Vrouwen hebben liever een rij-instructrice Glazen zitmeubel heeft de toekomst Nieuw voor Nederland: keukenlease Parfums moeten weer discreet geuren 13 PAGINA 11 Vrouwenrijschoolhoudster Marga Hover; 'Ze durven een vrouw meer te vragen' Steeds meer vrouwen willen liever rijles van een vrouw. De een heeft meer dan genoeg van die hand van de rij-instructeur op het bovenbeen. De ander durft meer te vragen aan een vrouwelijke rij- instructeur. Vrouwen die per sé rijles willen van een vrouw, kunnen zich melden bij de vrouwenrijschool van Marga Hover uit Utrecht. Zij geeft alleen rijles aan vrouwen. Een gat in de markt. door Carine Neefjes De vrouwenrijschool van Mar ga Hover is één van de weinige rijscholen in Nederland die vrouwen voorrang geeft. Ze vindt niet dat ze mannen hier mee discrimineert. "Ik heb ge woon geen plaats voor man nen", vertelt de vrouwelijke rij-instructeur. "Momenteel geef ik aan 50 vrouwen les en er staan er nog 20 op de wacht lijst". Ook de ANWB bevestigt dat steeds meer vrouwen vragen om een vrouwelijke rij-in- structeur. "Sommige vrou wen worden door hun instruc teur seksueel benaderd. Het gaat hier niet om aanrandin gen en verkrachtingen in de auto, maar in die kleine ruim te van een lesauto gebeurt meer dan alleen maar autorij den", zegt Frank Feirabend van de ANWB, coördinator er kenningen rijscholen. Gemak Ook Hover geeft les aan vrou wen die nare ervaringen heb ben gehad met andere instruc teurs. Maar dit is een klein percentage, want voor de meeste leerlingen is zij de eer ste rijschool. "Vrouwen die hiervoor les kregen van mannen, werden onder meer voortdurend be naderd voor een intieme af spraak. Als een vrouw daar geen zin in heeft, ontstaan er spanningen. Ze moet zich dan bezig houden met het verzin nen van smoezen om onder die afspraakjes uit te komen in plaats van dat ze zich kan concentreren op haar rijles". De nieuwkomers nemen bij haar les, omdat ze zich gelijk waardiger voelen met een vrouw naast zich in de auto. Hover: "Ze voelen zich meer op hun gemak als ze rijles krij gen van een vrouw en stellen daardoor ook meer vragen tij dens de les." Ook raakt de vrouwenrij school steeds meer bekend onder buitenlandse vrouwen. Hover heeft nu vier buiten landse leerlingen. "Buiten landse vrouwen mogen van hun echtgenoten nauwelijks door andere mannen gezien worden. Laat staan dat een man het goedkeurt dat zijn vrouw rijles neemt bij een Brood In september 1986 begon Mar ga Hover haar eigen vrouwen- rijschool. Ze wilde graag een eigen bedrijfje beginnen, maar ze wist nog niet wat. "Ei genlijk was het een intuïtieve gedachte om een vrouwenrij school te beginnen. Om mij heen hoorde ik veel verhalen van vrouwen hoe zij er tegen opzagen om het rijbewijs te halen. Veel vrouwen denken dat zij zoiets niet kunnen, zoals dat op veel fronten voor vrouwen geldt". Bij de Kamer van Koophan del kreeg Hover te horen dat ze met een rijschool haar brood niet kon verdienen. Mo menteel telt ons land land 4850 rijscholen en dat zijn er volgens het ministerie van verkeer en waterstaat te veel. Marga Hover: "Als vrouwelijke instructeur zie ik eerder wat voor rij-opleiding mijn leerlinge nodig heeft. De rijscholen die er zijn moe ten volgehs het huidige beleid ook hoog nodig gesaneerd worden. Toch nam Hover de uitda ging aan om een vrouwenrij school te beginnen, want vol gens haar begeleidt zij vrou wen anders dan haar manne lijke collega's. "Op grond van je vrouw-zijn voel je de klant beter aan, gewoonweg omdat je soortgenoten bent. Als vrouwelijke instructeur zie ik eerder wat voor rij-opleiding mijn leerlinge nodig heeft." Mannenbolwerk Binnen de rij schoolwereld, wat toch een mannenbolwerk is, werd ze al vrij snel genomen. Examinatoren en medewerkers van het Cen traal Bureau Rijvaardigheids bewijzen (CBR) keken haar al leen in het begin een beetje vreemd aan. "Ze vroegen zich af, of ik met mijn auto met het bord 'vrouwenrijschool' niet klem gereden werd door het andere verkeer op de weg. Dat valt alles mee. Natuurlijk zijn er chauffeurs die toeteren, maar dat doen ze ook als ze een vrouw op straat zien 1q- pen". Het CBR benadert de vrou wenrijschool als iedere andere rijschool. "De examinatoren zijn er voor opgeleid om leer lingen objectief te beoordelen. Wij bekijken de rijvaardigheid (foto GPD) van de kandidaat en v/e kijken niet naar het geslacht van de instructeur. Het is niet onze taak om de kwaliteit van de rijscholen te beoordelen," al dus een woordvoerder van het CBR De ANWB is een organisatie die zich wel bekommert om de kwaliteit. In de ANWB-rij- scholengids staan 200 door de ANWB erkende rijscholen, maar nog geen vrouwenrij school. Wel staat dit jaar voor het eerst in de ANWB-rij school gids een 'vrouwenteken' ('het poppetje wat u ook op het da mestoilet aantreft') bij rijscho len die een instructrice in dienst hebben. Coördinator Feirabend van de ANWB vindt een rijschool die alleen maar les geeft aan vrouwen te eenzijdig. "Er zijn misschien ook wel mannen die liever les van een vrouw hebben. Ik kan me bijvoor beeld voorstellen dat een ze nuwachtige man veel liever naast een zachtaardige vrouw in de auto zit". Slagen Maar vrouwenrijschool Marga Hover heeft haar handen vol aan vrouwen die het rijbewijs willen halen. De cijfers uit 1987 van het CBR geven aan dat er jaarlijks nog steeds min der vrouwen slagen dan man nen. In dat jaar haalden 37,01% vrouwen en 47,21% mannen het rijbewijs voor personenauto's. Dat betekent dat in 1987 maar liefst 10% minder vrouwen dan mannen zijn geslaagd voor het rijbe wijs. Hover noemt het 'een ge zond streven' om dit verschil in de toekomst weg te werken. Volgens de rij-instructrice sla gen er minder vrouwen, om dat ze van jongs af aan weinig gestimuleerd worden om het rijbewijs te gaan halen. "De leuze: 'een vrouw achter het stuur, bloed aan de muur' leeft nog steeds. Jongens worden bijna 'al rijdende' opgevoed. Vanaf hun zestiende rijden ze op een brommer en al voor hun achttiende wordt er thuis gepraat over het rijbewijs. Ze rijden eens op een tractor of maken een ritje met vader in de auto. Voor meisjes geldt dit veel minder. Zij moeten zich zelf stimuleren." Hover benadert haar kandi daten positief. Iedere les be nadrukt zij met klem dat ook zij kunnen autorijden. Deze houding heeft het afgelopen jaar succes geboekt voor de jonge vrouwenrijschool, want bijna 50% van haar kandida ten slaagde de eerste keer. In de regio Utrecht lag dit per centage op 42%. Hover hoopt dat er in de toe komst meer vrouwenrijscho len in Nederland komen. "Lie ver niet naast mijn deur maar ik zou het heel leuk vinden als mijn idee navolging krijgt. Dan wordt er in ieder geval nog meer aandacht besteed aan het rijden van de vrouw." Glas is een materiaal dat we niet direct in verband brengen met gebruiksgoederen als stoelen, een tweezitsbank, bu reau of een trap. Het materiaal kennen we als dun, breek baar. Je moet er voorzichtig mee omgaan anders gebeuren er ongelukken. Het idee datje op een stoel van glas kunt zit ten of met een gerust hart over een glazen trap kunt lopen, zal menigeen doen schrikken. vijvertje staat. ling voor het glazen meubel inex showroom groeit Van de Broek gemerkt. Jong en ook oud zijn enthou siast en deinzen er niet 1 vaarte fn e Kantoor laten zien waar het bedrijf zich bezig houdt: glazen bilair, gedecoreerde glazen terug op een fragiel ogend zit- bureaus en tafelbladen (met bankje plaats te klacht dat glas koud zit, heb ben de ontwerpers weggeno- diverse men, door losse kussens voor decoratie- zitting en rugleuning erbij te leveren. Het glazen meubel is in feite de jongste bedrijfspoot van Het glazen meubel heeft de Glass Deco, dat in 1980 werd als pronkstuk het verslag een Egyptische veldslag), spiegelwanden kleurstellingen ve glas- of spiegelpanelen. Groeiend door Anne-Marie Risse staan wij aan het begin. Er zijn chitect in eigen beheer ont wel glazen meubels op de worpen. "Alles is handwerk, Dat het we degelijk kan be wijzen Marieu van de Broek (32) en zijn compagnon Joos van Bussel (33) dagelijks in hun bedrijf Glass Deco in Hel mond. Willen zij en hun mede- ander materiaal dan glas werkers de kantoorruimten, wordt verwerkt. Om de nodi lijn". Daarmee doelt hij op het moet zo blijven. We sturen er feit dat bij de stoelen, tafels, niet op aan een gigantisch pro fauteuils, dressoirs, bureaus duktiebedrijf te worden", legt vitrinekasten geen enkel Marieu v.d. Broek uit. Midden-oosten ge steunpunten te vinden Oorspronkelijk wilde hij worden de dikke glazen pla- sportleraar worden en zijn glazen wanden, bereiken dan moeten ze over de glazen draaitrap. Ook de ten (ongeveer twee centime- compagnon vliegtuigwerk- ter) in diverse hoeken ge- kundige. Maar gezien hun lief- plaatst, wat speelse effecten de nuttige opbergmogelijkhe- bezoeker moet die hindernis nemen en de eerste keer ge beurt dat met zeer veel r glas liep het allemaal anders. In zijn studententijd schroom, temeer daar het ge- den oplevert. De belangstel- maakte Marieu, puur uit hob- Het mag in de mode allemaal pakking parfum (7ml) kost jasmijn aan te pas gekomen. r wat minder heftig. Min- 119,- e der zakelijk, minder femme fatale-achtig. Er is weer.plaats wat zachtheid. En de par- r de eau de toilet- te (50 ml) moet 79,- kosten. Knowing, wetend, fummakers houden duidelijk tee Lauder. Een geur die vol- rekehing met deze trend. De gens de samenstellers pas beetje voorbij. Het moet alle- gebruikgemaakt wat frisser, liever, s, meloen, pruim, jas- De geur doet denken weelderige tropenflora. Een verstuiver van 60 ml kost 36,95. Trance, een parfum waarin de Franse parfumeur Edouard Fléchiers de invloeden van zijn geboortestreek vlakbij onder- Grasse (het parfumcentrum bescheidener geuren, zonder mijn, vanille, amber aan raffinement in te boeten, kus. Als je voor deze geur valt, Roma, een parfum van Lau- zal je portemonnee het weten i Biagiotti, is een voorbeeld ook: 30ml parfum kost 500 i de parfum spray Frankrijk) heeft willen vangen. Ook in deze geur: tu beroos, jasmijn, pruim, amber zegt Marieu: "Je kunt er met by, decoratie-spiegels voor ca fés. Daar kwamen van liever lee slagers en hotels bij. Hij raakte zo gefascineerd door glas en de mogelijkheden daarvan dat hij met zijn vriend Joos er zijn vak van maakte. Door een samenloop van omstandigheden namen ze deel aan een beurs in het Mid den-oosten en dat was voor hen de doorbraak. "We ston den daar met uitsluitend luxe artikelen als spiegelplafonds en tafels met bladgoud. Archi tecten maakten het mogelijk om heel mooie dingen te ma ken. Daardoor zitten we nu op het allerhoogste niveau van glasdecoratie", zegt Marieu niet zonder trots. Het buiten land is het grote afzetterrein. Niet alleen wat het decoratie glas met verrassende motie ven betreft. Spiegelpanelen Ook op het gebied van spie gels neemt Glass Deco een vooraanstaande plaats in. Het gaat daarbij wel om kostbare, ingekleurde, wanddecoraties die lijken op een trompe-l'oeil. De wandpanelen kunnen van verlichting worden voorzien, eventueel computer gestuurd. In dat laatste geval krijgt een strandafbeelding met sport auto een heel werkelijk effect. De trots van Glass Deco is de glazen draaitrap, vorm ge geven door glasontwerper Theo Valk. "We willen laten zien wat er alles van glas ge maakt kan worden", legt Ma rieu uit. "De glasindustrie heeft er veel werk aan gehad om alles te berekenen. Om breuken te voorkomen wor den de treden door glazen hoekverbindingen gesteund". Op de vraag of de trap sterk i Het ontwerpers duo op de glazen trap met op de achtergrond meubels, geheel van glas. nuskus maar ook perzik. de parfum (25ml) van deze voor Ellen Betrix ont- mint, bergamot, lelietjes nog altijd 95,-. met een inhoud van 30ml kost wikkelde geur kost 39,50. van dalen, jasmijn, anjers rozen is voor deze geur combinatie van amber Orchidee, Yves Ro- Flair van de Koninklijke cher. Denk niet dat deze geur Sanders. Exotische vruchten, even uit de losse pols is tuurlijke plantenextracten ge- mengesteld. Beslist geen e jasmijn, sandalhout, amber e patchouli zijn gebruikt voor voudig bloemengeurtje is, deze geur. Een eau de toilette zoals de naam misschien doet voor diegenen die niet al te parfum (25 ml) kost 79, de vermoeden. Er is ondermeer veel geld willen uitgeven. De eau de toilette (25ml) 49. hyacint, ananas, hibiscus en spray (50 ml) kost 15,95. Daarnaast is er een hele Ro- ma-badlijn te koop. Fendi, sensueel maar toch .?.v.v.v.av.\v discreet. Zo noemen de sa menstellers het parfum waar aan de gezusters die het be roemde Italiaanse modehuis Fendi leiden, hun goedkeu ring gaven. Fendi wordt ge componeerd uit rozen, jas mijn, ylang ylang, patchouli, sandalhout en muskus. Deze geuren worden wat getem perd door een lichte toets van kruiden en leer. De prijzen zijn niet mis. De kleinste ver leger olifanten boven. De treden zijn óp de zwakste punten getest. Daar kan 300 kilo op". Het glas rukt op in het Ne derlandse interieur, stelt Mari eu vast, die onlangs de op dracht kreeg vier 'Hollywood- trappen' van glas te maken en een bestaande piano te ont mantelen, om vervolgens het binnenwerk van een glazen ombouw te We vinden het tegenwoordig heel gewoon om een auto te leasen. Maar wist u dat je nu ook een keuken op lease-basis kunt aanschaffen? Dit idee werd onlangs gelanceerd door Alma Nova in Oisterwijk. Wie een lease-auto heeft, weet wel ke voordelen er staan tegen over de kosten die je moet ma ken: gratis onderhoud, tijdig inruilen, geen investering en dus weinig zorgen aan je hoofd. Met andere woorden, je spaargeld hoef je niet aan te spreken. Waarom dan niet een keu ken op lease-basis? Je hoeft niet eindeloos te sparen en je evenmin groot in de schulden te steken. Maar er zit wel wat meer aan vast dan aan een lea se-auto en daarom heeft het ook even geduurd eer de fabri kant dit plan helemaal rond had. Waterdicht voor alle par tijen. Hoe werkt dat, een lease keuken? U stapt naar de win kel om een keuken uit te zoe ken, helemaal naar uw eigen smaak en budget. Uiteraard kan dat alleen in een zaak die keukens van deze leverancier verkoopt. Er zijn niet meer dan tien verkooppunten in het land, maar die liggen over het algemeen wel centraal en goed gespreid. Een keuken koop je toch nooit 'om de hoek'; daar rijdt men vaak voor naar een adres wat ver der van huis. Wat wilt u, een kunststof keuken, een houten keuken, veel of weinig appa ratuur, u bekijkt 't maar. Er is al een complete lease-keuken voor 7500 gulden. Kiest u die? U betaalt bij leasing een aan betaling van 10 procent (750 gulden) en vervolgens tien jaar lang maandelijks een be drag van nog geen negen tien tjes, of wel 25 gulden per week. In dit bedrag zijn onder houd en verzekering tegen brand-, water- en diefstalscha- de inbegrepen. U krijgt de ga rantie dat u de keuken na tien jaar mag inruilen voor een nieuwe. Maar de meeste keu kens gaan veel langer mee dan tien jaar. Na die periode kunt u hem ook gewoon houden. U sing toch betaalt dan een symbolisch aanschaffen. bedrag van 250 gulden (onge acht de prijs van de inrichting) en hij is uw eigendom. U hebt misschien het idee dat u te veel betaalt. Die rente en zo. Maar aan de andere kant kunt u van uw spaargeld ge woon rente blijven trekken. En de rente die u voor uw lea se-keuken betaalt is aftrek baar voor de inkomstenbelas ting. Hij is bovendien voor tien jaar vast. Contractkosten en afsluitprovisie worden niet berekend. Wel komen kosten voor montage, tegelen en schilderwerk voor uw eigen rekening. Wie geen grote bedragen wil of kan investeren, kan via lea- keuken Vrijen in de natuur 'Die vent klopt niet. Dat is een afwijker. Die fietst 's avonds met een korte broek aan door het Haagse bos'. Aan dit vonnis, lang geleden door een tante van mij uitgesproken over een man in haar straat, moest ik denken toen ik vorige week mijn auto parkeerde op een rustplaats langs de snelweg. Ik wilde even een tukje gaan doen maar daar is niks van gekomen. Wat zich op die plek afspeelde, boeide mij zo zeer dat ik er niet meer aan dacht te gaan slapen. Het waren niet de twee vrachtwagens met Italiaanse nummerborden die mijn aandacht trokken, nee, mij interesseerde het komen en gaan van mannen en jongens op die, door mager geboomte omzoomde, plek. Er waren opvallend veel mannen bij van in de vijftig. Ze parkeerden netjes hun auto, kamden uitvoerig hun haar en liepen daarna het kleine bosje in. Ik zag hen rusteloos tussen de dunne stammetjes rondlopen alsof ze zochten naar iets dat ze hadden verloren. Even weer voelde ik me het meisje dat samen met haar vriendinnetje in de bossen speelde. Soms troffen we daar voorwerpen aan die verrassend veel leken op 'spekkies'. De maandverbanden waren toen nog rose. We lieten ze rustig liggen, misschien onbewust beseffend dat dit een geheim was waar we nog niet achter mochten komen. Wat we wel meenamen, waren de briefjes en snippers die soms in de struiken lagen. Wij wilden wel lezen wie van wie hield in onze stad. Maar nooit hebben we daarover enig bericht gevonden. Het waren meestal kleine berekeningen die we aantroffen of berichtjes als 'Bakker geen brood vandaag'. Afval van het dagelijks leven, door de wind naar het bos gebracht of door een wandelaar weggegooid. Tot op de dag van vandaag zijn dit soort teksten, deze mededelingen die z buiten rondzwerven, mij blijven interesseren. Als ik iets zie liggen, kijk ik eerst een paar keer om mij heen en dan buk ik me om het briefje op te rapen. Ik heb de hoop laten varen ooit nog eens een liefdesbrief te vinden. Daar is nu, met dat onding van een telefoon, helemaal weinig kans meer op. De mannen die het bosje langs de snelweg bezochten, waren niet op zoek naar liefdesbrieven. Het was hen te doen om seks. Als ze eenmaal aan hun gerief waren gekomen, verdwenen ze weer snel. Sommigen keken daarbij schichtig om zich heen, anderen maakten uitdagend hun gulp dicht. Ik ben een geëmancipeerde vrouw. Ik kan mij goed indenken dat je mannen 'lekkerder' vindt dan vrouwen. Maar waarom werd ik door dit tafereel dan toch enigszins geschokt? Als ik tijdens een wandeling door het bos plotseling een jongen en een meisje op een bankje zie zitten vrijen, knipper ik ook wel even met mijn ogen, maar als ik hen ben gepasseerd, denk ik al snel: wat lief, wat mooi. Maar dat dacht ik niet daar aan de snelweg. Dat die mannen het daar, in dat door uitlaatgassen verziekte stukje natuur, met elkaar 'deden' - het had voor mij iets smoezeligs. Vrouwen met vrouwen kon ik me er al helemaal niet voorstellen. Hebben lesbische vrouwen dan geen behoefte aan spontaan seksueel contact? Misschien wel, maar ik heb hen nog nooit uit de broek zien gaan op een plek als deze. Zij drinken thee met elkaar in tuinen, ze geven elkaar een arm als ze gaan winkelen, ze kussen de lucht achter eikaars nekken als zij afscheid nemen, ze dansen met elkaar in het COC, knuffelen een beetje, maar verder gaan ze niet. Nog nooit heb ik hen met een bronstige blik door het hakhout zien struinen. Waarom ze dit niet doen? Omdat het te gevaarlijk is om in je eentje als vrouw op afgelegen plaatsen op zoek te gaan naar het gewenste seksuele contact? Maar als er geen verkrachters meer zouden rondlopen, zouden die vrouwen zich dan wél net zo gedragen als die mannen op de parkeerplaats? Zijn er voor lesbische vrouwen wel ooit dit soort ontmoetingsplaatsen geweest? Het is mij niet bekend. Ik was eens op een kerkhof. Niet voor mezelf maar voor een ander. Daar, op die plek waar koolwitjes telkens even tegen de zerken aan fladderden, alsof ze ze wilden tellen, alsof ze met hun korte leventje wilden proosten, ontmoette ik een oude vrouw. Ik raakte met haar in gesprek. 'Komt u voor uw man?', vroeg ik haar na een tijdje. 'Nee', zei ze, 'ik kom voor mijn vrouw. Ik kan de tijd bijna niet afwachten dat ik naast haar lig'. ANGELA PINNEBERG

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11