Europa worstelt met keuze tussen milieu en economie Keiharde machtsstrijd op de Wallen Joegoslavische seksbazen schuwen geweld niet Predikant gekweld door stortvloed van bedreigingen Autolobby zit Nijpels en katalysator in de weg VRIJDAG 10 FEBRUARI 1989 AMSTERDAM - De Wallen, het prostitutiecentrum in de Amster damse binnenstad, dreigt meer en meer gedomineerd te worden door Joegoslaven. Vorige week nog wer den op de Wallen elf Joegoslaven gearresteerd, op verdenking van bedreigingen en ernstige mishan delingen. De elf zouden gepoogd hebben een landgenoot, die als seksbaas van enkele prostituées optreedt, af te persen. Gelijktijdig pakte de jeugd- en zedenpolitie drie Joego slavische seksbazen op wegens ^verdenking van handel in vrou wen. Ingewijden melden dat steeds meer Joegoslaven pogingen doen greep te krijgen op het grote aantal bordelen in de Amsterdamse bin nenstad. Geweld wordt daarbij niet geschuwd. door Huub Klompenhouwer Een hotelletje op de wallen, be gin december. Een van de kamers wordt al langere tijd bewoond door een Joegoslaaf die elders op de gracht "een paar vrouwen heeft zit ten". De man wordt in het hotel be naderd door vier landgenoten die een gesprek willen. Al snel proeft de hotelbaas de geladen sfeer. Hij weet het viertal de deur uit te krij gen. Een paar uur later zijn ze er weer. Nu wordt er over en weer aan el kaar getrokken. De vrouw van de hotelbaas waarschuwt op straat twee surveillerende agenten. Op het moment dat de agenten het ho tel betreden, houden de bedreigin gen op. Nee, er is niets aan de hand, legt de hotelbaas de agenten uit. Ze Kerkstraat nog herinneren, begin vorig jaar. Die had alles met die or ganisatie te maken. Als je dan ziet dat die Joegoslaven zich in Anm- sterdam gaan concentreren op de prostitutie, kun je dat gadeslaan en proberen de organisatie bloot te leggen, maar je kunt ook van meet af optreden en zo proberen te voor komen dat ze gesetteld raken. Want ook in de prostitutie spelen die afpersingen". Vuurgevaarlijk De politie heeft het sterke vermoe den dat de 'beschermorganisatie' van de Joegoslaven in Frankfort huist en vandaar vooral in Duits land en Nederland actief is. Ze wor den betiteld als vuurwapengevaar lijk. Een schietpartij, eind vorig jaar bij een tordeel in de Bloed- straat, waarbij een dode viel, door zeefd met zes kogels, is een triest bewijs van het gewelddadige ka rakter van de organisatie. De poli tie heeft die zaak nog niet geheel kunnen oplossen. Vorige week wilde de politie met een grootscheepse actie de Joego slavische afpersers een flinke slag toebrengen. Elf Joegoslaven wer den aangehouden. De actie werd echter doorkruist door een actie van de jeugd- en zedenpolitie. Daar hadden vier Joegoslavische vrou wen aangifte gedaan van vrouwen handel. Ze waren onder valse voor wendsels door een drietal landge noten naar Amsterdam gelokt. Wilting: "Het zal duidelijk zijn dat die zaak voorrang moest krij gen. Tegelijk wisten we dat daar door het circuit wel gewaarschuwd was. Van de elf arrestanten hebben we er slechts drie kunnen vasthou den.' Die bleken bovendien illegaal in ons land te zijn". De warme buurt in Amsterdam: de prostitutie dreigt er door nietsontziende Joegoslaven te worden gecontro leerd. doto GPU) verdwijnen weer. De vier hebben het signaal wel begrepen. Er wor den nog wat dreigementen geuit, daarna vertrekken ze. Lijfwacht De bedreigde Joegoslaaf slaat aan het bellen. Nog geen uur later, nog steeds met een van angst vertrok ken gezicht, regelt hij met veel flap pen een lijfwacht. Ook weer land genoten. Iedere keer als de deur van het hotel opengaat, kijkt de man verschrikt op. Zijn geld en sie raden worden haastig in een kluis ondergebracht. De hotelbaas, niet onbekend met het leven in deze buurt, weet waar het om gaat. "Die Joegoslaaf heeft nu aardig wat geld. Hij heeft succes in zijn branche. Dat roept de jaloe zie op van dit soort rondtrekkende benden, die beschermgeld gaan ei sen. Dat is de Joegoslavische ma fia". "Ik heb in het verleden wel meer Joegoslaven voor langere tijd in mijn hotel gehad. Normaal gespro ken zal het me een zorg zijn hoe de heren hun geld verdienen. Maar als ze door hun activiteiten het leven van de andere hotelgasten in ge vaar brengen, verandert de zaak. Ik heb die lui toen het hotel uitgezet". Nog een keer de hotelbaas: "De ze man is nu doodsbenauwd. Hij weet dat ie zijn afpersers toch niet kan ontlopen. De mensen hebben eindeloos geduld. En ze deinzen nergens voor terug. Je kon zien, dat ze daarnet ook bewapend waren". Grote jongens Begin december was de Joegosla vische seksbaas nog een enkeling in het circuit van grotere en kleine re souteneurs. Maar momenteel opereren er al vijf op de Wallen. In Amsterdam is, anders dan in som mige andere steden, de prostitutie niet meer in handen van enkele 'grote jongens', zoals ten tijde van de bekende Maurits 'Zwarte Jopie' de Vries. De meeste pooiers, of souteneurs, hebben enkele 'kasten' en meestal twee ploegen vrouwen, die voor hen werken. Onderling hebben ze- wel contact en bijvoor beeld gezamenlijke ordediensten, die ze overigens liever aanduiden als beschermdiensten, die waken over de veiligheid van de vrouwen. De politie van het bureau War moesstraat volgde de ontwikkelin gen nauwgezet. Voorlichter Klaas Wilting: "Uit eerdere zaken rond het balletje balletje, dat ook door die Joegoslaven werd gespeeld, wisten we dat die groep bescherm geld moest betalen aan een organi satie die vooral vanuit Frankfort in Duitsland opereerde. Misschien kunt u zich die schietpartij in de Na publikaties over zijn oor logsverleden wordt de doopsge zinde emeritus-predikant dr. J. S. Postma (78) uit het Friese Ap pelscha regelmatig bedreigd. "Een stortvloed van anonieme telefoontjes en brieven, bedrei gingen en scheldpartijen hebben het leven van Postma en zijn echtgenote in ernstige mate on leefbaar gemaakt". Zo deelt het dagelijks bestuur van de Doops gezinde Broederschap vandaag mee in het Algemeen Doopsge zind Weekblad. De vrouw van ds. Postma heeft vorige maand het kerkbestuur van een en ander op de hoogte gesteld. Postma is een zwager van J. Luitjens, de in Canada wonende oorlogsmisdadiger, die tot le venslang werd veroordeeld. Luitjens, ook doopsgezind, heeft zijn straf nooit uitgezeten. De Ca nadese staat probeert hem via dp rechter het staatsburgerschap te ontnemen. Bij het aanvragen daarvan heeft Luitjens verzwe gen dat hij wegens oorlogsmis daden was veroordeeld. Het oorlogsverléden van Post ma kwam vorig jaar ter sprake onder meer in een artikel over Luitjens van NRC Handelsblad redacteur Frits Groeneveld in het Algemeen Doopsgezind Weekblad en in een vraagge sprek van Trouw met ds. J. F. Postma, een van zijn dochters. Daarop ontstond in genoemd weekblad een weinig verheffen de discussie over Postma en Luitjens. Postma die geen contact meer heeft met zijn zwager werd in 1947 veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en tien jaar ontzegging van de preekbe- voegdheid. Hij had in 1942 een pro-Duits radiopraatje gehouden over het lot van de Duitstalige doopsgezinden onder Stalin. Aanvankelijk ging hij met Luitjens naar Paraguay, maar in 1957 meldde hij zich bij de Ne derlandse justitie, nadat hij de justitie al regelmatig op de hoog te had gehouden van zijn ver blijfplaats. Postma heeft toen de straf uit gezeten die hem, naar het oor deel van de bevoegde autoritei ten, nog restte, zo schrijft het be stuur van de Doopsgezinde Broederschap. "Daarmee deed hij wat hij jegens de samenleving verplicht was te doen. Het is dan ook verkeerd als hij nu opnieuw wordt gestraft door fluister- en haatcam pagnes Hoewel het bestuur van de Broederschap uitgaat van ieders goede trouw, betreurt het dat on der meer als gevolg van publika ties in het eigen weekblad men sen zijn gekwetst. "Dat had niet mogen gebeuren". Wel blijft het bestuur van mening dat Luitjens het voorbeeld van zijn zwager Postma moet volgen en zich ter beschikking van de Nederlandse justitie moet stellen. Doordat het verdrag tussen Canada en Neder land niet in oorlogsmisdaden voorziet, kan Luitjens om die re den niet aan ons land worden uit geleverd. Terug De evangelische hulporganisa tie 'Tear Fund' heeft haar wer kers in Afghanistan gevraagd het land zo snel mogelijk te verlaten. De veiligheid van de vijf hulp verleners kan op dit ogenblik niet worden gegarandeerd, zo deelde directeur mr. J. N. Bo- gaards mee. 'Tear Fund' volgt hiermee het advies van International Assis tance Mission, waarvoor de uit gezonden hulpverleners werken. Het gaat om twee verpleegkundi gen, een fysiotherapeute, een technicus en een algemeen me dewerker. 'Tear Fund' is de enige Nederlandse christelijke hulp verleningsorganisatie met wer kers in Afghanistan. In april zal worden bekeken of terugkeer naar Afghanistan mo gelijk is. Directeur Bogaards hoopt, dat zijn mensen als 'vol doende politiek neutraal' wor den beschouwd om hun werk dan te kunnen voortzetten. Schade door acties. "Harde acties tegen abortusklinieken kunnen de hulpverlening aan on gewenst zwangere vrouwen schaden. Vrouwen kunnen er door worden afgeschrikt zich tot ons te wenden. Ook verharden zulke acties alleen maar de te genstellingen tussen voor- en te genstanders van abortus en zal het aantal abortussen er niet door verminderen". Directeur M. Neele van de Ver eniging ter bescherming van het Ongeboren Kind zegt dat in een reactie op de aankondiging van de stichting Schreeuw om Leven om hardere acties tegen abortus te gaan voeren. De stichting van drs. L. P. Dorenbos denkt aan be zettingen en blokkades van kli nieken. De organisatie van Neele (53.000 leden), die ook tegen abortus is, maar zich positief in zet voor hulpverlening en voor lichting, heeft Dorenbos herhaal delijk gevraagd van hard optre den tegen klinieken af te zien. "Wij willen geen Amerikaanse toestanden". Daar worden bom men naar klinieken gegooid en klinieken bezet. Een rk hulpbis schop van New York kreeg on langs nog gevangenisstraf we gens zijn aandeel in zo'n bezet ting. Neele vreest ook dat de voor lichting op scholen nadeel kan ondervinden van de acties van 'Schreeuw om Leven'. Steeds meer scholen - en niet alleen protestants-christelijke en rooms-katholieke doen een beroep op de drie voorlichters van de Verenigintg ter bescher ming van het Ongeboren Kind. Tot nog toe ondervindt de vere niging daarbij geen problemen. Hoogstens moet soms worden uitgelegd dat ze geen relatie heeft met de organisatie van Do renbos. Boek Van dr. H. M. Vroom (44), gere formeerd predikant in De Bilt, tevens wetenschappelijk hoofd medewerker aan de theologische faculteit van de Vrije Universi teit, is een uitgebreide studie ver schenen onder de titel 'Religies en de waarheid'. Het boek (334 bladzijden, f. 59,50, uitgave J. H. Kok Kampen) is een verslag van een speurtocht naar wat men in religie onder waarheid verstaat. "Het is een lange tocht ge weest, weliswaar langs gebaande wegen, maar vaak toch ook door tamelijk onbekend landschap", schrijft Vroom in zijn woord vooraf. "Religies maken er aan spraak op dat zij mens en wereld kennen zoals ze werkelijk zijn. Ze verschillen in hun visies op de werkelijkheid. Daarom rijst de vraag hoe zich de waarheidsaan spraken van de diverse religies verhouden. Vullen ze elkaar aan? Weerspreken of overlappen ze el kaar?" Vroom gaat in dit boek ook na wat de aard is van de religieuze kennis. Een lange rij gelovige denkers passeert de revue: hin does, boeddhisten, joden, chris tenen en moslims. Het laatste deel van Vrooms speurtocht is een poging om zoveel mogelijk te leren van de inzichten van de besproken schrijvers. Hij ont wikkelt dan een theorie over 're ligieuze waarheid'. Wie zich wil oriënteren in reli gieuze veelvormigheid, komt met dit boek een heel eind. Hervormde Kerk: beroepen te Molenaarsgraaf kandidaat J. van het Goor Putten. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Almelo (voor ge vangenispastoraat) mevrouw K. G. Smallenburg aldaar (laatste lijk predikant te Marken). Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Hoogvliet A. Bac Bodegraven; bedankt voor Urk E. Venema Elspeet. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Steenwijk (deelwerk) mevrouw H. T. Buite- veld Drachten. Dr. Wiersinga. De kerkeraad algemene zaken van de gerefor meerde kerk in Leiden heeft op zijn verzoek de studentenpredi kant dr. H. Wiersinga per 1 sep tember van dit jaar eervol ont heffing verleend uit zijn ambts bediening. Dr. Wiersinga, die hier ruim tien jaar studentenpre dikant is geweest, wil gebruik maken van de vut-regeling voor predikanten. Japan en kan Reportage Onbegrijpelijk. Dat zal menigeen hebben gedacht, toen bekend werd dat de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, wil dat Nederland voorlopig het plan op schort om het gebruik van 'schone auto's' fiscaal te stimuleren. Worden er in Nederland eindelijk maatregelen genomen om de milieuverontreiniging aan te pakken, steekt de EG er een stokje voor! door Nicole Lucas Het is niet de eerste keer dat natio nale maatregelen in het kader van het milieu van 'hogerhand' worden verboden. Zo verzette de Europese Commissie zich vorig jaar tegen een besluit van de Ierse regering om bier in blik uit milieuoverwe gingen te verbieden. En Denemar ken kreeg last toen dat land een verbód overwoog op het gebruik van de zwaar kankerverwekkende stof asbest in auto's. Ook Nederland had het eerder met de EG aan de stok toen het maatregelen wilde nemen tegen het gebruik van cadmium als kleurstof van ondermeer bierkrat ten. Nu wil minister Nijpels (milieu) het gebruik van auto's met katalysator stimuleren door een subsidie te geven op iedere 'scho ne' auto. Uit onderzoek is gebleken dat zonder deze regeling vrijwel niemand een auto met katalysator, die de uitlaatgassen voor 80 tot 90 procent van vervuilende stoffen zuiveren, zou kopen. Want voor het milieu alleen wil geen automobilist honderden guldens extra op tafel leggen, wat het geval zou zijn als de aanschaf van een 'schone' auto niet financieel wordt gesteund. De Europese Commissie be schouwt een dergelijke subsidie echter als een inbreuk op artikel 93 van het EG-verdrag dat over- heidsssteun die de vrije concurren tie tussen bedrijven aantast ver biedt en op artikel 30 dat het han delsverkeer tussen de lidstaten re gelt. Volgens de Commissie is er sprake van concurrentievervalsing en ze heeft Nederland daarom ver zocht de regeling voorlopig op te schorten. De Franse en Italiaanse autofa brikanten kunnen daarmee voorlo- pig weer even opgelucht ademha len. Want zij zijn het vooral die een schoner autobeleid blokkeren en daarbij, zo blijkt steeds weer, de top van de EG (de ministers en de Europese Commissie) aan hun zij de vinden. De verouderde Franse auto-industrie, bestaande uit de Peugeot-groep (Peugeot-Citroen- Talbot) en Renault, en Fiat zijn bang dat ze daardoor weer een deel van de markt verliezen aan Japan dat zijn exportauto's allang van ka talysatoren voorziet. Ze zeggen dergelijke technologische snufjes nog niet te kunnen toepassen voor de EG-markt omdat hun auto's dan te duur worden. De autoindustrie vormt een ge duchte lobby. Dat bleek ook al in november 1988 toen de Europese ministers van milieu slechts na moeizaam overleg een akkoord konden bereiken over de normen voor uitlaatgassen. Die waarden liggen vér boven de niveaus die in de Verenigde Staten en door de Ja panse autoindustrie worden toege past en worden door ondermeer het Europese Milieubureau - van waaruit de Europese milieubewe ging het EG-beleid probeert te be ïnvloeden - als 'veel te slap' beoor deeld. Werkgelegenheid Op Frans aandringen werd boven dien bepaald dat de normen min stens vijf jaar lang ongewijzigd zouden moeten blijven. Dit om de autoindustrie niet telkens weer te belasten met nieuwe maatregelen waarvoor zij hun produktie moeten aanpassen, wat ten koste zou kun nen gaan van winstgevendheid en werkgelegenheid En voor dat argument blijken de verschillende EG-regeringen en daarmee ook de Europese Com missie, die immers slechts uitvoert wat er in de Ministerraad is afge sproken, zeer gevoelig. EG-com- missaris Frans Andriessen (buiten landse betrekkingen) herinnerde er bij de start van de Auto-RAI nog eens aan hoe belangrijk de Europe Een kijkje in de (verouderde) keuken i we eisen op milieugebied voorlopig mis. Talbot-Peugeot. De Franse au to-industrie is bang opnieuw terrein te verliezen c als kiespijn. De lobby tegen de katalysator lijkt succes te hebben. se auto-industrie is voor de werk gelegenheid. Europa kan het zich niet veroorloven na de textiel en de .scheepsbouw opnieuw zo'n grote industriële sector te verliezen. Minister Nijpels ziet het juri disch steekspel dat er rond zijn plan is ontstaan met lede ogen aan. Want de auto met katalysator vormt dé pijler van het milieube leid van dit kabinet. In zijn anti- verzuringsbeleid gaat hij uit van een massale toepassing van de ka talysator om de luchtvervuiling door het verkeer te verminderen. Als dat niet gebeurt, zal naar an dere manieren moeten worden ge zocht om de vervuiling terug te dringen. Bijvoorbeeld door het aut- overbruik drastisch terug te drin gen via een verhoging van de ben zineprijzen en een uitbreiding van het openbaar vervoer. Voor derge lijke maatregelen voelt een deel van het kabinet echter niets. Nijpels heeft daarom besloten een kort geding aan te spannen bij het Europese Hof, dat waarschijn lijk eind volgende week in Luxem burg dient. Hij verwacht een 'posi tieve' uitspraak gezien het feit dat het Hof zich al eerder 'milieuvrien delijker' heeft getoond dan de Commissie. Zo stelde het onlangs de Commissie in het ongelijk die de Deense regering had vèrboden een regeling te treffen tegen het ge bruik van wegwerpverpakkingen voor frisdranken. Volgens het Hof mag een land wel degelijk verder gaande maatregelen nemen om het milieu te beschermen, ook als dat de handel in zekere zin belemmert. Testcase Volgende week vindt tevens een spoeddebat plaats in het Europees Parlement over deze kwestie. De Nederlandse Europarlementariër Giis de Vries (WD) wil tijdens de maandelijkse plenaire zitting de handelwijze van de Commissie aan de kaak stellen en een resolutie in dienen waarin het Nederlandse be leid wordt gesteund. De katalysator-auto lijkt een test case te worden voor het Europees milieubeleid. De vraag waar het om gaat is wat uiteindelijk het zwaarste weegt: het milieu of (na tionale) economische belangen. Bij het zoeken naar wat de nieuwe EG- commissaris voor milieu de Itali aan Carlo Ripa de Meana deze week noemde 'een evenwicht tus sen de beginselen van de vrije con currentie en de bescherming van het milieu', is de balans tot nu toe meestal in de richting van 'de eco nomie' doorgeslagen. Dat geldt overigens óók voor Nederland, on danks het feit dat we nu het voor touw lijken te nemen. Wat dat voor gevolgen heeft mag zo langzamerhand bekend worden verondersteld. De enige manier om op grote schaal de afbraak van het milieu te keren is een aanpak op in ternationale schaal. Er zijn grens overschrijdende maatregelen no dig om een grensoverschrijdend probleem aan te pakken: de lucht verontreiniging stopt immers niet bij de grens. De eenwording van Europa biedt daarvoor een unieke kans, maar vormt tegelijkertijd een bedrei ging. Want zoals het er nu naar uit ziet maakt het het nemen van na tionale maatregelen onmogelijk, terwijl afspraken op EG-niveau uit blijven.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 2