'Wij hebben patent op slecht weer' Gezocht: gezellige vriendin Werkgroep Leidse Sterrewacht uniek op de wereld Bemiddelingsbureau constateert grote eenzaamheid onder wouwen Je hoeft in Leiden geen sterrenkundige te zijn, om door een 'echte' telescoop naar sterren en planeten te kijken. In de koepels op het dak van het gebouw van de Leidse Sterrewacht turen geregeld hobbyisten tot in de vroege uurtjes naar het mysterieuze heelal. De Werkgroep Leidse Sterrewacht (WLS) bemant nu al ruim zes jaar het gebouw aan de Kaiserstraat. Amateur-astronomen onderhouden daar de kijkers en beweegbare koepels. Daartegenover staat dat ze gratis gebruik mogen maken van de telescopen. Een uniek project dat nergens op de wereld z'n weerga kent. door Marijn van Gelder "Het begon allemaal in mei 1982", vertelt Peter Serné, voorzitter van de werkgroep. "Zoals zoveel univer sitaire instellingen in die tijd, moest ook de vakgroep sterrenkunde van de Leidse Universiteit bezuinigen. Deze was al enkele jaren eerder ver huisd naar het Huygens-iaboratori- um. Het gebouw van de Sterrewacht werd alleen nog gebruikt voor een aantal onderwijsdoeleinden en on derzoekprogramma's, die al een goeie honderd jaar in het pakket van de Leidse universiteit zijn opgeno men". Als gevolg van de bezuinigingsmaatrege len was er geen geld meer voor het on derhoud van de kijkers. Zodoende no digden twee Leidse astronomen een aan tal Zuidhollandse afdelingen van de Ne derlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkundigen (NVWS) uit om de kij kers te onderhouden. Dit in ruil voor het gebruik van de instrumenten". Prachtkans "Voor ons een prachtkans natuurlijk", aldus Serné. "We hebben een aantal af spraken gemaakt, zodat we in november 1982 konden beginnen". Nadien ging ie- dere zaterdag een wekelijks van samen stelling wisselende ploeg van telkens tien man aan het werk. Onderdelen van kijkers werden gerepareerd en de draai- mechanismen van de koepels gemaakt. Een keer in de vier weken bekeken de amateurs de vorderingen en bespraken ze de problemen. De kijkers stonden in maart 1983 gereed voor gebruik. De groep gaf in oktober 1983 enige structuur aan zichzelf door de Werk groep Leidse Sterrewacht op te richten. Serné: "Deze werkgroep heeft vier doel stellingen: het onderhouden van de kij kers; het populariseren van de sterren kunde en het stimuleren van het gebruik van de kijkers. Die zijn uitermate ge schikt voor het verrichten van onder zoek. De vierde doelstelling is het doen van waardevolle observaties". Lex Blommers, bestuurslid van de WLS en penningmeester van de Leidse Weer- en Sterrenkundigen Kring r Van links naar rechts: Hans Romijn, Lex Blommers en Peter Serné. "Wij zijn geen elitegroep van serieuze waarnemers". Henk I (LWSK): "Onze voornaamste taak is er voor te zorgen dat de boel in orde blijft. We hebben leden die hier heel fanatiek bezig zijn met het opknappen van instru menten. Die doen bijna nooit waarne mingen. Maar we hebben ook mensen bij wie het omgekeerde het geval is". Hans Romijn, penningmeester van de WLS zegt op zijn beurt: "Op het ogenblik zijn we bezig met de restauratie van een kijker uit 1838. Dat is de oudste kijker van Nederland. Het instrument is bijna klaar en gaat dan naar de sterrenwacht in Utrecht. Die sterrenwacht wil net zo'n werkgroep als de onze oprichten. Dan zijn we dus niet meer de enige werk groep in de wereld die zo te werk gaat." Nederland heeft de beste organisatie op het gebied van sterrenkunde. "Ons land kent verschillende werkgroepen die er gens in gespecialiseerd zijn. De WLS houdt zich dan wel bezig met het onder houd van de instrumenten, er is bijvoor beeld ook een werkgroep die de verande ringen van het oppervlak van Mars waar neemt", zegt Serné. De gegevens van deze waarnemingen gaan vervolgens naar onderzoekcentra in de Verenigde Staten. Ook zijn er werk groepen die de verandering van de hel derheid van de sterren en sterbedekkin gen bestudeert. Romijn: "Wat dat laatste betreft kan het bijvoorbeeld de maan zijn die voor een ster langsschuift, maar het kunnen ook kleine rotsblokken van zo'n 300 kilometer doorsnede zijn. De werk groep probeert het tijdstip van de bedek king op een tiende seconde te klokken en stuurt deze gegevens dan naar Japan". Er is dan ook sprake van een goede in ternationale samenwerking. Waarne mingen uit de hele wereld worden uitge wisseld. Dat is ook wel nodig, want niet overal zijn bepaalde verschijnselen in de ruimte waar te nemen. Dit kan bijvoor beeld liggen aan weersomstandigheden of aan een bepaalde stand van de aarde. "Vooral in het vaak bewolkte Nederland zijn we erg afhankelijk van internationa le gegevens om een behoorlijk totaal beeld te krijgen", zegt Romijn. De werkgroep Leidse Sterrewacht is begonnen met 25 leden. Inmiddels zijn dat er 55. Blommers: "We hebben actieve en minder-actieve leden, die de werk groep alleen maar ondersteunen. En dat zijn mensen uit alle lagen van de bevol king. Je hoeft namelijk niet echt ver stand van wis- en natuurkunde te heb ben om in de werkgroep te komen. Wel moet iedereen geïnteresseerd zijn in de astronomie". "Als je dat bent en je wilt lid worden van de werkgroep, kun je beter eerst lid wor den van de LWSK. Deze vereniging geeft veel informatie en organiseert onder meer lezingen en cursussen op het ge bied van astronomie. Zo bouw je speci fieke kennis op en vervolgens kun je lid worden van de werkgroep. Dat geldt voor echt iedereen die in sterrenkunde is geïnteresseerd. Wij zijn geen élite-groep van serieuze waarnemers", aldus Blom- De contributie voor de leden van der werkgroep bedraagt 12,50 gulden per jaar. "Dat bedrag houden we zo laag mo gelijk. Dat is traditie in de Nederlandse sterrenkunde. Met de contributies dek ken we de administratieve kosten. Een gedeelte van dat geld besteden we ook voor de aankoop van gereedschappen. Willen we duurdere dingen in huis halen, dan zijn we aangewezen op donaties en giften. Zo zitten we nu verlegen om een filter van ongeveer 8000 gulden", zegt Serné. Romijn: "Sinds anderhalve maand hebben we een fotometer. Dat is een in strument om de helderheid van sterren te meten. Met het oog lukt dat niet, al thans niet nauwkeurig. Vandaar dat we zo'n fotometer nodig hadden. We hebben 'm gekregen van prof. dr. Oort, de voor malige directeur van de Leidse Sterre wacht. We hebben dat apparaat nu an derhalve maand in huis, maar het is he laas ook al anderhalve maand bewolkt in het weekeinde. Het lijkt soms wel of we hier in Leiden het patent op slecht weer hebben". "Voordat we de fotometer hadden, kwamen we hier zo'n drie keer per maand", vult Serné aan. "Dat zal nu wel veranderen. Met dit apparaat wordt de kwaliteit van de waarnemingen namelijk een stuk beter en dat maakt je natuurlijk nog enthousiaster". Open dagen De WLS organiseert elk jaar open dagen. Zoals eerder gezegd onder meer om de sterrenkunde te populariseren en het ge bruik van de opgestelde kijkers te stimu leren. Dit jaar houdt de werkgroep die op 18, 19 en 20 maart, tegelijk met de lande lijke kijkdagen. "Twee jaar geleden was het tijdens deze kijkdagen zeer helder weer, wat een recordaantal bezoekers opleverde. Maar liefst 2680 mensen kwa men op die dag de Sterrewacht bekijken. Vorig jaar was het bewolkt en kwamen er maar 600 mensen", vertelt Serné. "Toch hangt er altijd een gezellige sfeer", zegt Blommers. "De bezoekers zijn vriende lijk en ontzettend geïnteresseerd". De aanstaande kijkdagen zijn volgens Serné op een goed tijdstip gepland: "Maart is, klimatologisch gezien, een gunstige maand, maar je weet het maar nooit in Nederland. Tijdens de open da gen zijn de telescopen 's middags op de zon gericht. Bezoekers kunnen dan via een scherm de draaiing van de aarde en de zonnevlekken waarnemen. Via de kij ker kan dat niet, dat is veel te gevaarlijk voor je ogen. 's Avonds wordt naar de maan met haar kraters gekeken. Ook an dere hemellichamen kun je bij helder weer zien". Verder is in de slijpkelder van de Ster rewacht een expositie over sterrenkunde te bezichtigen en geven vrijwilligers een demonstratie hoe men zelf een kijker kan bouwen. Bovendien zijn er foto's te zien die door amateurs zijn gemaakt en is er een boekenstand ingericht. Speciaal voor jongeren verstrekt de jongeren- werkgröep tijdens de kijkdagen informa tie over haar activiteiten. In de collegezaal wordt een dia- en filmvoorstelling gegeven, met na afloop de gelegenheid tot het stellen van vra gen. Voor de filmvoorstelling zijn gratis toegangsbewijzen verkrijgbaar bij het Leidse VW-kantoor. Romijn: "Ook als het bewolkt is, blijft het de moeite waard om naar de open dagen te komen. Dat bleek vorig jaar wel. Bijna iedereen die gekomen was, was razend enthousiast. Een uitzondering was een dame uit Den Haag. Ze was op haar teentjes getrapt omdat ze niets kon zien. Sommige men sen denken namelijk dat je door de wol ken heen kan kijken". Vrouwenkontakt Nederland slaat aan. Het bemiddelingsbureau uit Amsterdam probeert vriendinnen te vinden voor eenzame vrouwen. Om bij uit te huilen of gewoon om mee uit te gaan. De respons is overweldigend. Al meer dan vierhonderd vrouwen uit alle lagen van de bevolking en van alle leeftijden hebben zich ingeschreven. "Elkaar spontaan ergens tegenkomen is natuurlijk leuker, maar Nederlanders zijn nou eenmaal geen mensen die gemakkelijk contact maken". door Margot Klompmaker Eenzaamheid. Uren hangen aan de babbellijn omdat je dan tenminste nog eens met iemand praat. "De eni ge kennissen zijn mijn telefoonken nissen". Isolement. Niet meer de deur uit gaan omdat je gescheiden bent, kinderen hebt en geen geld voor een oppas. Of omdat het buiten op straat zo druk en vol lawaai is. Angst hebben dat het asfalt je opslokt. Bang zijn mensen tegen te komen die vragen hoe het met je gaat. Balen. De vrouw van de carrière-man die de hele dag thuis zit met de sherryfles als gezelschap. Of de carrière-vrouw zon der man die zich de hele dag uit de naad heeft gesloofd en thuis komt in een leeg, koud appartement. Een yuppie maar toch in d'r uppie. Niet iedereen heeft een vriendin met wie je gezellig kunt uitgaan, winkelen, met wie je naar de film gaat of op vakan tie. Een vriendin bij wie je 's morgens op de koffie kunt komen voor een praatje. Een vriendin bij wie je kunt uitjanken als de kinderen weer eens klierig zijn ge weest of je ventje niet begrijpt. Kortom: iemand bij wie je even jezelf kunt zijn. Hoe vindt je zo'n vriendin, als je de deur niet meer uitkomt of het te druk hebt met werken? Op deze vraag probe ren Ankie Bakker (48) uit Leiden en Kahtleen Vos (51) uit Amsterdam ant woord te geven met hun bemiddelings bureau voor vriendinnen: Vrouwenkon takt Nederland. Twee pittige dames die weten wat het is om een goede vriendin te hebben. Ze zijn al jarenlang eikaars steun en toeverlaat. Eenzaam De dames Bakker en Vos beiden ge trouwd en moeder van drie kinderen leerden elkaar kennen als leidster van af- slankclubs, zo'n jaar of twaalf geleden. Het klikte meteen tussen het tweetal. Ankie en Kathleen kwamen er al snel achter dat eten voor de meeste vrouwen een uitlaatklep vormt voor problemen: een slechte relatie, moeilijkheden met de kinderen, eenzaamheid. "Vrouwen vra ten kilo's pepermunt op. Of zetten een blik koek voor zich en werkten dat rang- rang naar binnen. Ze aten slagroomtaar ten met een theelepeltje. Gewoon, uit pu re ellende. Vreselijk". Ook toen Ankie en Kathleen met dit werk waren gestopt bleef het idee han gen om deze vrouwen te helpen. Ankie: "Veel vrouwen proppen zich alleen maar vol uit eenzaamheid. Wij dachten: als we iets voor hen willen doen, moeten we zor gen dat ze een gezellige vriendin krij gen". Zo ontstond het plan voor een be middelingsbureau. Niet om partners te koppelen (hetero of homo) maar om vrouwen een 'maatje' te bezorgen met wie ze wat kunnen ondernemen. Het bureau werkt simpel: na een tele foontje wordt een vragenformulier toe gestuurd voor de noodzakelijke gege vens over leeftijd, woonplaats en wen sen. Kathleen vergelijkt en zoekt ge schikte combinaties. De inschrijfkosten bedragen 45 gulden. "Een minimum-be drag", vinden de dames. "Daarvan moe ten we alles betalen: telefoon, papier, computer enz". Overdonderd Vrouwenkontakt Nederland blijkt een gat in de markt. De telefoon rinkelt con stant. 's Nachts trekt Ankie Bakker de stop eruit het kantoor is bij haar thuis omdat ze anders gek zou worden. Tot nu toe hebben zich zo'n 400 vrouwen bij het bureau ingeschreven, afkomstig uit het hele land en uit alle lagen van de be volking. Ook de leeftijd varieert sterk: de jongste vrouw is 23, de oudste 79 jaar. De grote respons heeft het tweetal over donderd. Ankie: "Ik ben zelf jarenlang alleen geweest met drie kinderen en weet wat het is om met een uitkering thuis te zitten. Ik dacht dat vooral bij standsmoeders zouden reageren, maar de vrouwen komen echt overal van daan". Bakker en Vos geven een opsomming. De jonge vrouw van in de twintig jaar, gescheiden en met kind. De werkende vrouw van in de dertig, maar toch alleen. De al dan niet gescheiden vrouw van rond de veertig met kinderen. De oudere vrouwen van rond de 60, en het 'grijze le ger' der weduwen. Het gevoel eenzaam te zijn gaat dwars door alle maatschappelijke lagen heen. Bezit van weinig of veel geld speelt geen rol. "De bijstandsmoeder kan zich net zo alleen voelen als de vrouw van de Shell- directeur uit Wassenaar". Kathleen Vos (links) en Ankie Bakker: "De bijstandsmoeder kan zich net zo alleen voelen als de vrouw van een directeur uit Wassenaar". (foto gpd> De verlangens van de vrouwen lopen uiteen. Samen winkelen, naar de film of theater, wandelen, vakantie. Iemand voor een kopje koffie door-de-week, of juist iemand voor de weekeinden. Ie mand om mee te lachen of iemand met wie je je sores kunt delen. Een praatpaal, of juist niet. "Je moet een vrouw die een zorgeloze vriendin zoekt niet koppelen aan iemand die net gescheiden is". Het grote aantal reacties heeft het tweetal duidelijk gemaakt hoeveel be hoefte er bij vrouwen (getrouwd of niet) bestaat aan een 'maatje'. Het beeld dat in veel vrouwenbladen wordt opgehangen over vriendschappen tussen vrouwen is volgens hen onzin. 'Hartsvriendinnen' bijvoorbeeld. Het lezerspubliek wordt wijs gemaakt dat veel vrouwen zo'n in tieme vriendin hebben met wie ze al ja renlang lief en leed delen. "Vergeet het maar", stellen Bakker en Vos. "Negen van de tien vrouwen hebben géén harts vriendin, maar alleen wat kennissen". Ook prikken de dames de mythe door van de zelfstandige, werkende ambitieu ze vrouw uit 'glossy bladen' als Cosmo politan, Avenue e.d. Veelzeggend is dat juist deze groep vrouwen als eerste bel de. Goede baan, autootje, mooi apparte ment, maar niemand om nou eens mee te praten of uit te gaan. "Het zijn vaak heel kordate types, hoor. Niet zielig, maar ge woon nuchter. 'Hoor eens, zeggen ze, ik wil graag een gezellige vriendin, maar ik heb geen tijd om er actief naar te zoeken'. Zo'n vrouw heeft ook best behoefte aan iemand om gewoon eens lekker bij uit te janken of iemand die je ongegeneerd kunt ontvangen in je ochtendjas met crè me op je bek". De dames van Vrouwenkontakt Neder land blijken in de loop der jaren een be hoorlijke mensenkennis te hebben opge daan. Al te doorzichtige verhaaltjes wor den doorgeprikt. Kathleen: "Laatst bel de een bejaarde vrouw die op zoek was naar een jonge vrouw van zo'n jaar of 40 met een eigen auto. Nou, dan weet ik het wel: die zoekt gewoon een particulier chauffeur". Verder zijn er de bekende voorspelba re telefoontjes: de hijgers of de mannen die een partner zoeken 'nee meneer, we zijn geen huwelijksbureau' of de mannen die duidelijk willen maken dat vrouwen helemaal geen behoefte heb ben aan een vriendin, maar gewoon een 'lekkere vent' zoeken: zij zelf dus. Vos en Bakker zijn zich ervan bewust dat zij een soort maatschappelijke func tie vervullen en dus niet alleen als inter mediair maar ook als praatpaal, vraag baak of informatiepunt worden gezien. Het bestaan van het bureau is inmiddels ook bekend bij hulpverlenende instan ties. Sommige hulpverleners verwijzen cliënten door, omdat bepaalde proble men uit een gevoel van eenzaamheid voortkomen. Omgekeerd zorgt Vrou wenkontakt Nederland ervoor dat som mige vrouwen die acuut hulp nodig heb ben een adres krijgen waar ze terecht kunnen. "Het is soms onvoorstelbaar wat je hoort. Vrouwen die aan de telefoon eerst een minuut hijgen van pure hyperventi latie. Stijf van de stress door het simpele feit dat ze iemand hebben durven opbel len! Vrouwen die huilend vertellen dat ze hun huis niet meer uitdurven, omdat ze bang zijn dat het asfalt hen opslokt". Bakker en Vos realiseren zich dat de pro blemen van deze vrouwen zich niet laten oplossen door het vinden van een vrien din. Na de vrouwen te hebben gekal meerd, verwijzen de dames hen door met de toevoeging: 'Bel nog eens, als je bent opgeknapt'. Geforceerd Het combineren wordt gedaan door Ka thleen. "Een computerprogramma voor zoiets bedenken is behoorlijk ingewik keld. Daarvoor lopen de wensen te veel uiteen. Als ik twee mensen heb gekop peld, geef ik de telefoonnummers door en moeten de vrouwen zelf een afspraak maken. Onze ervaring is dat die eerste te lefoontjes en ontmoetingen doorgaans heel plezierig verlopen. Sommige vrou wen hangen bij hun eerste telefoontje al gierend van de lach aan de lijn. Of ze ma ken iets feestelijks van hun eerste ont moeting: beiden met een rode bloem in de hand of zoiets. We raden aan de eerste keer op neutraal terrein af te spreken, bij voorbeeld in een restaurant". Een ontmoeting kan natuurlijk op een mislukking uitlopen. In dat geval zoekt het Vrouwenkontakt een nieuwe kandi date. Vrouwen blijven een half jaar lang ingeschreven. Kathleen: "Ik moet zeg gen dat het combineren tot nu toe goed loopt. We hebben nu zo'n honderd vrien dinnen gekoppeld en ik zie weinig men sen terug. Vaak zijn het steeds dezelfde vrouwen, dat zijn dan ook niet de gemak- kelijksten. Soms denk ik wel eens: geen wonder dat je alleen bent. Maar door gaans verlopen de contacten vlot en krijg ik enthousiaste telefoontjes. In de trant van 'hoe heb je het zo mooi kunnen uit zoeken'." De dames geven het volmondig toe: het heeft iets geforceerds om via een bu reau naar een vriendin te zoeken. Ankie: "Elkaar spontaan ergens tegenkomen is natuurlijk leuker. Maar we zijn nu een maal geen mensen die gemakkelijk con tact maken met anderen, zoals in Zuid- europese landen gebeurt. We spreken anderen niet zo maar aan. Bovendien zit iedereen in dit land binnen. En wat moet je dan? Een advertentie zetten in de trant van 'vrouw (niet lesbisch) zoekt vrien din' levert de meest krankzinnige reac ties op. We hadden laatst een mevrouw die zoiets had geprobeerd: dat was eens, maar nooit weer". Mannen hebben het wat dat betreft een stuk gemakkelijker, vinden de da mes. Die stappen in hun eentje allerlei gelegenheden binnen zonder gelijk met scheve ogen bekeken te worden. Vrou wen die alleen op stap zijn worden be schouwd als loslopend wild. Veel vrou wen vinden dat zo vervelend dat ze er in hun eentje niet meer uit durven. Een vriendin kan dat probleem oplossen. Met z'n tweeën voel je je meer beschermd en toch sluit je contact met mannen niet uit. Ellende Maar, stellen beide dames: "De meeste alleenstaande vrouwen zeggen juist: een relatie met een man hoeft voor mij niet zo nodig, ik zoek alleen wat gezelligheid. Soms krijgen we heel jolige telefoontjes in de trant van: 'Leuk dat jullie er zijn, dit zijn mijn wensen, ik hoor het wel'. Soms trekje met een telefoontje blikken ellen de open. Vrouwen die vanuit de Rand stad naar een of ander gat zijn verhuisd en zich totaal ontheemd voelen. Vrou wen uit kerkelijke kringen die zich be hoorlijk eenzaam voelen maar daar niet voor uit durven komen. Vrouwen die hun hele leven hebben opgeofferd voor man en kinderen en als oud vuil op hun vijftigste aan de kant worden gezet". Soms blijkt een vriendin helemaal niet nodig. Zoals voor de vrouw die zich thuis rot verveelde en Vrouwenkontakt belde. Ankie Bakker praatte zö op de vrouw in dat deze van schrik allerlei activiteiten begon te bedenken. "Uiteindelijk riep ze: lèèt maar, die vriendin. Ik heb er hele maal geen tijd voor! Prachtig toch". (Vrouwenkontakt Nederland, Botti- cellistraat 38, Amsterdam, tel. 020- 66 22 687)

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 25