Personeel Rijnoord dreigt met rechter 'Vragen naar noodzaak is gepasseerd station' DE TIJD, VAN TOE Ni Politie op hertejacht STUDENTENDORP: VISIONAIR PLAN TEGEN KAMERNOOD Opnieuw vertrek ziekenhuisbestuur geëist MAANDAG 13 FEBRUARI Alphen thema-avond over leerplicht in vrouwentrefcentrum Zahra, Ruys- daelstraat, aanvang 19.30 uur. Leiden ruil-contact-veilingavond De postzegelvrienden, vanaf 19.00 uur in gebouw De Linde, Heren- informatie-avond Leidse Sleu- telloge 'Independent Order of Odd Fellows', 20.00 uur in het Hoog landse Huis, Moriaansteeg 3. bijeenkomst Spiritisch Genoot schap Leiden, thema: 'Parafine- werk', aanvang 20.00 uur in zaal Lage Morsweg 14a. concert in de 'Sonatencyclus', door Alwin BSr, piano, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. uitvoering van de opera: 'Die Entfürung auS dem Serail', door Opera Forum, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp vrouwen-bibliotheek in Sjelter, Heemraadlaan. van 20.00 tot 22.00 uur. Voorschoten lezing Voorschotense Vrou wenraad over juridische proble- inl. door mr. drs. T. Loenen (R.U.L), 20.00 uur in Cultureel Centrum, Prinses Marijkelaan. DINSDAG 14 FEBRUARI Alphen sport- en spelmiddag 55-plus- sers in dienstencentrum Wester- hove, Anna van Buurenlaan, aan vang 14.30 uur. aandacht voor de astronomie, spreker D. de Bruin, secretaris Ned. Ver. Weer- en Sterrenkunde, aanvang 9.30 uur in buurthuis Vo gelvlucht, Boshuizerkade, (opge ven tel: 071-313648). lezing over de Nieuwkoopse Plassen door F. Altha, aanvang 20.00 uur in het museum van Na tuurlijke Historie, Douzastraat. start cursus over de ról van de vrouw in de gezondheidszorg, aanvang 13.30 uur in buurthuis Winnie Mandela', Trix Terwindt- straat 4, inl. tel: 315251. lezing over 'Sporen van sau riërs en andere dieren uit de om geving van Winterswijk', door H. Oosterink, aanvang 20.00 uur in de filmzaal van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, Hooglandse Kerkgracht. Woubrugge bijeenkomst Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen over natuurvoeding, aanvang 9.30 uur in De Wijk. WOENSDAG 15 FEBRUARI Leiden serie kindermiddagen met het thema 'De aarde met zijn gesteen ten', eerst worden planten van vroeger behandeld, Rijksmuseum voor Geologie en Mineralogie, van tevoren aanmelden, tel: 071- Schneider en Kiki Classen, vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. dia-lezing over 'De Nederland- ;e Tuinkunst vanaf de 17e eeuw', door de heer Mellegers, aanvang Trio Sonnerie', met in strumentale kamermuziek uit de 17e en 18e eeuw. 20.00 uur in het Rijksmuseum van Oudheden. concert in de 'Divertements-se- rie', met Vaughan Schlepp (piano) en Paola Tuin (zang) met liederen van Gershwin, aanvang 20.15 uur in de Kapelzaal K&O, Oude Vest. dansvoorstelling 'Get off door De Nieuwe Dansgroep, 20.30 uur, Lak-Theater, Cleveringaplaats. Leiderdorp instuif voor kinderen van 4 tot 6 in 8 jaar, van 13.30 tot 15.30 uur i Sjelter. Heemraadlaan. bridgen in het Bridgecentrum Leiderdorp, Bemhardstraat 3, a 13.30 uur. aanvang 13.30 Voorschoten kindervoorstelling Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang den van Kommunikatie Warmond, 14.00 uur, zaal van Het Meer- punt'. REGIO PISTOOL - De Katwijkse politie heeft gisteravond twee mannen aangehouden die in het bezit wa ren van een pistool en patronen. De twee stonden in een lift van een flat aan de Colijnstraat met een pistool te spelen. Een omwonende gaf dat door aan de politie die de mannen even later inrekende. Lezers schrijven Kapper Knaap Oegstgeest, 7 februari 1989. In het lezenswaardige artikel van P. J.M. de Baar (De Tijd van Toen 6 februari) over de kappersfamilie Knaap miste ik de dichter die Knaap vereeuwigde. Ik bedoel Piet Paaltjens, pseudo niem van Frangois Haverschmidt, die als Leids student in de theolo gie Snikken en Grimlachjes dicht te. Daarin komt een vers voor dat zo begint: "Toen Knaap mij de laat- se keer knipte, weende hij bij zijn werk..." Die tranen moeten omstreeks 1860 zijn gestort. Mevr. L.G. de Graaf, Van Wijckersloothplein 1, Oegstgeest. er op die lening moesten inteke nen. Daartoe werd de steun van het Leids Universiteitsfonds ge zocht. Ook daar was men van me ning dat indien de moeilijkheid om bruik bare studentenkamers te vinden even groot blijft als zij tegen woordig is, zonder uitzicht op verbetering, zulks niet alleen tot gevolg zal hebben, dat het aantal spoorstudenten steeds groter wordt, maar bovendien dat men naar Utrecht, Amsterdam of zelfs Groningen in plaats van naar Leiden gaat. Aangezien de belangrijke som die van particuliere zijde op den voet eene obligatierekening bij eengebracht zal moeten worden ongetwijfeld voor een aanzien lijk gedeelte zal moeten komen van hen die zich, als oud-student nog steeds aan de Leidse acade mie verplicht en gehecht gevoe len, veroorlooft zich de Raad van het LUF een krachtig beroep op U te doen, zoowel om zelf in de le ning deel te nemen als om ande ren tot deelneming op te wekken. De inspanning van het LUF mocht niet baten, het plan werd niet uitgevoerd, waarschijnlijk omdat de intekening niet rond kwam. Jammer is het zeker, ge zien de inhoud van het plan, die blijkt uit de bij de lening gevoeg de tekst. Daarin wordt gesteld dat een levend verband tussen zo veel mogelijk studententypen grotelijks kan worden bevorderd door hun samenwonen, hetgeen nu slechts met enkelen mogelijk is. Er is juist behoefte aan groter eenheid in onze studentenwereld, een eenheid die echter niet gede creteerd kan worden, maar groeien moet. Vooral mag zulk een eenheid niet ten koste gaan van verschillen welke de diverse groeperingen in de studentenwe reld kenmerken maar moet be staan uit het tot samenwerking en groter samenhang dier groe pen. De nieuwe woonvorm heeft derhalve verband te leggen en toch het individueel element te behouden. De oplossing was volgens de stichting de bouw van een stu dentendorp waarvoor het ont werp werd vervaardigd door de bekende architect De Bazel. Het plan bestond uit woongroepen voor ongeveer 40 a 50 studenten. De woningen zouden door een gang worden verbonden, er zou een gezamenlijke huishouding worden gevoerd, keuken, bedie ning, eetkamer enz. Men kan zeg gen dat een student in deze nieu we woonvorm net zoveel of wei nig merken kan van zijn medebe woners als hij zelf verkiest. De woningen zouden gedeelte lijk gemeubileerd zijn en voor zien van warm en koud water, centrale verwarming. Aan het hoofd van een woongroep zou een directeur staan, bij voorkeur een oud-student, die de admini stratie en algehele leiding zou hebben. De dienstafdeling zal onder een directrice-huishoud ster komen te staan, eveneens in dienst der stichting. Wie het plan van De Bazel ziet kan niet anders zeggen: wat jam mer dat het bij een plan is geble ven. Wat zou Leiden een prachtig monument erbij hebben gehad en wat een bewijs van grote visie. WILLEM OTTERSPEER PAGINA 9 Oproep boycot Plantaiium BOSKOOP - Zeventien kwekers uit Boskoop, Uithoorn en Wou brugge doen een oproep aan hun collega's om niet deel te nemen aan de volgende Plantarium, de vak beurs voor de pot- en container teelt. De beurs wordt verplaatst naar Bleiswijk, omdat de hal in Boskoop te klein is om de beurs te kunnen uitbreiden. Er bestaan ove rigens plannen voor een nieuwe ruimte voor de vakbeurs in Bos koop. De angst dat het Plantarium voorgoed uit Boskoop verdwijnt is echter groot bij de kwekers. De Stichting Vakbeurs heeft de Stichting Boomkwekerijbelangen Sierteeltcentrum (STIBOS) name lijk toestemming gegeven de plan nen rond een nieuw project met be drijfsruimten en tentoonstellings capaciteit uit te werken. Zodra Boskoop over een nieuwe ruimte beschikt, kan het Plantarium weer terugkeren. De verontruste kwekers zijn het niet eens met de beweringen dat het Plantarium verder moet wor den uitgebreid. Volgens hen bete kent dit alleen een verdubbeling van het aantal produkten en geen uitbreiding van het assortiment. De komende weken gaan de di verse organisaties nog eens rond de tafel zitten om te proberen tot een oplossing te komen. Joyriding in Rijnsburg RIJNSBURG Twee minderjari gejongens uit Rijnsburg zijn zater dagmiddag aangehouden na joy-ri- cling met een auto die bij een gara ge aan de Brouwerstraat was weg genomen. De auto verdween al vrijdagnacht. Zaterdag trof de poli tie de wagen onbeschadigd elders in het dorp aan, waarna ook de twee daders konden worden aan gehouden. Anderhalve kilo goud gestolen bij juwelier ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit een juwelierszaak in het Alphense winkelcentrum de Aarhof is voor een nog onbekend bedrag aan sie raden gestolen. Er werd anderhal ve kilo aan gouden sieraden buit gemaakt. De voorwerpen hebben elk een verkoopwaarde van onge veer vijfhonderd gulden. De politie is bezig met een uitge breid sporenonderzoek, maar weet nog niet hoe de dieven de juwe lierszaak binnenkwamen. De in braak werd pas gistermiddag ont dekt. Het alarmsysteem is niet af gegaan. /LEIDSE KRONIEK OVER Gewoonlijk wordt aangenomen dat de eerste poging om aan het kamerprobleem van studenten een oplossing te bieden de zoge heten 'Prof. Meijersstichting' is. Deze stichting huurde vanaf 1945 kamers voor studenten. In dat jaar werd door bemiddeling van de stichting het pand Oude Vest 35 als studentenhuis in gebruik genomen en waren de eerste 50 studenten onder dak die geen woonruimte hadden kunnen vin den. Het tweede huis van de stichting was het Hópital Wallon, waar nog eens 50 studenten woonruimte vonden. Ruim tien jaar later, om pre cies te zijn in januari 1957 werd, met hulp van overheid en be drijfsleven, de landelijke organi satie 'Centrale Stichting Studen tenhuisvesting' opgericht. Deze stichting subsidieerde de bouw van de eerste grote studentente huizen en het plan was om in vijf jaar tijd ongeveer 1.600 kamers te bouwen. Toch was dit niet het eerste plan om grootschalig iets aan de kamernood te doen. Dat eerste plan, dat helaas onuitgevoerd is gebleven, kwam uit Leiden en stamt al uit 1920. Sedert de jaren tachtig van de vorige eeuw begon het tot dan zo hechte Leidse studentencorps langzaam maar zeker scheurtjes te vertonen. Het studentenleven werd wat harder en vooral ook wat duurder en dit leidde ertoe dat een toenemend aantal van de studenten dat zich aan de univer siteit liet inschrijven, geen lid werd van het studentencorps. Het aantal van deze zogenaamde 'nihilisten' werd zo groot dat de professoren zich zorgen gingen maken over een splijting in het studentenleven. Men kan zich dat ook voorstellen, aangezien in 1910 er meer studenten niet, dan wel lid waren van het corps. Spoorstudent Iets waartegen de rector magnifi- MENSEN EN GEDANE ZAKEN cus vanaf het eind van de negen tiende eeuw opkwam was het buiten Leiden blijven wonen van een toenemend aantal studen ten. In het begin van deze eeuw was de spoorstudent al een be kend verschijnsel. Ook dit was een verschijnsel dat de eenheid onder de studenten bedreigde, maar dit was iets waartegen de professoren iets meenden te kunnen doen. De Leidse professoren en ze werden hierin gesteund door het toen nog maar net opgerichte Leids Universiteitsfonds von- den dat studeren en student zijn bij elkaar hoorden. Het was niet alleen belangrijk om een hoe veelheid kennis te vergaren, minstens even belangrijk werd het geoordeeld om sociale erva ring op te doen, een mens te wor den dat zich in de maatschappij wist te bewegen en dat de ver plichtingen niet uit de weg ging die uit het maatschappelijk ver keer voortvloeiden. Dat hield in dat een student ook in Leiden moest wonen en niet de hele tijd met de treintabel en het horloge in de hand liep. Om de ook toen blijkbaar al heersende kamernood te bestrij den riep een aantal mensen, waaronder de Leidse hooglera ren Van Vollenhoven, Huizinga en Meijers, de Stichting 'Studen tendorp' Leiden in het leven. In die stichting zouden zowel pro fessoren als studenten het be stuur vormen. Het plan van de stichting was het bouwen van een complex van 128 studenten kamers. De kosten daarvan wer den geraamd op ongeveer een miljoen gulden. Contact met het Een tekening van het 128 ka mers tellende complex dat de Stichting Studentendorp Leiden voor ogen stond om de ook al aan het begin van deze eeuw heersen de kamernood onder studenten in Leiden te lenigen. Rijk was al gelegd en men ver moedde van die kant een bijdra ge van vier a vijf ton. De rest zou door de stichting zelf bijeenge bracht moeten worden. Het be stuur besloot daartoe een obliga tielening te creëren van 6%, groot 600.000,- in stukken van 1000,- aflosbaar in 60 jaar met een jaarlijkse aflossing van 10.000,-. Die lening zou gedekt worden door een hypotheek. Steun Het probleem was natuurlijk wie KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Behoud van zelfstan digheid is voor Koudekerk een moeilijk te hanteren optie. Dat liet Tweede Kamerlid J. Frans- sen (WD) zaterdag weten tij dens zijn bezoek aan Koude kerk. De gemeentelijke herin deling was het onderwerp van gesprek dat Franssen had met het gemeentebestuur. De besprekingen met kamerleden hebben plaats op initiatief van het Haagse politie houdt drie Leidenaars aan NOORDWIJK - De Haagse politie heeft in de nacht van vrijdag op za terdag drie Leidenaars aangehou den die eerder die nacht op brutale wijze een personenauto in Noord- wijk hadden gestolen. Een 23-jari- ge vrouw uit Leiden ging na een be zoek aan een bar samen met een vriendin naar haar auto op het par keerterrein aan de Abraham van Royenstraat. Op het moment dat zij in wilde stappen eistte de drie de sleutels van de auto. Nadat zij de sleutels hadden gekregen verdwe nen zjj met de auto in het nachtelijk duister. Door een bereidwillige automo bilist werd de Leidse vrouw naar het politiebureau in Noordwijk ge bracht om aangifte van de diefstal te kunnen doen. Op verzoek van de Noordwijkse politie stelden de om liggende korpsen een onderzoek in naar de gestolen auto. De politie in Wassenaar onderschepte de auto en na een achtervolging gelukte het de Haagse politie om de drie Leidenaars klem te rijden. Daarbij liep de auto schade op. Na verhoor op het Noordwijkse politiebureau bleek dat de drie in het vorige weekeinde een taxi in Leiden hadden gestolen. De drie zaten zonder vervoer en wilden na hun bezoek aan Noordwijk in Den Haag hun gezellige avond voortzet ten. college van B en W. Vandaag ko men de kamerleden Th. Vreugden- hil en F. van der Heyden naar Kou dekerk. Het doel van de bezoeken is een laatste poging van het ge meentebestuur om de herindeling tegen te houden. Herindeling bete kent dat de gemeenten Koudekerk, Hazerswoude en Benthuizen wor den samengevoegd tot een nieuwe gemeente: Rijneveld. Er werd ook een rondrit gemaakt door de betrokken gemeenten, waarbij het kamerlid opmerkzaam werd gemaakt op de verschillende knelpunten. Zo werd duidelijk dat de afstand van de ene gemeente grens tot de andere 22 kilometer wordt. Voor het overbruggen van deze afstand kan volgens het colle ge moeilijk gebruik worden ge maakt van openbaar vervoer. Ook het feit dat rijksweg 11 in de toekomst dwars door de nieuwe gemeente loopt, werd ter plekke aan Franssen getoond. De rit door de gemeente werd door B en W be nut om de bezoeker te wijzen op datgene wat de afgelopen jaren in Koudekerk tot stand is gebracht. "Ik begrijp dat Kouderkerk vecht tot het laatste moment als je ziet wat hier voor elkaar is ge bracht", vond de WD'er bij zijn te rugkeer in het gemeentehuis. Toch is de vraag naar de noodzaak van de herindeling volgens Franssen 'een gepasseerd station'. Een van de overwegingen tot herindeling is volgens hem 'versterking van de totale bestuurlijke aanpak van het groene hart van de provincie'. Hoe wel in de praktijk van de bestuur lijke kwetsbaarheid van kleine ge meenten Koudekerk volgens Franssen 'een gunstige uitzonde ring op de regel' is. "Overal wordt gezocht naar mo gelijkheden tot schaalvergroting, denk aan Europa, de industrie en het bankwezen. Daarbij kan het openbaar bestuur niet achterblij ven. Maar het is best moeilijk uit te leggen en het maakt herindeling niet populair", aldus Franssen. Het aantal inwoners van de be trokken gemeenten is niet maatge vend volgens de WD'er. Ook het gebied in zijn geheel is volgens hem niet belangrijk. Planologische en landschappelijke overwegingen moeten hierbij een rol spelen. Franssen zei open te staan voor kri tiek op de herindelingsplannen en voor de geopperde argumenten hiertegen. Ook het alternatief om Koudekerk en Hazerswoude Rijn dijk samen te voegen, wees hij niet van de hand. Franssen liet zich niet uit over concrete oplossingen. Hij gaat zich oriënteren en gesprekken voeren met de betrokken partijen. Ook binnen zijn eigen fractie wil hij zich over het probleem buigen. ALPHEN AAN DEN RIJN - Als het bestuur van het Alphense ziekenhuis Rijnoord niet opstapt, beginnen ondernemingsraad (OR) en medische staf een gerechtelijke procedure om de ziekenhuisleiding tot aftreden te dwingen. Dat staat in een brief die vandaag is ver stuurd naar het bestuur en andere instanties zoals het ministerie van WVC. Voorzitter A. Berntsen liet v gen weten dat het bestuur zeker niet opstapt: "Dat hebben we ook met het ministerie afgesproken". De gang naar de rechter noemt hij 'geen realistische optie': "Dat lost niets op, over zo'n conflict kun je jaren bekvechten". Het conflict tussen bestuur ener zijds en medische staf en OR an derzijds gaat over de benoeming van een nieuwe interim-manager bij Rijnoord. Sinds het contract met het organisatiebureau De Gre- ve en Partners half januari door het bestuur is opgezegd, draait het zie kenhuis zonder directie. Op 24 ja nuari belegden de vakbonden een vergadering waarop werd afge sproken dat zo spoedig mogelijk èen nieuwe manager zou worden benoemd. Een klankbordgroep met vertegenwoordigers van alle geledingen zou dat proces begelei den. Deze commissie is donderdag avond echter opgeheven omdat de verschillende organen het niet eens konden worden over de te be- directeur. 'Gepasseerd' Medische staf en OR dringen aan op iemand van De Greve en Part ners maar dat wordt door het be stuur een 'onrealistische eis' ge noemd: "De Greve schrijft in een briefje bij de eindrapportage dat hij het vertrouwen tussen hem en het bestuur weer hersteld achtte. Daarop zei de medische staf dat dus wel iemand van dat bureau zou kunnen worden benoemd, maar dat kan niet. De Greve is een gepas seerd station en het vertrouwen is helemaal niet hersteld". Volgens Berntsen is er een 'heel goede' kandidaat beschikbaar van een ander bureau: "Die ene kandi daat wil nog steeds en wij kunnen hem als bestuur zo benoemen". Berntsen zegt dat de aanstelling 'deze week te verwachten kan zijn'. Dat de medische staf en de OR niet akkoord zullen gaan met de benoeming noemt Berntsen 'een stommiteit van de eerste orde': "Er is niets op deze man aan te merken. De erkenning van Rijnoord staat op het spel, ik weet niet waarmee de medische staf bezig is, ze laden nogal een verantwoording op zich" De erkenning van Rijnoord loopt af op 1 maart. Deze week wordt waarschijnlijk uitsluitsel gegeven over de nabije toekomst van het ziekenhuis. Zoals bekend kan Rijnoord niet zelfstandig blijven, maar moet het fuseren met een an dere instelling. Daartoe worden be sprekingen gevoerd met het Elisa beth Ziekenhuis Leiderdorp. RIJNSBURG Twee ontsnapte herten uit het hertenkamp in het Westerpark in Rijnsburg hebben de politie gisteren handen vol werk bezorgt. Volgens de politie is ver moedelijk een gat in de omheining geknipt waarna twee herten hun vrijheid verkozen. De politie van Leiden werd te hulp geroepen om met een verdovingsgeweer de her ten uit te schakelen. Na een klopjacht werd het eerste hert gistermorgen gevangen in de bossages langs De Poel, nabij de Boslaan. Enkele uren later werd het tweede hert gesignaleerd in de omgeving van het hertenkamp. Ook dit beest kon worden terugge bracht in het kamp. ALPHEN AAN DEN RIJN - De secretaris van de Federatie Ka tholieke Muziekgezel- schapppen (FKM), M. Rosenberg, heeft za terdagavond aan mu ziekvereniging Door Samenwerking Sterk (DSS) in het dorpshuis in Aarlanderveen de oranje wimpel uitge reikt. Dirigent D. Oos terman nam de wim pel namens DSS in ontvangst. DSS werd op 22 ja nuari Nederlands kampioen in Kerkra- de en behaalde daar bij een record aantal punten. Burgmeester M. Paats, een van de trouwste fans van DSS, sprak zaterdag avond zijn waarde ring uit over de resul taten van DSS. (foto Ben de Bruyn) Gemeentesecretaris B. Marinussen, fractievoorzitter C. de Jong van de WD, CD A-wethouder M. Ie Large-Van Breukelen, burgemeester L. Elfers, J. Franssen en WD-wethouder M. Vorenkamp-Van de Weteringh (van links naar rechts) tijdens hun rondrit door Koudekerk. {toto Bei de Bruyn) Kamerlid Franssen (WD) pleit voor herindeling

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 8