Het is onzin om tegen een te zijn Leiderdorp kiest voor betere kinderopvang 000IS000 7 weken voor 26,5(> m 071-161400 Ontsnapte koe zorgt voor wild-west' in Wassenaar SCHOOLSCHAAKTOERNOOI Inbraken in Leiderdorp MAANDAG 13 FEBRUARI 1989 De krant voor uw eigen stuk van Nederland houdt U van dag tot dag op de hoogte. Neem nu een proefabonnement: LEIDERDORP - Van bezoekers van een filmvoorstelling bij de Baptistengemeente aan de Van der Marckstraat in Leiderdorp zijn gis teravond geld en sleutels gestolen. De dieven zijn er bovendien met een auto van een van de bezoekers vandoor gegaan. De kledingstuk ken, waaruit het geld en de sleutels werden ontvreemd, hingen in de garderobe. Volgens de politie blijkt uit ge tuigenverklaringen dat er tijdens de voorstelling twee jongens aan wezig waren die niemand kende. "De mogelijkheid bestaat dat een van de jongens in de pauze naar het toilet is gegaan en de jassen toen op waardevolle goederen heeft door zocht", aldus een politiewoord voerder. Zo'n tien mensen hebben aangifte gedaan van diefstal. Burgerlijke Stand VOORSCHOTSN - Geboren: Caroline d.v. R. van Leeuwen en M.J. Segaar, Frank z.v. H. Kamphuis en M.W. van Rijn, Natasja d.v. J. Stolk en M.C. Zaremba, Ricky z.v. H.A.M. van den Berg en J.C. van Spronssen, Lotte d.v. J.C. Sutterland en J.H.M. Vermin. Ondertrouwd: H.M. Vernee en M.J.Ch. Mat- tijssen, R. van Ligten met L.A. Detrick, G.R.P.J. Steenvoorde met A.M. Koning. Overleden: M.H. Holt oud 2 jaar, J. van Leeu wen oud 81 jaar, Ch.H.J. Polder oud 85 jaar. Groningse campinghouder begrijpt niets van Oegstgeester bezwaren LEIDERDORP - De Stich ting Kinderopvang Leider dorp (SKL) heeft een com promis bereikt met de ge meente over een uitbrei ding en aanpassing van de kinderopvang. Voor de ex tra opvangplaatsen en de nieuwe pre-peutergroep ko men extra leidsters. Be staande leidsters worden beter ingeschaald en de di rectrice krijgt meer tijd voor haar extra taken. Het is een combinatie van extra kwaliteit, waar de stichting steeds om vroeg, en kwantiteit, waar de gemeente keer op keer op hamer de. Dit blijkt uit een raadsvoorstel dat donderdagavond wordt be sproken in de raadscommissie voor sport- en welzijnszaken. Het compromis voorziet in een pre- peutergroep voor tien 1- en 2-jarige kinderen, een uitbreiding van de peutergroep met vijf kinderen en WASSENAAR - Een dolle koe heeft vanmorgen voor de nodige 'wild-west-taferelen' gezorgd in de omgeving van de Rijksstraatweg in Wassenaar. Het dier onstnapte tij dens het inladen vanmorgen rond kwart over vijf uit een veewagen op de Persijnlaan. Volgens de politie werd aanvan kelijk lange tijd tevergeefs naar de koe uitgekeken. Rond 9 uur werd het dier weer gesignaleerd. "Het kreng was wild geworden en vloog op alles af wat bewoog", aldus de woordvoerder. Tien agenten gin gen achter het beest aan dat kans zag de Rijksstraatweg over te ste ken. Het kwam terécht in eerv woonwijk achter het park Witten- enkele kwalitatieve veranderin gen. Twee peuterspeelzaalleidsters worden overgeheveld naar de bete re cao voor kinderdagverblijven en krijgen een extra vergoeding voor de 7,5 uur die zij wekelijks langer werken. Door de uitbreiding van het aantal uren wordt de directrice hoger ingeschaald en is zij tien uur per week vrijgesteld van kinder werk. In die tijd mag zij admini stratieve en organisatorische taken verrichten. Een deel van de kosten wil de stichting terugverdienen door ou ders meer te laten betalen en de be zettingsgraad te verbeteren. Voor de rest is een extra gemeentelijke subsidie nodig. Wanneer alle wijzi gingen doorgevoerd zouden wor den, kost dat 70.000 gulden: 40.000 gulden voor dé prépeutergroep en 30.000 gulden voor de gewone peu ters. Startblok Het bedrag werd in de voorjaars nota van 1988 al genoemd en in de burg. In de tuinen richtte de vier voeter de nodige ravage aan, waar na het dier weer de Rijksstraatweg overstak. De politie slaagde er uiteindelijk in het dier in de Raaphorstlaan te leiden. De koe had op dat moment reeds twee verdovingsschoten ge had. Eenmaal in de Raaphorstlaan begonnen die te werken. Het beest werd rustig en de politie kon het weer in een weiland krijgen. Rond half elf werd de koe alsnog in een transportwagen afgevoerd. Twee politiewagens liepen bij het avon tuur voor 'een paar duizend gul den' plaatschade op. De politie zal de schade waarschijnlijk op de ei genaar van het dier verhalen. begroting voor 1989 gereserveerd. Niettemin voorzien B en W moei lijkheden. Volgens het college kan de pre-peutergroep er pas komen wanneer de kinderopvang een rui mere accommodatie heeft. Net als de stichting kijken de gemeentebe stuurders met begerige ogen naar onderwijsaccommodaties die op termijn vrijkomen. Een verbouwing van het Start blok zou te duur zijn. Uit deze voor zichtige opstelling mag volgens het college niet worden afgelezen dat de groep minder belangrijk wordt geacht. Volgens gemeente en stich ting kan de pre-peutervoorziening de doorstroming vergemakkelij ken, worden wachtlijsten korter en kan de SKL beter aansluiten bij de kenmerken van deze leeftijds groep. Bij de peutergroep zijn de nodige veranderingen al doorgevoerd. Sinds 1 november kwamen er 5 uren bij en mocht er van welzijns wethouder C. Huigen een extra leidster voor 20 uur worden aange trokken. Voorwaarde was toen wel dat dat de gemeente niets extra kost in 1988. De uitbreiding van de kinderop vang heeft een lange geschiedenis. In het voorjaar van 1988 versche nen twee nota's, met tegengestelde visies. De gemeentelijke nota, 'Kin deropvang in beweging', rept voor al over meer uren. Volgens de op stellers van de nota van de stich ting, 'Kinderopvang anders bewo gen', moet eerst de kwaliteit op hoog en kan daarna pas tot uitbrei ding worden overgegaan. De stukken werden in raadscom missies besproken en op 7 juni con stateerden B en W dat er sprake was van een 'impasse'. Overleg met de SKL moest een oplossing bren gen en de stichting kwam het afge lopen najaar met een voorstel. Met het ambtelijk commentaar op tafel, volgde eind november hernieuwd overleg. Half januari volgde een onderbouwing en toelichting van de stichting en op 1 februari had een hoofdambtenaar een laatste ge sprek met de penningmeester. OEGSTGEEST/SLOCHTE- REN In het Groningse Slochteren, waar hij een cam ping plus Neerlands enige nog volop bedrijf zijnde te leskibaan onder zijn hoede heeft, neemt P. Swieter hoofdschuddend kennis van de Oegstgeester pogingen om de teleskibaan uit het Klinckenbergerplas-project te verwijderen. "Het is onzin om tegen een teleskibaan te zijn, ik begrijp niets van de bezwaren", bemoeit hij zich desgevraagd met de discus sie. door Wim Koevoet In de Oegstgeester gemeente raad zitten maar. weinig teleski- liefhebbers, zo is al eerder duide lijk geworden. Vandaar dat de Oegstgeester PvdA-wethouder T. Kohlbeck en zijn Sassenheim- se partijgenoot en collega H. Drenth naarstig naar andere zo geheten kostendragers speuren. Die zijn nu eenmaal onontbeer lijk voor de exploitatie van het recreatiegebied langs de S54. Swieter, zelf woonachtig in het Drentse Anderen, nabij de pro vinciegrens met Groningen, kan zich nauwelijks voorstellen dat de Oegstgeester gemeenteraad zo bezorgd is over het milieu in en rond de plas en daarom aan- hikt tegen kostendragers als zandwinning en puinstort, maar wél in één adem de teleskibaan afwijst. "Teleski is een zeer milieu vriendelijke sport want er zijn geen geluid- en andere overlast veroorzakende speedboten no dig. Bij mij passeren de teles- kiërs de caravans op slechts twintig meter afstand, zonder dat daar ook maar één campinggast last van heeft. Er is hooguit wat gezoem van de elektromotor en gebruis van water. Het uitzicht op de teleskibaan wordt zeer ge waardeerd. Bovendien brengt te leski de waterskisport dichter bij de gewone man. Ja, ik ben er zelf heb, ga ik dat aantal niet op schroeven". Video Volgens Swieter worden de Oegstgeester' tegenstanders van de teleskibaan, die vooral in CDA-, PPR-, en D66-kringen moeten worden gezocht, niet ge hinderd door enige kennis van zaken. De campinghouder vindt dat Voorhof Recrea bv, die door de provincie is gecontracteerd als exploitant, zich wel eens mag gaan oriënteren. "Dat is duide lijk nog niet gebeurd. Ik ben ten minste nog niet benaderd. Mis schien dat wel de enige andere baan in Nederland is bezocht, die van de Beekse Bergen, maar men zoekt daar nu naar een ex ploitant omdat de baan moet worden verzelfstandigd, losge koppeld van de rest van het re creatiepark. De baan van mijn camping is dus de enige die nog volop draait". Dat de videopresentatie voor de Oegstgeester raad wegens het zoekraken van de band moest worden afgelast, vindt hij knul lig. "Vooral omdat er, zo begrijp ik, toch een besluit is gevallen om maar niet aan teleski te be ginnen". Swieter noemt zijn te leskibaan "een semi-commercië-. Ie aangelegenheid". Het is een gezamenlijk initiatief van de Ne derlandse Waterskibond en de campinghouder. Subsidie De stichting heeft met subsidie van het ministerie van wvc en met een lening van de bank de benodigde investering van zes ton voor de teleskibaan kunnen plegen. "Verder is afgesproken dat de stichting zichzelf moet kunnen bedruipen". De Slochterense teleskibaan, open van april tot oktober, draait nu zo'n 3,5 jaar. "Het afgelopen jaar hebben we voor het eerst quitte gespeeld. Dat is geen re den tot bezorgdheid, elke nieuwe onderneming heeft een aanloop periode nodig. Bovendien heb ben we het extra probleem dat we niet alleen de teleskibaan als locatie, maar ook teleski als sport moeten zien te verkopen". Swie- ters teleskibaan wordt vooral be Het 'starthuisje' van de teleskü een soortgelijke accommodatie. zocht door studenten uit Gronin gen "en andere jonge volwasse nen, zeg maar: het surfpubliek". "Het ei van Columbus en afge keken van de skiliften van het al pineskiën", karakteriseert Swie ter de eenvoudige maar vernufti ge constructie van een teleski baan. De zijne bestaat uit vier masten met zijarmen waarover via een horizontaal draaiend wiel een staalkabel loopt van 900 me ter lang. Die kabel, aangedreven bij Beekse Bergen. In Oegstgeest door een elektromotor, draait rond in een rechthoek. De teles- kiër hangt aan treklijnen en houdt zich vast aan handvatten. De geoefende teleskiër vraagt Swieter 'om de kabel met hogere snelheden te laten rondgaan. Swieter kan tot de 45 kilometer per uur. De nog verder gevorder den slalommen en maken fraaie figuren. "Teleski is net zo gevaarlijk als elke andere sport. De blessures naar alle waarschijnlijkheid in deze tak van sport zijn vlees wondjes, die heel erg bloeden maar zelden wat voorstellen. Volg je de instructies goed op, dan is er helemaal niets aan de hand. Belangrijk is dat je het touw los laat, zodra je je even wicht verliest. Doe je dat niet, dan loop je kans op vleeswon den. Het zijn alleen de waaghal zen die iets breken, van die gas ten die het touw een paar keer om hun arm heenslaan". verongelukt LAUSANNE/VOORSCHOTEN (AFP) - In Zwitserland is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een verkeersongeluk mevrouw P. van Rees uit Voorschoten om het leven gekomen. Het ongeval ge beurde nabij Prilly in het district Vaud. Dat heeft de politie gisteren meegedeeld. De auto waarin de Voorschoten- se zich bevond raakte in een bocht van de weg en kwam op een nabij gelegen spoorbaan tegen een licht mast tot stilstand. Diefstal onder film: sleutels, geld en auto ontvreemd erg vóór dat Oegstgeest een te leskibaan krijgt. De Klincken- bergerplas lijkt me ook een idea le locatie: een recreatiegebied met een grote bevolkingscon centratie in de buurt. Oegstgeest kan de Randstad aan het teleski- ën krijgen". Meerrittenkaart De campinghouder meldt dat zijn baan een omlóop maakt van 900 meter. De teleskiër bereikt een gemiddelde snelheid van zo'n 30 kilometer per uur en doet over een rondje 2,5 minuten. Een kaartje voor een rondje kost bij Swieter twee gulden. Door meer- rittenkaarten te kopen kan de te leskiër de prijs per ronde druk ken. Bij het startpunt krijgt de te leskiër drie punten. Valt hij, dan wordt er een punt afgestreept. De eerste valpartij betekent dus niet direct het einde van de rit. Swieter heeft voor de gasten van zijn camping gereduceerde tarieven bedongen. De bij de baan behorende horecavoorzie- ning exploiteert hij zelf. Bij de eventuele teleskibaan van de Oegstgeester Klinckenberger- plas wordt eveneens een horeca- voorziening gedacht, te exploite ren door Voorhof Recrea bv. Swieter pleit voor overdekte ter rassen. "Teleski is namelijk een 'all weather sport'. De fervente teleskiërs verschijnen op het wa ter zodra het ijs eruit is, regen of niet. En dus valt er voor de toe schouwers ook bij slecht weer veel te zien". De campinghouder schrikt zich een hoedje van het aantal parkeerplaatsen dat de provin cie, de nieuwe eigenaresse van het gebied, bij de Klinckenber- gerplas wil aanleggen. "Zeshon derd?! Da's waanzin. Er komen inderdaad wel toeschouwers op teleski af, maar ik kom met veel minder toe en van die parkeer plaatsen maken ook de camping- gasten en andere bezoekers van de camping gebruik. Voor die vijf dagen per jaar dat ik er tekort Een van de teleskiërs in actie in het Groningse Slochteren. (foto Nederlandse Waterskibond) Voorschotense in Zwitserland LEIDERDORP - Anderhalve week nadat de Vogel- weidLschool de Leiderdorpse schaaktitel binnenhaalde, won basisschool de Hobbit zaterdag het Leiderdorpse schoolschaaktoernooi in de Muzenhof Mogen de drie besten van de Leiderdorpse kampioenschappen mee dingen naar de regionale titel, het toernooi van zater dag was vooral bedoeld als promotiedag voor de schaakvereniging Leiderdorp en de schaakschoot. De schaakvereniging, die 50 jeugdleden heeft, orga niseert al jaren zo'n toernooi en merkte ook dit keer dat LEIDERDORP In verschillende woningen in Leiderdorp hebben inbrekers in de nacht van vrijdag op zaterdag toegeslagen. In een woning aan de Buitenhoflaan wer den girokaarten, een camera, jas sen en 2.100 gulden aan contant geld meegenomen. In een andere woning aan dezelf de straat werden horloges, een pas poort, en bedrag van 200 gulden en jassen meegenomen. In de Nagel- kruidzoom ontdekten bewoners dat het hang- en sluitwerk van hun kinderen 'wel eens willen langskomen op de club'. De belangstelling viel wat tegen: negen teams van vijf scholen tegen twintig teams in andere jaren. Volgens de schaakwoordvoerder speelde de voor jaarsvakantie zijn toernooi parten en moesten sommi ge teams afhaken omdat begeleiders het lieten afweten. Deelnemers moesten 7 partijen van 25 minuten spelen, onderbroken door korte pauzes. Om twee uur reikte wethouder G. Keijzers de prijzen uit. (foto Ellen Martens) woning was beschadigd. Niemand is echter binnengekomen. In alle gevallen was het slot aan de achter deur geforceerd. Inbrekers hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag in de kanti ne van de voetbalvereniging RCL in sportpark De Bloemerd video apparatuur en 500 gulden aan geld meegenomen. Om binnen te ko men werd een dakkoepel losge schroefd. Ook in de kantine van de ijsclub aan de Mauritsingel werd ingebroken. Volgens een politie woordvoerder een vrij domme han deling, want de kantine is wegens de lente-achtige temperaturen niet ingericht. Er werd dan ook niets meegenomen. Aquarellen Henny Verbeek exposeert van 11 maart tot 20 april aquarellen in verpleeghuis Leythenrode aan de Hoogmadeseweg 55 in Leiderdorp. De expositieruimte is dagelijks van tien tot acht uur open. Kunst Keramiek van Leni Venne en etsen van Andra Groen zijn tot 17 maart te zien in het Leiderdorpse gemeentehuis. De ex positie is op werkdagen geopend van acht uur tot vijf uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9