'Werkdag mogelijk langer dan 8,5 uur' Onzekerheid over rente drukt stemming Weer overleg grafische cao Herziening Arbeidswet onderzocht Hagemeyer kan Medicopharma niet overnemen ONVERKOCHTE VOORRADEN Unilever koopt Fabergé en Arden voor f 3,2 miljard Werknemers Hoogovens akkoord met nieuwe cao VRIJDAG 10 FEBRUARI 1989 •wi - DEN HAAG (GPD) De wettelijke verplichting dat een werknemer niet langer dan 8,5 uur per dag mag werken, moet worden opgeheven. Dat aantal uren moet worden uitge breid. Tegelijk zal er echter een strakkere norm moeten komen voor het aantal uren dat per maand of per jaar mag worden gewerkt. ROTTERDAM (GPD) - De warme croissants vormen het meest gelief de onderdeel van het ontbijt bij Shell in Rotterdam. Ook automati seringsdeskundige Guy Swachten (31) uit Uithoorn laat zich het Fran se broodje goed smaken. "Normaal ontbeet ik nooit. Maar nu je hier 's morgens kunt aanschuiven, ga ik gewoon een half uurtje eerder van huis", zegt hij. Sinds 1 februari biedt Shell aan zijn 950 personeelsleden in het kantoor aan het Rotterdamse Hof plein de gelegenheid op het werk te ontbijten. "Het idee ontstond, om dat veel medewerkers 's van buiten de stad morgens lang in de file staan", vertelt kantoormanager J. Hogendopk. "Dat geeft niet alleen oponthoud, Croissants geliefd bij Shell-ontbijt men ook vol stress op het werk". De Shell-personeelsleden kun nen nu de opstoppingen, zoals bij de Van Brienenoordbrug, vermij den door het het ontbijt niet thuis maar op het werk te gebruiken. De 'verloren tijd' in de file wordt daar mee tussen zeven en acht uur on der aangenamere omstandigheden in de kantine doorgebracht. Henk Reimers (38) uit Dordrecht en A. Lenselink (33) uit Voorscho ten, beiden collega's van Swach ten, zeggen deze voorziening 'heel plezierig' te vinden. "Ik vertrok toch altijd al vroeg vanwege het verkeer", aldus Reimers. "Thuis Onderzoekers van de Rijksuniver siteit Nijmegen zeggen dit in een rapport dat zij op verzoek van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) hebben gemaakt. De Graaf werkt momenteel aan een nieuwe Arbeidstijdenwet. Volgens de on derzoekers is een dergelijk sys teem om in overleg en binnen wet telijke grenzen de arbeidstijden flexibel te maken, goed toepasbaar in toekomstige wetgeving in ons land. België en de Bondsrepubliek Duitsland kennen een soortgelijk systeem. De bewindsman zal de aanbevelingen van de onderzoe kers voorleggen aan de Sociaal Economische Raad, de Emancipa- NAARDEN (ANP) - Het bod van Hagemeyer op de Zaanse genees middelenfabrikant Medicopharma is mislukt. Er zijn volstrekt onvol doende aandelen en certificaten aangemeld, zodat het bod niet ge stand wordt gedaan, zo heeft het handelshuis laten weten. Hoeveel aandelen zijn aangemeld wil het bedrijf niet 'bekendmaken. Hagemeyer zegt dat het beleid van het concern onverminderd blijft gericht op verdere expansie en winstgroei. Ook Medicopharma blijft zich richten op groei, onder meer door verdere internationali satie. Öp de Amsterdamse effec tenbeurs werd de notering van bei de ondernemingen vanochtend op geschort. Onder meer de koersvorming op de beurs maakte duidelijk dat het bod weinig kans van slagen had. Op basis van de koersen van giste ren kwam het bod van Hagemeyer (0,873 van haar eigen aandeel per aandeel Medicopharma) bijna 5 gulden lager uit dan de prijs die be leggers op de beurs bereid waren voor de aandelen van het Zaanse bedrijf op tafel te leggen. De aankondiging van het bod kwam midden december. Partijen verwachtten veel van een samen gaan. Medicopharma zag onder meer mogelijkheden voor een ver snelde internationalisatie via het uitgebreide net van vestigingen van Hagemeyer. Het verzet concentreerde zich rond het effectenkantoor Optimix, dat net als vele anderen het bod van Hagemeyer als veel te mager vonden. Belangrijk was ook wat het administratiekantoor van de aandelen Medicopharma zou doen. Van de aandelen is 83 procent ge certificeerd. De voorzitter van het kantoor zei ter vergadering dat het administratiekantoor alleen aan het bod zou meewerken als ten minste 67 procent van het uitstaan de kapitaal, vóór de transactie zou zijn. Gasproduktie In Nederland is vorig jaar minder gas en olie geproduceerd dan in 1987. De gasproduktie liep terug met 12 procent en de olieproduktie met 9 procent. Dit blijkt uit cijfers die gisteren door het ministerie van economische zaken zijn gepu bliceerd. Uit de Nederlandse bo dem is vorig jaar 66 miljard kubie ke meter aardgas gewonnen en 4,41 miljoen kubieke meter aardolie. Volvo Volvo heeft vorig jaar over de hele wereld 400.900 personenwagens verkocht, 4,2 procent minder dan in 1987. Een woordvoerder ver klaarde dat het concern er wel te vreden mee is, zeker omdat een langdurige staking voor verminde ring van de produktie heeft ge zorgd. In de VS verkocht Volvo 97.800 auto's, 6,9 procent minder. Hongarije Hongarije heeft de import van au to's van het merk Dacia uit Roeme nië stopgezet. Volgens de Honga ren zijn de wagens van slechte kwaliteit. Vorig jaar nam Dacia een kwart van het aantal geïmporteer de auto's in beslag. De wachttijd voor een auto in Hongarije is vijf tot zes jaar. Spaanse bank Inspecteurs van de Spaanse een trale bank zijn bezig met een on derzoek van de boeken van Banco Espanol de Credito (Banesto), één van de grootste banken in Spanje, zo is in kringen van de centrale bank vernomen. Een minderheid van de directie van Banesto heeft in januari tegen de goedkeuring van de cijfers over 1988 gestemd wegens bezwaren tegen de boek houdkundige werkwijze. Een groot deel van de winst over het af gelopen jaar zou afkomstig zijn van de verkoop van aandelen aan be drijven waarover Banesto controle heeft. tieraad, de Raad voor het Jeugdbe leid en de ambtenarenbonden. De huidige Arbeidswet dateert van 1919. Daarin is opgenomen dat werknemers niet langer dan 8,5 uur per dag mogen werken. In het over leg tussen werkgevers en vakbon den over een nieuwe wet is al geop perd om de norm te verhogen tot een duur variërend van 9 tot 12 uur. Er zou dan een limiet van 42,5 tot 45 werkuren per week of een maxi mum van 200 uren per maand moe ten worden ingevoerd. De vakbon den willen tevens een jaarlimiet van 1850 te werken uren. In afwachting van nieuwe wetge ving (ter vervanging van de Ar beidswet 1919) is sinds september vorig jaar al een nieuw vergunnin genstelsel op basis van de huidige wet van kracht, die invoering van flexibele werktijden mogelijk maakt. Het gaat daarbij om werk tijden die afwijken van de gebrui kelijke 5 maal 8 uur per week, bij voorbeeld vier werkdagen van ne gen uur. Volgens de onderzóekers kan ons land niet zonder Arbeidstijden wet, omdat de vakbonden vrij zwak zijn. Slechts 40 procènt de werknemers is georganiseerd. Behalve een ruimere norm voor het aantal uren dat per dag mag worden gewerkt, vinden de onder zoekers een strakkere norm voor werkuren per maand of jaar nodig om té voorkomen dat de werktij den de pan uitrijzen. Al deze af spraken moeten in de cao's worden vastgelegd. Wettelijk moet een onderscheid worden gemaakt tussen gewone ar beidsuren en overwerk. Overwerk moet worden vergoed in de vorm van vrije dagen of geld. Ook is een wettelijke regeling nodig voor ploegendiensten een arbeid in het weekeinde. De wettelijke normen dienen als waarborg dat de arbeidstijden wor den nageleefd. In de controle zou de arbeidsinspectie een centrale rol moeten spelen. Vooral voor de normen voor het aantal per maand of jaar te werken uren is een streng toezicht op handhaving noodzake lijk. Daartoe zouden werkgevers werkroosters alsmede een loon- en werktijdenadministratie moeten gaan bijhouden (voor minstens 2,5 jaar). Ondernemingsraden en vakbon den moeten inzicht krijgen in de re gistratie van arbeidstijden. Zij moeten ook betrokken worden bij controles door de arbeidsinspectie. Ook moet het mogelijk zijn via de burgerrechter boetes of schadever goeding af te dwingen voor nale ving of in geval van niet-naleving. Hogere winst KLM in derde kwartaal AMSTELVEEN (ANP) - De KLM heeft in het derde kwartaal (okto ber tot en met december) van 1988/89 een netto-winst geboekt van 60,8 miljoen gulden tegen 57,8 miljoen gulden in de overeenkom stige periode van het vorige boek jaar. Over de eerste negen maan den steeg de winst van 322,7 mil joen tot 346,6 miljoen gulden. De luchtvaartmaatschappij maakte gisteren bekendgemaakt ook voor het gehele jaar een verbetering van het resultaat te verwachten. De bedrijfsinkomsten stegen in het derde kwartaal van 1,39 miljard tot 1,48 miljard gulden en in de eer ste negen maanden van 4,26 mil jard tot 4,62 miljard gulden. De be drijfslasten namen respectievelijk toe van 1,33 miljard tot 1,42 miljard gulden en van 3,96 miljard tot 4,22 miljard gulden. eet ik nu snel een klein hapje en dat vul ik hier aan.Tk wil daar best wat eerder voor opstaan". Kantoormanager Hogendonk is tevreden over de belangstelling tot nu toe. "Op de eerste dag kwamen er meer dan vijftig mensen op af. Wij vonden dat heel veel, maar het betrof toen natuurlijk een 'nieuw tje'. Sindsdien schommelt het aan tal ontbijters tussen de twintig en dertig. Afgezet tegen de honderd vijftig medewerkers die gewoon lijk omstreeks acht uur op het werk zijn, is dat niet gek". Shell zal zijn personeelsleden tij dens de proefperiode van drie maanden over de ontbijtmogelijk- heid enquêteren. Maar Hogendonk is nu al optimistisch over de voort zetting van het project. Koers NMB AMSTERDAM (GPD) - De koers van het aandeel NMB is gisteren met liefst 8 gulden gestegen tot 212,50 gulden aan het slot van de beurshandel. Eerder op de dag werd zelfs 217 gulden genoteerd. Reden voor deze explosie was het bekend worden van de aanstaande fusie tussen de Nederlandsche Middenstandsbank (NMB) en de Postbank. De beurs heeft zeer enthousiast gereageerd op het feit dat de in om vang vierde en vijfde bank van Ne derland volledig gaan samenwer ken. Tot nu toe werd steeds ge dacht dat een fusie er niet 'in zou zitten' vanwege de grote 'cultuur verschillen tussen beide banken. ROTTERDAM (ANP) Unilever delen en make-upartikelen, terwijl neemt voor 1,55 miljard dollar (3,2 de positie op het gebied van par- miljard gulden) de fabrikanten van fums aanzienlijk wordt versterkt, toiletartikelen, cosmetica en par- Fabergé sluit goed aan bij Unile- fums Elizabeth Arden en Fabergé vers activiteiten in de Verenigde i beginsel Staten op het gebied van haarver- Stillegging en hoge boete geëist tegen visserijbedrijf Urk MANAGUA De Nicaraguanen hebben het moeilijk. Het gaat slecht met de economie, de werkloosheid neemt toe en de kosten van levensonderhoud stijgen voortdurend. Steeds meer mensen zien zich gedwongen hun uitga ven te beperken. Bij Coca-Cola weten ze inmiddels wat dat betekent. Bij de locale vestiging in Managua, de hoofd stad van Nicaragua, stapelen de onverkochte voorraden zich op. De helft van het personeel is inmiddels ontslag aangezegd. (toto afp> bereikt met de zorgingsmiddelen en toiletartike- Amerikaanse moedermaatschap- len voor pij Fabergé Inc. Die maakt deel uit parfums van de Riklis Family Corporation het assortiment uitbreiden in New York. Dat hebben de twee bedrijven vanochtend gezamenlijk bekendgemaakt. Fabergé maakt toiletartikelen onder de merknamen Fabergé, Aqua Net en Brut, terwijl Elizabeth Arden voor haar produkten de merknamen Elizabeth Arden, La- gerfeld, Fendi en Chloë hanteert. De over te nemen bedrijven heb ben over het per 31 januari geëin digde boekjaar op een omzet van ruim 800 miljoen dollar een be drijfswinst geboekt van ruim 100 miljoen dollar. De omzet van Uni lever in de toiletartikelen zal door de overneming met meer dan 25 procent toenemen en over geheel 1989 zal de verwatering van de winst van Unilever niet het noe men waard zijn. De strategie van het concern is gericht op groei op eigep kracht en door overnemingen. Fabergé en Elizabèth Arden passen uitstekend bij Unilever, zo meent het concern. AMSTERDAM (GPD) - De grafi sche werkgevers willen weer gaan praten met de vakbonden over een nieuwe cap voor de 50.000 werkne mers. Dat heeft onderhandelaar J.S. Dienske van het Koninklijk Verbond van Grafische Onderne mingen (KVGO) vanochtend des gevraagd meegedeeld. Het KVGO streeft ernaar de bon den maandagmiddag uit te nodi gen voor een nieuw gesprek. Of in die brief concrete voorstellen op het gebied van lonen, vut of werk tijden worden gedaan, kon Diens ke niet zeggen. Daarover wordt in het weekeinde nog intern beraad gepleegd. Wel zal het verbond, de enige onderhandelingspartner aan werkgeverszijde, de bonden vra gen wat ze precies willen. Volgens het KVGO spreekt de FNV-bond Druk en Papier 'met dubbele tong'. In het afgebroken overleg eisten de bonden een 32- urige werkweek per 1992, maar via de pers heeft de bond laten weten deze eis te willen laten vallen als de werkgevers bereid zijn werkgele- genheidsmaatregelen te nemen, al dus Dienske. Ook is hem onduide lijk welke looneis de bonden stel len. Een woordvoerder van Druk en Papier méldde vanochtend nog geen signaal te hebben ontvangen dat er weer gepraat zal worden. Zoals bekend heeft de bond de werkgevers een ultimatum gesteld ONTSLAGEN - Voor de vakbon den is het onaanvaardbaar dat het Twentse confectiebedrijf Bendien Smits, een dochtermaatschappij van Macintosh, op korte termijn 250 werknemers wil ontslaan. Zij eisen dat het verlies aan werkgele genheid beperkt blijft tot hooguit 160 banen. Bij de fabrikant van he- renbovenkleding, met vestigingen in Almelo, Enter en Nijverdal wer ken 388 mensen. Gisteren werd be kend dat Macintosch het aantal wil terugbrengen tot 138 werknemers. dat dinsdag 24 uur afloopt. Als dan het overleg nog niet heropend is, zullen acties uitbreken. Ook van daag kunnen spontane acties ge voerd worden, aldus de bond. De afgelopen dagen zijn bij ver scheidene dagbladbedrijven spon tane prikacties gehouden als ge volg waarvan verscheidene kran ten met vertraging zijn verschenen. Het technisch personeel van de Ne derlandse Dagbladunie (NE)U) in Rotterdam onderbrak gistermid dag het werk een uur om druk uit te oefenen op de onderhandelingen over de cao voor de grafische in dustrie. NRC-Handelsblad was als gevolg van de werkonderbreking minstens e r later bij de abon- Woensdag legde de dagploeg van chauffeurs en automonteurs van de Perscombinatie in Amsterdam het werk neer, waardoor het Parool en de huis-aan-huisbladen van de Perscombinatie later bij de abon nees kwamen. Bij Perscombinatie Transport in Houten, dat de distributie verzorgt van een gedeelte van de dagbladen Trouw en de Volkskrant, ligt heeft gisteravond het werk stilgeleggen. Zo'n twintig mensen deden aan de actie, die tot een vertraging oplo pend tot twee uur leidde in de be zorging van Trouw en de Volks krant. Het merkenassortiment van Eli zabeth Arden zal Unilever over de hele wereld een positie verschaffen in het 'prestigesegment' van de markten voor huidverzorgingsmi- AMBTENARENOVERLEG Ook op gemeentelijk niveau moe ten werkgevers (de gemeente) en een meerderheid van de ambtena renbonden het eens zijn alvorens een rechtpositieregeling kan wor den gewijzigd. Hiermee wordt aan gesloten bij het landelijke overleg- stelsel tussen minister en ambtena- ZWCJLLE (ANP) - De officier van justitie bij de Zwolse rechtbank, mr I.H.B. van Zevenbergen-Joele, heeft gisteren tegen het Urker vis serijbedrijf De Samenwerking een boete van 250.000 gulden geeïst plus de stillegging van het bedrijf voor de tijd van zes maanden. Het Urker bedrijf overtrad met het schip UK 82 in oktober vorig jaar een rechterlijk vonnis waarin de stillegging voor negen weken als voorlopige maatregel was bevo len. Die voorlopige maatregel wil de officier nu ook weer opgelegd zien. Als de rechtbank dit verzoek toewijst, gaat de stillegging van het bedrijf direct in. Er hoeft niet te worden gewacht tot de zaak even tueel via hoger beroep en cassatie is afgehandeld. Het vonnis van oktober vorig jaar van de economisch politie rechter werd opgelegd omdat de UK 82 verschillende malen de vangst beperkende regels had overtreden. Het contingent schol was al in januari vorig jaar opge vist, dat van tong in juni. Toch bleef het schip uitvaren. Na over treding van het vonnis van oktober rencentrales, dat dit jaar proef werd het schip begin november heeft gedraaid. Dat heeft het Colle- door het Openbaar Ministerie Arbeidszaken van de Vere niging van Nederlandse Gemeen ten gisteren bekendgemaakt. de ketting gelegd. Uitspraak op 23 februari. De meerderheid van de Hoogovens-werknemers stemde gisteren in met het door de bonden bereikte akkoord. Via handopsteking konden de werk nemers hun mening kenbaar maken. De kaderleden van de Industriebond FNV waren niet tevreden met het eerder afgesloten principe-akkoord en wilden dat er opnieuw onderhandeld zou worden. De 'gewone' leden van de bond konden zich echter wel vinden in het bereikte resultaat, (foto anp) BEVERWIJK (GPD/ANP) - De le den van de Industriebond FNV hebben gisteren in meerderheid in gestemd met het principe-akkoord voor een nieuwe cao bij Hoogovens IJmuiden (17.000 werknemers). Ondanks het negatieve advies dat de kaderleden en het bestuur van de bedrijfsledengroep over het cao pakket hadden uitgebracht bleek ruim tweederde van de FNV-leden het bereikte resultaat ruim vol doende te vinden. Ook de CNV-le- den zijn in meerderheid met de cao akkoord gegaan. Met deze goedkeuring hebben de leden ingestemd met het invoeren van een volledige vijfploegen dienst in 1991, anderhalf procent Joonsverhoging en een eenmalige uitkering van een half procent. Ook zijn ze akkoord gegaan met de omstreden regeling twee extra va kantiedagen voor het dag- en kan toorpersoneel in te voeren. Dit als compensatie voor het niet door gaan van dé door de vakbonden ge- AMSTERDAM Vnnr dp Npdpr- ?ün Vianrnf f n rrn, mnvntnll nn ïmvijAn f i 1 i 1 AMSTERDAM - Voor de Neder landse beleggers was het wat de ei gen effectenbeurs betreft een lasti ge week. Beursplein 5 moest tus sen diverse klippen door varen en kwam zelfs voor een onprettig di lemma te staan. De bron van deze tegenwind was in hoofdzaak gele gen op de valutamarkt, waar zowel de koersontwikkeling van de dol lar als die van de gulden enige zor gen baarde. Vooral de Amerikaan- door Jan Wagenaar se munt stond daarbij centraal. De conferentie van de G7 van afgelo pen weekeinde had voor de buiten wereld althans weinig houvast op geleverd. Opnieuw werd in bedek te termen toegezegd dat het stre ven was tot een stabiele valutaver houding te komen. Maar wat nu precies de politiek rond de dollar inhoudt, werd niet gezegd. Wel kwamen de verschillende centrale banken maandag in een gesloten front opzetten om de dollar van een verdere stijging te weerhouden. De ondergrond van de Ameri kaanse munt blijft hard en met spannning werd dan ook gewacht op de grote rede van president Bush voor het Congres, waarin hij zijn begrotingsvoorstellen verder uit de doeken zou doen. De onze- kerheid rond de dollar is voor onze effectenbeurs daarom zó belang rijk, omdat een verdere stijging tot een nieuwe verhoging van de rente in ons land zal leiden. Want ook de Bondsrepubliek is uiterst gevoelig voor de ontwikkeling van de dol larkoers. Daar staat inflatiebestrij- ding nog altijd centraal en volgens de centrale bank van onze ooster buren wordt die inflatie vooral aan gewakkerd door een stijgende dol larkoers. Dat verhoogt immers de grond- stofprijzen, die meestal in dollars worden gerekend, evenals de prijs van ruwe olie. Daarom blijft het beste afweermiddel daartegen een sterke mark, die dus niet te veel verliezen mag tegenover de dollar. Aangenomen wordt dat boven de DM 1,9 voor één dollar de Bundes bank de rente zal gaan verhogen. Daarom werd deze week door Bonn en met haar vele andere cen trale banken op grootscheepse wij ze getracht de dollar van dat niveau af te houden, wat tot en met giste ren aardig gelukte op 1,87 gulden. Zwak In Amsterdam brokkelde de dollar drie cent af. Het is begrijpelijk dat onze centrale bank dit spel uiterst nauwlettend volgt. Een ongunstige bijkomstigheid was de nogal zwak ke positie van de gulden de laatste weken ten opzichte van de Duitse mark. Daarom is de Nederlandsche Bank voortdurend gedwongen ui terst alert te zijn met zijn renteta rieven en werd bijvoorbeeld deze week de beleningsrente nog eens met een kwart procent verhoogd tot 6,25 procent. De derde verho ging dit jaar van in totaal 0,65 pro cent. Het korte geld is hierdoor in rendement zódanig gestegen, dat het verschil met de lange rente vrij wel is weggevaagd. De obligatie-index brokkelde de ze week dan ook verder af. Alles hangt nu verder van de koersont wikkeling van de dollar af. Blijft deze munt stijgen of althans onder opwaartse druk liggen, die maar met moeite onder de duim kan worden geholiden, dan zal ons land wel eens het voortouw kunnen ne men tot een nieuwe ronde van dis- contoverhógingen. Veel zal er daar om van afhangen hoe de dollar vol gende week zal reageren op de be grotingsvoorstellen van president Bush en de presentatie van de Amerikaanse handelscijfers over de decembermaand. Toch waren lang niet alle aande lenmarkten onder de indruk van het dreigende rentegevaar. In Frankfurt bijvoorbeeld overheer ste het optimisme dat de dollar ge stabiliseerd zou kunnen blijv het huidige niveau, zodat de effec tenbeurs daar overwegend vast lag. Ook Wall Street liet zich, vooral dinsdag, na drie zwakke beursda- gen, van de goede kant zien en trok 26 punten hoger naar een nieuw hoogterecord sinds de oktober- krach van 1987. Lang niet alle beleggers laten zich echter door de renteontwikkeling van de wijs brengen. Met name in het buitenland ligt die zaak vaak anders, zodat van die kant nog wel positief op Beursplein 5 wordt ge opereerd. Dat was deze week bij voorbeeld heel duidelijk voor de twee belangrijke beursfavorieten Hoogovens en de gloednieuwe DSM. DSM steeg zelfs tot 124 gul den bij een introductiekoers van 108 gulden. Hoogovens kwam bo ven de 82 gulden na op 72 gulden dit jaar te zijn begonnen. Veel verandering trad er per sal do deze week dan ook niet op Beursplein 5. De stemmingsindex algemeen steeg per saldo anderhal ve punt en de algemene koersin- dex schoot er zelfs een halve punt bij in. Veel uitschieters waren er dan ook niet. De Nederlandsche Middenstandsbank liep ongeveer 10 procent in koerswaarde op door geruchten over een bijna rond zijn de fusie met de Postbank. Riva grok op de lokale markt de aan dacht met bijna 20 procent meer in koerswaarde en Furness was vijf procent beter. Tulip Computers moest daarentegen vijf procent af staan. De Europese optiebeurs kon re delijk goed uit de voeten komen met een vrijwel gelijke omzet als in de voorafgaande werkweek. Het totaal lag nu op 215.000 contracten, met dagelijks een nieuwe koploper van achtereenvolgens Koninklijke Olie, KLM en Hoogovens, die op meerdere dagen nummer één werd. Maar de grootste dagomzet was toch voor de indexopties weg gelegd, met telkens tussen de 15 en 20 procent van de totale dagomzet. vraagde 36-urige werkweek. De werknemers in de dag- en kantoor diensten krijgen bovendien nog eens twee dagen cadeau van Hoog ovens als ze acht van hun atv-da- gen in een jaar niet gebruiken, maar deze dagen opsparen tot een langdurig verlof. Tijdens drie druk bezochte FNV- bijeenkomsten in Beverwijk werd eens te meer duidelijk dat een groot deel van de kaderleden bij Hoogovens het absoluut niet eens was met het principe-akkoord. Een meerderheid van de kaderleden van de Industriebond FNV is van mening dat opnieyw moet worden onderhandeld over de invoering van een kortere werkweek voor de kantoor- en dagdienst. De onder handelingsdelegatie liet de eis voor een kortere werkweek vallen voor twee extra vakantiedagen. De onderhandelaars van de In- dustriebond-FNV en van de Indus trie- en Voedingsbond CNV zijn zelf tevreden met het uiteindelijke resultaat. Volgens FNV-onderhan- delaar Jan Schalkx zat er niet meer in. "We hebben een goed pakket binnengehaald. De directie van Hoogovens is heel ver gegaan, ze hebben hun eigen mandaat ver moeten overschrijden". Voor de Hoogovensdirectie was een kortere werkweek voor de 8000 werknemers in de dagdienst en op kantoor onbespreekbaar. Ook toen dinsdag het personeel demonstra tief het bedrijf stil legde om mas saal te betogen, hield de directie voet bij stuk. In totaal hebben tijdens de drie vergaderingen 582 leden (68 pro cent) van de 940 aanwezigen voor het akkoord gestemd, 288 tegen en onthielden zich 5 leden van stem ming. Hormoonconflict WASHINGTON (GPD) - De Ame rikaanse regering werkt aan een compromis in het geschil met de Europese Gemeenschap over hor- moonvrjj vlees. Dat meldt de New York Times van gisteren. Volgens de krant is het Amerikaanse minis terie, van landbouw voorstellen aan het bestuderen, waarbij de over heid garanties zou geven over de afwezigheid van hormonen in rundvlees. De Europese Gemeen schap wil, dat de Amerikanen al leen nog maar vlees exporteren naar Europa dat afkomstig is van rundvee dat niet is ingespoten met groeihormonen. De Amerikanen hebben dat tot dusver steeds ge weigerd.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 7