TAD LEIDEN Drinkwater flink duurder door kosten van slib afvoer Alcoholgebruik in verkeer gedaald dank zij controles Provincie verbiedt Rutte verwerking slib van 'Rijnland' 'Suriname stond er nog nimmer zo slecht voor' Vijf tot tien cent per kubieke meter s LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 10 FEBRUARI 1989 LEIDEN De alcoholcontroles in de Leidse regio sorteren ef fect. Ruim drie maanden na de start van de intensievere contro les door de politiekorpsen van Leiden, Oegstegeest, Leider dorp, Zoeterwoude, Voorscho ten en Alkemade is het aantal au tomobilisten met een te hoog al coholpromillage flink gedaald. Rij controles in november was nog 10 procent van de aangehou den weggebruikers in overtre ding. Eind januari lag dat per centage op 6,7 procent, een da ling met een derde. In november begon de Leidse politie met de korpsen uit omlig gende gemeenten aan een expe riment. Doel van de proef was om door intensievere controles het aantal automobilisten dat met teveel alcohol toch achter het stuur kruipt, te halveren. No vember van dit jaar moet het per centage hooguit vijf procent be dragen. De extra controles zijn moge lijk door de samenwerking tus sen de politiekorpsen. "In het verleden was het voor één korps nog wel eens lastig om mensen voor alcoholcontroles vrij te ma ken. Door de samenwerking is dat vergemakkelijkt", zegt de Leidse politiewoordvoerder Graveland. Bovendien kunnen er meer controles worden uitgevoerd door de zogenaamde ademanaly- se-apparatuur. De politie weet nu binnen tien minuten of een bestuurder in overtreding is. Vroeger vergde een bloedproef, waarbij de verdachte naar het bureau werd overgebracht, meer dan een uur. Sinds november hield de politie in totaal 2346 autobestuurders aan. Kenmerkend van het experi ment is dat iedere automobilist die wordt aangehouden, ook op alcohol wordt gecontroleerd. Eerdere onderzoekingen in Den Haag hebben namelijk aange toond dat de politiemensen nogal eens inschattingsfouten maken over het alcoholgebruik. Bij dertig procent van de auto mobilisten die teveel hadden ge dronken, zeiden de Haagse agen ten achteraf normaal geen alco holtest te hebben gedaan. Toch bleek er in die gevallen van alco holgebruik sprake. Mevrouw drs. A. A.L. Vorst van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid denkt dat in elk geval de publici teit over de intensievere contro les aan de daling van het aantal automobilisten heeft bijgedra gen. "De mensen weten nu dat ze bij wijze van spreken elke dag het risico lopen te worden aange houden. Vroeger dachten men sen hooguit een of twee keer te worden aangehouden bij een grootscheepse controle". De onderzoeker kan niet zeg gen wat de invloed is geweest van de acties van Veilig Verkeer Nederland (WN) tegen het ge bruik van alcohol in het verkeer. "Het is moeilijk aan te geven wat precies het effect is van welke maatregel", aldus Van der Vorst. Volgens Van der Vorst is het alcoholgebruik door automobi listen de afgelopen jaar al aan zienlijk gedaald. In 1983 had nog twaalf procent van de bestuur ders teveel gedronken, in 1987 was dat nog acht procent. "Dat is te verklaren uit de campagnes die zijn gehouden en het actieve re optreden van de politie", aldus Van der Vorst. LEIDEN - Nog nooit eerder in de geschiedenis stond Suriname er zo slecht voor als nu. Het autoritaire door militairen beheerste bestuur heeft zich nooit bekommerd om beginselen van de rechtsstaat en de voortgaande en ernstige schendin gen van de mensenrechten. Ook de verregaande beknotting van de pers, de grote werkloosheid, de fi nanciële positie en het gebrek aan voedsel en medicijnen wijzen in richting van een erbarmelijke situ atie. Dat stelt mr. H.K. Fernandes Mendes in zijn proefschrift 'Onaf hankelijkheid en parlementaire stelsel in Suriname', waarop hij dinsdag 14 februari aan de Leidse universiteit hoopt te promoveren. LEIDEN - De Energie- en watervoorziening Rijnland (EWR) moet haar waterprijs de komende jaren mogelijk met vijf tot tien cent per ku bieke meter verhogen. Die verhoging is noodzakelijk om de kosten te kunnen be talen voor het afvoeren van verontreinigd slib. Dit slib, afkomstig uit de zuiverings installaties van de EWR, be vat een te hoog gehalte aan arseen. door Wim Wegman Tot voor kort werd dit afval opge slagen op een terrein van het be drijf in de duinen bij Katwijk. De EWR vindt dit geen verantwoorde oplossing. Ze zoekt nu naar betere methoden. Die zullen echter aan merkelijk meer kosten met zich meebrengen, zo staat nu al vast. De Stichting Duinbehoud maak te deze week bekend dat de duinen zijn verontreinigd door zuiverings slib dat de Leidsche Duinwater maatschappij - nu een onderdeel van de EWR - daar in het verleden heeft gestort. Een woordvoerder van de EWR verklaarde daarop dat er van slibstortingen in de duinen geen sprake is, laat staan dus van een vervuiling door slib. Dat laatste bleek een misver stand. Het verontreinigde slib wordt nü niet meer in de duinen opgeslagen. In het verleden is dit echter wel degelijk gebeurd. En het slib vormt een probleem. De Stichting Duinbehoud op haar beurt was te stellig in haar uit spraken. Het slib dat er ligt, levert niet of nauwelijks gevaar op voor het duinmilieu. "Maar één ding is zeker: het hoort er niet in thuis", Prentenkabinet behoudt diensten LEIDEN - De fotografische dienst van het Prentenkabinet wordt voorlopig niet overgeheveld naar het audio-visueel centrum van de universiteit. Ook blijven de bei de ondersteunende personeelsle den van de conservator fotografie behouden, zo schrijft het universi teitsblad Mare. De kosten hiervan neemt de letterenfaculteit voor haar rekening. In een brief aan het college van bestuur schrijft de fa culteit deze situatie voorlopig voor twee jaar te zullen handhaven. Aanvankeijk was het plan om de fotografische dienst bij het audio visueel centrum onder te brengen en één van de ondersteunende per soneelsleden van de conservator fotografie weg te halen. Het college van bestuur steunde dit plan, maar de universiteitsraad aanvaardde op 23 januari een motie, waarin werd verzocht om het ongedaan te ma ken.' De letterenfaculteit wil de kos ten, 50.000 gulden per jaar, zien te halen van externe financiers en uit toehoordersgelden. Mocht dat niet lukken, dan wil de faculteit dat het college van bestuur garant staat voor een extra subsidie. Overigens biedt de facuteit geen enkele zekerheid voor de toekomst van het kabinet en houdt vast aan de opvatting dat de fotografische dienst kan afslanken, aldus Mare. zegt algemeen directeur J. Ha- ijkens van de EWR. Het nieuwe nutsbedrijf is daarom zeker van plan om het oude slib uit de duinen te verwijderen. Nieuw slib zal het er niet meer storten. Voor een deel van dit afval is inmiddels een oplossing gevon den: het wordt afgevoerd naar een - door de overheid gecontroleerde - stortplaats op de Maasvlakte. Wat er met het overige deel moet ge beuren, il ,iipg niet bekend. De EWR is, samen met het rijk, de pro vincie en de inspectie voor de volksgezondheid, naarstig op zoek naar een oplossing hiervoor. "Wat dit betreft lopen we overigens ver voor op andere waterleidingbedrij ven in Nederland. Ook die kampen met een slibprobleem, maar wij zijn de eerste die het ook daadwer kelijk gaan aanpakken en die be reid zijn daarvoor kosten te ma ken". Een miljoen Hoeveel de EWR kwijt zal zijn voor een verantwoorde verwerking van haar slib, is nu nog niet bekend. Haijkens schat echter dat dit ten minste een bedrag van één miljoen gulden per jaar zal belopen. Die kosten moeten uiteindelijk door de consument worden betaald via een prijsverhoging van het water. "Die zal denk ik uitkomen tussen de vijf of tien cent per kubieke meter, waarbij ik voor de zekerheid maar een flinke marge neem". In die prijsverhoging zijn overi gens niet de kosten begrepen voor het opruimen van het slib dat de af gelopen jaren op duinterrein bij Katwijk is gestort. "Hoeveel dat zal kosten, is op dit moment nog niet te zeggen. Het zal waarschijnlijk ook nog enkele jaren duren voor dat we een oplossing hebben ge vonden voor dat slib", aldus Ha ijkens. Hoewel er dus nog driftig wordt gestudeerd op een definitieve op lossing, gelooft Haijkens dat het uiteindelijk op storten zal uitdraai en. Op stortplaatsen welteverstaan waar maatregelen zijn genomen te gen verspreiding van het afval en die onder toezicht staan van de overheid. "Het slib zou verbrand kunnen worden, maar dat is veel te duur. Bovendien blijven er dan veel reststoffen over, waarvoor als nog een oplossing moet worden ge vonden. Storten is een goedkopere en voorlopig ook betere methode". Het probleem van storten is wel dat daar op dit moment in Neder land maar zeer weinig ruimte voor is. "We hebben inmiddels toestem ming gekregen om een deel van ons slib over te brengen naar een stortplaats op de Maasvlakte. Daar mee kunnen we zo'n zes maanden vooruit". "Wat er daarna gaat gebeuren, is nog niet bekend. Maar we hebben het probleem voorgelegd aan de provincie, het rijk en de inspectie Geen restaurant aan Hooglandse Kerkgraeht LEIDEN - Er komt geen restaurant in het pand Hooglandse Kerk graeht 5. De gemeente verleent ei genaar H.J. van der Bijl geen bouwvergunning. Van der Bijl wil de in het sousterrain van het huis een Frans specialiteiten-restaurant vestigen. Volgens de gemeente is de vestiging van een restaurant in strijd met het bestemmingsplan. Het betreffende pand heeft de be stemming eengezinshuis. voor de volksgezondheid. Samen zoeken we naar nieuwe oplossin gen". Overigens sluit Haijkens niet uit dat er ten slotte oók andere me thoden worden gevonden dan stor ten. "Als we er bijvoorbeeld in zou den slagen om het arseen eruit te halen, is het slib veel 'ongevaarlij ker' en kan het ook op een eenvou digere wijze worden verwerkt. De mogelijkheden van die methode zijn op dit echter onvoldoende be kend". Arseen Het vervuilde slib ontstaat in de na- zuiveringsinstallatie en in de - sinds kort in gebruik zijnde - voor zuiveringsinstallatie. Op beide plaatsen worden allerlei verontrei nigingen uit het water gehaald, zoals fosfaten, bestrijdingsmidde len en zware metalen. Die veront reinigingen worden vervolgens 'in gedikt' tot slib. Volgens Haijkens blijven de meeste verontreinigingen in het slib ver onder de officiële normen. Op één stof na: arseen. De gehalte van dit - giftige - zware metaal in het slib is acht keer zo hoog dan is toegestaan. Waar het arseen vandaan komt, is niet helemaal duidelijk. Ver moed wordt dat het van nature in de duinen voorkomt, zij het in zeer geringe hoeveelheden. Voorts is de stof in het verleden geregeld ge bruikt als bestrijdingsmiddel. "Vooral bij de aardappelteelt. En het is een feit dat vroeger in de dui nen op kleine schaal aardappelen zijn verbouwd. We willen dit nog nader onderzoeken, maar we den ken dat een deel van het arseen af komstig is van de destijds gebruik te bestrijdingsmiddelen". Vijftien of twintig jaar geleden begon de toenmalige LDM het slib op te slaan nabij haar zuiveringsin stallatie in de Katwijkse duinen. "Daar ligt het betrekkelijk veilig. Onder het slib ligt een stevige klei laag, die voorkomt dat stoffen di rect de duinen insijpelen. Ik wil overigens niet beweren dat er in tussen helemaal niets in de bodem is terechtgekomen. Maar van een grootschalige vervuiling is geen sprake". Behalve met het zuiveringsslib, heeft de EWR ook met een ander soort slib 'problemen'. In de ver schillende infiltratieplassen, waar het rivierwater de duinen wordt in geleid, zet zich voortdurend een dun sliblaagje af. Na verloop van tijd moet dit slib worden verwij derd, anders raken de plassen 'ver stopt'. Voorts werd het rivierwater tot voor kort in een duinpias gede- fosfateerd. Daarbij ontstaat nogal wat bezinksel, dat eveneens om de zoveel tijd moet worden verwij derd. Dit soort slib heeft de voor malige LDM opgeslagen in een duinvallei bij de Zwarte Schuur, nabij Katwijk. Dit slib kan volgens Haijkens weinig geen kwaad. Het bestaat voornamelijk uit organisch, af breekbaar materiaal en het bevat nauwelijks verontreinigingen. "Maar ook dit slib hoort niet in de duinen thuis. We zulen het dan ook verwijderen. Dat levert veel Albert Salman van de Stichting Duinbehoud (links) en EWR-directeur J. Haijkens: "Dat slib hoort eenvoudig niet in de duinen thuis". (foto Jan Holvast) De promovendus vreest daarom ook dat de schade in Suriname in sociale en culturele zin groot zal zijn. Volgens Fernandes Mendes is het gevolg van de politieke ontwik kelingen dat er sprake is van een nieuwe kolonisatie door Neder land. Politici in Den Haag wegen de ontwikkeling in Suriname 'op een gouden schaaltje' en bepalen met 'de hand op de knip' welke po litieke beslissingen in Suriname worden genomen.-Ook het feit dat een derde van de Surinaamse be volking in Nederland woont, draagt ertoe bij dat er gewild of on gewild sprake is van een nieuwe kolonisatie. In zijn proefschrift concludeert Fernandes Mendes tevens dat de onafhankelijkheid enkele jaren te laat is gekomen. Rond 1960 waren de omstandigheden gunstiger. Ook was het beter geweest om een over gangsperiode in te lassen van bij voorbeeld vijf jaar. Op die manier zou volgens hem de uittocht uit het land zijn voorkomen. Bezwaren tegen kantoor aan Hoge Morsweg LEIDEN - Tegen de bouw van een woning anex kantoor op de Hoge Morsweg 80 zijn twee bezwaren aangetekend door bewoners van die straat. Het gaat om een pand dat wordt gebouwd voor het be drijfsadviesbureau Interface Plus. Voor het verlenen van een bouw vergunning moet door de gemeen teraad het bestemmingsplan Rijnoever veranderd worden. De gemeente is het overigens niet eens met de bezwaarmakers dat de bebouwing te hoog zou zijn.. Het pand gaat bestaan uit een stan daarduitvoering. Ook de wel standscommissie kan zich vinden in de plannen. Ook het verzoek voor het bouwen van een kantoor stuit bij de gemeente niet op be- deze opmerkt dat de vervuiling door het slib verschrikkelijk mee valt. Desondanks zet de stichting het onderzoek naar de vervuiling in de duinen, dat ze deze week aan kondigde, door. "De waterzuive ring zelf heeft voor vervuilingen gezorgd. Daarnaast zijn er ook op andere manieren, bijvoorbeeld door luchtvervuiling, verontreini gingen in de duinen terechtgeko men. Wij willen weten wat de om vang van die vervuiling is". Overigens stelt Salman nu dat het onderzoek zich niet zal beper ken tot de Katwijkse en Wasse- naarse duinen, waar de EWR ope- reert. "Andere duinwaterbedrijven der moeilijkheden op, want het slib kampen met precies dezelfde pro- bijvoorbeeld geschikt om als 'op- vulaarde' te worden gebruikt". Onderzoek Albert Salman van de Stichting Duinbehoud is tevreden i initiatieven van de EWR. "Ik geef trekken blemen als de EWR. We willen onderzoek daarom uitstrekken tot het volledige Nederlandse duinge bied. Daarbij zullen we niet buiten de drinkwaterbedrijven om aan het werk gaan. We willen hun erbij be- toe dat ze verder zijn dan we dach ten". Hij bestrijdt Haijkens niet, als hopen ook dat dit hun ertoe zal aanzetten maatrege len te nemen tegen de problemen". LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland is gedwongen op korte termijn naar andere moge lijkheden uit te zien voor de ver werking van slib. Die noodzaak is groter geworden nu de provincie Noord-Holland niet langer wil toe staan dat het recyclingbedrijf Rut- te bv uit Halfweg, dat het slib van 'Rijnland' verwerkt, materiaal uit Zuid-Holland krijgt aangevoerd. Het bedrijf wordt door de provin cie Noord-Holland aan banden ge legd omdat het (stank)overlast voor de omgeving veroorzaakt. Volgens bestuurder R. den Daas van het Hoogheemraadschap van Rijnland zal het nog wel even du ren voordat die vergunning van Rutte onherroepelijk is. Het bedrijf zal waarschijnlijk in beroep gaan tegen beperking van de compost- produktie. "Maar om te voorko men dat we ineens met een verbod worden geconfronteerd, moet het hoogheemraadschap snel naar an dere mogelijkheden zoeken", al dus Den Daas. 'Rijnland' heeft een slibverwer- kingsbedrijf in de Waarderpolder bij Haarlem waar zo'n 12.000 ton in gedikte slib wordt verwerkt. Het schap wil een miljoen gulden uit- trekken om de produktie daar op te voeren met circa 4000 ton. Daar naast bestaan plannen met andere waterschappen om in Dordrecht een nv op te richten die zich met de verbranding van slib gaat bezig houden, een investering van tien tallen miljoenen guldens. Den Daas verwacht uiteindelijk geen problemen met de verwer king van slib. "Ook al zijn we niet helemaal gereed op het moment dat er geen slib meer naar Rutte mag worden vervoerd, geloof ik piet dat wij met het slib blijven zit ten. Dat zou namelijk betekenen dat waterzuiveringsinstallaties moeten worden stilgelegd". Wat doen om de overlast in te dammen, maar weifelt nu grote klanten als het Hoogheemraadschap van Rijn land toch andere oplossingen zoe ken. Het schap brengt jaarlijks 25.000 ton naar Halfweg om te laten verwerken tot compost. mag er een rol blijven voor het be drijf Rutte dat zuiveringsafval ver werkt tot compost. LEIDEN - Door het geweld van tientallen met posters, strooibiljetten en balpennen gevulde kinderhanden dreigt Jjft^ voor Paul de Leeuw even het gevaar dat hij onder de speciaal voor de nieuwe speelfilm 'Jan Rap en z'n maat' in- gehuurde treinstel terechtkomt. Voor het gemak heeft de populaire cabaretier (en sinds kortfilmacteur) zijn handtekening ingekort tot 'Paul', maar nóg kan hij niet aan de vraag voldoen. Als de zeer luide claxon van de NS-vip-trein twee keer heeft geklonken, worstelt hij zich met de hulp van glimla chende spoorweg agenten als laatste van de Jan Rap-cast richting deur. Met Paul de Leeuw en Jack Spijkerman (zie foto) in de gelederen is humor op zo'n promotiedagje langs elfsteden, waaronder Leiden, niet te vermijden. Zelfs de machinist van het luxueuze treinstel gaat zich eraan te buiten. In navolging van de film 'Op hoop van zegen' werd gisteren de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Jan Rap en z'n maat' door middel van een soort tienertoer door Nederland bij het publiek onder de aandacht gebracht. Van het pogingen Danny de Munk-effect was geen sprake, maar het aantal fans op de stations varieerde toch van zo'n vijftig tot enkele honderden. De film gaat volgende week donderdag in première. (toto Jan Holvast) Volgens Den Daas is de provin cie Noord-Holland serieus bezig om het omstreden slibverwer- kingsbedrijf aan banden te leggen. Al eerder ondernam de provincie het bedrijf te ver plaatsen, maar dat mislukte. Het bedrijf overweegt investeringen te Voorbeeldige weggebruiker onthult affiche LEIDEN De actie van de 'laatste voorbeeldige wegge bruiker' Peter de Leeuw heeft geresulteerd in een affiche in het kader van de verkeersvei ligheid. Deze poster komt in verschillende mupi's van de stad. De Leeuw pleitte enige tijd geleden voor een stand beeld van de voorbeeldige weg gebruiker. Daarmee wilde hij aangeven dat mensen zich be ter aan de verkeersregels moe ten houden en dat de controle op overtreding strenger moet worden. Wethouder Van der Molen van ruimtelijke ordening vindt de actie van Van der Leeuw sympathiek, maar achtte het middel van een standbeeld niet effectief genoeg. Vandaar dat is gekozen voor een affiche. Hoe die eruit komt te zien wilde ze niet zeggen. De poster wordt aanstaande donderdag tijdens een commissievergadering ruimtelijke ordening onthuld. De Leeuw is op zijn beurt wel blij met het affiche: "Ik vind het een creatief idee van de wet houder. Ik ben blij dat er op de ze manier toch eens aandacht wordt besteed aan de zaak. Nu heb ik het gevoel dat ik niet voor niets heb gedaan". Of de actie met het affiche iets zal uithalen, weet De Leeuw niet. Hij hoopt dat men sen zich nu eens meer bewust worden van het feit dat de ver keersregels vaak worden over treden. Minder optimistisch is hij over de controle van de poli tie op de naleving van de regels. "Daar zal voorlopig weinig van komen", zo vreest De Leeuw. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 11