LEIDER Schoolstrijd Stevenshof ten koste van onderwijs Centraal wonen 'een tikje elitair maar baanbrekend' LEIDSCH m DAGBLAD actief in vrije tijd Overeenstemming over centrale organisatie voor kinderopvang Verhuiziiig moskee gaat niet door Onveilige Stevenhofdreef ondergaat veranderingen MAANDAG 13 FEBRUARI 1989 LEIDEN - Een 23-jarige Leidenaar is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt toen hij met zijn auto op de Witte Singel uit de bocht vloog en tegen een boom botste. De precieze toedracht van het ongeval is nog niet hélemaal duidelijk. De politie vermoedt echter dat de man de macht over het stuur heeft verloren toen hij de bocht met een te hoge snelheid inging. De Leidenaar had volgens de politie 'wat alcohol' gedronken. De automobilist is na het ongeval met hoofdletselonder meer een gebroken neusovergebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. De wagen van de Leidenaar was totaal vernield. (foto Jan Holvast» Frans Speciaal voor beginners wordt bij K&O aan de Oude Vest 45 een vakantiecur sus Frans gegeven. De cursus begint op 14 februari en bestaat uit tien lessen. Tij dens de cursus wordt aandacht besteed aan woorden en uitdrukkingen die nodig zijn om je te kunnen redden in een aan tal alledaagse, op vakantie gerichte situ-" aties. De cursusprijs is vastgesteld op 85 gulden per persoon en de aanvang is 10.30 uur. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven bij K&O of bellen voor meer informatie naar telefoonnummer 141141. LEIDEN - Een wat al te heetge bakerde automobilist heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Kaasmarkt een Leidenaar mishandeld. De Leidenaar kreeg het aan de stok met de autobe stuurder nadat deze een bocht op de Kaasmarkt te ruim had geno men. De Leidenaar en zijn vrien din moesten snel wegspringen om niet onder de auto te komen. De vriendin van de man wees vervolgens op haar voorhoofd, Heetgebakerde automobilist om duidelijk te maken dat zij de geestelijke vermogens van de au tomobilist niet al te hoog schatte. De wagenbestuurder begreep dit gebaar kennelijk, stopte en reed snel achteruit. De Leide naar en z^jn vriendin moesten daardoor opnieuw wegspringen om het vege lijf te redden. De man sloeg vervolgens kwaad te gen de spiegels van de wagen. De automobilist stapte uit en gaf de Leidenaar enkele stompen. Die liep daarbij bloeduitstortingen en zwellingen op het hoofd op. Het kentekennummer van de betrokken auto is bij de politie bekend. Ze hoopt de man bin nenkort aan1 te houden en te ho- LEIDEN - De gemeente en de ver schillende kinderopvangcentra in Leiden hebben in principe over eenstemming bereikt over de op richting van een centrale organisa tie voor kinderopvang. Met deze organisatie hopen gemeente en in stellingen onder meer de belangen van het personeel beter te kunnen behartigen, het financiële beheer te verbeteren en de kwaliteit van de kinderopvang te vergroten. De gemeente Leiden besloot al in 1985 tot de oprichting van een centrale organisatie. Eerdere po gingen om een dergelijke instelling van de grond te krijgen, mislukten echter. Vooral ook omdat de bestu ren van de .kinderopvangcentra zich niet in de opzet konden vin den. Het afgelopen jaar hebben twee werkgroepen, waarin onder ande ren vertegenwoordigers van de kinderopvangcentra zitting had den, zich met mensen van de Plan winkel Delft opnieuw over het plan gebogen. Na overleg met besturen, medewerkers en betrokken ouders van de centra en de gemeente, is een voorlopige overeenstemming bereikt. Volgens het jongste plan blijven de afzonderlijke instellingen zelf standig voortbestaan. Het perso neel van dp kinderopvangcentra wordt echter ondergebracht bij de centrale organisatie. Die zorgt er voor dat de medewerkers zo doel matig mogelijk kunnen worden in gezet. De besturen van de kinder opvangcentra houden daarbij het recht om medewerkers werkop drachten te geven. De centrale organisatie krijgt ook de verantwoordelijkheid over 'de administratie en het financieel beheer van de centra. Die zijn nu nog in handen van de verschillen de besturen. Door het betrekkelijk snelle verloop van bestuursleden blijkt het nu vaak moeilijk te zijn een goed beheer van de financiën en de administratie te waarborgen. De inschrijving van kinderen zal, als het plan doorgaat, zowel bij de centrale organisatie als de afzon derlijke instellingen kunnen ge beuren. De kinderopvangcentra zorgen voor de plaatsing van de kinderen, waarbij de centrale orga nisatie controleert of dat volgens de richtlijnen is gegaan. De centra le organisatie registreert ook de be hoefte aan kinderopvang in Leiden en draagt zorg voor de inning van de ouderbijdragen. LEIDEN - De verhuizing van de moskee van de Rembrandtstraat naar het LAF-gebou,w aan de Os en Paardenlaan gaat niet door. De Stichting Moslimgroep heeft de ge meente laten weten de financiering voor de aankoop van het pand niet rond te kunnen krijgen. De gemeente had reeds haar me dewerking aan de verhuizing toe gezegd en de een wijziging van het bestemmingsplan aangekondigd. Nu moet een nieuwe gebruiker voor het gebouw - dat momenteel als opslagplaats wordt gebruikt - worden gevonden. Tegen de komst van de moskee is door buurtbewoners geprotes teerd. Zo'n 250 mensen onderte kenden een petitie tegen de verhui zing omdat ze parkeer- en geluids overlast vreesden. Het is niet dui delijk of het verzet in de buurt heeft meegespeeld bij de beslissing van de stichting. Man overreden door vorkheftruck LEIDEN - Een 45-jarige Leidenaar. is zaterdagochtend gewond ge raakt bij een bedrijfsongeval in een bedrijf aan de Bloemistenlaan. De man, een medewerker van de tegel- handel, werd overreden door een vorkheftruck, bestuurd door een 49-jarige plaatsgenoot van de man. Het slachtoffer is met een gebro ken been overgebracht naar het St. Elisabethziekenhuis in Leider dorp. De politie vermoedt dat het ongeval is ontstaan doordat de be stuurder van de vorkheftruck niet goed heeft uitgekeken toen hij wegreed. Meisje (17) aangerand LEIDEN - Een 17-jarig meisje uit Voorschoten is in de nacht van woensdag op donderdag in Leiden aangerand. Het meisje heeft hier van vrijdag aangifte gedaan. De Voorschotense reed rond midder nacht met haar fiets op de Voor- schoterweg toen een onbekende man uit de bosjes sprong en haar met fiets en al tegen de weg duwde. Het meisje wist uiteindelijk aan haar belager te ontkomen door ra zendsnel op te krabbelen en weg te LEIDEN - De kinderboerderij in de Merenwijk hield zondagmiddag een open dag. Onder toeziend oog van vele tientallen kinderen demonstreerde een medewerker van de boerderij hoe het kaas-maken in zijn werk. gaat. De open dag was een vervolg op de excursies voor 1200 leerlingen van Leidse basisscholen naar de kinderboerderij om wat op de steken over de melkveehouderij in Nederland. (toto Henk Bouwman» Nautilus neemt STAG over LEIDEN - De Leidse STAG-druk- kerij, een collectief van een aantal vrouwelijke drukkers, houdt op 15 februari op te bestaan. De drukke rij wordt overgenomen door offset drukkerij Nautilus. De twee druksters van de Stag- drukkerij zagen zich een jaar gele den genoodzaakt naar vervang sters te zoeken, omdat zij het werk - wegens gebrek aan geschoolde vrouwen - niet meer aankonden. "Maar het lukte ons niet vrouwelij ke vervangsters te vinden en eind vorig jaar zijn we via-via in bespre king met Nautilus gekomen", al dus H. Stolk, één van de twee over gebleven druksters. Geen van bei de vrouwen blijft in dienst van Nautilus, "omdat de structuur van deze drukkerij een andere is. Het is geen collectief, maar een 'gewoon' bedrijf'. De STAG-drukkerij is in het be gin van de jaren zeventig opgezet als ideële drukkerij. Tal van men sen hebben in de loop van de tijd getracht het bedrijf draaiende te houden. Offset-drukkerij Nautilus zal trachten het karakter van de STAG-drukkerij zoveel mogelijk te handhaven, aldus eigenaar Bert Lever in een persbericht. Vanuit zijn eigen bedrijf, nu nog gevestigd in de Lijsterstraat, zal hij tevens de nodige apparatuur mee nemen naar het pand aan de Kop- penhinksteeg, waarin de STAG- drukkerij tot 15 februari zit. In dit pand zijn tevens een grafisch ont werpbureau en een bedijf voor Desk Top Publishing gevestigd, waarmee Nautilus nauw zal gaan samenwerken. In het nieuwe be drijf zullen drie man, twee vaste krachten en één free-lancer, werk zaam zijn. LEIDEN - De Joke Smitlaan is voor de meeste bewoners van de Stevenshof een onbekend begrip. Wie de weg vraagt wordt na enige wanhopige ge baren verwezen naar een braakliggend gebied aan de rand van de voormalige polder waar een klein woonwijkje on langs werd opgeleverd. Onop vallend tussen de eengezins woningen staat hier het cen- traal-wonenproject Stevenshof dat zaterdagochtend officieel werd geopend. Het is het met de woongroepen aan de Geregracht, Zwartehandspoort en Sumatrastraat het vierde pro ject centraal-wonert dat Leiden telt nadat in 1982 de gelijknamige vere niging werd opgericht. In de Ste venshof hebben 21 volwassenen en 5 kinderen onderdak gevonden. De verwezenlijking van het project heeft vier jaar van onderhandelen met de gemeente en de Woning bouwvereniging Leiden in beslag genomen. Dat valt nog mee, horen de bezoekers tijdens de openings plechtigheid, waar woongroepen elders in het land nog wel eens 11 jaar moeten wachten op een dak boven hun hoofd. Het vooroordeel bestaat nog steeds. De buitenwereld identifi ceert de eigentijdse woongroep nogal eens met de commune uit de zestiger jaren. "Men denkt dat alles hier samen moet worden gedaan", zegt voorzitter Lita Harpe: "Maar het enige dat hier gezamenlijk moet gebeuren is het schoonma ken". De bewoners beschikken ieder over een eigen woonruimte maar delen een aantal gemeenschappe lijke voorzieningen als een tuin, fietsenstalling, keuken en woonka- Directeur Mulder van de wo ningbouwvereniging; die de ope ning verrichtte, had er voor deze gelegenheid nog eens een onder zoekje op na geslagen. "Centraal wonen is nogal elitair, maar baan brekend in de woningbouw", is zijn conclusie. Uit het onderzoek: In dit soort woongroepen wonen vaak meer vrouwen dan mannen, de deelnemers hebben over het al gemeen een goede opleiding, zijn gemiddeld tussen de 30 en 40 jaar oud en staan de boek als nieuwko mers op de woningmakt met een vaak bescheiden inkomen. Mulder spreekt zelfs van een 'voorhoede in de woningbouw' die de weg baant voor een nieuwe ma nier van wonen. Hij legt een ver band tussen de steeds kleiner wor dende huishoudens - in Leiden zakt dit cijfer binnen enkele jaren onder de twee - en de behoefte om samen een woning te delen: de woongroep als alternatief voor het traditionele gezin. De behoefte aan zo'n woonvorm leeft niet alleen onder de oudere jongeren maar ook onder mensen 'in hun tweede levensfase' denkt Mulder. Vandaar het plan van zijn woningbouwvereniging om ook voor 45-plussers een centraal-wo- nenproject op te zetten wanneer daar tenminste belangstelling voor blijkt. Voorlopig worden geen plannen gemaakt voor nieuwe.projecten als dat in de Stevenshof. Voor zover bekend staan geen andere groepen te dringen om een nieuw project te beginnen, zegt Mulder. Toch blijft de woningbouwvereniging geïnte resseerd, ook in een markt waar de gemeente steeds minder woningen van het rijk mag bouwen. "Dit soort vernieuwende dingen moetje altijd blijven doen", aldus Mulder: "Stilstand is achteruitgang. Eén project in de drie jaar is en blijft mogelijk". LEIDEN - De schoolstrijd in het bijzonder basisonder wijs in de Stevenshof dreigt direct ten koste te gaan van het onderwijs. Sinds de be sturen van de protestants- christelijke en rooms-ka- tholieke schoolverenigin gen elkaar het recht betwis ten een school in de nieuw bouwwijk te bouwen, wei gert het ministerie mede werking te verlenen aan ie dere vorm van nieuwbouw voor het bijzonder onder wijs. De bestaande PC-school 'De Zwa luw' is hierdoor ernstig in de ruim teproblemen te komen. De snel groeiende school met 365 leerlin gen zegt drie lokalen tekort te ko men. Een oplossing hiervoor valt voorlopig niet te verwachten. Ge deputeerde Staten hebben onlangs opnieuw afwijzend gereageerd op het verzoek van de gemeente om in de Stevenshof een interconfessio nele school te mogen bouwen. De schoolstrijd in de Stevenshof is drie jaar geleden ontstaan toen de besturen van de pc- en de rk- schoolvereniging elkaar het recht betwisten om een nieuwe school in de Stevenshof të bouwen. De ge meente steunde het verzoek van de rk-schoolvereniging en pleitte voor een interconfessionele school, maar de pc-vereniging bleef bij haar verzoek voor een pc-school. Voor twee scholen is echter geen plaats en de Raad van State buigt zich binnenkort over de vraag in hoeverre een pc-school bestaans recht heeft. Bemiddelingspogingen van de gemeente en CDA-raadsleden tus sen beide schoolbesturen bleven zonder resultaat. Het wachten is nu op de uitspraak van de Raad van State. Zolang deze ontbreekt wij zen GS en het ministerie iedere aanvraag voor uitbreiding van het bijzonder onderwijs af. De pc-ba- sisschool De Zwaluw ondervindt hiervan nu de gevolgen. Het hoofd van de directie onder wijs van de gemeente, de heer Pe ters, heeft inmiddels uitgerekend dat 'De Zwaluw' recht heeft op één lokaal extra. Hij verwacht echter niet dat het ministerie deze wens (de kosten bedragen circa 180.000 gulden) honoreert omdat de uit breiding volgens de normen voor een periode van ten minste vijfjaar LEIDEN - Aan de bocht in de Ste venhofdreef ter hoogte van winkel centrum Stevensbloem worden veranderingen aangebracht. Te vens komt op de kruising van de Stevenshofdreef/Helena Verburg straat een fiets- en voetgangers- Bejaarde vrouw gewond .LEIDEN - Een roei-trainer was zondagmiddag zo verdiept in zijn sport dat hij een 79-jarige Leidse te gen de grond heeft gereden. De roei-coach, een 49-jarige Leide naar, reed met zijn fiets op het Cro- nesteinpad en volgde de verrich tingen van twee roeiers in de Rijn en Schie. De man lette niet op de weg, zag daardoor de bejaarde vrouw over het hoofd en reed tegen haar aan. De vrouw kwam ten val en moest met een gécompliceerde armbreuk en wonden aan het ge laat worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. Vrouw bedreigd door ex-vriend LEIDEN - Een 24-jarige bewoon ster van de Van Heussenstraat (bij Lage Rijndijk) is zaterdagmiddag in haar woning bedreigd door haar ex-vriend. De man, een 28-jarige Leidenaar, was eerder die dag haar huis binnengedrongen door een ruitje in te slaan. De vrouw vlucht te na de bedreiging weg en waar schuwde de politie. Die heeft de man later in de woning aangehou den. overgang met verlichting. De werkzaamheden kunnen beginnen zodra het geld beschikbaar komt. Onlangs stuurde de bewoners vereniging Stevenshofjespolder een lijst met gevaarlijke punten naar de gemeentèn. Met name de punten die nu worden aangepakt werden door bewoners aange merkt als gevaarlijke situaties waar zich regelmatig ongevallen voor doen. Automobilisten rijden vol-, gens de bewoners met een te hoge snelheid door de bocht, waardoor zo nu en dan auto's uit de bocht vliegen. Volgens ambtenaar Haagsman van verkeerszaken komen er ver anderingen in de zijkanten van de weg. De loop van de weg wordt zo danig verlegd dat de automobilist eerder door heeft dat er een bocht in de weg ligt. Tevens komen er op de Stevenshofdreef markeringen en katte-ogen die de loop van de weg aangeven. De katte-ogen wor den aangebracht, omdat ongeval len zich daar vooral in de avondu ren voordeden. Ten slotte wordt het bushokje dat even na de bocht staat, enkele meters van de bocht vandaan verschoven. Volgens de buurtbewoners lopen wachtende mensen op dit ogenblik gevaar wanneer een auto de bocht uit zou vliegen. Op de kruising Stevenshofdreef- /Helena Verburgstraat komt een verlichte oversteekplaats voor fiet sers en voetgangers. Aanvankelijk was het niet de bedoeling dat op die plaats mensen zouden overste ken. Aan beide zijden van de Ste venshofdreef zijn bijvoorbeeld tweezijdige fietspaden aangelegd om dat te voorkomen. Volgens Haagsman wijst de praktijk toch uit dat mensen op die plaats over steken. Gekozen is' voor een zebra pad met daarboven verlichting. aangetoond moet zijn. Dit hangt echter weer ten nauwste samen met een beslissing over een tweede school voor bijzonder onderwijs. "Als alles destijds soepel was ge regeld, had die nieuwe school voor bijzonder onderwijs nu klaar ge weest. Door al dat gedoe dreigen we in de problemen te komen. Die kinderen moeten straks ook onder de pannen", aldus Peters: "Heel vervelend allemaal". Wanneer de nieuwe school er op termijn komt, verwacht Peters niet dat het ministerie meewerkt aan een definitief stenen onderkomen. Hiervoor moeten de vereiste leer lingenaantallen voor een periode van tenminste 25 jaar stabiel zijn. Die prognoses, zo zegt Peters, zijn te zwak. Hij verwacht dat moet worden volstaan met een houten noodgebouw. Met het hijsen van de nationale driekleur werd het centraal wonenpro ject in de Stevenshof geopend. (foto Henk Bouwman» STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7