LEIDSCH DAGBLAD Rijkspolitie krimpt verder in Cl:éA OOK REOIO-NIEIIWS! n PREI EN SPEKLAPJES ST 1.50 'Een halfuur te weinig rust, dan hang je' Zeshonderd banen minder en bezuinigen op materiaal Bhutto ontkent invasieplannen (fr\ yy *4 vr flUlrvJ Visser als een 'diesel' PORT Geen drinkwater bij kernramp LEIDSCH/ALPHENS DA6BLAD Maandag 13 februari 1989 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38857 Prijs fl. 1,25 Drenkeling na kwartier nog gereanimeerd UTRECHT (ANP) - Een vierja rig jongetje, dat in Utrecht een kwartier onder water heeft ge legen, is door een in reanimatie gespecialiseerde arts van de GG GD ternauwernood van de dood gered. Het jongetje raakte gister middag bij het spelen te water. Drie politiemensen konden het jongetje niet vinden. Pas na een kwartier slaagde een duikploeg van de brandweer erin de jon gen op de kant te brengen. De GG GD-arts paste met succes reanimatie toe, hoewel de li chaamstemperatuur inmiddels tot 29 graden was gedaald. Het jongetje verblijft nog op de intensive care-afdeling van het Wilhelmina Kinderzieken huis. Zijn toestand is hoopvol, aldus een politiewoordvoerder. Grootscheepse controle aan grens op rijtijden touringcarchauffeurs ZEVENAAR (GPD) - Walmen uit laatgas omringen zondagochtend om zeven uur Rijkshoofdcontro- leur J. H. Kersten uit Wijchen. Bij de grensovergang Bergh-autoweg bij Zevenaar geeft hij aanwijzingen aan touringcarchauffeurs die in groten getale van de wintersport terugkomen. Steekproefsgewijs laat dè politie hen verderop stop pen voor een controle door de Rijksverkeersinspectie (RVI) op de rij- en rusttijdenwet. Minimaal acht uur rust per 24 uur schrijft die EG-richtlijn voor. Overtreding kan de betrokkenen op een bon of rijverbod komen te staan. Begin vorige week was de controle uitgelekt. De meeste chauffeurs en hun bijrijders blij ken daardoor voorbereid en blik ken jolig rond: ons kunnen ze niks maken. Dat blijkt betrekkelijk. Bij de grensposten 's Heerenberg, Bergh, Gennep en Heerlen controleren zondagochtend tussen vijf en half tien dertig inspecteurs van de RVI in totaal 280 chauffeurs. Negen van hen krijgen een rijverbod van acht uur, van 16 chauffeurs wordt nog onderzocht of het klopt dat ze 'er gens in Duitsland' vers op de bus zijn gekomen. De ergste overtreder blijkt een Belg in Heerlen, die der tig uur achter het stuur had gezeten en een half uurtje had gerust. Hij mag de boete van 2000 gulden ter plaatse betalen, maar hij heeft niet voldoende contanten op zak. Pas na uren arriveert zijn woedende pa troon met het geld en een in allerijl opgetrommelde uitgeslapen chauf feur. Pas dan mag de bus zijn weg vervolgen. De meeste wintersportgangers hebben nauwelijks last van de con troles. Lodderig hangen ze onder uit in hun stoelen op dit akelig vroege uur. Even buiten de benen strekken is niet nodig, het gemid delde oponthoud duurt niet langer dan tien minuten. In het enkele ge val dat hun chauffeur fout is, blijkt die dat onderweg al aan zijn bedrijf te hebben doorgegeven zodat bij de grensovergang een 'verse' chauffeur al in de startblokken staat. Om tien voor acht gaat de eerste bij Bergh voor de bijl. "File bij Sal zburg", zegt de rijder van De Jong Intratours lacherig. "Zeven en een half uur rust in plaats van acht. Dan hang je". Een uitgeslapen en kleu mende collega neemt het stuur over. "Tot volgende week", zegt de overtreder pesterig tegen de RVI- inspecteur. Inspecteur Kersten mag, al zegt hij het zelf, niet mopperen over het aantal overtreders. Vergeleken met# de 15 procent van vorig jaar valt het nu mee: bijna 10 procent. Van de 128 chauffeurs bij Bergh krijgen er dertien een proces-verbaal. Een krijgt er een rijverbod. Vorig jaar vielen er 27 bekeuringen. Ook P. Schoonbrood, hoofd van de afdeling RVI in district zuid oost, is niet ontevreden over de ma te waarin chauffeurs zich aan de rij tijden hebben gehouden. Hoewel hij bij de grensovergang in Heerlen 'wel wat klanten miste' die hij vorig jaar wel tegenkwam. "Die grapjas sen zijn er tussendoor geglipt of hebben een andere overgang geno men. Dat viel dus tegen, want ook in Utrecht en Amsterdam is later nog gecontroleerd. Kregen er ze ven alsnog een rijverbod". De RVI heeft voor het derde ach tereenvolgende jaar zo'n groot scheepse controle ingesteld, omdat het wintersport-pendelverkeer in die tijd een grote vlucht heeft geno men. Zondagochtend keerden achthonderd bussen ('met video en koffiezet-machine') terug uit de grotendeels vaalgroene skigebie den. DEN HAAG (GPD/ANP) - Om een eind te maken aan de voortdurende tekorten op de begroting moet de rijkspoli tie met 600 mensen inkrimpen en bezuinigen op een groot aantal materiaal-uitgaven. Daardoor kan jaarlijks 50 tot 60 miljoen gulden worden bespaard, aldus een werkgroep van de rijkspolitie die het gehele korps heeft doorgelicht. voorkomen wil de werkgroep per soneel van tussen de 25 en 40 jaar De Pakistaanse premier Bhutto inspecteert in China bij het begin i erewacht. Naast haar de premier van China, Li Peng. Paldstaanse troepen zouden Afghanistan willen binnenvallen SINGAPORE (GPD) - De Pakis taanse premier Benazir Bhutto heeft gisteren in Peking ontkend dat Pakistan van plan is na het defi nitieve vertrek van de Sovjet-troe pen Afghanistan binnen te vallen. De Afghaanse president Najibul- 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude DRUKKERIJ 5ÉDELTABACH Wisselvallig weer Wisselend bewolkt en in de naeht en ochtend kans op een bui. Tegen de avond toenemende bewolking, ge volgd door af en toe regen. Minimum temperatuur omstreeks 4 graden, middagtemperatuur ongeveer 8 gra den. Wind uit noordwest tot west, 's avonds draaiend naar zuidwest, vrij krachtig, aan de kust en op het IJssel- meer hard tot stormachtig en in het Waddengebied enige tijd storm, 's Middags tijdelijk minder wind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Wisselvallig en winderig. Middagtemperaturen rond 7 graden. Waterstanden te Katwijk hoog water: 09.22 en 22.19 water: 04.35 cn 17.15 uur. lah zei gisteren dat Pakistaanse troepen zich voorbereiden op een offensief op de oostelijke stad Jalalabad. De opzet is volgens de Afghaan se president om Afghanistan tot de vijfde provincie van Pakistan te maken. Mevrouw Bhutto zei dat het "naief is om te denken dat een ontwikkelingsland als Pakistan Af- ghanistan zou willen annexeren". "Pakistan heeft genoeg proble men wat betreft zijn nationale'inte gratie en heeft geen behoefte aan buitenlandse avonturen", zei de Pakistaanse premier op een pers conferentie tijdens de tweede dag van haar officiële bezoek aan de Chinese Volksrepubliek. Tijdens een diner, dat haar ambt genoot premier Li Peng haar aan bood, zei mevrouw Bhutto dat het de taak is van het Afghaanse volk om de macht over te dragen aan een zo breed mogelijk samenge stelde interim-regering. De coalitie van zeven islamitische verzetsbe wegingen verklaarde in de Pakis- Scheuren in raam nopen Concorde terug te keren PARIJS (AP) - Een Concorde van Air France is gisteren op een vlucht naar New York teruggekeerd naar Parijs, nadat scheuren waren opge treden in de beglazing van een van de ramen. Het mankement werd geconsta teerd toen het supersonische toe stel op een hoogte van 59.000 voet, zo'n 18 kilometer, halverwege de Atlantische Oceaan net de geluids barrière had doorbroken. De piloot matigde onmiddellijk de snelheid, daalde naar een hoog te van 10 kilometer en keerde terug naar de luchthaven Charles de Gaulle. De passagiers namen daar plaats in een andere Concorde en kwamen morrend en wel negen uur later dan gepland in New York taanse hoofdstad Islamabad dat een speciale raad, de shura, over twee tot drie dagen opnieuw bijeen zal komen om te praten over de in stelling van een interim-regering. De openingszitting werd vrijdag af gesloten met een meningsverschil tussen de in Pakistan gevestigde soennitische bewegingen over de manier waarop eventueel de macht gedeeld zou moeten worden met de sji'itische verzetsbewegingen die hun basis in Iran hebben. Een gematigde guerrillabewe ging dreigde gisteren de bespre kingen over een interim-regering te zullen boycotten vanwege de on enigheid met fundamentalistische bewegingen. Het Afghaanse Natio nale Bevrijdingsfront beschuldig de fundamentalistische bewegin gen van pogingen de gematigde or ganisaties in diskrediet te brengen. Mojaddidi, de secretaris-generaal van het front, zei dat twee bevel hebbers van zijn organisatie door de Pakistaanse autoriteiten zijn ge arresteerd als onderdeel van het door hem genoemde complot. De werkgroep, die enkele jaren aan dit advies heeft gewerkt, zegt de bezuinigingen te kunnen bereiken door vacatures niet meer op te vul len, het aantal paarden en honden binnen het korps te beperken, te snoeien op het wagenpark en het aantal vlieguren van vliegtuigen en helikopters te verminderen. Ook zouden politiemensen hun maaltij den voortaan buiten diensttijd moeten nuttigen en de surveillan ces in hun eentje moeten doen in plaats van met zijn tweeën. Minister Korthals Altes (justitie) heeft de werkgroep ingesteld, om dat de rijkspolitie met een structu reel tekort is komen te zitten door de toeslagen voor onregelmatig werk en de kosten van automatise ring, materieel en gebouwen. "Het kon niet anders of dat tekort moest worden weggewerkt. We moeten nu gaan werken met een vastge stelde begroting, waaraan niet meer te tornen valt", aldus de Alge mene Inspectiedienst van de rijks politie. Als alle adviezen worden overge nomen moeten 600 mensen op ter mijn afvloeien. Dit aantal komt bo venop de overheveling van even eens 600 rijkspolitiemensen naar de gemeentepolitie, die de politie ministers voor ogen staat. Over dat plan moet een groot aantal instan ties de komende maanden nog ad vies uitbrengen. De werkgroep vreest voor ver grijzing na het jaar 2000 wanneer alle bestaande en nieuwe vacatures niet worden opgevuld. Om dat te laten vertrekken naar het bedrijfs leven en voor hen jongeren in dienst nemen. Mocht het de politie mensen in het bedrijfsleven na een halfjaar niet bevallen, dan kunnen ze weer terugkeren naar hun korps. Overigens lost het overnemen van het rapport de problemen nog niet op. De werkgroep verwacht dat na de uitvoering van het plan nog een gat van 14 tot 21 miljoen gulden resteert. Dat bedrag moet Korthals Altes bijpassen of hij moet het korps ontslaan van het beheer van de politiekantoren. De ze taak, die 14,7 miljoen per jaar kost, kreeg het korps erbij zonder dat daar extra geld tegenover stond. slankstudio bruincentrum bewegingstudio Body Boetiek schoonheidssalon Breestraat 11 Leiden telefoon 07I-1122.23 Leo Visser bleek als allrounder de sterkste. Haastrecht heeft na Hein Vergeer weer een wereldkampioen. (foto anp> Haastrecht heeft weer een wereldkampioen De imposante manier waarop 'diesel* Leo Visser over het Noorse ijs tufte, verraste ook de Haastrechtste wereldkam pioen zélf. De onbescheiden heid voor één keer zelve noemde de nieuwe kampioen- oude-stijl zijn optreden tij dens het WK schaatsen in Oslo 'fabuleus'. Na een teleurstel lende 500 meter sloeg de Eu ropese kampioen keihard te rug. De klappen die de 'vlie gende Hollander* na de zwak ke sprintprestatie uitdeelde op de 5000 en 1500 meter de den de concurrentie bijkans verstenen. Op de slotafstand - de 10 kilometer - kon de kampioen daarom zijn positie veilig stellen. Hij was inmid dels diep genoeg gegaan. De 23-jarige krachtpatser gaat zich voorlopig concentreren op een pilotenopleiding. Dat biedt Gerard Kemkers de gelegenheid om uit de schaduw van de wereldkam pioen te treden. De Drent moest genoegen nemen met een tweede plaats, maar reed ook een sterk toernooi. "Vol gend jaar heb ik gelukkig een concurrent minder", aldus Kemkers. Er was nog een Nederlander die met voldoening terug keek: Bart Veldkamp. De nummer tien van het eind klassement imponeerde voor al op de 5 kilometer. Op die afstand finishte hij na Visser maar vóór de specialist op dit onderdeel Geir Karlstad. Voor de Griek Patsoulas werd het toernooi een nacht merrie. De Internationale Schaatsunie sloot de schaat ser uit van verdere deelname, omdat de slakkegang van de Griek werd uitgelegd als een wanprestatie die het imago van het schaatsen zou scha den. 26 PAGINA'S Waterleidingbedrijven niet erg geïnteresseerd DEN HAAG (GPD) - De drinkwa tervoorziening is na een kernramp Wat in het Zwitserse Solothurn op een idyllisch sneeuwlandschap lijkt en het eigenlijk ook hoort te zijn in deze tijd. van het jaar, is het resultaat van neerslag van fabrie- Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Speklapjes met zwoerd, 500g4r?53.75£/|Q kilo MJvrT»/ 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten ken uit de omgeving. De 'sneeuw' bevat een hoge concentratie cadmi um en lood, maar de autoriteiten zeggen, dat het 'tamelijk ongevaar lijk' is. (foto EPA) Hillegommer (68) verongelukt op Rijksstraatweg WASSENAAR (ANP) - Op de Rijksstraatweg in Wassenaar is vanmorgen omstreeks elf uur bij een ongeluk de 68-jarige Hillegom mer C.P. de Groot om het leven ge komen. De politie van Wassenaar heeft de weg gedurende een half uur afgesloten. De man reed in een auto richting Den Haag en haalde een vrachtwa gen in. Op dat moment kreeg hij volgens de politie een hartstil stand. De man reed rechtdoor ter wijl de weg daar een bocht heeft. De auto schoot tegen de vangrail en reed vervolgens een lichtmast uit de grond. Daarna werd hij aan gereden door de vrachtauto die hij had ingehaald. niet gewaarborgd. Er bestaan weliswaar bij een derde van de wa terleidingbedrijven plannen ter be scherming van het drinkwater, maar deze zijn veelal niet uitge voerd. Bij de bedrijven waar derge lijke plannen nog niet bestaan, wordt er ook geen haast gemaakt met het opstellen ervan. Dit blijkt uit het Nationaal Plan voor de Kernongevallenbestrij- ding (NPK) van minister Nijpels (milieu), dat vandaag wordt ge openbaard. Het NPK is gemaakt naar aanleiding van de kernramp in Tsjernobyl begin 1986. De minis terraad ging enkele weken geleden met het NPK akkoord. De beschermingsplannen zoals een op de drie waterleidingbedrij ven die heeft, dekken ongeveer 50 procent van de drinkwatervoorzie ning. Hoe het met de uitvoering staat, is echter bij de rijksoverheid niet bekend. Wat de inhoud van de plannen moet zijn, staat ook niet vast, hetgeen bedrijven ervan weerhoudt ze te maken. In hoever re gemeenten nood-drinkwater voorzieningen hebben, is ook on duidelijk. In het NPK staat dat er voor de kerncentrale Borssele een plan dient te worden gemaakt om de be volking bij een ongeluk binnen een straal van vijf kilometer te evacu eren. Het plan moet ook de ver strekking van jodiumtabletten in een gebied tot tien kilometer rondom de centrale-regelen alsme de schuilmogelijkheden tot een af stand van 20 km. Voor Dodewaard is geen evacuatieplan nodig. Uit het NPK blijkt dat de uitwer king van talrijke maatregelen nog anderhalf tot twee jaar zal vergen. Over de exact te hanteren normen voor radioactieve straling komt de ze zomer een aparte nota uit, zo kondigt minister Nijpels aan. De krant voor uw eigen stuk van Nederland, óók bij u in de bus! Kies voor een abonnement en u krijgt dit dagblad de eerste 2 weken gratis thuis bezorgd! per maand* 24,45 per kwartaal 72,40 per halfjaar 144,80 per jaar 275.70 alleen via automatische betaling) s.v.p. uw voorkeur aankruisen Naam: Adres: Pc/Wnpl.: Tel.:(i.v.m. bezorging) Opsturen naar: Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 1