beleid staat in schril contrast met de acviteiten die zowel landelijk, provinciaal als in een groot aantal andere gemeen ten wordt gevoerd", schrijft SP- raadslid Cor Vergeer in een brief aan B en W en de gemeenteraad. Campagnes als 'Drank maakt meer kapot dan je lief is' en 'Zeg eens eerlijk...' blijken volgens hem het alcoholmisbruik terug te drin gen. "Veel gemeenten zijn daarop ingesprongen. In meer dan tachtig gemeenten is een alcoholmati- gingsbeleid in ontwikkeling". In een nieuwsbrief van de project groep Alcohol Voorlichtings Plan staan veel concrete suggesties over hoe een gemeente zo'n beleid kan voeren, schrijft het raadslid. "Zo moeilijk moet het dus niet voor de gemeente Leiden zijn een alcohol- matigingsbeleid te ontwikkelen". Het aantal van 6000 Leidenaars met een alcoholprobleem geeft vol gens hem ook de noodzaak van zo'n beleid aan. De gemeente moet allereerst, stelt hij, zelf het goede voorbeeld geven door bij allerhande gelegen heden geen borrel meer te serve ren. "Alcoholgebruik is op dit mo ment zeer verweven met alerlei ge- meenteijke activiteiten. Van de nachtelijke borrel voor wethou ders, raadsleden en hoge ambtena ren na de jaarlijkse begrotingsbe handeling tot de opening van een gerestaureerde brug door een lid van het college met borrelen na af loop, steeds is bij dit soort activitei ten alcohol als vanzelfsprekend aanwezig. Bezwaren hiertegen worden meestal wat lacherig afge daan", aldus Vergeer, die zegt in 1985 ten minste 25 uitnodigingen voor niet-alcoholvrije gemeehtelij- ke recepties en dergelijke te heb ben gehad. Ook op scholen zou volgens Ver geer een verbod op het gebruik van alcohol moeten komen, alsmede een voorlichtingsactie. In cafés, kantines, buurthuizen en jongeren centra moeten voorlichtingsfol ders worden verspreid. De SP zou verder alcoholreclame op borden in de stad beperkt willen zien en meent dat de politie meer controles op het rijden onder invloed moet houden. Een campagne tegen alco holmisbruik a la 'Stad van vluchte lingen' is volgens de partij even eens op zijn plaats. Politie, maat schappelijk werk en huisartsen dienen tot slot mensen beter door te verwijzen naar het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs. "Uit deze opsomming blijkt dat de gemeente geen nieuw materiaal hoeft te maken. Het is meer een kwestie van aansluiten bij en ge bruik maken van wat anderen heb ben ontwikkeld. Dat kan op vrij korte termijn gebeuren", aldus Vergeer. middag hebben ze het verslag van hun studie over de verkenning van de sociaal-economische ontwikke ling van de regio Leiden 'Sleutelen aan de toekomst' aangeboden aan de Leidse wethouder van economi sche zaken J. Fase en aan de wet houder van sociale zaken en maat schappelijke aangelegenheden H. de la Mar. Het onderzoek, dat is ge daan in opdracht van de Leidse af deling van het FNV, is mogelijk ge maakt door bemiddeling van de Wetenschapswinkel en een subsi die van de universiteit. Uit het onderzoek blijkt dat de economische vernieuwing in de re gio vooral gestalte krijgt in de ves tiging van technologisch geavan ceerde ondernemingen, bijvoor beeld de biotechnologie. Met het bestaande bedrijfsleven, met name de industrie, is het somberder ge steld. Oorzaak hiervan is de tradi tionele opbouw. Nieuwe samen werkingsvormen tussen onderne mingen zijn nauwelijks waarneem baar en een aantal bedrijfstakken die in het huidige vernieuwings proces een belangrijke rol speelt heeft de afgelopen jaren onderge- presteerd. Op de arbeidsmarkt begint een vrijwel onoverbrugbare kloof zichtbaar te worden tussen wer kenden en mensen met weinig of geen perspectief op een betaalde baan. Verwacht wordt dat de sprei ding van moderne produktietech- nieken deze kloof alleen maar gro ter en dieper zal maken. Ook dreigt Leiden binnen de ruimtelijk-economische structuur van de Randstad in een vacuüm te komen. Deze structuur wordt na melijk steeds meer gedomineerd door de ontwikkelngen rond Rot terdam, Den Haag en Amsterdam. De regio Leiden dreigt daarmee tussen wal en schip te vallen. Om deze toekomstige proble men te voorkomen moet, aldus de onderzoekers, de werkgelegenheid worden uitgebreid en de werkgele- genheidsstructuur worden ver sterkt. Het accent moet liggen op het aantrekken van nieuwe bedrij vigheid, bijvoorbeeld op het ge bied van high technology. In de tweede plaats is het van be lang de modernisering van het be staande bedrijfsleven te bevorde ren. En ten derde moet de samen werking van verschillende regio nale instellingen op sociaal-econo misch gebied worden versterkt. Bovendien moet meer regionaal dan lokaal worden gedacht Geen subsidie voor onderhoud aan Apolloflat II LEIDEN De gemeente stelt geen geld beschikbaar voor groot onder houd aan de Apolloflat II aan de Apollolaan. De Vereniging van Ei genaren had het college van B en W om een bijdrage gevraagd. Een van de redenen voor de wei gering is dat de woningen nog geen 25 jaar oud zijn. Dit is noodzakelijk om in aanmerking te komen voor een uitkering uit het Stadsvernieu wingsfonds. In de afwijzing wijst de gemeen te ook op het grote aantal aanvra gen van eigenaren van woningen die ouder zijn dan 25 jaar. Indien toch een subsidie zou worden ver leend, zou er van een precedent sprake zijn, aldus de gemeente. Noordwijker veroorzaakt ongeval LEIDEN - Een 47-jarige inwoner van Noordwijk is gisteravond, met een borrel teveel op, op de auto van een 27-jarige Leidse vrouw ingere den. De Leidse reed op rijksweg 44 in de richting Leiden toen de Noordwijker haar met grote snel heid inhaalde. In plaats van de vrouw te passeren klapte hij in vol le vaart achter op haar auto. De auto van de vrouw botste eerst tegen de linker vangrail, tolde om zijn as en kwam vervolgens te gen de rechter vangrail tot stil stand. De bestuurster moest zich onder doktersbehandeling stellen. De auto van de Noordwijker kwam in de berm tot stilstand. Beide au to's raakte zwaar beschadigd. De Noordwijker, die onder invloed verkeerde, is aangehouden en overgebracht naar het politiebu- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11