Bush blijft wapens naar verzet sturen Fransen diep gekrenkt door Britse kritiek op kaas Voortzetting steun aan Afghaanse rebellen Rellen in Pakistan tegen omstreden boek Unieke wijding: eerste vrouwelijke bisschop Scholier gevangen gezet 13 LUW BUITENLAND KABUL/WASHINGTON (GPD/Rtr/AFP/AP) - De Verenigde Staten zullen wapens naar de Afghaanse opstandelingen blijven sturen, ook als de laatste Russische troepen op woensdag uit Afghanistan zijn vertrokken. Dat is gezegd door Amerikaanse regerings functionarissen. Volgens de functionarissen heeft president Bush vorige week de knoop heeft doorgehakt. Hij besloot dat Amerikaanse wapens naar de mudjaheddin zullen gaan, zolang de huidige, door de Sovjets gesteunde Afghaanse regering in het zadel blijft. JOHANNESBURG (UP1) - Vol gens de Zuidafrikaanse krant de Sunday Star is Winnie Mandela zelf betrokken geweest bij de mis handeling van een 14-jarige jongen, die sindsdien wordt vermist en ver moedelijk dood is. De vrouw van de tot levenslang veroordeelde lei der van de anti-apartheidsbewe ging ANC, Nelson Mandela, wei gerde commentaar op de beschul digingen. Stompie Moeketsi Scipei werd op 29 december met drie vrienden door lijfwachten van mevrouw Mandela, die zich FC Mandela noe men, ontvoerd uit een methodis tische kerk in de zwarte woonwijk Soweto bij Johannesburg. Ze wer den ervan beschuldigd dat ze zich seksueel zouden laten misbruiken door de blanke dominee van de kerk. Naar de Sunday Star berichtte, werden de jongens naar het huis van Winnie Mandela gebracht, Beschuldigingen aan adres van Winnie Mandela houden aan waar zij hen opwachtte. Mevrouw Mandela vroeg naar hun (vermeen de) seksuele relatie met de domi nee, maar de jongens ontkenden dat zij waren misbruikt. „Toen ze ontkenden ging mevrouw Mandela naar de slaapkamer en pakte een sjambok, waarmee ze de jongens een aframmeling gaf. Daarna gaf ze de voetbalclub opdracht de groep aan te pakken". Een van de vier jongens ontsnap te, aldus de Star, en keerde terug naaf de kerk waar hij over het ge beurde vertelde. De jongen zei er van overtuigd té zijn dat „Stompie het niet zou overleven". Een dele gatie ging daarop naar het huis van Winnie Mandela en een arts, Abu- bakar Asvat, mocht de jongens on derzoeken. Hij kwam tot de slot som dat Scipei het vermoedelijk niet zou overleven. Kort daarna werd de dokter in zijn ziekenhuisje in Soweto door twee zwarte jongens doodgescho ten. Minister Adriaan Vlok van wet en orde gelastte afgelopen donder dag een onderzoek naar een moge lijk verband tussen de mishande ling en de dood van Asvat. Enkele zwarte leiders, onder wie aartsbis schop Desmond Tutu, hebben bij Winnie Mandela aangedrongen op ontbinding van FC Mandela, om de reputatie van het ANC èn haar man te beschermen. Het besluit betekent, dat de kern van het Amerikaanse beleid met betrekking tot Afghanistan nu, na de Russische terugtrekking, is: de snelle ineenstorting van de marxis tische regering in Kabul. De Ame rikanen vinden dat zij recht op het sturen van de wapens hebben, om dat de Sovjets enorme hoeveelhe den wapens hebben achtergelaten, en bovendien de laatste weken nieuw wapentuig naar Kabul heb ben vervoerd. Bovendien zijn de Amerikaanse wapenzendingen niet in strijd met het akkoord van Genève over Af ghanistan, dat vorig jaar werd be reikt. De Amerikanen lieten des tijds duidelijk weten dat de terug trekking van de Sovjettroepen geen invloed zou hebben op hun hulp aan de mudjaheddin. Niettemin is het waarschijnlijk dat het besluit van Bush door Mos kou zal worden geïnterpreteerd als een tekort aan Amerikaanse mede werking. Sovjetleider Gorbatsjov stelde tijdens zijn toespraak van 7 december voor de VN onder meer Terreuractie in Sri Lanka: 50 mensen gedood COLOMBO (GPD) - Sri Lanka is aan de vooravond van de eerste parlementsverkiezingen in zeven jaar opnieuw in de greep van bloedige terreur. Zaterdagnacht hebben extremisten het ten noord oosten van Colombo gelegen Singalese dorpje Dutuwewa over vallen. Daarbij zijn zeker 50 dorpe lingen, onder wie 22 kinderen, doodgeschoten en doodgehakt. De mensen werden uit hun hui zen gesleurd en vermoord. Hun woningen werden in brand gesto ken. Volgens de politie is deze moordpartij het werk geweest van de Tamil Tijgers, de belangrijkste Tamil guerrilla-organisatie in Sri Lanka. Gisteravond raakten ten minste 20 mensen gewond toen linkse re bellen bommen gooiden na een verkiezingsbijeenkomst van de re gerende Verenigde Nationale Par tij. Eerder werd een politicus van de Srilankaanse Vrijheidspartij ge dood bij een aanval op zijn huis. De politie geeft het Singalese Volksbevrijdingsfront JVP de schuld van deze terreurdaad. Het JVP heeft gezworen om de rege ring ten val te brengen als protest tegen de aanwezigheid van de Indi sche troepen in Sri Lanka. Twee weken geleden werd een mislukte moordaanslag gepleegd op de lei der van de Vrijheidspartij, me vrouw Siramavo Bandaranaike. De Tamil Tijgers hebben in een verklaring hun betrokkenheid bij de moordpartij in Dutuwewa ont kend. Maar een van de leiders van deze guerrilla-organisatie, die vecht voor een onafhankelijk thuisland voor de Tamils in het oosten en noorden van het eiland, heeft bezworen dat hij alle kandi daten die in het Tamil-gebied mee dingen naar een zetel in het parle ment, zal laten vermoorden. Buitenland kort Baker De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Baker zet vandaag in de Bondsrepubliek het overleg over de modernisering van de kernbewapening voor de korte af stand, in het bijzonder de opvol ging van de Lance-raket, voort. In zijn besprekingen met de West- duitse regering zal ook de bijdrage van Westduitse bedrijven aan de bouw van een vermeende gifgasfa briek in Libië aan de orde komen. Zuidafrika De hoofdcommissaris van de Zuid afrikaanse politie, generaal De Witt, heeft zaterdag alle solidari- teitsbijeenkomsten met de ruim 300 hongerstakers in verschillende gevangenissen verboden. Ook een protestvergadering van een groep advocaten viel onder dit verbod. Meerpartijenstelsel Het communistische Hongarije be reidt zich voor op een terugkeer naar het meerpartijensysteem dat in 1949 werd afgeschaft. Dit blijkt uit een beslissing die is genomen na afloop van een twee dagen du rende vergadering van het Centraal Comité van de Hongaarse commu nistische partij in Budapest. Angola Het Angolese ministerie van defen sie heeft gisteren gezegd dat 40 Zuidafrikaanse soldaten zijn om gekomen bij botsingen met het An golese leger, maar Pretoria heeft die bewering ontkend. De Zuid afrikaanse regering wil dat de geza menlijke inspectiecommissie* waarin Angola, Cuba en Zuidafrika zetelen, onmiddellijk in Luanda bijeenkomt. voor, alle wapenzendingen naar Af ghanistan te stoppen. De Verenigde Staten stuurden vorig jaar voor 600 miljoen dollars aan wapens naar de Afghaanse re bellen. De Sovjetunie droegen gisteren de laatste stelling van het Rode Le ger over aan het Afghaanse rege ringsleger. De Afghaanse hoofd stad Kabul wordt nu uitsluitend nog door Afghaanse soldaten ver dedigd. Woensdag 15 februari is het de dag dat de laatste Sovjetsol daten uit Afghanistan weg moeten zijn. Gisteren werd de VN-voedsel- luchtbrug op Kabul opgeschort, nadat de bemanning had gewei gerd na een eerste vlucht opnieuw naar de stad te vliegen. Intussen heeft president Najib, van Afgha nistan opnieuw aangeboden te on derhandelen met de leiders van de rebellen. De rebellen verwachten echter dat zij de regering snel zul len kunnen verslaan en voelen niets voor onderhandelen. Het eerste doel van het verzet na de terugtocht van de Sovjets is "het omverwerpen van de regering-Na- jibullah", aldus de commandant van de mudjaheddin Haq. "Het tweede doel is het handhaven van de veiligheid in Kabul, het redden van mensenlevens en het voorko men van plunderingen", aldus de commandant in een interview met het Amerikaanse weekblad News week. VOGELKIJKERS - De politie in Maidstone, 65 km ten zuidoosten van Londen, heeft gisteren de han den vol gehad aan een meute van 2*000 vogelliefhebbers die het plaatsje overspoelden om een glimp op te vangen van een Noor damerikaans vogeltje dat niet eer der in Europa was gesignaleerd. De belangstelling voor de geelvleugel- zanger, een vogel uit de nachte gaalfamilie, was zo groot dat er lan ge files ontstonden op de wegen in en rond het plaatsje in Kent. Naar schatting drie miljoen Iraniërs hébben zaterdag op een uitpuilend Azadiplein in de Iraanse hoofdstad Te heran de slotmanifestatie bijgewoond van de viering van de tiende verjaardag van de revolutie, die de geestelijk leider Khomeini aan de macht bracht. De aanwezigen hieven gezamenlijk leuzen aan als 'Dood aan Amerika' en 'Islam is het beste'. (Foto ap) TEHERAN (AP) - Ayatollah Hus- sein-Ali Montazeri, de gedoodverf de opvolger van ayatollah Khomei ni als leider van de islamitische re volutie van Iran, heeft opgeroepen tot beëindiging van het radikalis- me en de leiders van het land ge vraagd „fouten uit het verleden" goed te maken. Montazeri sprak zaterdag in de heilige stad Qom, de woonplaats van Khomeini, aan het eind van de 10-daagse viering van de 10de ver jaardag van de islamitische revolu tie. Montazeri heeft herhaaldelijk kritiek geleverd op de excessen van de revolutie, maar nooit eerder ging hij zo ver als zaterdag. „De mensen in de wereld hebben het Erfgenaam van Khomeini roept op tot matiging idee gekregen dat wij ons in Iran al leen bezighouden met mensen ver moorden," zei hij. De tekst van zijn toespraak werd gisteren verspreid door het persbureau Irna. Montazeri riep op om de fouten uit het verleden recht te zetten. In veel gevallen luisterden we niet naar advies. Die eigenwijsheid, dat egocentrisme, het verwijderen van actieve krachten en het isoleren van mensen die bezorgd waren, was nadelig voor de revolutie. Het is betreurenswaardig dat anderen evalueren wat wij bereikt hebben, terwijl wij slechts leuzen roepen en elkaar prijzen." Op zeer glad ijs bewoog Mon tazeri zich toen hij ook de vraag aan de orde stelde of Iran de Golfoorlog eigenlijk wel gewonnen heeft. „Wij moeten overwegen hoeveel men sen we verloren, hoeveel goede jongemannen martelaren werden, hoeveel steden werden verwoest. We moeten daar allemaal rekening mee houden en als we besluiten dat we ons vergist hebben, moeten we berouw tonen." Compromis in proces tegen North bereikt WASHINGTON (Rtr/UPI) - De speciale aanklager in het Iran-con- traschandaal en de Amerikaanse regering hebben een compromis bereikt inzake de vraag in hoeverre staatsgeheimen in het proces tegen Oliver North aan de orde kunnen komen. Zij dienden gezamenlijk een verzoek in bij de rechter die de zaak-North behandelt om terug te komen van zijn eerdere uitspraken hierover. Dit verzoek kwam enkele uren nadat de voorzitter van het Hoog gerechtshof uitstel had gelast van het proces tegen North om het Hof tijd te gunnen zich te buigen over de vraag van de regering om een strikte controle op de staatsgehei men die North in het proces als be wijsstukken kan aanvoeren. De rechter in het proces-North, Gesell, moet zich over het compromis voorstel uitspreken. Het ministerie van justitie ver klaarde dat de speciale aanklager, Walsh, en de regering het erover eens waren dat het proces niet kon doorgaan zonder dat Gesell nadere regels stelt die moeten voorkomen dat tijdens het proces staatsgehei men openbaar worden gemaakt. Gesell liet de regering verleden week weten dat hij niet nog meer beperkingen wil opleggen. Gaat Gesell akkoord met het compro misvoorstel, dan laat de regering het verzoek aan het Hooggerechts hof vallen en hoeft het proces niet langer te worden uitgesteld. Sihanouk toch weer president verzetscoalitie PEKING (GPD) - Het voormalige Kampucheaanse staatshoofd, prins Sihanouk, heeft de post van president van de Kampucheaanse verzetscoalitie, die hij juli vorig jaar neerlegde, weer op zich geno men. In een verklaring, die dit weekeinde in Peking werd uitgege ven, zei de prins, dat hij een "nieu we impuls wil geven aan de inspan ningen om een vredesregeling te bereiken voor Kampuchea". Hij zei verder, dat sinds hij zich terugtrok als president van de coa litie, "de positie en de geloofwaar digheid van de coalitie was ver slechterd ten voordele van het regi me in Phnom Penh en van Viet nam". Hij zei tevens dat het zijn plicht was om de functie weer te hervatten, en dat hij het "Kam pucheaanse verzet de kans wilde geven om de nationale onafhanke lijk te herwinnen voor het welzijn van Kampuchea". Een naaste medewerker van de prins zei, dat hoewel hij weer presi dent is van de Kampucheaanse verzetscoalitie, hij de tweede ronde van het informele overleg over Kampuchea (volgende week in Jakarta) niet zal bijwonen. Siha nouk trad zeven ipaanden geleden af als president van de coalitie na een conflict met de Rode Khmer. Hij zei bij die gelegenheid dat zijn besluit 'onherroepelijk' was. Intussen heeft Vietnam gisteren de eis van Sihanouk, dat het Hun Sen regime in Kampuchea dient te worden ontmanteld als onderdeel van de vredesregeling in Kam puchea, van de hand gewezen. De ontbinding van het Phnom Penh regime, zodra alle Vietnamese troe pen zich hebben teruggetrokken, is een van de vijf punten van het vre desplan dat Sihanouk en de drie verzetspartijen vorige week in Pe king waren overeengekomen. De Vietnamese regering waar schuwde, dat het vredesproces zou worden vertraagd wanneer de Kampucheaanse verzetsbewegin gen in hun eis blijven volharden. China waarschuwde Vietnam, dat een verbetering van de betrekkin gen tussen de twee landen onwaar schijnlijk zou zijn als het Kam pucheaanse conflict niet wordt op gelost. ISLAMABAD - Bij de reUen i Pakistan tegen een omstreden i Een aantal betogers slaagde erin tot het informatiecentrum door te i van Salman Rushdie zijn vijf dringen en begon ruiten in te slaan ren in de Pakistaanse hoofdstad Is- kaanse vlag van het dak en staken lie in brand. Aanvankelijk poogde de politie het vuur opende op honderden be- de menigte met traangas uiteen te togers die het Amerikaanse Infor- drijven, maar de betogers gooiden matiecentrum bestormden. Bij het treffen raakten 80 demon stranten en politiemannen gewond en werden 65 arrestaties verricht. Honderden politiemannen met knuppels en schilden versperden de weg naar het centrum voor de ruim 2.000 fundamentalistische moslims, die protesteerden tegen de publicatie in de Verenigde Sta ten van 'The Satanic Verses' van Rushdie. Het controversiële boek is ge noemd naar de verzen die de pro feet Mohammed uit de Koran schrapte, omdat ze volgens hem door de duivel waren geïnspireerd. Moslims ervaren het boek als bele digend en een aantasting van hun geloof. De oproerpolitie opende her haaldelijk het vuur op de ontketen de menigte die met stenen gooide en slogans riep als 'Amerikaanse honden' en 'Hang Salman Rushdie op'. de granaten terug en voerden char ges uit tegen de ordehandhavers die moesten wijken. Daarop begon de politie in de lucht te schieten en tenslotte openden de politieman nen het vuur op de schreeuwende demonstranten die hen omsingel den. Woordvoerders voor de betogers zeiden dat de publikatie van Rush- ATHENE (GPD) - Een 15-jarige Turkse schooljongen is in de Westturkse stad Izmir aange klaagd wegens communistische propaganda. Drie maanden gele den werd hij in hechtenis geno men, omdat hij op zijn school bank en op de deur van de klas de namen van Marx en Lenin had gekrast en de hamer en sik kel in zijn schoolagenda had ge tekend. Volgens zijn moeder zou hij zijn gedwongen tot het tekenen van een bekentenis. Hij zou zijn gefolterd met elektrische schok ken om hem te laten vertellen wie hem tot de daad had aange zet en zouden hem voedsel en water zijn onthouden. Hij zou een zelfmoordpoging hebben ge- daan. De jongen wordt teel psychiatrisch onderzocht in een gevangeniskliniek, waar zijn moeder hem nog steeds niet kan bezoeken. De officier van justitie weigert hem voor een kinder rechter te laten verschijnen en beschuldigt hem van overtre ding van artikel 142 van het wet boek van strafrecht (communis tische propaganda), waarvoor hij vijf tot tien jaar kan krijgen. De publieke opinie in Turkije is vooral verontwaardigd over het feit dat de jongen werd aan gegeven door twee medescholie ren en door zijn leraar Turan Baysal, die inmiddels is ontsla gen. Deze verdedigt zich met de woorden: "Het aangeven van een communist is geen misdaad". die's boek wereldwijd moet wor den verboden. Pakistan, India en enkele Arabische landen hebben 'The Satanic Verses' al verboden. Eerder had het boek ook al in Groot-Brittannië voor beroering gezorgd onder de islamitische ge meenschap. Daar werden exem plaren van het boek verbrand, ter wijl de winkelketen W.H. Smith besloot het boek uit de handel te 'The Satanic Verses' is in Groot- Brittannië een best-seller. Het won de Whitbread Novel Award en was finalist voor de prestigieuze Book er Prize. Rushdie noemt zijn boek een morele parabel over het Enge land en India van vandaag. Vol gens de auteur is zijn geschrift sati risch en niet bedoeld om de mos lims te beledigen. Hij reageerde ge schokt op de rellen in Islamabad. Tegen het dagblad The Guardian verklaarde de in Groot-Brittannië wonende schrijver, dat de emoties in Pakistan tegen zijn boek zijn aangewakkerd door religieuze lei ders. De Amerikaanse autoriteiten wisten nog niet te vertellen hoe ernstig de schade is aan het Infor matiecentrum in Islamabad. Het centrum herbergt een bibliotheek en verspreidt culturele informatie over de VS. BOSTON (AP) - In de Amerikaanse stad Boston is zaterdag de 58-jarige Barbara Harris tot eerste (zwarte) vrouwelijke hulpbisschop ter we reld gewijd. De omstreden benoe ming geschiedde in,de Episcopaal se Kerk, een kerkgenootschap dat is aangesloten bij de Anglicaanse kerk. Het is voor het eerst in de ge schiedenis van het christendom dat een vrouw een dergelijke func tie binnen de kerk krijgt. Een groot aantal geestelijken was dan ook in opstand gekomen. Zij zeiden dat de apostelen van Jezus allemaal mannen waren geweest en dat daarom de bisschoppen ook man nen moesten zijn. Ook het feit dat Barbara Harris vrij liberale opvat tingen heeft over homoseksuelen, geen hoge opleiding heeft gevolgd, niet aan een semenarie heeft gestu deerd en geen ervaring heeft in het parochiewerk zorgde voor de nodi ge weerstand tegen haar wijding tot bisschop. Barbara Harris, een gescheiden vrouw uit een goed gesitueerde fa milie, liet zich pas op 50-jarige leef tijd in 1980 tot priester wijden in de Episcopaalse kerk van de Vs. Na een carrière in het zakenleven, waar zij tot in het topmanagement doordrong, koos zij sedert 1976 voor een baan in de kerk. Harris wordt hulpbisschop van het dio cees Massachusetts, een gemeen- Barbara Harris tot hulpbisschop. (Foto AP) schap met 96.000 gelovigen. De Brits-Anglicaanse kerk zond geen officiële afvaardiging naar de wij ding. De aartsbisschop van Canter bury erkent de wijding van vrou wen binnen de Anglicaanse kerk niet. Barbara Harris zei te hopen dat haar wijding de relaties met an dere kerkgenootschappen niet zou schaden. "Het is een moeilijke en netelige weg die wij moeten gaan". LONDEN - Het begint de Britten te duizelen. "Hoe kunnen we nog veilig eten?", is in Groot-Brittannië de vraag van de dag, nu de vergifti ging door salmonella- en listeria- bacteriën als steeds grotere geva ren voor de volksgezondheid wor den uitgedragen. door Haye Thomas In hun poging om deze groeien de onrust te beteugelen, lanceren regeringswoordvoerders de ene waarschuwing na de andere. Met als gevolg chaos, verwarring en zelfs pijnlijke diplomatieke ont wikkelingen. Want die zijn er nu volop met de Fransen, die de voor genomen Britse ban op ongepas- teuriseerde melkprodukten zien als een valse politieke aanval op hun door brie en camembert zo trots gedragen kaasexport. Nu aan deze kant van het Kanaal, met name bij monde van de Britse landbouwminister McGregor dit weekeinde voor de BBC-radio zo nadrukkelijk werd gewaarschuwd tegen het gebruik van ongepasteu- riseerde melk en daarmee de con sumptie van zogenaamde zachte kaas, haalde men de woede van de Fransen op de hals. Zij beschou wen de onverwachte Britse uitbar sting over zachte kaas als een ern stige bezoedeling van de nationale trots. "Vijftig miljoen Fransen eten el ke dag Franse kaas. Dacht je nu heus dat wij niets zouden doen als er werkelijk aanwijzingen zijn voor gevaar voor de gezondheid", sprak een vertegenwoordiger van het Franse ministerie van landbouw opgewonden. Zijn Britse collega's vinden nu dat er risico's verbonden zijn aan het eten van zachte kaas, waaronder brie en camembert. Met name voor zwangere vrouwen. En het wachten is nu op de officiële ban. De Fransen hebben inmiddels al dreigend laten weten dat zij onge twijfeld de Britse export van eieren ter sprake zullen brengen in ver band met het salmonella-rumoer. Hij voegde er woedend aan toe dat een lidstaat van de Europese Ge meenschap niet van de ene dag op de andere een ban kan opleggen, zonder overleg vooraf en overtui gende wetenschappelijke bewijs voering. Zij spreken van een politieke be slissing om thuis de aandacht van de salmonella-vergiftiging in de ei- erenproduktie af te leiden. De Fransen vinden dat daaraan de goede naam van brie i Edwina Currie. bert door de jaren heen, wordt op geofferd. Het massale Franse protest heeft er mede toe bijgedragen dat de Britse regering nu in opperste staat van paraatheid is en dat premier Thatcher persoonlijk de leiding heeft genomen in de verwoede po ging om aan de chaos en onrust over voedselhygiëne een einde te maken. Op korte termijn zullen er nieuwe strenge wettelijke voor schriften komen voor de veiligheid en hygiëne van het voedsel in de winkels en voor de bereiding en be handeling daarvan. Niet aleen in de voedselproduk- tie, maar vooral ook in de huishou ding. Thatcher wil dat de Britten weer net zo als vroeger bij moeder thuis gaan koken en eten. En met strenge discipline terugkeren naar de dagen van grotere hygiëne en een verstandige huishouding. In herinnering wordt nu ge bracht dat alles anders is geworden sinds de dagen dat moeders hun dochters koken leerden. Dat nu vaak veel meer de klemtoon ligt op eten van 'fast food', dat er veel min der thuis wordt gekookt doordat mensen veel meer buitenshuis eten. Bovendien wordt er veel min der vers voedsel ingekocht, omdat aan kant-en-klaar voedsel de voor keur wordt gegeven. Thatcher wil de boodschap in een uitgebreide campagne ver spreiden. Via pamfletten met dui delijke adviezen en richtlijnen, die overal in de winkels of bij het pu bliek thuis in de keukens kunnen worden opgehangen. De klok moet als het ware zo'n halve eeuw wor den teruggedraaid, omdat zo vindt de Britse regering nu de grote sociale veranderingen heb ben bijgedragen tot de huidige cri sis. Want daar gaat men hier inmid dels ook vanuit. Nu het spektakel, dat voor Kerst mis begon met de staatssecretaris van gezondheid Edwina Currie en haar controversiële uitspraak dag de meeste Britse eieren door sal monella-bacteriën zijn geïnfec teerd, zo sterk is toegenomen. Een uiterst controversiële uitspraak, die van alle kanten is aangevoch ten. En ten slotte tot het ontslag van de bewindsvrouwe leidde. Inmiddels zijn van overheidswe ge ter compensatie miljoenen uit betaald aan gedupeerde eierprodu- centen en dreigt hetzelfde in de na tionale produktie van zachte kaas. Voortdurend lekken er rapport-ge- gevens uit waaruit blijkt dat vergif tiging door salmonella- en listeria- bacteriën toch veel ernstiger is dan men aanvankelijk dacht. Maar dan verschijnt er weer een overheids functionaris die van schromelijke overdrijving spreekt en worden de uitgelekte cijfers weer officieel in twijfel getrokken. In heel die groeiende verwarring over watje nu nog wel of niet veilig kunt eten, zijn plotseling ook Deense eieren opgedoken. Nu er meer dan 150 bruiloftsgangers, on der wie de bruid, aan een dure re ceptie in het Londense Savoy Ho tel voedselvergiftiging hebben overgehouden. Het gerenommeer de hotel heeft haastig laten weten dat het ging om een joodse brui loftsreceptie, waardoor het voedsel elders door specialisten kosher en onder rabbinaal toezicht was be reid. De specialisten hebben nu eieren die uit Denemarken waren geïm porteerd de schuld gegeven. Vast gesteld werd dat de leverancier, een gevestigde firma, in meer dan 50 jaar nog nooit iets dergelijks had meegemaakt. Het betekent dat nu behalve de Deense eieren ook wordt onderzocht hoe de bruilofts maaltijd met onder andere asper ges, zalm en zeebaars, rijstpudding en crêpes suzette werd bereid. Bij de Deense eieren is het overigens gebleven. Inmiddels is de verwarring on der de Britten verder toegenomen, nu via Downing Street is uitgelekt dat Thatcher, ondanks de compen satie van miljoenen uit de belas- tingpot, Edwina Currie toch de hand boven het hoofd houdt. En haar binnen niet al te lange tijd weer een functie binnen haar rer ring wil geven.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5