'VN nodig om Rode Khmers te blokkeren' Rol van neo-nazi's nog lang niet uitgespeeld icHlBMrt Manley wint verkiezingen Jamaica Verzet Kampuchea eensgezind Paniek en woede in Sovjet-stad over vreemde kaalheid kinderen 'Relaties tussen Noord en Zuidkorea snel beter' VRIJDAG 10 FEBRUARI 1989 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU - Tsjernovtsy i SINGAPORE - De drie Kampucheaanse verzetsbewegin gen zijn gisteren tijdens hun topontmoeting in Peking overeengekomen, dat een 2000 man sterke VN-vredes- macht toezicht moet houden op de terugtrekking van de Vietnamese troepen en de terugkeer moet blokkeren van- Tsjcrnobyl ligt, levert uiteraard de Rode Khmers. De Rode Khmers worden verantwoorde- de^overhei^dekóp ingedrukt en lijk gesteld voor de moord op zeker een miljoen landgeno- naar het schijnt is men er in Tsjer- - In de Oekraïnse stad s paniek uitgebroken, en het is maar de vraag of de ver ontruste bewoners hun bezorgd heid en woede nog verder laten dempen door de autoriteiten. Eind augustus vorig jaar werd menig huisgezin gealarmeerd door het feit dat de kinderen plotseling ge heel kaal werden. Een actievoerder uit Tsjernovtsy die het allemaal heeft meegemaakt vertelde on- door Alexander Münninghoff langs in Moskou: „Het was gruwe lijk. Dikke haarvlokken bleven op de hoofdkussens achter als de ou ders hun kinderen 's morgens uit bed haalden. Ze hadden geen pijn, maar ze waren wel zo kaal als een kikker". Een ziekte waarvan niemand vooralsnog de oorzaak kent, in een stad in de Oekraïne waarin ook ten tijdens hun schrikbewind van 1975 tot 1979. novtsy nu ook wel van overtuigd, dat het daar niet aan ligt. „Maar", zegt Anatoli Galin, die de gemeng de gevoelens van de getroffen ou ders verwoordt: "Het fijne krijgen we er niet van te weten. De werke lijke oorzaak houden ze voor ons verborgen en dat is ontoelaatbaar. Veel ouders hebben hun kinderen elders ondergebracht en hoe kun nen die nu terugkomen als nie mand precies weet waar die kaal heid vandaan komt"? Natuurlijk werd Tsjernovtsy na de massale haaruitval door een speciale regeringscommissie be zocht. Die kwam al spoedig tot een oordeel: het element thallium was de oorzaak. Niks om je over op te winden. Gevolg van zure regen, gaat vanzelf weer over. Van de 218 kinderen die bij de dokter kwa men, werd bij 132 een chemische aandoening geconstateerd. Eind november kwamen er nog 18 kin deren met een aandoening bij. „Niets van waar", meent Galin en hij laat een dik pak brieven zien waaronder een petitie, onderte kend door ruim 200 inwoners van Tsjernovtsy, die nu eindelijk van de hoed en de rand willen weten. Bovendien heeft Galin nog een pakket recente haarmonsters op gestuurd gekregen die hij in Mos kou in een onafhankelijk laborato rium wil laten onderzoeken. „Ge middeld komen er sinds november elke maand 25 gevallen bij", weet hij. Er zijn, zondere verdere uitleg, in Tsjernovtsy enkele maatregelen genomen. Al het gras in de stad werd op last van de regeringscom missie verwijderd en tot op heden dat zegt ook het staatspersbu- reau Tass worden de straten in De leiders van de Coalitieregering van Democratische Kampuchea (CGDK) handhaven voorts hun eis dat het door Vietnam gesteunde bewind in de Kampucheaanse hoofdstad Phnom Penh moet wor den ontmanteld, als onderdeel van een vredesregeling in Kampuchea. door Bob Mantiri De drie verzetsorganisaties, die worden gevormd door de groep van prins Sihanouk, van ex-pre mier Son Sann en van de Rode Kh mers, kwamen in Peking bijeen om hun strategie op elkaar af te stem men voor de belangrijke ontmoe ting in Jakarta met het Hun Sen- bewind en zijn belangrijkste bond genoot Vietnam. Op deze tweede ronde van het informele overleg over Kampuchea zijn de ministers Iraakse president zou couppogingen hebben verijdeld NICOSIA (AP) - De Iraakse_presi- dent Saddam Husayn heeft de af gelopen weken minstens eenmaal een couppoging door militaire offi cieren kunnen breken. Dat hebben diplomaten in Baghdad gemeld. De jongste couppoging zou het werk zijn geweest van een groep ontevreden luchtmachtofficieren. Op 6 januari werd een militaire parade ter ere van de dag van de strijdkrachten afgelast en Europe se ministers van defensie die wa ren uitgenodigd kregen bericht dat ze maar thuis moesten blijven. Een officiële verklaring is nooit gege ven. Volgens diplomaten was er sprake van plannen van piloten om met bommenwerpers de tribune van Saddam plat te gooien. Volgens anderen is een couppo ging gedaan in december, toen Saddam in Egypte was. Daarbij zouden 200 officieren en leden van Saddams Baath-partij zijn geëxe cuteerd. Buitenland kort Begrafenis Drie van de slachtoffers van de bloedige moordpartij op een fami lie bij de Nederlandse landbouw kolonie in Parana, zuid-Braziiië, zijn gisteren onder massale belang stelling in de nederzetting begra ven. Kippen- en varkensteler Dirk Boer (28), zijn zoontje Thiago (15 maanden) en zijn moeder, Mariana Boer (52), w.erden begin deze week door rovers met messen, scharen en kapmessen om het leven ge bracht. De politie heeft nog geen spoor van de daders. VN -waarnemers De ministers van buitenlandse za ken van de vijf landen in Midden- Amerika gaan akkoord met de be noeming van waarnemers van de Verenigde Naties aan hun grenzen. El Salvador, Nicaragua, Honduras, Guatemala en Costa Rica hopen hiermee een halt toe te roepen aan zendingen van wapens en soldaten over land en zee, die de afgelopen jaren vaak tot regionale conflicten hebben geleid. Solidariteit Uit solidariteit met de gevangenen die in Zuidafrika onder de nood toestand vast zitten en al enkele weken met een hongerstaking pro testeren tegen het feit dat ze nog steeds niet in staat van beschuldi ging zijn gesteld, zullen 42 Zuid- afrikaanse advocaten in principe twee dagen niet eten. Volgens de advocaten zijn inmiddels zeven van de ruim 200 hongerstakers in een ziekenhuis opgenomen, nadat zij 20 dagen lang slechts water met daarin wat suiker en zout hebben gedronken. Brand Een brand in een filmstudio in het zuiden van India, veroorzaakt door ontploffend vuurwerk, heeft giste ren aan 36 mensen het leven ge kost. Tientallen andere mensen raakten gewond omdat de deuren van de studio op slot zaten om te voorkomen dat nieuwsgierigen de opnames verstoorden. Het vuur werk was bedoeld voor een trouws- cène in een rijk ingericht decor. Walesa De leider van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit, Lech Walesa, heeft de arbeiders in zijn land opgeroepen „de ronde tafel conferentie een kans te geven" en af te zien van verdere stakingen. van buitenlandse zaken van Thai land, Singapore, Malaysia, Indone sië, Brunei en de Filippijnen aan wezig. Dat de drie partijen hun onder linge geschillen voorlopig opzij hebben gezet blijkt uit het feit, dat Khieu Sampan namens de Rode Khmers zijn handtekening zette onder het stuk waarin de terugkeer van de Rode Khmers na de terug trekking van de Vietnamese troe pen ongewenst wordt verklaard. Daarmee spelen de drie verzets groepen in op de wensen van Phnom Penh en Hanoi, die steeds algehele Vietnamese troepenterug trekking hebben gekoppeld aan garanties dat de Rode Khmers niet weer naar de macht grijpen. Maar diplomatieke waarnemers vragen zich af wat de handteke ning van Khieu Sampan waard is. De werkelijke leider van de Rode Khmers is nog altijd Pol Pot. Khieu Sampan staat in de Rode Khmers hiërarchie op de zevende plaats. De drie Kampucheaanse verzets leiders zijn het er verder over eens geworden, dat de VN-vredes- macht, die in hun gemeenschappe lijke verklaring wordt aangeduid met „internatonale controle me chanisme", er op toeziet dat een staakt-het-vuren in acht wordt ge nomen, de Kampucheaanse ver zetsorganisaties worden ontwa pend en een eind maakt aan de bui tenlandse hulp aan alle verzets groepen. De VN-vredesmacht heeft ook tot taak om toe te zien dat de vrije verkiezingen, die zullen worden gehouden zodra de Vietnamezen weg zijn, ordelijk verlopen. Het be wind van Hun Sen heeft al herhaal de malen verklaard, dat het aan de macht zal blijven, wanneer de Viet namezen weg zijn. Met Vietnam sa men is Phnom Penh verder tegen de vorming van een internationale vredesmacht, maar volgens diplo maten zijn beide landen bereid om over deze kwestie te onderhande len. het centrum regelmatig schoonge- spoten. Nogmaals: zonder verdere uitleg door de overheid. Geen wonder dat verontruste burgers het heft in handen pro beerden te nemen en zelf bodem monsters begonnen te verzamelen. Enkele honderden daarvan wer den bij competente instanties inge leverd, maar, aldus Galin, sinds dien zijn ze spoorloos verdwenen. In de tussentijd had hij zelf 192 monsters verzameld, variërend van etenswaren tot urine van de be trokken kinderen, en die had hij in geleverd bij het wetenschappelijk onderzoeksinstituut van het minis terie van binnenlandse zaken, waar men ook criminologisch werk ver richt. Een zeer nauwgezette organi satie derhalve. En die kwam tot de conclusie, bij monde van de ex perts Boetrimenko en Zorin, dat er zig is. Geen thallium dus, maar borium. Galin daarover:'borium wordt ge bruikt bij kernreactoren en vormt ook een onderdeel van de brand stof voor raketten, thallium niet. Vooralsnog gaan wij ervan uit dat ons een rad voor ogen wordt ge draaid. Niemand weet precies wat voor militaire installaties er in de buurt van Tsjernovtsy liggen. Er vinden transporten plaats, vaak 's nachts, met tankauto's. Een keer is er door soldaten een massale reini gingsactie uitgevoerd met neus- maskers op, nadat zo'n auto was verongelukt". Het is geen zuivere koffie daar in Tsjernovtsy, dat is wel duidelijk. Galin heeft inmiddels te horen ge kregen dat hij voor verdere exper tises niet meer bij het criminolo gisch laboratorium welkom is (hij was daar via kennissen toegelaten) en daarom zoekt hij nu de open baarheid. Het Sovjetdagblad 'Soci alistische Industrie' heeft de zaak in behandeling, maar zelfs onder de heersende glasnost in perestroj- kaland komt een vlotte publikatie over deze kwestie niet zo gemakke lijk tot stand. Brokstukken van de verongelukte Boeing 707 tussen de bomen op het eiland Santa Maria BARCELONA (GPD) - De piloot van de woensdag op de Azoren ver ongelukte Boeing 707 heeft enkele aanwijzingen van de luchtver keersleiding op het eiland Santa Maria niet opgevolgd. Dat heeft een op het moment van de ramp aanwezige vluchtleider gister avond meegedeeld. Vanuit de verkeerstoren van het vliegveld op het Azoren-eiland Santa Maria werd de piloot van In dependent Air Corporation ge waarschuwd dat hij te laag vloog. Er kwam vanuit het vliegtuig, dat even tevoren nog contact met de Piloot Boeing reageerde niet op aanwijzingen verkeersleiding had gehad, echter geen reactie en het toestel hield zijn verkeerde koers aan. Even la ter spatte het uiteen op de top van de Pico Alto, een dode vulkaan op enkele kilometers afstand van de landingsbaan. De zogeheten zwarte doos, die al- (Foto EPA) le vluchtgegevens en gesprekken van de piloten registreert, is gister middag op de beboste heuvel ge vonden. De gegevens daaruit zul len duidelijk moeten maken of de ramp, die aan alle 137 Italiaanse va kantiegangers en 7 Amerikaanse bemanningsleden het leven kostte, inderdaad een menselijke fout is geweest. Over dat laatste zijn, on danks het commentaar van de Por tugese burgerluchtvaartdienst, twijfels gerezen, nu op Pico Alto enige verminkte slachtoffers zijn gevonden die reddingsvesten en/of zuurstofmaskers droegen. KINGSTON (AP) - De 64-jarige centrum-linkse politicus Michael Manley is winnaar geworden van de parlementsverkiezingen die gis teren op Jamaica zijn gehouden. Vanochtend maakte de staatstele visie bekend dat na telling van 65 procent van de stemmen de Natio nale Volkpartij van Manley zeker 34 van de 60 zetels in de wacht zal slepen. De Arbeiderspartij van Ja-- maica van Manleys rivaal, de de missionaire premier Edward Seaga, heeft in elk geval acht ze tels. De winnaar zei tot een juichende menigte aanhangers voor het par tijgebouw in Kingston: "Laten we voor alle toekomstige generaties een voorbeeld stellen van waardig heid en samenwerking in de over winning". Hij erkende dat het 'niet veel mensen gegeven is' om een tweede kans te krijgen. Manley was al eerder premier,, van 1972 tot 1980; zijn regering ging toen innige banden aan met Cuba, waarmee hij de Verenigde Staten en de buitenlandse beleggers de stuipen op het lijf joeg. In de laatste verkiezingscampagne heeft hij een veel gematigder beleid gepropa geerd. Zijn voorganger Seaga gold als één van de trouwste bondgeno- Seaga erkende vanmorgen zijn nederlaag. "Het volk heeft gespro ken en we respecteren zijn be sluit," zo zei hij, "we kunnen met opgeheven hoofd terugzien op de afgelopen regeerperiode, en we zullen met opgeheven hoofd in de oppositie gaan". Seaga had de afgelopen zes jaar geregeerd met een totale meerder heid van alle 60 zetels, omdat Man ley in 1983 de verkiezingen had ge boycot na een meningsverschil over de registratie van de kiezers. Als Seaga erin geslaagd zou zijn een derde ambtstermijn te vervul len, zou dat voor het eerst geweest zijn sinds in 1944 het algemeen kiesrecht werd ingevoerd op Ja maica. De verkiezingscampagne ging dit keer vooral over de levensstan daard van de 'kleine man' op Ja maica, die volgens Manley onvol doende heeft geprofiteerd van de economische opbloei die onder het bewind van Seaga onmiskenbaar een feit is geweest. Vooral de toe ristenindustrie en het zakenleven hebben veel verdiend onder Seaga. DEN HAAG (ANP) - De Zuidko- reaanse oppositieleider Kim Dae Jung houdt het erop dat de betrek kingen tussen Noord- en Zuidko rea 'binnen afzienbare tijd' zullen verbeteren, ondanks het feit dat overleg tussen vertegenwoordi gers van beide landen eerder deze week mislukte. Kim is voorzitter van de Partij voor Vrede en Vooruitgang (PPD), de grootste oppositiepartij van zijn land. Op uitnodiging van het CDA is hij drie dagen in Nederland. Pre mier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken) ruim den gisteren tijd voor hem in. De PPD-voorzitter zei dat de mislukking van de onderhandelin gen over een mogelijk gesprek tus sen de premiers van beide landen werd verwacht en zeker niet gezien moet worden als iets definitiefs. De Noordkoreaanse delegatielei der Paik Nam Jun smoorde de on derhandelingen meteen in de kiem door te eisen dat onmiddellijk een punt wordt gezet achter de jaarlijk se Zuidkoreaans-Amerikaanse mi litaire oefeningen. "Het is belache lijk dat wij elkaar een hand geven terwijl jullie tegelijkertijd bajonet ten op onze harten richten", waren de woorden van Paik. Volgens Kim Dae Jung staat de noorderbuur onder grote druk van de bondgenoten China en de Sov jetunie om de betrekkingen met Seoul te verbeteren. Hij zei dat hij zijn Nederlandse geprekspartners had gevraagd er ook bij Noordko- rea op aan te dringen met Zuidko rea verder te praten. Volgens Kim neemt de handel met Noordkorea al geruisloos toe. Dit vindt dan plaats bijvoorbeeld via Hongkong en Japan. Een top man van het Hyundai-concern sloot tijdens een recent bezoek aan Noordkorea overeenkomsten af, onder meer om een toeristisch pro ject in het communistische praat, nu wordt gesproken over een geleidelijke terugtrekking. Dit is ook waarneembaar in het Noord koreaanse standpunt over Ameri kaanse kernwapens op het schier eiland. Daarbij komt nog dat ook Noord korea gevoelig zal blijken voor de algehele sfeer van verbroedering die in de wereld waarneembaar is. Kim Dae Jung noemde daarbij on der meer Afghanistan, Angola, Kampuchea en de verbeterende betrekkingen tussen Moskou en Peking. De politicus voegde daar aan toe dat de Zuidkoreaanse bevolking zelf ook geen behoefte heeft aan Amerikaanse troepen in het gebied als de Noordkoreaanse dreiging af neemt. Winnie Mandela beschuldigd van moord op jongen KAAPSTAD (GPD) - De Zuidafri- kaanse minister van wet en orde', Adriaan Vlok, heeft opdracht gege ven tot een onderzoek naar be schuldigingen aan het adres van Winnie Mandela en haar persoon lijke lijfwacht. Zij worden verdacht van ontvoering van en moord op een 14-jarige zwarte activist. Winnie Mandela en haar lijf wacht, een twintigtal zwarte jonge ren, zouden betrokken zijn ge weest bij de ontvoering van vier jeugdige zwarte activisten. Drie van deze jongeren werden later weer vrijgelaten en bleken te zijn mishandeld. De vierde jongen wordt nog ver mist en is waarsehijnlijk dood. Vol gens de andere drie zou hij zwaar zijn mishandeld door de lijfwacht en ook door Winnie Mandela zelf, omdat hij ervan werd verdacht een politiespion te zijn. Winnie Mande- den te ontwikkelen. Alles valt of ja wordt ook indirect gekoppeld °,aat gsMes de moord op de Aziatische staat echter met de 'almachtige' Noordkoreaanse leider Kim II Sung, zo meent Kim Dae Jung. Ook uit andere zaken valt af te leiden dat Pyongyang zijn houding dokter Abu-Baker Asvat, twee we ken geleden. Volgens Vlok is de politie zich bewust van de binnen- en buiten landse implicaties van de beschul- stilaan versoepelt. Eisten de digingen, maar kan zij niet langer Noordkoreanen enige tijd geleden afzijdig blijven, nu haar i dat de Amerikaanse troepen zich eerst uit Zuidkorea zouden terug trekken voordat er kon worden ge- de lijfwacht steeds worden genoemd in verband met mishan delingen, ontvoering en moord. BONN De neo-nazistische partij 'Auslander raus/Nationale Samm- lung (AR/NS)' heeft het nu zelfs voor de Westduitse CSU-minister van binnenlandse zaken, Friedrich Zimmermann, te bont gemaakt. Deze splintergroep van de onver beterlijke ex-legerofficier Michael Kühnen is met onmiddellijke in gang verboden. Bij huiszoekingen door Hans Hoogendijk in Beieren, Hessen en Nordrhein- Westfalen zijn de verenigingskas en nazi-propaganda in beslag geno men. In het huis van Kühnen werd een kist munitie gevonden. Zimmermann wil, zoals hij zelf verklaarde „een niet mis te versta ne waarschuwing geven aan het adres van rechts-extremisten. De Bondsrepubliek zal ook in de toe komst geen speelplaats zijn voor hen. We aanvaarden niet dat Küh nen en zijn aanhangers opnieuw in het hele land neo-nazistische vere nigingen opbouwen die op langere termijn tot een partij uitgroeien. Door mijn maatregelen kan de par tij op 12 maart niet deelnemen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Hessen". De 34-jarige Michael Kühnen zal er niet ondersteboven van zijn. De op 15 juli 1988 opgerichte 'AR/NS' is maar één van de vele groepjes, die hij sinds zijn oneervolle ontslag uit dienst in 1977 heeft opgericht. De obscure club had als enige doel deelname aan de gemeenteraads verkiezingen in maart in Hessen. De neo-nazi's concentreerden zich op het stadje Langen, waar rechts- extremisten al jaren actief zijn. Ze terroriseren buitenlanders, trek ken schreeuwend door de straten en zien dit stadje als hun hoofd kwartier. Hun motto: 'Langen moet de eerste stad in Duitsland zonder buitenlanders worden'. De neo-nazi's treffen elkaar re gelmatig in een kroeg in het stadje. Hakenkruizen aan de wand en op de asbakken en natuurlijk de nazi- groet. Voor de tv-camera s brulden de 20 aanwezigen onlangs "Weest eeuwig trouwe kameraden. De Führer, die in de hemel is, houdt van de trouw van zijn jonge solda ten". Kühnens plaatselijke 'stad houder' Brehl zei aan het begin van de vergadering: „Ik stel nadrukke lijk vast en wie het niet bevalt, kan oprotten dat wij geen demo craten zijn. Wij willen een natio- naai, socialistisch, vrij en verenigd Duitsland". Kühnen is het daar helemaal mee eens. Lijsttrekker Reiss: „De bodem is al tientallen jaren rijp en de vruchten kunnen nu worden ge oogst. God zij dank is in maart nog niet alles groen. Dan is het nog bruin en dat is onze kleur". Küh nen kondigde voor de komende weken een „verkiezingsstrijd in de straten" aan. „Met 100 tot 150 men sen zullen wij marcheren in fakkel optochten en zulke dingen. Er wordt in Langen over vrijwel niets anders meer gepraat dan over de neo-nazistische kandidatuur. Het enige opwindende in deze verkie zingsstrijd zijn wij". Ijzers Na Zimmermanns besluit wordt er niet gemarcheerd, maar Kühnen heeft nog veel meer ijzers in het vuur. De man richt met een bijna ongelooflijke snelheid de ene neo- nazistische groep na de andere op. Eind vorig jaar verscheen in Lan- De neo-nazistische voormannen Michael Kühnen (links) en Thomas Bre hl tijdens een demonstratie bij het graf van de voormalige nazi-leider Rudolf Hess <FotoEPA> gen ineens het 'Deutsche Frauen- front'. „Wij zullen deze corrupte staat demonteren", riepen ze hun mannelijke leider na. „Wij zijn geen huisvrouwen of geboortema chines, maar als strijders gelijkbe rechtigd". Kühnens vrouwenbataljon is te gen abortus („Elke vrouw die abor tus pleegt, moet de foetus in een plastic zak meekrijgen. Dan kan ze zien wat ze heeft laten doen"), maar wel voor euthanasie van gehandi capten. Een van de nazi-vrouwen: „Dat is een sociale daad. Niet al leen omdat de gehandicapte veel bespaard blijft, maar ook omdat wordt voorkomen dat het hele volk wordt verziekt". Deze Kühnen- vrouwenclub is nog niet verboden. Volgens het weekblad Der Spie gel is Kühnen ook een van de drij vende krachten achter de acties die de neo-nazi's op 20 april in Duits land en andere landen willen orga niseren ter gelegenheid van Hitiers 100-ste geboortedag. Oude en nieu we nazi's willen op een geheime plek bij elkaar komen onder lei ding van hun ere-president, de nog altijd fanateke Belgische ex-SS-er Leon Degrelle. Het sociaal-demo cratische anti-fascistische blad 'Bliek nach Rechts' citeerde uit een 'Kampfruf van Kühnen: „En eens zullen de monumenten die we nu nog voof onze Führer in onze har ten bouwen, de Duitse steden sieren". Volgens der Spiegel coör dineert de neo-nazi de voorberei dingen uit een krot in Frankfurt. Daar heeft Kühnen zijn tenten op geslagen nadat hij maart vorig jaar vrij kwam na het uitzitten van ruim drie jaar gevangenisstraf wegens ophitsing en verspreiding van nazi- propaganda. Kühnen wil geen geweld rond de 20ste april: „Wij willen tonen dat er ook nog Duitsers zijn, die dank baar zijn". Het is de vraag of de door de Kühnen-fans beheerste grootste neo-nazistische groep, de 'Freiheitliche Deutsche Arbeiter- partei' (FAP), het alleën bij dank baarheid zal laten. Deze FAP is met ongeveer 500 leden uitgegroeid tot de meest gewelddadige rechts-ex- tremistische groepering. Tegen diverse FAP-leden lopen gerechtelijke procedures wegens doodslag, geweld, en vernieling. Nog is de partij niet verboden, maar sinds de aanhang van Küh nen op 5 november vorig jaar de macht overnam en voorzitter en oprichter Martin Pape onder het motto 'te slap' naar huis stuurde, zal ook Zimmermann niet lang meer om een verbod heen kunnen. Om de FAP „zo lang mogelijk als legale arm van de beweging te handhaven" (Kühnen), is het ge matigde programma van Pape nog wel aangenomen. De 60-jarige Bochumer Fried- helm Bussen is de nieuwe FAP- voorzitter. Hij geniet respect bij de neo-nazi's omdat hij diverse malen in de gevangenis heeft gezeten we gens illegaal wapenbezit en ge welddadige nazistische activitei ten. Ooit organiseerde hij ook de campagne 'Brandt an die Wand' ('Willy Brandt tegen de muur' - red.). Europese SA Ondanks de integratie van skin heads is de toeloop van zwervende gewelddadige jongeren veel min der groot dan door de binnenland se veiligheidsdienst werd ge vreesd. Het ideaal van Kühnen om „een soort Europese Sturm Abtei- lung te scheppen van jonge activis ten die als politieke soldaten de straten vrij vechten en vijandelijke organisaties vernietigen" is dus nog ver weg. Even ver als zijn stre ven „de eenwording van de Eu ropese nationaal-socialisten" te verwezenlijken. Alleen in de buurt van Frankfurt en in enkele steden in het Roergebied kan hij over klei ne knokploegen beschikken. Alles bij elkaar zijn er volgens de Westduitse BVD ongeveer 2000 ge welddadige neo-nazi's en dat is niet al te veel op een bevolking van 65 miljoen zielen. De 'overtuigde na- tionaal-socialist Michael Kühnen', zoals de rechters hem in januari 1985 omschreven, strijdt onverdro ten voort. Na het laatste vonnis riep hij: „Als deze veroordeling type rend is voor een democratie, dan is verzet tegen dit systeem niet alleen legaal, maar de plicht van elke bur ger

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 5