'Vroeger was het doodstil in de klas' Immortal als trotse vader na moeizame zwangerschap ök W ie ook Geta m die babbelto - ve^iavfno ra m<i zijn w die voof duizelden o/fte HebbM lopeti bij de PTTöfoerfrhè öta'd Vleb ik jpu M v^teld die mt lontën cp sctotfl ivou we stonden bjj de -fiefóen swim- en -kn Wt 'Meer aandacht voor jeugdbeleid in verkiezingsprogramma's 1990' Duizenden kinderen op school gepest Stroessner DONDERDAG 9 FEBRUARI 1989 PAGINA 9 Eindredactie Paul de Tombe telef. 071 -161442/161412 UTRECHT - Duizenden kinde ren in Nederland worden regel matig gepest door leeftijdgeno ten. Dat blijk uit het onderzoek 'Schelden doet ook zeer' dat het Landelijk Overleg Kindertele foons deze week heeft gepubli ceerd. Uit 241 telefonische gesprek ken van de Kindertelefoon blijkt dat pesten zich in hoofdzaak af speelt op school. Het komt het meest voor onder kinderen van tien tot twaalf jaar. Schelden en uitlachen is in zes ACHTERGROND Ruim 34 jaar zat hij vast in het zadel. Zo vast dat niemand durfde te hopen dat hij er ooit eens uit zou vallen. Alfredo Stroessner, zoon van een Beier se bierbrouwer die voor de oor log met zijn familie naar Para guay emigreerde, kon zich lei der van de oudste dictatuur noemen. De 76-jarige president werd echter door de tweede man van de Paraguayaanse strijdkrachten van zijn com fortabele troon gestoten en kreeg twaalf uur de tijd het land te verlaten. Uitzinnig stonden ze hem maandag uit te zwaaien toen hij in gezelschap van familiele den en naaste medewerkers de aftocht blies. 'Dictator ga weg!' en 'Adios, adios!', riepen de Pa- raguayancn hun gehate dicta tor na. Een paar uur later arri veerde hij met zijn gevolg op een vliegveld nabij de Brazi liaanse industriestad Sao Pau lo. Brazilië was bereid hem po litiek asiel te verlenen. In het vliegtuig moet Stroes sner de dictatoriale jaren als een film nog eens hebben afge draaid. Hij had het allemaal wat anders bedacht. Als hij de tijd rijp achtte om op te stap pen, zou zijn zoon Gustavo hem hebben opgevolgd. Nu zit de 56- jarige, door de cocaïnesmokkel rijk geworden, Andres Rodri guez op de stoel die hij bijna 35 jaar bezet hield. En dat gebeur de met strakke hand. Op 5 mei 1954 kWam Stroes sner aan de macht na een staatsgreep tegen dë toenmali ge president Frederico Chavez. Sindsdien werd hij acht keer na zeer dubieuze verkiezings ronden herkozen. Stroessner hield er bij de Paraguayaanse bevolking behoorlijk de wind onder. Talloze mensen werden zonder enige reden vastgehou den. Wie tegen Stroessner was, moest verdwijnen. Intussen was de dictator zelf nou niet bepaald een voorbeeld voor zijn volk. Zijn bewind ging gepaard met een enorme corruptie, cocaïnehandel en al lerlei andere duistere praktij ken. Niet alleen Stroessner wist daardoor zijn persoonlijk fortuin te spekken - hij bezit volgens ingewijden zeven mil jard dollar - maar ook zijn naaste medewerkers pikten een graantje mee. Zo ook Rodriguez. De vraag die velen de afgelo pen week stelden was hoe een dictator die al bijna 35 jaar aan de macht was, zomaar kon wor den afgezet? Heel eenvoudig: door een denkfout, die hem tenslotte fataal werd. Zoals ve le voorafgaande kererf wilde hij het leger naar zijn hand zet ten. Deze keer was voor de mi litairen de maat vol. Na vele personele wijzigin gen in het middenkader van het leger, wilde de dictator de tweede man in de top van het Paraguayaanse leger, generaal Rodriguez, gedwongen met pensioen sturen. Het leger zin- de op wraak. Afgelopen vrijdag was het snel bekeken met Stroessner. Rodriguez leidde een geslaagde staatsgreep en werd 's avonds tot de nieuwe president van Paraguay be noemd. Rodriguez maakte hiermee een einde aan de bijna 35 dicta toriale jaren van Paraguays meest gehate man. MARJOLIJN IN 'T HOUT van ae tien keei op wordt gepest. Slaan, of ander lichamelijk geweld wordt een op de vijf keer genoemd. Minder vaak worden kinderen bedreigd, genegeerd of uitgestoten. Uit het onderzoek blijkt dat de •slachtoffers stelselmatig onder de pesterijen lijden. Een aanwijs bare aanleiding voor het pesten is er mèestal niet Wanneer de groep een 'zondebok' zoekt is er altijd wel een aanleiding te ver- De gepeste kinderen verliezen in de meeste gevallen hun zelf- vertouwen en worden eenzaam. Onderwijzers sluiten vaak hun ogen voor de treiterijen. De Kindertelefoon gaat, om pesten op school te bespreken, een speciale video-les over dit onderwerp maken. ROTTERDAM (GPD) Woensdagmiddag, 13.30 uur. Klas 5a van het Rotterdam se Marnix-gymnasium wacht op het begin van de les maatschappijleer. De stemming is prima. Het is geen gewone les die de leer lingen vanmiddag krijgen: president F.G. Kordes van de Algemene Rekenkamer zal optreden als gastdocent. Hij doet dat in het kader van het 175-jarig bestaan van de Algemene Rekenka mer, en zijn voorbeeld zal gedurende dit hele jaar worden gevolgd door ande re medewerkers van de Re kenkamer. door Bernadette Neelissen De Algemene Rekenkamer is een onafhankelijke instelling, die zich bezighoudt met het advi seren over en controleren van overheidsuitgaven. Zij kan waar dat nodig is onderzoeken instel len, zoals onlangs het geval was bij de moeizame invoering van het nieuwe paspoort. Sleutel woorden daarbij: 'rechtmatig heid' (komt het geld wel terecht waar het zijn moet?) en 'doelma tigheid' (werkt de onderzochte instantie wel efficient?). Aan de hand van een speciaal voor het jubileum uitgegeven leerlingenboekje met informatie over de Rekenkamer zal Kordes het een en ander vertellen, om vervolgens vragen van de leerlin gen te beantwoorden. Laatstgenoemden blijken zich bij aanvang van de les strate gisch te hebben opgesteld: alle plaatsen achter in het lokaal zijn bezet, vooraan gapen nog gaten. Dc leerling die het laatst binnen- President Rekenkamer treedt op als gastleraar tuurlijk kan ik ontslagen wor den, net als de andere leden van de Rekenkamer. Wanneer zou dat kunnen gebeuren, heeft ie mand een idee?" Even is het stil. Dan probeert een jongen: "Bij fraude?" Kordes leeft helemaal op. "Juist ja! Fraude!" roept hij vrolijk, alsof iemand zojuist de hoofdprijs in een quiz gewonnen heeft. Een vraag over de efficiency van de ambtenaren bij de Reken kamer stemt tot nadenken. Kor des, voorzichtig: "De meerder heid van de ambtenaren werkt heel goed. Een klein percentage werkt minder goed, maar dat is overal zo, hier op school ook, niet iedereen is nu eenmaal een hoog vlieger. Maar dat wil nog niet zeggen dat de anderen non-va- leurs zijn". De vragen volgen elkaar nu in rap tempo op. Tegelijkertijd (de les i i al 1 de President F. Kordes voor klas 5a van het Rotterdamse Marnix-gymnasium. komt heeft zijn kans verkeken. Meteen luid: "Ja, wat is ditnoU?! uit de jongen zijn teleurstelling. Meneer van Nieuwenhuizen, de 'echte' leraar maatschappijleer en geschiedenis, zet hier en daar iemand wat meer naar voren en de les kan beginnen. Kordes begint met paar LEIDEN - Uiteindelijk neemt hij de tijdrovende problemen rond de opnames, het uitbrengen en het pluggen van de lp 'Blind Birds' voor lief. Ruud Brussee, grondlegger en spreekbuis van de Leidse wave-formatie Im mortal vond er zelfs een liefde- volle vergelijking voor. "Ik be schouw de negen maanden die tussen de eerste plannen en de uiteindelijke realisatie liggen als een zwangerschap. Met de bijbe horende ups en downs, maar ge volgd door een blijde bevalling. Daardoor is 'Blind Birds' -voor mij een zeer gewenst kind ge worden, en ik ben de trotse va der. Het resultaat stemt mij zo goed dat ik met een kinderwagen door de stad zou kunnen lopen", scherst hij. door Eric Hoenson Als de keyboard-speler daadwer kelijk tot zo'n vaderimitatie in staat is, zal dit ongetwijfeld zater dag 11 februari gebeuren. Die avond presenteert Immortal in het Leids Vrijetijds Centrum de zeven nummers van de lp live aan het publiek. Gezien het suc ces van dit soort presentaties in het algemeen, en afgaande op de stijgende populariteit, zal de in houd van Ruud's wagentje zwaarder zijn dan de gebruikelij ke paar pond van een baby. Hobby De ruimte in de grauwe flat in Leiden-noord heeft op een goed gevulde snoeppot na niets zoets. Het zwart/wit overheerst na drukkelijk, slechts hier en daar onderbroken door het groen van een plant. Een wand wordt bijna geheel in beslag genomen door een enorme verzameling platen. "M'n grote hobby", begeleidt Ruud. Op de bank wacht Bert van der Mark, bassist en een van de zangers van de band. "Onzer muziek laat zich ge makkelijk onderbrengen in het vakje new-wave muziek", zegt Bert, met z'n 31 jaar het oudste bandlid. "Als jij vindt dat er in vloeden te horen zijn van Joy Di vision en The Cure zeg ik: je hebt goed geluisterd. Maar anderen beweren weer The Sound of The Div in de muziek van Immortal te herkennen. Ach, ik geloof dat geen band ter wereld muziek maakt die geheel op zichzelf staat. En bovendien, wat is new wave? Een stroming van tien jaar geleden toch?" Ruud voegt daaraan toe: "We proberen via muziek onzf» visie op de huidige wereld te geven. Die is niet negatief, hoewel onze nummers inderdaad weieens als 'negatief worden omschreven. Maar ik hou van dit soort mu ziek, net zo goed als dat ik zwart en wit mooier vind dan geel en blauw. Bovendien kan een lek ker potje janken ook best enor me opluchting geven en dus po sitief werken". Maar treuren om de eigen mu ziek doen de vier leden van Im mortal, naast Bert en Ruud zijn er ook nog Mike de Leeuw (zang en percussie) en Hans Brussee (gitaar en zang), nimmer. Inte gendeel, ze staan voor de volle honderd procent achter hun ei gen prestaties. Houdt dat in dat concessies uit den boze zijn en dat de band pretentieloos aan de weg timmert? "Dat zeker niet", weerlegt Ruud. "We spelen niet alleen voor ons zelf maar houden wel degelijk rekening met wat het publiek wil horen. Kritiek ne men we dus serieus. Wordt er 'li ve' lauw gereageerd op een nieuw nummer, dan passen we het aan of schrappen we het. We zijn als het ware steeds op zoek naar de ideale combinatie tussen wat we zelf mooi vinden en wat aanslaat. Want ik hoop nog steeds op een groter publiëk". Volgens Ruud werpt die aanpak duidelijk vruchten af. Het Leidse boekingsbureau 'Hotel Surbur- bia' weet Immortal gemiddeld een keer in de week op een podi um ergens in Nederland te plaat sen. Veelal speelt het viertal in middelgrote stedèn als Gouda, Den Bosch of Dordrecht, maar vreemd genoeg zetelt de harde kern van de 'fans', zoals Bert ze professioneel noemt, in het klei ne dorpje Oud Ade. "Bij optredens in het plaatse lijke jongerencentrum 'Meddle' swingt men steevast van het eer ste tot en met het laatste nummer op onze muziek. En als we ergens in de buurt spelen, schroomt een aantal vaste bezoekers niet om in een grote groep anderhalf uur te fietsen om ons te zien". Toch heeft Bert ook ondervon den wat de huidige jeugd doet als men minder accepteert wat er op het podium wordt geboden. "In veel jongerencentra houdt 'men nog van ouderwetse hardrock, of het modernere speedmetal. Op een, overigens verder leuk, op treden in Noord Holland kreeg ik van een bezoeker een ijskoud glas bier over me heen. Waar schijnlijk omdat hij op onze mu ziek niet kon headbangen". Mede om dit soort excessen zo veel mogelijk te voorkomen, maar vooral natuurlijk om het publiek aan zich te kluisteren, brengt Immortal live meer dan alleen muziek. Groot geprojec teerde dia's beelden op subtiele wijze de nummers uit. Voorbeel den: een meisjesneus tegen een ruit gedrukt; een achterlicht van een auto in de nacht; het metalen framewerk van een modern ge bouw. Volgens Ruud en Bert com penseren de dia's ruimschoots het grote visuele gebrek van Im mortal, dat van een 'levende' drummer. In plaats daarvan neemt een geavanceerde drum- woorden over zijn levensloop. De klas luistert geboeid; hij heeft het vervolgens over de bevoegd heden van de Rekenkamer. "Wij kunnen de regering geen orders geven, wel kunnen we be paalde ontwikkelingen signale ren en anderen, zoals de regering of de Staten-Generaal, tot actie computer de basisritmesektie over, zo af en toe opgevuld door percussiewerk van zanger Mike de Leeuw. "Daardoor lijkt onze podiumpresentatie best leven dig. Toch is een goede drummer altijd welkom. Maar tot op heden zijn we nog geen geschikt per soon tegengekomen". Steriel Wellicht dat de reacties op de de- buut-lp Immortal wat actiever maakt in het speuren naar een vijfde bandlid. Want juist de dr umcomputer, hoewel gevarieerd gebruikt, maakt het geluid een beetje steriel. Ruud weerspreekt die bewe ring echter met klem. "Wij moes ten zelf ook wennen aan het ge luid, dat gemixed is door Jan Bo- velander, (producer van o.a. de Div). We hebben daarom zelfs het nummer 'Leaders' nog over gemixed, wat weer een extra kostenpost van 500 gulden met zich meebracht. Maar na een tijd je begrepen we dat we live toch echt anders klinken dan op de plaat, iets schoner". "Een grotere tegenvaller was dat we geen geschikte platen maatschappij konden vinden. We hebben maanden voor niets geleurd met de opgenomen tape. Allemaal hadden ze wél kantte keningen. Even leek Plexus in Delft wel wat in ons te zien, maar daar ging het allemaal ongeloof lijk langzaam. En omdat we de plaat voor de officieuze presenta tie op 12 november in de Zoeter- meerse 'Boerderij' wilden heb ben, besloten we op het laatste momen 'Blind Birds' in eigen be heer uit te brengen. Naast de stress veroorzaakte die beslis sing ook een flinke financiële aderlating, gezien de totale kos ten van 13.000 gulden. We heb ben het geld binnen de familie kring kunnen lenen". Ook in Hilversum stuitte het viertal met 'Blind Birds' meestal op onneembare barrières. Alleen de Vara en de NOS hebben het produkt een paar keer in de ether gebracht. "Je komt er gewoon niet zonder geld", denkt Bert. En mocht dat wel het geval zijn, dan worden er soms vreemde eisen gesteld aan de presentatie op de radio. Zo zei Henk Westbroek, presentator van het Vara pro gramma 'Popkrant', vlak voor het opgenomën interview tegen Ruud: 'Je moet het wel positief houden. Nederlandse bandjes komen al zo vaak negatief naar brengen". Deze woorden schij nen een meisje met een lange blonde paardestaart eveneens tot actie te brengen: aan de giechelpartij met haar vriendin lijkt geen eind te komen. Maar Kordes heeft de smaak te pak ken en gaat onverstoorbaar door. Kordes lacht. "Ik mag door gaan tot mijn zeventigste", legt hij uit, "maar ik hoop niet dat mijn leven dan al voorbij is. Na- gang) wordt het rumoerig lokaal. De pauze had al in moe ten gaan, maar de bel schijnt in dit lokaal moeilijk hoorbaar te zijn en is aldus niet opgemerkt. Kordes besluit in overleg met Van Nieuwenhuizen en coach Groothoff maar in een ruk door te gaan. Om drie uur is het afgelopen. Bijna iedereen is het erover eens: het was een geslaagde les. Er vie len nergens stiltes, er werd veel gevraagd en de klas hield de aan dacht er grotendeels heel goed bij. Wat vond de president van de Rekenkamer er zelf van? "Ik vond het leuk om te doen", zegt Kordes. "Ik heb wel ervaring met het geven van lezingen, maar dit was weer iets heel an ders. Wel even wennen: in mijn tijd was het altijd doodstil in de klas. Maar al met al geloof ik dat i mijn opzet geslaagd ben. Ik ;n dia- AMSTERDAM - Politieke partijen moeten in hun verkiezingsprogramma's voor 1990 meer aandacht besteden aan jeugdbeleid. Dat zegt de Raad voor het Jeugdbeleid in een notitie aan de Tweede Kamer. Vooruitlopend op de Tweede Kamerverkiezingen in 1990 geeft de Raad een aantal richtlijnen voor het jeugdbeleid in de komende jaren. In de notitie 'Jeugd herkenbaar in verkiezingspro gramma's' adviseert de Raad voor het Jeugdbeleid politici onder meer extra aandacht te besteden aan de rechtspositie van minderjarigen, huisvesting en de emancipatie van meisjes en buitenlandse jonge- De Raad verwijt de regering nu alleen aandacht te besteden aan het onderwerp 'jeugd' als de samenle ving problemen met jongeren heeft (bijvoorbeeld cri minaliteit en werkloosheid). De Raad vindt dat de overheid de gelijke behandeling van jeugdigen moet bevorderen en veel meer voorwaarden moet schep pen voor bereiken van een zelfstandige leefsituatie. Voor de politieke partijen heeft die extra aandacht voor jongeren ook zijn voordelen zegt de Raad in zijn notitie. 'Jongvolwassenen', tussen 12 en 18 jaar, zijn immers de kiezers van de toekomst. En slechts een klein deel van hen heeft al gekozen voor een bepaal de politieke party. Meerderj arigheid Per 1 januari 1988 is de meerdeijarighedsleeftijd ver laagd van 21 naar 18 jaar. Ouders blijven echter ver plicht hun kinderen tot hun 21ste jaar financieel te ondersteunen. Geen logische zaak vindt de Raad voor het Jeugdbeleid. Op die meerderjarigheids- grens zou de regering nog eens terug moeten komen. De Raad stelt voor een soort 'trappenstelsel' in te voe ren. Jongeren zouden stapsgewijs meerderjarig moe ten worden, niet in een keer met het bereiken van de leeftijd van 18 jaar. Bij specifieke problematische situaties na bijvoor beeld weglopen van huis moet een 'gedeeltelijke meerderjarigheid' kunnen worden ingevoerd zo ad viseert de Raad. Het gaat daarbij om toekenning van een aantal noodzakelijke rechten zoasls het kiezen van een eigen verblijfplaats, het openen van een giro rekening en het sluiten van een arbeidsovereen komst zonder machtiging. Jeugdigen moeten verder een eigen rechtsingang krijgen om ernstige conflicten binnen de familie te kunnen aanpakken. De Raad adviseert tevens het aantal kinderrechtswinkels in Nederland uit te brei den.

Leidsch Dagblad | 1989 | | pagina 9