PORT Afscheid' met een wereldtitel Patsoulas de Griek: 'We zijn er bijna'.. SPOoTTV Ajax noemt bedrag naheffing absurd ISU haalt krabbelaar van het ijs Na de adelaar nu ook de schildpad Leo Visser: nieuwe kampioen in oude stijl Reclamespotje valt verkeerd MAANDAG 13 FEBRUAR11989 AMSTERDAM (GPD) Het nieuwe bestuur van Ajax noemt het bedrag van tien miljoen gulden dat de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD) van de Amster damse voetbalclub zou eisen, „idioot en absurd". BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Uri Coronel, in het college verant woordelijk voor de commerciële zaken, bevestigde gisteravond wel dat het „heel goed mogelijk, zelfs zeer waarschijnlijk is" dat de bij Ajax binnengekomen aanslag in elk geval meer bedraagt dan vijf miljoen gulden. „Zeker als je daar alles, dus ook een boete, bij optelt. Het is ons zo langzamerhand dui delijk geworden dat we er in deze zaak niet zo best voorstaan". De van financiële malversaties (zwart geld, illegale handelingen rond transfers van onder anderen Lerby, Gasselich en Jensen) be schuldigde club heeft inmiddels bij de belastingdienst formeel be zwaar aangetekend tegen de nahef fing. Het gaat om een heffing over inkomsten die, al dan niet zwart, in het begin van de jaren tachtig ver zwegen zijn voor de fiscus. „En daar komt nog eens een boe te van honderd procent overheen", aldus Coronel. „Daarbij ga ik er voor het gemak even van uit dat Ajax schuldig is". Hoe hoog de aanslag precies is, zegt het bestuur niet te weten. Zo wel voorzitter Van Praag als Coro nel hulde zich daarover gisteren in stilzwijgen. Coronel: „Het is ook voor ons gissen. Dinsdag praten we met Onze accountants, dan krijgen we hoop ik een wat duidelijker - beeld". Volgens Coronel duurt het on derzoek van de FIOD nog altijd voort. Hij leidt dat onder meer af aan het feit dat algemeen directeur Arie van Eijden en administrateur Gerard Holsheimer nog altijd niet samen in de Watergraafsmeer mo gen werken. Dat verbod, door de FIOD uitgevaardigd om te voorko men dat Van Eijden en Holsheimer hun verhalen onderling op elkaar zullen afstemmen, wordt overigens over ruim een week opgeheven. Tot op dat moment zijn geen de finitieve cijfers te noemen, zégt het bestuur, dat verwacht dat de FIOD Ton Harmsen binnenkort nog maals om inlichtingen zal vragen. De voormalige voorzitter, getrof fen door een herseninfarct, komt al wekenlang in Zwitserland op krachten. Voorzitter Michael van Praag zei na het duel tegen PEC Zwolle dat hij zich geen zorgen maakt over de uitkomst van het FIOD-onderzoek. „We maken ons hier niet druk over. Het komt er op neer, en ik realiseer me dat het misschien wat raar klinkt, dat we wel zien wat er ge beurt. Trouwens, wat moeten we anders?" OSLO (GPD) Bijna een eeuw geleden vestigde de Noor Oscar Fredriksen met een tijd van 9.19.8 minuten het eerste wereldrecord op de vijf kilometer. De Griekse Nederlander Loukas Patsoulas zou toen zelfs al een dwaas figuur hebben geslagen. Door zaterdag tij dens de wereldkampioenschappen in Oslo haast een volle minuut boven Fredriksens ge dateerde 'topper' te blijven (10.15.11) zorgde de Rotterdamse assistent-cargadoor voor een historisch dieptepunt in de schaatssport met een al even uniek gevolg. CALGARY (ANP) Canadezen zijn verzot op bij namen en geboren verliezers. Eddie Edwards, de Britse schansspringer, kreeg vorig jaar tijdens de Olympische Winterspelen door zijn lachwekkende prestaties de spotnaam Eddie the Eagle, Eddie de Adelaar. De voormalige loodgieter werd er tot af gunst van zijn concurrenten rijk van. Hij sloot recla mecontracten af voor een bedrag van 700.000 gul den per jaar. Eddie the Eagle moet beducht zijn voor vrouwe lijke concurrentie. De Canadezen hebben zaterdag Ans the Turtle, Ans de Schildpad, ontdekt: Ans Kremer uit Nieuwzeeland. Een bijna 46-jarige huis- Nieuwzee- Bij de wedstrijden om de World Cup werd nog tij dens haar rit op de 500 meter, die ze in 52,56 secon den (zonder val) aflegde, de naam geboren. Tijdens haar 1500 meter (2.33,78, eveneens zonder val) werd Kremer door de pakweg duizend toeschouwers uit bundig toegjuicht. Het elektronische 'cheer', 'stamp your feet' en 'make noise' lichtte tijdens haar race tegen de klok veelvuldiger op dan in de andere ritten. Na de wedstrijd werd ze direct door de Cana dese televisie uitgebreid geinterviewd. Nooit eerder diskwalificeerde de Internationale Schaats Unie (ISU) een deelnemer op grond van gele verde wanprestaties, maar het pot sierlijke gekrabbel van Patsoulas schoot vooral Jean Heckly danig in het verkeerde keelgat. De getergde Franse vice-voorzitter van de ISU, door de Spanjaard Gomez, de Belg Blanchard en de Joegoslaaf Merdo- vic toch wel wat gewend op dat ge bied, zocht naarstig naar een mid del om het Griekse drama reeds na twee bedrijven te kunnen beëindi gen en slaagde uiteindelijk ook in de sabotage-act. Op grond van paragraaf zeven in artikel 220 van de ISU-regels, waar in aangesloten schaatsbonden wordt verzocht er „streng op toe te zien alleen rijders af te vaardigen die voldoende voorbereid aan de start kunnen verschijnen", ging Patsoulas nog voor de loting van de 1500 meter van de deelnemerslijst. Hoewel Heckly, die het niet nodig vond het publiek een officiële ver klaring te geven, „best waarde ring" kon opbrengen voor de dood nerveuze Zuideuropeaan uit de Maasstad, zette hij vraagtekens achter diens Griekse 'roots' en me moreerde de Fransman dat de Spaanse schaatsbond „ooit is ver zocht Gomez niet meer voor wed strijden in te schrijven. Daarmee stemde men uiteindelijk in". „Zo slecht als deze man heb ik ze nooit eerder gezien, zelfs Gomez was beter", aldus de Nederlandse ISU-vertegenwoordiger Jan Chari- sius. De persoonlijke records van de Spanjaard op 500 (49.9) en 5000 meter (9.06.55) gaven de Fries in dat opzicht gelijk. „Dit was werke lijk een aanfluiting. Van iemand die in Nederland geboren en geto gen is mag je toch een redelijk op treden verwachten, maar het leek wel alsof hij voor het eerst op het ijs stond". Dat de ISU Patsoulas aanvanke lijk het voordeel van de twijfel gaf, kwam volgens Charisius omdat „er STOCKHOLM (SID) - Nog voor de eerste uitzending, is in Zweden heftige kritiek losgebarsten op een reclamespot waarin de atleet Ben Johnson frisdrank aanprijst. De Canadese sprinter, die de gouden medaille op de 100 meter tijdens de Olympische Spelen moest inleve ren wegens doping, doet zich in de spot van dertig seconden te goed aan vruchtensap. Het is de bedoe ling dat het filmpje, dat op het ei land Hawaii is opgenomen, vanaf april in de bioscopen te zien is. Schaatser Tomas'Gustafson ver woordt de luide kritiek als volgt. „Ik was geschokt, toen ik een vi deo-fragment van de spot zag. Het kan toch niet waar zijn dat een Zweedse firma 100.000 gulden voor dergelijke reclame neertelt, terwijl wij moeite doen de strijd tegen do ping te verharden." Sigvard Hallstedt, woordvoerder van de firma, wimpelt de tegen stand op de werving af. „Het is een prachtige actie", vindt hij. „Het was onze bedoeling, Johnson tij dens het drinken van een zuivere vruchtensap te laten zien, zonder welke bijbedoeling dan ook." Veldkamp voldaan over zijn debuut OSLO (GPD) Terwijl het deels aangeschoten Nederlandse schaatslegioen joelend de uit gangen van de ijsbaan Valle Ho- vin opzocht, keek Bart Veld kamp gistermiddag redelijk vol daan terug op zijn WK-debuut. Primair moest de 21-jarige Hage naar Nederland zijn vierde WK- startplaats, die vorig jaar tijdens de roulette in Alma Ata verloren was gegaan, terugbezorgen. Veldkamp voldeed keurig aan die door Ab Krook verstrekte op dracht door aan de eis bij de eerste twintig na drie afstanden gehoor te geven. De nummer tien van het eind klassement reed zich vooral in de kijker tijdens zijn grillige vijf ki lometer. De voormalige mara thon-schaatser startte overdon derend en dook in de eerste paar ronden zelfs onder het schema van winnaar Leo Visser. Die bru tale opening moest hij op het laatst bekopen, maar deson danks bleef hij Gelr Karlstad met eenhonderdste voor, hetgeen hem een tweede plaats op de vijf kilometer opleverde. OSLO (GPD) Onder aan voering van Leo Visser heb ben de 'diesels' onder de all- rounders met succes een coup gepleegd in het mondiale schaatsen. In Oslo werd de klok het afgelopen weekeinde een decennium teruggezet en herleefden de tijden van oud-wereldkam pioenen als Piet Kleine en Sten Stensen. In navolging van die erkende stayers uit de midden-jaren zeventig werd Leo Visser de nieuwe kampioen oude stijl. De laatste twaalf jaar regeerden echte allrounders (Heiden, Van der Duim, Falk-Lars- sen) en rijders met sprint- aanleg (Bozjev, Vergeer, Flaim), maar Visser, Kem- kers en Karlstad, de man nen van de lange adem, heb ben die trend eendrachtig om zeep geholpen. Net als Piet Kleine, die bekend stond om zijn 'polderslag', voelt krachtmens Leo Visser zich het meest thuis onder zware omstan digheden. „Van mij mag het rege nen, sneeuwen en hard waaien", riep de 23-jarige Haastrechter vlak voor zijn afscheidstoemooi. Vis sers wens werd slechts ten dele verhoord. Sneeuw en regen bleven Valle Hovin bespaard, -maar de wind was twee dagen een trouwe metgezel van de Europees kam pioen. „Dat werkte in mijn voor deel. Onder ideale omstandighe den was het voor mij veel zwaarder geworden tegen een type als Eric Flaim, die het best tot zijn recht komt op mooi ijs en goed weer. Kijk maar naar vorig jaar. Hij kwam goed voor de dag op snelle, gladde banen als Calgary en Medeo. Het was nu veel meer een kwestie van vechten en dat heb ik liever". Slag Visser sloeg zijn slag op de vijf kilo meter, waarop hij zijn op de sprint (veertiende) opgeiopen achter stand tot zijn eigen stomme verba zing volledig wegwerkte. Eric Flaim en ook outsider Nikolaj Goeljajev, die hun Nederlandse concurrent op de 500 meter met een dikke seconde waren voorge bleven, liepen flinke averij op die afstand op. Visser weer: „Ik wist, dat ik op de vijf kilometer mijn slag moest slaan, maar dat ik zó'n gat sloeg, verbaasde me zeer. De sprin ters hebben dit seizoen kennelijk onvoldoende gedaan om mee te spelen op de lange afstanden". Na die onverwachte meevaller restte Visser, die als toekomstig leerling-piloot met recht een 'vlie gende Hollander' genoemd mag worden, op de tweede dag nog maar één zorg: de 1500 meter. Op die sleutelafstand, waarop hij de af gelopen jaren veel moest inleveren bij de internationale concurrentie, hoopte hij het verschil ten opzichte van Flaim binnen de perken te houden. Maar opnieuw overtrof'de alternatieveling' zichzelf met de snelste tijd van het inmiddels tot 35 rijders gereduceerde deelnemers veld, aangezien de Griek Patsoulas door de ISU vanwege zijn wan prestaties niet langer aan de start mocht verschijnen. Het betekende Vissers eerste overwinning op de 'schaatsmijl' tijdens een groot titel- toernooi. „Dat ik de 1500 meter won, kwam voor mij als een slag bij heldere hemel. Daaraan kon je merken, dat ik dit weekeinde de topvom te pakken had. Ik had dit seizoen extra op de 1500 meter ge traind, maar toch had ik niet ver wacht zo hoog te scoren. Fabuleus vond ik dat". De tien kilometer was na zijn dubbelslag voor Visser slechts een verplicht nummer. Dat hij de zege aan Geir Karlstad moest laten, deerde hem nauwelijks. „Ik was op de 1500 meter erg diep gegaan en had daar tijdens de laatste rit nog last van". Plaatsgenoot De strijd om de wereldtitel schaat sen bestaat dit jaar precies hon derd jaar. Visser werd temidden van circa 3000 hossende Oranje fans, de 17e wereldkampioen van Nederlandse bodem. Plaatsgenoot Hein Vergeer, in Oslo aanwezig als tv-commentator, ging hem in 1985 en 1986 als laatste voor. Het rijke lijk in schaatkampioenen grossie rende Zuidhollandse boerendorpje zal het de komende winters aan- merkelijker rustiger krijgen, als het op huldigingen aankomt, aan gezien Leo Visser zich voorlopig terugtrekt als topsporter. Zijn maatschappelijke loopbaan krijgt de voorkeur, omdat hij op 1 maart in Beek zijn piloten-opleiding be gint. Deze is in het gunstigste geval pas in september 1990 voltooid. „Ik blijf voorlopig wel actief, op het nationale schaatsfront, maar een EK of WK is volgend jaar uitge sloten, omdat ik daar in verband met mijn studie geen tijd voor heb. Daarna richt ik me weer op het schaatsen, zover een mogelijke nieuwe baan dat natuurlijk toelaat. Ik heb nu alles zo'n beetje gewon nen. Alleen een gouden olympi sche plak ontbreekt nog in mijn kast. Daarom heb ik best trek in de Spelen van '92 in Albertville. Ik ga niet nu al roepen, dat ik daar goud win, maar het houdt me wel bezig. Ik realiseer me donders goed, dat ik zo'n seizoen als nu haast nooit meer meemaak. De Europese titel was voor mij al een hoofdprijs en het Nederlands kampioenschap een lekker toetje. Dit wereldkam pioenschap is de jackpot". Leo Vissers privé-trainer Arie Koops heeft een dezer dagen een gesprek met zijn pupil over de toe komstplannen van de Haastrech ter. Koops: „Ik heb bepaalde idee ën, waar ik nu niet over wil uitwij den. Ik ben er wel van overtuigd, dat er nog meer uit hem te halen is. Hij is niet als vele anderen al op z'n tiende met de schaatstraining be gonnen. Pas sinds een jaar of vier, vijf is hij helemaal gefixeerd op zijn sport. Daarom denk ik dat er nog veel meer inzit. Al traint hij het ko mende seizoen maar anderhalf uur per dag, dan nog kan hij met de na tionale top meekomen. Op die ma nier onderhoudt hij zijn conditie en dat is met het oog op Albertville wel noodzakelijk". Kemkers Doordat Visser vasthoudt aan zijn beslissing om het topschaatsen Vertekend beeld of inderdaad een lachende Leo Vis ser op de 5000 me ter? In elk geval sloeg hij hier zijn slag. (toto anp) voorlopig vaarwel te zeggen, krijgt Gerard Kemkers in de toekomst eindelijk de gelegenheid om uit de schaduw van ploeggenoten eerst Vergeer, nu Visser te treden. De 21-jarige Drent moest de afgelopen twee dagen net als in Göteborg ge noegen nemen met een podium plaats tussen Visser en nummer drie Karlstad in. Kemkers reed op de 500 meter na, waarop hij de tweede bocht op zijn 'Ykema's' nam, een goed toernooi, maar meer dan zilver zat er andermaal niet in. „Vooropgesteld, dat ik blij ben met deze prestatie, ben ik best-pissig, dat ik opnieuw achter Leo tweede ben geworden. In december was ik beter dan hem, maar tijdens de be langrijke toernooien waren de rol len precies omgekeerd. Ik heb daardoor een deukje opgelopen. Volgend jaar heb ik gelukkig één concurrent minder". IJSSPEEDWAY - - Robert-Jan Munnecom heeft weinig plezier be leefd aan zijn debuut in het interna tionale ijsspeedway. De coureur uit Vleuten kwam bij de kwartfinale van het wereldkampioenschap in West-Berlijn ten val en werd in een ziekenhuis opgenomen. Hij zal daar enkele dagen ter observatie moeten blijven. Munnecom heeft vermoedelijk een hersenschud ding. helemaal geen officiële gegevens van die jongen beschikbaar wa ren". De handgeklokte tijden bij een duistere wedstrijd in Den Haag hadden de ISU-burelen kennelijk niet bereikt en bleken bovendien uiterst onbetrouwbaar. Gezien zijn tijd van zaterdag op de 500 meter de 51.12 was nog ruim een seconde boven de beste wereldprestatie van de Zweed Oscar Grunden in 1891 moest Patsoulas' opgegeven persoonlijk record van 44.8 secon den slechts een slag in de lucht zijn geweest. Sirtaki Het (overwegend Nederlandse) pu bliek in Oslo vond de vermoeiende ijs-sirtaki echter prachtig. Uitbun dig toegezongen als „Zorba de Griek" en begeleid door een ba lalaika-deun van het aanwezige hoempapa-orkest (net zo'n merk waardige combinatie als op de pis te) ploeterde Patsoulas voort op zijn eerste vijf kilometer. Met rond jes van gemiddeld vijftig seconden werd hij drie keer gelapt door de Pool Jaromir Radke. „We zijn er bijna", schreeuwde de menigte, om te besluiten met een massaal „zul len we het nog een keertje over doen?" toen Patsoulas juichend en uitgeput in de armen van zijn bege leiders viel. Daar kwam het door ISU-ingrij- pen evenwel niet meer van. Marco Grossi, de van toeten noch blazen wetende manager van Patsoulas en vooral bezig met zijn eigen pr („kun je een foto nemen van mij met Heinze Bakker?") diende nog wel een officieel schriftelijk protest in, maar dat werd van tafel ge veegd. De 22-jarige Loukas Patsoulas stond erbij en keek ernaar, niet we tend wat hij met de opgeklopte klucht aanmoest. Hij vond zijn eer ste grote wedstrijd weliswaar een „fantastische ervaring", maar ging gisteren liever de stad in dan op Valle Hovin te blijven. De reacties onder de echt schaatsende colle ga's liepen uiteen van „erg terug houdend" (de Nederlanders), tot zeer positief („de Amerikanen, Flaim vooral") en negatief („die Australiër, Colin Coates, vond het een schande"). Gomez Maar ze zijn allemaal nog niet af van deze 'Eddy the Eagle' op schaatsen. Patsoulas, die wellicht tijdens het Heerenveense ijsgala half maart een duel uitvecht met Antonio Gomez, blijkt geenszins uit het veld geslagen. „Gomez bleef jarenlang op hetzelfde niveau ste ken, maar ik wil vooruit. Bij de Winterspelen van '92 gok ik op een plaats in de subtop". Lendl blijft winnen CHICAGO (AFP) - Ivan Lendl blijft winnen. De Tsjechoslowaak versloeg gisteren in de finale van het met 700.000 gulden gedoteerde tennistoernooi in Chicago de Ame rikaan Brad Gilbert met 6-2, 7-6 (7- 3). Gilbert had zich in de halve eindstrijd ontdaan van de Argen tijn Horacio de la Pena (6-1, 6-4). Lendl, als eerste geplaatst, bereikte de finale via een moeizame zege op de Amerikaan Tim Mayotte: 4-6, 7- 5 en 6-2. Vail. 18.12-18.32 Ned 2: Van Thuisschaker tot Clubschaker: twaalfdelige cursus. 19.00-20.00 Ned 2: Sportpanorama:'WK marathonschaatsen in Ottawa, de laatste internationale schaatswedstrijd voor Yvon ne van Gennip in Calgary en het doelpunt van de week. 19.00-??.?? SKY De meeste netten zullen vanaf dit tijdstip Eurosport doorgeven de programma's hiervan zijn niet bekend. 20.00-20.30 BRT 2: Extra Time. 20.00-20.35 Super NBA Today: vooruitblik op basketbalwedstrijden. 20.30-21.00 Did 3. Sportplatz: doc. over biathlon-sportvrouwen. 21 17-21.55 Ned 3 Sport Studio. 21.45-22.00 Super World News: met o.a. sport. 22.35-23.00 TV 5: WC ski-acrobatiek: re- DINSDAG 14.00-15.00 SKY: Eurosport sportpro gramma.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 13