Bellen op rekening van een ander is kinderspel T/W! Rechter kiest partij: Nancy Klein is niet meer zwanger Reportage wêÊÊÉiiÈËÉÉlSkê Ex-PTT'er legt zwakke punten bloot in telefoonnet WH V W>! j[ HVtfy/ Schillebeeckx ontmoet overalontevreden mensen MAANDAG 13 FEBRUARI 1989 Zomaar een wijk in de stad. We draaien een straat in met een rij flats. "Kies er maar één uit", zegt de ex-PTT mede werker. De keuze valt op de eerste. Hij pakt z'n gereed schapskist ('om 't echt te laten lijken'), een telefoontoestel en een bundeltje elektriciteitsdraad. Een vriendelijke me vrouw laat ons het trappenhuis binnen, in de vaste overtui ging met de PTT van doen te hebben. door Pieter Webeling Een onderzoek naar de eenvoud van illegaal telefoneren, ofwel: hoe bel ik zonder problemen op ander mans kosten. De consumenten bond wordt overspoeld met reac ties van mensen met onverklaar baar hoge telefoonrekeningen. Fraude? De ex-PTT'er loopt fluitend de trap af naar de kelder. Het lichtgrij ze PTT-telefoonkastje blijkt niet op slot. Opmerkelijk, maar volgens de ex-PTT'er zou een ander (vergren deld) kastje vrij eenvoudig zijn open te wrikken met een schroeve- draaier. Bovendien zijn de sleutels makkelijk te dupliceren, eventueel via een bevriende PTT'er. Deze telefoonkast telt zestien lij nen; het adresnummer staat erbij vermeld. We kiezen een willekeu rig adres en kijken by de brieven bussen welke naam bij dat huis nummer hoort. Dan bellen we de PTT-informatie (008) en vernemen op welk telefoonnummer we gaan inbreken. Hij trekt een stop uit. "In de huis kamer is die lijn nu dus dood". Ver volgens bevestigt hij twee uitein den van stukje kabel aan de stek ker van zijn meegebrachte tele foontoestel. Dan drukt hij de hoorn tegen z'n hoofd en priegelt wat met de andere draden in de vrijgeko men stop- gaatjes. "Kiestoon. Bel Hij heeft het inderdaad voor el kaar. Eerst bellen we de krantere dactie; we vragen het ingebroken nummer te bellen. Even later galmt het telefoongerinkel door de kel der. Dan internationaal, Mexico. Die verbinding laten we via de in ternationale telefoniste lopen, om» na afloop van het gesprek direct de kosten te kunnen opvragen. De PTT-juffrouw draait welwil lend het nummer. 'Spreekt u maar*. Drie minuten, twintig gul den. Geen haan die er naar kraait. Met dit onderzoek staat onom stotelijk vast dat technisch gezien iedereen telefonisch zou kunnen parasiteren: bellen op andermans kosten blijkt kinderspel. Overi gens: de door ons gemaakte tele foonkosten hebben we na afloop aan de belaste abonnee vergoed. Fraudegevoelig "Dit is maar een van de mogelijk heden", zegt de voormalige PTT- man, die om privé-redenen ano niem wil blijven. "Zie je daar die kabels? Die snij je open, je peutert er twee draadjes uit, verbinden met de stekker - klaar. Sommige bedrij ven erkennen dit probleem en heb ben stalen pijpen om de telefoon kabels gelegd. In je huiskamer frauderen kan ook, mits je in een flat woont. In de wand lopen de ka bels naar boven, met aftakkingen naar de abonnees. Je knipt zo'n ka bel door en verbindt de draden in een contactdoos. En dan heb ik het alleen maar over de telefoon, maar hetzelfde inbraakprincipe geldt voor faxapparaten, telexen, data banken en telebanking. Berichten kunnen nagenoeg moeiteloos wor den onderschept. Kortom: de PTT- infrastructuur is bijzonder fraude gevoelig. Zo lek als een mandje". PTT-woordvoerder Fred Lende- rink geeft toe dat iemand 'die kwaad wil' een 'heleboel kan doen'. "Zoals u 't vertelt, zeg ik: ja, dat is mogelijk, er is nu eenmaal geen wa terdichte controle. Maar denk niet dat er massaal op illegale wijze wordt gebeld". Gegevens betreffende het aantal klachten over PTT-nota's baseert Lenderink op cijfers van de Om budsman: ongeveer 55.000 per jaar. Hoeveel daarvan worden gehono reerd, is niet bekend. De Wachten komen binnen bij de verschillende districten en er is geen centraal ver zamelpunt. Niet nodig, zegt de PTT: het aantal gevallen van tech nische storing of fraude is zeer ge ring. Impliciet geeft het bedrijf daarmee dus aan dat de kans op storing of fraude vrijwel nihil is. 06-nummers Toch betrapte de Rijswijkse politie onlangs twee krakers, die via een openbare telefoon trachtten te bel len. En enkele weken geleden werd een PTT-hoofdemployé uit Nieu- wegein geschorst wegens illegaal bellen naar het buitenland. Lenderink: "Geen enkel bedrijf kan fraude van werknemers voor komen, ook de PTT niet. Dus van die zaak met de hoofdemployé moet u niet vreemd op kijken. Het probleem van te hoge telefoonre keningen is veel complexer. In het merendeel van gevallen blijkt na melijk dat er wel degelijk zelf is ge beld. Stiekem, door een kind bij voorbeeld. Of door iemand anders waarvan de abonnee niet op de hoogte is. Maar veelal gaat het om 06-nummers die zijn gedraaid. On ze ervaring is dat mensen vaak moeite hebben dat toe te geven". Jelle Plutschouw uit het Friese Kollum erkent dat sommige men sen ten onrechte aan de PTT-bel trekken vanwege een hoge nota, omdat ze inderdaad 06-lijnen heb ben gebeld. Toch bestempelt hij de situatie als "zeer ernstig". Hij heeft een lijst samengesteld van 160 mensen, die op onverklaarbare wij ze een te hoge telefoonrekening kregen gepresenteerd. "En dat aan tal groeit. Elke dag krijg ik reacties uit het hele land. Veel mensen zeg gen bovendien dat ze al jarenlang worden geconfronteerd met te ho ge rekeningen". Uit de volgende voorbeelden van abonnees met klachten over een te hoge rekening blijkt dat ze veelal te maken krijgen met het PTT-stand- punt dat er zélf zou zijn gebeld. Te recht? Of zouden er onder die 50.000 klachten meer gevallen van fraude zijn dan de PTT doet voor komen? Onbeschoft Mevrouw Van Dorp uit het Noord hollandse Wijdewormer zegt al twee en een half jaar te worstelen met een te hoge telefoonnota. Nor maal was haar rekening elke twee maanden ongeveer veertig gulden, maar de laatste driejaar liep dat be drag op tot soms wei 250 gulden. "Na veel klagen bij de PTT is er uit eindelijk een print-uitdraai ge maakt, waarop de telefoonnum mers staan naar wie we zouden hebben gebeld. Daaruit bleek dat onze telefoonlijn werd gebruikt voor 06-nummers, terwijl we nooit 06-nummers draaien!" De PTT opperde dat haar zes tienjarige zoon de schuldige zou kunnen zijn. "Maar dat klopt niet, want ik hield een dagboek bij met data en tijden waarop ik belde. Op het moment dat er volgens de uit draai een 06-nummer werd ge draaid, zat mijn zoon op school". De betreffende PTT-beambte liet hierop volgen dat mevrouw Van Dorp dan zelf de 06-beller moest zijn. "Ronduit onbeschoft. Ze kun nen je niet eens fatsoenlijk te woord staan!" Ook Th. van der Spek uit Rijs wijk zegt slecht te zijn behandeld. "Een PTT'er zei tegen m'n vrouw: 'Als u slaapt, moet uw man maar eens minder seks-lijnen draaien'. Pijnlijk, want mijn vrouw is invali de. De telefoon is een belangrijk communicatiemiddel voor haar, en bovendien moet ik bereikbaar zijn ,'n werk". Vooral in flats is het een koud kunstje om telefonisch 'in te breken'. En abonnees die klagen over te hoge rekeningen krijgen bij de PTT nauwe lijks gehoor. (foto gpd) Van der Spek zegt dat hij al een jaar 'loopt te janken'. In vergelij king met 1987 was de telefoonreke ning het afgelopen jaar gestegen met 1500 gulden. Als klap op de vuurpijl bedroeg het bedrag begin 1988 zelfs duizend gulden. Hij schreef een klachtenbrief naar de PTT. "Men zei: 'Bewijst u maar dat u niet heeft gebeld'. Tsja, dat kun je niet bewijzen, natuurlijk. Dan blijkt dat je geen poot hebt om op te staan. Ik vroeg de PTT of mijn te lefoonlijn kon worden onderzocht, of alles wel goed functioneerde. Kreeg ik later een briefje terug: 'We hebben het uitgezocht: alles is in orde'. Ja, en dan moet ik geloven dat ze 't ook werkelijk hebben ge controleerd! Voorlopig krijgt mijn vrouw regelmatig te horen dat ze een rood oor moet hebben van het bellen, omdat ons nummer telkens in gesprek is. Maar dan heeft ze de telefoon niet aangeraakt!". Toen zijn telefoon onlangs werd afgesloten, betaalde hij. "Noodge dwongen. Zeshonderd gulden, in twee maanden. Anders werden we weer afgesloten. Ik word er moede loos van". Geconfronteerd met klachten over de handelwijze van de PTT, zegt Lenderink: "U moet niet af gaan op reacties van mensen die zijn betrokken bij de zaak, er wordt zoveel gezegd. Maar goed, het is een probleem om mensen duide lijk te maken dat ze zelf hebben ge beld. En dat dat altijd op de juiste manier gebeurt, daar durf ik mijn hand niet voor in het vuur te ste ken". "Als de rekening hoog is en de abonnee houdt vol dat die tikken niet van hem zijn, is er dus een pro bleem. Volgens het Rijkstelefoon- reglement en de voorwaarden van aansluiting van telefoon moet de abonnee keihard bewijzen dat er niét is gebeld. Inderdaad, dat is moeilijk, maar dat is geen zaak van de PTT. De rekening moet dan worden betaald. Zo niet, dan wordt de telefoon afgesloten dat zijn de regels". Even later voegt Lenderink er aan toe dat de PTT een 'diepgaan der' onderzoek zal instellen naar de oorzaak van de te hoge rekening, maar hij wil niet zeggen hoe de PTT dan te werk gaat. In het hier boven beschreven onderzoek zou de postale recherche echter een harde dobber hebben om het be wijs te leveren van fraude. Wat doet de PTT in het geval dat telefooninbraak is bewezen, door dat de abonnee bijvoorbeeld in het buitenland was en toch een reke ning kreeg? Lenderink: "Dan treft de PTT een regeling met de gedu peerde". En als de gemiddelde re kening ongeveer honderd gulden bedraagt, en de nota loopt op tot achthonderd gulden? "Nee, dan garandeer ik niet dat de PTT de res terende zevenhonderd gulden be taalt. Maar we komen tot een over eenstemming, meer zeg ik u niet". De Amsterdamse advocaat J. W. van Iddekinge behandelt een zaak van een cliënt, wiens telefoon is af gesloten na weigering een (foute) rekening te betalen van ruim tien duizend gulden. "Juridisch gezien is dit een opmerkelijke zaak. Ik vind dat de bewijslast moet wor den omgekeerd, dus de PTT moet aangeven dat de abonnee wel heeft gebeld. Immers, in de normale rechtsgang dient de crediteur, in dit geval de PTT, aan te tonen dat- ie met z'n vordering gelyk heeft". A NV IMHV, Familiedrama wekte anti-abortusbeweging in VS WASHINGTON - Nancy Klein (32) is niet meer zwanger. Maar ze weet het niet, net zo min als ze weet dat haar zwangerschap, en de beëindiging daarvan, de inzet zijn geweest van een felle en zeer emotionele strijd tussen Ameri kaanse pro- en anti-abortus groe pen. door Henk Dam Dokters van het North Shore University ziekenhuis, in de staat New York, maakten zater dag een eind aan de 18 weken du rende zwangerschap van Nancy Klein. Sinds 13 december ver blijft ze in dat ziekenhuis, na een auto-ongeluk dat haar in een co ma deed belanden. De kansen dat Nancy ooit weer uit haar coma bijkomt, zijn klein, minder dan 5 procent volgens de dokters. Maar diezelfde dokters zeiden dat het wel zeker was, dat haar zwangerschap herstel al leen maar in de weg zou staan. Nancy's man, Martin Klein, kreeg begin januari te horen dat elke zwangerschap nu eenmaal per definitie een zware lichame lijke belasting voor de vrouw is. "In het geval van uw vrouw kan het het verschil tussen leven en dood zijn", werd hem verteld. En dus vroeg Martin, een ac countant, om een abortus. Nee, zei het ziekenhuis, dat kan zo maar niet. Want in Amerika kan alleen de vrouw om een abortus vragen, en dat was in Nancy's ge val dus niet mogelijk. De juridische uitweg was, dat Martin bij de rechter zou kunnen vragen, als voogd van zijn vrouw te worden aangewezen. Dan zou hij namens haar kunnen hande len, en dus ook namens haar om de abortus kunnen vragen. Het verzoek werd ingediend bij het Hooggerechtshof van de staat New York. Zoals gebruike lijk werd een afschrift van het verzoek aan de plaatselijke rechtbankverslaggevers gege ven, die er een verhaal in zagen. Spektakel Een van die verslaggevers, een journalist van de New York Post, belde met John Short, die in de regio bekend staat als een van de felste abortus-bestrijders, en vroeg hem wat hij van het ver zoek van Klein vond. Short zei tegen deze abortus te zijn, zoals hij tegen alle abortus sen is. Wat meer is, hij zei te zul len proberen er iets tegen te doen. Dat bracht hem publiciteit, en die publiciteit bracht hem weer in contact met een andere abortus-bestrijder, advocaat John Broderick. John Short en John Broderick maakten van wat anders een ha mer-zaak zou zijn geweest, het aanwijzen van Martin Klein tot voogd van zijn vrouw, tot een ju ridisch spektakelstuk. Zij vroegen het Hooggerechts hof om zelf als voogd te worden aangewezen van zowel Nancy Klein als haar ongeboren kind. Toen de zaak begin deze maand voorkwam, kwamen ze zelfs met dokters aanzetten die bestreden dat Nancy's leven gevaar zou lo pen als de zwangerschap niet zou worden beëindigd. John Short beschreef tijdens de rechtszaak zijn werk met dat van "de barmhartige Samari taan. Als je iemand gewond langs de kant van de weg liet lig gen, rijd je dan door of stop je?" De rechtszaak zorgde voor enorme publiciteit. By het zie kenhuis werd vanaf dat moment continue gedemonstreerd door anti-abortus groepen, en even verderop door pro-abortus groe pen. Onaangenaam Martin Klein was er beduusd van. Tegen een verslaggever van de New Yorkse krant Newsday zei hij: "Het is nooit de bedoeling geweest dat dit de aandacht zou trekken. Wij houden niet van pu bliciteit. Ik vind het onaange naam, en ik weet dat Nancy het onaangenaam zou vinden". Klein won zijn zaak: rechter Bernard McCaffrey wees hem vorige week dinsdag als voogd aan. De rechter zei er weliswaar niet van overtuigd té zijn dat een abortus nodig was, maar dat Short en Broderick die beslis sing niet te nemen hadden. Martin Klein schudde, glimla chend, de hand van zijn schoon vader toen hij het besluit hoorde. Hij omhelsde zijn schoonmoe der, die, net als haar man, voor honderd procent achter hem stond. "Ik wil alleen maar het le ven van mijn vrouw redden", zei hij buiten toen hij, achtervolgd door tv-i i's, naar zijn auto liep. Tijd rekken Maar een paar uur later was hy weer in het gerechtsgebouw. Short en Broderick waren in be roep gegaan. Dat deden ze om twee redenen: omdat ze het niet eens waren met het besluit van de rechter, maar ook omdat ze tijd wilden rekken. Want in Amerika mogen zwan gerschappen tot de 24ste week worden beëindigd, en Nancy kwam al aardig in die buurt. Short gaf ook toe dat hij op ver traging mikte. "Hoe langer dit doorgaat, hoe groter de kans op een levende baby", zei hij tegen journalisten. De tactiek werkte niet. Twee dagen later al deed het Hof van beroep een uitspraak. Martin bleef voogd. Over Short en Bro derick werd gezegd dat "voor de ze absolute vreemdelingen geen plaats mag zijn in het midden van deze familie-tragedie". Nancy's ouders zeiden "opge togen" te zijn. Maar Short en Broderick gingen opnieuw, bij een hogere rechter, in beroep. "Deze mensen ruineren onze fa milie", reageerde Martin Klein. Vrijdag wees ook de hogere rech ter het verzoek van de hand. Te laat Zaterdag werden in het North Shore University ziekenhuis de eerste voorbereidingen voor een abortus genomen. Short en Bro derick hadden inmiddels, met hulp van Amerika's fanatiekste anti-abortus groep, de National Right to Life Committee, hun zaak voor het Opperste Ge rechtshof in Washington, 's lands hoogste rechtsprekende college, gebracht. Maar rechter Thurgood Mars hall verklaarde de zaak niet ont vankelijk. Het Committee pro beerde nog een tweede rechter van het Opperste Gerechtshof achter hun karretje te spannen, maar het was te laat: in het zie kenhuis was al gestart met het opwekken van de ontsluiting als voorbereiding op de abortus. Nancy Klein is dus niet meer zwanger. John Short hierover: "Zij wilde die baby. Als de dok ters denken dat ze toch gaat ster ven, Waarom mocht haar kind dan niet leven?" En Martin Klein: "Dit was een enorme strijd. Ik ben gewond en moe. Ik wil weer verdergaan met mijn le- De rk theoloog -professor dr. E. Schillebeeckx uit Nijmegen vindt de toestand in zijn kerk 'zeer treurig'. Niet alleen heeft het Va- ticaan blijkbaar het vertrouwen in de rooms-katholieke theologen verloren, maar ook kunnen veel gelovigen zich totaal niet vinden in het centralistisch beleid van Rome. "Overal waar ik kom merk ik dat mensen ontevreden zijn. Zij hebben het gevoel dat ze niet serieus worden genomen". Schillebeeckx zei dat in een te lefonisch interview met het Oos tenrijkse rk persbureau 'Kath- press'. Vorige week werd bekend dat de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, die waakt over de zuiverheid van het rk ge loof, voor de derde keer een on derzoek instelt naar de rechtzin nigheid van Schillebeeckx' op vattingen. Deze keer gaat het om een artikel over 'menselijke bio- ethiek en Gods handelen', dat in 1986 verscheen in het 'Tijdschrift voor Theologie'. De oud-hoogleraar weet niet waaraan het Vaticaan zich heeft gestoten. Het artikel was, vol gens hem, een 'zeer voorzichtige bijdrage' aan de discussie over bio-ethiek. Schillebeeckx was een van de ondertekenaars van de 'Verkla ring van Keulen' van vorige maand, waarin 163 Duitse theo logen scherpe kritiek op de paus lieten horen. "Deze verklaring geeft uiting aan de ergernis en geïrriteerdheid van veel katho lieke gelovigen", zei hij tegen over het Oostenrijkse persbu reau. "Men zal later nooit kun nen zeggen dat de theologen door hun zwijgen medeschuldig waren aan de gevolgen van Vati caanse beleid". De 62-jarige theoloog dr. A. A. Willems zal niet naar Rome gaan als de congregatie voor de ge loofsleer hem vraagt zijn opvat tingen te verdedigen. De emeri tus-hoogleraar van de Katholie ke Universiteit Nijmegen, wiens werk op dit ogenblik wordt on derzocht, verwacht daar abso luut geen 'zinnig gesprek', zei hij gisteren in het KRO-tv-program- ma '5 voor 12'. "Ik voel er weinig voor me als een veredachte door het Vaticaan te laten verhoren". Het is voor het eerst dat Wil lems in aanraking komt met de instantie die waakt over de zui verheid van de leer. Uit Rome kreeg hij een raadselachtig brief je, waaruit viel op te maken dat de congregatie was gestruikeld overheen artikel in het Zwitserse blad 'Orientierung' waarin hij steun betuigde aan de ambtsop vattingen van Schillebeeckx. De Nijmeegse theoloog denkt ook niet dat van 'echt onderzoek' kan worden gesproken. Veeleer heeft hij de indruk dat een paar "miezerige mannetjes daar een dagtaak hebben om met loep en liniaal oude artikelen en tijd* schriften te bekijken". Keulen Kardinaal Joachim Meisner is gisteren geïnstalleerd als aarts bisschop van Keulen. Ongeveer 12.000 mensen waren aanwezig bij de plechtigheid in de Dom, terwijl buiten werd geprotes teerd tegen de komst van de 55- jarige bisschop van Berlijn en te gen de gang van zaken vóór zijn benoeming. In zijn preek riep Meisner de aanwezigen en de tv-kijkers op zuinig te zijn op de identiteit van de kerk. "Niet de aanpassing aan de tijdgeest, maar bekering tot de Heer is de blijvende opdracht van de kerk". De nieuwe aarts bisschop wil graag ieder in het aartsbisdom de hand reiken om gezamenlijk de opdracht uit te voeren. "Met hQt beschuldigen de vingertje is de toekomst van de kerk van Keulen niet ge diend". Meisner wil alle kritische discussies over zijn persoon en het benoemingsbeleid van het Vaticaan achter zich laten. Bij de dienst in de Dom waren vijftig bisschoppen uit heel de wereld. Onder hen ook kardinaal Simonis van Utrecht en kardi naal Ratzinger, hoofd van de Va ticaanse congregatie voor de ge loofsleer. De Westduitse rk theologe Uta Ranke-Heinemann heeft kardi naal Meisner net voor zijn instal latie aangeklaagd wegens beledi ging en smaad. Zij acht hem ver antwoordelijk voor een kwet send artikel in het Oostberlijnse bisdomblad. In dat artikel sugge reerde de auteur dat de theologe 'onder invloed' had meegedaan aan een praatprogramma op de tv-zender 'Vrij Berlijn". Ranke beschouwt dat als een 'kwaad aardige bejegening'. Vrouw Kardinaal Basil Hume, de an glicaanse aartsbisschop van Westminster, vindt het 'erg droe vig' dat zaterdag in Amerika de eerste vrouwelijke bisschop in de Anglicaanse Kerk is gewijd. (Voor de berichtgeving hierover zie 'Buitenland' - redactie gees telijk leven). Hij vreest dat door de wijding van Barbara Harris de anglicaanse gemeenschap en de Kerk van Engeland verdeeld zul len raken, "terwijl niemand dat wil". "De benoeming van Harris vormt een obstakel voor onze po gingen om door middel van ge bed en dialoog de christelijke eenheid binnen de anglicaanse gemeenschap te bereiken". De Anglicaanse Kerk in Groot- Brittannië is zeer verdeeld over de vrouw in het ambt. Dr. Robert Runcie, die als aartsbisschop vasn Canterbury aan het hoofd staat van de anglicaanse geloofs gemeenschap in heel de wereld, was in Boston niet aanwezig bij de wijding van Harris tot hulp bisschop van Massaschusetts. Ook het gesprek met de RK Kerk wordt er niet gemakkelij ker op, zo reageerde bisschop Carmac Murphy O'Connor, me de-voorzitter van de tweede an- glicaans-rooms-katholieke inter nationale commissie. Zuidafrika. De Zuidafri- kaanse regering heeft kritiek ge leverd op het Vaticaanse docu ment over racisme, waarin de apartheid als 'geïnstitutionali seerd racisme' wordt veroor deeld. De politiek van de rege ring wordt in dit document 'ver wrongen' voorgesteld, zei een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. In het rapport wijst het Vati caan racisme en antisemitisme als 'godslastering' af. Bij de pre sentatie van het document afge lopen vrijdag schetste de presi dent van de pauselijke raad 'Jus- titia et Pax' (Gerechtigheid en Vrede), kardinaal Roger Etche- garay, racisme als een 'veelkop pig monster'. Uitgebreid besteedt het 44 pa gina's grote stuk aandacht aan si tuatie in Zuidafrika. Het erkent dat er enige veranderingen ten goede zijn te noemen, "maar des ondanks blijft apartheid een ex treem geval van raciale ongelijk heid". De pauselijke raad acht een vreedzame oplossing van de apartheid nog altijd mogelijk. Ook secretaris-generaal dr. Emilio Castro van de Wereldraad van Kerken blijft tegen een mili taire oplossing van het Zuidafri- kaanse conflict. "Alleen geweld loze methoden, zoals een volle dig isolement van Zuidafrika door de westerse industrielan den, zijn geoorloofd om het eind van de apartheid te bevorderen". Militaire steun van het Westen voor de frontlijnstaten wijst Cas tro beslist van de hand. Hervormde Kerk: beroepen te Gouda C. Blenk Amsterdam; aangenomen naar Vriezenveen K. Borsje Eethen-Drongelen; be dankt voor Ellecom-De Steeg W. Schaap Deventer, voor Vlagt- wedde D. Lukas Enter, voor Wouterswoude C. Pieters Gene- muiden. Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt: aangenomen naar Enschede T. K. van Eerden Kantens. Gereformeerde Ge meenten: beroepen te Melissant in combinatie met dovenzorg R. Boogaard Leiden, te Wagenin- gen A. Bac Bodegraven; be dankt voor Brakel en voor Poort vliet M. Mondria Waardenburg. Gereformeerde Gemeenten in Nederland: bedankt voor Vrie zenveen W. Verhoeks Arnemui- den.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2