Fiks slaat flink van zich af tegen SMS Hlasek maakt belofte waar Leiden onnodig in grote problemen Kulker scherpt record aan Fides laat punt liggen Meer geld Rotterdam MAANDAG 13 FEBRUARI 1989 SPORT PAGINA 19 LEIDEN - De zaalcompetitie begint in de beslissende fase te geraken. TOP, Fides Pacta, Zuiderkwartier, Crescendo en Fluks zijn nog hevig in de strijd om handhaving gewikkeld. Alleen de beide eerste-klassers hebben goede vooruitzichten op het kampioenschap. De Danaïden gaat ondanks de 16-10 nederlaag tegen Vlaardingen nog aan de leiding eri Fiks volgt na de zege tegen SMS (16-12) op twee punten ten opzichte van koploper Meervogels. TOP gaf tegen Rohda door één ma tig kwartiertje de wedstrijd uit handen. In de eerste dertig minu ten toonden de Sassenheimers aan geleerd te hebben van de hoog uit gevallen nederlaag eerder dit sei zoen. Door ruim de tijd te nemen in de aanval werd het lengtetekort on der de korf omzeild. Onder meer Ron van der Willik (3x) en Aad Wie- gerink (2x) gaven inhoud aan deze tactiek, die na 23 minuten resul teerde in een 10-6 voorsprong. Mar co Lauf en Frits Wip toonden zich aan Amsterdamse zijde bijzonder trefzeker en zorgden voor rust nog voor de aansluiting: 10-9. „Ik heb in de rust gezegd dat er goed gespeeld werd en toch zie je het weer mis gaan. In de eerste helft werden de kansen rustig afge wacht, maar daarna kwam er meer spanning en gejaagdheid in het spel", zo verklaarde Jasper Engel de inzinking van TOP. Bij 10-10 liet Anne van der Zaag twee maal een kans vanaf tweeëneenhalve meter liggen en dat gaf de doorslag. Ro hda had door de verplichte rust pauze niet aan scherpte ingeboet en zette een 10-13 voordelige marge op het bord. Gerco Langelaan, An ne van der Zaag, Ron van der Willik en Stella van der Zaag zorgden er voor dat de marge tot twee beperkt bleef, maar dichterbij kon TOP niet meer komen: 14-16. „Het was net een vertraagde Film", blikte Heiko Locher terug na de ontluisterende 16-10 nederlaag van De Danaïden tegen Vlaardin gen. Alleen René de Louw en San dra Slingerland haalden gisteren aan Leidse zijde een voldoende, de overigen hadden met een off-day te kampen. Aanvallend kwam De Da naïden totaal niet uit de verf en de vele ruimte die de tegenstander in offensief opzicht geboden werd, leidde tot een 11-5 achterstand bij rust. In de tweede helft bleef die mar ge van zes doelpunten gehand haafd. Slechts een enkele keer kwam De Danaïden op vijf punten achter, van een serieuze bedreiging was echter geen sprake. Ondanks de nederlaag neemt de formatie van coach Rene Versloot nog steeds de koppositie in. „We heb ben 18 januari 1987 voor het laatst in de Vijf Meihal verloren, dus met twee thuiswedstrijden voor de boeg hebben we er nog wel alle ver trouwen in", aldus Locher. Fiks zegevierde, ondanks een moeizame start, met 16-12 over SMS. In het eerste kwartier ging de strijd tot 5-4 redelijk gelijk op. Ver volgens onstond enige commotie na een harde overtrededing van een speler van SMS, waarvan Theo Vreeken het slachtoffer was. In eerste instantie trok de scheids rechter een rode kaart, maar uitein delijk mochten de gasten toch met vervanger verder spelen. Fiks liet zich zowel letterlijk als figuurlijk niet uit het veld slaan en liep, onder aanvoering van topsco rer Nico van Weizen (5x), uit naar een maximale 14-5 voorsprong (rust 10-5). De formatie van coach Henny Piket veroorloofde zich een adempauze en SMS kon het ver schil terugbrengen tot 14-11. Ver der liet Fiks het echter niet komen en Theo Vreeken en Tanja Reitsma bepaalden de eindstand op 16-12. De belangen in de wedstrijd tus sen Zuiderkwartier en Rozenburg kwamen vooral in een chaotisch laatste kwartier tot uiting. Voor rust was de ploeg van coach Wim van Huis oppermachtig. Onder an dere door doelpunten van Dirk-Jan de Kreek (5x) kon de voor handha ving strijdende thuisploeg met een 9-4 voorsprong gaan rusten. Rozen burg, evenmin verzekerd van een plek in de tweede klasse voor vol gend jaar, kwam vier minuten voor tijd langszij. Invaller Aldo Spadon leek in de slotminuut Zuiderkwar tier alsnog de beide punten te gaan bezorgen, maar het antwoord van Rozenburg volgt slechts enkele se conden later: 11-11. „Ze hebben er keihard voor ge werkt, één punt was ook echt ver diend geweest", wist coach Lenie Slegenthorst na het minimale ver lies van Crescendo tegen Olym- piaan: 11-10. Crescendo, door bles sures van Marlies Brouwer en Car- lien van Noort in een enigszins ge wijzigde opstelling, kon nog met een 3-6 voorsprong gaan rusten. Na de spelhervatting ebde de produk- tiviteit van de Leidenaars weg. Olympiaan bracht de stand in evenwicht en nam in het vervolg van de strijd het voortouw. Cres cendo wist de achterstand van één punt steeds ongedaan te maken. Na een treffer van de thuisploeg in de slotminuut restte de Leidenaars echter niet voldoende tijd voor een weerwoord: 11-10. Joke Geyer en Peter Baak troffen beiden drie maal doel. Velocitas slaagde erin Nieuwer- kerk goed partij te geven. Na een vernederende nederlaag eerder dit seizoen waren de Leiderdorpers er op gebrand de koploper ditmaal se rieuze tegenstand te bieden. Het achttal van coach Rien van Poel geest, die ook volgend jaar Veloci tas met raad en daad terzijde zal staan, kon mede dankzij de vijf doelpunten van topscorer Steven de Ronde lange tijd gelijke tred houden. Een gemiste strafworp bij een 13-11 achterstand brak echter het verzet en Nieuwerkerk kon de wedstrijd rustig uitballen: 14-11. De Algemene kwam tegen HSV na een sterke eerste helft in een riante uitgangspositie voor het ver volg. De goede lijn werd door de Leidse ploeg, gisteren bij afwezig heid van Cor Gravekamp gecoacht door Bart Lambooy, in het tweede part niet doorgezet. De ruime 11-5 voorsprong halverwege leidde ten slotte tot een 16-11 zege. Annemiek Molloy (5x), Bart Verwey en Marcel van Dyvenboden, beiden drie maal, tekenden voor een groot deel van de produktie. Door een korte warming-up ont beerde Fluks de volle concentratie bij aanvang van het duel tegen SEV. De snelle 7-2 achterstand werd door de Noordwijkers voor rust al teruggebracht tot 7-6. Mar leen Passchier bracht haar ploeg direkt na de korfwisseling zelfs op gelijke hoogte. Fluks liet vervol gens bij 8-7 achter een kans vanaf de strafworpstip onbenut en in plaats van 8-8 liep SEV weg naar 11-8. Coach Kees van Vliet wierp zichzelf nog in de strijd, wat resul teerde in een treffer. Ook Aad van Drongelen toonde zich nog een maal trefzeker, maar Fluks kon de nederlaag niet meer afwentelen; 11-10. JETSKE GOUDSMIT Bettina Sommeling kijkt verwachtingsvol naar de bal, die echter naast de korf zal vallen. Ook Achilles-topscorer Gerard Muller staat klaar om af te vangen. (foto Henk LEIDEN - Zo druk als het was in de Vijf Meihal ten tijde dat Fides Pacta aanklopte aan de poort van de hoofdklasse, zo rustig is het nu het via-de achterdeur dreigt de overgangsklasse te verlaten. Fides Pacta bleef over eind (12-12), maar is beslist nog niet uit de zorgen. Wanneer het aantal schotpogingen maatgevend was geweest voor de uitslag, had Fides Pacta dit sleutelduel zonder meer gewonnen. Het leng tevoordeel werd goed uitgebuit, aanvallen leverden vaak vele kansen op, maar het ontbrak de Leidenaars aan de noodzakelijke zuiverheid. Achil les daarentegen moest zuinig zijn op de kansen die het kreeg, maar haalde wel een hoger rendement. „Het is telkens zoeken naar oplossingen", meende de veelgeplaagde Fi- des-coach John Tims, die het al enige weken zonder René van der Vooren moet stellen. „Nu ook hadden we de opstelling aangepast, Mieke Selier en Bettina Sommeling scoorden onafhankelijk van elkaar niet meer, maar het liep minder dan vorige week. Anderzijds: nu pak je en punt, tpoen niet. Al is niemand gebaat bij dit gelijkspel". Dat het gistermiddag geen onverdeeld succes zdu worden, bleek toch pas kort voor rust. In de eerste twintig minuten bouwde Fides een 4-1 voorsprong op, overigens slechts een matige afspiegeling van het krachtsverschil. Nog voor de rust raakte de Leidse ploeg in de problemen door toedoen van de Haagse routinier Gerard Muller, die met drie treffers een fors aandeel had in de 6-7 stand halverwege. Directe tegenstander Ni co Pikaar stelde hier slechts een enkele treffer tegenover. Moeizaam kwam Fides Pacta na dertien minuten in de tweede helft weer langszij (8-8) door treffers van Jan Willem Meijer (met drie treffers topscorer) en Wilma Neuteboom. Bij 8-10 kon de inhaalrace opnieuw wor den ingezet. Ook na 11-11 (Nico Pikaar) volgde snel de deceptie: 11-12. Pas een minuut voor tijd zorgde Jan Willem Meijer voor de gelijkmaker: 12-12. BRAM VAN GENT LEIDEN - Luba Leiden heeft zichzelf onnodig in de problemen gebracht. In een bikkelhard duel werd zaterdag verloren van het op revanche beluste Racing Bever wijk: 79-83. Halverwege de wed strijd keek Leiden zelfs tegen een achterstand van twintig punten aan. Leiderdorp profiteerde niet van de misstap van de koploper door voor de derde keer dit seizoen te verliezen van ASVU (77-71), dat nu de eerste plaats deelt met Lei den. Leiden heeft de titel in feite op de tocht gezet want het resterende programma is zeker niet in Leids voordeel, met uitwedstrijden tegen Leiderdorp, Beverwijk en ASVU. Bovendien kan Erik Paul van Wee- ren rekenen op een fikse schorsing nadat hij zaterdag uit het veld werd gestuurd voor het schoppen naar een tegenstander. De Leidse schut ter mag wel op een wedstrijd of drie, vier rekenen. Leiden kan alleen zichzelf ver wijten maken. Tegen Beverwijk bleek weer eens dat het schip on der zware druk moeilijk op de juis-1 te koers te houden is. Het gedrag van de drie stuurlui aan de kant (Rosdorff, Van der Meer, Van Eijck) werkte verwarrend en het verbale en nog net geen fysieke ge weld jegens de inconsequent lei dende arbiters, had zijn weerslag in het veld. Leiden miste rust en over leg op het moment dat Beverwijk leek te buigen, waardoor de knap pe inhaalrace na rust (34-48) ge smoord werd in balonderscheppin- g'en en falen vanaf de vrije worplij n (Ben de Jong 1 uit 6 raak...!). De Noordhollanders hadden in de Vijf Meihal nog wat goed te ma ken. Bij het eerste optreden had Leiden de bezoekers met een flit sende opening (28-0) te kijk gezet, versterkt met de van Akrides af komstige Klaas de Bie (30 pnt) wil de Beverwijk revanche. Leiden gaf in de eerste helft in drie minuten tijd de voorsprong uit handen en toen na de hervatting de slappe zo ne-verdediging desastreus uitpak te, liep de geirriteerde thuisploeg slechts achter de door De Bioe en Schuyt (16) gedicteerde feiten aan. Ginjaar, Van der Geest en Gussen (26 pnt) konden het tij niet keren, zodat Leiden nu met een morele achterstand aan de laatste fase van de competitie begint. Leiderdorp liet zich weer eens inpakken door ASVU: 77-71. Het slechte schotpercentage (35%), waar de ploeg van coach Bert Samson al enige wedstrijden mee kampt, was in Amstelveen de be langrijkste oorzaak van het punt verlies. Via een 37-32 ruststand kwam Leiderdorp vyf minuten voor tijd nog op een punt voor sprong. Vanaf dat moment scoor den de Leiderdorpers minutenlang niet. ASVU liep weer uit en Leider dorp was niet in staat deze achter stand in de rommelige slotfase nog goed te maken. In de eerste divisie A blijft Lisse stunten. Ditmaal werd koploper Lokomotief (in eigen hal!) slachtof fer van de Lissense dadendrang: 76-85. Alleen in de beginfase van de wedstrijd liet Lisse zich wat van de wijs brengen door het erg fysieke spel van Lokomotief (ft2-5). Daarna herstelde het zich snel en tot de rust was er sprake van een gelij- kopgaande wedstrijd: 36-33. In de tweede helft zette coach Erik Zwiers toch maar de eigenlijk ge blesseerde Jürgen Zwiers in. Geen slechte zet, want met 19 punten had hij een belangrijk aandeel in de overwinning. In de tiende minuut was het 49-60 en ondanks het toe nemende fysieke geweld van Lo komotief speelde Lisse met veel lange aanvallen, de wedstrijd uit. In de vrouwen promotiedivisie verraste MSV door een 73-62 over winning op Landslake Lions. De Noordwijksen speelden constant een felle press en hadden de tegen stander de gehele wedstrijd in de tang. Met name de lange mensen van Landslake werden goed uit de wedstrijd gehouden. Aan de ande re kant werd de man tegen man verdediging van de bezoekers door MSV regelmatig te kijk gezet. Via een 32-27 ruststand liep MSV uit naar 41-58 voorsprong in de twaalf de minuut. Die kwam niet meer se rieus in gevaar. Lisse kan weer even ademhalen. Tegen Racing Amsterdam werden twee belangrijke winstpunten bin nengehaald: 67-70. Opnieuw kende Lisse weer problemen in de slotfa se. Ondanks een 59-68 voorsprong in de zeventiende minuut van de tweede helft kwam de overwinning door onnodig balverlies nog aardig op de tocht te staan. Coach Martin Feitsma zat bij Lisse weer op de bank. Een aantal gesprekken met bestuur en met zijn team, dat volle dig achter de coach staat, deden Feitsma besluiten het s der geval af te maken. In de eerste divisie ging Leider dorp onderuit tegen Dragons: 92- 83. In het rayon werden de mannen van MSV ingemaakt door Punch. ROTTERDAM (GPD) - De op mars van Jakob Hlasek lijkt niet te stuiten. Nadat hij gisteren het zes tiende ABN-tennistoernooi op zijn naam had geschreven, vroeg me nigeen zich af voor wie de tegen woordig in Monte Carlo wonende Zwitser met name op 'hard-courts' nog bang hoeft te zijn. Op het tapijt van het uitveijkochte Ahoy'-com- plex maakte Hlasek van de finale een 'one-man-show' en overklaste in 85 minuten zijn Zweedse tegen stander Anders Jarryd: 6-1, 7-5. „Op dit soort banen kunnen wei nig spelers hem op het ogenblik verslaan", was na afloop ook de mening van de arme Jarryd, die vrijwel de gehele partij als aange ver fungeerde. „Hlasek zette mij vooral in de eerste set voortdurend onder druk. Daardoor kreeg ik bij na geen kansen". Het publiek werd zodoende de grootste verliezer en zal met heimwee hebben teruggedacht aan zaterdagavond. De toen gespeelde halve eindstrijd tussen Hlasek en Noah was voor velen dè partij van het toernooi. Zoals de Fransman dè speler was. De huidige nummer dertien van de wereldranglijst zorgde deze week voor de krenten in de verder smaakloze pap en ver maakte de toeschouwers als van ouds met zijn fratsen. Tegen het (service-)geweld van Hlasek was echter ook Noah niet opgewassen: 7-6 (9-7), 6-2. De finale tussen Jarryd, die za terdag de Australiër Darren Cahill had uitgeschakeld (6-2, 6-4), en Hlasek beloofde vooraf toch een in teressant schouwspel te worden. De 27-jarige Zweed, die is afgezakt naar de 39e plaats op de ATP-ran- king, is sinds lange tijd weer eens fit. Terwijl de drie jaar'jongere Zwitser de tweede helft van 1988 een sterke come-back kende en naar de achtste stek schoot. Tij dens de open Australische kam pioenschappen, begin dit jaar, liep Hlasek, die inmiddels 's werelds tiende tenisser is, zich echter voor bij. In de eerste ronde struikelde hij verrassend over Cahill. „Ik was in Melbourne erg ge spannen", blikte hij gisteren terug. „Het was mijn eerste toernooi als top-tienspeler. Ik had het gevoel dat ik me moest waarmaken"., Na zijn vroege uitschakeling probeer de Hlasek zich mentaal weer op te laden. In Rotterdam zou hij moe ten bewijzen dat Melbourne slechts een 'bedrijfsongeval' was. Hetgeen de in Praag geboren tenis ser dan ook deed. In de eerste ron de had hij nog een tie-break tegen de Zweed Tobias Svantesson no dig („de openingsronde is voor ie dereen lastig"), maar vervolgens ontpopte Hlasek zich als een Ware 'killer'. Achtereenvolgens versloeg hij gemakkelijk de Italiaan Paolo Cane en de Westduitser Eric Jelen, om in de halve finale tegen Yan- nick Noah weer iets moeizamer te zegevieren. Hlasek bleef ondanks zijn eind zege bescheiden. „Door het uitval len van Mecir (de Slowaak verloor al in de eerste ronde, red.) heb ik hier geen speler uit de top-tien ont moet. Het is nog maar de vraag of ik dan stand weet te houden. Ik moet me toch elke week weer be wijzen. Op dit soort banen speel ik goed. Maar hoe gaat het als het er echt op aan komt", vroeg hij zich af. De Zwitser die vier jaar gele den ook al in Rotterdam de finale haalde, maar toen van Miloslav Me cir verloor kan desalniettemin al op een aardige lijstje terugkijken. Vorig jaar versloeg hij tijdens het Masters-toernooi in New York bij voorbeeld Lendl, Mayotte en Agas si. Becker wist de pupil van coach Georges Deniau uiteindelijk in de halve finale een halt toe te roepen. 'Kuba', zoals Hlasek door zijn fans wordt genoemd, had zich voor het evenement in Madison Square Garden geplaatst, nadat hij in no vember drie weken achter elkaar een plaats in de eindstrijd van een toernooi had weten te veroveren. Wembley en Johannesburg („ik ga naar Zuidafrika om te tennissen, niet voor de politiek") schreef de Zwitser op zijn naam en in Brussel kon alleen Leconte hem van de overwinning afhouden. Daarbij moet wel worden ge zegd, dat de meeste spelers eind '88 ROTTERDAM (GPD) - Het zes tiende ABN-wereldtennistoer- nooi zal niet de geschiedenis in gaan als één van de meest inte ressante, spectaculaire en suc cesvolle in de reeks. Althans in sportief opzicht. De publieke be langstelling liet niets te wensen over. Ondanks de afzegging van de geblesseerde titelverdediger Stefan Edberg kwamen zo'n 63.000 toeschouwers op het eve nement af. Iets meer dan vorig jaar en iets minder dan in 1987, toen met name John McEnroe een record aantal van 67.000 kij kers naar Ahoy' lokte. De lief hebbers kwamen deze keer heel wat minder aan hun trekken. Het gros van de wedstrijden was net als de bezetting: aan de magere kant. Toernooi-directeur Buitendijk richt zich vanaf vandaag weer op de volgende uitgave. Komend jaar zal Rotterdam deel uitma ken van het circuit van de speler vakbond ATP, die vanaf 1990 de macht zelf in handen neemt. Het toernooi wordt van 26 februari tot en met 4 maart gehouden en krijgt de status van een zoge naamde 'open week'. Dat bete kent dat het evenement, dat sa menvalt met Memphis, geen recht meer kan doen gelden op toewijzing van spelers uit de top 10 van de wereld. De cracks zul len dan met extra (start)geld naar de Maasstad moeten worden ge haald. „Hoe het precies gaat uitpak ken zal de tijd leren", stelde Wim Buitendijk nuchter vast. „Er zijn zoveel onduidelijkheden. De ATP is er zelf nog niet uit, laat staan dat wij al precies weten wat er gaat gebeuren. Ik heb er ech ter alle vertrouwen in dat wij ook in '90 kunnen voldoen aan de ei sen van de sponsor (twee spelers uit de top 10). Het prijzengeld wordt opgetrokken naar 400.000 dollar en voor het aantrekken van enkele vedetten is een extra potje. Ik ken de prijzen van de spelers, ik denk dat daar een be drag van tussen de 7 en 800.000 gulden mee gemoeid zal zijn". Snelle tijd op 1500 meter in Stuttgart Jakob Hlasek maakte er een 'one-man-show' van in de finale van het ABN-tennistoernooi. Op het tapijt van een uitverkocht Ahoy maakte hij korte metten met Anders Jarryd: 6-1, 7-5. "Omdat het zo gemakkelijk ging, werd ik een beetje bang", bekende de winnaar na afloop. (foto anp> op hun tandvlees liepen, terwijl Hlasek zijn beste kruit nog niet had verschoten. Door een gedwongen rustperiode in het begin van het jaar was hij nog zo fris als een hoen tje. In januari sukkelde hij achter het stuur van zijn auto in slaap en maakte vervolgens kennis met een Franse vangrail. Vanwege een ge broken pols en enkele kapotte rib ben kon Halsek daarna vier maan den lang geen tennisracket aanra ken. „Ik wil niet zeggen dat ik al leen door het ongeluk zo sterk ben terug gekomen, maar het heeft wel een positieve invloed gehad. Tij dens de periode waarin ik niet kon spelen, heb ik veel nagedacht over wat ik als tennisser wil bereiken. Tevens heb ik aan fitness gedaan, waardoor ik sterker ben gewor den". Hetgeen Hlasek gisteren tegen Jarryd duidelijk liet zien. Vanaf het begin speelde de blonde Zwitser zeer geconcentreerd. Hij serveerde in de eerste set harder en nauwkeu riger dan zijn tegenstander (zestig procent van zijn eerste opslagen was in, tegen 56 procent voor de Zweed), retourneerde prima en maakte vrijwel geen onnodige fout. Jarryd daarentegen speelde als een vaatdoek en stond soms te schutte ren als een beginneling. Na 27 mi nuten prijkte dan ook een 6-1-stand voor Hlasek op het scorebord. In het tweede spelpart leek Jar ryd, die lange tijd met een schou derblessure heeft getobd, iets terug te komen. Nadat hij eerst opnieuw zijn opslag had verloren, kwam hij bij 5-4 (ondanks drie matchpoints voor Hlasek) weer op gelijke hoog te. Achteraf bleek echter dat dat niet zozeer aan de kwaliteiten van de Zweed lag, maar meer aan een zwakke periode van Hlasek. „Om dat het zo gemakkelijk ging, werd ik een beetje bang", vertelde de Zwitser. STUTTGART (SID/RTR) - Han Kulker heeft gisteren tijdens wed strijden in Stuttgart zijn nationale record op de 1500 meter op 3.38,37 gebracht. Het oude record vestigde hij 7 maart 1987 in Indianapolis met 3.39,51. Kulker, die de laatste ronde inging als tweede maar iets verzwakte, werd met zijn prestatie derde achter winnaar Dieter Bau- mann uit de Bondsrepubliek en de Fransman Hervé Phillipeau, die respectievelijk 3.36,97 en 3.37,94 liepen. Baumann verbeterde het negen jaar oude nationale record van Wessinghage (3.37,54). Yvonne van Dorp ontbreekt het komende weekeinde op de Eu ropese indoorkampioenschappen in Den Haag. De Leidse atlete slaagde er gisteren in Dortmund bij lange na niet in te voldoen aan de limiet van 53,50 seconden op de 400 meter. De Nederlands kam pioene bracht zonder tegenstand van betekenis een tijd van 54,88 op de klokken. In overleg met haar trainer Roel Hendriksen besloot de Holland-atlete het indoorseizoen onmiddellijk voor beëindigd te be schouwen. Van Dorp, teleurge steld over de onduidelijke selectie procedure van de KNAU, richt zich alweer op het buitenseizoen. Arjen Visserman won in Stuttg art de tweede serie van de 400 me ter in 47,01 seconden, waarmee hij ruimschoots onder de limiet voor de Europese titelstrijd in Den Haag bleef (47,40). De nationale ploeg voor volgend weekeinde in Hout- Record Boebka OSAKA (AFP/RTR) - Sergei Boebka verbeterde zaterdag het in- door-record polsstok hoogsprin gen: 6.03m. Hij overtrof zijn land genoot Gataullin, die het oude we reldrecord van de Olympische kampioen dit seizoen reeds twee keer verbeterde. De 25-jarige atleet voegde één centimeter toe aan de prestatie van Gataullin vorige week in Gomel. De atleet uit de Sovjetunie, tevens in het bezig van het wereldrecord in de buitenlucht (6.06), had voor zijn prestatie in Osaka drie pogingen nodig. Twee keer ging het mis, maar bij de der de poging heroverde Boebka het wereldrecord. Eén poging op 6.10 mislukte daana. rust komt nu op negentien perso nen. Visserman moest een week eerder in Den Haag Ellsworth nog het goud laten. Hij benaderde de A- limiet voor de wereldtitelstrijd be gin maart in Budapest tot op één honderdste seconde. Ook Nelli Cooman zorgde voor een overwinning. Op haar speciali teit, de 60 meter, flitste ze in 7,21 se conden voor de door haar ex-coach Henk Kraayenhof begeleide Merle- ne Ottey uit Jamaica (7,25) over de finish. De Rotterdamse, die bij de start haar evenwicht bijna verloor, bleef slechts één-honderdste se conde boven haar op 28 januari in Liévin gelopen beste seizoenspres tatie. Derde werd de Amerikaanse Alice Brown in 7,26. Rob Druppers werd tweede op de 1000 meter achter de Braziliaan Joaquim Cruz, die met 2.16,99 slechts 0,37 sec. boven het wereld record van Druppers, daterend van de nationale titelstrijd van vorig jaar in Den Haag. bleef. Druppers kwam uit op 2.17,70. Maijan Olijslager toonde haar stijgende vorm met een goede tijd op de 60 meter horden. In 8,04 se conden werd ze derde achter de Bulgaarse Jordanka Donkova (met 7,88 de beste tijd van dit seizoen) en de Westduitse Claudia Zaczkie- wicz (7,98). Edine van Heezik won voor de tweede keer binnen drie dagen op een internationale wedstrijd het verspringen met dezelfde afstand. Na San Sebastian haalde ze nu in Stuttgart opnieuw 6.39 meter. Frans Maas bleef bij de met 7,60 meter op de vierde plaats steken. Carl Lewis, die een gage van 50.000 Mark ontving, kwam met zijn laatste sprong over 8,17 meter, zes centimeter minder dan Emiel Mellaard' vorige week bij de nationale titelstrijd. Marcus O'Sullivan verbeterde officieus het wereldrecord op de 1500 meter door in East Rutherford tijdens de mijl een tussentijd van 3.35,6 te klokken. Hy finishte de ra ce in 3.51,66. Het record staat op naam van de Spanjaard Luis-Gon- zalez met 3.36,4. Ulf Timmermann verbeterde in het Oostduitse Senftenberg het Europese indoorrrecord kogelsto ten met maar liefst 29 centimeter: 22 meter en 55 centimeter. De Zwit ser Günther had met 22,26 het oude record in zijn bezit. Bianca Vermond (AV Holland) won gisteren de Te Werve-cross bij de B-meisjes. Haar clubgenoot Menno Jansen eindigde bij de B- jongens als tweede. Een derde ju nior van AV Holland, Misja Swaan, won bij de D-jongens. Dirk Maassen van den Brink maakte gisteren een geslaagde ren tree op de atletiekbaan. Na een ge dwongen afwezigheid vanwege een rugblessure eindigde de enige snelwandelaar van Leiden als vier de op de tien kilometer in Rotter dam. Op die wedstrijd, die deel uit maakt van de winterserie, klasseer de de Hollander zich tevens als bes te veteraan. Sergei Boebka verbetert voor de twaalfde keer in zijn loopbaan het we reldrecord polsstok hoogspringen. In Osaka 'vliegt' Boebka schijnbaar moeiteloos over 6.03m. (foto ap>

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 19