'Deze kinderen hebben ook recht op onderwijs' 'Het gaat om de vraag, niet om het Alkemadese afperser van Oostenrijk blijft in arrest PAGINA 14 REGIO VRIJDAG 10 FEBRUARI 1989 Lisse verhoogt huur- en koopgrens vrije vestiging 'LISSE De gemeente Lisse wil het voor mensen die niet in Lisse wonen pf werken aanzienlijk moei lijker maken een woning in het bloembollendorp te huren of te ko pen. De vrije-vestigingsgrens wordt verhoogd van 770 tot 850 gul den per maand voor huurwonin gen en van 172.000 tot 275.000 gul den voor koopwoningen. Met name een verhoging van de koopgrens met ruim één ton is een voor de regio ongekende drasti sche verhoging. Lisse legt daarmee de grens op een zelfde hoog niveau als Katwijk en Noordwijk. Nog pas in 1986 werd de grens bij 172.000 gulden gelegd. Burgemeester en wethouders ga ven gistermiddag tijdens een pers conferentie op het gemeentehuis toe dat; de aangekondigde verho ging fors is. "Het is echter gewenst ruim boven de gemiddelde markt- verkoopgrens voor eengezinswo ningen te gaan zitten. Dit om een eventueel prijsopdrijvend effect als gevolg van de verhoging zoveel mogelijk te voorkomen". In hoger beroep voorwaardelijke straf voor incest DEN HAAG/NIEUWKOOP - Het gerechtshof in Den Haag heeft de 54-jarige vrouw uit Nieuwkoop, verdacht van een reeks ontuchtple- gingen met haar kinderen, veroor deeld tot een geheel voorwaardelij ke gevangenisstraf van vier maan den. Het hof heeft verder bepaald dat zij 200 uur dienstverlening moet verrichten. Met deze uitspraak is het hof te gemoet gekomen aan de wens van de eerder door de rechtbank opgelegde delijke straf om te zetten in een voorwaardelijke. Zij zag erg op te gen het verblijf in het gevang en voerde verder voor het hof aan dat zij in haar daden in grote mate was beïnvloed door haar man. Zij zou moeilijk nee hebben kunnen zeg gen tegen haar echtgenoot. Een psychiater heeft het verweer van de vrouw in grote lijnen bevestigd. Staatssecretaris EZ op werkbezoek Lisse LISSE Staatssecretaris J. Even huis van economische zaken zal op 5 oktober een werkbezoek aan Lis se brengen. Centraal bij het bezoek staat dé winkelfunctie van Lisse voor de regio. "We zullen het be zoek ook zeker koppelen aan een officiële opening", deelde burge meester G.J. van der Kroft gister- Advocaat ziet nog kansen voor woonwagenbewoners (vervolg van voorpagina) DEN HAAG/LEIMUIDEN - Advocaat L. Sprenger was vanmorgen uiterst teleurgesteld toen hij te horen kreeg dat de voorzitter van <te afdeling rechtspraak van de Raad van Sta te, mr. C. van Zeben, had besloten dat de kinderen van de Leimuidense familie L. Lugters, Arie en Willem, niet terug mogen naar de openbare basisschool De Torenvalk: "We leggen ons hier niet bij neer. Dit was pas een schorsingsverzoek. Nu dit is afgewezen volgt een AROB-procedure. Dat houdt in dat de hele kwestie tot op de bodem moet worden uitge zocht. Het is dan ook zeker niet zo dat deze zaak nu voor de familie Lugters verloren is. In tegendeel, ik acht de kans dat de kinderen alsnog naar school mogen, groot. En terecht. Ook deze kinderen hebben recht op onderwijs". Sprenger had bij de Raad van State een verzoek ingediend om de be slissing van het Leimuidense ge meentebestuur de kinderen van de school te verwijderen, te schorsen. De familie Lugters woont in het woonwagenkamp in Leimuiden. Arie (6 jaar) en Willem (8 jaar) Lugters is de toegang tot de open bare school in Leimuiden vanaf 19 januari ontzegd, omdat hun vader, L. Lugters, de schoolleiding en de ouders van andere schoolkinderen enkele dagen daarvoor heeft be dreigd met fysiek geweld. Hij deed dat naar zijn zeggen omdat zijn kin deren werden gediscrimineerd en daardoor 'gepest en getreiterd'. Het gemeentebestuur van Leimuiden besloot daarop dat de kinderen niet meer op De Torenvalk moch ten worden toegelaten. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad van State boog zich gistermiddag over de rechtmatigheid van het besluit van het college van B en W de kinderen NIEUWKOOP - Pop pen gemaakt van origi neel Japans rijstpapier zijn tot en met 19 februari te zien in het Reghthuys in Nieuwkoop. Ze zijn ge maakt door de Japanner Koji Kondo. De 50-jarige Kondo is geboren in Tokio waar hij een opleiding klassieke Japanse schilderkunst heeft gevolgd. Daarnaast heeft hij altijd belangstel ling gehad voor ruimte lijk werk en in de loop der jaren is hij zich gaan spe cialiseren in het maken van poppen. Een eigen stijl is hij gaan ontwikke len vanaf het moment, in 1969, dat hij zich in Am sterdam vestigde. Hij scheurt, plakt, rookt en kneedt het rijstpapier tot de meest fantastische droombeelden. Kondo baseert zijn werk op traditionele Ja panse levenssymbolen, maar geeft ze geen titel. Hij is van mening dat ie dereen op de poppen zijn eigen fantasieën mag los laten. Het Reghthuys is vrij dag en zondag geopend van 13.00 tot 15.00 uur en zaterdag van 11.00 tot 15.00 UUr. (foto Ben de Bruijn) Zeven mille voor monument Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Voor het herdenkingsmonu ment voor joodse oorlogslacht offers in Alphen is tot nu toe 7000 gulden binnengekomen. Dat geld is beschikbaar gesteld door bezoekers van de tentoon stelling die momenteel in de openbare bibliotheek wordt ge houden. Voor het monument dat wordt geplaatst bij het Raoul Wallenbergplein is totaal 60.000 gulden nodig. Bezoekers kunnen certifica ten kopen voor minimaal een rijksdaalder. Volgens woord voerster L. Riphagen wordt dat veelvuldig gedaan. "De belang stelling voor de expositie stijgt nog steeds", zegt ze enthou siast. Docent Vrije Academie Dever shockeert collega's met kunstwerken SASSENHEIM "Het mooiste kunstwerk van de hele expo sitie is de verweerde schutting bij de ingang van de academie. Maar de mensen zien dat niet. Ze staan te ver af van pure en echte dingen en gaan er gedachteloos aan voorbij op zoek naar de kunstwerken die ze binnen te zien hopen te krijgen. Al thans, ze verwachten kunst te zien. Maar kunst is het zeker niet". Een scherp oordeel van kunste naar Pieter Berkhout (37) uit Amsterdam over het werk dat zijn collega's exposeren op de docentententoonstellng in het gebouw van de Vrije Academie Dever in Sassenheim. Berkhout exposeert er zelf ook; hij is een van de tien deelnemers aan deze expositie. De Amsterdammer geeft op de academie in het bol- lendorp abstracte schilderlessen en 'modeltekenen op een vrije door Kees vap Kuilenburg Hij is zoals hij duidelijk laat weten, beslist niet tevreden over wat er door zijn collega's wordt geboden op de expositie. "Alle maal mooie kleuren en fraaie vormen, knap gemaakt hoor,1 maar bijzonder is het niet", zo veroordeelt hij zijn mede-expo santen. "Ik heb dat soort werk ook gemaakt, maar wil dat be slist niet meer". Om de aandacht op zijn protest te vestigen, heeft Berkhout vier werkstukken opgehangen die op z'n zachtst gezegd nogal afwij ken van wat er verder op de ex positie is te zien. "Ik merk dat 90 procent van de bezoekers niet weet wat ze met mijn werk aan moet en zelfs geshockeerd raakt door wat ik laat zien, omdat het zo anders is. Het zijn inderdaad geen mooie kleuren en vormen, daarvoor moeten ze bij mijn col lega's zijn", merkt hij nogmaals op. Volgens Berkhout, die drie jaar docent is aan de Vrije Academie Dever in Sassenheim, is er in de beeldende kunst geen actie meer. "Er heerst een sfeer van dat het allemaal wel aardig is. Het is een beetje het tijdsbeeld dat precies past in het yuppie tijdperk. Dat is dé dood voor de kunst. We hebben in de jaren zes tig een aantal krachtmetingen gehad, maar dat is allemaal él- weer lang geleden en de effecten ervan zijn verdwenen. Als we niet opletten betekent dit het einde van de kunst", zegt hij fel. Berkhout neemt het zijn colle ga's dan ook kwalijk dat ze mooie plaatjes willen maken. "Ze houden rekening met de ver koopbaarheid van hun werk. Daardoor kun je de puurheid en de eerlijkheid wel vergeten. Op die manier praat je de mensen naar de mond. Je verkoopt wel, maar wat je verkoopt is lucht. Het zou beter zijn wanneer je als kunstenaar om in leven te blij ven post ging rondbrengen en in de vrije tijd die je rest weer echt aan het werk zou gaan en eerlijke kunst maken", merkt hij op. "Als je ze nu-bezig ziet, dan word je wel duidelijk dat het weer eens tijd wordt dat ze zich afvragen waar ze nu eigenlijk mee bezig zijn". De vier werkstukken van Berkhout die op de tentoonstel ling te zien zijn, zijn volgens de Amsterdammner vooral bedoeld om de mensen aan het denken te zetten. "Het gaat niet om de ant woorden of om de zogenaamd lo gische verklaring van het hoe en t mijn werk. Het gaat Pieter Berkhout voor twee van zijn werken, die al het een en ander hebben losgemaakt. Links: 'de inhoud van de buitenkant' en daarnaast 't vuur, de esthetiek en het touw'. (foto Holvast) de vragen", legt Berkhout Doe-het-zelf De docent noemt zijn werk graag doe-het-zelf-kunst. "Het gaat mij erom het creatieve in de toe schouwer los te maken. De toe- schouwer moet zélf kunstenaar zijn en elk mens k?n een kunste naar zijn als hij het aandurft om zijn werkelijke creativiteit naar boven te laten komen". Een van de vier werkstukken van Berkhout 'De inhoud van de buitenkant' gaat over de vraag of schoonheid (buiten kant) ook inhoud heeft. De kern van het werkstuk is een lege kar tonnen doos in een vergulde lijst. Binnen in de doos bevindt zich ëen uitgescheurde vorm. "Ik geef daarbij geen antwoord op de vraag of de schoonheid inhoud heeft. Ik laat een lege doos zien. De mensen moeten daarover zelf nadenken". Volgens de Amsterdammer denken zijn leerlingen positief over zijn ideeën. "Al vind ik het al prima als ze erover nadenken. Dan heb ik iets bereikt. Uiteinde lijk zijn zij wellicht de nieuwe ge neratie kunstenaars". Overigens is Berkhout los van zijn zijn kri tiek bijzonder te spreken over het 'kunstklimaat' in de bollen streek. Inmiddels heeft de Vrije Academie 400 leerlingen en dat is naar het oordeel van de Am sterdammer een bijzonder hoog aantal. Inmiddels heeft hij ook bij eni ge collega's het een en ander los gemaakt naar aanleiding van zijn 'protest-actie' op de expositie. Afgelopen zaterdag na de officië le opening van de expositie door voorzitter W. Loos van de Kunst stichting 'Tussen Dever en Poel geest', heeft hij samen met zijn collega's Frans van der Veld en Giel Langeveld stevig van ge dachten gewisseld over de kunst van vandaag de dag. "We hebben eikaars werken besproken en dat ging er bij tijd en wijle fel aan toe", zegt hij. De expositie in het gebouw van de Vrije Academie aan de Wilhelminalaan in Sassenheim duurt nog tot en met zaterdag. De oeningstijden zijn: dagelijks van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.30 tot 21.30 uur. definitief van de school te verwij deren. Advocaat Sprenger bena drukte in zijn betoog dat de kinde ren Lugters niet de dupe mochten worden van het gedrag van hun va der. Volgens hem ligt de kern van het probleem bij de schoolleiding van De Torenvalk en niet bij de fa milie Lugters. "De problemen van de openbare basisschool worden niet gehoord en dat is volgens mij hetgene waarom het hier gaat. De pleinwacht op school ontbreekt al enige tijd, waardoor sprake was van spelverruwing op het school plein. Als er geen toezicht is vech ten de kinderen met elkaar". Sprenger vindt dat het gedrag van vader Lugters, die niet langer kon aanzien hoe zijn kinderen wer den 'gepest en getreiterd', niet kon leiden tot verwijdering van de kin deren. De gebeurtenissen op De Torenvalk, waarbij volgens hem een falende schoolleiding centraal staat, moeten eerst worden onder zocht. Sprenger is van mening dat niet de kinderen maar de vader voor zijn daden moet worden ge straft. Het college van B en W van Lei muiden hield voet bij stuk en wilde niet dat de kinderen zouden terug keren naar De Torenvalk. De advo caat van het gemeentebestuur, B. Wille, sprak van een 'onhoudbare situatie' die op school zou ontstaan als de kinderen weer naar De To renvalk zouden gaan. "Bij de afwe ging van de belangen van iedereen, is hQt college toch van mening dat •het belang van de ouders van de schoolkinderen en van de leer krachten zwaarder weegt dan de belangen van Arie en Willem Lug ters, die ook naar een andere school kunnen. Als de kinderen te rugkeren naar De Torenvalk dan dreigen veel ouders hun kinderen van school te nemen, waardoor het voortbestaan van de school onze ker wordt. DEN HAAG/ALKEMADE - Een 21-jarige inwoner van Alkemade, die wordt verdacht van een poging tot afpersing van de republiek Oostenrijk, blijf voorlopig in voorarrest». De Haagse rechtbank weigerde gisteren de man te ontslaan uit voorlopige hechtenis. De man zou hebben gedreigd om het drinkwater in Oostenrijk met dioxine te vergiftigen. Zelf ontkent hij dat. De man studeerde ten tijde van de poging tot afpersing chemie in Lei den. Hij stuurde twee brieven naar de Oostenrijkse ambassade in Den Haag, waarin hij grote sommen geld vroeg. In eerste instantie ging het om 20 miljoen Zwitserse frank (48 miljoen gulden), later wilde hij een derge lijk bedrag in verschillende valuta. In de laatste brief beschreef hij ook hoe het geld moest worden afgeleverd. Toen hij begin oktober vorig jaar op zijn fiets het geld wilde ophalen dat in een pakketje langs de snelweg bij Leiderdorp lag, werd hij in z'n kraag gegrepen. Gisteren begon 'de behandeling van de rechtszaak tegen de inwoner van Alkemade, nadat in een eerder stadium de zaak was aangehouden voor een psychiatrisch onderzoek. De raadsman van de verdachte vroeg de rechtbank zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen, omdat hij al ruim vier maanden vast zit maar de rechtbank wees na een korte schor sing dit verzoek van de hand en besloot de zaak te behandelen. Maar dat bleek al snel op problemen te stuiten. De verdachte verklaarde namelijk dat hij tijdens de verhoren door politie en rechtercommissaris in een zo danig zwakke toestand verkeerde, dat hij dingen heeft bekend die hij niet heeft gedaan. Met name de verklaring dat hij Oostenrijk zou hebben afge perst om zonder financiële problemen langer dan vier jaar te kunnen stu deren, zou onjuist zijn. De rechtbank besloot daarop de zaak aan te houden en terug te verwij zen naar de rechtercommissaris. Die moet onderzoeken hoe de omstan digheden waren waaronder de verdachte is verhoord door de politie. Pas daarna wordt de zaak voortgezet. Medische Diensten Spreekuur van 12-12.30 uur spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Meyer, Stokroos 1tel: 215510. zo 8 uur tot 24 uur: Y. Groeneveld, Rosmolen 2, tel: 218661. meijer.de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: A. van Luyk, Wasstraat 2a. tel: 122522. zo 8 uur tot 24 uur: G.A.E. Nering So gel. tel: 124403. Groep 3 - Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J.H. Pleiter, Fruinlaan 11 tel: 131337. zo 8 uur tot 24 uur: H.P. Jurgens, Burggraven- laan 102, tel: 125820. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: D.R. van Wingerden, Boshuizerkade 31, tel: 310047. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeterwoudsesin- gel 11. tel: 120347. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Wiersma, Haagweg straat 2b. tel: 767646. Prins Hendriklaan 4. tel: 155666. Voorschoten za: L. Prescot, Bachlaan 1, tel: 2356, zo: S.M. Platteel, Diepenbrocklaan 6, tel: 5417. hout, tel: 02522-30697. Wassenaar za: dr. Vonk, Wittenburgerweg 106, tel: 74676. zo: dr. Stuifzand, Kerkstraat 42, tel: 12460. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, vernëemt u welke huisarts de weekend dienst v I. Cowan. Levendaal 87. tel: 146337; C. welke arts dienst heeft. za 8.00 uur tot zo 24 uur: za: J. v.d. Leden, tel: 894539; zo: U. Arndt. tel: 220238, beide da gen spreekuur (alleen voor spoedgevallen) van 12.30 tot 13.00 uur op Hoofdstraat 8, tel: APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken iri de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 10/2 tot vr. 17/2 door: Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, Leiden, tel: 0)71 -211611 Apotheek Stevenshofk, Petr. Moensweg 56, Leiden, tel: 071-313234; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten, tel: 01717-2525. (Leiden on omstreken): A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel: 071-220513. Voor de praktijk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, Leiden, tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst- geest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455390. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno men door: W. Kuiters. Hoge Rijndijk 38. Leiden, tel: 071- 125215; spreekuur om 13.00 uur. Voor patiënten van tandartsenpraktijk 'Haas- wijk' heeft tandarts De Minjer spreekuur van 11-12 uur. Simon Vestdijklaan 28. 2343 KV Oegstgeest. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Voorschoten/Wassenaar J. Spree, Het Wedde 99, tel: 071-761961 Voorschoten. VRIJDAG 10 FEBRUARI Alphen film: 'Slam Dance" in het park filmhuis, Raadhuisstraat, aan vang 20.30 uur. Leiden lezing over Mexicaanse volks muziek en de achtergronden, door Hans" Elzinga, aanvang 20.30 uur in Tuya, Hogewoerd 75. concert in de Meesterserie door het Residentie Orkest olv Hefnz Wallberg, met solist Vicente Zarzo (hoorn), aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. voorstelling: "Shirley Valenti ne', met Anne-Wil Blankers. aan vang 20.15 uur de Leidse Schouwburg. voorstellingen: 'Speaking Terms' en 'Match', door de Stich ting Dansproductie, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. voorstelling: 'Een bruid in de morgen', van Hugo Claus, door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Microtheater, Ou de Vest. open podium bij Folkclub Horus, aanvang 21.00 uur in het Waaggebouw, Aalmarkt, van te- Nieuwkoop volleybaltoernooi in De Steu- pel, voor familie-, straat- en bedrij- venteams, aanvang 19.30 uur. ZATERDAG 11 FEBRUARI Alkemade jaarledenfeest jongerencen trum Splotsz, Stationsstraat, Roelofarendsveen. pierkade, aanvang 9.30 uur. uitrijken van Oranje Wimpel aan Fanfare DSS om 19.30 uur, Bodegraven postzegelruilbeurs in het Paro chiehuis, Oud Bodegraafseweg, Leiden vlooienmarkt in de Groenoord- hallen. van 10.00 tot 17.00 uur. Molen-Winterwandeltocht over 5 of 10 km, start tussen 9.00 en 13.00 uur bij het VVV-kantoor, Stationsplein. grarr eurs in het Antonius Clubhuis. Lange Mare. van 10.00 tot 17.00 uur. Buit-loop Swift over afstanden tussen 2,5 tot 15 km, start om 10.30 uur op de wielerbaan Roomburg. rommelmarkt in buurthuis Mati- lo, Zaanstraat, 10.00-15.00 uur. koppelklaverjastoernooi in buurthuis Op Eigen Wieken, Val kenpad, aanvang 20.00 uur volksdans-instuif olv Yvonne Knijnenburg bij folklore dansgroep Tarantella, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis, Apothekers- dijk 33a. voorstelling: 'Shirley Valentine' met Anne-Wil Blankers. aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouw burg. voorstelling: 'Een bruid in de morgen' van Hugo Claus, door Theatergroep Imperium, aanvang 20.30 uur in het Lak-Theater. voorstellingen: "Speaking Terms' en 'Match', door Stichting Dansproductie, aanvang 20.30 kinderfilm: 'Disney Show', aan vang 14.30 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. ging Oegstgeest. van 10.00 tot 16.00 uur in 1 Groot Profijt. ZONDAG 12 FEBRUARI Alphen concert Boskoop Blokfluiten semble in dienstencentrum Wes- terijhove, Anna van Buurenlaan 147, aanvang 12.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 14